Haarlems Dagblad Een Moeilijk Spel „Amerikaansche hulp aan Griekenland en Turkije ondermijnt gezag der UNO" Henry Ford overleden m Roofmoord in de Amsterdamstraat Vlaggen hingen halfstok bij aankomst van de „Oranje „Absoluut niets" bereikt in Moskou Ondergeloopen Engeland vraagt deskundige hulp uit Nederland Weerbericht die Jaargang No. 18602 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 11825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 8 ïpril 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem n AUL VAN ZEELAND, Belgisch oud-mi- i nister-president, heeft in de Revue géné- jale beige een artikel geschreven onder den !i!el „Verdediging van de democratie" jaarin veel eenvoudige en verstandige üngen staan. Hij noemi de democratie een iixe-bewind. niet omdat zij geldelijke loeide meebrengt, maar omdat hooge ischen gesteld worden aan de volken, die ader zulk bewind wenschen te leven. Dat «grijpen zij niet altijd. Terecht zegt Van [eeland: De volken, die de kans hebben in een werkelijke democratie te leven, zijn naar al te zeer geneigd dit te aanvaarden Is iets, dat hun rechtens toekomt; iets dat J niet behoeven te beschermen. Welk een vergissing! Eén blik is genoeg om te zien, [oe weinig menschen op dit oogenblik de roordeelen van een werkelijk democratisch «wind genieten. Misschien nog geen tien foeent van de menschheid en dan nog: hoe ■er zijn sommige zoogenaamd democrati- [the landen verwijderd van de echte demo- ratie. „Een moeilijk spel" noemt Van Zeeland aar, maar niet te moeilijk voor den ge wonen mensch. Zij is geen gokspel, maar venmin het gemakkelijke resultaat van stuwkrachten en spontane stroomingen, g is de vrucht van veel inspanning, van eel tasten, van veel wikken en wegen, laar gelukkig heeft de overwinning de westelijke kracht van de democratieën be- rezen, aantoonend hoe door dwang opge- egde gehoorzaamheid in adeldom, macht n offerzin overtroffen wordt door vrijwil- ig aanvaarde discipline. Zoo betoogt deze Belgische schrijver, die voorts, aanvangend met de erkenning van nenschelijke persoonlijkheid, van vrijheid, van beperking van gezag nevens gerecht vaardigde uitoefening ervan jegens strevin gen, die het willen overschrijden, de voor- laamste grondslagen der democratie op- omt. Op eerbied voor de onaantastbaar heid van de grondwet en op erkenning van geschreven of ongeschreven rechten van de minderheid legt hij bijzonderen nadruk. En van zijn uitgesproken voorwaarden voor het welslagen der democratie is, dat je politieke massa geleid moet worden door Een voortreffelijke élite een keurkorps jus voortgekomen uit alle lagen der be reiking. Daar leg ik nog eens extra den ladruk op: uit alle lagen der bevolking. Pant dat is noodzakelijke voorwaarde om laar in al haar geledingen te kennen en te ;unnen dienen. Van Zeeland zegt: Van alle egeeringsvormen is de democratie degene, lie de beschikking moet hebben over de lest onderlegde en meest onbaatzuchtige lite. Wie rustig deze dingen overdenkt, wordt ninder bitter gestemd over de vele tekort- omingen, die onze herlevende democratie loont. Zij moest na de bezettingsjaren in eite uit haar assche herrijzen. Het geheele gewikkelde weefsel der samenleving was eerlijk verscheurd en verstoord. Haar oude tem was, door verschillende oorzaken, érzwakt en ontwricht en benadeeld door iet uitblijven van genoeg nieuwe krachten, im het korps te verjongen en te vernieu wen. Er is meer over te zeggen, maar het leeft geen zin er nog eens lang over te ;aan uitweiden. Slechts dit moet eraan «gevoegd worden: al teveel menschen ileken de democratie en de noodzaak, er- roor te werken, volslagen ontwend te zijn. te hervatting van dien arbeid werd daarom en hortend proces en is het in menig geval log steeds. Temeer omdat het zoo'n moei- ijk spel geldt. Maar te moeilijk voor den gewonen nensdh is het inderdaad niet, al worden lijn geduld en volharding er zoo vaak bij ip' zware proef gesteld. Men zou deze ge achte willen opdragen aan al diegenen, die in dezen tijd in besturen en commis- Ees van allerlei aard voortzwoegen om resultaten in het belang van velen, soms in iet algemeen belang van het Nederland- Khe volk, maar dikwijls ook ten bate van ten vak, een bedrijfskring, een streven van altureelen aard, te bereiken. In den regel rerdienen zij er niets mee en is de eer, die lun dientengevolge van dezen arbeid ten ieel zou kunnen vallen, of problematisch li uitgesloten. Zij doen het dus terwille van le goede zaak en omdat alweer zooveel iuizenden menschen in ons land tot zulk perk bereid zijn gebleken moeten wij niet wartgallig worden over de toekomst onzer iemocratie. Zij is bezig zich te herstellen en hun werk vooral waarborgt dat. Het is wel eens goed over dat werk te schrijven het wordt grootendeels binnenskamers en onopgemerkt-door-het-publiek verricht - omdat het de afdoende tegenspraak evert jegens die goedkoope sceptici, die liegen te beweren dat de menschen niets oor de belangen van de samenleving over ebben en alleen op eigen voordeel bedacht Bedoelen die sceptici niet zichzelf? laten zij dat er dan bij zeggen. Ge kent de oude boutades over commis sies, zoo vaak beschimpt als kapstokken, waaraan lastige vraagstukken werden op gehangen en aan hun lot overgelaten. Zulke tommissies komen voor. Maar er zijn vele Kdere, die wèl hun doel bereiken en daar- cm kan ik ook niet instemmen met het overigens goede grapje van den man, die si: De eenige manier om met een commis sie tot een beslissing te komen is, haar uit kie leden te laten bestaan, van wie één nek is en een tweede verhinderd. Er wordt in dezen tijd, zooals wij telkens in toenemende mate kunnen vaststellen, in besturen en commissies een massa nuttig werk verricht. Er is klaarblijkelijk een toenemend streven om elkaar te vinden en het belang van velen, dat op het spel staat, too noodig boven persoonlijke voorkeur te wen overwegen. Dat is dan ook de eenige inanier om er te komen. En misschien heeft oorlog tenminste dit voordeel opgeleverd cat velen tegenwoordig om hun eigen in richt in zaken, die niet hun diepste levens- ïertuiging raken, zoo noodig kunnen lachen. Eenvoudig: omdat het onjuist blykt. 'Pie zoover is gekomen is een gelukkiger pensch geworden en een betere speler van cat moeilijke spel: de democratie. R. P. Voormalig nazi-minister berooft zich van het leven De Hamburgsche radio citeert een Ame- t&aansch bericht, volgens hetwelk de voormalige nationaal-socialistische minis ter Herbert Backe, die te Neurenberg ge- tangen zat en als nationaal-socialistïsch eider berecht zou worden, een einde aan rijn leven heeft gemaakt. In de regeering ran Dönitz is Backe minister van laind- »uw geweest. Met ongeveer vijftig an- ieren zou hij in Neurenberg wegens oor- «gsmisdaden terecht staan. RUSSISCH PROTEST: „Turkije heeft als profiteur geen recht op hulp" In een rede voor den Veiligheidsraad heeft Gromyko, de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie, scherpe critiek geoefend op de politiek der Vereenigde Staten in Tur kije en Griekenland. Gromyko ontkende, dat acties, zooals hier worden gevoerd door de V. S. het beginsel der Vereenigde Vol ken steunen. Hij was van meening, dat zij in tegendeel het gezag der UNO onder mijnden. „Blijkbaar", aldus Gromyko, „hebben de V. S. er de voorkeur aan gegeven een een zijdige actie te voeren in plaats van be wijzen aan denVeiligheidsraad over te leggen, waaruit zou zijn gebleken, dat Griekenland en Turkije bedreigd worden. Dat de Vereenigde Staten later alsnog ge tracht hebben de kwestie voor de UNO te brengen, bewijst volgens Gromyko. dat zij hebben ingezien, dat hun handelwijze in strijd met de beginselen van het Hand vest is geweest. Wat Griekenland betreft, hadden de V. S. moeten wachten, totdat de Balkancommissie met haar werk gereed is. Het te leenen bedrag zal niet dienen voor den wederopbouw maar voor mili taire doeleinden. De voor Turkije uitge trokken sommen zullen zelfs uitsluitend voor het militaire apparaat gebruikt wor den. Gromyko vroeg de aandacht van den raad voor het feit. dat civiele en militaire Amerikaansche instructeurs naar Grieken land en Turkije gezonden zullen worden. „Niemand zal willen ontkennen, dat dit een ingrijpen in de binnenlandsche aan gelegenheden van het betrokken land be- teekent". „De Grieken hebben het recht", aldus spreker, „om hun binnenlandsche kwesties zelf te regelen. Wat Turkije aan gaat: dit land heeft geen recht hulp van buiten te ontvangen. Het heeft geen oor logsschade geleden- In tegendeel heeft Turkije het Duitschland van Hitier voor zien van sommige grondstoffen. Turkije is profiteur. Hulp aan Griekenland moet De auto-magnaat werd 83 jaar Henry Ford, de grondlegger van de auto mobielindustrie in Detroit en „vader van de auto", is in Detroit overleden. Hij be reikte den leeftijd van 83 jaar. Henry Ford werd op 30 Juli 1863 in Michigan, op een boerderij te Greenfield geboren als zoon van een Iersch emigrant en een vrouw van Nederlandsche af komst. De jonge Ford ontwikkelde zich zelf ondanks groote tegenslagen en moeilijkheden tot een technicus, die behalve over een scherp ver stand, beschikte Henry Ford over een onver- op 75-jarigen leeftijd, zettelijke geest kracht en een groote dosis initiatief. Hij wist na veel ex perimenten en spot van tijdgenooten een bruikbaar benzine-vervoermiddel te con- strueeren en ontwierp tenslotte het eer ste model van de beroemde Ford-auto, die in korten tijd de wereld veroverde. Van dien dag af groeide zijn onderneming tot een wereldconcern, dat het record houdt in het aantal afgeleverde automobielen. Acht tien maanden geleden trok Henry Ford zich terug als leider van de onderneming en droeg het beheer daarvan over aan zijn kleinzoon, Henry. Ford was een van de rijkste mannen ter wereld. Hij had een in komen van 100 millioen dollar peg: jaar. Dr. H. B. Baruch aangekomen Van onzen parlementairen redacteur) Zaterdag ontving de nieuwe Amerikaan sche ambassadeur, dr. H. B. Baruch, een aantal vertegenwoordigers van de pers in Hotel Kasteel Oud Wassenaar, waar ïïïj tij delijk vertoeft tot zijn ambtswoning aan het Lange Voorhout geheel en al in orde zal zijn. De nieuwe ambassadeur is een rij zige figuur die allerminst den indruk maakt 75 jaar oud te zijn. Op de ontvangst onder hield hij zich op ongedwongen en tevens geëstige wijze met zyn gasten, die van hem onder meer konden vernemen welk een sympathie hij ons land toedraagt dat hem trouwens uit de jaren vóór den oorlog reeds bekend is. De ambassadeur, die in zich de merkwaardige combinatie ver- eenigt van medicus-zakenman-diplomaat, bezocht namelijk vóór 1940 regelmatig ons land voor studies op medisch gebied. worden verleend via de Vereenigde Volken teneinde elke mogelijkheid van vreemden invloed uit te sluiten". Tenslotte stelde Gromyko formeel voor een commissie van de UNO te benoemen, welke er op zou moeten toezien, dat de eoonomische hulp aan Griekenland slechts het Grieksche volk ten goede komt. Het debat over de Grieksche kwestie werd hierop tot Donderdag verdaagd. Don Juan hekelt Franco's tactiek Don Juan, de Spaansche troonpretendent heeft Maandag in een manifest aan het Spaansche volk, van zijn villa te Estoril uit. generaal Franco's plan voor een monarchie genoemd „een poging om de dictatuur van een enkeling te maken tot een heerschap pij voor het geheele leven". Generaal Franco, aldus het manifest, sprak „om in de roemrijke mantel van de monarchie een bestuur te hullen, dat ge baseerd is op een willekeurige regeering, waarvoor de noodzakelijkheid reeds lang is verdwenen." Telefoonstaking in de V.S. Ook mijnwerkers werken niet Gisterochtend om 6 uur plaatselijke tijd is in de Vereenigde Staten een telefoon staking uitgeroepen, nadat pogingen tot uitstel waren mislukt. 400.000 Amerikaansche mijnwerkers, die gistermorgen hun werk hervat zouden heb ben, na de week rust ter herdenking van de slachtoffers van de ramp in Centralia, zijn niet op hun werk verschenen. Tengevolge van het verzoek van Lewis aan Krug, den minister van Binnenlandsche Zaken, om de mijnen te sluiten, totdat de veiligheid in de mijnen door een regeeringsinspecteur be vestigd zou zijn (welk verzoek werd afge wezen) hebben de leiders der plaatselijke vakvereenïgingen besloten de mijnwerkers niet naar hun werk te laten terugkeeren. Alle Inzittenden van Dakota op lava zijn omgekomen Zondagochtend om half twaalf heeft een Nederlandsche patrouille het wrak van de vermiste Dakota bij Bandoeng bereikt. Het bevindt zich in een ravijn en is groo tendeels uitgebrand. Alle inzittenden zijn gedood. De militaire woordvoerder deelde nog mee, dat het nagenoeg geheel uitgebrande wrak zich bevindt aan den voet van den steilen rotswand van de Goenoeng Boe- rangrang. Vlakbij het wrak zijn de ver koolde lichamen der inzittenden gevonden en onmiddellijk ter plaatse begraven. Tevens werden papieren en eenige andere particuliere bezittingen aangetroffen. Op het staartstuk van de Dakota waren de kenletters nog leesbaar. Twintig Zweedsche spoorwagons zijn Donderdag in Nederland gearriveerd, om ons geschonden wagenpark tijdelijk aan te vullen. De roodbruin gekleurde „tuinhuis jes", zooals de mannen der N.S. ze reeds gedoopt hebben, zijn via de Centrale Werkplaats te Haarlem inmiddels in dienst gesteld. Met het oog op de mentaliteit van zekere toekomstige klanten hebben de Spoorwegen aschbakjes en andere „be geerlijkheden" uit de wagens verwijderd. Bovendien zijn de Zweedsche opschriften in de rijtuigen door Nederlandsche vervangen. Verder wordt er gehoopt, dat te zijner tijd twintig complete wagens aan Zweden teruggegeven kunnen worden. Bejaarde man gedood, zijn eclitgenoole ernstig gewond In een kleine bazar aa.n de Amsterdam straat, hoek Zuidpolderstraat^ is omstreeks drie uur in den afgeloopen naeht het be jaarde echtpaar Koster-Franken het slacht offer geworden van een roofoverval. Toen de vrouw tegen drieën even haar bed ver liet, werd zij bij het openen van de deur van het toilet door een man, die door het raampje naar binnen was geklommen, aan gevallen. Met een kou-beitel (een scherp instru ment om ijzer te bewerken) bracht de on verlaat de vrouw een twintigtal hoofdwon den toe, waarna hij haar dwong de berg plaats van haar geld te zeggen. De vrouw nam den indringer mee naar de huiskamer, waar zich de, inmiddels ont waakte, echtgenoot bevond. De inbreker ging ook hem te ljjf en de oude winkelier liep tijdens de worsteling zulke zware ver wondingen op. dat hij kort daarop over leed. Hierna wist de moordenaar zich van het begeerde geld, ongeveer 2000, mees ter te maken en hij onderzocht daartoe zelfs de kleeren van zijn slachtoffer. De vrouw riep luidkeels om hulp en kon nog verklaren, dat de dader een jonge man van omstreeks 25 jaar is. Zij werd met bloe dend hoofd en gewonde handen in de Mariastïchting opgenomen, waarheen ook het lichaam van den man werd overge bracht,. Lang bloedspoor. De buren vertelden, dat zij omstreeks drie uur in het huis van het echtpaar ge stommel hoorden; kort daarop rende een jonge, blonde man de Amsterdamstraat uit. Hedenmorgen was nog een bloedspoor zichtbaar langs de Amsterdamsche Poort, de Oostvest, de Spaarnoogstraat, den Harmenjansweg tot het spoorweg viaduct, waar de onverlaat waar schijnlijk over de spoorbaan is ont komen. Eén der omwonenden vertelde, hoe hij de kreet „Moord!" hoorde en kort daarop de met bloed overdekte 77-jarige mevrouw R. M. KosterFranken in de deuropening van haar winkel zag staan. Toen de gealarmeer de buren hulp wilden verleenen, werd haar eveneens 77-jarige echtgenoot C. Kos ter reeds overleden in een stoel aangetrof fen. Men deelde ons mede, dat de moorde naar niet alleen het spaargeld van de beide oudjes heeft meegenomen, maar ook het spaarbankboekje, het geld uit een hand- tasehje, een gouden horloge met ketting uit een pak, dat over een stoel hing, waren verdwenen. Geld de drijfveer. De beide oude menschen bezaten een goed-beklante zaak en in de buurt was het een publiek geheim, dat zij er financieel gunstig voorstonden. 'Zij verhuurden veel glaswerk en serviezen. De politie van de post bij de Amster damsche Poort, versterkt door rechercheurs van het hoofdbureau stelde onverwijld een 1 onderzoek in. Er werden foto's genomen en het bloedspoor werd aan een onderzoek onderworpen. Het echtpaar Koster kreeg op Paasch- Maandag bezoek van de kleinkinderen, on der meer uit Amsterdam, die echter in den loop van den avond vertrokken zijn. De inbreker heeft dus vrij spel gehad, toen hij zijn slag sloeg bij de oudjes. De misdaad heeft in de volkrijke Am sterdamsche buurt een diepen indruk ge maakt. Allerwege werd de hoop uitgespro ken, dat de politie den dader spoedig zal achterhalen. De toestand van de vrouw was heden middag redelijk; er bestaat geen vrees voor haar leven. De jacht op den dader. Onmiddellijk na de ontdekking van het misdrijf is de politie, onder leiding van Commissaris J. W. Gorter, met het on derzoek begonnen. In den loop van den morgen werden daarbij reeds belangrijke vorderingen ge maakt. Het staat vast, dat de dader met de huiselijke omstandigheden van 't echtpaar K. bekend is geweest. Het opmerkelijke is evenwel, dat de vrouw kon verklaren, dat zij den dader nog nooit te voren ge zien had. Omstreeks 12 uur volgde de politie drie sporen. In het belang van het onderzoek kunnen wij daarover natuurlijk geen nadere mededeelingen doen, maar het wordt niet onmogelijk geacht, dat er spoedig tot een arrestatie kan worden overgegaan. Haarlem is langen tijd voor ernstige mis drijven gespaard gebleven, natuurlijk uit gezonderd de wandaden der Duitschers tijdens de bezetting. De laatste misdaad dateert van 1937, toen in de Herzogstraat in Haarlem-Noord iemand in zijn woning werd neergeslagen en beroofd. De dader stak daarna het huis in brand, om de spo ren van zijn misdrijf te verbergen. Het hielp hem evenwel niet, want hij werd korten tijd later gepakt en veroordeeld. Jhr. de Geer op 9 Mei voor het Bijzonder Hof Op 9 en 10 Mei a.s. zal de Eerste Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam onder presidium van prof. dr. J. A. van Hamel de zaak van oud-minister jhr. D. J. de Geer behandelen. De procureur fiscaal is mr. W. P. Bakhoven. De getuigen- verhooren zullen den eersten dag in beslag nemen; op 10 Mei volgen het requisitoir en de verdediging. De tenlastelegging vermeldt in hoofdzaak het vertrek van jhr. De Geer uit Engeland naar bezet gebied en het laten uitgeven van de brochure „De synthese van den oorlog". Vele oud-ministers en andere vooraan staande personen uit de Londensche regee ring zullen getuigen. i Collecte voor Sanatorium „Zonnegloren" Zaterdag 12 April wordt ln Haarlem een In zameling gehouden voor het Sanatorium Zon negloren te Soest, waar minvermogende T.B.C.- patiênten herstel van gezondheid kunnen vin den Deze Instelling kampt met groote moei lijkheden: over 1946 werd een tekort van .een ton geconstateerd. Mevrouw Weener-Schuyt, Schouwtjeslaan 41 neemt verder gaarne giften ln ontvangst voor het noodlijdende sanatorium. He! woord is aan. The News Chronicle: Ons klimaat is wel goed; het weer is alleen zoo slecht. rr Tijdens den storm in de Golf van Biscaye liep het schip uit het roer en maakte het zware slagzij Na een bewogen reis meerde Zondagmorgen om half twaalf de „Oranje" met ruim zeshonderd repatrieerenden uit Indië aan boord aan de Javakade te Amsterdam. Het groote witte schip kwam binnen met de vlaggen halfstok. Ook aan de kade van de maatschappij „Nederland" hing de driekleur halfstok. Voordat met de ontscheping der passagiers werd begonnen is het stoffelijk overschot van den vierden stuurman S. A. Fris uit Beverwijk van boord gebracht. vi Kapitein I. Bakker, gezagvoerder van de „Oranje", heeft het verhaal, dat zyn schip tijdens den storm in de Golf van Biscaye door een defect aan de stuurinrichting in een ongunstige positie zou zijn gekomen, naar het rijk der fabelen verwezen. Het schip voer tijdens den storm op koers, doch op een gegeven moment was de afwijking door weersomstandigheden zoo groot, dat de gezagvoerder besloot bij te draaien. Tijdens het bijdraaien kreeg men dwarszeeën, waardoor de „Oranje" eenige oogenblikken uit het roer liep. Het schip maakte hierbij eenige malen slagzij die eenmaal op dertig graden werd gere gistreerd. Dertig graden slagzij is voor een schip als de „Oranje" niet gevaarlijk. De „Queen Elisabeth" maakte tijdens zijn laatste reis van Amerika tijdens zwaar weer dezelfde slagzij. „Dergelijke slagzij is natuurlijk onaan genaam", aldus kapitein Bakker. „Ik heb ook een paar builen en blauwe plekken opgeloopen. Het ongeluk in de Golf van Biscaye liep met het bijdraaien samen- De stewardes. mej. Broer, die haar eer ste reis maakte, liep over de achterwell met een blad eten. Dit was het. personeel van het schip ten strengste verboden. Zij moest een dek lager binnendoor loopen, maar het oversteken van de achterwell was om een omweg te vermijden natuur lijk eenvoudiger. Mej. Broer ging door de branddeur en gleed uit op het gladde dek, zij raakte met een voet onder een pijp bekneld. De toesnellende chef-hofmeester G. W. Meyer en de stuurman S. A. Fris konden haar niet bevrijden. De steward S. N. van der Poel werd door den chef hofmeester naar den dokter gezonden om dat mej. Broer veel pijn had. Hij snelde naar boven en vond zuster Schimmel, die onmiddellijk meekwam en mej. Broer een morphine-injectie gaf. Daarna kreeg Van der Poel order een brancard te gaan ha len. Terwijl hij met de brancard van de trap kwam. maakte het schip slagzij. Van der Poel viel van de trap en bleef liggen Toen hij na eenigen tijd m staat was zich weer naar het dek te begeven, vond hij daar slechts den zwaar gewonden stuur man Fris en een brandwacht, die inmid dels ook te hulp gekomen was. De brand wacht was slechts licht gewond aan een been. Toen het schip slagzij maakte, wist hij een touw te grijpen. Hij werd buiten boord geslingerd en greep met éen hand zuster Schimmel. Het geweld der elemen ten dwong hem echter haar los te laten. Voordat het schip was bijgedraaid wa ren er vijf minuten verloopen. Van zoeken naar de overboord geslagen leden der be manning kon toen geen sprake meer zijn. De schade aan boord Is vrij groot. Veel Het perceel, Amsterdam straat 26, waar in den nacht van Paaschmaandag op Dinsdag een roof-overval gepleegd werd. glas, aardewerk en meubilair brak. De vleugel is in de muziekzaal van zijn poo- ten gerukt. Niemand kon zich op het gladde parket staande houden. De passa giers hebben wel wat in angst gezeten. Velen liepen bulten of schrammen op. Van levensgevaar was echter geen spra ke", zoo vervolgde kapitein Bakker. „Het zware weer in de Golf van Biscaye was niets buitengewoons. Ik heb wel erger meegemaakt in de 36 jaren, die ik vaar. Er zijn in dien tijd wel eens gewonden voor gekomen, doch ongevallen met doodelijken afloop heb ik nog nooit meegemaakt- Het ongeluk, dat vier menschenlevens kostte, moet dus aan een samenloop van omstan digheden worden geweten. Tusschen het oogenblik. dat mej. Broer viel en dat waar op de drie andere leden der bemanning over boord sloegen, moet wel een minuut of tien hebben gelegen. Stuurman Fris heeft nog getracht een looper over het gladde dek te leggen, voordat het schip slagzij maakte en de golven over het dek sloegen. Men vond hem later met éen been door een loosgat, waardoor hij niet van boord geslagen is. De brandwacht lag vol komen versuft. Natuurlijk is onmiddellijk nagegaan of een defect aan de stuurinrich ting oorzaak kon zijn van het uit-het- roer-loopen van de „Oranje". Wij hebben echter geen defect gevonden". De oorzaak van het korten tijd stuurloos geraken van het schip moet worden ge zocht in de weersomstandigheden. De „Oranje" luisterde bij ingrijpen dadelijk weer naar de manoeuvres van roer en schroeven. Tijdens den storm is een kom pas Weggeslagen. Het had niet veel gescheeld of de „Oran je" was Zondag nog later binnengeloopen, dan thans reeds het geval was. Er stond voor de kust zooveel wind, dat de loods- dienst een uur stil lag. De „Oranje" kreeg toevallig nog vóór de „Johan van Olden- barnevelt" een loods aan boord en kwam dus eerder binnen. De „Oldenbarnevelt" kwam Zondag omstreeks halfvier met 250 repatrieerenden voor den wal. Dit schip heeft ook zwaar weer meegemaakt. Aan boord was behoudens eenige zieken alles wel. De begrafenis van stuurman Fris is he denmiddag te Beverwijk geschied. Onder voorzitterschap van Georges Bl- dault hebben de vier ministers gisteren de discussies over Duitschland voortgezet. Na een zitting van een drie-en-een-half uur is volgens een gezaghebbende waar nemer „absoluut niets" bereikt. De bijeen komst begon een uur te laat. Bij het sluiten der bijeenkomst merkte Bevin op, dat er in vier weken geen resultaten bereikt waren. Er staan nog veertien punten op de agenda. Molotof heeft opnieuw aangedron gen op een plebisciet ten einde het Duit- sche volk in de gelegenheid te stellen zijn staatsvorm te kiezen. Bevin bestreed hem met kracht, waarbij hij als voornaamste argument aanvoerde, dat het Duitsche volk Hitier heeft gekozen en daarmee de grondwet van Weimar heeft vernietigd. Verplichte aanstelling van minder valide arbeidskrachten Naar het ANP verneemt zal binnenkort de Tweede Kamer een wetsontwerp be reiken. dat een regeling inhoudt, waarbij de werkgevers overheid zoowel als par ticulieren worden verplicht bij aanstel ling van nieuw personeel een zeker aantal minder-valide arbeidskrachten in dienst t« nemen. De overstroomingen in Engeland, waar door het stroomgebied van de Trent en een groot deel van Norfolk onder water zijn komen te staan, hebben de autoriteiten doen besluiten naar Nederlandsche hulp uit te zien. Dr. Ir. J, A. Ringers, bij uitstek deskun dig op het gebied van waterwerken, is uitgenoodigd een bezoek aan de geïnun deerde gebieden te brengen, waartoe hij per speciaal K.L.M.-vliegtuig hedenmiddag naar den overkant van het Kanaal zou ver trekken. Behalve twee Nederlandsche kranen, die reeds helpen den ergsten watersnood in Engeland te bestrijden, zullen deze week nog drie groote kranen en eenige ponton bruggen naar de bedreigde gebieden ge sleept worden. Dit materiaal heeft reeds zijn sporen verdiend bij de drooglegging der Zuiderzee en van Walcheren, en in Engeland zullen Nederlandsche mannen op de kranen en bruggen helpen om het water te verslaan. Ir. Ringers is van meening dat het con- vooi op zijn vroegst Donderdag den over tocht zal kunnen aanvaarden. Op Tweeden Paaschdag arriveerde de hoofdingenieur van den Waterschapsraad voor de rivier de Ouse in ons land. In zijn domein zijn eveneens groote overstroo mingen. ontstaan en men hoopt hier een aantal pompen in te schakelen om den strijd aan te binden. Nu Nederland de pompen, die het inder tijd van de geallieerden kocht, niet meer zoo dringend noodig heeft, hoopt de Engel- sche bezoeker 32 van deze zware machines naar zijn land te krijgen. Het materiaal is al geïnspecteerd en de ingenieur neemt thans maatregelen voor een onverwijlde verzending. LATER TIJDELIJK OPKLAREND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk vooral in het Noorden van het land nog harde wind tusschen Zuid-West en West met enkele regen buien. Later afnemende Zuidwestelijke wind en tijdelijke opklaringen. Weinig verandering van temperatuur. 9 April: Zon op 5 59 uur, onder 19 26 uur Maan op 0.12 uur, onder 7.37 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1