Haarlems Dagblad ,De Amerikaansche leiders wisten wellicht niet wat zij deden" Appel- en perenstroop zonder bon Ramadier, voorbeeld van zuinigheid Regeering bezuinigt Bidault wil Ruhrgebied doen besturen door vier grooten en drie kleinen Briefwisseling tusschen Indonesische delegatie en Commissie Generaal gepubliceerd Weerbericht 61e Jaargang No. 18605 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Eedactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 11 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem SENATOR PEPPER WAARSCHUWT: De Amerikaansche senator Claude Pep per heeft tijdens het debat in den Senaat over Truman's program voor hulp aan Griekenland en Turkije zijn vrees geuit over de mogelijkheid dat de leiders, die het Amerikaansche volk dit voorstel hebben gedaan, niet geweten hebben wat zij deden. „In eerlijken, doch misleiden ijver", aldus Pepper, „om uit te slaan naar wat zij het communisme noemen, zouden zij de U.N.O. in de wielen rijden, iedere hoop op verzoe ning met de Sovjet-Unie vernietigen en Amerika het voorwerp maken van de ernstige beschuldiging, dat het een nieuw Rome wil worden, of het oude Groot-Brit- tannië wenscht te vervangen. Zij zouden het Amerikaansche volk willen bloot stel len aan een oorlog, welke de beschaving zal kunnen vernietigen." Prestige-kwestic. De republikeinsohe senator Robert Taft verklaarde Truman's voorstel te zullen steunen, daar de aankondiging van den president de Vereenigde Staten in de oogen der wereld tot deze politiek heeft verplicht en het Amerikaansche prestige in de on derhandelingen met de Sovjet-Unie ervan afhangt. Taft zeide het echter niet te beschouwen als een verplichting tot het voeren van een dergelijke politiek in een ander deel van de wereld of tot het voortzetten van deze po litiek in Griekenland en Turkije, wanneer de vredesonderhandelingen zijn voltooid. Bij stemming nam de Senaat Vanden- berg's amendement op Truman's hulp program aan. Senator Vandenberg's amendement komt hierop neer. dat de president gedwongen kan worden de voorgestelde hulp geheel of gedeeltelijk in te trekken, indien een Griek- sche of Turksche regeering, welke de meer derheid van het volk vertegenwoordigt, hierom verzoekt: indien daartoe aanleiding bestaat door de stemming volgens 't regle ment in den Veiligheidsraad of de stemming in de algemeene vergadering der U.N.O. indien hij van meening is. dat de doelstel lingen van de wet op de hulpverleening zijn bereikt. Veiligheids-spel. In den Veiligheidsraad opende dr. Oscar Lange «'Polen) gisteren het debat over de Grieksche kwestie. Hij zegde zijn steun toe aan het Sovjet-Voorstel tot benoeming van een commissie van toezicht op de hulp aan Griekenland en kantte zich tegen Ameri kaansche hulp aan Turkije. Hij noemde de militaire hulp aan Griekenland „politiek dynamiet". Wat Turkije betreft verklaarde hij: „Waarom moeten de V. S., waneer wij allen de bewapening willen beperken, zich voornemen Turkije te helpen zijn gewa pende macht uit te breiden? Indien Tur- kije's onafhankelijkheid wordt bedreigd moet de staat, die dit land zou bedreigen, met name worden genoemd en verzocht worden voor den Veiligheidsraad te ver schijnen", aldus Lange. In antwoord op Russische klachten dat de hulp aan Griekenland en Turkije in menging is in de binnenlandsche aange legenheden van deze landen en niet in overeenstemming is met de principes van het Handvest der U.N.O., verklaarde War ren Austin, de Amerikaansche gedelegeer- Jam en gewone stroop nog niet De minister van Landbouw, Visscherjj en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat appel- en perenstroop zonder bon mag worden verkocht. Onlangs is medegedeeld, dat de directies van enkele jam- en stroopfabrieken er bij den minister op aangedrongen hadden jam en stroop in vrijen verkoop te brengen. Deze fabrieken beschikken over vrij groote voorraden van deze producten, waarvoor geen afzet kon worden gevonden, omdat de meeste huismoeders op den gecombineerden jam-suikerbon uitsluitend suiker koopen. Naar aanleiding hiervan wordt thans medegedeeld, dat voor de productie van jam en stroop belangrijke hoeveelheden suiker noodig zijn. Daar de totale hoeveel heid suiker voor consumptiedoeleinden niet grooter is geworden, kan een verhooging van de jam- en stroopconsumptie slechts mogelijk zijn bp een verminderde suiker consumptie. dus door verlaging van het suikerrantsoen. Daar het niet de bedoeling is, het publiek te dwingen een deel van de beschikbare hoeveelheid suiker in den vorm van duur dere producten als jam en stroop te koo pen, kan het vrijgeven van deze producten niet worden overwogen. In appel- en perenstroop, welke tot dus verre eveneens op den jam-suikerbon ver krijgbaar was, worden in het algemeen slechts suikerbieten verwerkt, welke daar voor speciaal zijn geteeld. De productie van appel- en perenstroop geschiedt dus niet ten koste van dc suiker voor andere doel einden. Maandag begint de strijd tegen het Engelsche water De drijvende kraan KS 2 is Donderdag middag om vijf uur uit IJmuiden naar Engeland vertrokken; vanmiddag wordt hij te Huil verwacht. Oud-minister J. A. Ringers heeft zich accoord verklaard met een plan, dat, tijdens een vergadering van Britsche regeerings- vertegenwoordigers en waterschapsautori- teitcn uit het gebied van de overstroomde Trent werd opgesteld om den watersnood zoo spoedig mogelijk te bedwingen. Zaterdagmiddag zullen de twee Neder landsche kranen, wanneer er geen onver wachte belemmeringen in liet spel komen, op de plaats van bestemming aankomen, den Zondag zullen de beide gevaarten voor den strijd tegen het water gereed gemaakt worden en Maandag hoopt men ze voor het eerst te kunnen gebruiken. de, dat de voorstellen van president Tru man gedaan werden in antwoord op ver zoeken van de regeeringen van Grieken land en Turkije. Het doel van de hulp was in overeenstemming met de principes van het Handvest, aangezien zij bijdraagt tot het bewaren van de binnenlandsche rust en veiligheid van een staat. „In den toestand, waarin wij ons thans bevinden, vertegenwoordigt de U.N.O., in dien wij het realistisch zien, niet de onfeil baarheid der volmaaktheid", aldus zei Austin. De Veiligheidsraad zal Maandag het de bat voortzetten. Onze uitvoer in Maart gestegen Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorloo- pige cijfers bedroeg de uitvoer in Maart 233.684 ton (in Februari 177.588 ton) met een waarde van f 138.3 millioen (in Febr. 97.1 millioen). In het uitvoerbedrag van Maart waren onder andere begrepen: pekelharing 3.7 millioen; kaas 5.6 mil lioen; granen, zaden en peulvruchten 11.2 millioen; bloembollen, planten enz. 2.5 millioen; cacao en chocolade 7.7 millioen; kunstzijden garens 6.9 millioen: katoenen manufacturen 5.5 millioen; baggermolens 13.9 millioen; radio-artikelen 6.1 mil lioen en gloeilampen 2.6 millioen. Britsch-Russische onderhandelingen tijdelijk afgebroken? Agence France Prcsse meldde heden, dat de onderhandelingen inzake een herziening van het bondgenootschapsverdrag tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie tijde lijk afgebroken zijn. Britsche soldaten in de oude stad van Jeru zalem, neerkijkend op de biddende Joden aan den Klaagmuur, gedurende de Paasch- viering. Turksch antwoord op Russische beschuldiging De kort geleden door Rusland aan het adres van Turkije geuite beschuldigingen, betreffende het niet deelnemen van dat land aan den tweeden wereldoorlog, zal tot gevolg hebben, dat een Turksch witboek zal worden gepubliceerd. Het witboek zal onweerlegbare officieele documenten be vatten betreffende de deugdelijkheid van de Turksche buitenlandsche politiek en de Turksche bijdragen aan de geallieerde zaak, zoo werd vandaag in Ankara vernomen. Hij ruilt zijn Cadillac voor een Citroen en wil 50.000 ambtenaren ontslaan (Van onzen Parijschen correspondent) De bekende Fransche schrijver Georges Bernanos heeft een dezer dagen opgemerkt, dat er vandaag in de wereld twee institu ten bestaan, die nog goed functionneeren: namelijk het parlement in Engeland en de zwarte markt in Frankrijk. Hij had daar eventueel aan toe kunnen voegen, dat de bloei van die zwarte markt het gevolg is van het falen der Fransche administratie. Want deze behoort zeker tot de categorie van lichamen, welke het gebrekkigst func tionneeren in deze na-oorlogsche periode. Frankrijk gaat inderdaad gebukt onder het euvel ook ten onzent niet onbekend van de bureaucratie, die, gedeeltelijk, de vrucht is van den oorlog, die den Staat een groot aantal nieuwe verplichtingen op heeft gelegd, in het bijzonder de zorg voor een rechtvaardige distributie der schaarsch ge worden levensmiddelen, waardoor de be voegdheden van de Regeering in gelijke verhouding werden verhoogd. Mèt die be voegdheden vermenigvuldigden zich de ambtenaren, waarbij uit politieke over wegingen vele posten in de Fransche ad ministratie drievoudig werden bezet: één autoriteit uit de Derde Republiek, één amb tenaar, die Vichy had aangesteld om dien eersten te contróleeren en tenslotte een aanhanger van de Vierde Republiek, die tot taak heeft die twee andere collega's weer op de vingers te zien. Bij zóóveel con trole mag men zich niet meer verwonderen dat de corruptie hoogtij viert en de eigen lijke taak dier functionarissen het ad- ministreeren van den Staat lichtelijk in de verdrukking komt. Hoezeer die taak in de verdrukking kwam, hebben enkele der jongste schandalen met name in de Pre fectuur van Parijs pas nog aan het licht gebracht. Dat is voor Ramadier nu één der redenen om het Fransche ambtenarencorps ingrij pend te besnoeien. Een ander, en mogelijk nog urgenter motief, is dat het salarieeren van zooveel functionarissen een zware last op de schouders der belastingbetalende burgers legt. De begrooting van 1947 komt op schrift nog altijd 10 milliard te kort. Dit bedrag denkt Ramadier thans gedeelte lijk te compenseeren met het ontslag van een 50.000 ambtenaren, die gezamenlijk tusschen de 4 en de 5 milliard verdienen. Dit zijn enkele cijfers, welke de Fransche premier ons journalisten tijdens een zijner jongste persconferenties heeft verstrekt. Ramadier heeft niets van De Gaulle en niets van Blum. Hij mist den visionairen blik van den eetste en de doorborende intelligentie van den tweede. Maar hy is evenmin hoog moedig of autoritair. Ik zou hem zelfs liever een kassier dan een politicus willen noe men: hij bezit weinig of geen origineele Leger vl i egtu igen afbesteld Hoewel de nota over de financieele positie van Nederland eerst op 16 April in den ministerraad besproken zal worden, is de regeering reeds gaan bezuinigen. Het ministerie van Oorlog heeft namelijk een bestelling van veertig legervliegtuigen bij Amerikaansche vliegtuigfabrieken inge trokken. Ook een order aan de Nederland sche vliegtuigindustrie voor den bouw van vliegtuigen met Amerikaansche motoren, waarvoor dus deviezen noodig zouden zijn, is geannuleerd. Aardbeving te Los Angeles De stad Los Angeles is gistermiddag door een hevige aardbeving geschokt. De schok werd ook te San Diego en naburige gemeenten gevoeld. Te Long Beach kon men de gebouwen heen en weer zien be wegen. De duur van de aardbeving wordt geschat op 40 tot 50 seconden. Er vielen geen slachtoffers. ideeën, maar hij is een nauwgezet admini strateur met een gezond ontwikkeld ver antwoordelijkheidsbesef. In zijn besluiten heeft hij niet altijd een gelukkige hand, maar hij is ruiterlijk genoeg om, bij geval, zijn fouten in te zien en zelfs te erkennen. En toen De Gaulle zijn eerste rede in Bru- neval had besloten met een oproep aan het volk zich „op Frankrijk te vereenigen" begaf den volgenden dag deze voorzitter van den Franschen ministerraad zich per soonlijk naar de woning van den ambteloo- zen burger Charles de Gaulle, teneinde hem onder vier oogen tekst en uitleg te ver zoeken. Voor Ramadier is het domineerende pro bleem van Frankrijk een sluitende staats- begrooting en het middel is: bezuiniging. Dat is niet nieuw. Het nieuwe is wellicht, dat Ramadier als persoon en als bewinds man zich zelf het volk als voorbeeld stelt. Zijn super-Cadillac verving hij bijv. door een simpele Citroën en in het huishouden van den Staat wil hij een vijftigduizend dienaren ontslaan. Voor dat laatste heeft hij een commissie in het leven geroepen in den volksmond de Commissie van het Hakmes genoemd die onder zijn per soonlijk voorzitterschap sedert kort dage lijks met de vertegenwoordigers der syn dicaten confereert. Over de resultaten zal de premier binnenkort een verklaring in het parlement afleggen. Velser papierfabriek maakt weer papier Door gebrek aan voldoende grondstoffen werd de productie van papier bij Van Gel der Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken te Velsen met ingang van 10 Maart j.l. ge staakt. hoewel de productie van cellulose door één der fabrieken kon worden voort gezet. Ondanks het feit, dat nog steeds wordt gewacht op aanvoer van houtstof uit de Scandinavische landen, is deze week met de papierfabricage weer een aanvang ge maakt: twee kleine machines zijn in be drijf gesteld. Dit was mogelijk door een geringen voorraad houtstof. Naar wij ver nemen hoopt men op deze wijze met de productie te kunnen blijven doorgaan tot de verwachte houtstof van over zee wordt aangevoerd. Mocht dit het geval zijn, dan zullen ver moedelijk meer machines in het productie proces van papier worden opgenomen. Nederlandsche grenscorrecties ter sprake Op de ministers-conferentie te Moskou van gisteren gaf Bidault nog eens het Fran sche standpunt ten aanzien van het Ruhr gebied weer. Hij herinnerde den raad er aan, dat het fundamenteele doel van het Fransche plan de controle op de productie der mijnen en industrieën is. De eigendom van de kolenmijnen en gieterijen moet aan de Vereenigde Volken, die tegen Duitsch- land vochten, worden overgedragen. Het bestuur er over moet worden toevertrouwd aan vertegenwoordigers van de voornaam ste betrokken mogendheden de vier be zettende mogendheden en de nabuurstaten van het Ruhrgebied, wier economie voor. het grootste deel van de exploitatie van het Ruhrbekken afhangt, te weten België. N e- derland en Luxemburg. De distributie van steenkool en staal moet door een inter nationaal bureau worden geregeld in over eenstemming met bepalingen in het ver drag. In elk geval zou het gewenscht zijn, dat het Ruhrgebied politiek los van Duitsch land zou worden gemaakt. Het feit, dat een centrale Duitsche regeering gezag zou heb ben over een gebied, welks exploitatie zoo gemakkelijk kan dienen tot het voorberei den van nieuwe agressie, vormt een gevaar voor den vrede. Bevin, die vervolgens sprak, gaf een overzicht over de vorige bijeenkomsten tusschen de groote drie en groote vier over Duitschlands politieke toekomst. Te Pots dam werd voorgesteld, dat Duitschland een geheel zou blijven en dat het Ruhrgebied en Rijnland deel van Duitschland konden blijven. Attlee en Bevin hadden te Potsdam te kennen gegeven, dat zij dit een probleem achten, dat slechts op langen termijn zou kunnen worden opgelost en dat men zich op de hoogte moest stellen van de stand punten van Frankrijk, België en Neder land alvorens er een besluit kon worden genomen. Ten aanzien van de Nederlandsche eischen tot grenscorrecties verklaarde Be vin, dat. toen Nederland bezet was en door overstroomingen geteisterd, Engeland de hoop had uitgesproken dat deze eischen in gunstigen zin in overweging zouden wor den genomen, indien en wanneer Neder land zou besluiten territoriale eischen te stellen, ofschoon men zich niet aan bepaal de afspraken had laten binden. Ook dit was een geval, waarin door een commissie zoo als door Marshall werd voorgesteld, een onderzoek naar de feiten zou moeten wor den ingesteld. Molotof zeide de verklaringen van Bi dault en Bevin van groot belang te achten Hij wilde eerst morgen na bestudeering dezer verklaringen het Sovjet-Russische standpunt bekend maken. Uitwisseling van mijnwerkers James Hammond, leider van de mijn werkers in Lancashire en lid van de uit tien man bestaande vakvereenigmgsdele- gatie, die thans een bezoek aan Polen brengt, heeft verklaard, dat hij de Pool- sche autoriteiten op mijnbouwgebied heeft voorgesteld, Britsche en Poolsche mijnwer kers uit te wisselen. Deze stap, die gedaan is op verzoek van Lord Citrine van den Engelschen Raad voor de steenkool, is een onderdeel van het door dien raad gekoes terde plan om te komen tot een uitwisse ling van mijnwerkers over de geheele wereld, zulks om de technische kennis te vermeerderen en de internationale sa menwerking op industrieel gebied te ver beteren. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ANTWERPEN. Het socialistische kamerlid I^ode Craey- beekx is benoemd tot burgemeester van Antwerpen. Het woord is aan., Winter is. wat ge 's zomers niet zoo kwaad vindt,en omgekeerd. Wordt prof.C. P.M.Romme gouverneur-generaal In politieke kringen in Den Haag meent men, naar het Handelsblad meldt, te we ten, dat prof. mr. C. P. M. Romme zeer waarschijnlijk benoemd zal worden tot gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië. Met zijn benoeming op korten ter mijn wordt zeer ernstig rekening gehou den. De luitenant-gouverneur-generaal dr. Van Mook heeft reeds herhaalde malen den wensch te kennen gegeven, van zijn post ontheven te mogen worden. GROOTE GEZINNEN GEVEN GROOTE BATEN. In Oldenzaal zijn eenige personen ge arresteerd, deel uitmakend van een com plot van 24, dat levensmiddelenkaarten opkocht van groote gezinnen. De kaarten werden met exhorbitante winsten ver kocht. Het onderzoek duurt voort en men verwacht nog meer aanhoudingen. Op de terreinen van de Holland-Amerikalijn te Rotterdam worden oude loodsen af- gebroken om plaats te maken voor nieuwe gebouwen. Ook de hooge schoorsteen is ten val gebracht. Zuiveringsactie in Berlijn De troepen der vier bezettende mogend heden zijn Woensdagavond met medewer king van vijfduizend man Duitsche politie een grootscheepsche razzia in Berlijn be gonnen. Generaal-majoor Frank A. Keating de Amerikaansche militaire gouverneur van Berlijn, verklaarde dat deze operatie voor namelijk ten doel heeft het opsporen van deserteurs uit het Amerikaansche en Russi sche leger, zwarte handelaren, oorlogsmis^ dadigers, gewone misdadigers en andere personen die zich op illegale wijze in de stad ophouden. De punten van de stad, waarover de operatie zich uitstrekte, wa ren geheim gehouden en aangeteekend op kaarten, die zich slechts in het bezit bevon den van de leden der groepen, die aan de operatie deelnamen. Behalve de normale legerafdeelingen behoorden hiertoe agenten van den inlichtingendienst, van alle vier mogendheden, crimineele en militaire po litie, aldus Un. Press. In de Sovjet-sector zijn veertien ver dachten gearresteerd, verder ruim duizend personen zonder identiteitspapieren. In den Amerikaanschen sector werden dertien verdachten in hechtenis genomen, in den Britschen sector had één arrestatie van dien aard plaats. In den Franschen sector zijn twee verdachten m verzekerde bewa ring gesteld. Een kleine 450 personen ble ken geen identiteitspapieren te bezitten. Naar een correspondent van Reuter meldt, zullen de razzia's te Berlijn ver moedelijk niet zoo succesvol zijn als ver wacht werd, daar van Amerikaansche zijde te vroeg is bekend gemaakt, dat de razzia aan den gang was. Uit officieele Britsche bron wordt vernomen, dat de geallieerden waren overeengekomen, geen verklaring aan de pers te verstrekken alvorens de razzia zou zijn afgeloopen. GOUDEN ECHTPAAR. Op 29 April hoopt het echtpaar J. Bierboom— de Laat. Kamperstraat 14 te Haarlem, zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Zoowel de Indonesische delegatie als de Commissie-generaal'hebben ingestemd met de publicatie van de door haar gevoerde correspondentie, welke op 13 en 17 Maart ter vertrouwelijke kennisneming voor de leden der beide Kamers is toegezonden. Deze correspondentie is thans in haar geheel voor publicatie vrijgegeven en door het A.N.P. volledig gepubliceerd. Zij bevat in volgorde waarin zij aan de Staten-Gene- raal ter kennis is gebracht, den tekst van het den 15en Maart door de Commissie- generaal op haar brief van 2 Maart van de Indonesische delegatie ontvangen antwoord, waarin Sjahrir zijn voldoening te kennen geeft over het feit dat de Nederlandsche regeering niet voornemens was haar inter pretatie van Linggadjati eenzijdig aan de regeering van de republiek op te leggen. Hierop volgde de verklaring van minister Jonkman aan de Kamer, dat de C. G. ge machtigd werd tot onderteekening; dit feit werd in een brief aan de Indonesische dele gate op 3 Februari door de C. G. medege deeld. Het antwoord daarop kwam 14 Fe bruari. waarin werd uiteengezet dat de republikeinsche ministerraad zijn besluit handhaafde tot uitsluitende machtiging tot onderteekening van de zeventien punten, en waarin de weigering tot uiting kwam om in te stemmen met de verklaring van de Nederlandsche regeering. dat de onder- Ghandi op bezoek bij den nieuwen Britschen onderkoning van Voor-lndië, V'iscounf Mountbatten. De vitale Mahatma in gezelschap van den heer en mevrouw Mount- batten in den tuin van het palcis te New-Delhi. ,,LeeIlM'mannen,, in Tanganyika gearresteerd Politie sprak van „toover- kracht" De politie van Tanganyika heeft meege deeld dat een-en-zestig zoogenaamde „leeuwmannen" en hun medeplichtige vrouwen zijn gearresteerd, beschuldigd van een dozijn moorden. Het scheen of de slachtoffers van deze moorden waren aangevallen door men- schenetende leeuwen. Eén van deze moordgevallen, aldus zeide de politie, zal later behandeld worden, om dat er teekenen zijn die er op wijzen dat hier een soort van „tooverkracht" gebruikt is. Het bericht gaf echter geen nadere uit leg van deze tooverkracht. Blanke inwoners van het Singida-district veronderstellen, dat de moorden, die zijn begaan met messen, die den vorm van leeuwentanden hadden, het gevolg zijn van een ruzie tusschen twee stamhoofden (U.P.) Jeugdige moordenaars van „Ko" veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam deed uit spraak in de zaak tegen de drie Hilversum- sche jongens, die in den zomer van het vorige jaar den Chinees Feng Chin Chen, bijgenaamd Ko, met een hamer doodsloegen en zich daarop met een hoeveelheid choco lade en andere lekkernijen uit de voeten maakten. Twee hunner werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van respec tievelijk 4 en 3 jaar, waarbij bepaald werd, dat na hun ontslag uit 't opvoedingsgesticht, waarin zij zich thans bevinden, zal worden beslist of deze straffen inderdaad ten uit voer zullen worden gelegd. De derde, die alleen op den uitkijk heeft gestaan, kreeg 6 maanden voorwaardelijk. teekening haar slechts verbindt tot hetgeen door de C. G. in de Kamer was verklaard. De volgende brieven hebben betrekking op het onderwerp „Indonesiërs in buiten- landschen dienst", waarover reeds in No vember een briefwisseling had plaats ge had, die nog niet ter kennis van den mi nister was gebracht, aangezien zij voor de aankomst van de C. G. gebeurde. Klacht over verwende SS-ers De communistische partij in Hessen (Amerikaansche zóne van Duitschland) eischt een openbaar onderzoek naar de omstandigheden van „11.000 geïnterneer den, meerendeels SS-lieden, die in een in- terneeringskamp nabij Darmstadt verblij ven in afwachting van hetgeen de autori teiten over hen beslissen". Zy zouden op eerewoord verlof krijgen zich buiten het kamp te begeven, een dagelijksch rant soen van 1700 calorieën krijgen en de be schikking hebben over verwarmde ver trekken. Ter dood veroordeelde kamp beulen plegen zelfmoord Carmen Mory, een der bewaaksters van het kamp Ravensbrück. die door het ge rechtshof voor oorlogsmisdaden te Ham burg, wegens wreedheden bedreven in het concentratiekamp Ravensbrück ter dood veroordeeld werd, heeft in een gevangenis te Hamburg zelfmoord gepleegd, zoo luidt een bekendmaking van het hoofdkwartier van het Britsche Rijnleger. Carmen Mory. die de Zwitsersche regee ring verzocht had stappen te doen tot ver zachting van het vonnis zij was een Zwitsersche werd Woensdagmorgen in een plas bloed in haar cel aangetroffen. Zij had haar polsen opengesneden en was dood gebloed. Tevens is bekend gemaakt, dat dr. Treite, een dokter van het kamp Ravens brück, die eveneens ter dood veroordeeld was, in dezelfde gevangenis zelfmoord ge pleegd heeft door inneming van vergif. Mory en Treite behoorden tot de elf ter doodveroordeelden in het proces te Ham burg. N.V.V.-voorzitter naar Indonesië De voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, heeft besloten gevolg te geven aan het tot hem gerichte verzoek van het Wereldvakverbond om deze organisatie te vertegenwoordigen op het van 16—18 Mei te Malang te houden congres van de SOBSI de Indonesische vakcentrale. OVERDAG ZACHT WEER Verwachting medegedeeld door het K N.M I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwakke later wat toene mende wind hoofdzakelijk tusschen Oost en Zuid Koude nacht en friesche ochtend, doch morgen overdag, afgezien van hier en daar overdrijvende hoogere bewolking, zonnig weer met vrij hooge temperaturen voor den tijd van het laar. 12 April: Zon op 5.52 uur. onder 19.31 uur Maan op 2 19 uur. onder 9 21 uur (13 Aprü laatste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1