Een derde deel van den graanoogst verdwijnt in den zwarten handel In België moeten 1 50.000 huizen worden gebouwd Dringende behoefte aan officiëele uiteenzetting Mr. Stomps tevreden uit Parijs terug Wereldnieuws ZATERDAG 12 APRIL 1947 HAARLEMS DACBLAD Landbouwers wenschen een premiestelsel dat het systeem der dorschbriefjes vervangt Naar wij uit leidende landbouwkrinfen vernemen, bestaat er onder de boeren al- gemeenc ontstemming over de plannen van de regeering met betrekking tot het in zamelen van den winteroogst. De bedoeling der overheid is. weer te laten dorschen op dorschbriefjes en in breeden kring meent men daar ernstig tegen te moeten waar schuwen, omdat dit systeem den zwarten handel in hooge mate zal bevorderen. Be palen wij ons alleen maar tot de tarwe, dan zien wij. dat er nog steeds groote par tijen naar België en Duitschland worden ge smokkeld en dat er ook voor binnenlandsch gebruik groote vraag ocstaat. Driekwart van de eierproductie in Nederland wordt in Nederland zwart verkocht en voor on geveer driekwart van de kippen moet men dus ook het voer zwart koopen. Is het won der, dat de zwarte prijs vrij ver boven den retreeringsprijs ligt en dat men vreest, dat alle dorschbriefjes en toeziende C.C.D.- ambtenaren ten spijt, straks een belangrijk deel van onzen winteroogst (niet alleen tarwe, maar ook gerst, rogge, erwten en capucijners) aan de normale distributie zal worden onttrokken? Afgezien van het feit, dat de C.C.D.- ambtenaar in den loop van den langen dag niet eiken zak graan nauwgezet in het oog leden jaar voor rogge is toegepast en men toen in Noordholland verrassend goede resultaten heeft geboekt. Zoo gunstig, dat de voedselcommissaris voor Noordholland, de heer De Veer, nu een der warmste voor standers is van het plan om het premiestel sel over de geheele linie in te voeren. „Munitie ligt voor het grijpen" Kinderen^peelden met lichtkogels De blijkbaar nog overal verspreid opge slagen munitie en wapens uit den oorlog oefenen enorme aantrekkingskracht op de jeugd die ze als speelgoed gebruikt zonder zich bewust te zijn van de bijna steeds fatale werking. Dezer dagen waren twee jongens ijverig bezig Duitsche lichtkogels in een vuurtje, dat zij in de Tweede Wete ringdwarsstraat te Amsterdam hadden ge stookt; te laten ontploffen, gctjkkig zonder daarbij ongelukken te maken. De komst van de politie maakte een einde aan dit spel letje. Samen beschikten de knaapjes nog over 35 van deze lang niet onschuldige projectielen, die een derde jongen in een bunker te Overveen had gevonden, waar de munitie volgens zijn zeggen „voor het De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 13.00. 18.00. 20 00. 23 00 uur Nieuws 8 15 Platen. 8.30 Voor platteland 8 45 Lichte muziek 8.15 Geestelijk leven. 9.30 Platen op verzoek 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Ned. Herv. kerk dienst. 11.45 Dr. A. J van Leusen spreekt. 12 00 Platen. 1230 Zondagclub. 12.40 Koor. 13 15 Lichte muziek. 13 50 Spoorwegen spreken 14 05 Boekenhalfuur. 14.30 Kamerorkest. 15.30 Film- praatje. 15.45 Orgel 16.00 Dansorkest 16.30 Voor de vrouw 16 40 Sport 17 00 Gesprekken met luisteraars 17 30 Oome Keesje. 18 15 Sport. 18 30 Voor de strijdkrachten isoo Radiolympus. 19 30 Camera Obscura. 20.15 Lichte muziek. 20 45 Detective luisterspel 2120 Don Pasquale. Doni zetti (verkort). 22.10 Speeldoos 22.30 Roman tisch Cabaret 23.15 Platen. HILVERSUM II. 415.5 M.. 218 M. en 1875 M. 8.00. 9.30. 13.00. 19.30. 22 00 uur Nieuws 8 15 Van man tot man 8.33 Prot, Morgenwijding 9.45 Hoogmis 11.30 Trio Ravel. 12.15 Boekbe spreking 12.30 Lichte muziek. 13.45 Apologie. 14.05 Zwitsersche kamërmuztek. 14.30 Concert voor twee plano's. Andriessen. 14.45 „Voor waarden voor een wereldstaat" 15.00 Debussy. 15.30 Zwitsersche muziek. 16.00 Handel 16-0 Causerie 16.30 Vesper. 17.00 Evang. Luth. Jeugd dienst 18.30 Gewijde muziek. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.43 Verslag Xerxes—Haarlem 20 00 Gewone man en actualiteiten 20 15 „De Zilver vloot". 21.15 „Met een kwartje de wereld rond", luisterspel 22.20 Avondgebed 22.40 Lich te muziek. Maandag in ontstaan: de kogels werden in de buurt voor 20 cent per stuk verkocht. In de Wibautstraat nam de politie een machine geweer in beslag, dat een paar andere ondernemende jochies als „speelgoed" in gebruik hadden genomen. ZEVEN JAAR GEEISCHT TEGEN EX-BANKDIRECTEUR Zeven jaar rijkswerklnrlchltng eischte de pro cureur-fiscaal by het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tegen den 47-jarigen jhr. J. J. L. H. van D.. die in October 1942 door bemiddeling van den N A.F.-leider Woudenberg was be noemd tot directeur van de ..Bank voor den Nederiandschen Arbeid". De procureur-fiscaal noemde deze bank „een van de meest ongure bedrijven welke de Duitschers instelden" en een instrument van de Duitsche oorlogspolitiek. De werkzaamheden van de bank bestonden^ uit het verstrekken van credieten aan geariseérde be drijven, het verkoopen van effecten; afkomstig uit deze bedrijven en het aankoopen van Ne- derlandsche effecten ten behoeve van de „Bank voor den Duitschen arbeid". Effecten- en Geldmarkt kan houden, kan de op eigen voordeel uit grijpen ligt". Er was al een heel handeltje zijnde boer gemakkelijk 10 HL per bunder extra onder het afval laten verdwijnen en het is practisch onmogelijk om dat te voor komen. Er valt niet bij benadering te zeggen, hoeveel er op die wijze aan de distributie zal worden onttrokken, maar ingewijden hebben ons verzekerd, dat op zijn minst één derde deel van den oogst in den zwar ten handel terecht zal komen, indien het systeem van de dorschbriefjes wordt ge handhaafd. In boerenkringen meent men. dat alleen een soort premiestelsel redding kan bren gen ten gunste van onze voedselvoorzie ning en ten nadeele van het zwarte bedrijf! In zeker opzicht volgt de regeering dit systeem al. door in Augustus een premie van 2.50 per 100 kg tarwe te geven voor degenen, die bereid zijn gauw te gaan dor- schen. Maar feitelijk komt dat er op neer, dat alleen de groote boeren er van profi- teeren, die zelf over een dorschmachine be schikken en dadelijk een loondorscher aan het werk kunnen krijgen. De kleine man zonder materiaal en met een zooveel ge- ringeren oogst komt voorloopig niet aan het dorschen toe en boekt bij dat stelsel nooit een i ge winst. Thans, voor onzen winteroogst, zou men het in landbouwkringen anders en beter willen doen. Laat, zoo zegt men, de regee- ring iederen boer aanslaan voor een te leveren hoeveelheid, berekend naar de op pervlakte, welke hij heeft verbouwd. En laat zij dan een behoorlijke premie uit loven voor elk mud. dat geleverd wordt boven dien aanslag (welke aan billijke eischen moet voldoen). Alle leed zal met één slag geleden zijn. De boer zal geen risico en geen speciale moeite meer nemen voor de geringe overwinst, welke hij nu in den zwarten handel nog zou kunnen ma ken en er zou prak'isch geen korrel graan meer voor de distributie verloren gaan. Intusschen is de regeering, ondanks allen aandrang, lot dusverre nog niet bereid ge bleken van het door haar aangekondigde systeem der dorschbriefjes af te stappen, hoewel ook zij het gevaar niet ontkent, dat er veel van den oogst dreigt te verdwijnen en er dus nieuwe scharen contröle-ambte- naren in actie zullen moeten komen. Men kan het standpunt innemen, dat de regee- ring recht in haar schoenen staat, als zij eventueele zwarte handel-adspiraties van de boeren niet met een premie wil afkoo- pen, maar men bedenke, dat de regeerings- prijzen zoo ver beneden de wereldprijzen liggen (tarwe hier 20.wereldprijs f 34 a 35), dat een winstgevend bedrijf op dit oogenblik nauwelijks meer mogelijk is. Er moge aan herinnerd worden, dat het thans door de boeren bepleite systeem ver- Wateronttrekking aan de duinen De Castricum hield de commissie vopr de goede waterregeling in Kennemerland een vergadering, teneinde de maatregelen te bespreken, die de commissie wil nemen tegen „de steeds verder gaande wateront trekking aan de duinen door het Provin ciaal Waterleidingnet". Aanwezig waren de burgemeesters van Heemskerk en Eg- mond, het Tweede Kamerlid J. Groen, tevens lid Provinciale Staten en de Staten leden H. Roozen én P. Tel. Besloten werd de commissie uit te brei den met vertegenwoordigers van alle be langhebbende gemeenten, namelijk Eg- mond, Limmen, Castricum, Heemstede, Beverwijk en Velsen en verder met een deskundige, die in staat is een gedocumen teerd rapport samen te stellen over de wateronttrekking. Commandement Zeemacht naar Rotterdam Het Commandement Zeemacht Neder land zal binnenkort voorloopig van Den Haag naar Rotterdam worden verplaatst. Daar zal het worden samengevoegd met het commandement der Marine te Rotter dam. De reden der verplaatsing moet wor den gezocht in een streven naar grooter doelmatigheid. Woning van den kleinen man baart zorgen Van onzen correspondent te Brussel) Het groQte vraagstuk van den woning bouw in België vertoont tweeërlei aspect: 1. de Belgische industrie is op de kolen- productie aangewezen. Daar de Belgische mijnwerkers verouderen en ze niet ver vangen worden door eigen landgenooten moeten vreemde arbeiders tewerk worden gesteld. Wil men echter de 20.000 Italianen, die nu reeds in de mijnen werken, defini tief in het land houden dan moeten zij een woning hebben, zoodat zij vrouw en kinde ren kunnen laten overkomen. De bouw van deze woningen heeft voorrang gekre gen boven alle andere plannen en men is in de vijf kolenbekkens begonnen met de constructie van 25.000 huizen, wat een uit gave zal meebrengen van 5 milliard francs of 200.000 francs per mijnwerkershuis over een periode van vijf jaar. 2. Door de oor- Vrije Woensdagmiddag in Volendam HILVERSUM I. 301.S M. 7.00. f 00. 13 00. IR 00. 20.00. 2100 uur Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7 30 Platen. 9 15 Mor genwijding 9 30 ..Arbeidsvitaminen" 10 30 Voor de vrouw 10.35 Musette-orkest 11.00 Op den uitkijk. 11.15 Engelsche kamermuziek. 11 45 Fa milieberichten 12 00 Orgel 12.35 Platen 13 15 Metropole-orkest 13.50 Kerkorgel. 14 15 Alt en piano. 14.45 Kroniek. 15 00 Gevarieerd program ma. 16.30 Grepen uit de opera 17.00 Dansorkest 17.30 Vooi padvinders. 17 45 Rijk ever zee 18.15 Reportage. 18.30 Voor strijdkrachten. 19 00 En nu naar bed. 19.05 De jaarbeurs. 19 t5 Platen 19.30 Inleiding tot muziekbegrip 19.45 Land- bouwrubrlek 20 08 Gevarieerd programme 22.15 Piano. 22.45 Voor studenten. 23.is Dutch Swing College HILVERSUM 41. 414.5 M. 218 M on 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19 00. 20.00 en 22 00 uur Nieuws 7-30 Orgel. 7 45 Wijdingswoord 8.15 Koren. 8.30 Platen. 9.15 Voor zieken ^.30 Politieberichten. 9.50 Sibelius 10.30 Morgendienst. 11.00 Liederen. 11.15 Voorlezen. 1135 Plano. 12 00 Jongenskoor 12.15 Lunchmuziek 14 00 Vooi Jonge moeders. 14.20 Lichte muziek 15 30 Zangdueiten 16 00 Bijbellezing 16 45 Strijkkwarlei 17 25 Voor de Jeugd 17 45 Platen 18.00 Sporl. 18.30 Orgel 19.20 Boekbespreking 19.40 Platen. 20.15 Vocaal kwar te:. 20 35 Platen. 21.10 „Opvoeding tol eerbied" 21 30 Cello cn piano. 22.15 Actualiteiten. 22.30 Schubert. 22.45 Avondoyerdcnklng, 23.00 Platen. Na de vrij heftige koerssprongen van de vorige week is de Amsterdamsche beurs gedurende de achter ons liggende periode weer wat tot rust gekomen. Het staat wel vast dat de willige stemming op de aan- deelenmarkt niet enkel een gevolg was van de gTootere vrijheid welke met ingang van 1 April voor den fondsenhandel verkregen is. Dit was en blijft zeer zeker ook een stimuleerende factor, maar de groote stuw kracht* voor de aandeelenmarkt lag in een nieuwe onrust, over het inflatiegevaar, welke op haar beurt een gevolg was van de belangrijke stijging der bankbiljettencircu- latie en de aangekondigde bezuinigingsnota van minister Lieftinck. Aanvankelijk zou deze nog vóór Paschen, later kort na Pa- schen verschijnen. Thans verluidt dat het nog wel enkele weken duren kan alvorens ze zal worden gepubliceerd. Als het waar is dat de minister het be- grootingstekort, da{ voor 1947 op 2 mil liard is geraamd, voor 1948 op 1 milliard wil terugbrengen, behoeft er niet aan te worden getwijfeld of het mes zal er diep worden ingezet. En wanneer bedacht wordt dat de regeering intusschen voortgaat met de uitgaven te verhoogen, recentelijk door de noodvoorziening ten behoeve van de ouden van dagen en de verhooging der salarissen van het onderwijzend personeel, en als voorts bij de vaststelling van een nieuwe financieele verhouding tussehen Rijk en Gemeenten ongetwijfeld een niet onbelangrijk deel der gemeentelijke tekor ten, die in de tientallen millioenen ^oopen, door het Rijk zal moeten worden gedragen, dan ligt de vraag voor de hand c-f het mo gelijk zal zijn het begrootingstekort tot 1 milliard in te perken zonder de vitale belangen der bevolking te raken. Het ongemotiveerd en onverantwoorde lijk optimisme, meermalen door ons ge gispt, begint zich te wreken nu de ver wachte prijsdaling in het buitenland, waar op men feitelijk heeft gespeculeerd, nog steeds op zich laat wachten en na korte perioden van inzinking, in de V. S. telkens weer nieuwe prijsverhoogingen intreden. De Nederlandsche regeering staat nog steeds voor de noodzakelijkheid dat op de ingevoerde producten enkele honderden millioenen door haar moeten worden bij gelegd, en dat aan den anderen kant op den thans verhoogden export naar Engeland ook regeeringstoeslagen moeten worden ge geven. Afgewacht moet worden of deze na- deelen voor de schatkist kunnen worden goedgemaakt door de z.g afrooming der exportwinsten, welke in bepaalde gevallen buitensporig hoog zijn. Het is duidelijk dat deze en dergelijke maatregelen op ongezon de verhoudingen wijzen en een juist in zicht in den economischen toestand des lands onmogelijk maken, zoodat het wel dringend gewenscht is dat de regeering ten aanzien van onze financieele en economi sche positie een uiteenzetting geeft, waar aan men houvast heeft. Dat zij voor groote moeilijkheden zit, be hoeft geen betoog Oo hetzelfde moment dat een gemengde 'Nederlandsch-Zweed- sche commissie een ruimere uitwisseling van goederen bespreekt, leest men dat de Zweedsche regeering. na gedurende een lange periode met een onbeperkten invoer van verbruiksgoederën van» den hoogen boom te hebben geleefd, thans den invoer drastisch zal beperken, hetgeen uiteraard ook aan den handel op ons land niet^ ten goede zal komen Zweden té voor onzen export niet zonder beteekenis. In 1946 be droeg het aandeel van dit land in onzen 'otalen export c.a. 8 n.l. 248.087 ton ter waarde van 62 millioen, maar onze invoer uit Zweden was, zoowel in gewicht als in geld uitgedrukt eens zoo groot en om die te kunnen handhaven zou de mogelijkheid van een grooteren export dus zeer welkom zijn. Tot dusver zijn, zooals bekend, de export cijfers van Nederland dit jaar een teleur- =Tclling geweest en was de import over Februari opvallend groot, hetgeen welis waar aan min of meer toevallige omstan digheden valt toe te schrijven, maar niet temin een groot invoersaldo heeft doen ont- staan, dat tot op zekere hoogte de stijging; der bankbiljettencirculatie verklaart, die daarom vooreerst niet al te tragisch be hoeft te worden opgenomen. Stijging der bankbiljettencirculatie is alleen dan infla- tionistisch als er een economische basis aan ontbreekt, met andere woorden als de regeering papier laat drukken, waarmee zij haar budgetaire tekorten gaat dekken. Met dat al mist de effectenbeurs in dezen tijd concrete .gegevens, waarop zij haar fondsenwaardeering kan baseeren, want de vraag, die elke fondsenhouder zich stelt, en waarmede ook vele anderen zich bezig hou den, n.l. of we aan het begin van een nieu we inflatieperiode staan, kan niet positief worden beantwoord. Zeker is dat zij van een goed deel van de regeeringspolitiek af hangt, voorts zijn de economische moge lijkheden in Indië van niet geringe betee kenis. De recente uitlatingen van dr. Gani. den republikeinschen minister van Economische Zaken, over de voorgenomen onteigeningen en de voorwaarden, waarop de rechtmatige eigenaars op hun ondernemingen kunnen terugkeeren, wekten op de beurs allerminst enthousiasme en leidde tegen het einde der week voor Indische waarden tot een vrij scherpe reactie. -En daar ook Wallstreet lagere koersen zond, verontrust door toe nemende arbeidsmoeilijkheden en prijs- problemen, kan 'het niet verwonderen dat de handel inkromp en aan de koersstijging een einde kwam. Toch is het merkbaar dat er thans bij de belegging van gelden aan aandeelen boven obligaties de voorkeur gegeven wordt, waar van ook het échec der emissie van Alkmaar (3 obligaties a pari) een sprekend symp toom genoemd kan worden. Ook Staatsfondsen en de obligaties van Nederfandsch-Indië hadden deze week on der verkoopen te lijden, zoodat zij verder in koers teruggingen. Als het de regeering mogelijk is met een duidelijk exposé van den financieelen en economischen toestand en de aankondiging van bezuinigingsmaat regelen het vertrouwen der bevolking in eigen valuta en eigen positie te versterken, wachte zij daarmede niet langer dan strikt noodig is. Kor tebaan draverijen aan de Delftlaan Woensdag 30 Apri! zullen ter gelegenhèid van de viering van den verjaardag van Prinses Juliana kortebaan-draverijen gehouden worden op de Delftlaan. De organisatie berust bij de afdeeling Haarlem-Noord van het Haarlemsen comité voor nationale feesten. Met deze dra- vei ljen wordt het Nederlandsche drafseizoen geopend. In de week voor Paschen is te Parijs een internationaal congres van oud-politieke gevangenen gehouden, waaraan 18 afge vaardigden' uit alle landen hebben deelge nomen. De Nederlandsche delegatie bestond uit kolonel W. J. C. M. van Lansschot, ma joor J. de Swart, majoor W. A. H. C. Boel- laard en mr. B. W. Stomps als voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Ex- politieke Gevangenen. Mr. Stomps, die deze week uit Parijn is teruggekeerd, vertelde ons, dat het congres in alle opzichten geslaagd is. Er werd een Internationale Commissie voor de opspo ring en repatrieering van oud-politieke gevangenen ingesteld, waarbij het verheu gende was, dat ook Rusland, Roemenië en Polen hun volle medewerking hebben toe gezegd. In de internationale controle-com missie op de op het congres opgerichte Fé- dération Internationale des Anciens Pri- sonniers Politiques (F.I.A.P.P.) heeft mr. Stomps voomNedërland naast afgevaardig den van Griekenland en Italië zitting. Verdef heeft het congres resoluties aan genomen, die tegen de in Spanje en Grie kenland heerschende régimes gericht wa ren. Voor wat het laatste land aangaat, heeft de Nederlandsche delegatie zich van stemming onthouden. Voorts werd besloten een gedelegeerde, die het contact mét de U.N.O. zal onder houden, te benoemen, daar de vergadering het gewenscht achtte, dat de F.I.A.P.P. ook daar haar stem laat hooren. Mr. Stomps was Vooral het onderscheid zoowel in moreel als materieel opzicht tussehen de behandeling van de ex-poli tieke gevangenen in Nederland en die in het buitenland opgevallen. De congressisten waren door den Franschen president en door den premier ontvangen. In den groo- ten dienst op Goeden Vrijdag kregen zij de eereplaats naast de kardinalen. „Zooiets is in Nederland nog steeds on denkbaar". besloot hij. Familie genoot voorkeur De Haarlemsehe recherche heeft een 23- jarige jonge dame in Rotterdam opge spoord, die een aantal diefstallen en ver duisteringen op haar geweten schijnt te hebben. Zoo verduisterde zij een paar da messchoenen van haar moeder in Haarlem, haar zuster werd van een bontmantel af geholpen en een Haarlemsehe winkelier miste na een bezoek van de betrokken juf frouw drie gecombineerde tabaks-snoep- kaarten Voorts wordt de arrestante ver dacht van een diefstal in Zutphen, -die haar een damesmantel opleverde. De ver dachte woont in Haarlem en is inmiddels aan den Officier van Justitie voorgeleid. logsgebeurtenissen werden circa 100.000 woningen beschadigd of vernield. Antwer pen en Luik hadden zwaar te lijden onder de beschietingen met VI en V2-bommen, gansche dorpen in de Ardennen werden door het Von Rundstedt-offensief en de daarop volgende tegenacties van het Ame- rikaansche leger, voornamelijk door de luchtbombardementen letterlijk weg gevaagd. In Mei 1940 werden Leuven, waar de beroemde Universiteitsbibliotheek ten tweeden male afbrandde, Doornik en Kortrijk getroffen. Een desolaat beeld van vernieling biedt eveneens de Belgische kust. waar villa's afgebroken werden voor den bouw van den Atlantik.wall of van deuren, vensters, houten vloeren etc. be roofd werden door de kustbewoners ten gevolge van den nijpenden brandstoffen- nood. Anderzijds traden na de bevrijding een groot aantal jongelieden in het huwelijk. Deze nieuwe gezinnen wachten op behoor lijke huisvesting daar ze de veertienvou- dige huurprijzen der Brusselsche of Ant- werpsche appartementen niet kunnen of willen betalen en om psychologische rede nen niet langer bij ouders of schoonouders wenschen in te wonen. Het cijfer van 150.000 noodzakelijke nieuwe woningen is dus geenszins over dreven. Een interessant wetsvoorstel. Afgezien van den reeds aangevangen bouw van de 25.000 mijnwerkerswoningen is nu een ontwerp van wet bij de Kamer ingediend waarbij aan de bouwmaatschap pijen de mogelijkheid geboden wordt op nieuw credieten te verleenen voor den bouw van goedkoope arbeiders- en amb tenaren woningen. Dit ontwerp opent twee mogelijkheden: 1. het verkrijgen van een bouwpremie welke door den Staat wordt gedragen, 2. een verhoogde leening met" een subsidie van den Staat in den rentelast. Er zijn twee categorieën: A. voor den bou\v van goedkoope woningen in de om geving der groote bevolkingscentra (Brus. sel, Antwerpen, Luik, Gent) en B. het overige landsgedeelte. Voor den oorlog was •door de wet bepaald dat, een „goedkoope woning" het bedrag van 78.000 francs até kosten niet mocht overschrijden. De bouw grond werd daarbij getaxeerd op 18.000 francs en de kosten van den bouw der halve op 60.000 francs. Op die basiscijfers wordt nu de volgende verhooging toege past: op de bouwkosten het vermenigvul- digingscijfer 3, wat een maximum bouw prijs geeft van 180.000 francs. Dit bedrag mag verhoogd worden met 5 procent voor gezinnen met 1 kind, met 10 procent voor 2 kinderen, met 15 pCt. voor 3 en 20 pCt. voor 4 en meer kinderen. Op den bouw grond het vermenigvuldigingscijfer 5, wat een nieuwe maximum grondwaarde geeft van vijfmaal 18.000 of 90.000 francs, waar bij geen rekening gehouden wordt met ge- zinslasten. Voor de categorie B. zijn de basiscijfers 46.000 francs voor den bouw en 14.000 francs voor den bouwgrond. De bouwpremie van den Staat bedraagt 10.800 francs voor gezinnen zonder kinde ren en loopt gradueel op tot 17.280 francs voor gezinnen met vier of meer kinderen. Dit ontwerp van wet draagt de goed keuring weg van de beide groote regee- ringspartijen, de Christelijke Volkspartij en de Belgische Socialistische Partij, die de noodzakelijkheid om dit probleem een af. doende oplossing tè geven in de verklaring van de regeering Spaak hebben opgeno men. Het is een nieuwe uiting van het stre ven om den socialen vrede, zij het dan ook ten koste van zware financieele offers, af te koopen. Wie thans te Brussel door middel van een advertentie jacht maakt op een appar tement, loopt het gevaar op schromelijke wijze te worden uitgebuit. De ervaringen van den vorigen na-oorlogscherf tijd heb ben echter geleerd, dat deze practijken verdwijnen zoodra de tuinwijken en de wijken der goedkoope woningen begonnen te verrijzen, in de omgeving der groote steden. En alles laat voorzien dat daar mede nu eindelijk een aanvang zal worden gemaakt. De kapitaalkrachtige Belgen zijn reeds volop bezig met bouwen, met of zonder vergunning, en ook dit feit is een van de aspecten van het steeds wakkere privaat initiatief der Belgen. Het is echter geen blijk van sociaal begrip cottages te bouwen als zoovele arbeiders en ambtenaren nog wachten op een eigen huisje. BOOTTOCHTEN VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Evenals vorige jaren organiseert „Snel- verband" ook dit jaar boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. Leien van de vereeniging trachten op inteekenlijsten geld envoor dit doel bijeen te brengen. De Commissie doet een drin gend beroep op de ingezetenen van Haar lem om op deze lijsten te teekenen of een bijdrage te storten op gironummer 233733 ten name der penningmeesteresse der Bootcommissie „Snelverband". Zij die voor deelneming aan de tochten in aanbmerking wenschen te komen kunnen zich opgeven aan de tochten in aanmerking wenschen te komen kunnen zich opgeven aan de volgende adressen: A. J. Spoor, Brouwers straat 86; mej. A. van Dnoselaar, Spijker manslaan 2a; J. P. Delchambre, Van Oos ten de Bruijnstraat 9; Th. A. C. de Vries, Gaelstraat 5 of aan het secretariaat der Bootcommtésie mej. G. W. Bout, Hofdijk straat 50. Panda en de Meester*detecfive 8. De chauffeur holde, gevolgd door Panda, een klein winkeltje binnen. Op het etalagevenster stond met grote letters Detectivemaar verder was er niets ge-] heimzinnigs aan dat winkeltje te zien. Bin nen was her in ieder geval erg kaal. Er stond alleen een soort toonbank, waarop een paar voeten lagen en aan die voeten zat een dik persoon vast, die een dophoed op had en er slaperig uitzag. „Ben jij de detective?" vroeg de chauffeur. „Ik heb een zaak voor je! Ze hebben m'n radiator- knop gestolen.' De schurken.' Jij moet die knop voor mij opsporen! Je bent toch 'n detective, niet waar?" „Ik ben de be. roemdste detective der wereld!" zei de dikke eenvoudig, tussen zijn voeten door. „Jacobus Snufkens is mijn naam; je zult die naam wel kennen uit m'n adverten ties! „Wees niet sufkens spreek met Snuf kens!" is mijn spreuk. Waar gaat het over? Laten wij rustig blijven en de feiten rangschikken! Wat is er van je gestolen? Een radxatorknop?. Allen die den schrijver dezer regelen kennen: Saluut! Zij weten dat hij niet aarzelt, van de goede dingen dezer slechte aarde te ge. nieten. Zij weten dat hij gaarne te gast gaat aan wat de pot schaft. Doch niettemin, mijne vrienden: Niettemin begrijp ik niet dat ergens in Zuidholland een cafetaria*magnaat ont maskerd werd, die 945 kilogram zwarte boter en 945 kilogram dito suiker had ge- kocht, om daardoor in 75 dagen 113.500 gebakjes te verkoopen. Is een gebakje de zonde waard? Zijn zelfs 113.500 gebakjes een misdaad waard? Zegt niet: 113.500 gebakjes zijn 56.750 guldens waard. Want wat kan men voor 56.150 guldens eigenlijk anders doen dan 113.500 gebakjes eten? De zeer vicieuze cirkel, mijne vrienden. Niettemin begrijp ik niet dien anderen cafetaria-koning (ditmaal zijn domicilie hebbend in het landelijke Hillegersberg) die in drie maanden tijds 200 kilogram boter, 860 kilogram suiker, 2500 kilogram vleesch en 2600 liter melk clandestien in de wacht had gesleept, om die in een of anderen smakelijken vorm aan zijn klanten te verkoopen. Want wat, zoo vraag ik u, kon hij voor het daarvoor ontvangen geld eigenlijk anders doec. dan voor 3560 kilogram boter, suiker en vleesch en voor 2600 liter melk aan heerlijkheden eten? De man zou er maar onpasselijk van zijn geworden. Niettemin, mijne vrienden, begrijp ik mijnen vriend niet, die na een veeljarig smachten naar eieren thans, nu hij de kans schoon en de eieren wit zien, ontbijt, noenmaalt en dineert met uitsmijters. Hij heeft in twee maanden precies hon derd tachtig uitsmijters gegeten en hij zal ermee voortgaan. „Een ei is een ei"1 zegt hij „en heb jij ooit van eiervergifti- ging gehoord?" Ach, en gisteren vroeg iemand mij, of ik belangstelling koesterde voor een vier- deurs Ford-sedan met vijf goede banden. Ik antwoordde hem dat één deur voor mij altijd goed genoeg geweest is en dat die ééne goede band met Mafchilde gevlochten van de geurigste rozen mij meer waard is dan die vijf van hem. Neen, geen belangstelling, vriend. Bepaald geen belangstelling. Ik zie uit de vier deuren van sedans zoo veel uitsmijter-eters met actetasschen ko men, dat ik maar naar mijn 113.500 ge bakjes loopen zal. Allen, die den schrijver dezer regelen kennen: Saluut! Zij weten dat hij geen heremiet is, fakir en geen versterver. Doch niettemin, mijne vrienden: Niettemin begrijp ik al die menschen niet, die hun geluk vinden in een taartje, een uitsmijter of een vierdeurs-Ford- sedan met vijf goede banden. Niettemin begrijp ik al die grijpers niet, En die graaiers. Die hebbers en die houders. Die dringers en die duwers om de zwarte vleeschpotten van gedroomd Egypte. Zien zij de zon niet? De zon op de tulpen in hun vensterbank, De zon op het gouden haantje van den toren. De zon op het duistere water van gracht. En de zon in den glimlach van Mathilde, of die nu Mai'ietje of Corrie heet. Vrienden, dacht gij dat honderdtachtig uitsmijters en 113.500 gebakjes in een Ford-sedan (met vier deuren) de deuren des hemels ontsluiten konden? Ziet gij de zon niet? De tulpen hebben hun hart voor i ontsloten. Mathilde ook. Ik houd van de goede dingen der aarde, En voor mij geen karige hut en een 'harige pij. Voor mij het duistere water blinkend in 't voorjaar. En het gouden haantje in de lente. Ook zonder uitsmijter en vijf goede banden. Maar met Marietje, die soms Corrie heet Allen die my kennen: Saluut! ELLAS. Afgekeurd. De Spaansche republikeinsche regeering in ballingschap heeft giste ren het sluiten van handelsverdragen tussehen Franco's regeering en „be paalde landen", die het eens zijn met verklaringen over een politiek van vijandigheid jegens Frarfco, afgekeurd. Ofschoon er geen naam wordt genoemd is de verklaring volgens waarnemers te Parijs een directe reactie op de mo netaire overeenkomst tussehen Spanje en Engeland. Zomertijd. Om twee uur Zondagmorgen wordt de dubbele Britsche zomertijd ingevoerd. De klok wordt dan een uur vooruitgezet. Dit beteekent, dat de klok in Engeland ten opzichte van Neder land één uur voor is. Ongeregeldheden. Voor vijf belangrijke steden in Voor-Indië, Calcutta, Amri- taar, Delhi, Agra en Pesjawar is wegenj nieuwe ongeregeldheden een uitgaans verbod afgekondigd. Militairen en po litie patrouilleeren door de straten. Te Calcutta zijn bovendien nog sedert het begin van de maand 300 personen we gens cholera naar het ziekaRhuis ver voerd. Protest. Dean Acheson, waarnemend mi nister van Buitenlandsche Zaken der V. S., heeft medegedeeld, dat de V. S- een nota aan Joego-Slavië hebben ge zonden. waarin wordt geprotesteerd tegen het wegvoeren door Joegoslavi sche autoriteiten vèn Italiaansche be zittingen uit de deelen van'Triëst, wel ke onder Joegoslavische contróle staan en binnen het vrije gebied van Triest zullen komen zoodra het vredesverdrag met Italië van kracht wordt. Eruit. Generaal Clarence R. Huèbner, chef staf der Amerikaansche strijdkrachten in Europa, eischt. dat kolonel TadeusZ Podwysocki. hoofd van de Poolsche verbindingsafdeeling. die het contact met het Amerikaansche hoofdkwartier in Europa onderhoudt, onmiddellijk zijn ontslag indient, op grond van het feit, dat hij tegen Amerika gerichte opmerkingen heeft gemaakt, waarbij een aantal geallieerde officieren aan wezig was. Aflevering. Generaal Douglas MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft de Britsche, Russische en Chineesche regeeringen ervan in ken nis gesteld dat 140 Japansche oorlogs schepen van de torpedojagerklassa voor aflevering aan hen gereed zijn.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2