Haarlems Dagblad Crieksche Koningen De Russische ambassadeur vertrekt uit Athene met zijn geheelen staf Alle Ruhr-mijnwerkers staken vandaag Trumans hulpprogram krijgt een beperking 1950 uitgesteld Achtste leerjaar tot Engelsche en Fransche gasten op Paaschbezoek in Haarlem 61e Jaargang No. 18600 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 3 April 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- cu Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bü de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Slichting Voorlichting te Haarlem ET LEVEN van den Griekschen koning Geoiige II is plotseling beëindigd door (en aanval van de hartziekte angina pectoris waaraan hij leed. Het was een ïeor stormen geteisterd bestaan, dit leven van een Balkanvorst, waarin hij tot drie- naai toe zijn vaderland moest verlaten en telkens jarenlang in verbanning leven. De jerste maal gebeurde dat in 1917, tijdens een Eersten Wereldoorlog, als gevolg van jen geallieerd ultimatum. Het dwong zijn vader, koning Konstantijn door de Engelschen veelal aangeduid als „King lino" zijn troon op te geven en kroon- jrins George moest hem vergezellen, om- dat hij vroeger een tijdlang in het Duitsche leger gediend had en daarom niet als troonopvolger aanvaardbaar was. Dus werd Konstantijn's tweede zoon, Alexander, ko ning. Maar aan het.bewind van dien jongen man kwam al na drie jaar een eind door een ongelukkig en zonderling ongeval: hij werd in de tuinen van Tatoi, het koninklijk paleis buiten Athene, door een aap gebeten en stierf aan bloedvergiftiging. Toen keer den Konstantijn en kroonprins George le nig, maar reeds twee jaar later (1922) moest de eerste voorgoed afstand van den ■coon doen en George II volgde hem op. Dat is nu juist een kwarteeuw geleden. In die vijfentwintig jaar heeft de pas-gestor ven vorst maar gedurende een derde van den tijd het koningschap uitgeoefend. Het begin was heel ongunstig. Zijn vader „ad hem een door politieke tegenstellingen verscheurd volk nagelaten. Het was ver deeld in republikeirfen en monarchisten en de eersten hadden, na een oorlog die het armoedige land extra verarmd had, den wind in de zeilen. Reeds in 1924 werd bij volksstemming de republiek uitgeroepen en George, die in 1921 gehuwd was met de Koemeensche prinses Elisabeth, kon het land verlaten. Hij vestigde zich in Londen en de wereld vergat hem spoedig. Zijn hu welijk, dat niet gelukkig was, bleef kinder loos. In 1935 scheidde hij van zijn gemalin; in datzelfde jaar riepen de Grieken, na elf jaar ellende en strijd in hun republiek, hem weer op den troon. Ditmaal zou hij zijn langste bewindsperiode beleven en tenminste niet door zijn eigen volk ver- Stooten worden. -De eerste maal had hij moeten verdwijnen omdat hij in het Duit sche leger geweest was; de derde maal was het het Duitsche leger, dat Griekenland binnendrong, dat hem tot dep aftocht noopte. De lotgevallen eens Balkan - konings zijn veelal rijk aan ironie. Het gebeurde in 1941 en weer begaf hij zich naar Londen en woonde er 5y2 jaar lang, meestentijds in Brown's Hötel, door weini gen opgemerkt, maar steeds gebrand op terugkeer naar Griekenland. Want deze koning was, ondanks zijn aütocratischen aard, zijn stroeve natuur en zijn eenzaam heid, die hem van populariteit uitsloot, door innige aanhankelijkheid aan zijn land bezield. Na den Tweeden Wereldoorlog, waarin Griekenland nog meer te lijden had gehad dan in den eersten, zoodat het totaal uitge put was en bovendien ten prooi viel aan den strijd van politieke facties, beïnvloed door de wereld-tegenstelling tusschen West en Oost, scheen aanvankelijk van George's terugkomst geen sprake te zijn. Met moeite handhaafden de Engelschen de orde in het land. Maar in September 1946 kwam het opnieuw tot een volksstemming over ko ningschap of republiek en zoowaar werd de nu 56-jarige koning opnieuw terugge roepen. Engelsohe journalisten, die hem in zijn hotel gingen opzoeken, vonden hem tot hun verbazing opgewekt, krachtig, bijna jeugdig in zijn optreden en kennelijk erop gespitst, het groote avontuur opnieuw te beginnen. Hij vertrok naar Athene en nam, evenmin als .in Londen, zijn persoon lijke veiligheid in acht zoodat velen, ge zien den toestand in zijn land, verwachtten 'dat hij ditmaal een gewelddadig einde zou vinden. Maar aanslagen bleven uit. Met Engelschen steun poogde hij eenige orde te scheppen. Veel bereikte hij niet. De Engelschen kondigden hun vertrek aan en een paar weken geleden deed de Ameri- kaansche president in zijn opzienbarende anti-Russische rede het voorstel aan het Congres, om Griekenland militair te steu nen en daarmee de Amerikaansche be langen in het Nabije Oosten te beveiligen. Zoo stond het met de vooruitzichten van het door tegenstanders omringde, door communistische onlusten gekwelde, door den oorlog deels verwoeste en straatarme Griekenland, toen koning George Donder dagmiddag plotseling stierf. Zijn jongere broer, die als Paul I nu op 45-jarigen leef tijd den troon heeft bestegen, volgt hem op en zoo doet zich het merkwaardige geval voor, dat drie zoons van „King Tino" allen koning geworden zijn. Het Koninklijk Huis voert met een aantal tusschenpoozen dan pas sinds 84 jaar de regeering in Griekenland. Het begon met George I, die een prins van Denemarken was. Het heeft zelf, in het arme Griekenland, een zoo sober bestaan moeten leiden, dat de be kende Engelsche schrijver Beverley Nicholls over den tijd van Konstantijn heel merk waardige staaltjes ten beste kon geven. Hij beschreef hoe hem een oude Ford met op gelapte banden in de hoofdstad passeerde, waarin hij den koning in vol ornaat zag zitten, op weg naar een of andere plech tigheid. Toen de auto een straathoek om was hoorde hij een knal en haastte zich in de richting. Het bleek dat een band ge sprongen was. De chauffeur zette zijn cric in werking en de koning, in gala, stond op het trottoir toe te. kijken, omringd door straatjeugd. Een paar dagen later werd Nicholls door de l«ningin ontvangen, Hij merkte op dat een deel der koninklijke tuinen er erg verwaarloosd uitzag. Een vijver was verstikt in onkruid. „Daar kun nen wij niet veel aan veranderen", zei de koningin, „want het zou een tweeden tuin man kosten". Misschien is koning Paul I door zijn huwelijk welgestelder dan zijn vader. Hij beeft drie jonge kinderen; de nu zesjarige kroonprins heet Konstantijn. Hij is niet eenzaam en blijkbaar evenmin stug, zooals zijn broer George. Wellicht zal hij dus meer populariteit oogsten. Maar voor het overige krijgt hij den vollen last der Griek - sche beproevingen als erfenis mee. „Ons bestaan, onze onafhankelijkheid en onze vrijheden zijn in fret geding", heeft hij ge zegd. „Eensgezind zullen wij dien strijd tot een goed einde brengen". Het is in elk geval mannentaal. R. P. HöSS TER DOOD VEROORDEELD. Het Agence France Press meldt, dat Rudolf Höss, de voormalige commandant van het „doodenkamp" Auschwitz, giste- len in Warschau ter dood veroordeeld is. De Sovjet-Russische ambassadeur te Athene, schout-bü-nacht Alexander Rodia- nof, zal Vrijdag met zijn geheelen staf Griekenland verlaten. Op de Sovjet-Rus sische ambassade werd bevestigd, dat de ambassadeur ging vertrekken. Men wei gerde echter te zeggen of hij Griekenland voor goed zou verlaten. Rodianof vloog op 31 Augustus j.l. van Athene naar Moskou, na den Griekschen minister van Buitenlandsche'Zaken mede gedeeld te hebben, dat hij „een zending ging vervullen". In September werd be richt, dat hij vertrokken was „wegens ge schillen met de Grieksche regeering". Op 28 Januari keerde hij weer terug. De ambassadeur heeft paspoorten aan gevraagd voor zich en zijn gezin, alsmede voor den geheelen staf van de ambassade. Het aangekondigde vertrek" wordt in som mige kringen beschouwd als een voorspel op het afbreken van de diplomatieke be trekkingen tusschen de Sovjet Unie en Griekenland. Een dergelijke stap, aldus meent men, zou gedaan Worden in hef ka der van een diplomatieke tegen-actie van Sovjet-üussische zijde tegen de Ameri kaansche politiek in het Middellandsche Vertegenwoordigers van alle mijnwer kers in het Ruhrgebied hebben besloten heden een algemeene staking van een dag te houden als protest tegen het voedsel tekort. Men verwacht, dat 250.000 mijn werkers hieraan gehoor zullen geven, het welk een verlies van meer dan 200.000 ton steenkool zou beteekenen. Het besluit tot staking werd met een overweldigende meerderheid genomen ondanks het tegen overgestelde advies van dr. August Schmidt, voorzitter van den bond van mijnwerkers in het Ruhrgebied. Te Gelsenkirchen in de Britsche zóne hebben heden 21.000 Duitsche mijnwerkers hét werk neergelegd en 8000 van hen mar cheerden door de stad in protest tegen de voedselcrisis. Te Remscheid hebben 20.000 arbeiders een staking van een dag op touw gezet; te Keulen had een algemeene staking plaats. Ook te Bochum, Buer, Heme en Neuss werden demonstraties gehouden en te Wesel en Bielefeld werden kleine stakin gen georganiseerd. Te Braunschweig, waar eergisteren Britsche auto's werden omver gegooid en ruiten van Britsche kantoren werden vernield, was het weer rustig. Het mijnwerkersvakverbond heeft te Keulen bekend gemaakt, dat 19.000 mijn werkers van het Rijnlandsche bruinkool- gebied „de eischen van de mijnwerkers in het Ruhrgebied steunen". Een hooge Britsche officier van de con trole-commissie heeft verklaard, dat „de Britsche autoriteiten tegenover de ern stigste crisis sinds de Duitsche nederlaag staan". „Indien wij niet met de mijnwer kers kunnen samenwerken, wordt geheel onze positie in Duitschland bedreigd". Deze officier verklaarde tevens, dat het besluit om de extra-rantsoenen van de stakende mijnwerkers geheel in te trek ken, niet zal worden uitgevoerd en dat slechts over den tijd, dat niét gewerkt is, de rantsoenen zullen worden ingetrokken. Zeegebied, zooals die onlangs «aangekon digd werd in Trumans boodschap omtrent hulpverleening aan Griekenland en Tur kije. De Russische ambassade te Athene heeft bekend gemaakt, dat na het vertrek van den Russischen ambassadeur een Russisch zaakgelastigde te Athene zal blijven. Kleine Amerikaansche troepen macht blijft in China achter De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, Marshall, heeft zijn Rus sischen ambtgenoot, Molotof, schriftelijk doen weten, dat, wanneer de Amerikaan sche troepen omtreeks 1 Juni China zullen hebben verlaten, er op verdoek van de Chineesche regeering een contingent van ongeveer 6000 man Amerikaansch leger en marinepersoneel zal achterblijven. Zooals bekend, zijn de drie ministers van Buitenlandsche Zaken overeengeko men schriftelijk inlichtingen over China uit te wisselen. Bidault geeft Molotof een vuurtje tijdens d e pauze van een balletvoorstelling in Mos koudie door de vier ministers'en talrijke diplomaten werd bijgewoond. Senaatscommissie regelt de zeggenschap der U.N.O. GOEDE VRIJDAG Morgen, Goede Vrijdag, zal ons blad niet verschijnen. Ons volgend nummer komt dus uit op Zaterdag 5 April. Bevin acht den toestand in Moskou geenszins hopeloos De vergadering van gisteren der minis ters van Buitenlandsche Zaken der groote vier duurde bijna vier en een half uur. De ministers besloten de geheele kwes tie der toekomstige politieke ontwikkeling van Duitschland voor te leggen aan een speciale coördinatie-commissie, die zal uit maken, waar reeds overeenstemming be staat en waar zij eventueel kan worden bereikt. Bevin zeide, dat het hem zeer zou ver ontrusten, indien men niet tot een accoord kwam. Hij voegde er aan toe, dat de toe stand geenszins hopeloos is. De Amerikaansche senaatscommissie voor buitenlandsche betrekkingen heeft gisteren unaniem het principe aanvaard van een amendement op den hulpverlee- ningsmaatregel aan Griekenland en Tur kije bij wélk amendement de UNO in staat wordt gesteld de jurisdictie over het pro gram te aanvaarden, doch verhinderd wordt een veto uit te spreken over de uni laterale-actie der V. S-, tenzij de UNO de verantwoordelijkheid overneemt. Naar een der leden van de commissie naderhand verklaarde, werd dit besluit genomen na revisie van het amendement De eerste traan der Willem Barendsz binnen Tanker brengt 5700 ton voor de margarineindustrie strak wapperden de vlaggen heden ochtend van de „Nieuwe Matex" te Vlaar- dingen en dit had wel een zeer bijzondere reden. Omstreeks half tien arriveerde hier namelijk, getrokken door drie sleepbooten het tankschip „Nacella'' van de Koninklijke Shell, dat de eerste traan, een hoeveelheid van 5700 ton van de Willem Barendsz naar ons land brengt, voornamelijk be stemd voor de margarine industrie. De „Nacella" is. zooals men zich herin nert, gecharterd door de Nedeiiandsche maatschappij voor de walvischvaart, eenerzijds om de „Willem Barendsz" in het Zuidpoolgebied van brandstof te voorzien en anderzijds om de eerste lading traan naar het vaderland te brengen. Aan boord van den tanker bevond zich tevens de vlieger Van Donkelaaf, die eenige maanden geleden in de baai van Kaapstad met het verkennings vliegtuig van de „Willem Barendsz" is neergestort.- Onmiddellijk nadat het schip gemeerd was, begaven zich eenige officials van de genoemde maatschappij aan boord. Het personeel van de „Nieuwe Matex" trof in middels reeds voorbereidingen om het schip te lossen. Een gedeelte van de traan zal op de terreinen van de Nieuwe Matex worden opgeslagen en een ander gedeelte wordt direct met lichters naar de verwerkende industrie afgevoerd. Treinverkeer bij Amsterdam-Centraal ontwricht Een ontsporing het Amsterdamsche Centraal Station, die Woensdagochtend van half negen <if het treinverkeer naar en van de hoofdstad vele uren ernstig stagneerde, kon pas om een uur of één eenigszins verholpen worden. Treinen de richting Haarlem moesten met locomo- 'ieven naar de Singel gracht getrokken wor den, waar ze de bo- venleiding weer stroom konden afne men, want op en om het station is gerui- men tijd geen elec- 'riciteit beschikbaar geweest. Daar de ge stroomlijnde trein stellen niet getrokken of geduwd konden worden, reed dit ma terieel alleen tus schen Rotterdam en Haarlem, hetgeen overstappen óp het Haarlemsche station noodzakelijk maakte. De foto toont den ontspoorden trein en den ontwrichten mast van de bovenleiding vlak na het ongeval. van den voorzitter, Vandenberg, waarbij het de meerderheid van den Veiligheids raad of de algemeene vergadering der UNO werd toegestaan de Amerikaansche hulp verleening te doen intrekken. Naar verluidt kan ingevolge het herzie ne amendement de president verplicht worden de hulp in te trekken, wanneer de UNO beslist, dat haar eigen handelingen of hulp verdere hulpverleening onnoodig maken. Turksche voorzorg. De Turksche eerste minister, Recep Peker, heeft volgens radio Ankara te Smyrna verklaard, dat het Turksche bond genootschap met Engeland even sterk als ooit is. Hij betuigde zijn dank voor het feit. dat Amerika een deel van de last, die te zwaar voor Engeland werd, heeft willen overnemen. Naar aanleiding van de te Moskou geuite beschuldiging, dat de Turk sche politiek steeds tegen de Sovjet-Unie gericht is geweest, zeide Peker, dat de sterke troepenmacht, die Turkije tijdens den slag om Stalingrad in Ahatolië op de been hield, niet bestemd was om Rusland in den rug aan te vallen, doch om een Duitschen aanval op de Russische achter hoede te voorkomen. Regeling van het Perswezen Minister Gielen- installeert adviescommissie In tegenwoordigheid van den minister van Justitie heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen dr. J. Gielen de interdepartementale adviescom missie voor het ontwerpen van een Pers wet geïnstalleerd (Commissie-Pompe). Minister Gielen gaf in zijn installatie- rede een korte historische beschouwing en een overzicht van het voorbereidende werk, dat met betrekking tot de regeling van het perswezen is verricht en sprak de ver wachting uit, dat de commissie zal zoeken naar een oplossing van het netelige pro bleem in de richting van het stimuleeren van de verantwoordelijkheid en de zelf werkzaamheid der bedrijfsgenooten De minister wees erop, dat de taak en de be voegdheid der commissie reeds bekend zijn. Hij kon zich zeer goed indenken, dat de commissie er behoefte aan zou hebben na te gaan of en in hoever aan het uitoefenen van het beroep van journalist wettelijke vereischten kunnen en moeten worden ge steld. Uiteraard moet vaststaan wie als journalist kan worden aangemerkt. Na ge wezen te hebben op het belang van een be hoorlijke rechtspositie van den journalist, zeide de minister nog, dat de persvrijheid een kostelijk goed en onschatbaar voor recht in een democratisch bestel zich oogenschijnlijk niet verdraagt met wette lijke beperkingen. „Worde het u vergund zoo zeide hij 1 ten deze schijn en wezen te onderscheiden en te ontdekken, in hoe verre juist 4e gebondenheid waarborg is voor de ware vrijheid". Prof. mr. W. P. J. Pompe, voorzitter der commissie, heeft deze rede beantwoord. Gevangenisstraf bij tweede overtreding Leerplichtwet Op den gisteren te Leiden gehouden On- derwijsdag, waar speciaal de organisatie van het voortgezet gewoon lager onderwijs werd besproken, deelde de heer P. van Nes, hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs, mede, dat het in het voornemen der regeering ligt, het achtste leerjaar op te schorten tot 1950 wegens het tekort aan personeel, schoollokalen en leermiddelen. Voorts deelde de hoofdinspecteur mede, dat het in de bedoeling ligt, in de nieuwe Leerplichtwet een bepaling op te nemen waarbij het voor de tweede maal ontdui ken van de Leerplichtwet gestraft zal u or den met gevangenisstraf en niet meer met het opleggen van een geldboete, gelijk thans het geval is. Afscheid van zendings. arbeiders in de Groote Kerk Op Tweeden Paaschdag wordt een afscheidsdienst gehouden in de Groote Kerk te Haarlem, des morgens om 10 uur. In dezen dienst wordt afscheid genomen van hen, die voor de eerste maal als ver pleegster of arts in dienst der zending naar Indonesië vertrekken en van hen, die weer naar het zendingsveld terugkeeren. Het zijn de zusters M. Glastra, A. v. d- Meer, M. Valk, C. P. de Vries. H. J. Roorda v. Eysinga en H. Hazewindus en de artsen: J. Lodder, J. S. de Vries, Th. L. W. van Ravesteyn en mevr. M. Jansenvan Enge len. De afscheidsdienst wordt geleid door Ds. A. J. van Rhijn, predikant der Neder- landsch Hervormde gemeente te Haarlem en dr. W. F. Dankbaar namens de Zen dingsdirectie te Oegstgeest. Het woord is aan.. Confucius: Hij helpt mij niet. Hij is zoo bijzonder ingenomen met alles u;at ik zeg. Nog koffie tol September? Onze Haagsche correspondent verneemt van deskundige zijde, dat de voorraad kof fie toereikend is om tot September het huidige rantsoen te handhaven. Over het geen daarna zal geschieden, staat nog niets vast. Het zal echter aanbeveling verdienen, zuinig te zijn met de koffie waarover nien nog beschikt. In het reisprogramma van de hockey- speelsters en spelers uit Derby is een kleine wijziging gekomen. Reeds heden, Donderdagmorgen, zijn de Engelsche dames in ons land aangekomen. Met den boottrein, welke een half uur vertraging had, arriveerden zij op het Haarlemsche station,- waar een aantal hockey-speelsters uit deze omgeving aanwezig was voor de begroeting. Nadat in het restaurant op het perron koffie was gedronken, vertrokken de gasten naar hun vacantie-verbKjf. De hockey-spelers maken den tocht var. Engeland per vliegtuig. Tegen den avond worden zij op Schiphol verwacht. Het programma-van de wedstrijden luidt: Zaterdag op het BMHC-terrein 2 uur: Rood WitDerby (dames): 15,30 uur BMHC Derby (heeren). Zondag op het terrein van HBS aan de Donkere laan: 1 uur HBS Derby (dames); 2,30 uur HBSDerby (heeren). Maandag in het Heemsteedsche Sportpark: 1 u. AllianceDerby (dames); 2,30. uur AllianceDerby (heeren). "Na afloop der wedstrijden houden de ont vangende vereenigingen bijeenkomsten. Voor Maandag staat een feestavond in het gebouw van den HKB op het programma, onder leiding van de commissie hockey- uitwisseling HaarlemDerby. Dinsdag vertrekken de gasten. Gasten uit Ealing en Penzance. Morgenmiddag om kwart over vier komt een groep van 25 Engelsche gasten uit Ealing, die op uitnoodiging van de World Friendship Association veertien dagen in Haarlem komen doorbrengen, op het sta tion aan. De ontvangst door de gastvrouwen en -heeren heeft in de eetzaal op het tweede perron plaats, waar hun tevens de noodige Regelmatig vertrekken thans uit Rotterdam kustvaartuigen naar Indië, welke daar dienst van de K.P.M. gebruikt zullen wor den voor het aanvoeren van copra naar de groote havenplaatsen. De „Helvetia" zal de lange reis naar Batavia alleen ondernemen. De Oranje Zaterdag in Amsterdam De „Oranje" van de Mij. „Nederland" wordt Zaterdagochtend omstreeks 6 uur voor de sluizen van IJmuiden ver wacht en zal te 9 a 10 uur aan den steiger van de maatschappij in de Am sterdamsche Haven aanleggen. Geen patrouille voor de vermiste Dakota De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft het volgende mede gedeeld: Zooals gemeld zou op 1 April een ge meenschappelijke Nederlandsch-republi- keinsche patrouille de bergen van de Preanger intrekken om naar de vermiste Dakota te zoeken. Helaas moest op het laatste oogenblik dit" plan verlaten wor den, omdat het hoofdkwartier van de TRI te Perwakarta geheel andere denkbeelden over deze gezamenlijke patrouille had dan de Nederlanders. De TRI wenschte de pa trouille samengesteld te zien uit een ge wapende TRI-afdeeling, aangevuld met eenig ongewapend Nederlandsch Roode Kruis- en radioperseneel. Aan Nederlandsche zijde is men van meening, dat het uitzenden van een der gelijke patrouille weinug nut heeft. Daar men het noodzakelijk acht dat de patrouille aan beide kanten uit per soneel met ervaring bestaat- Ten op zichte van deze ervaring zijn het radio- en Roode Kruispersoneel, die uit geheel an deren hoofde aan de patrouille zouden worden toegevoegd, geheel ongeschikt. De „Meteor" komt boven Valkenburg; Op 15 April om 10.30 v.m. zal op het vliegveld Valkenburg een demonstratie worden gegeven met het nieuwe Glos ter Meteor-vliegtuig. Dit nieuwe type geldt op het oogenblik als het snelste ter wereld. bescheiden en een Engelsche brochure over Haarlem, die door het Tourist Information Office van de Stichting „Haarlems Bloei" is uitgegeven, overhandigd worden. De officiëele ontvangst van deze groep heeft tegelijk plaats met die van de groep uit Penzance, die op Eersten Paaschdag omstreeks 12 uur op het station aankomt. De ontvangst zal geschieden in de hal van het Stadhuis. De loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk zal hier een welkomstVoord spre ken, evenals de waarnemend voorzitter van 't Haarlemsche Comité van de W.F.A., de heer G. Comello. Voor Tweeden Paaschdag zijn geen ex cursies georganiseerd, inaar men verwacht, dat de Engelschen wel belangstelling zullen hebben voor den hockey-wedstrijd van de ploeg uit Derby tegen de H.T.C. „Alliance" in het Heemsteedsche Sportpark. Op Dinsdag 8 April wordt een ochtend wandeling door de stad gemaakt en Woens dagmiddag zullen in de aula van H.B.S. A eenige bollenfilms vertoond worden, die door prof. dr. E. van Slogteren en het Centraal Bloembollcncomité beschikbaar zijn gesteld. Op Donderdag 10 April staat het tradïtioneele uitstapje naar Volendam en Marken op het programma en Zater dagmorgen 12 April wordt een bezoek ge bracht aan het Frans Halsmuseum. Nadat op Maandag 14 April een tocht door de Amsterdamsche havens en grachten ge maakt is, vindt op Dinsdag 15 April m de tuinzaal van het Concertgebouw de af scheidsavond plaats. De groep uit Ealing vertrekt 1G April in den loop van den morgen en die uit Penzance op 18 April in den morgen. Bijzonderheden over de afreis worden nog nader bekend gemaakt. Fransche toeristen op Paaschbezoek. Vanmiddag arriveert in ons land een gezelschap van bijna 200 Fransche toe risten, leden van de Tourmg Club de France, welke onder auspiciën van de Nederlandsche Reisvereeniging ons Jand zullen bezoeken. Wegens de schaarsche hotel-accomoda- tie hier te lande, zal het gezelschap in drie groepen worden gesplitst en verdeeld worden over Den Haag, Noordwijlt en Amsterdam. De drie groepen voeren hetzelfde pro gramma uit, hetgeen omvat: bezoeken aan Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Haar lem, Gouda en Alkmaar. Over de plannen van het Fransche be zoek in Haarlem kunnen wij mededeelen, dat de eerste groep van 37 personen op den Eersten Paaschdag uit de Residentie in de Spaamestad arriveert. Per bus komen de gasten omstreeks 10 uur aan en zoowel "n bezoek aan de Groote Kerk als een aan het Frans Halsmuseum staan op het pro gramma. Verder zullen de tradïtioneele bezienswaardigheden van onze stad om de aandacht vragen. Een dag later worden twee groepen van 31 toeristen uit Frankrijk verwacht, die via A'kmaar en Zaandam, Haarlem zullen aandoen. Behalve een bezoek aan het Frans Halsmuseum komt een tocht naar het eere- kerkhof aan den Zeeweg "in het reisplan voor. Er zou alles voor te zeggen zijn, om de Franschen eenigen tijd langer in onze stad te houden, maar de huisvestingsmoeilijk heden hebben deze voornemens getorpe deerd. Anierikaanscli beheer in den Pacific goedgekeurd De Veiligheidsraad der UNO heeft een stemmig het Amerikaansche ontwerp voorstel voor het beheer over de vroegere Japansche mandaat-eilanden in den Stil len Oceaan goedgekeurd. Het ontwerp zal nu nog door het Amerikaansche Congres moeten worden bekrachtigd. Sjahrir in Voor-Indië Pandit Nehroe, vice-president van de voorloopige Voor-Indische regeering, en Soetan Sjahrir, eerste minister en mi nister van Buitenlandsche Zaken van de Indonesische republiek, zullen heden in leidende besprekingen voeren over de uit wisseling van diplomatieke vertegenwoor digers, aldus zegslieden van de Indonesi sche delegatie op de pan-Aziatische con ferentie te New-Dehli. Voor-Indic zal dus waarschijnlijk het eerste land zijn, waarmee de Indonesische republiek in directe diplomatieke relatie treedt. Weerbericht i DFPRKSSJF IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het KNM.T. te De Bill geldig van Don- 3 derdagavond tot Vrijdagavond: 3 Tijdelijk toenemende wind. Aanvanke- fi lijk uit Oostelijke richtingen, later ver- 8 anderlijk. Meest zwaar bewolkt met nu a en dan regen. In de Noordelijke pro- 8 vincies op sommige plaatsen tijdelijk 5 overgaande in of vermengd met snéeuw 3 Koud voor den tiid van het jaar. 4 April: 6 Zon op6.11 uur. onder 19.17 uur g Maan op 17.35 uur. onder 6.16 uur (5 April volle maan)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1