Nuttelooze ondernemingen Gebrom uit „Bloembollencultuur" op bet Bedrijfschap Schril licht op zwarte zijde der democratie in Amerika,het land vandezeven vrijheden r I Wereldnieuws DINSDAG 22 APRIL 1947 IN DE WERELDPOLITIEK1 Wie heeft gelijk, Winston Churchill of Henry Wallace? Als deze vraag kon wor den beantwoord en het antwoord ervan kon worden gestaafd met bewijzen en garan ties. dan zou de wereld een grooten stap verder zijn. Churchill en Wallace zijn de vertegenwoordigers van twee tegenoverge stelde stroomingen die beide op hetzelfde doel gericht zijn: het behoud van den vrede. In het oog van den in elementaire levenswaarheden denkenden mensch ech ter is de methode van Churchill minder aantrekkelijk dan die van Wallace, omdat Churchill het noodzakelijk acht, dat de vrede zal worden geconsolideerd door een bedreiging met oorlog; Wallace stelt daar de veel attractiever methode tegenover, de oorzaak van den oorlog weg te nemen door overleg, toenadering, recht, eerlijkheid, bevrediging der verlangens en vermijding van alle machtslust. Wat Wallace predikt, is net internationale Evangelie, de blijde boodschap van den internationalen goeden wil. Wat Churchill aanbeveelt, is gebaseerd op de realiteit en wel op de realiteit zooals die door hem geïnterpreteerd wordt: Wat niet wil zeggen dat zij de juiste en onaan vechtbare is. Een debat tusschen Churchill en Wal lace zou wellicht \yetenswaardige ophel deringen hebben kunnen brengen, doch 2ulk een debat heeft helaas niet plaats ge had. Wallace is reeds naar Scandinavië vertrokken en de eenige gedacht en wisse ling tusschen de beide politici h3d op een afstand plaats, door verklaringen, die zij over elkanders opvattingen ten beste gaven. Zij hebben persoonlijk contact vermeden er. f it feit is teekenend voor de geringe rol. die het begrip „overleg" momenteel in de politiek nog wordt toebedeeld. Allerwege worden opinies en overtuigingen de wereld in geslingerd over vraagstukken, die leven of dood van millioencn menschen beheer- schen en al die meeningen staan in de pers naast elkaar, zonder dat zij door degenen, van wie zij afkomstig zijn. op hun onfeil baarheid of feilbaarheid worden getoetst. Wanneer over een vraagstuk als dat van den wereldvrede verschil van meening be staat, zou het toch de moeite waard moeten zijn om dat verschil eens onderling te gaan bepraten om zoodoende te probeeren. de fout te ontdekken en te verwijderen. Wan neer twee menschen als Wallace en Chur chill, die beide waarschijnlijk uit den grond van hun hart vrede en nog eens vrede wil len, er niet toe komen om eens ernstig en diepzinnig met elkaar te praten, wat wil men dan verwachten van conferenties tus schen de extreme vertegenwoordigers van tegengestelde opvattingen' Churchill en Wallace behooren beiden tot wat men in de wereldpolitiek op het moment „het Anglo-Amerikaansche bloc" gelieft te noe men zij staan, ondanks hun verschil lende opinies, heel wat dichter bij elkaar dan Molotof en Marshall. Hoe kan men dan hoop hebben op een eerlijke en serieuze uitwisseling van gedachten met de bedoe ling, zelf wijzer 1e worden en anderen wij zer te maken? Wat men op het oogenblik „gedachtenwisseling" noemt, verdient dien naam niet: Het is een partijtje schermen, stooten en pareeren, aanvallen en afweren, met het eenige doel voor alle partijen, om zelf ongedeerd en sterker uit den strijd te komen. Wat heeft Marshall in Moskou ge leerd van de Russen? Misschien heeft hy eenige nuttige er varingen opgedaan oyer de wijze, waarop hij de Soviets beter schaakmat zal kunnen zetten. Misschien heeft hij de Russische strategie beter leeren kennen. Maar hij is zeker niets wijzer geworden ten aanzien van den diepen grond der Russische hou ding tegenover het Westen. Niets heeft hij geleerd van de factoren, die de Russische leiders er toe hebben gebracht, een politiek te voeren zooals die telkens weer tot uiting komt in het drama, dat op het wereldtoo- neel wordt opgevoerd. Het feit dat die politiek consequent en star is. ondanks alle pogingen om er een welwillender toon aan te ontlokken, be wijst dat de factoren die er aan ten grond slag liggen, op geen enkele wijze beïn vloed zijn kunnen worden ondanks alle uitingen van goeden wil uit het Westen. Zoowel Bevin's aanbod tot grootere vriendschap, standaardisatie der wapenen, uitwisseling van officieren, als Truman's krachtige reactie-politiek hebben gefaald, de Russen toegevender te maken. Wat ver langen zij dan? Deze vraag zou moeten worden bestudeerd en het antwoord even eens, om te zien of er eenige rechtvaar diging te bespeuren is in de Russische ver langens. Want, ofschoon den laatsten tijd alle mislukkingen ten aanzien van de sa menwerking tusschen Oost en West ge weten worden aan het Russische expansie- streven, is het altijd nog mogelijk dat een rechtvaardige en zonder discriminaties te bereiken samenwerking wordt tegenge houden door doodgewone elementaire fou ten fouten die nu eenmaal nog bestaan als erfenis van een tijdperk, dat allerlei discriminaties te zien gaf. Het zou inte ressant zijn, deze kwestie eens te hooren be spreken door vooraanstaande politici van de groote landen. Wanneer zij dan tot we derzij dsche openbaringen kwamen, zou het niet moeilijk zijn de mistoestanden en misverstanden tegelijkertijd te eliminee- ren. Maar zij debatteeren niet over zulke dingen. Zelfs Churchill en Wallace doen dat niet- Is het misschien omdat zij niet geneigd zijn, naar elkaar te luisteren? Dat zou onvergeeflijk dwaas zijn omdat de wereldpolitiek op dit moment steeds drin gender vraagt om onderlinge verstandhou ding. En die wereldpolitiek heeft schoon genoeg van gedachtenwisselingen naar Moskousch model, zooals er thans weer een op het punt staat, als een nachtkaars uit te gaan. Toen de conferentie te Moskou begon, hebben de ministers dagenlang gedebat teerd over de te volgen procedure. Die procedure had toen moeten worden vast gesteld als: „om de beurt vertellen en luisteren". Thans was het „Om de beurt eischen en afwijzen". En zoo zijn de reis naar Moskou voor de Westerlingen en de groote schoonmaak van de hotels in de Russische hoofdstad voor de Oosterlingen tamelijk nuttelooze ondernemingen ge worden. J. L. r~ Kiumst-siiuppers De van de Schevenlngsche Kurhauscon- certen bekende dirigent Carl Schuricht zal dit seizoen naar Scheveniingen komen om er 13. 15, 20 en 22 Augustus te dirigeeren. Schuricht. die het grootste deel van den oorlog in Zwit serland verblijf heeft gehouden, heeft thans de nationaliteit van dit land verkregen. Het Rembrandt-theater zal van Vrijdag af getuige zijn van een serie voorstellingen van Rido's revue „Nou is de boot aan", waarin Henriëtte Davinds als ster schittert, bijgestaan door den Amsterdamschen komiek Johan Bos kamp Verder zijn er nog drie zangers en een komiek, achttien girls en zestien musici. Tsjaikowski's vierde sympbonie, evenals verschillende thema's van Chopln, heeft men tot een opera bewerkt. Natuurlijk in Amerika. Niet alleen «Ie werkgevers De minister van Economische Zaken weigerde voorshands mededeelingen te doen over de knoeierijen in de textiel industrie, zoolang het onderzoek daarnaar nog niet is beëindigd. Wel wilde hij al vast zeggen dat het schampere leggen van de schuld op de werkgevers niet altijd op gaat. Het verstrekken van producten aan de arbeiders als sociale maatregel ge schiedt veelal ongeorganiseerd en onge controleerd. Dit belemmert een juist toe zicht. Het is wel zeker, dat een deel der textielgoederen in den zwarten handel van deze personeelsverstrekkingen afkom stig is. Dit Jaar zullen nog geen straalvliegtuigen in dienst gesteld worden van de Nederlandsche luchtmacht. De demonstratie met de Gloster „Meteor" op Valkenburg heeft op dit besluit geen invloed gehad, omdat het voordien reeds was genomen. In den dierentuin Blijdorp te Rotterdam is een zebra geboren. Moeder en dochter genieten van de lentezon. Brandweer en stoptrein in rondvraag Cafés oj) 3 Mei 's avonds niet gesloten Naar „Horeca", het orgaan van de be drijfsgroep voor hotel- café- restaurant pension- en aanverwanten bedrijven me dedeelt, za! geen gevolg worden gegeven aan het verzoek van de Commissie Natio nale Herdenkingsdag, cafés en restaurants op 3 Mei na achttien uur te sluiten. „Deze sluiting", aldus wordt verklaard, „zou namelijk voor een groot deel der be volking groot ongerief veroorzaken, om dat velen hun vertier buitenshuis moeten zoeken, waartoe onder andere de cafés en restaurants dienen. Tot de laatste behoo ren niet alleen de luxe-restaurants, maar ook dc eenvoudige cafetaria's en broodjes winkels. Het staat het publiek Vrij de cafés en restaurants dien avond al dan niet te bezoeken. Ook de ondernemers, die zulks wenschen, kunnen hun bedrijf slui ten. Wanneer evenwel de burgemeesters zou den verzoeken het geven van muziek dien avond achterwege te laten, zal daar on getwijfeld gevolg aan worden gegeven, of schoon dit een belangrijk offer der betrok kenen beteekent. daar de gages van mu sici en artisten doorgaan". De radio geeft Woensdag HILVERSUM t, 301.S M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 8 50 Voor dc vrouw ?.oo Mozart. Schubert. 10 00 Morgen wijding. 10.20 voor de vrouw 10.35. Piano. Schubert 11.00 Populaire platen. 11.45 Familie berichten. 12.00 Lichte muziek 13.20 Orgel 14.00 Voor de vrouw. 14 15 Kamermuziek. 15 00 Voor <i« 1eugd. 15.45 Voor zieken. 16.15 Voor de jeugd 1715 Lichte muziek. 18.30 Strijdkrachten, to 00 De nieuwe spelling 19 30 Martin Buber spreekt 20.15 Meisjeskoor 20.45 Omroeoporkest. 21.30 ,.De sa.ee van de regenvrouw" 22 00 Koor. 22.15 Dansorkest. 22.45 Toespraak door J. H. Scheps. 23.15 Viool en piano 23.25 Opgewekte platen. HILVERSUM n. 41S.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8 00. 13.00. 19 00 20.00. 22.00 uur Nieuws 7.15 WUdenswoord. 8 15 Kamerkoor. 8.30 Repor tage St. .Tortsdag 9.00 Voor rieken 9.30 Politie berichten. 9 50 Don Quixote. Rich Strauss 10 30 Morgendienst. 11 00 viool en plano 11.45 Platen 12 15 Marinierskapcl 13 15 Lichte muziek 1-4.00 Zang en plano 14 30 Voor den tuin. 14.50 Lichte muziek 15.45 Blaasensemble 16.20 Kinderkoor 16,45 Voor de leugd 17.45 Het rijk over zee 1H 00 Lichte muziek 18.45 veehoudersproblemen w.so F.ngclsche les. 20.05 Platen 20 30 Orgel 21 oo Le ring over kunststoffen. 21 30 Koor. 22.30 Bari ton. 23.45 Avond wij ding. 23.00 Lichte muziek. Tn de voortgezette vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, die Maandagmiddag in de zaal van den Haarlemschen Kegelbond werd gehouden, verwelkomde de aftredende voorzitter dr. A. J. Verhage zijn opvolger jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden en wees op de moeilijke taak, die hem wacht als „eerste man" van een zoo gecompliceerde vereeniging als ..Bloem bollencultuur". De heer Van Nispen be antwoordde deze begroeting met een kernachtige toespraak, waarin hij zeide zich bewust te zijn van de taak als voor zitter, waar geloof in en liefde voor het Bloembollenvak twee integreerende eigen schappen voor dienen te zijn. Toen de uitslag van de stemming over de vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van het hoofdbestuurslid, den heer J. Schipper bekend werd, bleek dat de heer F. Duin uit Lutjebroek met 176 van de 346 stemmen hierin was ge kozen. Tijdens de verdere behandeling van di verse voorstellen stak telkens weer de critiek op het beleid van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten het hoofd op, een critiek, die zich reeds in de ochtendver gadering had gemanifesteerd door de aan neming van de motie Noordwijkerhout, waarin drastische wijzigingen in het door haar gewraakte beleid van „Sierteelt" Hjllegomsche brandweer? werden geëischt. Bij acclamatie werd dan ook een voor stel der afdeeling Lisserbroek aangeno men inzake inschakeling van de afdeelin- gen bij adviezen over bedrijfsmaatregelen. Ook toen het voorstel van het Hoofdbe- stnur ter sprake gebracht werd, dat de getorpedeerd werd, kwam het reeds grijze hoofd vertoonen en wéér kwamen het Bedrijfschap en deszelfs uitvloeiselen ter sprake, toen uit de afdeeling Andijk een verzoek kwam om een even gedétailleerd overzicht van de aan deze instelling ver bonden kosten als door de Algemeene Ver eeniging telken jare aan haar leden wordt overgelegd, te publiceeren. Stoptrein bollenstreek. Hillegom bracht het probleem der ver bindingen in de bollenstreek ter sprake, door het hoofdbestuur te vragen om door middel van steun en aandrang het zijne tot de verbetering van de trein-situatie tusschen Haarlem en Leiden bij te dragen. Het bestuur zeide zijn best te zullen doen. Of er niet eens een vaktentoonstelling in het Krelagchuis gehouden zou kunnen worden, was de vraag van de afdeeling Schoten-Veisen en de exploitatie van het nu weer „eigen" gebouw wilde zij even eens doortastender ter hand genomen zien. Als voornaamste obstakel voor een werke lijk rendabele exploitatie van het Krelage- huis noemde de voorzitter echter de strenge eischen, die de Haarlemsche Brandweer stelt bij eventueel gebruik van de zalen, een antwoord, dat een uit roep: „Wat zijn dan de eischen van de aan de ver gadering ontlokte. De recente smokkel-affaire in bloem bollen bleek ook de gemoederen der ver- eenigingsleden te hebben bezig gehouden en de president antwoordde op desbetref-, fende vragen, dat de hoofddader in deze, eventueele areaalheffing voor 1947 ver angen wilde zien door een surplus-heffmg kwam de ontevredenheid over het Bedrijf- chap meermalen om den hoek kijken. De af deelingen waren het vrijwel eens over de algemeene lijn, hoewel verschillen rezen ten aanzien van de détails maar tenslotte werd het plan van het bestuur, met slechts vier afdeelingen tegen, aanvaard. Zoowel het jaarverslag als de rekening verantwoording van den algemeenen secretaris-penningmeester liepen glad on der den hamer door en eerst de rondvraag leverde nog eenige interessante gezichts punten op. Zoo wilde de afdeeling Haar- iem graag middels het hoofdbestuur aan drang op de distributie-autoriteiten uit oefenen, om den toeslag voor zwaren ar beid ten behoeve der bollenarbeiders voor een heel jaar te garandeeren. Uit War mond kwam een vraag, waarom de be slissingen van het scheidsgerecht zoo lang op zich laten wachten. De voorzitter riep de consideratie van de belanghebbenden in wegens den grooten achterstand en den aanwas van het aantal te behandelen zaken. Ook de reoganisatie van de Algemeene Vereeniging, die sinds 1938 door dr. Ver hage werd voorgestaan maar in de afge- loopen jaren meermalen als bestuurs voorstel door de periodieke vergaderingen eenïging als lidgeweigerd werd. Hulde voor den heer Verhage. Tenslotte klonk een sympathiek ge luid uit den mond van den heer Sig- nette, den vertegenwoordiger van de „Iris", die den heer Verhage hartelijk dankte voor zijn juist beleid, dat voor al deze laatste vergadering zoo zwaar op de proef werd gesteld, temeer omdat er nog al eens onbedekte aan vallen op het hoofdbestuur werden afgevuurd. De heer Verhage toonde zich erkentelijk voor deze spontane lof. In een besloten bijeenkomst nam dr. A. J. Verhage laat in den middag na sluiting van het algemeene gedeelte, afscheid van het werk, dat hij sinds 1935 met zooveel toewijding en diplomatie volbracht. Akensche drukker van valsche tex tielpunten wordt niet uitgeleverd De typograaf G. te Aken, die als de hoofdschuldige wordt beschouwd bij den grooten textielpuntenzwendel in de Lim- burgsche mijnstreek van enkele maanden geleden zal niet aan Nederland kunnen worden uitgeleverd. De Akensche drukker zal op 28 April voor een Engelsche recht bank terecht staan. Zwemmen Hellas" op bezoek bij „De Waterratten" Behalve de Zweedsche kampioensploeg „Hei- la-;" uit Stockholm /.uilen Donderdagavond In het Sport fond sen bad te Haarlem prominente zwemsters en zwemmers van 21 vereenigingen aan de start verschijnen. In den wedstrijd 200 meter schoolslag dames zal Nel van Vliet starten. Gezien haar presta ties van den laatsten tijd ts er kans, dat zij er in zal slagen het wereldrecord te verbeteren. Van groot belang is het dat zij in dezelfde serie stail met haar elubgenooten J. Kreunig, Wil Haverlag en M. Laven. De wedstrijd 200 meter schoolslag zal een aan trekkelijke strijd worden. B. Bonte en J. van Daatselaar komen in dezelfde serie met den Zweed R. Hellgren uit. Op de 400 meter borst- crawl dames zal mevrouw R. Thuis—Van Veen voor het eerst na langen tijd weer uil komen o..a tegen Hanny Termeulen van HDZ, Beb Groenendijk van RDZ en X. Schumacher van RDZ. De 100 meier borstcrawl heeren zal ook een fhnken strijd le zien geven R. Slndorf. Y. A Slikker, DAW, en de Zweden R. Gustafsson en A. Jutner zullen in één serie starten In het nummer 100 meter rugslag da mes zullen aan de start verschijnen A. Wage- jfiaker, Meeuwen. I de Gaas, Netunus, A. van Duyl, ODZ eti l. Koster van Feggelen, Meeuwen. In de 100 meter rugslag heeren zul len met den Zweed R. Löfgrer. in een serie starten H. J. de Groot, Y, N Korevaar, Mer- wede, A. Slikker, DAW en .T. Geerllng, Zlan. Aan den wedstrijd 3 x 100 meter wisselslag estafette dames nemen de ploegen deel van Haarlem. HPC, HVGB. Rotterdam, DWR en ODZ. In de 5 x 56 2/3 meter borslcrawlestafette heeren zullen starten: „Hellas", Stockholm, DWT, DWR, Neptunus, AZ 1870, „Haarlem", ZIAN, HVGB en HPC. Handbal Nederlaag van Concordia tegen Niloc De heeren van Concordia konden het tegen Niloc niet bolwerken en verloren met 10—5. De dames van Concordia deden het beter en ver sloegen Simson ln een matig gespeelden wed strijd met 7—2. De Rapid!tas dames hielden, dank zij kranig spel van mevrouw Hoevens, de Sport Vereent dames uit Utrecht In bedwang en noteerden een overwinning van 2—1. In de tweede klasse heeren. district West A heeft Rapiditas andermaal in HOC zijn meer dere moeten erkennen (8—3). In de tweede klasse dames versloeg Gita OSS met 96 en blijft daardoor op de eerste plaats. Geheel tegen de verwachting tn verloren de dames van Concordia II van Bato waardoor eerstgenoemd en de kansen om het kampioen schap practisch verspeelden. In de derde klasse dames deelden Unicum II en Blauw wit de punten (l1), de dames van BVG versloegen de Balo reserves (lo—l) Ook de heeren van HOC II moesten in BGV met 10—3 hun meerdere erkennen. Sport In het kort ..DE KAMPIOEN" HIELD EEN RIT OVER 10 K.M Een groote groep renners, onder ook G. Peters die buiten mededinging meereed cn P. v d. Heiden nam deel aan een wedstrijd over 40 km. Het hooge tempo, waarin gere den werd. dunde het peloton snel. de 20 k.m werd verreden in 34 minuten. Op kop lagen G Peters. G. Voorting. P. DuJjns, T Peters op 200 m. P. v. d. Heiden. G. Gerritsen. Ooms en C. de Vos Op het einde van deze strijd demarreerde G. Voorting en won fraaie wijze. De uitslag luidt: l. G. Voorting. tijd 1 uur 8 min. 39 sec.; 2. Duijns, op I minuut; 3. T. Peters; 4. P. v Heiden; 5. G Gerritsen: 6. T. Ooms: 7. C. de Vos; 8. W. Voorting; 9. Graal; 10. v. Beek. Dertien millioen negers vernederd door geschreven en ongeschreven wetten In de Vereenigdc Staten leven dertien millioen menschen, wier voorvaderen tach tig jaar geleden nog slaven waren. Op het oogenblik zijn deze menschen nog versto ken van vele elementaire rechten die men in een democratie als natuurlijk zou aannemen. Vooral in het Zuiden leven zij in een toestand van sociale ontrechting, die iedere beschrijving tart. Zij worden vernederd en tegelijkertijd gevreesd. Ge vreesd om hun worsteling naar een vrij en gelijkgerechtigd bestaan in het land, waar zij buiten hun schuld terecht zijn gekomen. In Amerika is ieder een negei-, die ook maar het. geringste teeken van zijn zwarte afstamming vertoont. Al heeft hij een vol komen blanke huidskleur, hy is een neger, als hij het beruchte „blauwe lijntje" on der zijn nagels heeft. Iedere staat heeft in Amerika zijn eigen wetgeving en de eenige beperking daarvan is, dat zij niet in strijd mag zyn met den „geest" der Constitutie, een geest, die zeer rekbaar blijkt te zijn, als men weet, dat de staat Georgia onlangs het kiesrecht heeft afgeschaft. Andere staten hebben een vorm van kiesrecht die de negers door verschillende beperkingen uitsluit, bijvoorbeeld het „grootvaders-kiesrecht". Volgens dit sys teem mag iemand alleen stemmen, indien zijn voorvaderen dit voor 1867 gedaan hebben. In dien tijd was dat bij de negers geen gewoonte. Soms past men het census-kies- recht toe. volgens hetwelk alleen hij mag stemmen die belasting betaalt boven een zekere grens. Sommige staten doen het wat subtieler. Alleen hij mag daar stemmen, die blijk geeft een voldoende kennis te hebben van de Amerikaansche staatsinrichting. Dat lijkt heel aardig, maar men moet er bij be denken, dat in een dezer staten op het on- derwijs-budget voor jeder blank kind 45 dollar per jaar en voor ieder zwart kind slechts 6 dollar per jaar staat uitgetrok ken. Er zijn ook staten, die al deze juridische grapjes overbodige rompslomp vinden en waar men de negers door middel van ter reur van de stembureaux weg houdt. Het ?.al niemand verwonderen, dat er geen enkele neger in het Congres zit, om de belangen van zijn lotgenooten (10% der bevolking) te behartigen. Nog een treffend verschijnsel in het land, dat er zich op beroept een staat te zijn, waar menschen van alle nationalitei ten in vrede met elkaar leven, is dat in vier-en-twintig van de acht-en-veertig staten het negers verboden is met blanken te trouwen. De Jim-Crow-wetten. Toch is dit alles niet het ergste. Naast deze „wetten" bestaan er nog ongeschre ven wetten, de zoogenaamde „Jim Crow- laws". die diep wortel hebben geschoten Zij maken het den negers in het Zuiden onmogelijk ieder beroep te kiezen, dat zij wenschen. Zij schrijven hen in treinen, trams, wachtkamers en andere openbare gelegenheden speciale afdeelingen voor. L. Panda en de Meester^deteetive 16. De motorrijder had gemerkt, dat hij gevolgd werd en reed alsof zijn leven er van af huig, de stad uit en een stille land weg op. Maar het autorje van den meester- detective was vlugger dan het er uit zag en won voortdurend. Ten slotte zat het hem vlak op de hielen. „We zullen direct tot actie moeten overgaanhijgde de speur der. „Ik heb mijn revolver in mijn detec tive-tas zitten. Pak hem er uit. waarde Panda! Laad het voorwerp en schuif dc veiligheidspal terug! Blijf echter rustig!" „De koffer zit op slot!" riep Panda. Waar is de sleutel?" „Eh.hum., grutten!" mompelde de detective. „Die ligt thuis! Ach ja. een speurder moet deduceren en combineren.. Dit woeste spel is beneden mijn stand.. Enfin Rustig blijven! Er kome wat komeEr komt een politie- zijspan!" riep Panda. Ze zijn al vlak ach ter ons!" Gymnastiek TurnPii lieeft groote waarde voor karakterontwikkeling De meening van dr. C. Spoelder Op een bijeenkomst van den Ken-nemer Turn kring heeft, dr. C Spoelder gesproken en ver schillende films zijn vertoond. Van de films trokken vooral de aandacht die over de Bonds- keurultvoering en den wedstrijd Nederland— Luxemburg, beide vorig jaar in Haarlem ge houden, de nationale kampioenschappen en de rhylhmlsche gymnastiek Dr. Spoelder zei als voorzitter van het Sport week-comité bekend geraakt te zijn met het vereeniglngsturnen, waarvoor hij groote be wondering heeft gekregen. Het ontbreken van geweld en de verwerping van financiëele uit wassen houden de gymnastiek als sport zuiver. Het indlvldueele werk komt sterk en in vrij heid naar voren, maar ook massale gymnastiek- beoefentng is een regelmatig voorkomend ver schijnsel. Dit komt ten goede aan de vrij willige tucht. Ook het aeslhetische van de gymnastiek verdient waardecring. Voor de karakter-ontwikkeling acht dr. Spoelder het turnen één van de meest geschikte sporten. Voetbal De kansen voor Haarlem In de tweede helft van het seizoen is de belangstelling voor de voetbalranglijstjes bijzonder groot. De Haarlemmers bestu- deeren thans in het bijzonder hoe de rood- broeken er voorstaan en dan blijkt, dat zij nog een behoorlijke kans hebben. Zij staan echter iets achter op De Volewijckers, doch hebben een gunstiger positie bereikt dan Blauw-Wit en Xerxes. Neptunus kan nog gelijk komen met Haarlem, maar de Rot terdammers zijn de laatste weken uit vorm Hoe was de stand in het vorig jaar? Blauw-Wit had na 17 wedstrijden de lei ding met 22 punten: daarna volgde Haar lem met 21 punten uit 15 wedstrijden; Sparta 21 uit 17, DHC 19 uit 18 en Feijen- oord 17 uit 18. De Amsterdammers ver loren daarna enkele punten en Haarlem behaalde op den I8en wedstrijd het afdee- lingskampioenschap. In verhouding met de andere clubs heeft Haarlem nog een programma af te werken, dat minder zwaar lijkt. Zij ontmoet echter elftallen, die in degi-adatiegevaar verkee- ren. De Zondag te spelen wedstrijd tegen Stormvogels zal b.v. niet gemakkelijk zijn. De andere kampioenscandidaten moeten nog een ouderlingen strijd voeren. De pro gramma's luiden: De Volewijckers: thuis tegen Blauw-Wit en DHC; uit tegen Stormvogels, DOS en Xerxes. Haarlem: thuis tegen DFC en HBS; uit tegen Stormvogels en Excelsior. Blauw-Wit: thuis tegen Neptunus en Xerxes: uit tegen DHC. De Volewijckers en Stormvogels. Xerxes: thuis tegen De Volewijckers: uit tegen Neptunus. HBS. DHC en Blauw-Wit. Neptunus: thuis tegen Xerxes en Storm vogels: uit tegen Blauw-Wit, DHC. DOS en Excelsior. HVGB-ADSPÏRANTEN WINNEN IN GOUDA - In hel Spaardersbad te Gouda organiseerde GZC een adsplranten-waierpolotournooi. waar aan ZIAN (Den Haag) Merwede (Dordrechl). GZC (Gouda) en HVGB deelnamen De uitslagen luiden' ZIAN—GZC 2—2 ZIAN won met strafworpen; HVGB—Merwede 9—2. VerllezersrondeMerwede—GZC 0—4. Finale: HVGB—ZIAN 2—L Onlangs heeft mevrouw Rosey E. Pool uit Amsterdam voor een klein gezel, schap van het O. R. G.-centrum ge. sproken over „Neger-poëzie". Zij leid de deze voordracht in met een beschou wing over de omstandigheden waar onder dc negers in Amerika leven. Omstandigheden, die een merkwaardig licht werpen op het land, dat zichzelf beschouwt als één der voorvechters van de democratie. Deze beschouwing gaf ons aanleiding dit probleem nader te belichten. Zij geven iederen blanke practisch he! recht, een neger naar willekeur te belet- digen of te vernederen. Op iedere overtreding volgt een paV ransel of soms een „lynch-partij". Na den oorlog is er een ware vloedgolf van deze „lynchings" openlijke moord partijen over het Zuiden der V. S- gt- gaan. Het is voorgekomen, dat negers ia hel uniform van het Amerikaansche leger waarin zij naast hun blanke broeders g(. streden hadden, werden gelyncht, omdat zij naar men beweerde, „brutaal" naar een blank meisje hadden gekeken (een woonte, die naar wij meenen te weten, ook bij Amerikaansche soldaten soms valt waar te nemen). De lynchers zelf gaan vrijuit. Vaak was het de Ku-Klux-Klan, die e de hand in had. De Ku-Klux-Klan is ee; organisatie, wier bijdrage tot het wereld bestel het haten en zoo mogelijk vervolge: van Katholieken, Joden en negers is en die bovendien vaak een zeer groote machs bezit. Ook in het Noorden is de geest van de Jim Crow-laws merkbaar. Zoo is het voor gekomen, dat Paul Robeson na een concert in Madison Square Garden, waarop voor zijn prachtige zingen met ovatie ovatie was beloond, wilde gaan eten in het bijbehoorende restaurant. Hij werd door den neger-portier bij den ingang staande gehouden, die hem zei: „Het spijt mij Mister Robeson, maar u weet „ge kleurde menschen" mogen hier niet bin nen". We merken hier een vreemde tegenstel ling- Robesons kunst werd geaccepteerd, maar Robeson zelf niet. Dit geval is ken merkend voor de situatie waarin de neger kunst zich bevindt. De reden hiervan ii waarschijnlijk, dat deze kunst eenvoudig niet te miskennen is. Immers zij heeft een geweldigen invloed op de Amerikaansohj cultuur. „Eenzaam en bang' Ondanks dat weten wij er in Europa eigenlijk bitter weinig van- Wij meenen, dat zij uitsluitend bestaat uit „spirituals" (door Marian Anderson of Paul Robeson gezongen) en uit het Hi-de-hi-de-hi van Cab Calloway. Hoe voortreffelijk het eer ste en hoe spontaan het tweede ook mag zijn, zij vormen slechts een gedeelte van het uitgestrekte artistieke terrein, waarop de negercultuur zich in haar vaak primi tieve kracht doet voelen. Wie de negerlitteratuur bestudeert, zal meer van het negerprobleem begrijpen. Zij bestaat voor een groot gedeelte uit gedich ten. Korte gedichten, die één gedachte ol één indruk weergeven met een direct heid van uitdrukkingsvermogen, die be klemmend werkt. Een van de neger-dichters zei eens over hun poëzie: „Wij schreeeuwen tusschen de wolkenkrabbers van New York, zooalJ wij schreeuwden tusschen de palmboomen van Afrika. Omdat het nacht is en wij eenzaam en bang zijn". Zij behandelen allen hetzelfde onder werp en men vindt er vaak dezelfde emo ties in. Zelfbeklag, een „wat hebben wij misdaan?", een wild-verlangende kreet om vrijheid, soms bitterheid. Maar altijd spre ken zij van een rotsvast, ontroerend ver trouwen in God en de verlossing in het hiernamaals. Het is het vertrouwen van een volk, dat niets anders gekend heeft dan vernede ring: dat zich vastklampt aan de leer van Christus, omdat hij kwam tot ..de nederi- gen en zachtmoedigen van harte". Een van hun spirituals zegt: Niemand weet. wat ik geleden heb Niemand, behalve Jezus. Wie lieeft no» kolenbonnen geldige De rantsoenbonnen „Eén eenheid brand stoffen 1946/47". alsmede de bonnen van de bonkaarten WA en WB 606 en de bon nen 65 BV van de brandstoffenkaart T 606 blijven, naar het Centraal Distributiekan toor mededeelt, geldig tot en met 26 April 1947. Deze bonnen moeten uiterlijk op 26 April bij een brandstoffenhandelaar zijn ingeleverd. Vorstelijke verjaardag. De 21ste verjaardag van Prinses Elizabeth van Engeland is in Kaapstad gevierd met een parads van 7000 militairen, het aanbieden van een diamanten halssnoer en een l den sleutel, en een jeugdbal waaron de „Prinsessewals" werd gespeeld. Voor de microfoon zei de Prinses: „Men kan zeggen, dat het Engelsche riik eerst de wereld heeft gered en thans, nu de strijd is gewonnen, zichzelf moet red den." Pariische pokken. De pokken-epidemie in Parijs, die 33 menschen heeft aange stoken. waarvan er twee zijn overleden, is, naar het Fransche ministerie van gezondheid meldt, thans bedwongen. 1070 km. De Gloster Meteor, het Britsdit straalvliegtuig, is 45 minuten na zijn vertrek uit Brussel op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen geland. Hij had een gemiddelde snelheid van 1070 kilometer per uur gemaakt. Hü vond het niet mooi. De belijdenis-scène van het tooneelstuk Maria Stuart van Schiller, dat in een theater in Bonn werd opgevoerd, werd verstoord, toen een groote man het tooneel opklom, bidstoel en crucifix omverwierp en een der acteurs een oorvijg verkocht. Hij bleek een ontsnapte krankzinnige ié zijn. De politie waakt ook. De Hamburgsche politie heeft een aantal lieden gear resteerd. die affiches hadden opgeplakt waarop stond: „Helgoland is een heilig land. Pas op. Het zonnekruis waakt" (Het zonnekruis is een Duitsch my thisch teeken, waar de swastika van af stamt.) v

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2