Hnnrlamc HnrrKlrrrl Ford Enorme circustent door storm vernield Kranen worden gereed gemaakt voor reis naar Engeland Koning Christiaan ernstig ziek Minister Huysmans naar Cenève SenatorVandenberg wilopen kaart spelen met de Sovjet-Unie Weerbericht 61e Jaargang No. 18603 T TP Tj Tl 1 1 Woenstïag 9 April 194/ 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I I 1 I I I I III I M I 1 I II III II I Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Jg Jh JL JL JL hs JL ^^41 ^^^^L Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. A Advert.tarieven op aanvraag b|j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem pe E oude Henry Ford is gestorven en dat zal bij menigeen herinneringen hebben opgewekt aan zijn eersten „wagen", dien hij in het begin der eeuw lanceerde, later verbeterde en die het automobilisme over de geheele wereld onder het bereik van velen bracht. Mooi was de oorspronkelijke Ford-auto niet, goedkoop en sterk was zij wel. Zij stond hoog op haar wielen en was zeker geen voorbeeld van ideale „ligging op den weg", zooals fabrikanten en auto rijders die later zijn gaan verstaan. Maar haar motor was sterk en deugdelijk; dat is kortelings nog bewezen, doordat in den eersten tijd na de bevrijding verscheidene exemplaren van het dierbare oude model weer met opgewektheid Over onze bescha digde wegen hupten. De oude Fords heb ben altijd iets vroolijks en zorgeloos over zich gehad. Waarschijnlijk rijden er ten plattelande nog steeds. Het model had maar twee versnellingen met een heel eenvoudige voetbediening. Dat lijkt nu onbelangrijk, maar in de dagen voor de moderniseering van de versnellingsbak, toen overschakelen meer ervaring vereischte dan later het ge val zou zijn, was dat van beteekenis. Want een groot publiek moest van den auto-geest doortrokken worden, zooals het later „air- minded" moest worden gemaakt: rijp voor het vliegtuig. En om dit te bereiken diende de eerste autofool-proof te zijn, hetgeen in vrije vertaling wil zeggen, dat het zelfs tegen de misgrepen van den domoor be stand moest wezen. Henry Ford maakte de menschheid motor car-minded. Hij was een knap technicus, een geboren zakenman en een groot reclame-maker. Zijn groote succes als automobielfabrikant had tengevolge, dat hij een tijdlang over alles en nog wat zijn in zichten ten beste gaf en aandacht vond. Niet alleen zijn auto, maar ook hijzelf had wereld-populariteit veroverd. Maar als politicus en econoom bleek hij geen groot man te zijn. Beter kon de schoenmaker zich bij zijn leest houden. Toen hij eindelijk zijn hoogpoot-model vaarwel zei en een serie moderne wagens aan de markt bracht, schudden velen het hoofd. Maar zij onder schatten hem. Hij slaagde opnieuw. In dien zelfden tijd bracht hij Nederland aan het lachen, door bij een bezoek aan ons land te verklaren, dat wij beter zouden doen door al die kanalen dicht te gooien en er auto wegen van te maken. Maar de kranten maakten melding van dit daverende voor stel en hij had er een pracht van een gratis reclame mee. Op zijn eigen gebied kon hij trouwens economische beschouwingen hou den, die wel degelijk hout sneden. Hij zei tegen Tonny Fokker, den vliegtuigbouwer, die het mij overbracht: „Jullie daar in Europa hebben mij mijn groote overzeesche markt bezorgd. Ik snap jullie niet. Negen tig automobielfabrieken zijn er in Europa, in groepen verdeeld over zooveel landen, elkaar eruit houdend met beschermende tarieven en daardoor buiten staat om een massaproduct voor de wereldmarkt te ma ken. Als jullie samen gingen doen en al die staten en staatjes vereenigden zou Europa, met zijn vele knappe technici en ervaring en smaak, een beteren wagen maken dan ik. Waarom doen jullie het niet?" „Nou!" zei Fokker. „Hij heeft gelijk". Dat zei hij twintig jaar geleden en nu is het nog even waar. Bovendien is de noodzaak drin gend geworden. Niet alleen vanwege auto's. Toen Europa het Ford te lastig ging ma ken voor zijn invoer, bouwde hij fabrieken in Europa. Niets stuitte hem en zijn energie, als het auto's betrof. De Ford-service, die overal ter wereld reservedeelen tegen be scheiden prijs beschikbaar stelde, leverde een bijzonder voorbeeld van zijn knap koopmans-inzicht en zijn energie. Vooral van zijn energie. Want men kan wel op zoo'n denkbeeld komen, maar voer het maar eens uit! Daar worden niet alleen veel meer denkbeelden, maar bovendien hardnekkig doorzettingsvermogen en moed, om tallooze hindernissen te overwinnen, voor vereischt. Die eigenschappen bezat Henry Ford j zeker in de hoogste mate. Hij heeft zooals alle menschen die op welk gebied ook buitengewone dingen in hun vak tot stand brengen, gewerkt als een paard. Hij begon als een arme jongen en in het eerste deel van zijn leven liep het hem niet mee. Toen hij de eerste populaire auto, die de wereld veroveren zou, aan de markt bracht was hij al een veertiger. Toen moest dus zijn groote succes nog beginnen. Als jonge lui nu lezen, dat hij een van de rijkste man nen ter wereld was en denken: dat zou ik ook wel willen worden, maar ik zal wel niet zoo'n geluk hebben, vergissen zij zich in beide gedachten. Ten eerste is het een man van dit soort er nooit om te doen, rijk te worden. Het volgt tenslotte wel uit het succes van zijn werk, maar zijn doel is het niet geweest. Anders zou hij nooit geslaagd zijn. Zijn doel is juist het werk, dat tot iets groots moet uitgroeien. En de maatstaf van zijn welslagen is niet, dat hij het geluk o,p zijn hand heeft. Hij heeft zwaarder tegen slagen te verwerken dan anderen, die niet zulke groote ondernemingen aandurven. Maar ze maken hem dan ook steeds sterker. Ford is in Detroit, het centrum van zijn industrie, gestorven. Hij was drieëntachtig jaar oud. Dergelijke harde werkers worden vaak oud. Dat is begrijpelijk, want hard werken is gezond en laat geen tijd over voor verslappende luxe en gepieker. Het kost ook geen geld, maar brengt het op. Daarom worden zulke werkers als Ford tenslotte rijk. Met zijn rijkdom heeft hij in socialen zin veel gedaan. Hij heeft ook zijn tallooze ar beiders goed betaald, maar herhaaldelijk gestreden met vakvereenigingen, wier in menging hij niet aanvaarden wilde. Natuur lijk is hij een eigengereid en koppig man geweest,- gewend om zijn plannen door te zetten. Geen genie zooals Edison, in wiens dienst hij in zijn jonge jaren een tijdlang heeft gewerkt, maar een groote fabrikant en koopman, die door zijn groote wilskracht is geslaagd. Als jongelui van dezen tijd zich geneigd voelen, een loopbaan als de zijne te be proeven, moeten zij zulk een wilskracht zien te ontwikkelen. Dat is de maatstaf. R. P. Doelmatiger berechting van economische delicten Naar het A.N.P. verneemt, zijn bij het ministerie van Justitie wettelijke maat regelen in voorbereiding om te komen tot een doelmatiger berechting van economi sche delicten. Het is aanvankelijk de be doeling, dat aan elke rechtbank een econo mische kamer wordt toegevoegd. Als eenige appèl-instantie zal het Haagsche gerechts hof worden aangewezen. zuidwester bereikte de kracht >1\ orkaais Voorjaarsoffensief der Tournee van Mikkenie-Strassburger in Hilversum ontijdig geëindigd De Zuidwestenwind, die gisteravond voortdurend in kracht toenam, groeide in den loop van den nacht aan tot een waren orkaan. Het filiaal van het K.N.M.I. te Amster dam constateerde omstreeks twee uur hedenochtend een gemiddelde windsnelheid van 9,5 meter per seconde, hetgeen in Beauforteenheden een windkracht 9 beteekent. De sterkste windstoot had een snelheid van niet minder dan 30 meter per seconde, wat neerkomt op windkracht 12, dat is orkaankracht. Nadat in den nacht van Zaterdag op Zon dag de groote twee-master tent van circus Mikkenie-Strassburger, welke op een ter rein bij het Hilversumsche Sportpark was opgebouwd, door den storm zwaar was be schadigd, is het circus Dinsdagavond door een nog grooter ramp getroffen. De enorme viermastertent, welke het circus bezat en die Zondag inplaats van de beschadigde tweemaster was opgetrokken, werd door den storm vernield. Toen de windvlagen Dinsdagavond hevi ger werden, besloot de heer Karl Strassbur ger om kwart over negen de voorstelling te doen eindigen. De toeschouwers verlieten op zijn verzoek de tent. Omstreeks 10 uur maakte de steeds in kracht toenemende storm zich meester van het zeil der groote circustent, waarin een groote scheur ont stond. Daarna hadden de elementen vrij spel en was de tent niet meer voor vernie tiging te behoeden. Na elkaar knapten twee der 20 meter lange stalen masten af en een derde stortte neer. Door het doorkappen der touwen liet men de tent, die geheel stuk geslagen was, ineen storten. De schade is zeer groot, maar kon nog niet worden ge schat. Ook de lichtleidingen zijn vernield. Het circus, dat een tournée door ons land begon, zal voorloopig geen voorstellingen kunnen geven. De deze maand te Arnhem en Almelo geprojecteerde serie voorstellin gen wordt dan ook afgelast. Voor zoover bekend is het circus niet tegen stormschade verzekerd. De talrijke stallen-tenten, waar in de groote menagerie is ondergebracht, kwamen er zonder schade af. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd, al was bij het in veiligheid brengen van een aantal woonwagens de toestand enkele malen hachelijk. Het circus is reeds eenige malen eerder door een soortgelijke ramp getroffen, onder andere in 1928 op het Alexanderveld in D'en Haag en in 1936 te Heemstede. Stagnatie bij de spoorwegen Ook de spoorwegen hebben door den hevigen storm met groote moeilijkheden te kampen gehad. De schipbrug over de Maas bij Hedel werd om 23 uur buiten dienst gesteld, om dat het door den harden wind Opgezweepte water met zoo'n kracht over de brug sloeg, dat zelfs het voetgangersverkeer onmoge lijk werd. Daardoor moesten de treinen op het traject UtrechtDen Bosch over Nij megen worden geleid, hetgeen aanzienlijke vertraging opleverde. Er werden maat regelen getroffen om de reizigers voor Tilburg, Eindhoven en 's-Hertogenbosch nog naar hun bestemming te brengen. Hedenochtend werd de bovenleiding op de baanvakken AmsterdamZaandam en AmsterdamNaarden/Bussum vrij ernstig door den storm beschadigd. Op deze baan vakken moest een der hoofdsporen tijde lijk buiten dienst worden gesteld. Het rijden op enkel spoor veroorzaakte op de forensenuren vertraging. Om kwart over tien was de bovenleiding Amsterdam Zaandam hersteld en ook op de Gooi-lijn kon spoedig weer over beide sporen ge reden worden. Vuurzee in Ooltgensplaat In een landbouwschuur te Ooltgensplaat op het eiland Goeree en Overflakkee brak gisteravond een brand uit, welke waar schijnlijk onder normale omstandigheden spoedig gebluscht had kunnen worden. De storm wakkerde het vuur zoodanig aan, dat in een oogwenk de geheele schuur in lichter laaie stond. Men kon niet voorko men, dat de vlammen oversloegen naar eenige andere schuren, die in de nabijheid stonden. Hoewel men assistentie vroeg van de brandweren uit omliggende plaatsen, zoodat weldra tien brandspuiten den strijd aanbonden tegen de vuurzee, stond men voor een vrijwel hopelooze taak- Het was zelfs niet mogelijk, uitbreiding te voorko men. Eerst hedenmorgen toen het vuur was uitgeraasd, kon men de aangerichte schade overzien. Niet minder dan acht landbouw- schuren en twee woonhuizen werden to taal in de asch gelegd. Twee koeien en twee paarden kwamen in de vlammen om. Een groot aantal landbouwwerktuigen en een voorraad hooi en stroo ging verloren. Grieksche regeeringstroepen „Voor het behoud van het land" Het voorjaarsoffensief tegen de guerilla- beweging in Griekenland is hedenmorgen vroeg in Thessalië en West-Macedonië be gonnen. Grieksche troepen, luchtmacht en marine zijn in actie gekomen. Generaal Yatzis bevelhebber van het Grieksche leger in Noord-Griekenland, heeft het begin van het offensief in een dagorder aangekondigd en een beroep ge daan op de troepen „voor het behoud van het land" te vechten. Wallace als „Diogenes'" Henry Wallace, de vroegere minister van Handel van de Ver. Staten, is te Lon den aangekomen. Over het doel van zijn bezoek aan Europa zeide hij, dat bij wil trachten in Engeland en West-Europa pro gressieve krachten te vinden, die een groote rol zullen spelen bij het vereenigen van de wereld in het belang van den vrede. „Ik zoek menschen", zoo zeide hij, „die vooruit en omhoog zien". Ir. Ringers op inspectie in de overstroomde Engelsche gebieden De „Daily Herald", het orgaan van de Britsche Labourparty toont zich onom wonden verheugd over de Ncderlaudsche hulp die onder meer in den persoon van oud-minister dr. ir. J. A. Ringers aan den overkant van het Kanaal is aangekomen, om te probeeren zoo snel mogelijk den watersnood in het gebied van de Trent en de O use te keeren. ,,'s Werelds grootste deskundigen in den strijd tegen het water hebben arbeids krachten en machines naar de overstroom de landerijen van Groot-Brittannië ge stuurd", zoo deelt het blad zijn lezers mee en het vervolgt: „Wij konden geen betere of meer bekwame bondgenooten hebben gekozen. Nog geen twee jaar geleden, toen de Britsche en Canadeesche troepen Ne derland bevrijdden, zagen de Nederlanders hoe een tiende van hun vruchtbaar bouw land door bïnnenstroomend water van zeeën en rivieren werd overstroomd. Een ieder, die de reusachtige kranen en pompen in die gebieden in de jaren 1945 en 1946 heeft zien werken, is er van verzekerd, dat de Nederlanders een machtige bijdrage zullen leveren bij de droogmaking van overstroomde gebieden in het Oosten van Engeland". De drijvende kraan no. 2 van de maat schappij tot uitvoering van Zuiderzeewer ken is uit Harlingen naar Amsterdam ge sleept maar het stormachtige weer heeft eenige vertraging in den tocht over het IJselmeer veroorzaakt. Een „collega", de no. 7 wordt in één der Amsterdamsche dokken zeewaardig gemaakt, waar de 2 vermoedelijk ook nog een poosje zal moeten doorbrengen. Niet. alleen de kranen worden zoo snel mogelijk in orde gebracht, ook wat de pompen betreft wordt vaart achter de voorbereidingen gezet. Vijftien dezer zware machines zijn reeds aan de Engel- schen overgedragen. Gat van 100 m. Om een beeld te krijgen van wat er door de Nederlandsche arbeiders, de kranen en pompen in het overstroomde Engelsche ge bied verzet moet worden, kunnen wij mededeelen, dat ir. Ringers, die reeds op het terrein van den watersnood is aange- In Sliedreclit liggen talrijke zandzuigers en baggermolens gereed om naar Engeland te worden gebracht. Oud-minister dr. ir. J. A. Ringers en ir. C. H. Kraayenvéld voor hun vertrek naar Engeland. komen, onder meer een gat van bijna 100 meter breedte in de bedijking van de Trent in oogenschouw heeft genomen. De twee beloofde kranen zullen er echter wel raad mee weten, want hun capaciteit is zeer groot en de pompen kunnen tot 100 kubieke meter water per minuut verslaan. Mn De nieuwe onderkoning van Voor-lndië, Mountbatten, heeft in New-Delhi een groote receptie gehouden ter gelegenheid van zijn aankomst. Voor het huis van den onderkoning stonden in vol ornaat de sol. daten van zijn lijfwacht opgesteld, die in hun schilderachtige uniformen een indruk wekkende figuur maakten. De vrouw van den Tibetaanschen gedelegeerde aan schouwt met bewondering den stoeren sol daatdie blijkbaar niet weinig ingenomen is met de belangstelling. Japansche herstelbetalingen komen los Vijf procent van de dertig voor Indonesië De Amerikaansche regeering heeft gene raal MacArthur opdracht gegeven, onmid dellijk 30 procent van alle japansche in- dustrieele installaties beschikbaar te stel len voor herstelbetalingen aan China, de Philippijnen, Nederlandsch-Indië, Birma, Malakka en de Britsche koloniën in het Verre Oosten. China zal 15 procent, de Philippijnen 5 procent, Nederland ten behoeve van Indo nesië 5 procent en Groot-Brittannië ten behoeve van Birma, Malakka en zijn kolo niën in het Verre Oosten 5 procent van alle beschikbare installaties ontvangen. De Amerikaansche regeering is van mee ning, dat de betrokken landen zeer drin gend behoefte hebben aan indus'rieele uit rustingen. Het langdurig uitstellen van de verwijdering dezer installaties heeft ver slechtering van den staat ervan ten gevolge Dit uitstel vertraagt ook de uitvoering van het program van generaal MacArthur. De Kroonprins treedt ols regent op De zes-en-zeventigjarige Koning Chris tiaan van Denemarken, wiens gezondheid reeds langen tijd reden tot ongerustheid geeft, heeft thans een longaandoening, die gepaard gaat met koorts. De koning wordt met penicilline behandeld. Kroonprins Frederik van Denemarken zal als regent optreden, zoo lang de koning ziek is. Een bericht van het Fransche persbureau Agence France Prcsse, als zou de koning afstand hebben gedaan ten behoeve van zijn zoon, berust waarschijnlijk op een ver gissing. Goudstaaf opgebaggerd Bij baggerwerkzaamheden in den Nieu wen Waterweg is opnieuw een staaf goud naar boven gebracht, afkomstig van de loodsboot, die in het begin van de oorlogs dagen in 1940 een kostbare lading Neder- landsch goud naar Engeland in veiligheid wilde brengen, doch door de Duitschers tot zinken werd gebracht. De schipper van den zandzuiger „Siie- drecht 9", die de slaaf goud ophaalde, heefi deze bij de politie te Rotterdam gedepo neerd. Eerst bij het lossen van de bagger in de Merwehaven werd de staaf gevonden. Het gewicht van de staaf is 12Vt kg. Zij zal aan de Nederlandsche bank worden over gedragen. v - l Wereldconferentie voor uitbreiding van handel en werkgelegenheid De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans. is vandaag naar Ge neve vertrokken, teneinde als hoofd van de Nederlandsche delegatie aanwezig te zijn bij de opening van de tweede voorbe reidende wereldconferentie voor uitbreiding van den handel en de werkgelegenheid, welke Donderdag begint. Aan deze conferentie zullen dezelfde landen deelnemen, die in November 1946 aan de voorbereidende conferentie te Lon den hebben deelgenomen, namelijk Austra lië, België, Brazilië, Canada, Chili, China, Cuba, Frankrijk, India, Libanon, Luxem burg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noor wegen. Tsjecho-Slowakije, de Unie van Zuid-Afrika, het Vereenigd Koninkrijk en de Vereenigde Staten. Het doel van de besprekingen is in de eerste plaats te komen tot een algemeene verlaging van invoerrechten. Voorts zullen de onderhandelingen over het ontwerp- handvest voor de te stichten internationale handelsorganisatie, welke te Londen zijn begonnen, worden voortgezet. De Nederlandsche en Belgische delegaties zullen ten aanzien van de tariefonderhan delingen als een eenheid optreden, aange zien Nederland, België en Luxemburg in de toekomst een douane-unie willen vor men. De eerste zwaluwen boven Heemstede Heemstede heeft de primeur van de zwa luwen. Tot twee maal toe zijn de kleine vorkstaarten er waargenomen en het wachten is nu op den zonnigen zomer dien zij, volgens het spreekwoord, dan nog niet direct brengen maar toch wel beloven. He! woord is aan.. Er bestaan in groote dingen geen kleine stappen. Overstrooming in België Aanzienlijke schade Tengevolge van de hevige regenbuien op de Paaschdagen hebben op talrijke plaatsen ln België overstroomingen plaats gehad. Het verkeer tusschen Luik en Ver- viers is verbroken. Het peil van de Maas bij Dinant is sterk gestegen en er wordt verwacht dat het water nog meer zal wassen. Bij Bergen is een dijk op verschillende plaatsen be zweken, waardoor aanzienlijke schade aangericht werd en veel vee verloren is gegaan. In de streek van Charleroi zijn geheele dorpen geïsoleerd en te Mar ch ienne-au-Pont moesten sommige huizen ontruimd worden. Het laaggelegen ge deelte van Eupen staat geheel onder wa ter, tusschen Verviers en Herbestal in een gedeelte van de spoorbaan ingestort, waardoor een verloftrein uit Duitschland den geheelen nacht geblokkeerd bleef. Ook de provincie Brabant bleef niet gespaard. Tusschen Halle en Buizingen is de Zenne buiten haar oevers getreden. Tellekamp nadert zijn doel De zeventienjarige Bram Tellekamp. die al „liftende" per vliegtuig en schip uit Nederland naar Hawaii is gekomen met de bedoeling naar de Vereenigde Staten te gaan. doch die op Hawaii door de autori teiten is aangehouden, schijnt een stap dichter bij zijn doel te komen. Een aantal vooraanstaande Amerikanen, onder wie de gouverneur van Hawaii, Ingram Stainback, hebben beloofd bij de immigratie-autoritei ten te Washington te probeeren een toela ting als student voor Teilekamp te krijgen. Het principe leven en laten leven99 zou de Russisch-Amerikaansche problemen oplossen Arthur Vandenberg, de republikeinsche senator uit Michigan heeft het debat in de Amerikaansche Senaat over de voor stellen van Truman tot hulpverleening aan Griekenland en Turkije geopend. Hü zeide, dat de Sovjet-Unie het prin cipe „leven en laten leven" moet aanvaar den, waarna het probleem van de Rus sisch-Amerikaansche betrekkingen zou zijn opgelost- Spreker ontkende, dat de voorgestelde hulp een nieuwe leer is, die te vergelijken is met de Monroe-leer. Vandenberg drong er op aan. het program van Truman goed te keuren „in het belang van Amerika, dat liever de voorzorg heeft dan de na-smart". Vandenberg vervolgde: „Het probleem, dat dit wetsontwerp oproept, is de voort durende controverse tusschen het commu nisme in het Oosten en de democratie in het Westen. Om het nog duidelijker te zeggen: het roept de vijandige gezindheid tegen het communistische expansionisme en de in filtratie op. Ons wordt steeds verteld, dat dit expansionisme voortkomt uit de vrees van de Sovjet-Unie voor agressie van de zijde van haar buurstaten en voor omsin geling. Als Moskou deze vrees werkelijk koestert heeft het het recht zich hiervan te bevrijden. Wij hebben op onze beurt echter het recht van de Sovjet-Unie te eischen, dat zij aantoont geen pogingen aan te wenden ons te omsingelen in een door het communisme overheerschte we- Nederlander in Duitschland ter dood veroordeeld Voor het tribunaal te Rastatt in Duitsch land, waarvan kolonel Van Tuyll van Se- rooskerken als Nederlandsch lid deel uit maakte, hebben twintig bewakers van con centratiekampen terecht gestaan. Onder hen bevond zich de 27-jarige Nederlander H. P. van der V. uit Oudkarspel, die toege treden was tot de „Organisation Todt" en als bewaker dienst gedaan had in de kam pen Haslach en Nussdorf. Volgens verkla ringen van getuigen is Van der V op on- menschelijke wijze opgetreden tegen ge detineerden, die naar zijn meening niet hard genoeg werkten of hem niet behoor lijk groetten. Enkele mishandelden zijn overleden. Hij erkende voorts, drie gedeti neerden in het kamp Nussdorf tej hebben doodgeschoten, omdat zijn chef hem zulks bevolen had en omdat deze gedreigd had hem te zullen neerschieten als hjj het bevel niet uitvoerde. Van der V. werd, evenals zeven andere verdachten, ter dood veroordeeld. Rapport over den Belgischen De speciale commissie, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de houding van den Belgischen koning Leopold III sedert 1936, heeft haar rapport gereed. Het zal aan de voorzitters van de Belgische kamers worden voorgelegd en daarna ge publiceerd worden, aldus deelt het secre tariaat van den koning te Brussel mede. De commissie is in Juli 1946 op voorstel van de voorzitters van Kamer en Senaat door koning Leopold benoemd en bestaat uit negen vooraanstaande Belgische ju risten. Fransche regeeringswinkels tegen prijsopdrijving Ongeveer 40 levensmiddelenwinkels der regeering zijn gisteren te Parijs geopend. Zij vormen een onderdeel van de regee- ringscampagne tegen den zwarten handel. Er worden zoowel gerantsoeneerde als vrije artikelen verkocht tegen wat de re geering „redelijke prijzen" acht. reld. Wij hebben het recht te eischen, dat de communistische aanvallen binnen en buiten de Ver. Staten ophouden en dat de wederzijdsche geloften wat betreft het Atlantische Handvest en de principes en het doel van de UNO worden gestand ge daan en zulks niet alleen in woorden, doch met daden- Er bestaat dringende behoefte aan uitgebreide, openhartige besprekingen tusschen ons. zoo mogelijk met dc kaarten open op tafel". Britten zullen Amerikanen in Griekenland introduceeren Engelsche missie blijft tot einde van veldtocht tegen de guerilla's Britsche missies van marine, leger en luchtmacht zullen in Griekenland blijven, totdat de veldtocht der Grieksche regee ringstroepen tegen de guerillastrüders in Noord-Griekenland geëindied is. Dit werd gisteren overeengekomen door Engelsche en Britsche vertegenwoordigers, aldus wordt uit Washington gemeld. De juiste periode, gedurende welke de Britsche missies ïn Griekenland zullen blij ven, is tijdens de onderhandelingen tus schen de Britsche en Amerikaansche regee ringen nog niet vastgesteld, maar het is mogelijk, dat de missies noodig zullen zijn voor een zelfs langeren tijd dan dien van den veldtocht tegen de guerillastrijders. Het doel is de Amerikaansche militaire en eco nomische missies, die belast zijn met de uitvoering van Trumans hulpprogramma, te helpen bij het zich inwerken in den hul digen toestand. Het besluit is het gevolg van het langzame tempo, waarin de wet op de uitvoering van Trumans programma be handeld wordt. Volgens Reuter verklaarde een woord voerder van het Britsche ministerie van. Buitenlandsche Zaken, dat hem nog niets bekend was over genoemde Britsch-Ameri- kaansche overeenkomst. Wederzijdsche verbindingsofficie ren in de Russische en V.S.-zóne Het hoofdkwartier van het Amerikaan sche leger te Frankfort deelt mede. dat de Amerikaansche en Sovjet-Russische bezet tingsautoriteiten hebben besloten in de respectieve zönes verbindingsbureaux te vestigen. De staf der bureaux zal volle dige vrijheid van beweging in de zóne, waar hii gevestigd is. hebben en onder zoekingen mogen instellen naar het lot van eigen onderdanen in de zóne. LAATSTE BIJEENKOMST VAN PLAATSVERVANGERS VOOR OOSTENRIJK. De plaatsvervangers voor Oostenrijk hebben Dinsdag hun besprekingen geslo ten. De commissie voor het ontwerp zal van het resultaat daarvan een verslag voor de ministers opstellen. Over geen enkele belangrijke kwestie is door de plaatsver vangers overeenstemming bereikt. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K N M I. te de Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Vannacht vTijwel overal zware nacht vorst. Morgen overdag vrij zonnig weeT met een aanzienlijke stijging van tem- oeratuur. Weinig wind. 10 April: Zon op 5.57 uur; onder 19 27 uur Maan op 0.51 uur; onder 8 03 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1