Haarlems Dagblad Marshall wil üitsluitse Wallace Ministers Beel en Jonkman naar Indië Buitengewoon pensioen voor verzetsslachtoffers is thans bijna in kannen en kruiken De Gaulle omschrijft zijn plannen De Britsche marine helpt Walcheren Grieksche guerilla's vermijden den strijd 61 o Jaargang No. 18608 TT 1 T\ 11 *1 Dïnsilag lo ïpriï 1947 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert,tarieven op aanvraag bij de Administratie HENRY WALLACE is als Amerikaansch minister afgetreden, omdat hij zich niet met liet buitenlandsch beleid van president Truman kan vereenigen. Hij is zeer felle actie tegen.de politiek van zijn. eigen land gaan voeren in het buitenland, sinds Tru man een uitdagende en agressieve houding tegen Sovjet-Rusland heeft aangenomen in zijn befaamde Boodschap aan het Congres, ter toelichting van voorstellen tot het ver- leenen van militairen steun aan Grieken land en Turkije. Wallace trekt door Groot- Brittannië en houdt redevoeringen, waarin hij toenadering tot de Russen bepleit. Hij is een kampioen voor den vrede. In Engeland maakt zijn woord veel in druk, maar sommigen achten het gemak kelijk hem te weerleggen. De Manchester Guardian vindt Wallace min of meer te leurstellend en zegt dat hij zich in „vooruil- strevende algemeenheden" uitdrukt. Hij vertelt veel over zijn hoop en zijn streven, waarmee het Engelsche blad zich kan ver- eenigen, maar zegt weinig over hetgeen hij zou doen als hij in generaal Marshali's plaats te Moskou zat. En zijn optreden in Engeland maakt een massa Amerikanen boos, want hij critiseert zijn eigen vader land niet tactvol genoeg. Als ..apostel voor één wereld" vindt de Manchester Guardian hem een beetje onhandig. Ik heb deze beoordeeling met belangstel ling gelezen en mij afgevraagd of de huidige wereld niet juist zucht onder het gebrek aan staatkundige voorgangers, die optreden zooals Wallace. Aan ..handige" politici, die alleen de internationale omstandigheden van het oogenblik beoordeelen en overi gens niet veel verder komen dan eigenbe langen en tegenstellingen tegenover elkaar te plaatsen, mankeert het niet. Maar aan groote denkers, door machtige aandrift bezield om een betere wereld tot stand te brengen, denkers die hun gedachten ver breiden onder een naar zulke lafenis en zulk uitzicht hunkerende menschheid, ha pert het volkomen. Misschien is Wallace niet groot genoeg voor zulk een taak. Hij heeft er in elk geval den moed voor ge toond. Zijn aftreden, zijn durf om erop uit te trekken en een groot deel der openbare meening in zijn eigen land te braveeren zijn van groote beteekenis in dezen tijd. Talloozen, overal in de wereld, hebben daarbij gedacht en ook gezegd: Eindelijk een die het aandurft en die zijn land wijst op de groote missie, die het in de wereld zou kunnen vervullen. Moge hij gelijken, wellicht ook beteren vinden, die hetzelfde als hij nastreven! Nu heb ik Erasmus weer eens geraad pleegd. Zijn boekje ..De Klacht van den Vrede", dat hij in 1517 schreef en waar van onlangs een nieuwe vertaling uit het Latijn verschenen is. behelst slechts het geen de Manchester Guardian (en zooveel anderen) als „vooruitstrevende algemeen heden" zouden aanduiden. Erasmus geeft, ook volstrekt niet te kennen wat hij zou doen als hij nu inplaats van generaal Marshall te Moskou zat, in inplaats van een anderen onderhandelaar er gens anders. Het merkwaardige is even wel, dat na vier eeuwen de geheele wereld nog met diepen eerbied den naam Erasmus noemt, dat zijn „naïeve" betoogen nog steeds in nieuwe uitgaven verschijnen en gelezen worden en dat iedereen de handige mannen van zijn tijd vergeten is. Dat ver dient toch wel eenige aandacht. Het valt op. Wat schreef Erasmus bijvoorbeeld? „De oorzaken van den oorlog moeten ter stond weggenomen worden. Sommige din gen moeten door de vingers gezien worden; welwillendheid zal welwillendheid uitlok ken. Soms moet de vrede gekocht worden. Wanneer gij namelijk uitrekent wat een oorlog verslindt en hoeveel burgers gij van den ondergang kunt redden, zal hij toch goedkoop gekocht schijnen, ook al moet gij veel betalen, daar gij afgezien van het bloed van uw medeburgers voor een oorlog veel meer had moeten besteden. Bereken eens hoeveel onheil gij afgewend, hoeveel goeds gij beschermd hebt en gij zult geen spijt hebben van de onkosten!" Eenvoudige taal, nietwaar? Wel juist na tuurlijk, maar enfin: het zijn algemeen heden. De vraag doet zich evenwel voor: Als een zoo eenvoudige algemeenheid als „welwillendheid zal welwillendheid uit lokken" juist is en men handelt daar niet naar, is dan het geheele gevoerde beleid niet verkeerd? Dit lijkt mij overtuigend tegen het standpunt van de Manchester Guardian en voor het beleid van Wallace aan te voeren. Erasmus heeft ook het volgende ge schreven: „Tenslotte bestaat een groot deel van den vrede hierin, dat men werkelijk den vrede wil. Want wien de vrede werkelijk ter harte gaat, die grijpt alle gelegenheden om den vrede te bewaren aan: die negeert en ruimt uit den weg alle moeilijkheden en doet al het mogelijke om een zoo groot goed ongeschonden te bewaren. Nu echter pro- beeren zij zelfs kweekplaatsen van den oorlog op te richten; wat tot de eendracht kan dienen, verzwakken zij of houden zij geheim, maar wat tot oox-log voert, dat overdrijven en verergeren zij nog boven dien." Ik moet u er even aan herinneren, dat dit vier eeuwen geleden geschreven werd en nu voor de zoocveelste maal herdrukt is. Maakt het Wallace's optreden niet veel duidelijker en veel minder vaag, dan de Manchester Guardian 'het wil doen voor komen? Dr. O. Noordenbos, die de jongste ver taling van Erasmus „Querela Pacis" heeft ingeleid, zegt dat hij geen „reëele'' politieke strevingen kende en dat hij in de eerste plaats de misdadigheid, absurditeit, on christelijkheid en onmenschelijkheid van het oorlogsbedrijf aan de kaak heeft ge steld. Daar voegt de inleider de vraag aan toe, of tenslotte al onze politieke oordeelen niet gesteund worden door zekere begrip pen omtrent zede, recht en rede. Is het niet onvermijdelijk en noodzakelijk, dat het politieke leven voortdurend met deze begrippen, die een eischend, dwingend ka rakter hebben, wordt geconfronteerd? „De bezielde redelijkheid is het kompas, waar op wij moeten varen. Zij doet ons telkens weer met verbazing inzien, dat ingewik kelde dingen ook uit het gezichtspunt van een hooge, redelijke eenvoud beschouwd kunnen worden. Als ons deze simpele ver wondering, die Erasmus dreef, vreemd is geworden, dan is het ver met ons heen." Ik geloof dat dr. Noordenbos met deze woorden de grootste vergissing en de groot ste armoede van onzen tijd heeft aange duid. Velen gevoelen haar. Het optreden van mensehen als Wallace schenkt hun ver ademing en nieuwe hoop. R. P. „Kan een viermogendhedenverdrag tot garantie van Duitschlands ontwapening gesloten worden?" Nadat de vier ministers in Moskou gis teren tevergeefs hadden getracht tot eenig resultaat te komen ten aanzien van de procedure, die zal moeten worden gevolgd bij de opstelling van het Duitsche vredes verdrag en men ten einde raad besloten bad. deze kwestie naar de plaatsvervangers te verwijzen, kwam de Amerikaansche mi nister Marshall met een regelrecht verzoek om een „Ja of Neen" ten aanzien van de vraag, of zijn collega's ermede accoord gingen, dat een viermogendhedenverdrag tol garantie van de permanente Duitsche ontwapening zou worden gesloten. Het „ja" kwam spoedig van Bevin en Bidault, doch Molotof diende een aantal amendementen op de voorloopige Amerikaansche lezing van dit verdrag in, waardoor een beslissing over dit onderwerp eveneens verhinderd werd. De amendementen van Molotof en de toevoegingen, die hij voorstelde, waren zoo ingrijpend en zouden het verdrag zoo danig veranderen, dat er waarschijnlijk een speciale commissie noodig zal zijn om het gewijzigde ontwerp op te stellen en te bespreken. De veranderingen die Molo tof voorstelde kunnen in de volgende pun ten worden samengevat: Er is geen melding gemaakt van denazi ficatie in verband met de demilitarisatie. Er is geen voorziening getroffen voor een viermogendhedencontröle voor het Ruhr- gebied. In de Amerikaansche voorstellen wordt de liquidatie van trusts en kartels niet uitdrukkelijk vermeld. Verder bev atten de amendementen voor stellen tot wijziging van de Amerikaansche plannen voor herstel der democratie in Duitschland, de agrarische hei-vormingen en de beëindiging van de geallieerde be zetting. Toen Marshall de andere drie mogend heden vroeg om duidelijk te beslissen of zij met het voorstel instemden, zeide hij niet te willen redetwisten over den tekst en de taal. Marshall stelde voor om in het ver drag een clausule op te nemen welke voor ziet in een periodieke herziening van het verdrag, in het bijzonder nadat het Duit sche vredesverdrag zal zijn geteekend, zulks om het viermogendheden-pact in De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de minister-president en de mi nister van Overzeesclie Gebiedsdeelen over wegen om zich tegen het einde dezer maand ter persoonlijke oriënteering en voor het voeren van besprekingen naar Indië te be geven. Het A.N.P. verneemt uit welingelichte kringen, dat de Commissie-generaal reeds eenigen tijd geleden de overkomst van deze bewindslieden had verzocht. Nu de onder- teekening van de basisovereenkomst van Linggadjati een feit is geworden, zijn daar door talrijke problemen inzake de uitwer king van het accoord aan de orde gekomen en ligt het volkomen in de lijn, dat een nadere gedachtenwisseling als waarop door de Commissie-generaal werd aangedrongen inderdaad gewenscht is. Hiertoe hopen thans de ministers Beel en Jonkman tegen het eind van deze maand in de gelegenheid te zijn door zich naar Indië te begeven. Op deze wijze wordt de continuïteit der be sprekingen tusschen de Commissie-generaal en de Indonesische delegatie niet onder broken. De beide ministers zullen zich te vens ter plaatse kunnen oriënteeren. „Auschwitz"' wordt verrekend Getuige onthult kindermoord In het proces tegen Oswald Pohl en an dere SS-officieren, welke dienst hadden gedaan in het cencentratie-kamp Ausch witz, v erklaarde gisteren de Poolsc'ne ge tuige Bieski, dat gedurende de zomermaan den van 1944 duizenden kinderen levend werden verbrand. Hij vertelde verder dat deze manier van moorden gedurende drie maanden was toegepast, omdat een van de gaskamers buiten werking was. Het hof vroeg den getuige of hij de twee SS-officieren die in dit kamp dienst had den gedaan, uit de groep van 18 beklaag den zou kunnen aanwijzen, Bieski ant woordde bevestigend en wees majoor Karl Sommers aan. Hij zeide dat hij gezien had dat Sommers een gevangene met een steen op het hoofd sloeg. Toen de getuige Som mers aanwees mompelde deze, „jou zwijn". Nog voor hij den anderen SS'er kon aan wijzen, stond kolonel Franz Eirenschmalz op en zei, „ik ben de tweede". (U. P.) overeenstemming te brengen met de be palingen van het vredesverdrag. Marshall stelde verder voor om alle verbodsbepalin gen van het viermogendheden-verdrag in het Duitsche vredesverdrag op te nemen. Marshall zeide verder dat de Vereenigde Staten vastbesloten zijn er actief op toe te zien dat Duitschland ontwapend blijft. Desgewensclit vrij op 1 Mei Het Nederlahdsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft aan de Centrale werk geversorganisaties het verzoek gedaan, te willen bevorderen, dat op 1 Mei aan alle arbeiders, die dit wenschen vrijaf gegeven zal worden. Naai- aanleiding van dit verzoek be richtten de Centrale Werkgevers Organi saties aan al haar aangesloten leden-werk gevers, dat er „geen bezwaar tegen be staat, dat zooveel mogelijk, voorzoover de bedrijfsomstandigheden dit toelaten, aan dit verzoek wordt voldaan. Deze vrije dag dient, naar hun oordeel, te woorden opge nomen als snipperdag of als vrije dag voor eigen rekening". Voor de eerste maal in de geschiedenis der Rijnscheepvaart heeft een Nederlandsche stoomboot met accomodatie voor 1400 passagiers in de haven van Bazel het anker xtitgeworpenHet is de 70 meter lange „Prins Bernhard'' van de Nederlandsche Stoombootreederij te Rotterdam, welke evenals de kleinere ..Koningin Emma", zonder passagiers uit Nederland naar Bazel was vertrokken om daar tijdens de jaarbeurs als drijvend hotel dienst te doep. Kosten bedragen per jaar ƒ6.000.000.- Tinbaggermolen „Kalmoa" in Rotterdam terug De sleepreis van de sleepbooten ..Gan ges" en „Schelde" met den tinbaggermolen ..Kalmoa", die op 27 Februari te Rotterdam begon met Billiton als bestemming, is door de voortdurende slechte weersomstandig heden van de laatste vijf weken dusdanig vertraagd, dat het onmogelijk geworden is Aden op een zoodanig tijdstip te bereiken, dat vóór den moesson het oversteken naar Indië volbracht kan worden. L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft daar om in overleg met de Billiton-Maatsehap- pij besloten het transport naar Nederland te doen terugkeeren en de reis tot Juli uit te stellen. Zondag is de „Kalmoa" in de Rotterdam- sche haven teruggekeerd. De tinbagger molen zal naar de werf in Kinderdijk ge sleept worden, waar de door het slechte weer opgeloopen beschadigingen hersteld zullen worden. Ds. F. Mul, Geref. predikant onderhouden de artikel 31 K. O. te Haarlemmermeer-O.Z., is beroepen te Hoogkerk (Gron.). Het woord is aan.. Lady Astor: Wij rrotuucn praten inderdaad te veel, maar zelfs dan zeggen wij niet alles xcat wij iccten. Dr. Tiso ter dood veroordeeld Josef Tiso, president van Slowakije tij dens de Duitsche bezetting, is te Praag tot den dood door den strop veroordeeld. Tiso hoorde de uitspraak van zijn vonnis rustig en gelaten aan. Dr. Ferdinand Durcansky, voormalig mi nister van Buitenlandsche Zaken in de re geering van Tiso, hoorde dezelfde straf tegen zich uitspreken. Tijdens het proces heeft Tiso erkend, dat zijn regeering mili taire hulp aan Duitschland heeft verleend, maar ontkend, dat hij een oorlogsverklaring aan Engeland en de V. S. zou hebben on- derteekend. Het Fransche regeeringsstelsel der partijen moet worden vervangen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat het buitengewoon staatspensioen voor oud-illegalen of hun nagelaten betrekkingen regelt. Dit wetsontwerp heeft tot strekking, aan de invalide verzetsslachtoffers en aan de nagelaten betrekkingen van hen, die ten gevolge van of in verband met hun verzet zijn omgekomen, de waarborg te verschaf fen, dat zij binnen redelijke grenzen kun nen voortleven onder de matcrieele om standigheden, waarin zij, toen de bezetting een aanvang nam, verkeerden. In de prak tijk zal dus de levensstandaard van 1939 worden aangehouden, echter met inacht neming van de tegenwoordige kosten van het levensonderhoud. Het ontwerp tracht dit doel te bereiken door aan deze gedupeerden, ook indien zij niet Nederlander zijn, het recht op een voor elk geval afzonderlijk vast te stellen uit- keering ten laste van het rijk in den vorm van buitengewoon pensioen toe te kennen. Vierduizend gegadigden. Een nauwkeurige raming van de kosten, welke aan de uitvoering van de voorge stelde maatregelen zullen zijn verbonden, is voorshands met te geven. Voor zoover uit de beschikbare gegevens blijkt, moet een vierduizandtal buitengewone pensioe nen worden toegekend. Verder wordt aan genomen, dat per geval een gemiddeld jaar bedrag van ongeveer 1500 noodig zal zijn. Op grond van deze berekening zouden de kosten, welke met de betaling van de bui tengewone pensioenen, als in het ontwerp voorgesteld, gemoeid zijn, kunnen geraamd worden op een bedrag van 6.000.000 per jaar. De toepassing van de wet is toegedacht aan een buitengewonen pensioenraad. Voorts wordt het Centraal Bureau Verzor ging Oorlogsslachtoffers (C.B.V.O.) for meel ingeschakeld. Allen, die door houding of daad De omschrijving van de categorie van personen, die in aanmerking kunnen komen voor dit pensioen, heeft ten doel daaronder niet alleen te begrijpen hen, die in het zoo genaamd ondergrondsch verzet hebben ge streden, doch ook hen, die bij de uitoefe ning van hun ambt of functie of de vervul ling van hun laak tijdens de Duitsche be zetting door daad of houding hebben deel genomen aan het binnenlandsch verzet. Bij de voorgestelde terminologie vallen militairen, die in actieven militairen dienst De beruchte defensie-drempelin de Schevenmgsche haven gaai uu eindelijk ver dwijnen, Men is thans bezig uiet toestemming ran het Ministerie van Oorlog den drempel door middel van baggermachines te verwijderen. streden,als zoodanig niet onder de werkings sfeer der regeling. Er bestaat echter aanleiding om de leden van de Nederlandsche strijdkrachten tot aan het tijdstip, waarop het gebied waar zij verbleven in buitengewonen staat van beleg werd verklaard, onder de bepalingen van dit wetsontwerp te brengen. Voorts wordt beoogd aan de Stichting 19401945 een belangrijk aandeel bij de uitvoering van het voorgestelde ontwerp ,tpe te kennen. Verbeteringen voor land- en zeemachtpensioenen. Bovendien is er een wetsontwerp inge diend, dat eenige wijzigingen aanbrengt in' de bestaande pensioenregeling voor perso neel van de land- en zeemacht; zoowel reserve, dienstplichtig als beroepspersoneel omvattend. De veranderingen zijn in het kort: a. De pensioensgrondslag voor dienst plichtig- en reservepersoneel wordt, in dien zulks voor de betrokkenen voordeelig. is, afgeleid van het burgerinkomen. b. De pensioenen van militaire slacht offers en hun nabestaanden worden her berekend naar de inkomsten, zooals die in 1946 zouden zijn geweest. c. Invaliditeitspensioenen worden afge leid van den pensioensgrondslag (zie onder a). d. De maximum-grondslag voor aan na bestaanden van vermiste of overleden mili tairen toe te kennen pensioenen wordt van 3000 op 4500 gebracht. Ook het wedu- wenpensioen gaat omhoog. De financieele consequenties van een nieuwe militaire pensioenregeling als boven in groote lijnen beschreven, zijn. dat de meerdere kosten voor land- en zeemacht tezamen per jaar ongeveer 3.000.000 zul len bedragen. Het lig: ir. de bedoeling voor de jaren 1946 en 1947 suppletoire begrootingen aan te vragen. Uitverkoop van textiel zonder punten De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland te Amsterdam maakt bekend, dat zij, met goedkeuring van het Rijksbureau voor Textiel, sect;e Distex, aan te Amsterdam gevestigde kleinhande laren in textielgoeóeren heeft toegestaan van 14 tot 26 April onder de aanduiding „Opruiming", puntenvrye incourante tex- tielgóederen te verkoopen. Generaal De Gaulle heeft gisteravond bekend gemaakt dat hij de leiding op zich neemt van een nieuwe politieke beweging welke ten doel heeft een machtigen staat te creëeren en het Fransche partijen- regeeringssysteem te elimineeren. Un. Press meldt: „In de meest positieve en dramatische verklaring welke hij sedert zijn terugkeer naar de politiek heeft af gelegd, zeide De Gaulle: „De natie moet geleid worden door een samenhangenden. geordenden, geconcentreerden staat, in staat om onpartijdig de maatregelen te kiezen en in praktijk te brengen, welke voor het openbare welzijn vereischt wor den". Hij heeft onder meer verklaard, dat het huidige Fransche regeeringssysteem moet worden vervangen door een stelsel, waar bij de uitvoerende macht aan het land en niet aan de partijen ontspruit. Generaal De Gaulle deed een beroep op „alle Fransche mannen en vrouwen, die zich in het algemeen belang willen ver eenigen, zooals ze het tevoren ten behoeve van de bevrijding en de overwinning heb ben gedaan". „Eenheid!", aldus Auriol. Vincent Auriol, president der Fransche republiek, heeft gisteravond op doorreis naar Fransch West-Afrika te Toulon, waar hij aan boord ging van het slagschip Richelieu, een rede gehouden. „Frankrijk heeft te veel concrete, practische en vitale taken te verrichten, dat het zijn krachten kan uitputten door doctrinaire debatten", aldus de president. „Frankrijk kan geen Chèque aangeboden voor herplanting van boomen In het „Admiralty House" te Londen is namens de Bntsche vloot een cheque van ruim 850 pond sterling voor het fonds van herplanting van boomen op het eiland Walcheren aangeboden. De commandant van de Britsche mariniers, luitenant-gene raal R. A. D. Brooks, heeft de chèque over handigd aan den bevelhebber onder zee strijdkrachten, luitenant-admiraal Hel- frich. die vergezeld werd door de officie ren van de „Karei Doorman". Luitenant-generaal Brooks memoreerde de verwoestingen, welke op Walcheren aangericht moesten worden en verklaarde, dat de Britsche marine het als haar plicht beschouwd^ het eiland te helpen. Luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich bracht namens het Nederlandsche volk. de bevolking van Walcheren en de Konink lijke Marine dank aan alle rangen en stan den van de Royal Navy en de burgerlijke instanties van de admiraliteit voor dit bij zonder mooie gebaar. „Naar ik meen", zoo zeide de luitenant-admiraal, „zou mijn dankbaarheid het best kunnen worden uit gedrukt door u allen uit te noodigen voor een grootscheepsche picnic onder een van de mooiste en schaduwrijkste boomen op Walcheren, zoodra deze volgroeid zal zijn. Daar dit we' eenigen tijd zal duren, zult u wellicht denken, dat ik mij zelf overschat. Het is mogelijk, maar mijn uitnoodigïng bewijst in elk geval, dat ik er van over tuigd ben, dat u allen in staat zult zijn, zoodra het zoover is, mijn uitnoodigïng te aanvaarden cn met ons en de dappere be volking van Walcheren een prettigen dag te hebben op dat aantrekkelijke eiland". Kleine groepen ontsnappen aan de omsingeling der regeeringstroepën Grieksche guerilla-benden. wanhopig geworden door het feit dat hun posities steeds meer door het Grieksche leger wor den ingesloten, hebben in kleine groepen overvallen gepleegd in de Thessalische vlakte, om zich hiermede fourago te kun- nen verschaffen, aldus meldt Un. Press. In de Noordelijk-Thessalisehe bengen wordt de positie der 2500 guerilla-strijders zeer bemoeilijkt door de aanhoudende sneeuw en regenval en de felle koude. De benden zijn hier geheel ingesloten door de regeerings-troepenFrontberichten zeggen dat het weer aanmerkelijk meer ellende veroorzaakt dan de kanonnen. Een bijzondere correspondent van Reu ter, die een tocht van 320 k.m. per jeep door de bergstreek van Noord-Grieken land heeft gemaakt schrijft, dat het ge heele gebied, van waaruit het Grieksche leger zijn voorjaarsoffensief tegen de guerilla-beweging is begonnen, door de burgerbevolking is verlaten. De bevelhebber van het tweede Griek sche legerkorps zeide. dat tijdens de eerste vijf dagen van de operaties 80 gevangenen in totaal gemaakt waren en ongeveer 200 a 300 guerilla-strijders gedood waren. Volgens Grieksche parachutisten, die giers. neergelaten werden in berggebieden, bc- heerscht door guerilla-strijders. begraven de opstandelingen hun wapens en splitsen zij zicli in kleine groepjes, die aan de om singeling van het Grieksche leger trachten te ontkomen. Vele guerilla-strijders schij nen al ontsnapt te zijn. De bevelen aan de opstandelingen hielden in, dat deze con tact met de aanvallers moesten vermijden en zich moesten verspreiden om later bui ten het operatiegebied van het Grieksche leger weer bijeen te komen. Dit zou uit buitgemaakte documenten, gevonden op gesneuvelde guerilla-strijders. zijn geble ken. De „Queen Elizabeth" aan den grond geraakt 's Werelds grootste schip, de 85.000 ton metende Queen Elizabeth, dat gisteravond om half acht uit New York te Southampton werd verwacht, is nabij Southampton aan den grond geloopen. Het kuststation van Calshot deelde mede, dat „het passagiers schip zich sinds half zeven bij een boei ter hoogte van Calshot bevindt". Zeven sleepbooten trachten het weer vlot te krij gen. Aan boord bevinden zich 2.446 passa bly vende politieke agitatie verdragen, welke, partijen en personen tegen elkaar opzettend, een sfeer van hartstocht en verdeeldheid zou scheppen, die weinig be vorderlijk is voor het werk. ons herstel definitief schade zou toebrengen cn ons verhindert, in de wereld die missie van vrede en toenadering tusschen de volkeren te volbrengen, welke onze plicht cn ons belang is". Auriol drong aan op eenheid en zeide, dat deze noodig is voor het herstel en den wederopbouw van Frankrijk. Prof. Gerbrandy critiseert de politiek inzake Indië „Zij zal onverbiddelijk vastloopen" Prof. mr. P. S. Gerbrandy heeft gister avond in het N.C.R.V.-programma over Hilversum II een rede gehouden over „Linggadjati geteekend, wat nu?" Hij zeide onder andere, dat door de onderteekening datgene is geschied, waartegen het Natio naal Comité tot handhaving der Rijkseen- heid ten sterkste heeft gewaarschuwd. Prof. Gerbrandy ging er van uit „dat er een Linggadjati is, waarvan de kant naar Soekarno gekeerd, naakt is. die naar mi nister Jonkman gewend, bekleed met de vodden, die van de vernuftige sluier door de heeren Romme en Van der Goes van Naters geweven, zijn overgebleven, maar die de schande der naaktheid niet meer bedekken." Volgens hem staat vast, dat de republiek een brouwsel is van Japan, bestemd om Nederlandsch-Indië voor altijd te houden binnen de zoogenaamde Oost-Aziatische gemeenschappelijke welvaartssfeer onder leiding van Japan. „Ik verwacht", aldus spreker, „dat zij, die dit kwaad gebrouwen hebben, eenmaal voor den aardschen rechter rekenschap zullen moeten geven van hun daden. Want in een democratischen staat mag een kabi net, zelfs als het door een parlementaire meerderheid gedekt wordt, niet doen en laten wat het wil. Het is onze plicht, den rechtsstaat ten bate der mïllioenenmassa's te herstellen en te handhaven. Zoo zullen wij ons gedragen tegenover het feit, dat een parlementaire* meerderheid t ij d e 1 ij k een anti-nationaal beleid van het kabinet Boel-Jonkman dekt. In Nederlandsch- Indië loopt deze politiek onverbiddelijk vast. evenals in Nederland. In plaats van handhaving van ons oppergezag, herstel van orde en rust. waardoor economisch op leven en het verkrijgen van deviezen voor de producten onzer ondernemingen ver zekerd zouden zjjn geweest, verslindt een militair apparaat de deviezen, die ons uit gemergeld rijk broodnoodig heeft. Het beleid van het kabinet is bezig te botsen tegen het nationaal gevoel en het rechtsbewustzijn des volks, dat in steeds breeder lagen instinctief gevoelt, dat dit beleid gedragen wordt door het beginsel, dat een scnijnmeerderheid den staat kan maken en breken. Deze Indië-politiek van het kabinet-Beel is gedoemd volkomen vast te loopen. Neder landsche ministers zijn bezig den rechts staat in Indië prijs te geven en trachten nog een stuk van het kapitaal te redden. Hun politiek gebruikt in het moederland reeds middelen, die een politieke democra tie niet verdraagt. Het stelt hun opvolgers voor een ontreddering, die meer schijnt te vragen dan menschen kunnen." Extremisfen dooden Nederlandsche soldaten De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat dezer dagen in den Oostelijken archi pel een drietal prauwen door het patrouille vaartuig R.P. 107 is aangehouden. De opvarenden bleken gewapende terro risten te zijn, die bij hun aanhouding ver zet pleegden, waarbij twee schepelingen van het Nederlandsche patrouillevaartuig door messteken werden gedood. Een der prauwen werd overmeesterd. De korvet „Batjan'' die te hulp was geschoten, achtervolgde en overmeesterde de andere twee. Deze bleken onderweg van Proboling- go naar de Westkust van Celebes om een poging tot infiltratie te doen. De Batjan en de R.P. 107 zijn met 41 gevangenen te Soerabaja aangekomen. Weerbericht TEMPERATUUR BOVEN NORMAAL. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: In den ochtend plaatselijke mist. ove rigens in het Noord-Westelijke gedeelte van het land, vooral langs de kust. nog vrij veel bewolking, doch over wegend droog en in het overige ge deelte van het land minder bewolking en vooral in het Zuid-Oosten overdag zonnig weer. Meest matige wind tus schen West en Zuid. Nog eenige stij ging van temperatuur 16 April: Zon op 5.44 uur. onder 19.38 uur Maan op 4.40 uur. onder 13.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1