Haarlems Dagblad Franco's Spanje Grieksche koning overleden Plotseling einde van een veelbewogen leven Treinverkeer ontwricht door ontsporing Paul de Eerste Onrust in Frankrijk over Duitsche plannen in Franco-Spanje Mr. Joekes zal interpelleeren over smokkelzaken en bonnenzwendelarijen Belastingvoorstellen aangenomen Vier schepen met repatrieerenden Weerbericht 61e Jaargang No. 18599 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 2 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b|j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De spaansche dictator franco heeft zijn onzeker bewind, welks voort zetting na den Tweeden Wereldoorlog tot de bizondere merkwaardigheden van de historie zal blijven behooren, versteviging trachten te geven door het koninkrijk zon der koning in te stellen. Voor den oorlog heeft Europa ook zulk een koninkrijk ge kend. Het was Hongarije, waarin admiraal Horthy als regent optrad en waar de tra ditie van het koningschap op deze wijze werd geëerd. Maar daar betrof het een voortzetting. In Spanje doet Franco den vorm van het koningschap herleven nadat het, reeds vele jaren geleden, eerst door de republiek en daarna door zijn militaire dic tatuur is vervangen. Hij doet nu een poging om den monarchisten den wind uit de zei len te nemen en hen voor een moeilijke situatie te plaatsen. Want hij heeft de voor waarde gesteld dat zijn koninklijke op volger de heensdhende wetten in Spanje, dus het régime van de dictatuur, den tota- litairen staat, zal erkennen. De troonpre tendent Don Juan, jongste zoon van wijlen Koning Alfonso XIII, is voorstander van het constitutioneele koningschap, dus van den democratischen bewindsvorm zooals landen als Groot-Brittannië, Nederland, België, Denemarken, Noorwegen en Zwe den dien kennen. Hij is derhalve, evenals zijn medestanders, tegenstander van de dictatuur. Zou er, met dit aanbod voor oogen, verdeeldheid onder de monarchisten kunnen ontstaan? Men dient het te betwij felen, want de tegenstellingen in het veel omstreden Spanje zijn zoo scherp toege spitst, dat de monarchisten zich door zulk een doorzichtige manoeuvre wel niet zullen laten verzwakken. Misschien zou Franco er jaren geleden succes mee hebben kun nen behalen; nu schijnt het een verlate poging. De generaal is ongetwijfeld een slimme man met een sterk ontwikkelde flair voor kansen en verhoudingen. Men kan hem ook zien als een politieken koord danser met een buitengemeene behendig heid. Maar blijkbaar is hij nu toch wel in een erg labiele positie gekomen. Een indruk van zekerheid maakt deze manoeuvre niet. Misschien zal het menigeen verwonderen dat de monarchie in Spanje opnieuw aan de orde komt, na haar stormachtig bestaan gedurende de negentiende eeuw en het eerste deel van de twintigste, dat eindigde met den aftocht van Koning Alfonso XIII en zijn gezin. De drang naar de monarchie is bij de Zuidelijke volken van Europa juist altijd bijzonder sterk geweest. Bij de Latijnsche volken staat in de politiek im mer de strijd om personen op den voor grond. Bij de Noordelijken zijn de zaken, de programpunten, de beginselen in het algemeen de inzet yan den strijd. Hun monarchale tradities gronden zich op de gansche loopbaan van het Koninklijk Huis en de diensten, die dit aan land en volk heeft bewezen. In het Zuiden is het anders gesteld: be- wegelijker, bewogener, met meer verbeel dingskracht en meer wisseling in de heer- schende gevoelens, ook met veel meer hang naar kleurigheid en praal. Een Latijnsche republiek is altijd een zeer onzekere en wisselvallige bewindsvorm, zooals Zuid- Amerika overvloedig heeft bewezen en zelfs Frankrijk, dat zoo hoogen staat van ontwikkeling en beschaving bezit, heeft getoond. Bestaat geen monarchie, dan ziet men toch telkens den strijd om een per soon zich ontwikkelen en de Zuid-Ameri- kaansche republieken verkeeren veelvuldig in gevaar voor een dictatuur. In Frankrijk, ofschoon het zijn Vierde Republiek heeft aanvaard en zoo hevigen partijstrijd toont, is de belangstelling der menigte niet wer kelijk gericht op de regeering en het par lement, maar op den generaal de Gaulle. Hij heeft de huidige Grondwet niet willen aanvaarden en wacht zijn tijd af. Hij is ambteloos, maar de populairste man in Frankrijk. Naar een dictatuur streeft hij volgens zijn uitlatingen en beschouwingen niet, maar ook als hij in de toekomst onder een herziene Grondwet president der Re publiek mocht worden, zal men in Frank rijk vooral kijken naar hem, meer dan naar het regeeringsprogram. Men hecht in het Zuiden sterker aan den mensch dan aan de formules, sterker aan de persoon dan aan zijn program. Wellicht is het eenvoudig de overweging, dat Spanje het koningschap terug wil heb ben, die Franco tot zijn manoeuvre ge bracht heeft en heeft hij, zelfs zonder de hoop de monarchisten te kunnen verdeelen, van zijn nood een deugd willen maken en met dezen zet tijd willen winnen. Dan zou het evenwel ook bewijzen, dat hij het einde van zijn dictatuur ziet naderen. De per soonlijke beteekenis en de mate van popu lariteit van den troonpretendent Don Juan zullen nu invloed op den loop van zaken kunnen hebben. R. P. Jonge Duitschers molesteeren Britten en Duitsche politie Hongerdemonstraties ook buiten het Ruhrgebied Een groote menigte jonge Duitschers heeft in Brunswijk een demonstralie ge houden, die ontaardde in een gewelddadige actie tegen de militaire overheid. Auto's werden omver geworpen en ruiten van mi litaire gebouwen vernield. In Hamburg werden Duitsche politie-agenten en Brit- sche voorbijgangers met steenen bekogeld. Hier kon de orde pas worden hersteld toen Britsche pantserwagens te hulp waren ge komen. De fabrieksarbeiders in Brunswijk legden gistermiddag het werk neer en voeg den zich bij de demonstranten. Tusschen 10.000 en 12.000 Duitschers hebben gistermorgen voor het opera gebouw in den motregen gedemonstreerd tegen de voedselschaarschte. In de stad is tevens een algemeene staking uitgebroken. Trams reden niet meer en winkels en fa brieken bleven gesloten, doch essentieele diensten en bedrijven, als waterleiding en gas- en electriciteitsbedrijven bleven func- tioneeren. De demonstranten werden toe gesproken door een communist en een so ciaal-democraat. Te Hannover demonstreerden 10.000 personen in den stroomenden regen. Naar verluidt, is deze demonstratie georgani seerd door een der politieke partijen. Zij verliep zonder incidenten. Krachtens een gisteren te Berlijn getee- kende Anglo-Amerikaansche overeenkomst zal de bevoegdheid van de Duitsche politie in de Engelsche en Amerikaanschc zóne van Duitsehland zich thans over de beide zones gezamenlijk uitstrekken. De over eenkomst geldt niet voor Berlijn en even min voor Britsche en Amerikaansche stads burgers. Koning George van Griekenland is giste ren om half drie plaatselijken tijd aan een beroerte overleden. De koning is, toen hij na een bespreking met den minister van Onderwijs in het paleis was teruggekeerd, onwel geworden. Hij ging naar zijn slaap kamer, waar hü om een glas water en een handdoek vroeg. Door een duizeling bevan gen, ging hij op bed liggen. Slechts een paar hoffunctionarissen waren aanwezig. Toen de adjudant des konings de slaapka mer binnenkwam, was de koning reeds stervende. Generaal Melas, adjudant des konings, trof den koning stervende in zijn slaap vertrek. Een ijlings ontboden arts kon slechts den dood tengevolge van hartver lamming constateeren. De koning was lij dende aan angina pectoris. Onmiddellijk na het bekend worden van den dood van den koning werd het Griek sche kernkabinet naar het koninklijk pa leis ontboden. Koning George heeft den leeftijd van 56 jaar bereikt. De troonopvolgerKoning Paul I. Eerst 1 y2 uur na het overlijden werd de doodstijding door middel van bulletins aan de bureaux der dagbladen aan de bevol king bekend gemaakt. Onmiddellijk ver zamelde een groote menigte zich bij het paleis, dat voortdurend door officieele personen werd bezocht. Koning George van Griekenland was in September 1946 na 5y2 jaar ballingschap weer op den troon gekomen. Dit was de tweede maal, dat hij na een ballingschap de kroon terug kreeg. De overleden koning, die een achter kleinzoon van koningin Victoria van En geland was, volgde in 1922 zijn vader ko ning Constantijn op. In 1917 had hij op grond van een ultimatum der Entente het land met zijn vader moeten verlaten. De regeering werd aan zijn jongeren broer Alexander overgedragen Na den dood van Alexander in 1920 en na het af treden van koning Constantijn in 1922 re geerde koning George een jaar lang eèn periode van onrust, gekenmerkt door een mislukten opstand van den rechtervleugel onder generaal Metaxas. Toen de republi keinen zich in 1924 te Athene van de macht meester maakten, verliet hij het land. Zijn ballingschap bracht hij grootendeels in Engeland door. totdat hij in November 1935, nadat het Grieksche volk voor de monarchie had gestemd, den troon weer besteeg. Zijn regeering duurde 5;4 jaar tot April 1941, toen hij door de invasie der Duitschers gedwongen werd zijn land we derom te verlaten. Drie dagen voordat de Duitschers Athe ne bereikten, wist hij naar Kreta te ont komen. Na drie dagen zwerven door de ber gen, achtervolgd door Duitsche parachu tisten en overnachtend in holen en schaap herdershutten. slaagde koning George er in Egypte te bereiken. Later ging hij weer naar Engeland. In September 1946 stemde het Grieksche volk weer voor de monarchie, ditmaal met een meerderheid van 69%, zoodat koning George weer naar zijn land terugkeerde. Koning George werd 20 Juli 1890 ge- Hooge Fransche officieren in Indo-China verongelukt Kolonel Debes, waarnemend bevelhebber der Fransche strijdkrachten in Noord-Indo- China, en kolonel Gufflet, stafchef der Fransche strijdkrachten in het Verre Oos ten, zijn tengevolge van het neerstorten van hun vliegtuig in Kebao in Noord- Oost Indo-China gedood. De officieren wa ren op een inspectietocht boven de ge vechtszone, toen het toestel in slecht weer neerstortte. De electrische trein, welke hedenmorgen om 8.20 uur van het Centraalstation te Amsterdam naar Haarlem vertrok, is even bniten het station ontspoord en tegen een mast van de bovenleiding gebotst. Het was noodzakelijk, den stroomtoevoer van het electrische onderstation te Amsterdam C.S. uit te schakelen, waardoor de boven leiding zoowel aan de Westzijde als aan de Oostzijde van het station stroomloos werd. Het verkeer met electrische treinen tus schen Amsterdam en Haarlem, Zaandam en Muiderpoortstatïon moest worden ge staakt. Reizigers naar en van Haarlem werden zooveel mogelijk met trams van de N.Z.H. V.M. vervoerd. Forensen uit het Gooi moesten op het Muiderpoortstation uitstappen. Stoomlocomotieven brachten de electrische treinen naar Zaandam. Hoewel de door de ontsporing aange richte schade betrekkelijk gering was, duurde het een i ge uren voor men de sto ring had opgeheven. Bij Utrecht ontspoorden hedenmorgen twee wagons van een goederentrein, waar door een der hoofdsporen van het baanvak Utrecht-Culemborg werd versperd. Het treinverkeer kon met eenige vertraging over enkel spoor worden onderhouden. De troonopvolger: De broeder van den overleden koning, prins Paul, zal als koning Paul de Eer ste den Griekschen troon bestijgen. Reeds gistermiddag is hij tot koning uitgeroepen- Prins Paul werd geboren in 1901 en is gehuwd met prinses Fre- derika Louise, dochter van den hertog van Brunswijk. Gisteren is de nieuwe koning ten pa- leize door den hoogsten gezagsdrager van de Orthodoxe Kerk beëedigd. De eerste minister Maximos bood daarop het ontslag van zijn kabinet aan. Hij ontving de opdracht, een nieuwe regee ring te vormen. In een boodschap aan het Grieksche volk zeide koning Paul: „Wij zien ons voor een strijd geplaatst, waarbij het gaat om ons bestaan, onze onafhankelijkheid en onze vrijheden. Eensgezind zullen wij dien strijd tot een goed einde brengen". De nieuwe koning Paul van Grieken land heeft uit zijn huwelijk met prin ses Frederika Louise drie kinderen: prins Konstantijn> geboren Juni 1940, die thans kroonprins wordt, prinses Sophia, geboren in 1938, en prinses Irene, in 1942 te Kaapstad geboren. boren. In 1921 huwde hij Elizabeth, de oudste dochter van koning Ferdinand en koningin Marie van Roemenië, welk huwe lijk in 1935 werd ontbonden. Het huwelijk bleef kinderloos. President Truman heeft een verklaring afgelegd waarin hij uiting geeft aan zijn leedwezen over het plotselinge overlijden van den Griekschen koning. „Het schenkt mij voldoening", aldus Truman, „dat ik Zijne Majesteit slechts enkele weken voor zijn dood de verzekering heb gegeven dat de Vereenigde Staten belang zullen blij ven stellen in het welzijn van Griekenland, onzen dapperen bondgenoot". Op het hoofdkwartier der UNO in Lake Success zijn de vlaggen van alle vereenig de volken halfstok geheschen. De Britsche premier Attlee heeft aan de Grieksche re geering de deelneming van het Britsche kabinet betuigd. Donderdag zal het lichaam van Koning George naar de Metropolitaansche kerk worden overgebracht, waar het zal worden opgebaard. De begrafenis zal Zondag plaats vinden te Tatoi. Op een Grieksche kabinetsvergadering is besloten, dat heden voor geheel Grie kenland een rouwdag zal zijn. Voor het hof geldt drie maanden zware en drie maanden halve rouw. Wijlen koning George van Griekenland. Ernstig verkeersongeluk op liet Plein •Dinsdagmiddag omstreeks één uur had op het Plein een ernstig verkeersongeluk plaats. Een uit de stad komende militaire vracht wagen moest uitwijken voor een groep voetgangers, die zich tusschen de beide vluchtheuvels bevond en kwam daarbij op het linker gedeelte van den rijweg terecht. Hierbij werd een uit de richting Heemstede komende wielrijder aangereden. De man werd met een hersenschudding in het St. Elisabeths-gasthuis opgenomen. Oud-minister Logemann over Linggadjati In een vergadering van de Partij van den Arbeid in het Concertgebouw te Am sterdam heeft de oud-minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen. prof. dr. J. H. A. Logemann, gesproken over het accoord van Linggadjati. dat hij een acte van pa cificatie noemde. Het lange, moeilijke pro ces is thans geëindigd. Prof. Logemann zeide, dat het wantrouwen, in Indonesië ontstaan door de felle actie, welke van be paalde zijde in Nederland is gevoerd en dat hinderlijk was voor de onderhandelin gen, niet gemakkelijk weg te krijgen zal zijn. Sprekende over ir. Soekarno zeide prof. Logemann, dat dit de persoon is, wiens wijs beleid het tenslotte mogelijk gemaakt heeft, een verzoening tusschen Nederland en Indonesië tot stand te bren gen. (Van enzen Parijschen correspondent) De opzienbarende verklaringen, die de Fransche minister van Binnenlandsche Zaken voor enkele weken aan de pers heeft gedaan naar aanleiding der vele ge ruchten, welke in Frankrijk de ronde deden, hebben niet de uitwerking gehad, die de minister ermede beoogde. In plaats van het volk gerust te stellen, hebben deze woorden namelijk algemeen het vermoe den gesterkt, dat er in en buiten Frankrijk thans krachten werkzaam zijn, die de vei ligheid van de jonge Vierde Repbliek en de betrekkelijke rust des lands bedreigen. Verre van de publieke gemoederen tot rust te brengen, hebben zij voedsel ge geven aan de reeks verhitte fantasieën, waardoor er een atmosfeer is ontstaan, die het zeer moeilijk maakt realiteit van verbeelding te onderscheiden. Samedi- Soir, het meest gelezen weekblad van Frankrijk, verontrust zich thans over het geen er in Spanje gebeurt. Men zou mis schien niet geneigd zijn aan dit sensatio- neele artikel bijzondere aandacht te be steden, wanneer de omstandigheden er niet toe bijdroegen verband te zoeken tus schen deze publicatie en de diverse ont hullingen over samenzweringen, complot ten en geheime organisaties, die de laat ste maanden door de hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten in Frankrijk zoo wel als in Duitsehland zijn gedaan. Wat schrijft de Samedi-Soir? In een brief verzekert een speciale cor respondent aan de Zwitsersch-Duitsche grens, dat duizenden Duitschers thans trachten Spanje te bereiken. Zij worden in verschillende steden, vooral in Hamburg en München, gerecruteerd, waarna een uitgebreide organisatie „Tod oder Spanien" geheeten, zich belast met hun transport. Die organisatie houdt tevens de verbindin gen in stand tusschen de Spaansche consu laten, in het bijzonder dat te Zürich, en de Spaansche grens, via tusschenstations in Toulouse, Tarbes en andere Fransche steden. In Spanje aangekomen, nemen deze vluchtelingen dan dienst in het Spaansche vreemdelingen-legioen, dat verschillende Duitsche eenheden bevat, welke door nazi- officieren worden gedrild. Bovendien zijn er, volgens Samedi-Soir, in Spanje ver scheidene specialisten en geleerden werk zaam ter perfectionneering der „nieuwe wapens", waarmee vooral tegen het einde van den oorlog Göbbels de Duitsche mo raal nog wat trachtte op te vijzelen. Deze militaire herbewapening van geëmigreerde Duitschers zou worden gefinancierd met de millioenen, die in 1945 naar Spanje zijn gesmokkeld en welke thans vooral in een dertigtal verzekeringsmaatschappijen zou den zijn geïnvesteerd. De correspondent, die voor de absolute betrouwbaarheid zij- Laboiirdissidenten lijden nederlaag Het wetsontwerp, volgens hetwelk de regeling voor den militairen dienstplicht met vijf jaar wordt verlengd, is gister avond in het Britsche Lagerhuis in tweede lezing gegaan, nadat het amendement van een aantal Labouileden, om het ontwerp te verwerpen, met 368 tegen 85 stemmen was afgewezen. ner berichten verklaart in te staan, ver zekert, dat duizenden „vrije Duitschers" er in Spanje vandaag van overtuigd zijn, dat zij bij den volgenden oorlog, dien zij op korten termijn wenschen en verwachten, Frankrijk even snel en gemakkelijk onder den voet zullen loopen als Hitier dat in 1940 is gelukt. Sovjet-Unie lieeft geen bezwaar Gromyko, de Sovjet-Russische vertegen woordiger in de UNO, heeft aan het secre tariaat der UNO meegedeeld, dat de Sovjet Unie geen bezwaar heeft tegen het Brit sche voorstel om het Palestijnsche vraag stuk in een algemeene vergadering der UNO te bespreken. Het woord is aan. F.mile Faguet: Men moer langzaam lezen: overhaast lezen is een vorm van luiheid. (Uit: l'Art de lire). TWEEDE KAMER Van onzen parlementairen redacteur De vergadering begon met een interpel latie-aanvraag van mr. Joekes (P.v.d.A.) die de ministers van Economische Zaken, van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening, van Financiën en van Justitie wil de interpelleeren naar aanleiding van de groote smokkelzaken en bonnenzwendela rijen van den laatsten tijd. Het werd des avonds halfacht, eer voorzitter Van Schaik kon voorstellen haar toe te staan en te doen houden op een nader te bepalen dag. Aldus werd besloten. Voordien waren de belastingvoorstellen van minister Lieftinck uitvoerig besproken. De vorige week had mr. T e u 1 i n g s (K. V. P.) „treintje gespeeld", toen hij naging welke stations men op de lijn van de be- lastingpolitiek kan passeeren. Dit bleek uit zijn opmerking, dat hij den nidruk had ge kregen, dat de heer Van den Heuvel (A.R.), die maar een heel klein stukje met den bewindsman wilde meereizen, het be scheiden torentje van Voorburg reeds aan zag voor de indrukwekkende contouren van het Kremlin. De minister, die begon met een princi- piëele uiteenzetting over de belastingpoli- tiek en zich aldus voegde hij den heer Van den Heuvel toe allerminst in ne velen hult wat zijn opvattingen aangaat, verklaarde dat hem tot reisgidsen dienen: sociale rechtvaardigheid en economische doelmatigheid. Op elegante wijze ging Excellentie Lieftinck in tegen het de vorige week door den heer Hofstra (P.v.d.A.) tot de ondernemers gerichte requisitoir. Hij zeide dat men voldoende oog moet hebben voor de groote risico's waaraan het be drijfsleven bloot staat. Deze factor behoort, bij het afwegen van wat wel en niet als verantwoorde belastingdruk op het be drijfsleven beschouwd moet worden, het noodige gewicht in de schaal te leggen. Overigens kon de minister terecht opmer ken, dat eenige in de ontwerpen opgeno men fiscale verlichtingen niet zoozeer aan de ondernemers ten goede komen die grijpt de fiscus immers duchtig aan hun king van het nationale productie-apparaat. De rest van 's ministers betoog was vrij wel uitsluitend bestemd om tweeërlei soort wenschen van de hand te wijzen: die, wel ke verhooging en die welke verlaging van de voorgestelde tarieven beoogden. Zoo doende kregen ook de pleiters voor af schaffing van de omzetbelasting op kran ten, tijdschriften en boeken nul op het request. Daardoor zou de schatkist onge veer 10 millioen per jaar minder ontvangen en dat bedrag kan zij niet missen. Wat de amendeeringspogingen betreft, zij nog vermeld, dat deze gedaan werden respectievelijk door den heer Hofstra (P.v.d.A.) tot verhooging en door mr. van der F e 11 z (C.H.) tot verlaging van het door minister Lieftinck voorgestane, toch al bij de huidige regeling vergeleken heel wat hoogere tarief van de successie rechten. Mr. van der Feltz nam het spe ciaal op voor de erfgenamen in rechte lijn en deed zulks in een principieele uiteen zetting. Tenslotte werden de belastingontwerpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat nog eenige naturalisatie-ontwerpen onder den hamer waren doorgegaan, ging de Kamer op Paaschrecès. Spaansche monarchisten met ingenomen met Franco's stap Don Juan. de Spaansche troonpreten dent, heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat Franco zijn mededeeling over de Spaansche monarchie had gedaan zonder voorafgaande toestem ming van Don Juan. De troonpretendent zeide, dat hij in de nabije toekomst, op het meest geschikte tijdstip, een verkla ring over zijn standpunt ten aanzien van de nieuwe wet zou afleggen. Volgens de monarchisten is Franco's op treden eigenmachtig en gelijkwaardig aan een oorlogsverklaring. Men beschouwt het nieuwe wetsontwerp van Franco als een directen aanval op Don Juan's politiek, die een impasse veroorzaakt, welke elke mogelijkheid van een compromis in de toe komst uitsluit. Volgens deze zegslieden wil Don Juan in Spanje een democratisch bestuur gevestigd zien, dat niets gemeen mag hebben met Franco's totalitair sys teem. Een Spaansch monarchistisch woord- jasje door middel van de inkomstenbelas- de, vcrk!aarde te ParUs, dat Franco's ting maar aan de ondernemingen. Deze moeten nu eenmaal een ruimere mogelijk heid krijgen voor interne investeering. Na nog uiteengezet te hebben waarom er ook gelegenheid moet blijven om tot een rede lijk winstpercentage te kunnen komen, on derstreepte de minister, dat hoofdzaak is en blijft en van dit gezichtspunt uit dient men de aanhangige ontwerpen te zien, die ongewenschte Duitsche insluipsels over boord werpen de economische verster- Prinses Juliana is met prinses Margriet per vliegtuig in Zwitserland aangekomen, waar zij door Prins Bernhard hartelijk werd begroet. Geheime zitting te Moskou mocht niet haten Een geheime zitting van den raad der vier ministers te Moskou, die gisteren gehouden werd, heeft niet het resultaat opgeleverd dat men er van meende te mogen verwach ten. Er is geen overeenstemming bereikt over de essentieele verschilpunten, die liet onderwerp van deze bespreking uitmaak ten en er is na drie uur vergaderen vastge steld, dat de mogelijkheden tot een accoord tijdelijk zijn uitgeput. Heden zal weer een gewone officieele bijeenkomst plaats heb ben. Labour-delegatie naar Roemenië Volgende week Maandag zal een delega tie van de Britsche Labourpartij naar Roe menië vertrekken, waar zij een onderzoek naar de omstandigheden van het Roe- meensche politieke leven zal instellen. De leider der delegatie, de secretaris-generaal der Labourpartij, Morgan Phillips, ver klaarde, dat zoowel de pro-communisti sche en regeeringsgezinde als de anti-com munistische en niet in de regeering ver tegenwoordigde Roemeensche socialisti sche partij de Britsche Labourpartij heb ben verzocht een onafhankelijke commis sie van onderzoek te zenden. stap een laatste poging is om het regiem te redden. In Spaansch-republike:nsche kringen zeide men, dat de stap bewijst, dat het regiem niet lang meer kan voort duren. Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken zeide, dat Engeland het decreet van Franco toe juicht als het beteekent, dat het huidige regiem gaat verdwijnen. Hij voegde er aan toe, dat Franco's voorstel inzake de op volging de Britsche houding ten aanzien van het regiem niet wijzigt en niet van invloed is op de betrekkingen met Spanje. Vat met kokende teer ontploft Op het terrein van de gemeentelijke wa terleiding te Rotterdam waren twee man nen bezig met het verhitten van een ijze ren vat met teer. Men verzuimde het dek sel van het vat te verwijderen, waardoor de spanning van de gassen uit de kokende teer tenslotte zoo hoog werd dat het vat uit elkaar sprong. De beide mannen kre gen de kokende teer over het lichaam. Van den 42-jarigen K. vlogen bovendien de kleeren in brand. Beiden werden met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis overgebracht Door de ontploffing geraak te ook een houten loods in brand Met twee stralen kon het vuur spoedig ge- bluscht worden. Tijdens de Paaschdagen kan de aan komst van niet minder dan vier schepen met repatrieerenden uit Indië in Neder land worden tegemoetgezien. Het eerste schip, dat binnenloopt is de „Oranje", welke Vrijdagavond in Amsterdam wordt verwacht. De ontscheping zal den volgen den dag geschieden. Op Eersten Paaschdag volgt de ontsche- pring van de „Johan van Oldenbarneveldt" welke Zaterdagavond in Amsterdam wordt verwacht. Het derde te Amsterdam aankomende schip de „Poeloe La ut" arriveert den Tweeden Paaschdag. De „Tosari" zal als vierde schip in Rotterdam binnenloopen. Vermoedelijk zal de ontscheping Dinsdag geschieden. Er wordt nogmaals nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat het afhalen van familieleden en vrienden niet kan worden toegestaan. 3 VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond* Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen. In den nacht en vroegen ochtend hier en daar nevel of mist. Nog enkele verspreide buitjes, voornamelijk in het Zuidoosten van het land. Vrij koud Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tusschen Noord en Oost 3 April: Zon op 6.13 uur; onder 19 15 uur Maan op 16.32 uur; onder 6.00 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1