Haarlems Dagblad Wallace: „hoofddoel der V.S.-politiek is een Amerikaansch wereldrijk" Zijn eerste rede krijgt een slechte pers van Verplichte plaatsing minder-valide werknemers Nederlanders in Duitschland beschouwd als „feindliche Staatsangehörigen" Engelsch schip op mijn geloopen Mislukte overval op een spaarbank Weerbericht 6le Jaargang No. 18606 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 12 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert,tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Een beroep op de volkeren om de UNO te versterken Henry Wallace, de vroegere vice-presi dent der V. S., heeft op een vakvereenigings bijeenkomst te Manchester een beroep ge daan op alle volkeren ter wereld om voor een sterke organisatie der U.N.O. te wer ken. Hij verklaarde dat het communisme niet met geld of wapens tot staan kan wor den gebracht en dat naar zün meening ka pitalisme en communisme zonder oorlog bet onderlinge geschil tot oplossing kunnen brengen. Volgens Wallace zijn de regeering en het Congres der V. S. thans in handen van mannen, die van meening zijn: dat er in een wereld, waar kapitalisme en commu nisme naast elkaar bestaan, weinig hoop op vrede is, dat fascisme en communisme een gelijksoortig kwaad is, dat de U.N.O. een onbelangrijke rol zal'spelen en dat het communisme de wereld bedreigt en door Amerikaansch materiaal en Amerikaansche wapenen tot staan moet worden gebracht. Symptomen van deze houding acht Wallace, het loslaten van de Roosevelt-traditie en het plan tot het verstrekken van leeningen aan Griekenland en Turkije. Wallace noem de als hoofddoel van deze politiek, die den vrijheidsstrijd tegen het totalitaire systeem als devies voert: een zwakke organisatie der U.N.O. en een nieuw Amerikaansch wereldrijk. Wallace erkende, dat de Sovjet-Unie, evenals andere landen, ernstige fouten heeft gemaakt, maar weigerde in te stem men met het „koor van haat en nijd tegen Sovjet-Rusland", daar hij van meening is, dat haat geen vrede teweeg kan brengen. In een eerder gehouden rede in West minster, die hier in het kort wordt weer gegeven, verklaarde Wallace, dat Engeland in de gelegenheid is als schakel op te tre den tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie. Hij zei, dat naar zijn meening Engeland geenszins heeft afgedaan als groote mogendheid. Een wereld die verdeeld is in twee ge wapende kampen, zoo verklaarde hij, moet de hoop op het socialisme en de wereld vrede den bodem inslaan. Mocht er een oorlog ontstaan, dan zal Engeland een voor uitgeschoven luchtbasis worden en om be vrijd te worden zal Europa grootendeels verwoest moeten worden. Ontsteld. Wallace verklaarde ontsteld te zijn over den geest, die was opgewekt door Truman's programma van onvoorwaardelijke hulp aan anti-Sovjet-regeeringen. Men dient te rug te keeren tot de beginselen der U.N.O. Noodzakelijk zijn internationale contröle over de atoomenergie en vernietigings wapens, voorts internationaliseering van strategische gebieden met inbegrip van de Dardanellen, het Suezkanaal en het Pana makanaal. Dit beteekent de eerste stap naar ontwapening en economische wederopbouw door de U.N.O. Deze moet ook het Griek- sche en het Turksche probleem tot een op lossing brengen. Vervolgens uitte Wallace ernstige be schuldigingen aan het adres van Grieken land en Turkije. Griekenland is, volgens hem, behept met een ondeugdelijk belas tingstelsel, een corrupt ambtenarendom, een verkeerde economie, een systeem van politiegeweld en in Turkije bestaan geen vrije vakvereenigingen, geen werkelijke politieke vertegenwoordiging en geen wer kelijke burgerlijke vrijheden. Zelfs Amerika is niet rijk genoeg, ver volgde Wallace, om ongetelde millioenen te blijven storten zonder dat daar handels mogelijkheden tegenover staan. „Op korten termijn moge een krachtige politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie succes hebben, op den langen dunr kan ik niet inzien, dat de vrede ermee gebaat is. Door haar gren- Beverwijker in Engeland veroordeeld Wegens bloembollensmokkelarij Een boete van 2500 pond sterling, twee jaar gevangenisstraf en een advies tot uit wijzing is in Engeland opgelegd aan den Nederlandschen bloembollenhandelaar J. B. P. L. uit Beverwijk, aldus meldt Un. Press uit Londen. L., die terecht heeft gestaan «voor de rechtbank van Penzance in Cornwall, is ervan beschuldigd elf millioen bloembollen Engeland binnengesmokkeld te hebben, waarbij hij invoerrechten van meer dan 52.000 pond sterling ontdook. Tevens werd hem ten laste gelegd, dat hij het land op illegale wijze was binnengekomen en in strijd met de wet olie en oliecoupons had bemachtigd. De openbare aanklager zeide, dat L. de gesmokkelde bloembollen in Engèland had verkocht, en daarna sigaret ten, fietsbanden, kammen en andere artike len, waaraan Nederland gebrek heeft, had gekocht om deze uit Engeland te smokke len met het jacht „Croje", met welk vaar tuig hij de bloembollen naar Engeland had Vervoerd. s De j,Willem Barendsz" in Mei weer thuis Productie bijna 13000 ton traan De Willem Barendsz-expeditie heeft op 8 April het vangstgebied verlaten en is thans via Kaapstad op weg naar Neder land. De jagers zullen te Kaapstad gesta- tionneerd worden. De totale productie van het afgeloopen vangseizoen bedraagt 12.885 ton traan inclusief een kwantum van 120 ton olie. Aan vleesch en lever werden respectievelijk geproduceerd circa 90 en circa 45 ton. Een deel van de productie is reeds met de tankboot „Nacella" naar ons land ge bracht. In de tweede helft van Mei wordt het moederschip van de expeditie „Willem Barendsz" in Amsterdam terug verwacht. zen te laten bewaken, brengen wij de Sovjet-Unie misschien tot beperking van haar invloedsfeer, maar binnen haar eigen grenzen gaat zij zich dan misschien op den oorlog voorbereiden." „Overdreven en dramatisch" De Engelsche dagbladen zijn van meening dat het beeld, dat-Wallace in zijn rede te Westminster van de internationale situatie heeft geteekend, overdreven en te drama tisch is. "De zinsnede „deze twee reuzen (de Sovjet-Unie en de ,V. S.) gaan een strijd op leven en dood tegemoet" noemt de „Times" een uiting van overdreven pessimisme. Met „kleine en groote dictators" bedoelde Wal lace volgens de „Manchester Guardian" vermoedelijk De Gaulle en Frapco, hetgeen het blad voor den'eersten een te simpele voorstelling van zaken acht. De hoogste straf voor heulen van Buclienwald geëischt De hoofdaanklager William Denson heeft gisteren de doodstraf geëischt tegen 31 functionnarissen van het concentratiekamp Buchenwald. Denson heeft alle 31 be klaagden beschuldigd van het dooden, uit hongeren en mishandelen van duizenden gevangenen, ondier wie Amerikaansche en geallieerde krijgsgevangenen, slavenarbei ders en „de intelligentie van Europa die tegen Hitler was opgestaan". „De gekwelde zielen van duizenden slachtoffers eischen recht", zoo verklaarde de Amerikaansche hoofdaanklager. De verdedigers vroegen om de namen van Amerikaansche krijgsgevangenen die in Buchenwald gevangen hadden gezeten „opdat wij met hen in contact kunnen tre den en hen zoo mogelijk als getuigen kun nen oproepen". Denson antwoordde dat dit onmogelijk was. „Die Amerikanen heeft men het laatst gezien, toen zij het crematorium werden binnengebracht, vanwaar zij door den schoorsteen in rook opgingen". De audiëntie van den Commissaris der Koningin in Noordholland van Donderdag 17 April zal geen doorgang hebben. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp waarbij de werkgevers overheid zoowel als particulieren wor den verplicht bij aanstelling van nieuw personeel een zeker aantal minder-valide arbeidskrachten in dienst te nemen. De achtergrond, waartegen volgens de toelichting dit ontwerp van wet moet wor den gezien, is het doordringen van een nieuwere opvatting omtrent de mogelijk heid en dë wenschelijkheid van inschake ling'van personen met aangeboren of ver worven lichamelijke of geestelijke gebre ken, kwalen of afwijkingen in het arbeids proces. welke ontwikkeling is versneld door het feit, dat ook Nederland sinds ja ren zijn oorlogsinvaliden heeft. De minister heeft gemeend, ondernemin gen met 20 of minder werknemers van de wettelijke verplichting te moeten uitzon deren. Al is in het wetsontwerp de ver plichting tot plaatsing niet in een percen tage van het totaal aantal bij den werk gever in dienst zijnde werknemers uitge drukt, de aangegeven verhouding berust Rijke Duitschers eten mee van hunne voedselpakketten Van onzen Limburgschen correspondent) „Nog altijd wonen er in Duitschland meer dan 100.000 Nederlanders die daar hun burgerlijk werk vinden. In het Rijn land alleen 80.000. Aken en omgeving tel len 7500 Nederlanders en al deze cijfers wijken niet veel af van die van vóór den tweeden wereldoorlog", aldus verklaarde ons de heer W. Müllcr, beheerder van vele Nederlandsche eigendommen en eigendoms- belangen en in het algemeen een vechter voor de Nederlandsche belangen in Duitsch land. Over zijn werk hadden \vü bij tal van officieele instanties in de Mijnstreek de heer Mülfcer woont nl. te Heerlen zécr gunstig hooren spreken, weshalve wij be sloten eens met dezen gepensionneerden oud-officier van het K.N.I.L. te gaan pra ten. En hij vertelde over de 100.000 Neder landers in Duitschland, over hun zorgen en moeilijkheden, over hun ellende. „Hoe zij zich hebben gehouden in de ja ren dat wij door de Duitschers werden ge knecht en gehoond?" In het algemeen heb ben deze Nederlanders zich toen flink ge houden. Zij stonden onder een geweldigen druk- Voor den oorlog waren zij bewerkt door de N.S.N.A.P. van majoor Kruyt. tij dens. onze bezettingsjaren deed de N.S.B. er een schepje op. maar vooral de Duitsche overheid zelf maakte het al zeer bont. „Bij de S S. of geen levensmiddelen". Voor deze keuze werden duizenden gesteld. De zwakke broeders vielen af, maar de groote massa bleef Nederland trouw, al waren er ook velen die om der wille van den broode wie dit niet deed kreeg b.v. geen grond stoffen voor zijn bedrijf of artikelen voor zijn zaak formeel lid der „partij" wer den: hun Nederlandsch hart bleef onbe smet. De groote massa bleef anti-nazi en heeft de Nederlandsche zaak in geen enkel opzicht tekort gedaan, hetgeen mede moge blijken uit het feit dat van de 80.000 Ne derlanders in het Rijnland reeds 70.000 „gezuiverd" en bonafide bevonden zijn. De zending der levens middelenpakketten. De levensmiddelenpositie in Duitschland is zeer slecht- Er wordt practisch niet ge werkt en laat men zich toch niet de illusie maken dat het volk nog idealen heeft: dat het zich nu in massa reeds winnen laat: voor de democratie. Men denkt maar aan één zaak: Wat zullen wij vandaag eten en drinken? Men werkt niet, maar handelt zwart en men ruilt. Er worden voor de zwarte artikelen fantastische prijzen be taald. Terecht heeft onze regeering ge meend zich het lot der Nederlanders te moeten aantrekken welke steeds in Duitschland gewoond en geleefd hebben. Zij doet dit nu voornamelijk door het zen den van levensmiddelenpakketten voor personen boven de 6 jaar ertvoor kinderen van 06 jaar. Welkom zijr* deze zendin gen, maar zij vormen tenslotte maar een droppel op een gloeiende plaat. Zoo ont vingen de „groöten" in Februari 200 gr. vet, 200 gr. aardappelmeel, 250 gr. suiker, 250 gr. gortmout, 1 blik paardenvleeseh, 1 blik vischpastei, 1500 gram erwten en 1800 gr. scheepsbeschuit Jammer is bo vendien, dat voor de meeste Nederlanders in Duitschland deze pakketten veel te duur zijn. Iemand die bijv. 90 rijksmark in de mkand verdient, betaalt per persoon en pakket 15 rijksmark; bestaat zijn gezin nu uit man, vrouw en twee kinderen, dan betaalt hij voor zijn gezinspakket 60 rijks mark, dus 2/3 van zijn maandsalaris. Om zich in hel genot van het pakket te stellen, leenen de meeste menschen dan ook geld bij financieel krachtigen. die dat graag doen mits zij van het pakket mogen meedeelen. -Dat is een zeer ongezonde toe stand. welke de volle aandacht van ona» regeering moet hebben. Want zoo beant woordt de verzending der pakketten toch niet aan het gestelde doel. Hoe staat het met de kinderen? vroe gen wij. Deze zaak heeft uiteraard de groot ste aandacht. Enkele Limburgers hebben zich reeds in verbinding gesteld met de Werkgemeenschap Limburg om een plan te ontwerpen Nederlandsche kinderen uit Duitschland voor korteren en langeren tijd tot herstel van krachten onder te brengen bij Nederlandsche familieleden. Aan de verwerkelijking van dit plan wordt met volle kracht gewerkt en zelfs is een begin van uitvoering in de naaste toekomst niet onmogelijk. Men zal daar in elk geval op zeer beperkte schaal beginnen met kinde ren en familieleden uit de grensgebieden, maar als een en ander slaagt» wil men de zaak natuurlijk op breedere basis plaatsen. Nu wil het ongeluk, dat in de» Britsohe bezettingszone de meeste burgerlijke in stanties en zeker die, waarop de Neder landers zijn aangewezen wanneer zij bij de overheid moeten aankloppen, weer in Duitsche handen zijn. De Engelschelï zijn blij van deze taak te zijn verlost. Zij worden afgesnauwd Maar onze Nederlanders zitten er mee, want de Duitsche instanties beschouwen hen als „feindliche Staatsangehörige". Ze worden door hen afgesnauwd op de al oude en beproefde wijze van Gestapo en S.D. en behandeld als overwonnenen. Daarbij komt, dat in het Rijnland bijv. vele ambtenaren gerecruteerd werden uit Duitschers die gevlucht zijn uit Oost-Prui sen, waarvan niemand weet of zij al dan niet oud-nazi-functionarissen zijn. Het laat zich echter gemakkelijk raden dat er heel wat nazi-vuurvreters onder zijn. Zij begrij pen niets van de feitelijke verhoudingen in het Rijnland, waar nooit een vijandige hou ding ten opzichte van de Nederlanders is geweest; integendeel. Leefde Aken niet van ons Limburg? Maar deze Oost-Pruisen en dus ras-Pruisen, weten het beter en onze menschen worden daar de dupe van. Een probleem om eens ernstig te onderzoeken. Tenslotte deelde de heer Müller mee, dat 50 procent van de Nederlandsche eigendom men in Duitschland zijn vernietigd. Nu hebben de geallieerden een zgn. „prosperity control" ingesteld, waardoor ook alle Ne derlanders hier, die bezit in Duitschland hebben, roerend zoowel als kapitaal of vor deringen, verplicht zijn deze aan te melden bij de officieele Britsche instanties in In de Amsterdamsche haven lagen .dezer dagen niet minder dan zes zeekasieelen. Op deze~\K.L.M.-luchtfoto ziet men op den voorgrond van I inks naar rechts de Nieuw Holland", de .T'oelau Laut" en de „Johan van Oldenbarneveldt". Achter de kade liggen de ,J3oissevain", df nieuwe „Roepat" en de „Oranje". Acht opvarenden en de loods worden vermist Het Engelsche s.s. Viceroy is in de Wes- terschelde bij Borsselen op een mijn ge loopen en gezonken. Acht opvarenden en de Belgische loods worden vermi§t. Vier overlevenden bevinden zich aan boord van het Zweedsche s.s. Lungo, dat thans op de reede van Vlissingen ligt. Het gezonken stoomschip is 824 bruto registerton groot en behoort aan de reederü J. Hay and Sons te Glasgow. Een landbouwersknecht uit Borsselen is met een schippersknecht onmiddellijk met een bootje naar de plaats van de ramp ge varen en heeft nog vier personen weten te redden. Van de te Vlissingen aangekomen op varenden is er één zwaar en zijn er drie licht gewond. Bij laag water zal men zich naar de plaats van de ramp begeven, om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van de mijnontploffing. ir féite op de aanneming van een percen tage van 2. Niet ieder, die een gebrek, kwaal of af wijking heeft, is een minder-valide ar beidskracht in den .zin van de ontworpen wet. Eisch is. dat men in aanmerkelijke mate wordt beperkt in demogelijkheid om door arbeid in zijn levensonderhoud te voor zien. Aan de minder-valide arbeidskracht is de bevoegdheid gegeven zich als zoodanig bij het Gewestelijk Arbeidsbureau van zijn woonplaats te doen inschrijven. Een plicht tot inschrijving als minder-valide arbeids kracht schept het ontwerp niet. De mogelijkheid wordt geopend tot af wijking van het normale loon, waarover dan op aanvraag van een der partijen zal beslist worden cflübr het college van rijks bemiddelaars. Als straf tegen overtreding dezer wet word*'genoemd een boete van ten hoogste f 1000. Als bijkomende straf kan openbaar making van de rechterlijke uitspraak wor den bevolen. Soekamo naar van Mook United Press verneemt van gezaghebben de zijde, dat luitenant-generaal dr. H. J. van Mook den Indonesischen president ir. Soekarno zal uitnoodigen binnenkort een bezoek aan Batavia te brengen. De Britsche consul-generaal in Batavia, Gilbert Mackereth, heeft Soekarno inmid dels laten weten, dat hij zijn bezoek aan Djokjakarta wenscht uit te stellen, zoodat voor het bezoek van Mackereth, beleefd heidsbezoeken gearrangeerd kunnen wor den tusschen de Nederlandsche afgevaar digden en president Soekarno. In verband met het bericht van Antara. dat dr. Idenburg, directeur van algemeene zaken en plaatsvervanger van dr. van Mook, zich binnenkort naar Djokja zal be geven om Soekarno officieel uit te noodi- gen voor een bezoek aan de Commissie- Generaal te Batavia, verneemt United Press, dat hiervan in gezaghebbende kringen te Batavia niets bekend is. Uitreiking van aanvullende bonkaarten Voor het geval de voedselsituatie in de maanden welke aan den nieuwen oogst voorafgaan, eenige bijzondere voorzienin gen noodzakelijk maakt, zijn enkele voor zorgsmaatregelen getroffen. Er zal van 14 tot en met 26 April een aanvullende bon kaart NA 705 voor voedingsmiddelen wor den uitgereikt, in de daarvoor in aanmer king komende gemeenten, welke kaart, zoo noodig dienst kan doen als eventueel na dere distributiemaatregelen vereischt wor den. Het is dus geenszins zeker, dat tot ingebruikneming der kaarten zal worden overgegaan De uitreiking geschiedt thans om extra voorzieningen en kosten voor een eventueele speciale uitgifte der kaarten te voorkomen. Griekenland strijdtooneel 'i "i IfMf ■iKrrio.' SÉ? lir Het woord is aan. Elbert Hubbard: Wees beminnelijk tot 10 uur 's ochtends en de rest fan den dag zal voor zichzelf zorgen. Duitschland en bij de Rijksbank. Al te ve len weten dit niet en daarom komt het mij geschikt voor hieraan nog eens te herinne ren, opdat wij straks niet worden gedu peerd. De heer Müller besloot ons onderhoud met ook nog de bijzondere aandacht onzer regeering te vragen voor het lot van 400 Nederlanders die destijds Aken zijn ont vlucht toen de stad werd gebombardeerd en naar Eupen vluchtten. Eupen werd na de bevrijding Belgisch territoir en daar zit ten onze Nederlanders nu. Hun bezittingen zijn (voorzoover niet verwoest!) in Aken. maar derwaarts mogen zij niet terugkeeren, zij mogen fri Eupen geen bedrijf beginnen en zij vervallen dus tot steeds grootere ar moede. Kan men voor hen nu heusch niets bereiken? Het antwoord is aan onze regeering. Gis teren ztj<> met u „Nieuw Holland Indië vertrokken. Bij de inscheping was de majoor J. IV. K. Baay aanwezig. Generaal tivepen van de Tweede Divisie naar commandant der Tweede Divisie, generaal- Baay in gesprek met een der officieren. Volgens een woordvoerder van den Griekschen generalen staLzijn 2500 gueril- lastrijders in een gebied tfan 1600 vierkante mijl tengevolge van de operaties in Mid den-Griekenland ingesloten. Het leger heeft tot dusverre de volgende verliezen geleden: een officier en twee soldaten ge dood en drie soldaten gewond. Van de guerillastrijders werden er 32 gedood, 25 gaven zich over. Het communiqué van 'het leger in Noord- Griekenland zegt, dat de regeeringstroepen overal de gestelde doelen hebben bereikt. De geringe weerstand kon overal worden gebroken. Volgens officieuse berichten uit Larissa in Midden-Griekenland zijn 600 man Grieksche luchtlandingstroepen op ver schillende punten in Thessalië neergelaten. In Zuid-West-Griekenland zouden 100 op standelingen zijn gedood, 70 gewond en 70 gevangen genomen na een strijd van twee dagen. Europeesche Federalisten houden een congres Vrijdagavond zijn 80 deelnemers aan .het congres van Europeesche federalisten uit Zwitserland. Frankrijk. België, Italië, Luxemburg, Engeland en Denemarken door de Nederlandsche vertegenwoordigers m Krasnapolsky ontvangen. Het gezelschap werd toegesproken door den voorzitter van de U. E. F. dr. H. Brugmans, die er op wees, dat het karakter van de U.E.F. niet is te vormen een beweging maar een over- koepling, een samenvatting van de ver schillende federale vereenigingen in Euro pa, die een Vereenigd Europa nastreven. De Amsterdamsche wethouder mr. F. H. C. van Wijk wees op het belang der te houden besprekingen en sprak de hoop uit, dat het congres het verwachte succes zou hebben. De secretaris-generaal van de U.E.F., de heer A. Mare uit Frankrijk, gaf in zijn toespraak te kennen, dat het niet in de bedoeling van de U.E.F. is, een nieuwe kliekvorming te bevorderen. Evenmin, zoo zeide hij, willen wij vage, nietszeggende ideologieën volgen. De U.E.F. heeft een positieve koers met het bewuste streven den loop der geschiedenis om te buigen, in dien zin, dat de dreigende catastrophe, die overal merkbaar is, op tijd wordt af gewend. om zoo de wereld van den onder- gang te redden. Het congres wordt heden voortgezet. Chocolade wordt duurder De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft nieuwe prij zen voor chocolade goedgekeurd. De prijs van geïmporteerde cacaoboonen. waarop oorspronkelijk de nrerbruikersprijs hier te lande was gebaseerd, is den laatsten tijd met meer dan 100 procent gestegen. Des ondanks wordt de verbruikersprijs van ca caopoeder gehandhaafd. De chocolade artikelen moeten daarentegen duurder worden. De reep van 8 cent komt nu op 10* cent, de gevulde reep van 8 cent op 9 cent. Chocolade aan stukjes kost voort aan 35 cent, gevulde stukjes (bonbons enz 32 cent en los strooisel 22 cent per 100 gram. Voorts zullen ook bij deze nieu we prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsartikelen tegen hoogere prijzen mogen worden ver kocht en wel chocolade aan stukjes voor ten hoogste 50 cent en bonbons voor ten hoogste 60 cent per ons. In dit geval moe ten de artikelen echter verpakt worden verkocht met vermelding van don prijs en van den naam van den fabrikant op de verpakking. Twee gemaskerde mannen, ieder gewa pend met een stengun, drongen gisteren in de Van Woustraat te Amsterdam het bij kantoor van een spaarbank binnen op een oogenblik, dat er geen publiek was. Tot ontsteltenis van den kassier, die met een klerk in het lokaal aanwezig was, ver schenen zü voor het getraliede loket. Met hun stenguns op den kassier gericht som meerden zij hem het kasgeld te overhandi gen. De kassier dook echter nog voordat zij waren uitgesproken onder het loket weg en vluchtte met den klerk naar een ander lokaal. De roovers hebben daarna het bankgebouw weer verlaten zonder buit. Toen de kassier na hun verdwyning zijn kas naging, werd er niets vermist. Blijk baar hebben de overvallers geen kans ge zien de toegangsdeur tot het lokaal te for- ceeren en aangezien het loket van tralies was voorzien, konden zij niet bij de kas komen. Daar de bank voor het publiek ge opend was,zijn zij waarschijnlijk bang ge weest gestoord te worden en hebben reeds na enkele minuten het hazenpad gekozen. Nederland dringt opnieuw aan op haven-conferentie Nederland heeft opnieuw aan de Ver eenigde Staten gevraagd om een defini tieven datum voor de voorgestelde confe rentie, waarop het verleggen van een groot deel van het geallieerde verkeer ter zee van Hamburg en Bremen naar Rotterdam en Antwerpen zou worden besproken, zoo werd volgens Un. Press van betrouwbare Nederlandsche zijde medegedeeld. De zegsman achtte het echter onwaar schijnlijk dat de Vereenigde Staten een be slissing zullen nemen voor dat Marshall uit Moskou zal zijn teruggekeerd. Het Neder landsche standpunt is dat omlegging van dit scheepvaartverkeer beteekónen zou dat de geallieerden wegens den körteren afstand vracht zouden besparen en dat te vens meer Duitsche werkkrachten voor be langrijke taken vrij zouden komen, zoo vertelde de Nederlandsche zegsman. Bovendien zullen nog groote hoeveel heden kolen, die naar de spoorwegen gaan voor de fabrieken, beschikbaar komen, daar een groot deel der transito-ladingen vanuit Rotterdam en Antwerpen per aak de Rijn kan worden opgezonden. Nederland en België zijn voorloopig overeengekomen om het valuta-verschil tusschen het lossen te Antwerpen en Rot»- terdam en de Duitsche havens te betalen, zoo vertelde de zegsman. Aan de voorgestelde conferentie zou wor den deelgenomen door de Vereenigde Sta ten, Engeland, Nederland en België. De roofmoord te Haarlem Ongegrond gerucht over de aanhouding van den dader De politie te Haarlem zet haar onder zoek in de zaak van den roofmoord in de Amsterdamstraat met energie voort. Ztf ontkent de juistheid van een bericht in een Amsterdamsen blad. dat zij den dader zou hebben aangehouden. Sovj'et-delegatie in Engeland koestert nuttige overtuiging De leider van de Russische parlementaire delegatie, welke thans Groot-Brittannië bezoekt, Koetnetsof, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat sociale en politieke verschillen geen hinderpis zijn voor vriendschap 'tusschen de Sovjet-Unie en andere landen. Koetnetsof zeide, dat de delegatie naar haar land terugkeert met de overtuiging dat de groote meerderheid van het Britsche volk streeft naar een duurzamen en recht vaardigen wereldvrede en niet zal toelaten, dat oorlogsophitsers wantrouwen en on- eenigheid tusschen de volkeren zaaien. TIJDELIJK MEER BEWOLKING Verwachting medegedeeld door het K.N.M I te De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Tijdelijk wat toenemende bewolkim' maar vrijwel overal droog weer In den nacht iets minder koud en overdag wat minder zacht Later wat toene mende wind voornamelijk uit richtin gen tusschen N<*>rd en Oost 13 April: Zon op 5.50 uur. onder 19.32 uur Maan op 3.08 uur. onder 10 15 uur (Laatste kwartiert 14 April: Zon op 5 48 uur onder 19 34 uui Maan op 3.47 uur, onder 11.19 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1