c Pogingen tot vriendschap Smokkelzaak van Katwiiker visscher wacht op den kroongetuige Lichtingen 1947 en 1948 zullen elk ongeveer 44000 man omvatten Offensief tegen ambtelijke corruptie Jonge S.S-er doodde krijgsgevangene Wereldnieuws J VRIJDAG II APRIL 1947 IN DE WERELDPOLITIEK1 In het dagelijksche leven is een accoord tusschen twee goedwillende en vreedzame menschen gauw gesloten en zulk een ac coord kan, wanneer tenminste niet een van de twee een leugenaar en een mislei der :s, duurzaam, hecht en vruchtbaar zijn. In de wereldpolitiek en in de betrek kingen tusschen de staten gaat dat alle maal natuurlijk anders of liever, on natuurlijk anders Want er is tenslotte geer. enkele natuurwet die gebiedt, dat staten en volken elkander moeten bedrie gen en om den tuin leiden, wanneer zij zelf willen blijven bestaan en prosperee- ren. Een vriendschapsverdrag als dat tus schen Engeland en Rusland, dateerend van de oorlogsjaren en thans in reparatie om langer mee te kunnen, is in vrezen een van de simpelste en meest logische accoorden die er in de diplomatie kunnen voorko men. Wat is eenvoudiger dan dat het eene volk vriendschap cn verdraagzaamheid koestert ten aanzien van het andere? Het heeft verwondering gewekt, dat uit Mos kou zulke ontmoedigende klanken kwa men ten aanzien van een verienging van dit verdrag, en men heeft zich afgevraagd wat de Russen, afgezien van hun eeuwige obstructie tegen alles wat uit het Westen komt, bezielde om een eenvoudig en vrien delijk gebaar van Engeland zoo bruut en grimmig van de hand te wijzen. Hoeveel voorzichtige en beleidvolle diplomatie is er aan te pas gekomen van Engelsche zijde, om tenslotte zoover te komen dat Stalin de mogelijkheid van een verlenging en een daartoe noodzakelijke herziening van het verdrag wilde overwegen! Zelfs Montgo mery had er een behoorlijke kluif aan, in Moskou den weg te effenen tot de onder handelingen, die intusschen al eenigen tijd zonder eenig merkbaar resultaat aan den gang zijn. Het is zoo goed als zeker, dat bij de on derhandelingen bepaalde hindernissen zijn gerezen, waar de vertegenwoordigers der beiden landen moeilijk overheen kunnen ko men. Was alles vlot en zonder complicaties verloopen, dan zou het vernieuwde ver drag reeds in kannen en kruiken moeten zijn. Wat kan er aan haperen? Aangenomen dat zoowel Rusland en En geland het eerlijk eens zijn over de nood zakelijkheid, dat de beide naties een modus moeten vinden om met elkander in vrede en vriendschap te kunnen leven aange nomen dus dat niet een van beiden de gelegenheid wil benutten om den ander bij den neus te nemen, kan moeilijk worden verondersteld dat de complicatie gezocht moet worden in de Russisch-Britsche ver houdingen, want die zijn op het moment stabiel en zonder overheerschende contro versen. Het lijkt niet geheel onaanneme lijk dat bepaalde machtige invloeden bui ten de twee onderhandelende landen op het oogenblik het spel verstoren, en daar bij denkt men dadelijk aan Amerika, dat immers alles wat met Rusland en het com munisme te maken heeft, momenteel met de loupe bestudeert. Het kan Amerika niet onverschillig la ten, dat de Labourregeering die in de Vereenigde Staten toch al met eenige ach terdocht wordt beschouwd zich op het pad naar Moskou begeeft, inplaats van dat pad met huizenhooge barricaden en groote woorden te bloklteeren. Het kan de Amerikaansche regeering even min onverschillig laten, dat de La- bourpartij een groeiende categorie oppo santen telt, die de voorzichtige en om- kleede beweging van Engeland in de rich ting van de Sovjet-Unie wil bespoedigen en totaliseeren. Het kan de Vereenigde Staten allerminst onverschillig laten dat Henry Wallace, de „geteekenide", die zijn positie als minister en vice-president der U.S A. verspeelde bij zijn hardnekkige aansporingen om de buitenlandsche poli tiek der Vereenigde Staten in Ruslands richting om te buigen, in Engeland is aan gekomen om zijn ideeën te verspreiden ideeën die bij de Labourleden een vrucht baarder voedingsbodem zullen aantreffen dan bij de Amerikaansche senatoren en volksvertegenwoordigers. Het moet als zeker worden veronder steld dat een van de voorwaarden, die Stalin voor het verlengen van het Rus- sisch-Engelsoh vriendschapsverdrag ge steld heeft ,een verdere verwijdering der Engelsche politiek van Amerika inhoudt. Misschien heeft de Russische maarschalk met een lofwaardig gevoel voor actualiteit geëischt, dat Engeland zich keert tegen of tenminste afzijdig houdt van het Ameri kaansche plan tot hu lp ver leen ing aan Oost- Europa. dat door de Russen natuurlijk als een direct vijandig gebaar is gebrandmerkt en waarlijk niet zonder reden. Engeland, met zijn troepen in Griekenland, staat daarbij voor een hopeloos dilemma. Afge zien van de economische boeien, die de Britten aan Amerika kluisteren hebben zij zulk een groote en essentieele belangenge meenschappen in verschillende deelen der wereld, dat een breuk of iets dat daar ook maar in de verte op lijkt, ondenkbaar zou zijn. Het is daarom niet te verwachten, dat de Russische voorwaarden voor de verlen ging van het vriendschapsverdrag spoe dig dusdanig zullen kunnen worden inge willigd. dat een onderteekening der nieuwe clausule: ..voor vijftig jaar", zal kunnen plaats hebben. Twee menschen, die eerlijk en vreedzaam zoeken naar gemeenschap pelijke overeenkomsten, zullen in het da gelijksche leven zich misschien niet storen aan conventie, standsverschil of mensche- lijk opzicht; maar wanneer daarbij hun kapitaaltje, hun broodwinning of hun on misbare relaties op het spel komen te staan, komt er wellicht ook bij hen een kink in de kabel. Wel, Engelands broodje staat op het spel: de rijke relatie aan den overkant van den Oceaan wenscht de vreedzaamheid niet zoover te zien gedre ven, dat zij er schade bij zou lijden. En daarom is de kwestie van vriendschap tus schen de Sovjet-Unie en Engeland niet zoo eenvoudig als zy wel lijkt. Maar de on derhandelingen gaan voort: misschien kun nen zij, als vriendschap dan niet getole reerd wordt, nog de vijandschap ver mijden. J. L. Belgische Dakota valt in Schotland te pletter Een Belgische Dakota, die van Brussel naar Prestwick vloog, is in het heuvelland van Kircud'orightshire in Schotland met zes inzittenden verongelukt. Alle inzitten den zijn om het lever, gekoihen. Kort voor het ongeluk vloog de machine op 700 m hoogte en kreeg aanwijzingen om te stijgen, daar zich tot op 1000 m hoogte obstakels bevonden. Hierna is niets meer van het vliegtuig vernomen, totdat de politie hoorde, dat er een machine ver ongelukt was. De Dakota behoorde aan de Belgische Sabena-luchtvaartmaatsohappij. Alle in zittenden waren leden van de bemanning en van Belgische nationaliteit. c Maar die is in Engeland gevangen genomen Vrijstelling wegens broederdienst in bescheiden mate iveer mogelijk Van de lichting 1945 zijn voor den werfee- lijken dienst opgeroepen rond 37.000 man, welk aantal vermoedelijk wegens de na dere bestemming van hen, die uitstel ge nieten. zal stijgen met ongeveer 2300. Van de lichting 1946 is tot dusver een gerin ger aantal voor den dienst bestemd, doch het aantal stijgt nog. Het zal echter dat van 1945 niet te boven gaan. De lichting 1947 zal een grootere sterkte vereischen. Geschat wordt, dat voor deze lichting en ook voor de lichting 1948 het maximum 5000 hooger zal moeten liggen dan voor 1945 en 1946. Een bijzondere voorziening zal noodig zijn voor het wegnemen van de tekorten, die zich bij de eerste lichtingen voordoen by bepaalde groepen. De lichting 1944 zal daarvoor slechts voor een deel ter be schikking behoeven te komen. Verwacht wordt, dat dit deel de 10.000 niet zal be hoeven te overschrijden. Dit wordt medegedeeld in de toelichting van een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp ter bekrachtiging van den algemeenen maatregel van bestuur van 24 Maart betreffende dienstplicht-voorzie ningen. Uit deze toelichting blijkt voorts dat het zich laat aanzien, dat er in bescheiden mate weer vrijstelling wegens broeder- dienst verleend kan worden. Deze zal op hetzelfde beginsel dienen te berusten, dat aan de in de Dienstplichtwet geregelde vrijstelling ten grondslag ligt. Die regeling kan echter bezwaarlijk in haar geheel gevolgd worden wegens de omslachtige en tijdroovende administratie, daaraan ver bonden. Het doel: tegemoetkoming aan groote gezinnen, zal echter ook bereikt worden, indien als maatstaf bij deze vrijstelling wordt afgegaan op het getal zoons, dat uit één gezin gediend heeft of tot dienst be stemd is. Het is voor de lichtingen, welke thans opkomen niet uitvoerbaar, de vrijstelling wegens broederdienst zoo te regelen, dat zij geheel het z.-g. overschot bestrijkt, dat er na de verschillende toewijzingen en de overige vrijstellingen nog blijft. Bovendien kan de vrijstelling' wegens broederdiénst ook niet geheel daarvoor dienen, omdat er ook groepen van ingeschrevenen zijn, die buiten de aanwijzing tot gewoon dienst plichtige behooren te blijven, zooals per sonen met beperkte geschiktheid, gedeti neerden en personen, die uit het recht om te dienen zijn ontzet. Hoelang het verblijf in werkelijken dienst van de thans onder de wapenen zijn de dienstplichtigen zal moeten duren, valt thans nog niet met zekerheid te zeggen. De regeering verwacht aldus de toe lichting dat dit in totaal ongeveer 2 y2 jaar zal bedragen. Men zal zich de opzienbarende reis her inneren, die tijdens den voorlaatsten storm een Katwijker visscher maakte met een klein zeiljacht, dat volgeladen was met smokkelwaar. De visscherman was. nadat hij vier dagen lang met den hevigen storm had geworsteld, van vermoeidheid in slaap gevallen en toen opgepikt door een Urker botter, waarvan de bemanning van mee ning was dat het jachtje verlaten rond dreef. Zoo kwam de Katwijker smokkelaar in handen van de douane in IJmuïden. De douane-recherche stelde direct een uitgebreid onderzoek in, dat spoedig be langrijke resultaten opleverde. Er bleek achter dit smokkelzaak je een tamelijk wijd vertakte bende te staan, die ook betrokken is bij het smokkelen van bloembollen. Zes personen schynen bij deze zaak betrokken te zijn. Dat waren de mannen achter de schermen, die het gevaarlijke deel van het werk aan den Katwijker visscherman overlieten. Naar ons werd medegedeeld, zijn ook eenige smokkelreizen met kleine visschersvaartuigen gemaakt. De moeilijkheid om tot een definitieve oplossing te geraken is daarin gelegen, dat de kroongetuige, een Nederlander van min der goede reputatie, in Engeland gegrepen is en daar wel zijn straf zal moeten uitzit- DRIE PERSONEN VERDRONKEN. Zeven personen waren Donderdagmiddag op de Maas bij Urmond (L.) gaan spele varen. Het bootje kantelde en allen geraak ten te water. Drie personen verdronken. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM 301.3 M. 7.00. 3.00. 13.00, 18.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 gram.pl. 9.15 Orkestwerken. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Zang en piano. 11.00 Gram.pl. 12.00 Attentia. 12.35 Orgel. 13.00 Strijdkrachten. 13 30 Miller-sextet. 14 00 Sportpraatje. 14.15 Die Jahreszeiten. 15.30 Van Boek tot Boek. 15.45 Huismuziek. 16.10 Esperan to. 16.25 De Zilveren Zeven. 17.00 Kunst-actua- lltelten. 17.30 Christendom en Socialisme. 18.15 Orkest Malando. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Piano. 19.30 Voor de rijpere jeugd. 20.15 De Ramblers. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Oké-programma. 22.30 Hoorspel „Doodenhuls" 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Filmmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 9.30, 13.00, 19.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gymn. 7.30 Gebed 7 45 Gram.pl. 10.00 Klein kleutertje. 10.15 Buschkwartet. 1100 Voor zie ken. 11.45 Gram.pl. 12.03 Koor. 12.30 Dans- orkest 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Tooneel en film. 14.00 Gram.pl. f4.15 Eng. les. 14.45 Gram.pl. 15 00 Voor jongeren. 15.10 Budapester Strijk kwartet. 15.45 Kiosk, 16.00 Hongaarsche muziek. 16.20 Humor op het vliegveld. 16.30 Schoonheid van het Gregoriaansch. 17.00 De wigwam. 18.00 ..Cantus Populorum". 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Buffalo Bill. 19.15 Dansorkest. 19.45 Banden die binden. 20.05 De gewone man. 20.12 Hoe heet deze plaats? 20.30 Lichtbaken. 21.00 Cabaret. 21.25 Omroeporkest. 22 00 Tombola. 22.40 Gebed. 22.55 Vaders dagboek. 23,20 Volksconcert. Oud-president van Hoogen Raad berecht Het Haagsche tribunaal heeft Donderdag geadviseerd den oud-president van den Hoogen Raad, prof. mr. J. van L. twee jaar te interneeren met aftrek van den tot heden in interneering doorgebrachten tijd, zoodat prof. Van L. op 16 Juni in vrijheid gesteld zal worden. Verbeurd verklaard werden f 28.000 van zijn vermogen, eenige landgoederen, geschat op f 24.000 en zijn juridische boekerij ter waarde van f 4000. Het tribunaal heeft overwogen dat het prof. Van L. duidelijk moet zijn geweest, dat zijn benoeming tot president van den Hoogen Raad (voor welke functie hij niet de kwaliteiten bezat) buiten den Hoogen Raad om, den vijand gerechtvaardigde verwachtingen gaf dat hij zich voor diens handlanger zou leenen. Bovendien was deze benoeming den beschuldigde geens zins onwelkom, gedreven als hij werd door eerzucht, gevleide ijdelheid en eigenliefde, hetgeen nog gestimuleerd werd door zijn pro-Duitsche gezindheid. Daarbij komt nog dat beschuldigde nog niet tot het inzicht is gekomen, dat hij groote afbreuk deed aan de Nederlandsche zaak. Aan den an deren kant heeft het tribunaal als een creditpost van beteekenïs geacht, dat prof. Van L. onvermoeibaar gewerkt heeft voor bepaalde Nederlanders en by herha ling op de bres heeft gestaan voor Neder landsche belangen. COR. V. D. LUGT MELSERT GEDEELTELIJK GEREHABILITEERD. De Centrale Eereraad heeft uitspraak gedaan In de zaak van Cor van der Lugt Melsert. De uitspraak van den eereraad voor het tooneel werd vernietigd en de schorsing van den heer Van der Lugt Melsert werd met terugwerkende kracht op 1 October 1946 beëindigd verklaard. De Raad releveerde in zijn uitspraak de goede houding en de goede Nederlandsche gezindheid van den heer Van der Lugt tijdens de bezetting. „Deze ijsberg dreef ons op oudejaarsavond voorbij in de nachtzon" zoo schrijft een der opvarenden van de Willem Barendsz, die ons bovenstaande foto toezond. Een na-oorlogsch verschijnsel, dat algc- gemeene verontrusting heeft gewekt, is het feit, dat er onder de personen, die in Nederlandschen overheidsdienst zijn, lie den worden aangetroffen, die blijk geven niet de ambtelijke onkreukbaarheid te bezitten, welke wy van ouds bij ambte naren gewend waren. Verschillende geval len van fraude op ambtelijk gebied zijn gebleken en de volksmond praat van „cor ruptie op grootere schaal, dan tot nu toe door de Justitie werd achterhaald". Deze ongewenschte toestand heeft er toe geleid, dat de minister van Justitie heeft besloten aan de bestrijding van de ambte lijke corruptie zeer bijzondere aandacht te doen schenken. Dit wil niet zeggen, dat tot nu toe de betrokken politieele en justitieele instanties in hun taak te kort geschoten zouden zijn, doch slechts dat er naar gestreefd zal worden de opsporing en vervolging op dit gebied aan doelmatig heid te doen winnen. Speciaal parket gaat speuren Hiertoe is een parketafdeeling in het leven geroepen, die kennis neemt van alle corruptiezaken, welke in het land aan het licht komen. Haar taak is, het onderling verband op te sporen, dat mogelijk in deze zaken te vinden is: leiding te geven aan het opsporingswerk en de regeering voor te lichten betreffende eventueele maatrege len ter bestrijding van de corruptie langs anderen dan strafrechtelijken weg. Deze afdeeling zal een overzicht kunnen krijgen van den omvang van de corruptie in den lande en zal zoodoende beter zijn uitge rust voor het ophelderen van die gevallen, waar ingrijpen vereischt is, dan door de plaatselijke instanties kon geschieden. Als orgaan van het openbaar ministerie heeft dit parket uitsluitend een opsporende, vervolgende en adviseerende taak. De corruptiegevallen zullen uiteraard aan den gewonen rechter ter berechting •worden voorgelegd. Zij heeft de beschikking over een eigen Rijksrecherche. Publiek kan helpen De aandacht wordt er op gevestigd, dat het publiek de bestrijding van de corruptie zeer kan vergemakkelijken, door terstond aangifte te doen, wan neer het kennis krijgt van een geval van ambtelijke omkoopbaarheid of onrechtmatige bevoordeeling van per sonen in overheidsfuncties, hetzij bij de politie of de Justitie. Het ligt in de bedoeling, den substistuut- officier van Justitie te 's-Gravenhage, mr. W. H. Overbeek in het vervolg in alle corruptie-zaken als openbare aanklager te laten optreden. Waar 200 bussen geborgen kunnen worden Burgemeester Oud van Rotterdam heeft Donderdag de grootste busgarage van Ne derland één van de grootste ter wereld officieel geopend. De garage, eigendom van de „Rotterdamsche electrische tram" beslaat zonder de bijgebouwen een opper vlakte van 7000 vierkante meter en er kunnen 200 autobussen in gestald worden. In de enorme werkplaats bevinden zich 18 hef bruggen, waarmee de vervoermiddelen in enkele seconden tot op manshoogte op getild kunnen worden. Een douche-inrich ting zal in drie minuten een bus kunnen wasschen. Kosten van de garage: drie millioen gulden. ENGELSCHE FILMS OVER ONS LAND Mr. Oud. de burgemeester van Rotterdam, zal tegenwoordig zijn bij de eerste vertoonmg van een film over de haven van Rotterdam, ge titeld „On which they depend" in het Aim- theater van de British Council te Londen. De film is vervaardigd door de British Foundation Pictures Films. Bij de zelfde gelegenheid zul len ook enkele andere films over Nederland worden vertoond ten. Zoolang deze man niet gehoord kan worden zal men met het onderzoek niet verder kunnen komen en het laat zich aan zien dat hij, wanneer hij weer eens op vrije voeten komt, zich wel niet in zijn vader land zal vertoonen. Zoodoende staat het onderzoek vrijwel op een dood punt, al thans wat den avontuurlijken tocht van den Katwijker betreft. Groote sluikhandel in bloembollen op Engeland Niet minder dan tien millioen gulden zijn gemoeid met een grootsch opgezette smokkelarij in bloembollen tusschen Neder land en Engeland, aldus de Daily Mirror. De Britsche politie is de smokkelaars op het spoor gekomen en het blijkt, dat hun hoofdkwartier zich in de rustige, afgelegen kweekerijen van Lincolnshire en Cornwall bevindt. De douane-autoriteiten zijn bezig met het voorbereiden van aanklachten tegen vele Nederlanders, die zich met dezen smokkelhandel bezig hielden. Deze lieden beperken zich niet tot het smokkelen van bloembollen, ook horloges en juweelen worden door hen uit Nederland gesmok keld. Deze vinden hun weg naar de steden en vooral naar Londen. De aldus verwor ven ponden worden dan per vliegtuig naar Nederland terug gesmokkeld, aldus de Daily Mirror. De recherche ontdekte, dat deze organisatie slechts een onderdeel was van een veel grootere. Het opsporingswerk werd met verdubbelde ijver voortgezet. Recher- cheurs werden gestuurd naar tientallen havensteden zooals Fowey, Par en Pen zance, alle aan de kust van Cornwall en Devon. Al spoedig kon men overgaan tot het in beslag nemen van millioenen bloem bollen en een groot aantal horloges en ju weelen. In Penzance alleen vond men zes tien millioen bloembollen. Met betrekking tot den uitgebreiden smokkelhandel van Nederlandsche bloem bollen naar Engeland deelt de „Daily Express" mee, dat de Engelsche douane autoriteiten verschillende jachten langs de Oostkust in beslag genomen hebben. De smokkelaars vervoerden de bloembollen met deze jachten, in ruil voor Engelsche si garetten, rijwielbanden en andere in Ne derland schaarsche artikelen. Een wagen, geladen met zakken bloembollen werd in beslag genomen. Opslagplaatsen heeft men tot aan de Westkust van Engeland gevon den. Men verwacht, dat het onderzoek -in dezen smokkelhandel, welke groote af metingen aangenomen had, weldra zal be ëindigd worden. Teneinde op het spoor van den smokkelhandel te komen, ont cijferden de douane-autoriteiten een ge heime code, welke door de zwarte hande laren in Londen en Amsterdam gebruikt werd voor het doen van mededeelingen. Duitschers kunnen hef stelen niet laten Plunderingen in Venlo Enkele Duitschers hebben verleden week kans gezien 's nachts de Nederland sche grens bij Venlo over te komen en ha eenige -omzwervingen sloegen zij de winkelruit van een kruidenierswinkel te Venlo in om zich langs dien weg lakens, koffie, snoep en andere aanwezige waren toe te eigenen. De dieven ontkwamen in het duis ter maar de nasporingen van de Ven- losohe politie, welke de hulp van de Duitsche gerechtsdienaren inriep, hebben succes gehad. In het Duitsche grensdorp Herungen wer den namelijk dezer dagen twee personen in den kraag gepakt en het bleek dat zij een gedeelte van de Limburgsohe buit nog in hun bezit hadden. Niettemin hebben er weer nieuwe plun deringen in Venlo plaats gehad, waarvan men aanneemt, dat de daders aan gene zijde van de grens gezocht moeten worden. Een auto met groente werd gestolen maar blijkbaar zijn de dieven de stuurmans kunst niet voldoende meester geweest, want de wagen werd vlak bij de grens, gekanteld in een greppel, terug gevonden. De politie van Venlo heeft de bevolking aangeraden uitgebreide voorzorgsmaat regelen te nemen. Nederlanders in moeilijkheden. Voor den kring Gennep van de werkge meenschap Limburg heeft de voorzitter van den kring Düsseldorf van de vereeni- ging van Nederlanders gewezen op de groote moeilijkheden, waarin onze land- genoQten in Duitschland zioh bevinden. Bij het contact met de Engelschen zijn vele Nederlanders aangewezen op Duitsche tolken, die hen gewoonlijk onverschillig maar vaak ook vijandig gezind zijn. Bij de verdeeling van goederen zijn de Neder landers afhankelijk van Duitschers, die vaak nog steeds niet van nazi-ideeën be vrijd zijn, zoodat onze landgenooten niet altijd aan hun trek komen. „Wij zijn niet bang" „Wij zijn niet bang". Dit forsche lied, een Kozakkenkoor meer dan waardig, galmt tegen de hooge huizen van de gracht. Vier schooiertjes met gerafelde haren, meer dóór dan onder de respectievelijke hoofd bedekkingen, geven een gratis concert met als steeds terugkeerend hoofdnummer het gezongen bewijs hunner dapperheid. Zij zijn niet bang, om de weerga niet en „voor niets niet". Zij marcheeren in gesloten co lonne op naar het ideaal van hun leeftijd: de vuilnisbak, welke het durft te bestaan nog verticaal te zijn of de gevulde emmer van een nijver plassende dienstmaagd. Een der onbevreesde samenzweerders kampt met een lossen schoen, zoodat het lied een kort moment door een trio ten gehoore wordt gebracht. Maar hij rukt den veter dan maar heelemaal kapot en versterkt het geluidsvolume tot bijna het dubbele met een schel en overmoedig... „bbbanggg.." De voorzichtig schuifelende juffrouw heeft het stel zien aankomen en vermaant haar Fikkie, dat aan heur rechterzijde de boomen van de gracht van souvenirs voor ziet, toch op te passen voor dat jong ge spuis. Maar Fikkie heeft zeker den geest van een voorgeslacht, dat op Russische steppen ronddoolde op zoek naar een har tig hapje Don-Kozak, in zich voelen varen en het vrouwtje laat hem kennelijk Sibe risch. Het viertal musici nadert en prijst met luider stemme zijn onversaagdheid aan. Bij de juffrouw wordt stilzwijgend het commando „hoofd rechts!" gegeven, dat door een uitermate hard gezongen vol zin wordt begeleid. Fikkie staat het schuim op de aan bon bons gewende tanden en hij rukt zich zonder verwijl van zijn verschrikte bazinne los. „Wij zijn niet„Grrraaauuuw" vult het hondebeest aan en vat een stuk manchesterbroek tusschen de blikkerende tanden. De gelederen worden plotseling door een paniek bevangen: naar alle kan ten verstrooit zich het mannenkoor en het gedupeerde lid, welks verbleekte huids kleur door het manchester schemert, gaat van den steppenzang over op een ongear ticuleerde angstkreet- Bevredigd schudt het hondje de lap broekenstof in den bek van links naar rechts. Als het vrouwtje hem den halsband weer om den tengeren kop wurmt, klaagt zij stil in de ondoorgrondelijke bruine spiegels van haar onaanzienlijken toever laat: „Me hondje, wat was het vrouwtje toch effies bang voor die ape van jonges, maar jij bent een lekker ommelepommel- tje hoor en jij krijgt strakkies een happie van het slagertje". Vier geschrokken schoffies slenteren doelloos door de hun plotseling mistroos tig lijkende stad. De bakken en de emmers zijn veilig voor vandaag. J. F. Doodstraf geëischt Op den tweeden dag van de grootscheep- sche luchtoperaties in de omgeving van Arnhem in September 1944 werd een Ame rikaansche bommenwerper boven Rhenen neergeschoten. Van de acht leden der be manning vonden drie dadelijk den dood. Vier werden door een illegalen werker uit Rhenen in veiligheid gebracht. Bij de resten van het vliegtuig teruggekeerd, trof deze het achtste lid der bemanning aan, doch op dat moment werden beiden door een groep Nederlandsche S.S.-ers gevangen genomen. Een inwoner van Rhenen kreeg verlof om hulp voor den aan hoofd en been gewon den Amerikaan te halen. Toen hij met een Roode Kruisploeg terugkeerde bleek één der S.S.-ers, de 22-jarige G. K. uit Emmen, den gevangene te hebben neergeschoten. Aan de Roode Kruisploeg werd geen toe stemming gegeven het lichaam mee te nemen. Donderdag had deze S.S.-er zich voor da Utrechtsche kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam te verantwoorden. De beschuldigde, die door zijn houding en antwoorden een lummelachtigen indruk maakte, gaf met horten en stooten zijn wandaad toe, die hij met een „Ik heb daar niet bij nagedacht" trachtte te vergoelijken. De procureur-fiscaal, mr. L. W. M. M. Drabbe, wees er in zijn requisitoir op dat K. zich als landstormer al eerder ernstig misdragen had en in zijn geboorteplaats on gunstig bekend stond. Mr. Drabbe achtte het zulk een ernstige en laffe misdaad, dat hij de hoogste straf op zijn plaats vond en hij eischte dan ook de doodstraf. Uitspraak op 24 April. Panda en de Meester «•detective 7. „Gaat U naar de politie?" vroeg Panda. „Niks plietsie!" zei de verontwaardige chauffeur. „Die agenten maken d'r niks van.' Dit is iets voor een vakman! Heb je wel eens een goed detectief-boek gelezen?" „Een watt!" vroeg Panda verbaasd. Een detectief-boek!" zei de chauffeur. Een boek waarin de plietsie alles bederft en waarin er een schrikkelijk slim man is die alles opknapt; een detectief heet dat!" „Nooic van gehoord!" zei Panda. „Dan zal je er wel gauw van horen!" riep de chauf feur geestdriftig. „Ik goa naor zó'n man toe en zal hem vragen of hij die radiatordop voor mij wil opsporen! Hier woont-ie, in deze straat!'- „Maarzei Panda, „dit is de straat waar ik ook moet zijn! U bedoelt natuurlijk dezelfde detective als ik! De detective die een betrekking aanbood! ,,'k Weel niet van een betrekking!" zei de chauffeur. „Maor hier zijn we d'r! Kom mee, je moet getuigen!" Inbrekersgeluk en glas breken even ras Onlangs werd 's nachts ingebroken in den winkel van een groentehandelaar te Loosduinen. De winkelier begaf zich naar beneden en trof daar een onbekenden man aan. Er ontstond een verwoede worsteling, waarbij beiden door de ruiten van de achterkamer naar buiten vielen. De strijd werd in den tuin voortgezet, totdat de politie ter plaatse verscheen, die den groentehandelaar ontzette en den inbre ker inrekende. De laatste bleek een aanzienlijk aantal inbraken op zijn geweten te hebben en bij huiszoeking kwam een gedeelte van zijn verzameling aan distributiebescheiden en dergelijke te voorschijn. DE GEVANGENIS VOOR GARENDIEVEN. De centrale dienst van de Economische Controle afdeeling textiel heeft bij een textielfabriek te Enschedé een onderzoek ingesteld wegens knoeierijen, die daar zou den hebben plaats gehad. Uit het onder zoek is komen vast te staan, dat de procu ratiehouders J. H. S. en J. A., beiden in middels gedetineerd te Almelo, zich groote hoeveelheden garens hebben toegeëigend, welke in een textielfabriekje in Haaksber gen, toebehoorende aan een zwager van S. tot stoffen werden verwerkt, waarna deze ten eigen bate clandestien werden ver kocht. Maria Pasquinelli, de Italiaansche, die op 10 Februari jongstleden in Pola den Engelschen brigade-generaal De Win- ton heeft vermoord, toen deze stad in gevolge het vredesverdrag aan Joego slavië werd overgedragen, is door het Britsche militaire gerechtshof in Triëst ter dood veroordeeld. Booze Pool. Modzolewski, de Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft Bevin den „trouwen discipel van Chur chill" genoemd, naar aanleiding van de houding die Bevin aanneemt inzake de vaststelling der Poolsch-Duitsche grens. Deze houding zou dezelfde zijn als die van Churchill indertijd in Pots dam. Vroolijke keuken. Vijfduizend menschen hebben in Turijn een aantal regeerings bureaux bestormd, den prefect mis handeld, ruiten ingegooid, archieven leeggehaald en op straat gesmeten. De reden was de achterstand in de uitbe taling van de schadevergoeding aan verzetslieden. Mijnramp. Tengevolge van een mijngas- explosie in een anthracietmyn in Penn sylvania (V.S.) zijn negen mijnwerkers om het leven gekomen en negen ge wond. Geen gehoor. De politieke commissie van de Amerikaansche vakvereeniging heeft medegedeeld dat zij het aanbod van de Amerikaansche telefoonmaat schappij betreffende de nieuwe arbeids voorwaarden onbevredigend acht. Hier mee is de hoop op een spoed igen afloop van de telefoonstaking vervlogen, ten zij de regeering ingrijpt. De rekening wordt gepresenteerd. Vandaag begint in Dachau het proces tegen 31 beulen van Buchenwald, het concen tratiekamp waarin 51.000 gevangenen zijn omgekomen. Onder de beschuldig den bevindt zich Prins Josias zu Wal deck, die het bevel heeft gegeven tot de „doodenmarschen", toen de geal lieerden naderden. Léon Blum zal als getuige optreden,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2