Haarlems Dagblad Eenvoud Laatste besprekingen in Moskou Tankboot in orkaan op rotsen geslagen „Amerika lijdt aan olie-obsessie en een anti-bolsjewistisch complex" De Leusderheide in vuur en vlam Weerbericht file Jaargang No. 18616 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 1-1825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Conïïerïïag 24 ïpril 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem H5T veelbesproken Gloster-Meteor-straal- vliegtuig is van Brussel naar Kopen hagen gevlogen in drie kwartier. Hel heelt daarmee een afstand van achthonderd kilo meter (hemelsbreed) afgelegd met een ge middelde snelheid van 1007 KM. per uur en het een of andere record verbeterd. Dat record is niet zoo belangrijk. Er worden iltijd snelheids-records verbeterd. Van veel meer belang is dat men een beter en sneller vliegtuig heeft gemaakt door een ander principe toe te passen, dat dit een oud en eenvoudig principe is en dat men daarvoor oe ingewikkelde methoden, die jarenlang varen voortgezet, om het door schroeven gedreven vliegtuig te verbeteren, heeft durven opzijzetten. In de techniek schijnen zulke radicale veranderingen van beleid altijd mogelijk te zijn. Op ander gebied durft men ze niet aan. Dit heeft Je Main- liendrai aanleiding gegeven tot een be schouwing, waarin het blad opmerkt „dat dagelijks duizenden druk doende zijn, aan werktafels en in vergaderingen, met ge dachten verder te onwikkelen om toestan den en verhoudingen in onze samenleving te verbeteren. Middelmatige, knappe en zeer knappe heden spannen al hun krach ten in. De middelen en maatregelen, die zij verzinnen, zijn veelal wonderen van tech niek. Vele eenvoudigen van ziel begrijpen illang niet meer, hoe het eigenlijk allemaal elkaar zit. Een ingewikkelde vliegtuig motor lijkt er een mecano-doos-prutswerkje bij. De geleerde en ingewikkelde betoogen, welke men over de moeilijke problemen van dezen tijd voorgedragen krijgt, doen den eenvoudige volkomen platgepraat en met den mond vol tanden staan. En toch behoeft hij dit niet klakkeloos te slikken. Want wie van eenvoudige grondslagen uit denkt kan niet alleen een geheel nieuwen, site snelheidsrecords brekenden vliegtuig motor ontwerpen, maar zeker ook de stuw krachten ontwikkelen, die wij in onze te genwoordige wereld zoo hard noodig heb ben. Zij, die alsmaar blijven voortbouwen oude verhoudingen en bestaande toe standen, komen niet veel sneller meer vooruit, hoe knap en hoe onbegrijpelijk ge leerd hun betoogen ook zijn". Met deze beschouwing stem ik van harte en ten volle in. De voorbeelden van het vast- loopen in oude methoden, die steeds inge wikkelder en onpractischer worden, liggen voor het grijpen De wereld is er vol van. Zij leiden tot over-organisatie, waarvan niet alleen de Duitschers ons een zoo zon derling en verward beeld te zien hebben gegeven, maar waarin nu de meeste volken en ook het Nederlandsche verstrikt zijn ge raakt. Zij leiden tot tijdverlies in einde- jooze vergaderingen en ingewikkelde rap porten en beschouwingen. Zij leiden ook vaak tot het doode punt tot „deadlock", ïooals de Engelschman het noemt waar op men niet verder kan en het maar op geeft. In vele gevallen ontstaan er boven dien conflicten uit. De mislukte conferentie van Moskou is een voorbeeld, ten aanzien van de geheele wereld, van onbruikbaar geworden, vastgeloopen oude methoden, blaar het wemelt van kleinere voorbeel den en wij kunnen ze binnen de grenzen van ons eigen land telkens opmerken. Het tragi-komische feit doet zich erbij voor dat menigeendie scherpe critiek heeft voor de mislukkingen op internationaal gebied, zich op zijn eigen kleine terrein in precies dezelfde ingewikkeldheden verstrikt en dezelfde beleidsfouten begaat waaraan de vertegenwoordigers van groote machten zich schuldig maken. Hij durft niet radicaal van koers te veranderen. Hij is er zoo ge wend aan, dat alles ingewikkeld en moei- "jk moet zijn, dat hij in eenvoudige oplos singen niet meer gelooft. Het gevolg is dan ook, dat als hij leest dat iemand als Henry .Wallace voorstelt dat Amerika den Russen een groote on-politieke leening zal ver strekken, om hen uit hun binnenlandsche beproevingen te verlossen en daarmee een voor vertrouwen en samenwerking te scheppen, hij het hoofd schudt. Dat is te eenvoudig. En het plan -voor Europeesche Federale Unie is ook te eenvoudig, want ledereen kan het begrijpen. Dat het gevaar dat men de dingen teveel compliceert en de eenvoudig* grondslagen tn oogmerken niet meer ziet groot is, kan ieder in de menschelijke samenleving waar nemen. Daar behoeven nog niet eens eigen belangen, in het geval van groote mogend heden uitdijend tot imperialistisch streven, jacht naar machtsbeheersching, mee ge moeid te zijn. Men kan het in de ontwik keling van een bedrijf of instelling, van een vereeniging of bond dikwijls ook waar nemen. Hoe vaak schijnen leden zich niet meer bewust te zijn van de beteekenis van het woord „vereeniging", dat op zichzelf een program inhoudt, omdat het immers eendrachtig handelen vooropstelt! De mid delen om het te bereiken worden verwaar loosd, zijn eigenlijk in het vergeetboek ge raakt. omdat men zich in ingewikkeldhe den verstrikt heeft. Het is ervaren lieden, die zich nuchter rekenschap van de dingen n te geven en die in staat zijn zich boven de kwesties te stellen, dan ook wel bekend. dat men van de eenvoudigste zaak in betrekkelijk korten tijd een ingewikkeld probleem kan maken. Dikwijls ziet men dan door de boomen het bosch niet meer. Inderdaad leert de levenspractijk, dat het velen lichter schijnt te vallen een zaak te compliceeren dan haar door erkenning van de hoofdzaken, langs den aangewezen weg, tot oplossing te brengen. Men belandt in een doolhof en de eenvoudige van geest, onder den indruk gebracht door al dit ver toon van scherpzinnigheid en kunstige con structies, geeft het op en komt bovendien in den waan, dat eenvoudige redeneeringen en oplossingen niet te vertrouwen zijn. Want hij begrijpt ze, hem lijken ze bevre digend en bij vorige gelegenheden is hem altijd verteld, dat er veel meer achter zat en werd het zoo onbegrijpelijk, dat hij eerbiedig moest erkennen dat hij er geen touw meer aan kon vastknoopen. Maar de waarlijk groote gedachten en oplossingen zijn altijd eenvoudig en voor iedereen dui delijk. Dat kenmerkt hun grootheid, zoo als het eenvoudige, maar wonderlijk boeiende en aangrijpende muzikale thema den grooten componist kenmerkt en het technische den grooten constructeur, die de ontwikkeling van het product ineens op nieuwe wegen brengt. Waarmee wij weer bij het Gloster-Meteor vliegtuig zijn terug gekeerd. Er zijn in dezen tijd belangrijker records te verbeteren dan die van het vliegtuig. Er zijn gebieden, waarop wij al blij zouden zijn met een snelheid van tien kilometer inplaats van duizend, omdat men volkomen stilstaat. Over de geheele linie gerekend is fr dan ook nauwelijks vooruitgang te be speuren. Ondanks de Gloster-Meteor met haar 1007 km per uur en haar record. .Omdat men den eenvoud der groote lijnen biet ziet of niet zien wiL R. P. Het viermogendhedenverdrag kwam nog eenmaal ter sprake De bijeenkomst der vier ministers te Moskou van hedenmiddag zal volgens de alge- meene verwachtingen de laatste dezer conferentie zijn. Gedurende deze laatste ver gadering zal Molotof zijn antwoord bekend maken op een voorstel van Marshall, het Oostenrijksche vredesverdrag naar de Algemeenc Vergadering der I'N'O te verwijzen, zooals artikel 14 van het Handvest dat voorschrijft bij kwesties die geen overeen stemming in den raad der ministers behaalden. Tevens zullen de ministers nog over wegen, wat zij ten aanzien van de Duitsche vraagstukken kunnen bereiken. Daarbij Is het voornaamste onderwerp de beperking van de geallieerde bezettingstroepen in Europa. Volgens mededeelingen van den Ameri- kaanschen radioreporter Magidoff is het vliegtuig van Marshall reeds onderweg naar Moskou, om den Amerikaainschen minister op te halen. Voor Bevin en Bi- dault worden treinen in gereedheid ge bracht. Het vertrek der ministers kan reeds hedenavond plaats hebben. Wat de resultaten der geheime besprekingen van de laatste dagen betreft, is niets uitge lekt. De vitale kwesties die op deze ge heime bijeenkomsten zijn besproken, kun nen dus een geheel ander es peet hebben gekregen dan dat, waaronder zij op de openbare bijeenkomsten te voorschijn traden. Gisteren hebben de vier ministers nog eens gedebatteerd over het niet tot ge stalte gekomen viermogendheden verdrag. Marshall noemde Molotof's amendement op het Amerikaansche voorstel tot een viermogendhedenverdrag een afwijzing van het voorstel, omdat de Sovjet-Russi sche versie elke overeenstemming onmo gelijk maakt. De V.S. blijven hun voorstel handhaven, hoewel directe aanneming niet in het verschiet ligt. Molotof weigerde af te zien van het recht om amendemen ten in te dienen op voorstellen van andere delegaties. De Sovjet-Unie is het in groote trekken eens met het doel van een derge lijk verdrag, doch doel en werkwijze zijn volgens Molotof niet met elkaar in over eenstemming. Het Amerikaansche voorstel spreekt alleen van demilitarisatie en zui vering, niet van democratiseering. Molo- Vijf tig dooden De Britsche olie-tanker „Santampa" is gisteravond op de rotsen ter hoogte van Forthcawl (Zuid-Wales) in drie stukken geslagen. De reddingboot van Mumbles heeft twee keer geprobeerd.de bemanning te redden, doch is toen zelf in de hooge zeeën, die door den razenden orkaan wer den opgezweept, omgeslagen. Zoowel de 42-koppige bemanning van de Santampa als de acht man van de reddingboot zijn, naar men moet aannemen, in de golven omgekomen. Tot nu toe zijn slechts vier lijken, be dekt met olie en teer, aangespoeld. Ofschoon de Santampa niet verder dan driehonderd meter uit de kust ligt, is men er niet in geslaagd, van het strand af hulp te bieden. Pas na het terugloopen van het getij kon men een onderzoek aan boord instel len, doch dit was slechts zeer vluchtig daar het wrak gevaarlijk helde. Noorsche leening in de V.S. als financiëele proefballon Deze week zullen de Amerikaansche par ticuliere beleggers, voor het eerst sinds het einde van den oorlog in staat gesteld worden, in te schrijven op een door parti culieren uitgegeven Europeesche slaatslee- ning. Het aanbod bestaat uit de nieuwe emissie van 10.000.000 dollar 3Vi% obliga ties Koninkrijk Noorwegen, aflosbaar in tien jaar. De Noorsche leening heeft een ongewone belangstelling opgewekt bij Amerikaan sche financieele waarnemers, aangezien de mate in welke de particuliere beleggers Noorwegen als risico aanvaarden voor het leenen van geld, van invloed zal zijn op den vorm van internationale financiering in de wereld van morgen. Deze waarne mers beweren dat een gunstige ontvangst van de Noorsche leening aanmoedigend zal werken op een verder beroep op de particuliere kapitaalmarkt in de V. S., door Noorwegen of andere landen welke drin gend behoefte hebben aan Amerikaansche dollars om de voor wederopbouw en ont wikkelingsprogramma's benoodigde im porten te betalen. tof verweet Marshall, dat de Amerikaan sche delegatie zelfs de moeite niet nam het amendement in overweging te nemen. Hedenavond zullen de voornaamste tien leden van de vier delegaties aanzitten aan een diner in het Kremlin, door Stalin ten afscheid aangeboden. Eerste Kamer handhaaft naanrvals-n in haar stukken Van onzen parlementairen redacteur) De Tweede Kamer besloot in comite- generaal het betrof hier een volgens het Reglement van Orde huishoudelijke aangelegenheid de naamvals-n in haar stukken te schrappen. De Eerste Kamer bleek echter niet be reid het door het kabinet gegeven voor beeld te volgen en kwam tot een tegen overgesteld besluit. Zoo is dus de eenheid op het gebied van de schrijfwijze tenslotte niet bereikt BI.OEMBOLI.EX BORDJES OP DE WEGWIJZERS. De ..bloembollenbordjes" zijn weer op de A.N.W.B.-wegwijzers in de bollenstreek ver schenen. De A.N.W.B. geeft hierdoor ook dil jaar op de traditioneele wijze ..bollenroutes' aan. Uil de lichting Den Haag beginnen de bordjes bij het viaduct Wassenaar. Uit de rich ting Haarlem begint de route bij de Zandvoort- schelaan. Onze weder opbouw heeft materiaal noodig. Een van de mate- rialenwaaraan Ne derland bijzonder behoefte heeft, is hout en dit hout is overvloedig aan wezig in het Schwarzwald. In het dorpje Rei- chental bevindt zich op het oogen- blik een groep Ne derlandsche hout. hakkers van 275 man, die tot taak heeft vóór 1 De cember '47 100.000 kubieke meter kout te hebben gekapt en geëxpedieerd. Daarna zal gepro beerd worden van de Fransche regee ring, die dit deel van Duitschland onder haar bestuur heeft,toestemming te krijgen voor het hakken van nogmaals 100.000 kubieke meter. Bimienkort hoopt men een productie van 600 kubieke meter of wel een rijnaak per dag te bereiken. - Het dorpje Reichental in den avond als de „oogst" binnen komt. WALLACE IN PARIJS: Henry Wallace is na zijn verblijf in Scan dinavië naar Frankrjjk gegaan, gevolgd door een stofwolk van critiek en lof, en thousiasme en spot. Vooral uit Ameri kaansche kringen tt orden heftige aanvallen op hem gelanceerd, waarbij niet zelden krasse maatregelen tegen den vroege ren vice-president en minister van Handel wor den geëiselit. Men heeft reeds voorgesteld. Wallace bij zijn terugkeer in het vaderland voor de onderzoekcommissie voor anti- Amerikaanselic activiteit te dagen, en thans is medegedeeld dat er in den staat Missouri een parlementaire resolutie inge diend werd, die zelfs een gerechtelijke ver volging van Wallace „wegens verraderlijke activiteit" verzoekt. Intusschen gaat Henry Wallace voort met in de landen, die hem uitnoodigden, zjjn visie op de Amerikaan sche politiek en op de ontwikkelingen in de internationale verhoudingen weer te geven. Gisteren sprak hij te Parijs. In een rede tot een deel der Fransche parlementsleden voornamelijk commu nisten verklaarde hij, dat de Vereenigde Staten lijden aan een anti-bolsjewistisch complex, waarvan zij zouden moeten wor den verlost in het belang van den vrede. „Ik ben geen communist", aldus zeide Wallace met nadruk. „Doch een vooruit strevend conservatief". Het imperialistisch beleid van Amerika hekelend, zeide Wal lace dat de eenige manier, waarop de Ver eenigde Staten zich kunnen vrijwaren van het communisme, is, het kapitalisme zoo danig te doen functioneeren, dat volledige werkgelegenheid en goede loonen gewaar borgd zijn. „Daardoor zal men zoowel het Een van de eerste resultaten ran het teekenen van de overeenkomst van Unggadjati is een soepeler samenwerking op economisch gebied. - De eerste transporten met goe deren uit het binnenland zijn te Batavia gearriveerd. communisme als het faseisme kunnen weren," aldus Wallace. Hij noemde vervol gens het streven van de Sovjet-Unie in Oost-Europa eveneens imperialistisch, welk imperialisme wordt gemotiveerd door wer kelijk bestaande of ingebeelde economische nooden. „Als een van die beide groote machten te ver gaat", aldus Wallace, „is het oorlogsgevaar zeer groot." Wallace gaf een overzicht van de ver. schillende politieke problemen van het oogenblik. Ten aanzien van de Amerikaan sche hulpplannen aan Oost-Europa merkte hij op, dat deze politiek geïnspireerd is door een „olie-obsessie", die fatale gevol gen kan hebben. Hij sprak nog over het probleem Palestina waarbij hij de En- gelsche regeering ervan beschuldigde, haar beloften niet te'zijn nagekomen en over de plannen tot vorming van een Europee sche unie, ten aanzien waarvan hij van ge voelen bleek te zijn dat sommige initiatief nemers de geheime bedoeling hebben, een antï-Sovjetbloc te vormen. Truman maakt gebruik van veto-recht Voor de eerste maal sinds de republikei nen de meerderheid in het Amerikaansche congres hebben behaald, heeft President Truman gebruik gemaakt van zijn veto recht als president, om een wetsvoorstel te verwerpen, dat aan den raadsman voor de senaatscommissie, die belast is met een onderzoek inzake de defensie, speciale be voegdheid zou hebben gegeven. Senator Owen Brewster, die het wets voorstel indiende, wilde den voormalige» senator Burton Wheeler in de gelegenheid stellen raadsman bij het onderzoek van de senaatscommissie naar de Arabische olie- aankoopen van de marine te zijn, zonder zijn andere werkzaamheden vaarwel te zeggen. De statuten verbieden namelijk aan personen, die in dienst van den senaat werken, andere werkzaamheden te ver richten. Onderzoek op Borkuni naar grenscorrecties Gisteren arriveerden te Delfzijl de En- gelsche en Nederlandsche delegaties voor de grenscorrecties. De Nederlandsche dele gatie bestond uit de heeren dr. H. M. Hirschfeld, dr. ir. J. A. Ringers, ir. W. J. H. Harmsen, dr. ir. F. Bakker Schut, luite nant-kolonel T. E. H. Matton luitenant kolonel A. D. C. van der Voort van Zijp, F. P. Huyser, F. C. H. van Straaten. ir. C. In 't Veld, ir. J. W. Hudig, jhr. mr. J. de Braan. mr. R. B. baron van Lvnden. drs. J. J. HartemmU. P. J. Doornebal. K. H. A. Bongaerts. dr. W. H. Diemont. luitenant G Duns, luitenant A. de Stoppelaar Blijde- stein, alsmede de directeur-hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in Groningen, ir. .T. Kloppert De delegaties hebber, zich met iiet m.s. Vooruitgang III naar het eiland Borkum begeven. jonge landbouwersknecht onder wals verpletterd Slachtoffer van op hol slaan van een paard Gistermiddag heeft op den Schalkwij- kerweg bij Haarlem een tragisch ongeval plaats gehad, dat aan een jongen land- bouwersknecht liet leven heeft gekost. Omstreeks drie uur was de achttien jarige landbouwersknecht G. J. A- Kievit met een met één paard bespannen wals van de boerderij, waarop hij werkzaam was, op weg naar een weiland, dat gewalst moest worden. Plotseling gleed door onopgehelderde oorzaak de „spoorstok" van den haak en knapte middendoor. Het paard, dat nu nog slechts door de teugels met den wals verbonden was, schrok en sloeg op hol. Door den schok werd de man van den bok geslingerd en kwam voor den wals te recht. Weliswaar was de cylinder losge slagen. maar door de vaart rolde het werk tuig door, waardoor Kievit door een ge wicht van 250 tot 300 k.g. verpletterd werd. De ongelukkige was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar de Maria Stichting overgebracht. Gedupeerde juweliers Vannacht werd de groote spiegelruit van een juwelierszaak op het Damrak te Am sterdam met een baksteen in scherven ge slagen. Gouden en zilveren kunstvoorwer pen, horloges en sieraden vormden een gereeden buit voor den inbreker. De drie elders wonende eigenaars van de zaak werden vanmorgen op de hoogte gesteld en zij moesten tot hun spijt verklaren, dat de gestolen artikelen niet verzekerd waren Het woord is aan. Voltaire: Niet bezig zijn en niet leven, dat komt op hetzelfde neer. Leider van Theresienstadt voor zijn rechters Karl Rahm, de leider van het kamp te Terezin (Theresienstadt), een doorgangs kamp voor vele Europeesche Joden op weg naar de doodenkampen van Polen, stond gisteren terecht voor een buitenge wone volksreehtbank te Litomerice. Rahm wordt beschuldigd van moord, manslag, chantage, zwaar lichamelijk letsel en het zich verrijken ten koste van vervolgde per sonen. Voor Rahm belast werd met de leiding van het kamp, was hij plaatsvervangend leider van het bureau voor Joodsche zaken te Praag. De ten lastelegging zegt dat toen Rahm de leiding van het kamp op zich nam, meer dan 36.000 personen in het kamp gevangen gehouden werden, van wie 26.000 werden gedeporteerd. Van dezen keerden slechts 800 personen levend terug. Om den werkelijkcn stand van zaken te verbergen voor commissies van het inter nationale Roode Kruis, beval Rahm dat de 24.000 urnen met asch van overleden ge vangenen door kinderen in de rivier ge worpen moesten worden. Bovendien wordt Rahm beschuldigd van indirecte verant woordelijkheid voor het uitbreken van epi demieën in het kamp, veroorzaakt door het feit dat in het kamp, dat slechts 3000 per sonen kon herbergen, 60.000 personen op een bepaald oogenblik aanwezig waren. In den loop van het proces zullen meer dan 90 getuigen worden gehoord. Een enorme brand, welke Woensdagmid dag omstreeks half drie ten Westen van den straatweg AmersfoortDoorn, op de Leus derheide uitbrak, heeft ruim 350 h.a. heide grond zwart geblakerd. Dank zij het krachtdadig ingrijpen van politie, brandweercorpsen uit Soest, Soes- terberg en Amersfoort, de boschbrandweer van Woudenberg en 3000 militairen, die op het eerste alarm uit de diverse omliggende kantonnementen naai* de plaats van den brand werden gedirigeerd, gelukte het bin nen 2i/2 uur de aanstormende Vuurmassa tot staan te brengen. Ooggetuigen verklaarden, dat z\j over een front van V/2 a 2 kilometer de loeiende vlammenzee zich met groote snelheid in de richting van Amersfoort zagen bewegen. Langs de wegen, welke het terrein van den brand doorsneden, werden wallen van aarde en zand opgeworpen en zoo wist men langzamerhand den loop van het vuur te stuiten. Aanvankelijk liepen de woningen aan den Am sterdam schen straatweg onder de ge meente Amersfoort gevaar, doch zij konden te elfder ure voor het vuur gespaard wor den. Ook bij de militaire autodump wist men tijdig het vuur meester te worden. Pantserwagens weer in touw. Bij het blusschen werd evenals destijds bij den heidebrand te Kootwijk gebruik ge maakt van pantserwagens, die op de nog niet aangetaste stukken de heide plat reden. De hier en daar verspreid liggende lichte munitie, afkomstig van de Duitschers en de Canadeezen, is tijdens den brand ont. Zeer vele kamerleden tegen spaar-campagne Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een nationalen spaarraad en het uit geven van rijksspaarbrieven blijkt, dat zeer vele leden dit wetsontwerp met weinig geestdrift hebben begroet. Hoewel over tuigd van de noodzakelijkheid van het sparen, betwijfelden zij sterk, of de in het ontwerp voorgestelde middelen tot eenig resultaat zouden leiden en, zoo dit wel het geval zou zijn, of die wel noodzakelijk, al thans gewenscht moeten worden geacht. Andere leden waren van oordeel, dat gezien den economischen toestand van ons land een spaarcampagne noodzakelijk is. Enkele leden brachten ter sprake, dat ge durende de eerste 14 dagen per maand geen geld kan worden gestort bij de rijkspost spaarbank. Zij drongen er op aan deze bepaling, welke het sparen tegengaat, in te trekken. Voorts vroegen deze leden, of de verlaging der rente van de rijkspostspaar bank geen nadeeligen invloed heeft gehad op het sparen. Zij achtten terugkeer tot den ouden rentevoet van 2,64 pCt. ge wenscht. Arbeiders ontstemd over 5 Mei-regeling Onder vele Nederlandsche arbeiders is ontstemming ontstaan over het feit, dat het college van rijksbemiddelaars heeft bepaald, dat de nationale feestdag op 5 Mei als een snipperdag dient te worden opgenomen, zoo verklaart de vereeniging van fabrieksarbeiders. Dit geval heeft, met eenige andere grie ven bij de Philipsfabrieken te Eindhoven geleid tot een korte staking, welke inmid dels reeds is opgeheven. In een motie, die tijdens een vergadering van het fabrieks- personeel werd aangenomen, wordt met klem geprotesteerd tegen het verschijnsel, dat een feestdag als de 5e Mei als vacan- tie-smpperdag zal worden ingehouden van de totale vacantie. Indonesiërs als gezanten Dr. H M. Boon, chef van het bureau van het Verre Oosten van het Nederland sche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft aan Un. Press medegedeeld, dat er plannen bestaan om den Nederlandschen Buitenlandschen Dienst open te stellen voor Indonesiërs, die daardoor zelfs de lei ding zouden kunnen krfjgen van zekere Nederlandsche gezantschappen. In Indonesische kringen wordt verwacht dat Indonesiërs als gezant zouden kunnen worden benoemd in sommige Arabische Staten en in Maniila en Bangkok. ploft. Gelukkig werd slechts een militair door wegspringende scherven aan zijn arm licht gewond. Zelfs in Apeldoorn kon men de geweldige rookmassa waarnemen. Toen men om vijf uur den brand meester was, zorgde de natuur voor het nablus- schen en werden de hier en daar nog smeu lende heipollen door een fiksch regen buitje gedoofd. Omtrent de oorzaak van dezen heidebrand, die Nederland een kost bare oppervlakte natuurgrond heeft gekost, tast men nog in het duister. Weer inkrimping van Britscli personeel in Duitschland De politieke secretaris verbonden aan het departement voor het bestuur van de zóne heeft meegedeeld dat 't personeel van de Britsche controlecommissie in Duitsch land, dat aan het begin dezer maand van 25.000 tot 20.000 werd teruggebracht, voor het eind van het jaar nog verder inge krompen zal worden. In een artikel in de Monthly Journal of Workers Educational Association, waarin deze mededeeling werd gedaan, schrijft hij, dat de Britsche poli tiek erop gericht is. zooveel mogelijk ver antwoordelijkheid over te dragen als ver- eenigbaar is met de veiligheid. Haarlenisclie roofmoord nog niet opgelost De twintigjarige jongen, die eenigen tijd geleden door de Haarlemsche politie op het Frederiksplcin tc Amsterdam werd aan gehouden naar aanleiding van de roofmoord in de Amsterdamstraat is weer naar Amers foort teruggebracht. Er is namelijk geble ken dat hij daar uit het Rijksopvoedings gesticht was ontsnapt. De politie deelde ons hedenmorgen mee dat het onderzoek geen positieve bewijzen voor zijn schuld heeft opgeleverd. Er wor den op het oogenblik trouwens andere spo ren gevolgd, waarvan de politie goede ver wachtingen heeft. Rookertjes uit Amerika Te Meppel werd een smokkelaffaire ont dekt, waaraan een zwarte handel verbon den was. Een sergeant uit Meppel zond brieven met postzegels als inhoud naar relaties in Amerika, die op hun beurt aan den sergeant Amerikaansche cigaretten stuurden. Met deze begeerlijke rookertjes dreef de soldaat een zwarten handel. Een zekere M. uit Steenwijk reisde met groote hoeveelheden postzegels, die hij voor Van O. te Haarlem verhandelde, naar Bel gië, vanwaar ze gemakkelijker naar Ame rika gezonden konden worden en vormde aldus den onmisbaren schakel in dezen duisteren keten. Slachtoffers van de troebelen in Palestina Viscount Hall heeft in het Britsche par lement medegedeeld, dat sinds 1 Augustus 1945 68 militairen, 30 politic-agenten en 15 burgers gedood en 191 militairen, 4'J politic-agenten en 9 burgers gewond of aangevallen zijn. Hierbij zijn niet inbe grepen de dooden en gewonden bij het spoorwegongeluk dat kortgeleden door een mijnontploffing werd veroorzaakt. In de zelfde periode zijn 168 Joden veroordeeld wegens terroristische activiteiten, van wie 28 ter dood werden veroordeeld. Vier Jo den werden terechtgesteld en 22 personen tot levenslang veroordeeld. Bij botsingen met de politie werden 33 verzetslieden ge dood en ongeveer 29 gewond. De heeren j. Koert en w. P. Smits, belden te Haarlem, staan op een voordracht van B en w. tot benoeming van een lijdelijken leeraar r. het Fransch aan de gemeen lelijke avond school voor handelsonderwijs. MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K-N M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk nog verder afnemende Westelijke wind bij helderen hemel. Later weer aanwakkerende, naar Zuid omloopende wind met toenemende be wolking en eenigen regen. Koude nacht. Overdag iets hoogere tempera tuur dan vandaag. 25 April: Zon op 5.24 uur. onder 19.53 uur Maan op 7.56 uur. onder 1,13 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1