Haarlems Dagblad Ontploffingsramp in Texas met ontzettende gevolgen Texas-Cify grootendeels verwoest. Fransch Liberty-schip vloog in de lucht Onderwijzerssalarissen verhoogd met terugwerkende kracht Staatsrechtelijk debat in de Eerste Kamer Critiek op den wederopbouw Marshall bereikte niets bij Stalin 61e Jaargang No. 18610 Bureaux. Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 17 April 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredactear: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Honderden dooden en duizenden gewonden Een ramp. die beschouw d wordt als een der ernstigste uit de geschiedenis van Amerika, heeft de havenstad Texas City getroffen. Een explosie, die plaats had op het met ammonium nitraat geladen Fransche schip „Grand Camp" leidde tot ontzettende branden en nieuwe ontploffingen, waarbij o.m. de Monsanto-fabriek, waar chemische preparaten worden vervaardigd, in vlammen opging. Een giftige damp verbreidde zich over de stad. Volgens berichten zou de geheele stad in puin liggen. Er wordt gesproken over duizend dooden. De gevolgen van deze catastrophe zijn op dit oogenbiik nog niet te overzien Ook het Amerikaansehe schip Highflyer, eveneens geladen met ammonium-nitraat, is in de lucht gevlogen, toen slecpbooten trachtten het schip weg tc slecpcn van de gevaarlijke plek, waar branden .woeden in olie-opslagplaatsen aan de kade. Deze nieuwe explosie heeft ook weer een aantal slachtoffers en vernielingen veroorzaakt. Doordat de „Grand Camp" niet tijdig buiten de haven kon worden gebracht, na dat aan boord brand was uitgebroken, had de eerste explosie een catastrophale uit werking, aldus de ooggetuige W. H. Sand- berg, vice-president van een spoorweg maatschappij in Texas-City. Het aantal dooden en gewonden is nog niet te schatten. Anderzijds wordt van vijfhonderd tot duizend dooden gesproken. De stedelijke overheid heeft alle beschik bare gasmaskers opgeëischt ten einde de bevolking te kunnen beschermen tegen de giftige damp. Volgens radio-berichten biedt de stad een aanblik, alsof er een atoombom ont ploft is. De voorzitter van het Amerikaansehe Roode Kruis, O'Connor, heeft voor leniging van den nood een kwart millioen dol lars beschikbaar gesteld. De telefonisten, die. zooals bekend, sedert eenigen tijd in staking zijn, hebben van him vakbond op dracht gekregen het werk te hervatten, voor zoover het reddingswerk dat eischt. Nauwkeurige berichten over het aantal gewonden en dooden kunnen voorloöpif nog niet worden verwacht. Het hoofd van politie in Texas City verklaarde, dat het op geen enkele wijze mogelijk is het aantal slachtoffers te schatten. Op het moment van de explosie waren evenwel honderden menschen in de haven aan het werk. Gisteravond zijn hulpploegen van het Roode Kruis, die speciaal voor het hulp- verleenen bij rampen zijn geoefend, per vliegtuig van Washington naar Texas City vertrokken. Tevens worden noodvoorraden morphine en bloedplasma met den groot sten spoed naar de plaats van de ramp vervoerd. Nog gevaar Hedenmorgen vroeg woedde een heftige brand op het ruim 6.000 ton metende Ame rikaansehe vrachtschip „Highflyer", dat met meer dan 900 ton ammonium- nitraat geladen in de haven van Texas ligt. Volgens berichten, afkomstig van red dingsbrigades in Texas City, moeten on geveer twaalfhonderd personen ten ge volge van de ramp zijn omgekomen. Een vliegtuig, dat op het oogenbiik van 3e ontploffing boven Texas City vloog, werd door den luchtstoot getroffen en stortte neer. De twee inzittenden kwamen om het leven, aldus meldt radio New York. Reuter meldt uit Washington, dat de hulpploegen door de felle branden de plaats van de ramp niet kunnen naderen. Naar verluidt staan thans 50 olietanks in brand. De schok van de explosie werd kilo meters ver aan de kust van Texas gevoeld en in de stad Galveston braken ruiten i Internationale aandacht voor influenza-gevaar De wereldgezondheids organisatie neemt maat regelen tegen pande- mieën Dr. C. v. d. Berg. directeur-generaal van de Volksgezondheid in Nederland, heeft op een bijeenkomst van de wereldgezondheids organisatie te Genève verklaard, dat in fluenza op groote schaal, evenals in 1918, niet tot de onmogelijkheden behoort. Hij is er van overtuigd, dat ïnfluenza-pande- mieën (over de geheele wereld heerschen- de epidemieën) neiging hebben periodiek om de 25 tot 30 jaar terug te keeren en dat het gevaar grooter is in na-oorlogsche omstandigheden. Dr. v. d- Berg zette uit een, dat het mogelijlc is de menschen tegen influenza immuun te maken door het in spuiten met bepaalde vaccines. Zijn door zijn collega's goedgekeurd werkschema behelst het vormen van voor raden anti-influenza-serum op „strategi sche punten", zoodat in geval van het uit breken van deze ziekte doktoren en ver pleegsters onmiddellijk gevaccineerd kun nen worden. Dr. v. d. Berg drong er op dat van te voren alle hulpmiddelen' der moderne medische wetenschap, in het bijzonder penicilline en zwaveldrankjes, zullen worden gereed gemaakt. Hij wees er op, dat de gevallen met doodelijken af loop grootendeels niet aan de influenza zelf, maar aan de door haar veroorzaakte longenontsteking te wijten zijn. De Wereldgezondheidsorganisatie, over tuigd, dat de strijd tegen influenza dezelf de aandacht verdient als die tegen tuber culose en venerische ziekten, heeft thans een speciale influenza-commissie gevormd die onmiddellijk de organisatie voor het nemen van de meest dringende maatrege len tegen influenza zal beginnen en in Juli op de te Kopenhagen te houden bijeen komst van microbacteriologen verdere plannen zal bespreken. VON PAPEN KREEG BEROERTE. Franz von Papen. Hitler's vroegere eer ste diplomaat, is door een beroerte getrof fen. aldus dc Britsche nieuwsdienst in Duitschland. winkels en viel kalk van de plafonds naar beneden. Te New York Is telefonisch bericht ont vangen van den directeur der Biliton tm- smelterij te Texas, waar ook enkele Ne derlanders werken, dat de smelterij prac- tisch geen schade heeft opgeloopen en de arbeiders hoogstwaarschijnlijk allen onge deerd zijn. Ammonium-nitraat De kunstmeststof ammonium-nitraat, die deze ramp veroorzaakt heeft, is vol gens deskundigen alleen explosief wanneer ze in groote hoeveelheden is opgeslagen. Een kleine hoeveelheid, zooals landbouw bedrijven voor bemesting krijgen, is onge vaarlijk dit ter geruststelling van land bouwers, die deze stof als kunstmest in voorraad hebben of zullen krijgen- Het zal verscheidene dagen duren, voor de juiste cijfers van de gevolgen der ont ploffingsramp, die gisteren Texas-City getroffen heeft, bekend zullen zijn. De ramp lijkt eenigszins op die, welke in 1926 de Duitsche stad Oppau ernstig beschadig de, aangezien ook die explosie het gevolg was van brand in een groote opslagplaats van ammonium-nitraat. Deze stof, die zoo wel voor de vervaardiging van explosieven ais voor bemesting gebruikt wordt (het laatste echter in zeer verdunden vorm) verspreidt bij oxydatie een verstikkend gas, stikstof-dioxyde, waardoor in Texas- City ongetwijfeld het aantal slachtoffers nog verhoogd is. Zweden heeft groote militaire plannen Genei-aal Helge Jung, chef van den Zweedschen generalen staf, heeft het land medegedeeld, dat het niet -alleen zijn ge wapende macht moet moderniseeren, maar deze op de volle sterkte van 1942 moet brengen, toen het gevaar voor invasie in Zweden het grootst was. Indien generaal Jung's plan wordt aan genomen, zullen de uitgaven voor de de fensie voor het financieele jaar 1948'49 80 millioen kronen meer zijn dan dit jaar en, met uitzondering van bepaalde aan- koopen in de eerste twee jaar van den oorlog, hooger dan ooit te voren in de Zweedsche geschiedenis. Stalin stemt toe in handelsbesprekingen De Britsche minister van Handel, Sir Stafford Cripps, vertelde het Lagerhuis nadat het na het Paaschrecès weer bijeen was gekomen, dat Staün heeft toegestemd in Russisch-Britsche handelsbesprekingen. Cripps kondigde aan dat de Britsche secretaris van Overzeesehen Handel, James H. Wilson, Vrijdag naar Moskou zou ver trekken voor een gedachtenwisseling over den toekomstigen handel der twee landen. De Britten, zoo zeide Cripps, willen graag grondstoffen zooals hout importeeren, welke voor den oorlog uit Rusland en de Baltisehe staten kwamen. De Russen wil len waarschijnlijk machine?, en uitrusting uit Engeland voor den Russischen weder opbouw (United Press). Truman wil wapenexport op andere wijze regelen Uit Washington wordt gemeld dat pre sident Truman voornemens is, de neutrali- teitswet te veranderen, waardoor de leve ring van wapens en oorlogsmateriaal voortaan niet meer aan gelijke export faciliteiten voor alle landen gebonden zou zijn. Truman heeft het Congres in een boodschap van dit plan op de hoogte ge steld en -het voorstel ingediend, de wet in dien zin te wijzigen, dat de Vereenigde Staten niet meer verplicht zullen zijn wapens te leveren aan landen, die geacht kunnen worden deze wapens later tegen Amerika zelf te zullen gebruiken. Boven dien zou het mogelijk moeten worden, con trole uit te oefenen op den internationalen wapenhandel. De zoon van lord Halifax, den vroe- geren Britschen minister van Buiten- landsche Zaken en ambassadeur in Washington, is in de Westminster- Abbey in het huwelijk getreden. Hij verloor in den Afrikaanschen veldtocht beide beenen. De Bilt bereidt zich voor op een harden slag Het publiek kan helpen de ontploffing op Helgoland te registreeren Vrijdagochtend om 11 uur 59 minuten 57 seconden precies zullen de groote hoe veelheden munitie, die door de Engel - schen in en op het Duitsche vestingeiland Helgoland zijn aangebracht, tot ontplof fing gebracht worden. De zware klap die hierdoor ontstaat, kan interessante bijzonderheden opleveren over de gedragingen van aardkorst en luchtlagen bij een dergelijke explosie en het KNMI in de Bilt denkt er dan ook een dankbaar gebruik van te maken. Reeds zijn op diverse punten kleine seis- mografen opgesteld, die de trillingen moe ten regisÈfeeren, maar om een gedetail leerd overzicht te krijgen roept de Bilt de hulp van het Nederlandsche publiek in. Eventueele waarnemers kunnen hun hor loge gelijk zetten op de Engelsche radio, die op 1796 meter Vrijdagmorgen van kwart voor tien Nederlandschen tijd af. voortdurend tijdseinen zal uitzenden. De Bilt verzoekt dengenen, die hun bevindin gen willen inzenden ook wanneer zij niets hooren! dit te doen op een brief kaart onder het motto „Explosie" aan. het adres van het KNMI in de Bilt. Het geluid van de ontploffing kan on geveer 14 minuten na het tijdstip, waarop ze gebeurt, in onze omgeving worden op gevangen, hoewel hieromtrent uiteraard geen zekerheid bestaat. Het is verder mo gelijk, dat het niet bij één plof blijft. Betere bezoldiging bepleit van leeraren Vele leden der Eerste Kamer betreuren het, dat het bedrag, op de rijksbegrooting van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen uitgetrokken voor cultureele doeleinden, zoozeer ten achter blijft bij dat, hetwelk aan de defensie ten koste wordt gelegd. Aldus blijkt uit het voorloopig verslag der commissie van rap porteurs der Eerste Kamer. Nu de minister de salarissen der onder wijzers aanzienlijk heeft verbeterd, be pleitten vele leden verbetering van de bezoldiging der leeraren. In tal van leeraarsgezinnen heerscht een financieele noodtoestand. Slechts het herstel van de z.g. volledige betrekking, waardoor het leeraarschap als ambt wordt erkend en waarbij het behoorlijk wordt gehonoreerd, kan volgens deze leden uitkomst brengen. Belangrijke verbeteringen voor (le leerkrachten Heden is verschenen Staatsblad II 116 met het besluit van 12 April 1947 tot her ziening van de salarissen van de onder wijzers bij het lager onderwijs. Deze her ziening geldt met terugwerkende kracht van 1 Juli 1946 af. De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte als hoofdonderwijzer bezit, be draagt 1J10.na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren telkens te verhoogen met 90.na 6 en 8 dienstjaren telkens te verhoogen met 180.—. na 10, 12. 14. 16, 18 en 20 dienst jaren telkens te verhoogen met 90. De jaarwedde van den onderwijzer, die de akte als hoofdonderwijzer bezit, be draagt 1980.na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren telkens te verhoogen met 90.na 6, 8, 10, 12 en 14 dienstjaren telkens te verhoo gen met 180.na 16, 18 en 20 dienst jaren telkens te verhoogen met 90. Militaire dienst telt als „diensttijd". Nieuw is de bepaling dat de tijd, dien de onderwijzer na 10 April 1939 en vóór 15 Juni 1940 in militairen dienst heeft door gebracht voor zoover hij in het bezit was van een akte van bekwaamheid als onder wijzer, mede als diensttijd wordt aange merkt. Ook is gehandhaafd de in bezettings tijd tot stand gekomen bepaling, volgens welke ook als diensttijd wordt aangemerkt de tijd, dien de bezitter van de akte van bekwaamheid als onderwijzer na 31 Decem ber 1933 als zelfstandig kweekeling met akte is werkzaam geweest. Aan de bepaling inzake den z.g. fictie ven diensttijd is een ruimere redactie ge geven. Het toekennen der extra beloonin- gen bij het gewoon lager onderwijs heeft thans geen vasten vorm meer. Daartegen over kan de Kroon bepaalde bevoegdheden die van bijzondere beteekenis zijn voor het lager onderwijs, afzonderlijk beloonen. De jaarwede van het hoofd en den onder wijzer eener school voor voortgezet gewoon lager onderwijs wordt verhoogd met 180 indien hij. behalve de akte van hoofdonder wijzer, de bevoegdheid bezit tot het geven van lager onderwijs in tenminste een der volgende vakken: Fransch, Duitsch. En- gelsch, handenarbeid, lichamelijke oefe ning (akte S), handelskennis, landbouw kunde, tuinbouwkunde, vrouwelijke hand werken of eenvoudige huishoudkunde, mits dat vak als verplicht in het leerplan is op genomen. De marges voor de hoofden en onder wijzers aan U.L.O.-scholen zijn afhankelijk van de akten, welke zij bezitten. De -hoofd- marge voor alle soorten van scholen is de zelfde, gedifferentieerd in twee groepen naar gelang het aantal onderwijzers, dat aan de betreffende school verbonden is. Voor de toepassing van deze bepaling wordt hij, die aan een openbaré school een betrekking van hoofd of van onderwijzer tijdelijk waarneemt, zoomede hij, die aan een bijzondere school voor een bepaalden tijd tot hoofd of onderwijzer is benoemd, gelijkgesteld met een onderwijzer, die voor vast is benoemd. Voor de scholen voor buitengewoon on derwijs gelden dezelfde salarissen als voor die voor gewoon lager onderwijs, met dien verstande, dat de extra marge verhoogd is van 270.— tot 360.—. In het algemeen moeten deze grondsala- rlssen verhoogd worden met reeds toege kende extra toelagen. Zondag: narcissendag Nog twee dagen en dan staan de narcis sen op de bollenvelden in vollen bloei Zondag is dus de eerste dag waarop een tocht door dc velden de moeite kan loonen. De hyacinten doen hun uiterste best en krijgen al wat kleur op de wangen en zelfs verschijnt hier en daar een eerste vroege tulp. Over een week zullen de narcissen en de hyacinten tesamen bloeien. Het woord is aan. AbrahamLincoln: Ik begrijp dat het mogelijk is voor iemand om naar de aarde te zien en atheïst te zijn. maar ik kan niet begrijpen, hoe hij naar den hemel kan kijken en zeggen dat er geen God is. Heeinstedenaren schenken aan Putten een huis Inmetselen van een oorkonde Vanmorgen om kwart over zeven zijn leden van de buurtvereeniging „Jan van Goyenstraat" per autobus naar Putten (Gelderland) vertrokken, om daar tegen woordig te zijn bij de eerste steenlegging van een te bouwen huis, waarvan de ver- eeniging het grootste deel van de bouw kosten heeft bijeengebracht. Om kwart over tien kwam het gezelschap in het dorp aan. Na een kort oponthoud trokken de Heemstedenaren in gezelschap van leden van het gemeentebestuur van Putten naar de plaats, waar de woning zal verrijzen. Een aantal dorpsbewoners had voor deze gelegenheid dc vlag uitgestoken. Bij do plechtigheid hield de burgemeester een toespraak, waarin hij dank bracht aan het initiatief van de Heemstedenaren. In een granaathuls, welke na de bevrijding in Put ten gevonden is, werd een oorkonde gebor gen, waarop de terreurdaden vermeld zijn. De huls met oorkonde is in het huis inge metseld. (Van onzen parlementairen redacteur) De voorzitter der Eerste Kamer Prof. Kranenburg slaagde er in met tref fende woorden de figuur van wijlen baron De Vos van Steenwijk, die van 1929 tot f1946 met krachtige hand en op zeer waar dige onpartijdige wijze het presidentschap had vervuld, te herdenken. Terecht ge waagde hij er van, hoe de thans overle dene uitmuntte door zijn nationalen zin, zijn sterk gevoel voor traditie en hoe hij was en zich voelde „op end' op" volksver tegenwoordiger- Namens de regeering sloot Tijdens de bezetting hebben de Duitschers de groote walserij „West" van het Hoog. ovenbedrijf gedemonteerd en naar Duitschland vervoerd. Na de bevrijding vond men het grootste deel van machines en gebouw terug. Herbouw en montage zijn nu zoover gevorderd, dat de walserij dezer dagen weer in bedrijf gesteld kon worden. Begin volgende week vertrekken de Britsche en A merikaansche delegaties Van gezaghebbende zijde werd Un. Press medegedeeld, dat Stalin en Marshall Dins dagavond tijdens hun bespreking op het Kremlin, die een poging was om de im passe der ministers-conferentie te doorbre ken, „niets bereikt hebben". Toen gevraagd werd of deze mislukikng beteekent dat de zitting van den raad der ministers abrupt zal «orden afgebroken, antwoordde de zegsman, dat hij zulks niet dacht, omdat de ministers nog verscheidene Twaalf sleepbooien hebben de Queen Elizabetli van hel zandbed getrokken, waar op deze reusachtige Oceaanstoomer gestrand was aan het begin vat: zijn reis naar New York. De foto loont het schip in zijn onfortuinlijke positie terwijl de sleephaotcn als nijdige ponies in dc tuigen hangen om de kolos in beweging te krijgen. dagen aan het Oostenrijksch verdrag moe ten besteden, zelfs hoewel hierbij misschien geen uiteindelijke overeenstemming be reikt zal worden. Het bovenstaande is over de ontmoeting met Stalin uitgelekt, ondanks de „bevelen" van Marshall aan de Amerikaansehe dele gatie dat niets aan de pers gezegd mocht worden, voor dat hij (Marshall) besloten had om iets mede te deelen. Later vertelde Marshall aan de pers dat hij negentig minuten met Stalin had ge sproken en dat hij verleden week om het onderhoud verzocht heeft. Het tijdstip voor de ontmoeting werd door het Kremlin vastgesteld. Geen krimp. Van gezaghebbende zijde werd te ken nen gegeven dat een groot aantal punten die verband houden met de problemen van den raad besprfoken is en dat uiteindelijk Stalin noch Marshall ook maar een haar breed zijn afgeweken van het standpunt dat hun landen op de ministersconferentie hebben ingenomen. Voor zooverre het Marshall betreft is nu het woord weer aan de Russen of de Russen doen concessies welke een basis voor onderhandelingen verschaffen, of deze conferentie zal eindigen zonder dat èen ander concreet resultaat is bereikt dan dat de diverse standpunten zijn -blootge legd. Reeds eerder gedane berichten, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, Bevin, aanstaanden Dinsdag of een of twee dagen daarna per trein uit Moskou zal vertrekken, zün in gezaghebbende krin gen te Londen bevestigd. Men neemt aan dat de geheele Britsche delegatie met Bevin zal vertrekken. Ook Marshall en de Amerikaansehe dele gatie zullen Moskou op dat tijdstip ver laten. Amerikaaiisch vlagvertoon in Oost-Europa Een Amerikaansch vloot-eskader, be staande uit de kruiser Dayton, het vlieg- dekschip Ley te, de kruisers Providence en Portsmouth, vier torpedojagers en vier hulpschepen, is Woensdagochtend in de Suda-baai op Kreta gearriveerd. De Amerikaansehe marine-attaché in Athene, de Grieksche minister van lucht vaart Kanellopoulos en de minister van marine Venizelos waren aanwezig om den commandant van het eskader, vice admi raal Bieri, te verwelkomen. Het eskader zal een week op Kreta blij ven. Ceremoniën zijn niet gearrangeerd en de bemanningen krijgen geen verlof om aan land te gaan. Zij zullen de schepen schoon maken en schilderen voor het aan staande formeele bezoek aan Istanboel. Uit Ankara wordt bericht dat de Ame rikaansehe marine-eenheden die Istanboel van 2 tot 6 Mei zullen bezoeken, een groot- sche ontvangst zal worden bereid. Ver wacht wordt dat de Amerikaansehe admi raals naar Ankara zullen vliegen om daar den Turkschen president Inonu te ontmoe ten. (United Press). Australische havenarbeiders waren dure idealisten De vroegere verbindingsofficier voor het Verre Oosten bij het bureau van den Brit schen Hoogen Commissaris in Australië, O. W. la Valette, heeft medegedeeld, dat de boycott, dien de Australische haven arbeiders op het laden van voor Neder- landsph-Indië bestemde schepen hebben gelegd, aan Australië meer dan 60 millioen pond gekost heeft. In de laatste 12 maan den, aldus verklaarde hij, zijn onmiddellijk na de instelling van den boycott orders voor een waarde van 16 millioen pond ge annuleerd. en nog eens orders voor een waarde van 40 millioen pond in de eerste zes maanden daarna. La Valette verklaarde tenslotte dat voorts nog 40 millioen aan orders naar Amerika en Engeland was ge gaan, cmdat de Australische handelaars hun goederen niet aan Nederlandsch-Indië konden leveren. de minister-president zich met enkele woorden bij deze hulde aan de nagedach tenis van den heengeganen staatsman aan. Voor dat de Kamer haar eigenlijken ar beid kon aanvangen, zorgde prof. Mole naar (P- v. d. V.) voor een verrassing. Hij maakte bezwaar tegen het de volgende week in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerp Belastingherziening 1947. Door de wijze, waarop de regeering een aantal totaal verschillende onderwerpen in dat eene wetsvoorstel had samengevat, werd naar zijn meening de senaat, die nu eenmaal het recht van amendement mist, voor een dwangpositie geplaatst. In een motie wilde spreker de regeering er toe trachten te brengen, alsnog het ont werp in dezen vorm in te trekken en te vervangen door eenige afzonderlijke wets voorstellen. De president, goed kenner van het staatsrecht, dat hij immers in Leiden doceert, tikte zijn Leidschen collega op de vingers, omdat deze neiging scheen te ver- toonen een uit constitutioneel oogpunt verkeerden weg in te slaan; op die manier zou men namelijk langs een omweg de Eer ste Kamer het recht van amendement la ten uitoefenen. Van alle fracties op een na vielen de woord voerders in groote trek ken genomen den voorzitter in zijn staats rechtelijke bezwaren bij. Een uitzondering vormde dit keer de heer Koejemans (Comm.), die aan den kant van Prof. Molenaar ging staan. Het geheel leverde een op zichzelf staand in teressant debat op. onder meer ook nog over de verhouding Eerste Kamer-Tweede Kamer, maar tenslotte koos prof. Molenaar, toen hij geen steun verkreeg, eieren voor zijn geld en trok hij zijn motie in, waarna men zich er mee vereenigde het wetsont werp Woensdag in de afdeelingen te zullen onderzoeken. Hierna kwam de critiek op den weder opbouw los. Van de sprekers, die reeds het woord voerden op dit gebied, sprak de heer Kraayvanger (K.V.P.) de hoop uit, dat de nieuw-opgetreden bewindsman er in zou mogen slagen de vertrouwenscrisis, die er ten aanzien van den wederopbouw helaas bestaat, te overwinnen. Wat die crisis betreft, wees hij onder meer op een te groot optimisme, dat ons parten had gespeeld en nog speelt; zoo achtte hij het uitgesloten, dat men er binnenkort toe zou kunnen komen 70.000 woningen per jaar te kunnen bouwen. Verder drong deze af gevaardigde. evenals andere woordvoer ders, op meer decentralisatie aan. Hij wil de vooral bouwkundige ingenieurs op den voorgrond zien treden en keerde zich tegen den onmogelijk grooten „papierwinkel", welke in dezen ontstaan is. Ook pleitte hij voor meer volkswoningen. Er zal nog wel meer critiek los komen, waarna minister Neher zyn parlementaire maidenspeech zal moeten afsteken. Mislukte bomaanslag op Engelsch ministerie In Dover House, een in het Engelsche ministerie van Koloniën gevestigde afdee- Iing, waar vooral economische aangelegen heden van Palestina worden behandeld, is een met de hand gemaakte bom gevonden, voordat deze tot ontploffing kwam. Er zijn aanwijzingen dat de lont wel is aan gestoken, maar niet verder gebrand heeft. De bom was in bruin papier gewikkeld, zoodat het geheel het uiterlijk had van een pakje. De bom was van een dergelijk ka liber, dat bij explosie waarschijnlijk het geheele gebouw verwoest zou zijn. Het apparaat werd door een waker, die de ronde deed, ontdekt. De mogelijkheid be staat, dat de bom werd gelegd als pro test tegen de executie van Dov Gruner. KOUDE NACÏIT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig var Donderdagavond tot Vrijdagavond Wind door Noord-Oost geleidelijk ruimend naar Zuidelijke richtingen Koude nacht. Morgen overdag weer flinke stijging van temperatuur Aanvankelijk voornamelijk m het Zuid-Oosten van het land vrij veel bewolking, later opklaringen. Over wegend droog weer. 18 April: Zon op 5.39 uur, onder 19.41 uur. Maan op 5.14 uur, onder 16.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1