Haarlems Dagblad leklemmend Boek Vorderingen te Moskou hebben verwachtingen overtroffen" Wat jhr. De Geer ten laste wordt gelegd Maatregelen voor de feestdagen Academie voor voortgezet economisch onderwijs Weerbericht He Jaargang No. 18618 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, j{825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37..Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 26 Xpril 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f4.tFranco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bi] de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem BEVJNS NABESCHOUWING ALAPARTE is Itabaansoh auteur. Hij behoort blijkbaar tot den adel en is1 :ist geweest onder Mussolini. Ook diplo- tt. Later heeft hij de carrière verlaten t is oorlogscorrespondent geworden. Zijn irfogsjaren zijn vreemd geweest. Hij heeft j Roemenië vertoefd en in Rusland, in ïlen en in Finland. Hij is teruggekeerd in en gevangen genomen» door het égimc; langen tijd heeft hij in de gevan- enis Regina Coeli doorgebracht. Tenslotte hij, anti-fascist geworden, in Zweden ntvangen als de gast van den ouden prins ;ène, vermaard schilder, broeder van foiling Gustaal'. Want Malaparte is overal ast geweest van de hoogst geplaatsten in en lande, wie dat dan ook elders waren. Zijn ervaringen in die oorlogsjaren heb- hem ongetwijfeld geschokt. Dat moet erkennen, nadat hij ze in een beklem- nend boek onder den titel „ICa-putt" heeft escHUderd. Het draagt dien titel ook in Fransche vertaling. Het is de bizarre J -hepping van een man, die als auteur in- talenten bezit en ze niet beheerscht, niet meer beheerscht. Er is een menge- Gt! ;>g in van cynisme met momenten van jiver gevoel. Er is veel pose in. Het telt ïrxe bladzijden: aangrijpend in de beel- gnde kracht van beschrijvingen, vooral sn de natuur. Maar de schoonheid in die al is als een giftige bloem. Er zijn lange Jweidingen, waarin de auteur zijn stijl terlaadt met adjectieven en ijdelheid; xns is hij er bijna onleesbaar door. De ijelheid speelt hem voortdurend parten: tet hinderlijke nauwkeurigheid rapporteert ij uitingen van schranderheid en geest, die jj zoowel in diplomatieken kring als aan bij Frank, den Duitschen beul van >olen, die later in Neurenberg zou worden ipgehangen, heeft gelanceerd. Trotsch oemt 'hij den bijval, dien hij ermee oogstte. Malaparte spreekt van huiveringwekken- c dingen. Hij reed met zekeren Dui'tschen ifenant Schulz in een Duitsche auto door Ie Russische sneeuw. Het vroor tientallen raden onder nul. De weg, begraven onder leeuw, was niet meer te zien in de vlakte, [aar er stond een Russisch soldaat, blijk- sar een krijgsgevangene, die met uitge- oj rekten arm de richting aangaf. En verder- weer een. En een eind verder weer een. iuIz salueerde voor eiken soldaat. Toen réeg Malaparte: „Hoe houden zij dat uit? jj moeten hier doodvriezen." Maar Schulz limlachte en verzekerde dat daar geen evaar voor was. Bij den volgenden man mden zij stoppen. Dat gebeurde en de .prü luitscher wees op een klein rcyid gaatje in Jsa voorhoofd van den Rus, dien hij weer rompt groette. Die Rus was dood. Zij wa- en allemaal dood en de Duitschers hadden m met uitgestrekten arm laten bevriezen als wegwijzers opgesteld. Ook schildert Malaparte een afschuwe- D» jke pogrom in Jassy. Maar in wezen nog rger is de sfeer van Frank, den gouver- eur-generaal van Polen, omgeven door ijn getrouwen en hun dames, met Frau Irigitte Frank als gastvrouw dier hof- juding. Malaparte vertelt van de pogrom Jassy en Frank keurt dat af. Roemenen tjn barbaren. De Duitsche cultuur daai/en- -gen si uit de Joden slechts in ghetto'_s op. hebben het er niet /ruim, dat is waar, aar het is hun eigen zaak te blijven leven, schuld is het niet dat er zooveel ster- Hij vraagt Fischer, den gouverneur ran Warschau, hoe het met de kindersterfte jhetto gaat en maakt hem een com- liment: Fischer heeft een gelukkige hand het organiseeren van zulke dingen. De iouverncur van Warschau bloost van ge- aegen. Wat. de kindersterfte aangaat: die 54 En later neemt Frank het gezel- chap mee langs de omheining van het ietto in Lublin. Hij vertelt van ratten, eruit komen. De dames slaken gilletjes trekken haar rokken bijeen om haar wnen. Er staat een Duitsche wachtpost, ie tweemaal op een gat in de omheining aiet en beide malen mist. Frank neemt em het geweer af. Dan ziet Malaparte een koker hoofdje, een paar armpjes, en be rijpt. De „ratten"' zijn kinderen, die door onger gedreven naar buiten pogen te irrien. Frank legt aan en schietDaarna er alleen de zacht dwarrelende sneeuw. Ander tafereel: het corps diplomatique in felsinki, met hoffelijkheid en alcohol, titels holle conversatie. Een Spaansche gezant 'te iie de Foxa heet en Franco-nationalist is, ten voorzichtige Zweedsche gezant, twee Tanschen van het merk-Vichy, een prins au Windischgraetz, dien Malaparte „Friki" Doemt en die wil weten hoe het met Hugo gaat. Hugo is zijn broer. Een moeilijke rraag, want Hugo is in vlammen met zijn rliegtuig neergestort, 's Nachts verzamelt gezelschap, met andere licht-aangescho- ien diplomaten, zich om een gewonden land. die voor het paleis van president ligt. De president komt er zelf bij, •oepen door de wacht en men is zeer ezorgd voor den eland, did met groote sederheid vervoerd wordt, opdat de vete- inaire dienst hem zal verplegen. Ja. Het wat spookachtig. Maar Malaparte keert terug in Italië en de golfclub van Aquasanto vermeit zich RomeinsChe aristocratie in luxe en zon- «weelde. Er is nog geen inval in Italië, iet is al 1943. Hier schildert zijn pen het choone landschap. Hier is de oorlog uit de node geraakt als conversatie-onderwerp jeunesse dorée en als hij ervan spreekt rispt hem een jong gravinnetje: „La uerre? On ne la porte plus." Dat draagt men niet meer. Malaparte zieit op het terras, leunend op 'haar ebbenhouten stok- met zilveren montuur, de oude douairiè- van den Romeinschen adel, geboren Brown en Samuel, die Amerikaansche erf- lenamen waren maar sinds lang prinses- ten zijn. En er is gedrang om graaf Ga- eazzo Ciano, den minister van Buitenland- die Zaken en schoonzoon van Mussolini, «ger op avonturen met vrouwen en onbe- tuidend man. Maar gehuwd met Edda, die hard en vreemd" is. Ciano neemt hem ter gde. Zij zijn oude vrienden. Hij vraagt tem om raad. De Duce haat hem. Welken btweg ziet Malaparte? „Er is er geen; jullie allen met hem ondergaan. Je had dat terder moeten bedenken. Wanneer? In En als hij niet luisterde, had je eruit roeten gaan." Maar Ciano ziet alleen het leden en is bang. „Hij spaart mij zoolang Edda het wil. Hij heeft alles voor haar over. Als zij mij loslaat ben ik verloren. Dit zijn enkele dingen uit dit vreemde, laden, koortsachtige boek en in vroeger lijden zou de wereld van zulk een boek, inig geloofd hebben. Dat is nu anders: tet getuigt van een losgebroken gekken huis in Europa en wij weten dat het er was. Hoevelen loopen nog los? Mala nar te is een ijdel en gespleten hepsr-'-, zijp beklemmend boek wekt af hoor van den schrijver. Maar men voelt Waarheid in de sfeer.R. P. De drie gasten-ministers vertrokken in een stemming van hoop op toekomstig succes De reacties der drie uit Moskou naar hun hoofdsteden teruggekeerde ministers van Buitenlandsche Zaken zijn niet zoo pessimistisch als men zou kunnen verwachten. Wel gaven zij uiting aan hun teleurstelling over de uitgebleven' beslissende resultaten, doch daarnaast toonden zij zich voldaan over de mate, waarin de openhartigheid op de con ferentie een rol heeft gespeeld. Vooral Bevin uitte zich in dien zin. Marshall beschouwt de conferentie volgens zijn uitlatingen tijdens een oponthoud in Berlijn niet als een mislukking. Bidault zcide bij het afscheid op het station te Moskou tegen Wisjinski, den plaatsvervanger van Molotof, dat volgens hem de hoop op uiteindelijk resultaat bl«ft bestaan. Bevin verklaarde tijdens een persconfe rentie in Moskou voor zijn vertrek, dat volgens zijn gevoel de eenheid der groote vier tijdens de conferentie hechter was ge worden. Wat Duitschland betreft waren grootere vorderingen gemaakt dan hij had verwacht. Hij zeide: „Ofschoon het tijd gekost heeft, geloof ik, dat wanneer de uit wisseling van denkbeelden en de ons ge boden gelegenheid, in de volgende maan den de kwesties meer in bijzonderheden te bestudeeren, in aanmerking genomen wor den, men tot de conclusie zal komen, dat de conferentie van Moskou per slot van reke ning een der grootste bijdragen tot het ves tigen van den vrede op gezonde basis is geweest." Ook over het viermogendhedenverdrag was Bevin „niet wanhopig" gestemd. Dit zou de eerste brug vormen tussohen Oost en West. Het Amerikaansche voorstel hield de -mogelijkheid in gedurende veertig a vijftig jaar een verbinding tusschen Oost en West tot stand te brengen. Bevin was hoopvol gestemd over de mo gelijkheid van een spoedige totstandkoming van het Oostenrijksche vredesverdrag. -De commissie, die hiervoor in het leven ge roepen was, zou doorwerken totdat deze kwestie zou zijn geregeld. President Truman heeft de leiders van beide partijen in het Congres uitgenoodigd voor een conferentie op het Witte Huis. Zondagavond aanstaande, tezamen met den minister van Buitenlandsche Zaken. Mar shall, voor een overzicht van de ontwikke lingen in de buitenlandsche poli'iek. Men verwacht dat Marshall een gedetailleerd rapport zal uitbrengen over de Amerikaan sche betrekkingen met de Sovjet-Unie. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken maajït bekend, dat minister Marshall Dinsdag van 02.30 tot Morgen geen winkelsluiting Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben besloten met het oog op den stand der bollenvelden alge- meene ontheffing te verleenen van alle verbodsbepalingen van de Winkel sluitingswet tot des" avonds acht uur. Bosch en heide bij Ommen in vlammen opgegaan Nadat dezer dagen nabij de buurtschap Giethmen bij Ommen een prachtig natuur gebied ter grootte van ruim 50 ha in vlam men opging, ontstond Vrijdag een groote heidebrand op het landgoed Vilsteren. De felle wind wakkerde het vuur geweldig aan. Toen een ruim dennenbosch vlam vatte scheen het blusschingswerk hope loos. Dat de brand toch werd bedwongen is voor een groot deel te danken aan het optreden van de militairen uit het kamp Laarbrug te Ommen, die in den verstik- kenaen rook en de verzengende hitte een kranig stuk blusschingswerk verrichtten. Ruim 40 ha heide met vliegdennen en ongeveer 10 ha bosch gingen verloren. De brand is waarschijnlijk ontstaan door von ken uit een locomotief. Wallace, „profeet in eigen land" Henry Wallace heeft plannen voor een tournée van kust tot kust door Amerika, teneinde het Amerikaansche publiek uit de eerste hand in kennis te brengen met zijn opvattingen betreffende wereldvrede en om verslag uit te brengen over zijn on dervindingen in Engeland, Frankrijk en Scandinavië. Hij is voornemens na zijn terugkeer in de V. S. te Hollywood een rede te houden voor de „vooruitstrevende burgers van Amerika". Hij wilde daartoe gebruik ma ken van het stadion, dat 20.000 menschen kan bevatten. De directie wenscht het echter niet ter beschikking te stellen, daar zij van meening is, dat het stadion niet kan worden gebruikt voor de verkondiging van ideologieën, „die de meerderheid van het volk niet sympathiek zijn". 03.00 uur (Ned. tijd) een radiorede over de conferentie van Moskou zal uitspreken. In Duitsche politieke kringen toonde men zich pessimistisch ten aanzien van de kans op het tot stand komen van een uiteinde lijke regeling voor Duitschland. wanneer de ministers in November aanstaande te Londen wederom bijeen komen. Men meent, dat tegen dien tijd de Westersche mogend heden nog hechter aaneengesc'naard zullen zijn eh de toestand in Duitschland onder wijl eer verslechterd dan verbeterd zal zijn. In politieke kringen te Weenen was men eveneens teleurgesteld over het uitblijven van het vredesverdrag, doch men erkende, dat het beter was zes maanden langer te wachten dan „een verdrag tot eiken prijs" te moeten aanvaarden. De dienst van Publieke Werken van de gemeente Bloemendaal heeft van den nood een deugd gemaakt door den bunker op het Bloemendaalsche Kopje te herscheppen in een uitkijktoren, die een prachtig uitzicht geeft op een groot deel van Kennemerland. Op den toren is een plaat aangebracht waarop in een gedicht de bewogen ge schiedenis van het Kopje wordt verteld. Zijn terugkeer naar Nederland en de brochure „De Synthese in den oorlog Op 9 Mei zal het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, zooals reeds is medegedeeld, beginnen met de behandeling van de zaak tegen den vroegeren min.-president jhr. mr. D. J. de Geer. Hem worden twee feiten ten laste gelegd, namelijk zijn terugkeer uit Londen via Portugal en Berlijn naar het bezette Nederlandsche gebied in Februari 1941 en het in April 1942 doen publiceeren van de door hem geschreven brochure ,.De Synthese in den Oorlog". In de tenlastelegging wordt verklaard, dat jhr. De Geer op 13 Mei 1940 naar Lon den is gegaan en daar een Nederlandsche regeering heeft gevormd. Nadat hij op 3 September 1940 als voorzitter van den mi nisterraad en als 'minister was afgetreden kreeg hij opdracht van den minister van Koloniën, om zich naar Nederlandsch-Indië te begeven, teneinde zich daar op de hoogte te stellen van den financieelen toestand van dat gebiedsdeel en speciaal vraagstuk ken te onderzoeken, welke zich bij herstel van de onafhankelijkheid van het moeder land ten aanzien van de financiën in beide deelen van het Koninkrijk zouden voor doen. Jhr. De Geer aanvaardde deze opdracht en vertrok op 5 November 1940 naar Por tugal. Vandaai- is hij echter met toestem ming van de Duitsche regeering via Berlijn naar Nederland gegaan. Hierdoor heeft hij zich begeven in de macht van den vijand, waardoor bij de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied wel de indruk moest worden gewekt, dat een zoo gezag hebbend persoon als de gewezen minister president in een verdere voortzetting van den strijd geen heil meer zag en bij de bondgenooten van Nederland wel twijfel moest worden gewekt aan de vastbesloten heid van het Nederlandsche volk, den oor log tegen Duitschland voort te zetten en aari de betrouwbaarheid van Nederland als bondgenoot der geallieerden. De brochure. Over het tweede punt, de publicatie van de brochure „De Synthese in den Oorlog" wordt in de tenlastelegging gezegd, dat deze brochure verscheen in een tijd, waar in in Nederland de vrije meeningsuitmg aan banden was gelegd en alleen datgene openlijk kon worden gepubliceerd wat den vijand welgevallig was of door hem werd geduld. De brochure, waarvan de tekst te voren door de Duitsche autoriteiten was goedgekeurd, verscheen met toestemming van het door nationaal-socialisten geleide departement van Volksvoorlichting. In de brochure wordt aangedrongen op een bespreking tusschen de geallieerden en Duitschland, hoewel Duitschland zich be schouwde als promotor der nationaal-socia- listische revolutie, welker grondslagen in lijnrechten strijd zijn met de grondslagen, waarop de Nederlandsche staat berustte en welk land bovendien de leiding over alle germaansche volken opeischte. In de brochure werd betoogd, dat de rede van Hitler van 19 Juli 1940 aanleiding gaf tot De bezoekers aan de beroemde races te Epsom in Engeland hadden te kampen met een hevigen storm, die vooral de dames vele moeilijkheden bezorgde. Later werd ge meld, dal een der tribunes van de renbaan door den wind bezweken was gelukkig niet tijdens de wedstrijden zoodat er geen persoonlijke ongelukken door werden veroorzaakt. bespreking en overleg, hoewel het jhr. De Geer bekend was, dat de Nederlandsche en de Engelsche regeering dit overleg reeds hadden afgewezen en bovendien gebleken was, dat Hi tier zich niet gebonden achtte aan internationale overeenkomsten, indien hij meende, dat deze in het belang van Duitschland niet moesten worden nage komen. In de brochure worden de volken rechtelijke regelen der neutralitèit be schouwd als te zijn overvleugeld door een soort van gewoonterecht. Geraffineerde aanslag in Palestina Naar officieel bekend gemaakt, is, is m het politiekamp van Sarona (Palestina) een postwagen in de lucht gevlogen, waar door een bureau en telefooncentrale in de nabijheid werden verwoest. Deze explosie kostte vier Britsche politieagenten het leven en zes andere werden gewond van wie één ernstig. De postwagen werd door een man in politie-uniform het kamp op gereden en bij het bureau, dat later ver woest werd, geparkeerd. Negentig secon den later volgde de explosie. De postauto werd hedenmorgen in Tel Aviv door zes gewapende lieden aangehouden en buit gemaakt. De bestuurder van den wagen en een inzittende, die vastgebonden wer den wisten zich te bevrijden en te ontko men, aldus de officieele mededeeling. In verband met de feestelijkheden in deze gemeente op 30 April en 5 Mei brengen wij op verzoek van de politie het volgende on der de aandacht van onze lezers: Teneinde de feestelijke stemming in de stad niet door wanklanken te laten versto ren, verzoekt de politie, aan de burgerij stipt de hand te willen houden aan de dooi de politie te treffen ordemaatregelen. Bedelende personen worden niet geduld en met nadruk wordt verzocht vooral geen geld te geven aan bedelende kinderen. Meestal toch worden deze kinderen erop uit gestuurd door de ouders, die zelf ar- beidsschuw zijn. Het is aan straatmuzikanten, orgeldraaiers, liedjeszangers en kunstenmakers verboden hun bedrijf uit te oefenen of vertooningen te houden, tenzij met vergunning. Alleen Haarlemmers komen daarvoor m aanmer king. Op 30 April, na des middags 12 uur, en op 5 Mei den geheelen dag zullen de ge meentelijke instellingen gesloten zijn. Al leen het bureau van den Burgerlijker Stand is op 5 Mei 's morgens een uur ge opend. Op dien dag wordt geen huisvuil opge haald; deze ophaalbeurt kan niet worden ingehaald. Twee minuten stilte De Burgemeester van Haarlem verzoekt den ingezetenen op 3 Mei a.s. des namid dags om 8 uur twee minuten stilte in achi te nemen ter herdenking van de in den oorlog gevallenen. Geen extraatje voor den nationalen feestdag 1 De algemeene voedselsituatie in ons land maakt het niet mogelijk, dat wegens den nationalen feestdag op 5 Mei extra ver strekkingen worden gegeven. Dit geldt zoowel voor de geheele bevolking als voor bepaalde groepen, die feestelijkheden wil len organiseeren, zooals kinderfeesten. Het woord is aan Frederik van Eedcn: Goede smaak kan het ook zon der kostbaarheid stellen. Jogoslaven in Italië worden opgevorderd Nieuwe verwikkelingen tusschen Joegoslavië en de Westelijken De Britsc'ne ambassade te Belgrado heeft twee nota's van de Joegoslavische regee ring ontvangen, waarin wordt gevraagd om onmiddellijk de Joegoslavische verra ders. die thans in of buiten kampen in Italië verblijven, uit te leveren. In de nota, die in scherpe bewoordingen was gesteld, wordt tevens verklaard, dat Italië door de geallieerde autoriteiten verhin derd wordt tegen Joegoslavische oorlogs misdadigers op te treden. Geëischt wordt Ie onmiddellijke ontbinding van alle Joe- ->slavische militaire formaties in de door ie geallieerden beheerde kampen. De waarnemende Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken Dean Acheson, heeft verklaard, dat de Ameri kaansche en Britsche regeeringen niet voor nemens zijn de bewoners van de geallieer de kampen in Italië, die door de Joegosla vische regeering als verraders worden be schouwd, uit te leveren, tenzij de Ameri kaansche en Britsche regeeringen hen schul dig achten aan opzettelijk collaboratie met den vijand. Dit standpunt is ter kennis van de Joe goslavische regeering gebracht. De V. S. hebben Joegoslavië voorts een nota doen. toekomèn, waarin zij opnieuw protestee ren tegen de inbeslagneming door Joego slavië van Italiaansche scheepswrakken in de wateren van Venezia Giulia. Intusschen hebben geallieerde autori teiten besloten, negen Joegoslaven die van oorlogsmisdaden beschuldigd worden, uit te leveren. De trein van Cairo naar Haifa, volgeladen met Britsche soldaten, werd in Palestina in de buurt van Rehoboth door een dynamietaanslag uit de rails geworpen, waarbij elf slachtoffers vielen en vele passagiers gewond werden. - De vernielde trein. EEN PRIMEUR VOOR HAARLEM Na de opening van de „Academie voor voortgezet economisch onderwijs" zal Haar lem in September een onderwijsinstelling rijker zijn. die de toch al vele en gevarieer de opleidingsmogelijkheden met een nieuw type komt uitbreiden. Deze economische academie gaat verder dan de H.B.S. A op welk schooltype zij het best aansluit en minder ver dan de Economische Hoogeschool. Zij ziet vooral als haar taak diegenen, die hun opleiding met het eind-examen van een middelbare school afgesloten zien. een zoodanigen theo- retischen ondergrond te geven, dat zij met een gescherpt inzicht in en een helder be grip van de problemen van het heden- daagsch maatschappelijk bestel, hun dage- lijksch werk kunnen verrichten. Sociologie zal als samenbindende factor van de maatschappelijke vakken fungeeren: deze laatste, die economie, bedrijfsecono mie, recht en statistiek omvatten, nemen het leeuwendeel van het lesrooster in be slag. Behalve de sociologie zal ook econo mische geschiedenis en inleiding tot de wijsbegeerte gedoceerd worden. Twee keer per week zullen 's avonds drie lesuren gegeven worden, de geheele op leiding neemt drie jaar in beslag. Aan het einde van den cursus wordt aan hen, die de opleiding met succes gevolgd hebben, een diploma verstrekt, Het zal voor de eind examinandi van de H.B.S. B en van het Gymnasium echter noodzakelijk zijn dat zij. om dit diploma te verkrijgen, ook over het praktij'kdiploma Boekhouden beschik ken. De initiatiefnemers tot de stichting van deze A ga dein ie die uit de rijen van de oud-leerlingen der Hoogere Handelsschool stammen hebben bij de zakenwereld voor hun streven een groot begrip en veel steun gevonden. De gemeente Haarlem heeft de „Academie" de beschikking ge geven over leslokalen in het gebouw van H.B.S, A en op de beerooting voor 1947 komt indien de raad hiermede accoord gaat een subsidie van 50.per leer ling. tot een maximum van 1000.aan deze school voor. Slaagt deze opzet, dan zullen in andere steden gelijkvormige instellingen opgericht worden, waartoe met het Nationaal Bureau voor Onderwijs er» Fconomischén grond slag contact gezocht is. Het bestuur, dat uit de heeren J. H, Tex- Pokkenepidemie in Luik In Luik heerscht een lichte pokken epidemie, welke practisch tot het ziekenhuis beperkt bleef. Er zijn geen sterfgevallen. In geheel Zuid-Limburg wordt gelegenheid gegeven tot inenting tegen deze ziekte. Ei leen reden tot ongerustheid. tor, voorzitter; J. Cransberg, secretaris: L. A. Bakker, penningmeester: P. C. André de la Porte, J. Clausing erTdr. A. Dekker bestaat en waarin de heer E. B. Molenaars als vertegenwoordiger van het bestuur der H.H.V. optreedt, heeft den socioloog mr. J. Bierens de Haan met het rectoraat belast. In het curatorium hebben o.m. de voor zitter van de Kamer van Koophandel J. J. Swens, prof. mr. C. W. de Vries. prof. dr. P. Kuin en loco-burgemeester D. J. A.- Geluk zitting. Voortgezette vergadering O O Nationale Vrouwenraad In de Vrijdagmorgen voortgezette ver gadering van den Nationalen Vrouwenraad heeft mejuffrouw mr. M. Teilegen een in leiding gehouden over doel, werkwijze en daden van het Nederlandsch Vrouwen Co mité en zijn verhouding tot den Nationalen Vrouwenraad. Zij deelde mee. dat het co mité zich in 1943 gevormd heeft en ook na de bevrijding werkt. De samenwerking tusschen de aangesloten vereenigingen is uitstekend en spreekster hoopte, dat het zoo zal blijven. Op voorstel van het dage- lijlcsch bestuur besloot de vergadering zich op het oogenblik niet aan te sluiten, doch de bestaande samenwerking voort te zet ten. Besprekingen zijn gaande over den vorm van samenwerking. Indien een defini tief voorstel gereed is, zullen de aange sloten vereenigingen hierover schriftelijk stemmen. Na de ochtendvergadering namen de af gevaardigden aan een autotocht door de bloembollenvelden deel. DR. ECKENER NAAR AiUERIKA? Van de zijde ^an de „Goodyear Tyre and Rubber Company" is medegedeeld, dat deze maatschappij door bemiddeling van de Amerikaansche regeering pogingen in het werk stelt den bekenden bouwer van de „Graf Zeppelin", dr. Hugo Eckener, in haar dienst naar Amerika te krijgen. Sommige soorten leverworst weer op den bon Met ingang van Maandag 28 April zul len Berliner- en Saksische leverworst en andere vleeschwaren, waarin behalve lever ook vleesch verwerkt wordt, weer uitslui tend op den vleeschbon verkocht mogen worden. Haagsche leverworst, die uitsluitend lever bevat blijft bonvrij. Het. C.D.K. deelt mede, dat op een bon voor 100 gram vleesch of vleeschwaren 300 gram van bovengenoemde distributie- artikelen verkrijgbaar zijn. Mooi verhaal kon fietsendief niet redden De politie te Hillegom heeft een 23-jari- gen Haarlemmer gearresteerd, die in een café te Hillegom een heerenfiets te koop aanbood. Hij deed daarbij het verhaal, dat hij op dit rijwiel van Venlo naar de bol lenstreek was gekomen om van de bloeien de hyacinthen en narcissen te genieten. Hij was echter tot de ontdekking geko men, dat hij geen geld meer bij zich had en daarom trachtte hij zijn vervoermiddel van de hand te doen. Zijn toehoorders ver trouwden het geval niet erg en mengden de politie er in. Een onderzoek wees uit, dat in Haarlem denzelfden dag aangifte was gedaan van de vermissing van een hee renfiets, waarvan de beschrijving wonder wel overeenstemde met het uiterlijk van het te koop aangeboden exemplaar. De man is voor de kracht der bewijzen ge zwicht en heeft bekend. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. Minder slachtoffers van het verkeer Het aantal ernstige verkeersongevallen is volgens een mededeeling van de K. N. A- C. gedurende de laatste vorstperiode aanzienlijk verminderd, zoowel door min der verkeer als grooter voorzichtigheid der weggebruikers. Het aantal dooden in het verkeer was in Januari slechts de helft van het aantal in Januari 1946. Uit kwar- taal-gegevens blijkt voorts een aanmerke lijke daling van het aantal bij verkeers ongevallen betrokken militaire voertuigen. Meer dan een derde der verkeersonge vallen met doodelijken afloop is te wijten aan voetgangers, Vooral kinderen bene den 13 jaar en ouden van dagen maken zich schuldig aan verkeerd oversteken o£ uitwijken. Bij verkeersongevallen zonder doodelijken afloop, waarbij voetgangers zijn betrokken hebben deze in vier van de vijf gevallen zelf schuld. De waarnemend burgemeester, wethouder D. J. A. Geluk, zal ln plaats van op Woensdag 30 April op Vrijdag 3 Met van 11 tot 13 uur spreekuur houden. IETS ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I, te De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Koude nacht met zwakke wind Morgen overdag geleidelijk weer toenemende wind tusschen West en Zuidwest. Ge deeltelijk hewolkt. droog weer Iets hoogere temperatuur dan vandaag 27 April: Zon op 5.20 uur onder 19 56 mr Maan op 10.10 uur. onder 2 40 uut (Eerste Kwartier) 28 April: Zon op 5.18 uur. onder 19.58 uur Maan op 11.32 uur. onder 3.19 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1