Haarlems Dagblad Kamp Sobibor Onrust in Fransche gebiedsdeelen noopt tot oproepen van lichting '47 Minister Lief tincks nota is nog niet gereed Zandzuiger haalt 35 staven goud uit den Nieuwen Waterweg Thans de netelige grenzenkwestie in Moskou op het tapijt Krakatau rommelt De grenscorrecties in bespreking Weerbericht 61e Jaargang No. 18604 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Cóntlerclag 10 Sprit 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon* en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebocm Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem \\j IJ hebben een sober overzicht gegeven van liet rapport, dat drie vertegen woordigers van het informatiebureau van bet Nederlandsche Roode Kruis hebben op gesteld na een uitvoerig onderzoek inzake het kamp Sobibor. Veel menschen lezen haastig en daarom worden hier enkele din gen herhaald, in de hoop dat zij dan blij vender indruk zullen wekken. Het kamp Sobibor was een Duitsch moordkamp. Het lag in Polen, toen het .Gouvernement Generaal", 80 K.M. ten Oosten van Lublin. Van 2 Maart 1943 tot en met 20 Juli 1943 zijn negentien treinen van Westerbork in Drente naar dit kamp vertrokken. Zij vervoerden 34.313 Neder landsche Joden, onze landgenooten. Van die 34.313 zijn er 19 teruggekeerd. Negen tien. Van de overigen, dus 34.296, zijn de kinderen (jonger dan 17 jaar) en de vol wassenen ouder dan 35 jaar zeker om het leven gebracht. Hetzelfde kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid ge zegd worden van alle anderen. Deze Neder landers werden vernietigd in een gaskamer; het gas stroomde door douches naar bin nen. Als zij dood waren wentelde de vloei en vielen de lijken naar beneden. En de dag van hun aankomst is als de sterfdag van al deze menschen te beschouwen. Een transport gedeporteerden, dat uitsluitend bestond uit kinderen met hun moeders, kwam b.v. uit Vught via Westerbork in Sobibor aan en werd terstond in zijn geheel vermoord. In de eerste twee maanden van 1943 waren in het kamp tienduizenden Poolsche, Russische en Oostenrijksche Joden om het leven gebracht. Maar daarna werd het het vernietigingskamp voor uit Nederland gedeporteerde Joden. Gij zult u herinneren, dat van de ongeveer 125.000 Joodsche Nederlanders, die er vóór den oorlog waren, meer dan 100.000 door de Nazi's vermoord zijn. Dat is ongeveer de helft van het totaal der Nederlandsche ver- liezen-aan-menschen in oorlogstijd. Van die ruim 100.000 overleden Joden is. blij kens dit rapport, één derde door de S.S. van het kamp Sobibor vermoord in 4 maand tïjds. om precies te zijn: in 140 da- I gen. dus twintig weken, hetgeen een ge middelde moord-snelheid aantoont van zeventienhonderd en veertien per week. Nu zullen sommigen denken: ik kan mij dien tijd niet meer zoo goed voorstellen. Het is lang geleden: Vier jaar. En het ge- I beurde ver van ons land, al gold het land genooten. Ook vergeet ik dien tijd liever. Ja, zoo is de stemming nu. Dat komt al tijd na een oorlog. U moet mij vergeven dat ik er toch weer uw aandacht voor vraag: voor al die Nederlandsche kinderen er volwassenen, die meenden dat zij als Joden veilig waren temidden van ons volk, dat immers nooit aan pogroms gedaan heeft en integendeel de wereld is voorgegaan in het schenken van volledig burgerrecllt aan zijn Joodsche medemensehenen die door vreemde indringers werden wegge sleept en afgemaakt. Als gij moeite hebt u dien tijd weer voor te stellen, zal ik u hel pen. Herinner u slechts, wat u zelf in die eerste helft van het jaar 1943 overkwam. Dat weet ge nog wel. Ik ook, Het was voor mij een heel spannende tijd. Voor velen van u ongetwijfeld ook. Zeker waren er onder u, die smartelijke verliezen leden. Maar den meesten bleef dat bespaard, al I leefden wij in zorg en voortdurende on- I zekerheid. Laten wij daarom nog eens denken aan dat transport moeders met kin deren „uit Vught, via Westerbork". dat in zijn geheel bij aankomst in het kamp Sobi bor werd afgemaakt. De moeders moeten begrepen hebben wat dreigde. De kinderen, althans de jonge kinderen, niet. En de moeders moeten het voor hen verborgen hebben gehouden. Zij moeten de kinderen hebben getroost als zij schreiden en met hen gelachen hebben als zij lachten. Het transport zal wel heel erg geweest zijn, maar kinderen hebben zooveel levensmoed en vertrouwen in de wereld en in de groote menschen nietwaar? Dus lachen zij, zoodra er maar even aanleiding voor is. De moe ders willen dat graag en willen hen altijd maar helpen en aanmoedigen: hen troosten als zij verdriet hebben en met hen lachen als zij blij zijn. Die moeders moeten ook zoo geweest zijn, terwijl zij wisten Mijn God! Wie kan zich dat afschuwelijke transport en al die andere transporten ten- volle indenken! Waarom roep ik deze vreeselijke herin neringen op? Dat zal ik u zeggen. Niet om bij de vele kreten om wraak, die in de laatste jaren zijn aangeheven, er nog eens een te voegen. Er is meer en beter noodig, om de wereld te helpen genezen, dan wraakgedachten en de moordenaars zijn of worden buiten de maatschappij gesteld. Maar wij weten nog steeds niet zeker, hoe de gemoedstoestand is ontstaan die men schen tot het plegen van dergelijke gewel dige. voortgezette misdaden kon brengen. Eigenlijk weten wij het heelemaal niet. Er zijn diagnoses van den geestestoestand der Duitsche beulen gesteld: sommige zeer knap. Door velen is bijvoorbeeld waarge nomen. dat zij allen in angst verkeerden. In het algemeen waren de Duitschers bang: niet voor vechten met sterke bewapende tegenstanders, maar voor vrouwen en kin deren en ook voor mannen, die weerloos tegenover hen waren. Vreemd, nietwaar? Daarom keften en bulderden zij zoo vaak: oni hun angst te overwinnen. Sommigen onder de echte Nazi's ook onder de Ne derlandsche Nazi-misdadigers hadden een vreemden, starenden blik i.n hun oogen. Zij wendden dien blik schuw af als degeen, dien zij verhoorden, hen recht in de oogen keek. Hun handen trilden; zij rookten, met nerveuse gebaren, eindeloos sigaretten. Ilc heb dat niet alleen gehoord en gelezen maar het zelf meermalen meegemaakt. Zij waren bang. Dat maakte hen des te ge vaarlijker. Maar het is niet genoeg deze en dergelijke verschijnselen te kennen. Het is evenmin toereikend, ze aan te vullen met veelal voor de hand liggende politieke, so ciologische en economische beschouwingen over verhoudingen, waaruit het nationaal- socialisme ontstond. Neen. Wij moeten antwoord hebben op de vraag, of deze moordenaars en hun lei ders een troep crimineele krankzinnigen waren, ontstaan tengevolge van een psy chische infectie door enkelen. Want dat is de meening van verschillende psychologen. Men is geneigd haar te aanvaarden, omdat het onmogelijk schijnt dat een mensch, die geen misdadige krankzinnige is, tot zulke diepten kan zinken. Daarmee verzacht ik de zaak niet. Er zijn zooveel verreweg de meeste volkomen zachtaardige krank zinnigen. die alleen maar onbruikbaar zijn in de samenleving en daarom afgezonderd en verpleegd moeten worden. Maar er zijn ook misdadige krankzinnigen: duivels in menschengedaante. En het ergste wat ons Ook aufonome beweging in Noord-Afrika De Fransche regeering is overgegaan tot het oproepen van de lichting 1947 als direct gevolg van de toenemende anli-Fransche activiteit in verschillende deelen van het rijk, aldus deelt Un. Press mede. De ver-verwijderde Fransche verdedigingslinies, d>e tengevolge van den oorlog verzwakt zijn, moeten noodig versterkt worden om het hoofd te bieden aan de autonome bewegingen die het leven en het gezag der Franschen in verschillende gebieden bedreigen. De strijd in Indo-China, die reeds hon derden levens van Fransche soldaten heeft geëischt, drukt reeds zwaar op het econo misch en politiek verzwakte Frankrijk, doch bovendien hebben de Franschen ver leden week met bezorgdheid vernomen dat op het anders zoo rustige eiland Madagas car zich onlusten hebben voorgedaan, waar bij een aantal Fransche officieren, soldaten en burgers is vermoord. Ook in Noord- Afrika heerscht spanning. Hier hebben de autonomisten in de afgeloopen maanden een toenemende activiteit aan den dag ge legd. Aan het hoofd yan deze groep staat Messali Hadj,die in verschillende steden van Noord-Afrika de bevolking tot verzet tegen de Franschen aanspoort, zoo noodig door hen te dooden, wanneer de vrijheid van het land er mede gediend is. Wegens deze ernstige situatie heeft de regeering besloten den socialistischen mi nister van Binnenlandsche Zaken Edouard Depreux naar Noord-Afrika te sturen om de situatie ter plaatse met eigen oogen te aanschouwen. De Fransche autoriteiten in Noord-Afrika hebben speciale volmachten gekregen om aan de campagne van Messali Hadj paal en perk te stellen. Van minister Depreux is bekend, dat hij op het stand punt staat, dat de bestuursmethoden in Noord-Afrika grondig herzien moeten wor den. Hij is voorstander van een systeem, waarbij een grooter mate van medezeggen schap in het bestuur aan de inheemsche bevolking wordt gegeven. Zwarte dag in Casablanca. De plaatsvervangende minister van Bui- tenlandsche Zaken, Henry Teitgen, heeft aun den ministerraad rapport uitgebracht over de ongeregeldheden op Paaschmaan- dag in Casablanca. Op dien dag zijn Sene- galeesche troepen van het Fransche kolo niale leger in botsing gekomen met in- heemschen, waarbij 65 personen werden gedood en meer dan 100 gewond. De re geering heeft bekend gemaakt, dat zij strenge maatregelen zal nemen tegen die genen, die hun plichten en verantwoorde lijkheid niet nakomen. Tevens heeft de ministerraad de maatregelen, die de auto- Tornado teistert Texas Een tornado heeft het dorpje Glazier in Texas met den grond gelijk gemaakt. Tot dusverre wordt melding gemaakt van 10 dooden en 19 gewonden. De tornado ging over vier staten heen. Uit Oklahoma wordt gemeld, dat de wervelstorm het stadje Woodward in dien staat ten deele heeft weggevaagd. Het ziekenhuis aldaar lag vol gewonden. Glazier telt 200 inwoners, Woodward 5.426. In Texas heeft de tornado tot dusverre 20 personen het leven gekost en branden veroorzaakt in Higgins, een plaats van 750 inwoners. Volgens betrouwbare schat tingen heeft de tornado in totaal 50 perso nen gedood en honderden gewond. riteiten in Madagascar genomen hebben om verdere onlusten te voorkomen, goedge keurd. Een deel der Fransche troepen zal wor den teruggetrokken uit de Fransche bezet tingszone in Duitschland om zoo spoedig mogelijk de verzwakte verdedigingslinies van het rijk te versterken. Vermoedelijk zullen zij vervangen worden door mannen van de 150.000 a 200.000 sterke lichting 1947 die op 15 Mei onder de wapenen wordt geroepen. Geen direct levensgevaar voor Koning Christiaan Hij is echter zeer zwak Uit de naaste omgeving van het Ko ninklijke hof vernam men gisteren, dat Koning Christiaan bij volle be wustzijn is en dat de geneesheeren door het toedienen van penicilline het gevaar van longontsteking blijkbaar vermeden hebben. Niettemin, zoo werd gezegd, is hij zeer zwak. Het vanmiddag over den toestand van den Koning gepubliceerde communiqué heeft de Denen inmiddels w einig zeker heid verschaft omtrent den toestand des Konings. Zij groepen samen voor het pa leis Amalienborg om het laatste nieuws te weten te komen. Vandaag waren de drukkers in Kopenhagen in staking, zoo dat er geen dagbladen waren om het pu bliek op de hoogte te houden. De doktoren schijnen overigens geen onmiddellijk le vensgevaar voor den Koning te vreezen. (U. P.) Hardhandig herstel in Griekenland In het eerste communiqué van "net Grick- sche leger over het lente-offensief tegen de guerillastrijders wordt verklaard, da: de operaties op bevredigende wijze voortgang vinden en volgens plan verloopen. Volgens een officieus bericht had de eerste botsing plaats te Agrafa in Midden-Griekenland. 45 km ten Zuiden van Trikkala. Volgens berichten uit Athene trekken 15.000 tot 20.000 man regeeringstroepen op tegen 10.000 tot 15.000 door de communisten geleide guerillastrijders in de bergen van Midden- en Noord-Griekenland. Men is van meening, dat deze veldtocht bedoeld is om eens en voor goed met de guerillastrijders af te rekenen. Een hooge woordvoerder der Grieksche regeering verklaarde: „Dit is de eerste belangrijke stap voor het herstel van Griekenland." Van het vooruitgeschoven hoofdkwartier te Larissa rukten soldaten in militaire auto's, gesteund door pantserwagens en veldartillerie op naar de schuilhoeken der guerillastrijders in de bergketens van den Olympus, Ossa en Kamvoenia en het lage massief van den Pindus. Tezelfdertijd zet ten torpedo jagers, mijnenvegers en landings schepen op verscheidene punten aan de Oostkust tusschen Volos en Katania voor een flankoperatie troepen aan land. Om streeks twaalf uur werden te Larissa kanon schoten gehoord. Verder is het grootste deel van de pas mei nieuw materiaal uitgeruste Grieksche luchtmacht actief in den strijd. De nota van den minister van Finan ciën, prof. P. Lieftinck, over de finan- cieele positie van ons land, welke, zooals aanvankelijk werd verwacht, kort na Pa- schen zou verschijnen, zal volgens „Het Vrije Volk" nog ongeveer veertien dagen uitblijven. Er moeten eenige wijzigingen in het ontwerp worden aangebracht en over enkele punten is nog overleg gaande Met een energiek gebaar begroet Henry Wallace, de oud-minister van Handel der Vereenigde Staten, de Engelschen die naar het Londensche vliegveld kwamen om hem te verwelkomen bij zijn bezoek aan Enge land. Op een persconferentie verklaarde hij een tegenstander te zijn van het ver strekken van een leening aan Griekenland en Turkije voor onproductieve doeleinden. Een oorlog tusschen Amerika en Rusland zou 's werelds groote tragedie zijn, zoo zeide hij. ,,Het. heeft geen zin met het com munisme af te rekenen door de communis ten te bestrijden. Zulks maakt het nog maar sterker. Het volharden in een anti-Russi sche houding kan slechts op een oorlog uit- loopen." Wallace verklaarde verder dat Engeland, Amerika en Rusland nog steeds een impe rialistische of expansionistische politiek voeren, doch dat Engeland stappen in de goede richting heeft gedaan door het vast stellen van data, waarop het zich uit Voor- Indië en Burma zal'fterugtrekken. Wallace ziet met bezorgdheid de ontwikkeling der Amerikaansche politiek. Hij is voorstander van een Amerikaansche leening aan de Sovjet-Unie, als deze voor productieve doeleinden wordt gebruikt. Tenslotte zeide Wallace, dat hij den tijd nog niet rijp acht voor een bezoek aan Rusland. In totaal zijn ongeveer 60 staven gevonden Het is gisteren een goede dag voor de Nederlandsche Bank geworden, want de zandzuiger „Sliedrecht 9" heeft uit den Nieuwen Waterweg 35 staven goud, in totaal 437 >4 k.g., opge haald. Het ziet er naar uit, dat de zandzuiger thans de plaats heeft gevonden, waar in de Meidagen van 1940 een loodsboot, welke 111 staven goud van de Nederlandsche Bank naar Engeland zou brengen, door de Duitschers tot zinken werd gebracht. De Duitschers wisten niet. welke kostbare lading het vaartuig aan boord had en tij dens de bezetting is het goud in letterlij ken en figuurlijken zin ondergedoken ge weest. Na de bevrijding is men begonnen, met zandzuigers den bodem van den Nieu wen Waterweg af te zoeken en tot giste ren waren 24 staven, elk wegende 12V:> k.g. opgehaald. De „vangst" van gisteren wettigt de verwachting, dat nog meer goud zal worden opgehaald. Er liggen nog verscheidene bakken met opgezogen riviergrond in de Merweha- ven te Rotterdam en men hoopt dat de lossing daarvan nieuwe verrassingen zal opleveren. Hoewel het terug vinden van de goud staven een aardig meevallertje is, is toch de veronderstelling onjuist, dat onze fi- nancieele positie hierdoor aanmerkelijk zou worden beïnvloed. Iedere goudstaaf weegt 12j2 kilogram. De officieele waar- overkomen kan is dat zij niet herkend worden en los blijven loopen. Er bestaan daarbij psychische infecties. Veel menschen weten dat niet, maar zij bestaan. Geestelijke besmetting is een even werkelijke zaak als lichameUjke besmet ting. Heeft een epidemie van crimineele krankzinnigheid in een vorm. die men met de pest zou kunnen vergelijken uit gebroken in Duitschland en zich ten deele verspreidend in andere landen, in waarheid de groote ramp veroorzaakt? Dat moeten wij met zekerheid weten, om herhaling te kunnen helpen voorkomen. Waarom hooren wij zoo weinig hierover van onze psychologen? Waarom worden onze ergste delinquenten uit den oorlogstijd niet systematisch onderzocht? Negeert men den psychologischen kant van het vraag stuk? Ik heb gehoord dat buitenlanders er wel veel aandacht aan wijden. Wat doet onze wetenschap? R. P. de van het goud is op het oogenblik on geveer f 3000.per kilogram. Zou het gelukken alle 111 goudstaven naar boven te brengen dan komt de waarde daarvan neer op een bedrag van circa i' 4.162.500.- Houdt men m het oog, dat tegenwoordig bij het aangaan van leeningen bedragen van honderd millioen gulden gering wor den geacht en dat onze tegenwoordige staatsschuld rond 27 milliard gulden be draagt, dan is het duidelijk, dat een som metje van een goede vier millioen gulden een betrekkelijk onbeteekenende rol speelt- Of het zal gelukken alle 111 staven naar boven te brengen, moet worden afgewacht. Of de Duitschers van dit aantal reeds iets hebben weggehaald, is nooit aan het licht gekomen. Ze zijn in de buurt van de vind plaats wel eens aan het baggeren geweest, maar men heeft altijd den indruk gekre gen. dat zij niet de juiste plek wisten. Vandaag steekt de eerste kraan naar Engeland over Woensdagavond is de drijvende kraan, bestemd voor de Engelsche overstroomde gebieden, die uit Harlingen moest komen, in Amsterdam gearriveerd. Het gevaarte heeft geschuild onder Hoorn voor den storm maar wordt nu zeeklaar gemaakt in het Amsterdamsche droogdok Als het weer niet tegenwerkt, zal de kraan, die een hefvermogen van twaalf ton heeft, Zondag naar Engeland worden gesleept. Inmiddels heeft de K. S. 2. een andere grijperkraan welke Engeland beloofd is. reeds een klein gedeelte van de reis naar de overzijde van het Kanaal achter den rug. Om twaalf uur was de reus in de IJmuidersluis. getrokken door den zeeslee- per Blankenburg van Smits internationa len sleepdienst. De sleepboot moest eerst bunkeren en zou om drie uur de reis voort zetten. Men verwacht deze kraan Vrijdag of Zaterdag in Huil. de Nederlandsche be manning heeft dan reeds de reis naar En geland gemaakt, en zoo spoedig mogelijk gaat het dan op het lastige Engelsche wa ter los. De „Oranje" vertrekt morgen Hoewel het m.s. „Oranje" van de Maat schappij Nederland Zondag met 24 uur ver traging in Amsterdam terugkeerde, zal "net op den vastgestelden tijd vertrekken, na melijk morgen, Vrijdag. De inscheping der passagiers zal morgen tusschen 9 en 1 uur geschieden. Fransche eisch tot zeggenschap van alle betrokken landen De vier ministers van Buitenlandsehe Zaken hebben zich gisteren gewaagd aan een oppervlakkige uitwisseling van ge dachten over de kwestie der Duitsche grenzen, waarbij de eventueele herziening van de in Potsdam voorloopig vastgestelde I'oolsch-Duitsche grens de neteligste aan gelegenheid vormde. Van Russische zijde werd door Molotof kort en krachtig ver klaard. dat zulk een herziening niet door de Sovjet-Unie kan worden getolereerd en dat de besluiten van Potsdam over dit onderwerp bindend en onveranderlijk zijn. Ook het Amerikaansche voorstel tot instel ling van een geallieerde grenscommissie, die zou moeten beslissen over de grens herziening en er bovendien voor zou moe ten zorgen dat Europa zou kunnen blijven profiteeren van de economische potentie der in het Oosten van Duitschland af te scheiden gebieden, werd door Molotof niet geaccepteerd. Bcvin bepaalde zich ertoe te verklaren dat ook hij de te Potsdam ge sloten overeenkomst als voorloopig en niet-definitiel' beschouwt. Marshall zeide van meening te zijn, dat het Zuiden van Oost-Pruisen en Opper- silezië Poolsch moeten worden en hij wees er op, met betrekking tot de resteerende gebieden, die een overwegend agrarisch karakter hebben, dat deze, welke thans voorloopig onder Poolsch bestuur staan, in een vijfde van de Duitsche voedselvoor ziening voorzagen en als Duitschland zou worden gedwongen dit voedsel voortaan uit het buitenland te importeeren, zijn economie nog sterker zal moeten worden geïndustrialiseerd, wil het land niet ge heel verarmen. Bidault pleit voor annexatie. Bidault stelde den Franschen eisch, dat, welke procedure ook zal worden aanvaard, er geen bestudeering van territoriale her zieningen in commissies zal plaats vinden zonder de volledige deelneming der on middellijk betrokken landen. Bidault ver klaarde, dat de territoriale eischen van Tsjecho-Slowakije, België, Nederland, Luxemburg en Frankrijk door veiligheids overwegingen en door het gerechtvaardigd verlangen om hun door den oorlog getrof fen landen verder op te bouwen zijn in gegeven. Bidault stelde voor. dat de munsters de eischen van Duitschland's buurstaten zou den bestudeeren en na een eerste uitwis seling van gezichtspunten beslissingen in principe zouden nemen, waarna de deskun digen met de gedétailleerde uitwerking Vliegtuig verongelukt bij Toulon Drie dooden, twee gewonden Officieel is bekend gemaakt, dat drie personen om het leven zijn gekomen en twee zijn gewond als gevolg van het neer storten van een verkeersvliegtuig bij Cuers Pierrefeu, de marine-basis van Toulon. Het vliegtuig was van Corsica ver trokken en verongelukte bij het landen. Gele deviezen vliegen naar Frankrijk De eigenaar van een Veenendaalsche boerderij heeft 25.000 piepkuikens per K. L.M.-vliegtuig naar Frankrijk verzonden. Het gele grut, dat nog niet een heelen dag oud was, zal de Fransche pluimveestapel mettertijd moeten verbeteren. Het was de eerste luchtverzending van Nederlandsche piepkuikens. DE 25.000.— IS GEVALLEN. De eigenaar(s) van lot 19204 van de Nederlandsche staatsloterij heeft een prijs van 25.000.gewonnen. 1 van de beslissingen kunnen worden belast. Waarnemers zijn van oordeel, dat Marshall de politieke en territoriale af scheiding van Oost-Duitschland niet ge paard wil laten gaan met een totale ver breking van de economische banden tus schen het Duitschland ran heden en het vroegere Duitsche gebied. Belangrijk wordt geacht, dat Marshall uitdrukkelijk als zijn wensch te kermen gaf, dat de nieuwe Duitsch-Poolsche grens geen onoverkomelijke handelsbarrière zou vormen. Het woord is aan Anonymus: Het geweten krijgt veel van de eer, die aan de vrees toekomt. Dakota's verdwijnen van B.E.A.'s lijnen De directeur van de continentale afdee- üng van de „British European Airways", Anthony Milward. heeft gezegd dat de Dakota-toestellen welke momenteel in ge bruik zijn op de continentale lijnen, in Juli of Augustus vervangen zullen worden door de in Engeland gemaakte Vickers „Vikings". Milward zeide: „Ongelukkigerwijs heb ben de Dakota's buiten hun schuld een slechten naam bij het publiek. Indien het toestel goed wordt onderhouden en met alle voorzorg wordt gebruikt, is het een uitstekend vliegtuig". Naar Milward verder verklaarde, zullen de Dakota's in het vervolg gebruikt wor den op de binnenlandsche lijnen van de British European Airways. (U. P.) JSieuue uitbarsting verwacht Er dreigt weer een uitbarsting van Java's beruchte» vulkaan, de Krakatau. De Ame rikaansche vulkaanexpert, dr. Jagger lieeft reeds voorspeld, dat Java in 1947 een reeks uitbarstingen verwachten kan. Eergisteren heeft de Amerikaansche archeoloog en schrijver Arthur Lawrence Griswold met een klein gezelschap den vulkaan bezocht en vastgesteld, dat hü wederom zeer ac tief is. Griswold deelde Aneta mede, dat zich een nieuwe krater had gevormd en dat bijna iedere 45 seconden groote massa's gassen ontsnappen, gepaard met erupties van basaltblokken en andere gesteenten. Een blok, dat op deze wijze werd wegge slingerd, moet meer dan een ton zwaar zijn geweest en het bereikte een hoogte van meer dan zestig voet. voor het neer viel. Binnen een uur werden twee zware onderzeesche ontploffingen gehoord. Het eiland Krakatau in Straat Soenda (tusschen Java en Sumatra) is in 1833 met verschrikkelijke kracht tot uitbarsting gekomen. Hierbij verloren dertig duizend menschen het leven en werd een wolk van kosmisch stof gevormd, die meer dan een maand lang de stralen van de zon ver duisterd heeft. De vloedgolf, door deze eruptie veroorzaakt naar schatting dui zend maal sterker dan die van de atoom bom heeft, alvorens haar kracht te ver liezen driemaal de aarde omspoeld. Het eiland zelf verdween bijna geheel en thans bestaat er nog sledhts een enkele wand van den kolossalen krater- In 1928 verscheen er ongeveer vijf ki lometer van de Krakatau een nieuwe ke gel boven den zeespiegel. Deze werd „Anak Krakatau kind van de Krakatau" ge noemd. Thans verheft zich de Anak Kra katau ongeveer 500 voet boven zee en meet van den zeespiegel tot den bodem van den Oceaan ongeveer duizend voet. Een brand in een landbouwschuur te Ooltgensplaat op het eiland Goercc en Over~ flakkee breidde zich door den storm zoodanig uit, dal twee woonhuizen en acht land- bouwschuren in vlammen opgingen. Twee paarden en twee koeien kwamen in de vlammen om. Een groot aantal landbouwwerktuigen ging verloren. Een commissie van Nederlandsche en Britsche deskundigen zal tegen eind April de Nederlandsoh-Duitsche grensgebieden aan een onderzoek onderwerpen. De Brit sche autoriteiten in Duitschland, die ver antwoordelijk zijn voor het bestuur van de gebieden, welke in het Nederlandsche memorandum van 5 November 194G wor den opgeëischt, hebben een uitnoodiging voor een onderzoek aan de Nederlandsche regeering gezonden, die niet voldoening deze uitnoodiging heeft aanvaard. Leider van de groep Nederlandsche deskundigen is di'. H. M. Hirschfeld. De Haarlemsche roofmoord Signalement bekend van vermoedelijken dader Woensdagavond heeft de radio het vol gende omgeroepen: De recherche te Haarlem verzoekt op sporing, aanhouding en voorgeleiding van een 30-jarigen manspersoon, lengte 1 meter 75, donkerblond, springerig haar. Hij heeft vermoedelijk een geldsbedrag van f 2000 bij zich, verder een gouden heeren horloge met kettinkje en hanger, twee gouden „pondjes", twee spaarbankboekjes van de Nubsspaarbank en vier verzeke ringspolissen. Lang gewacht en stil gezwegen. In een te Nijmegen gehouden vergade ring van het Katholieke Onderwijzersver- bond, deelde dr. Wesselings, als vertegen woordiger van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mede, dat II.M. de Koningin nog deze week haar handteekening zal zetten onder het K.B. voor de nieuwe salai»isrcgeling voor onder wijzers. Prof. Posthuma en prof. Verzijl eer vol ontheven van hun adviseurschap Naar vernomen wordt, zijn prof. S. Posthuma en prof. mr. J. H. W. Verzijl eervol ontheven van hun toevoeging als adviseurs aan de Commissie-Generaal. VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Des nachts iets minder koud doch op nieuw op vele plaatsen nachtvorst, vooral in het Zuid-Oosten van het land. Plaatselijk ochtendmist. Overdag overdrijvende wolkenvelden, overwe gend droos weer en iets zachter dan vandaag Zwakke tol matige wind tus schen Zuidwest en Zuid. 11 April: Zon op 5.55 uur onder 19.29 uur Maan op 1.20 uur, onder 8.37 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1