i Katholieke Middenstanders vieren feest Prijzen naar beneden 1ste klas Permanent Compleet f 6.- Speciaal Dameskapper F.v.d. KNAAP Dr. Brongersma stelt den minister vragen over Heemsteedsche woningvoorziening Zweden waren bijzonder snel tijdens zwemwedstrijden in hetSportfondsenbad VRIJDAG 25 APRIL 1947 HAARLEMS DAGBLAD De voorzitter van de afdeeling Haarlem! uit, dat de bisschop met de onderscheiding in Hun T? V r-v..- t- van den R.K. Middenstandsbond, de heer S. Warmer, opende Woensdagavond in res taurant „Brlnkmann" de réunie, die ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Diocesanen R.K. Middenstandsbond, Bisdom Haarlem, gehouden werd. De bondsvoorzitter, H. v. d. Brule, hield de feestrede. Nadat in de Kathedraal van St. Bavo rector Kraakman een plechtige Mis had opgedragen, waarbij kapelaan Willem Grimbergen en rector C. Klaver assisteer den, werd in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw Donderdagmorgen een centrale raadsvergadering gehouden. Besloten werd den oud-bondsvoorzitter E. J. M. Stumpel uit Hoorn tot eere-lid te benoemen. Uit de discussies bleek, dat de vergade ring vele bezwaren had tegen de verschil lende distributiemaatregelen. Het hoofdbe stuur zal gefundeerde klachten onder de aandacht van den Minister van Economi sche zaken brengen. Ontvangst ten Stadhuizc Woensdagmiddag werden de leden van den Diocesanen R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem, die in de Spaarne- stad met een congres hun 40-jarig bestaan vierden, door het geirfeentebestuur ten Stadhuize ontvangen. De loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, verheugde zich erin de deelnemers te kunnen ontvangen in een periode, dat Haarlem haar naam van bloemenstad waardig kan toonen. De middenstand, zoo vervolgde de heer Geluk, is altijd trotsch geweest op zijn persoonlijke vrijheid en schuwde in menging van andere zijde. Wanneer men echter het verloop der ledentallen nagaat, blijkt dat in tijden van crises steeds de grootste ledenwinst geboekt werd, omdat men dan van het besef doordrongen was, dat behartiging der groepsbelangen het best gezamenlijk kan geschieden. De loco-burgemeester betoogde voorts, dat in tijden als deze een zekere ordening niet achterwege kan blijven. Een midden standsorganisatie kan daarbij van groote beteekenis zijn. Spr. verheugde zich erover, dat de jubileerende bond niet alleen de stoffelijke, maar ook de geestelijke en cul- tureele belangen van den bond behartigde. De heer Geluk vroeg zijn gehoor bij de be langen van de eigen groep, die van het gansche volk niet te vergeten en wees erop, dat de R.K. Middenstandsbond er sterk toe kon bijdragen om het moreel verval te remmen en de Overheid in haar noodzake lijke maatregelen te steunen. De voorzitter, de heer H. v. d. Brule, memoreerde in zijn antwoord het welwil lend oor, dat de' middenstand steeds bij het Haarlemsche Gemeentebestuur voor zijn nooden gevonden had. Vandaag echter wil de spr. niet terug- maar vooruitzien. Het herstel ontwikkelt zich slechts moeizaam, maar in ons Godsvertrouwen, aldus spr., vinden wij den moed tot het optimisme. De heer v. d. Brule gaf den loco-burgemeester de verzekering dat hij in zijn strijd voor het moreel herstel de R.K. middenstanders steeds achter zich zou vinden. Feestelijke bijeenkomst De^ middags had in de Gem. Concertzaal een feestelijke bijeenkomst plaats, die door de aanwezigheid van den vicaris-generaal mgr. N. L. A. Ammerlaan als vertegen woordiger van mgr. J. P. Huibers, die door zijn reis naar Rome verhinderd was de bijeenkomst bij te wonen, dr. J. E. baron dé Vos van Steen wijk, loco-burgemeester D. J. A. Geluk en de wethouders Angenent en Schreurs en vele vertegenwoordigers van R.K. organisaties uit het maatschappe lijk leven werd opgeluisterd. Dr. A Olierook en mgr. Ammerlaan hiel den toespraken, waarin zij het bestaans recht en de moeilijke perioden van den ju bileerenden bond in het licht stelden en van hun vertrouwen in de toekomst blijk gaven. Mgr. Aflamerlaan sprak de verwachting „Pro Ecclesia et pontifice" voor den bond uit Rome zou terugkeeren. De heer Bakker bood namens de afdee- lingen het hoofdbestuur een tweeledig ge schenk aan: een ledental, dat gisteren de 11.000 bereikt had en een bedrag van f 15.000.voor het Claris Jansen-fonds, dat dient voor de leniging van den nood onder de R.K. middenstanders. Het knapenkoor van de Liduinakerk o.l.v. P. Q. Wolff en de organist Jan Nibbering zorgden voor muzikale encadreering. In den Stadsschouwburg werd 's avonds een gevariëerd programma afgewerkt, waaraan door de Ghesellen van de Spele- wey en het Amsterdamsch Matrozenkoor o.l.v. Louis Schwirtz werd meegewerkt. Rijnsleeper gebouwd aan het Spaarne De Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij aan het Noorder Buiten Spaarne heeft een sleepboot van 60Ó ton gereed om te water te laten. Het vaartuig, dat uitgerust is met drie motoren van 700 paardekrachten elk, wordt voortgestuwd door drie in tunnels gebouwde schroeven en is 8 meter breed Twee sleeplieren met vier, trommels per lier zorgen voor het overbrengen van de trekkracht. Elke trommel vertegenwoor digt een vermogen van 30 ton. De sleeper werd gebouwd in opdracht van den Lloyd A. G. te Bazel en is be stemd voor de vaart op den Boyenrijn. Er is aan ryime accomodate voor de 18- koppige bemanning gedacht. Bovendien kan het schip een bescheiden aantal pas sagiers vervoeren. Dit zal het achtste schip zijn, dat sinds de bevrijding door de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij werd afgele verd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 April 1947 GEHUWD: 24 April. T. A. G. Weijers en J. M H. Zwaneveid; W. d. Oudsten en H. F. v. d. Anker; P. Kollaard en J. M. Andréa; W. Noor- danus en J. M. WigmanK. v. d. Hout en D. Eikerbout; P. A. d. Wolf en C. J. Pruis: J. Smit3 cn A. C. Kooij; C. Weisz en J. M. Boo gaard: G. T. v. Kesteren en B. MUller; D. v. Reijendam en A. S. v. Hinte; J. v. d. Wal en A. Dorsman; W. Lubberlnk en H. E. Sinnecker; H. C. Toeset en F. Keeman. BEVALLEN van een zoon: 21 April. O. S. v. Vliet—Slméon: 22 April, J. R Hessels—Regter- Bcbot; 23 April, A Regeer—Visser: J. M. W. Plas—d. Gier; A. W. Fokker—<v. -Vliet; 24 April. W. v d. Woude—Mostert. BEVALLEN van een dochter: 23 April, A. v. *t Lam—v. d. Lijden: M. A. Molenaar—d. Wildt; 24 April, M. C. J. C. Baron v. Wijnbergen—v. Bijckevorsel; C. M. Zwart—d. Ligt. OVERLEDEN: 23 April. M. C. Koolhoven— Petri, so j., Plein: J. C. Albers—Lobbes. 69 j„ Scheldes'.raat. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 26 April Haarlem, bonkaart NA 705 na-ui!re3kii>g In De Vleeschhal. LuSerbonnen, agentschap Steenbokstraat en Vleeschhal. r.a-uitrejking Schoenenbon voor hen, wier nummer op de tweede distributiestamkaart eindigt met 7. 2 of 5 en die nog in het bezit zijn van de num mers 612 en 614 van het inlegvel, letters M en N. WIJ BEGINNEN: met prima ingrediënten en nieuwste machines ALLEEN HET BETERE WERK KRUISWEG 47, HAARLEM - TEL. 17991 (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 25 APRIL. Stadsschouwburg: ..Driekoningenavond". 7.30 uur Rembrandt: Revue „Nou is de boot aan" 2.30 en 8 uur Palace: „Piccadilly incident", toeg bov H j.. 2.00 4.15 7.00 en 9.15 uur Luxor: „De Blauwe Donau". toeg. eiken leeft 2.00. 4.15. 7.00 er. 9.15 uur. Frjfns Hals Theater: „George wint op alle fronten", toeg. eiken leeft. 2.00. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. City: „Een vreemde passagier", toeg. bov. 18 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur, Spaarne: „Buitengewoon verlof" en „Helden der lucht" toeg. alle leeft. 2.30. 7 00 en 9.15 uur (Vrijdag geen matinée; Zondag 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur). ZATERDAG 26 APRIL. Kinderhuissingel: Circus Jos Mullens. 8 uur. Bakenesserkerk: „Youth for Christ" rally. 8 uur. Bioscopen: Middag- cn avondvoorstellingen. Frans Hals-museum na reorganisatie heropend Gistermiddag was een deputatie van den gemeenteraad in het Frans Halsmu seum aanwezig om de heropening van het museum bij te wonen. De directeur de heer Baard, wees er op, dat de sluiting noodzakelijk was, om de noodige veranderingen aan te brengen. Er hingen namelijk teveel schilderijen en men heeft de „slechtste" nu naar den zolder verhuisd, waar ze alleen op speciaal ver zoek getoond zullen worden. De chronologische volgorde klopte ook niet heelemaal en deze is nu gewijzigd, hoewel men hierbij eenige concessies heeft moeten doen om eenige schilderijen in hun juiste sfeer te houden. De antieke oorlogswerktuigen zijn, als niet passend in een schilderij enmuseurn in een donker hoekje van den zolder wegge stopt. Vervolgens maakten de vroede vaderen een rondgang door het gereorganiseerde museum, waarbij zij en passant den thans geheel in de 14de eeuwschen stijl uit- gevoerden tuin bewonderden. „Haarlems Bloei" beantwoord de meer dan 17000 vragen Het Algemeen bestuur der stichting ..Haarlems Bloei" vergadert op Maandag 28 April om half acht 's avonds ten Stad huize. Op het programma staat de benoe ming van oud-burgemeester M. A. Rei- nalda tot eere-voorzitter. Verder zullen mededeelingen gedaan worden over de plannen voor 1947. Het jaarverslag over 1946 van de stich ting geeft een gedetailleerd overzicht van de activiteit van „Haarlem's Bloei" in het afgeloopen jaar. Opvallend is daarbij, dat steeds meer Haarlemmers en vreemdelingen zich om inlichtingen tot het verkeersihuis op het Stationsplein wenden. In 1946 werden daar 17.674 vragen beantwoord, hetgeen neer komt op een gemiddelde van 60 vragen per dag. Ook de nauwe samenwerking met de World Friendship Association stemt tot te vredenheid. Deze vereeniging zal in Haar lem, naar verwacht wordt, spoedig duizend leden tellen. Gemiddeld besteden de bui- tenlandsche gasten van de W.F.A. vijftig gulden gedurende hun verblijf, zoodat op deze wijze f 50.000.naar de Spaarnestad vloeien. Het financiëel verslag van de Stichting vermeldt een batig saldo van ruim f 145. De donaties stegen met 45 procent tot ruim f 2200.—. Muziek Caecilia-coneert in Amsterdam De Maatschappij „Caecilla". opgericht in 1841, stelt zich ten doel: „een jaarlijksche. geldelijke ondersteuning te verschaffen aan nagelaten weduwen en wezen dezer MIJ. en aan zoodaniae toonkunstenaren, mits Leden dezer Mij., die door ouderdom, ziekte of lichaamsgebreken buiten staat mogten geraken, om hun beroeps bezigheden als toonkunstenaar uit te oefenen". Aldus de doelstelling, die voorzeker algc.veene instemming verdient. Tot versteviging van haar, kas geeft „Caecilia" jaarlijks twee openbare concerten op Donderdagavond, telkens des Dinsdags voorafgegaan door een z.g. donateurs- repetitie, die voor donateurs en donatrices met één introducé(e) gratis toegankelijk zijn. Mede werkenden zijn het Concertgebouw-orkest, de „werkende leden" der Mij. en een solist, allen belangeloos. Het Donderdagavond j.l. in het eivolle Concertgebouw te Amsterdam gegeven concert was het 219de. Dirigent was Hein Jor- dans. solist de violist Herman Krebbers. De numerieke versterking van het Concert gebouw-orkest brengt natuurlijk geen verster king van de eenheid van het ensemble mee. Men kan dit wel eens bemerken, b.v. aan een minder straffe rythmiek dar. men van het be roemde orkest alleen gewend is te hoooren. Zoo was dit nu in Tchaikowsky's 4de Symphonie be merkbaar ondanks het straffe spel van de or kestkern onder aanvoering van den concert meester Jan Bresser en ondanks de nu eens scherpe, dan weer wijd uithaier.de leiding van Jordans. De Ouverture „Die Hebriden" van Mendelssohn, het beginstuk, gaf hij m.i. wat hyper-romantisch, me: reusachtige tempo-ver schillen, *iet zar.gthema b.v. als een Andante: ik hoor het liever meer gelijkmatig. In de Symphonie trof me o.m. het fraaie spel van hobo en fagot. Herman Krebbers speelde het Vioolconcert van Paganinl. Een vreemde keuze, maar naar ik vernam, niet door hem zei/, maar door het Bestuur gedaan, uit een 12-tal Con certen. Hij speelde het fenomenaal; de dubbel- grepen, enkele en dubbele flageolettenreeksen, legato-octaven-opvolgingen, driestem mige accoordenreeksen, afgewisseld door plot selinge hooge piepgeluiden warerj behalve in t rustiger Andante haast niet van de lucht, en alles was raak. Een vuurwerk van tonen, maar innerlijk hol. Jongleurs- en aero be ten werk, dat men een poosje met verbluft heid waarneemt, maar dat op den duur ver veelt en dat het gemoed even weinig verwarmt als de milliarden witgloeiende sterren in staat zijn de ruimte van den Kosmos ver boven hel absolute nulpunt te verwarmen. Maar knap was het. K. DB JONG Groote Houtstraatvereeniging heeft nieuwen voorzitter In de Donderdagavond gehouden jaarverga dering van de Groote Houtstraatvereeniging werd de heer J. Voogd tot voorzitter gekozen, nadat de heer A. van Weerden a'.s zoodanig was afgetreden. Het secretariaat werd in han den gelegd van den heer Ch. Vogelzang, bestuurslid werd de heer G. L. Borgelt gekozen. De scheidende voorzitter werd bij monde van den heer Voogd gehuldigd en hem werd dank gebracht voor het vele werk. dat hij gedurende achttien jaar in het belang der straat heeft ver richt. De heer Van Weerden werd onder applaus tpt eere-voor zatter benoemd. De penningmeester, de heer A. G, Spaargaren, kon in zijn verslag meedeelen, dat ondanks de groote kosten, die de feestweek met zich had meegebracht aan de versiering werd f 7000 ten koste gelegd 1946 met een voordeelig saldo van ruim f 1700 besloten werd. Over het instellen van een algemeen parkeer verbod in de Groote Houtstraat zal met de be trokken autoriteiten contact worden opge nomen. De directeur van „Haarlem's Bloei" hield eer beknopt referaat over doel en streven van deze stichting. Bij de rondvraag kwam de ontevredenheid over de slechte bestratingen lot uiting, even als over het onooglijke aanzien der straat. Ge tracht zal worden in het vuilnisophalen verbe tering te krijgen. f 2000.— voor schooi en werktuinen De Vereeniging voor School- en werk tuinen voor Haarlem en omstreken, die een tuin voor Heemsteedsche kinderen te genover de Kerklaan in beheer had, is niet meer in staat het werk voort te zetten, omdat zij voor onoverkomelijke moeilijk heden is geplaatst- Het gebouw en de tuin gereedschappen zijn aan de gemeente aan geboden. Op instigatie van B. en W. van Heemstede is inmiddels opgericht de Ver eeniging voor School- en werktuinen te Heemstede, die bereid is den tuin te ex- ploiteeren- Voor't aanbrengen van de noo dige voorzieningen stellen B. en W. den Raad voor een crediet van f 2.000 beschik baar te stellen. De gemeenteraad van Heemstede heeft zijn instemming betuigd met den brief, welken het college van B. en W. aan tien minister van Wederopbouw en Bouwnijverheid heeft gezonden, in verband met de moeilijkheden, welke gerezen zijn in de woningvoorziening, doordat de Provinciale Planologische dienst een uitbreidingsplan ter zijde wil stellen. Dr. Brongersma (Partij van den Arbeid), die ook lid van de Eerste Kamer is, deelde mede. dat hij aan den minister van Wederopbouw en Bouwnijverheid een aantal vragen over deze aangelegenheid heeft gesteld. Hij vraagt o.a. of de minister niet van oordeel is, dat de gemeentebestu ren tot taak hebben te bevorderen, dat tijdig het voor woningbouw in de naaste toekomst benoodigde bouwterrein ter be schikking staat en dat het niet aangaat, dat als aan die taak overeenkomstig de aan dit bestuur bekende richtlijnen gehandeld is, eerst na maanden lang oponthoud wordt meegedeeld, dat de tot dusver gel dende uitbreidingsplannen vervallen zijn OUD-MINISTER SPREEKT IN ZANDVOORT Op den eersten Mei zal in „Zomerlust" te Zandvoort voor de Partij v. d. Arbeid, de Vrouwengroep en den Bestuurdersbond oud- professor J. H. A. Logeman spreken. Opnieuw heeft de Haarlemsche Zwem en Poloclub „De Waterratten" met succes een internationaal zwemfeest georganiseerd. Donderdagavond waren zwemmers en polo spelers van Hellas uit Stockholm op bezoek, die in technisch opzicht veel beter waren, doch fraai zwemmen lieten zij eöhter niet zien. In de zwemnummers gingen zij wel snel door "net water, doch de korte slag deed vermoeden, dat de Zweden meer op waterpolo zijn inge steld. ZIJ verplaatsten zich bijzonder snel. In der. walerpolowedstrijd kwam dat vooral tot uiting. De Zweden waren over het algemeen vlugger, al deed de voorsprong, welken Kol- lerie den Haarlemmers gaf, vermoeden, dat DWR wat zou bereiken. Daarna werd het dank zij Gustafsson (2) en Holm 13. Na de her vatting brachten de gasten door toedoen van Olsson cn Gustafsson der. stand op 1—5, waar na DWR kwam opzetten. Uit. een vrijen worp, vlak voor doel. doelpuntte kollene opnieuw (25). De Zweden zwommen in den estafettewedstrijd 5 maal $6 2 3 meter borstcrawl mee en werden tweede achter ZIAN. Een feilen strijd voerden zij met Haarlem en kwamen iets eerder aan. R. Gustafsson won het nummer 100 meter borst crawl zonder veel strijd in zijn serie. In een vorige serie hadden Smo! en v. d. Bogaerde elkaar bestreden en eerstgenoemde tikte iets eerder aan. In twee andere nummers bezetten Zweden de derde plaatsen. De zwemwedstrijden waren tevens bedoeld als een oefening voor de candidaten voor de Euro- peesche kampioenschappen. Aan een aantal zwemmcrs(sters) was verzocht dezen avond te starten. Hierdoor hadden de organisatoren de be schikking over eenige goede krachten. In dit millieu had mejuffrouw M. Marsman van HVGB gelegenheid te toonen, wat zij waard is. In het nummer 400 meter borstcrawl bezette zij op fraaie wijze de derde plaats met een achter stand van tien seconden op Hanny Termeulen. Ook de prestaties van J. van Waard en Rie Thuis—Van Veen, belden van DWR, die als vierde en vijfde' eindigden, dienen vermeld te worden. Zooals te verwachten was. won Hanny Termeulen. Zij had spoedig een voorsprong op A. van Kampen en Rie Thuis. Dezen voerden aanvankelijk een strijd, doch laatstgenoemde zakte in dit zware nummer meer en meer af. Nel van Vliet zwom met drie clubgenooten de belangrijkste serie van de 200 meter schoolslag. Een rustig nummer werd het en winnares ea- van De voorzitter van de H.F.C. „Haarlem", de heer J. P. van Balen Blanken, heeft Don derdag de eerste graszode gelegd op het in aanleg zijnde terrein aan den Rijks straatweg. De zode werd gelegd op de plek, van waar de bal bij wedstrijden af getrapt zal worden. De voorzitter sprak den wensch uitdat de tegenpartij der roodbroeken het grootst aantal keeren van deze plaats af den bal aan het rollen zal brengen. Oostenrijkers komen niet naar Rotterdam Wijzigingen in de ploeg „De Rest van Europa" De beide Oostenrijksche voetballers, die in aanmerking kwamen voor het elftal van „De rest van Europa", de halfspeler Joksch en de buitenspeler Melchier, zullen niet naar Nederland komen om in den oefen wedstrijd tegen het Bondselftal op 6 Mei te Rotterdam opgesteld te worden. Dd keuzecommissie van de FIFA heeft de opengevallen plaatsen aangevuld met Lemberecht, den rechtsbuiten van België en met Gijger, den internationalen achter speler van Zwitserland. Verder wordt moeite gedaan om nog een kanthalf te verkrijgen, n.l. Prouff (Frankrijk). Schaken Kampioenschap van de bollenstreek In de vierde ronde van den wedstrijd te Hil- legom om het persoonlijk kampioenschap van de Bollens treek zijn gespeeld: Hoofdklas: C. Off fin-ga—Jan Verleur 01F. v. d. Berg—H. Verdegaal 1—0 regl.; Pastoor J. C. de Groot—B. A. Bax 0—1; W. de Laat—J. P. Koop 10: G. ScholtesH. van Diemen ',i-V,; j. Pothuis—D. Buijs afgebroken. Eerste klas: Hans VerleurP. Langeveld 01; •J. Boom—B. J. Kremer 1—0; J. j. Bol—J. Smit Va—i'i: D. Verhoef—H. A. Simons 0—1; S. Lie- verse—F. van Dijk VI—Vé; J. v. d. Berg—w. G. Verleur l0. Sport in het kort UITZENDING E.VGELSCHE BEKER-EIND- STRLJD. Zaterdagmiddag zal de KRO var 14.4516.20 uur over den zender Hilversum II (415 meter) een verslag uitzending van de tweede helft van den eindstrijd om den Engelschen voetbalbeker tusschen Burnley en Charlton Athletic, welke iden middag in het Wembley tadion in Engeland wordt gespeeld. werd de wereldrecordhoudster, die een voor sprong van zeven seconden behaalde op Wil Haveriag. Het spannendst waren de estafettewedstrijden. De dames vooral bekampten elkaar fel. DWR boekte een fraai succes cn kwam slechts 1/10 se conde eerder aan dan Rotterdam en 3/10 seconde eerder dan ODZ. Vermeld zij, dat de voorzitter van DWR, de heer G. Voogd voor het begin der wedstrijden aan de Zweden een vaantje aanbood. De uitslagen luiden: 400 meter borstcrawl da mes: 1. H. Termeulen, HDZ, 5 min. 41.3 sec.; 2. A. van Kampen, Robben, 5 min. 46.8 sec.; 3. M. Marsman. HVGB, 5 min. 51.5 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Nel van Vliet, 2 min. 55.6 sec.: 2. W. Haveriag 3 min. 2.6 sec.: 3. M. Laven, aller. Robben. 3 min. 7.8 sec, 100 meter rugslag dames: 1. I. de Gans. Neptunus. 1 min. 21.2 sec.. 2. A van Duij]. ODZ. 1 min. 22.8 sec 3. C. Vuyk ODZ. 1 min. 24 sec. 3 maal 100 meter wisselslag estafette: 1. DWR 4 min. 14.1 sec.; 2. Rotterdam 23.6 sec. De zwemvereeniging „Hellas" uit Stock holm was Donderdagavotid op bezoek bij de iiaarlemsche Zwem. en Poloclub „De Waterratten", die in het Sportfondsenbad een internationaal zwemfeest organiseerde. De voorzitter, de heer G. Voogd, overhan digde aan den aanvoerder der gasten een vaantje. 4 min. 14.2 sec.; 3. ODZ 4 min. 14.4 sec. 100 meter borstcrawl heeren: 1. R. Gustafsson, Hellas, 1 min. 4.2 sec.; 2. F Smol. ZIAN, 1 min. 4.4 sec.; 3. A. v. d. Bogaerde, DWR. zelfde tijd. 200 meter schoolslag heeren: 1. B. Bonte, ZAR, 2 min. 52.6 sec.; 2. J. van Daalselaar, AZ, 2 min. 57.6 sec.; 3. 5 Lilljkvist 3 min. 100 meter rugslag heeren: 1. H. v Schouwen, D.IK, t min 11 sec 2 N. Ko- revaar, Merwede. 1 min. 14 sec.: 3. T t.öfgren Hellas. 1 min. 14.4 sec. x 66 2-3 nieter borst crawl estafette heeren: 1. ZIAN 3 min. 25.6 sec.: Hellas 3 min. 28.4 sec.; 3. Haarlem 3 min. en vervangen moeten worden door geheel nieuwe, die dan nog eerst na overleg met een provincialen dienst kunnen worden goedgekeurd. De laatste vraag van dr- Brongersma luidt: „Is de minister bereid maatregelen te nemen, opdat in dit en even- tueele andere gevallen noodelooze vertra ging wordt voorkomen en wil de minister bevorderen, dat de wederopwbouw en de woningbouw niet in hooger mate worden vertraagd dan door de onoverkomelijke schaarschte aan materialen onvermijde lijk is? Bij de beantwoording der sprekers be tuigde de voorzitter, jhr. J. P. W. van Doorn zijn erkentelijkheid voor den steun, welken dr- Brongersma B. en W. verleent. Samenwerking met andere ge meenten achtte spr. niet noodzakelijk, om dat het een lokale aangelegenheid betreft. Overwogen zou kunnen worden een audiëntie bij den minister aan te vragen. Met den planologisehen dienst heeft het gemeentebestuur Maandag a.s. een onder houd. Mogelijk, dat eenig succes bereikt wordt- Op een vraag, om de huizen op een ander terrein te bouwen, antwoordde de burgemeester, dat er plannen zijn nieuwe terreinen bouwrijp te maken. Die vallen echter buiten het plan, waarover het thans gaat. De vergadering verleende credieten voor den schoolwerktuin, voor overbrenging van den distributiedienst van de Van Mer- lenlaan naar den Binnenweg, voor aan schaffing van een apparaat in het Gezond- heifishuis, voor verbetering van de Jan van Goyenstraat en voor den bouw van een brug bij de Vrijheidsdreef. Een legesver ordening werd goedgekeurd, evenals voor stellen inzake verkoop van een teeraf- scheider met ammoniakwasscher en toe kenning van pensioen aan oud-wethouders. Op een vraag van den heer Reijnders (Partij van den Arbeid) over het brand gevaar in „Sint Bavo" aan de Kerklaan, antwoordde de voorzitter, dat een onder zoek ingesteld zal worden. Achtste leerjaar drie jaar opgeschort Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp tot wijziging van de Leerplichtwet ingediend. In Augustus 1942 is wegens de invoering van het achtste leerjaar de leerplicht met een jaar verlengd. De mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft zich afgevraagd, of het wenschelijk is, deze verlenging en het achtste leerjaar te handhaven. Hij acht de verlenging alleen verantwoord indien in het achtste leerjaar zoodanig onderwijs wordt gegeven, dat het kind beter voor bereid ap het leven dan thans, de maat schappij ingaat. Het achtste leerjaar moet geen herhaling zijn van het in vorige ja ren geleerde. Naar de meening van den minister is het niet geoorloofd, den ouders de ver plichting op te leggen, hun kind het acht ste leerjaar te doen volgen, indien het daarin gegeven onderwijs practïsch van geen of weinig beteekenis is. De minister acht het daarom noodzake lijk de verlenging van de leerverplichting op te schorten tot een zoodanig tijdstip dat in het achtste leerjaar goed onderwijs gegeven kan worden. De minister meent dat na ongeveer drie jaren aan deze voor waarde kan worden voldaan. De minister wenscht voorts de Leer plichtwet voor het geheele onderwijs te doen gelden en voor schoolverzuim stren gere straffen op te leggen. Om misstanden bij het huisonderwijs te voorkomen, stelt hij voor, aan de inspecteurs van het Lager Onderwijs bevoegdheid te verleenen, de lessen bij te wonen. De minister heeft voorts aandacht ge schonken aan den in de kringen van het sohippersonderwijs g'euiten wensch, ook schipperskinderen onder de normale leer verplichting te betrekken. Kinderen bedolven onder instortende muur Een bouwvereeniging in Eist (Gelder land) zal in het dorp een twaalftal wo ningen doen verrijzen. Donderdagmiddag legde de burgemeester van Eist den eer sten steen. Toen de genoodigden na de kleine plech tigheid waren vertrokken, hebben eenige kinderen zich toegang tot het terrein ver schaft. Al spelende hebben zij de schoor van een muur weggetrokken. De muur is daarop ingestort en de kinderen werden onder het vallende puin bedolven. Een zes jarig jongetje raakte zoodanig gewond, dat het knaapje direct is overleden. Voor twc_ andere kinderen mjest onmiddellijk medi sche hulp worden ingeroepen. Hun ver wondingen bleken echter van minder ern- stigen aard te zijn, zoodat zij naar de ouder lijke woning konden worden overgebracht. HUIS, BOERDERIJ EN SCHUUR UITGEBRAND. Donderdagmiddag brak brand uit- in de met riet bedekte woning van een manden maker te Waalwijk. Aangewakkerd door den wind verteerden de vlammen het woonhuis in korten tijd. Het vuur sloeg over op een aangrenzende boerderij en daarna op een nabijgelegen schuur. Aan blusschen viel niet te denken. De inboedels en veel landbouwmateriaal gingen verloren tol 15 BINNENLAND p, De 36-jariRe Poolsche korporaal, die op s November in de Mesdagstraat te Amsterdam zijn vroegere vriendin doodsclioot, is tot vijf Jaa; rijkswerkinrichting veroordeeld. Veertig Deensche architecten zullen be#. Mei ons land bezoeken om een beeld te krijgt van de Nederlandsche bouwkunst. Na een 1*. zoek aan de oude Noordhollandsche stede; (Haarlem wordt blijkens het programma over. geslagen) waar de oude architectuur zal worde bezichtigd, worden In Amsterdam en Den H.jj de moderne bouwstijlen ln oogenschouw g* nomen. De Bailey-brug over de Maas bij Venlo aj vervanger worden door een andere, daar d( eerste „cake-walk" allures begint te vertoont?. Een nationale bakkersolympiadc zal op 3.| n 5 Juni in Krasnapolsky te Amsterdam gehot. 1 den worden. De opbrengst komt ten goede aan de 1600 getroffen vakgenooten. die geen elge- i- bakkerijen meer bezitten. Dr. J. E. Baron de Vim van Steenwljk. commissaris der Koningin ij g Noordholland heeft in het eere-comité zitting g* nomen. Het Bijzonder Hof te Assen veroordeelt - den vroegeren waarnemend burgemeester va: Dwlngeloo. den Journalist G. w. C„ tot 4 jaar gevangenisstraf. Een minuut stilte zal op 3 Mei van 11.00 t* 11.01 in acht worden genomen op het Rijkste'* graafkantoor in Den Haag ter herinnering v de verzetsslachtoffers. HAARLEM EN OMGEVING De heer K. Teer te Haarlem slaagde aa Technische Hoogeschool te Delft voor het paedeutisch examen electrotechnisch ingenieur. Te Bennebroek is een afdeeling van de G* reformeerde Vereeniging voor Drankbestrljdici jij opgericht. Ds. J. C. Brussaard, predikant der Gerefor. meerde Kerk van Bloemendaal, mOet op medlscS advies vier weken rust nemen. Ds. Pot, die op 4 Mei zijn intrede zal d«; ais predikant bij de Ned. Herv. Gemeente n Haarlem, zal vooraf bevestigd worden door <u. P. J. Mackaay. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente v«tj£ Heemstede heeft benoemd tot centrale jeugdled ster mej. A. Jansen uit Apeldoorn. Het bestuur van het „Kennemer Lyceum* deelt ons mede. dat met Ingang van 4 Februari 1947, waarop door hem zijn nieuwe functie alt leeraar aan het Nederlandsch Lyceum te 'sGr* venhage werd aanvaard, den heer R. C. Kuitert eervol ontslag is verleend als rector, sinds I Mei 1945 op non-activiteit, van het Kennemer Lyceum. Dinsdagavond 29 April zullen de leden de Ned. Hervormde Gemeente van Heemstede in de kapel „Nieuw Vredenhof" bijeenkomen voor een afscheid van ds. C. M. Briët, aan emeritaat is verleend als predikant. Zondagmid dag houdt ds. Briët zijn afscheidspredicatie. Onder auspiciën van het „In te national! 63 Centrum voor Industriëele Organisatie", zal op Vrijdag 2 Mei In Brinkmann, Groote Markt, voordracht onder den titel „Snelle vooraieninj <■.- in dringende behoeften" worden gehouden, waarin de consequenties van de Tolunie voor het Nederlandsche bedrijfsleven worden belicht, De Emmabloemcollccte heeft, in Heemsted» f 1297,75 opgebracht. De afd. Haarlem van den Nederlandsch® Trekkersbond houdt op Zaterdagavond 26 April een bonten avond in de Jeugdherberg Gijzen. De Arbeiders Tooneelvereeniging „Herman HeUermans" te Haarlem geeft op 10 en 11 Md in de Concertzaal een cabaret-avond. Dr. Henri Conradi zal op Vrijdag 2 en II Mei en Donderdag 22 cn 29 Mei een viertal]* zingen houden over Existentie-piiilosophie. W volgende onderwerpen zullen worden behan deld: Van Blaise Pascal tot Jean Paul Sartre; Kierkegaard en 't wezen van de angst; Het tra gische levensgevoel bij Unamunio en Existen- tiëele religie. i- SCHEEPVAART K. N. S. M. Berkel. 23 April te Savona. Or- nen, 23 April van Palermo naar Algiers. Fiiiga, I 23 April van Alexandrië naar Jaffa. Ardennes, 22 April van Istanboel naar Izmir. Theseus. 23 April van Livomo naar Genua. Bacchus. 23 April van Triest naar Flume. Ariadne, 23 April te Pa lermo. Stal. 22 April van Rouen naar Rotterdam. Ardea. 21 April van Bona naar Gibraltar. Ary Schef/er, 23 April te Amsterdam. Cottica. 23 April van Paramaribo naar George Town. Delft. 23 April van Barranquilla naar Cristobal. Van Ostade. 23 April te Curasao. MIJ. NEDERLAND. Tawali. 20 April te Los Angeles. Celebes. 23 April van Port Said naar Holland. HOLL. AFRIKA LIJN. Klipfontein, 23 April van Marseille naar Genua. Stad Maastricht. 24 April van Antwerpen naar Zuid-Afrika. K. P M. Nw Holland, 23 April uit Suez (uitreis). Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: E. L. CatsBoot. z.; A. Suijker- buijkKlinge, z.; C. J. v Vliet—Sweijèn. d.; B. Th. v. d Putten—Joosten, d. ONDERTROUWD: N. A. Nijssen en V. H. M. Croese; G. B. Zwetsloot en C. D. M. Buscnman; A. J. H. Roelofs en W. J. L. Cappelle; J. P. Prinsen en P. Joppe; A. M. Rutte en E. Vinlc. GEHUWD: W. Albach en A. van Wezel; F. G. de Wilde en A. Gimther Mohr; J. G. Boldingh en M. A. E. Muller; J. Jonker en H. M. E. de 'Ijs; P Korsman en A. Uijtendaal. OVERLFDEN Chr C. Veen. oud 63 j.; J. In- pijn. oud 68 j.: P. A. M. Roozen. 61 j Wed. C. C. DonkerBreuk:nk. 38 j,; Wed. Sj. Salverda -v. d. Meer, 76 J.; Wed. A. M. KlerE—Giesken, 87 j.; A. v. d. Slugs, 70 J. Het tientje aam 't einde van den langen weg Op de stoep van het Tribunaal ontmoet ten wij een mannetje met een uitdruk kingloos gezicht, die met een vlakke stem, die een latente teleurstelling deed ver moeden, informeerde of hij hier terecht was bij kamer 24. Onze mededeeling, dat een zoodanig vertrek niet in het Tribunaal vervat was, scheen hem niet te deren, Hij had, naar hij ons toevertrouwde, niet an ders verwacht. Een ingewikkeld economisch delict had hem tot boete-doening genoopt, maar di weg naar de plaats, waar hij zijn berouw had kunnen deponeeren was lang en kron kelig geweest. Hij had zich allereerst tot het pand ia de Smedestraat gewend, waar de H. Hermandaad kantoor houdt. Kamer 21 bleek eenige vol-ijverige recherche-ambte naren te beschutten, die het slachtoffer naar het omstreden perceel aan het Nas- sauplein verwezen. Daar zetelt achter de met het meergenoemde cijfer gemerkte deur een secretaresse die den delinquent evenmin van zijn wroeging wenschte te ontdoen. Zoo zag de Spaarnestad hem langs haar straten gaan van Kanton gerecht naar Arrondissementsrechtbank, van Stadhuis naar Griffie, van Officier fiscaal naar P.R.A. Zoo zat hij nu amechtig op de stoep van het huis der Politieke Rechtspraak. Een kleine burger in den strijd met de Velt Instanties. Opgewekt vertelden wij hem, dat hij nog maar enkele schreden had te doen om tot den Tuchtrechter voor de prijzen te genaken, die zeker met belang stelling van zijn wil tot schulddelging zou kennis nemen. Verlicht begaf hij zich der waarts. Later op tien dag kwamen wij hem weer in de stad tegen, nog achteloozer dan voorheen. „En?" vroegen wij warm. Hij keek ons vernietigend aan. „Heb je soms provisie gehad van datfc joetje, dat die vent me afgetroggeld heb?" was zijn wedervraag. J. H. B. Rijksambtenaren roken Grieksche sigaretten Dat de rijksambtenaren ook des nachts hun oogen den kost geven, ondervonden in den afgeloopen nacht eenige Grieken en landgenooten toen zij op het Sluiseiland te IJmuiden door kommiezen werden aan gehouden. De Grieken waren opvarenden van het i. in de sluis liggende Grieksche stoomschip |j Miriam, dat op weg was van Amsterdam f' naar Amerika. Zij bleken 13000 sigaretten bij zich te hebben, die prompt in beslag werden genomen. De betrokkenen kregen een proces-verbaal. De M.T.S. te Haarlem heeft 649 leerlingen Blijkens het jaarverslag van de Middel bare Technische School te Haarlem zijn er thans 649 leerlingen, verdeeld over de volgende afdeelingen: bouwkunde 83, weg en waterbouwkunde 83, werktuigbouw kunde 180, electrotechniek 95, vliegtuig- bouwkunde 128 en scheepsbouwkunde 80. 196 leerlingen zijn in Haarlem woonach- i tig, 2 in Haarlemmerliede. 7 in Haar lemmermeer, 12 in Beverwijk, 34 in Bloe mendaal, 3 in Bennebroek, 32 in Velsen, 2 in Zandvoort en 32 in Heemstede-

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6