C L IJsland is rotsvast Gevaar van over-investeermcj lccrcn het nooit is niet denkbeeldig De Gaulle licht zijn plannen toe Het leger der mijnwerkers zal met 6000 man versterktmoeten worden Sport in het kort r Wereldnieuws ZATERDAG 26 APRIL 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Na twee wereldoorlogen oorlogen diedat IJsland alleen aan de IJslanders be zien inderdaad over de geheele wereld ver spreidden en waarvan de gevolgen in alle hoeken der wereld gevoeld werden heeft de politieke sfeer een zekere compactheid gekregen over de grenzen der landen heen, waardoor het verantwoord werd te spre ken van een „wereldpolitiek". De naties leven niet langer in de omheining van het nationale zonder gebonden te zijn aan wat er buiten de landsgrenzen gebeurt zij worden betrokken in den marsch der wereldbevolking door het leven, zij mar- cheeren mee in een gezamenlijken omme gang, fier aan net hoofd of sukkelend ach teraan naar gelang hun begrip en bereid heid voor den nieuwen toestand. Geen volk ter wereld leeft meer onge bonden zijn eigen willekeurig leven hoe klein het ook is en in welk „dead-erai" der aarde het zijn tenten heeft opgeslagen. Daar ergens in het Noorder., aan den Poolcirkel, ligt een eiland van 300 bij 200 mijl, met 130.000 inwoners: IJsland, een ei-vormig brokje land in de zee, met een onafhankelijke en vrije natie in republi- keinschen staatsvorm. En zelfs dat kleine, vrije landje werd betrokken in den grooten machtsstrijd van 19401945, omdat het enkel en alleen door de plek waar. het lag, van elementaire beteekenïs voor de rivalen Het was voor de IJslanders geen arbeiders te niet zal worden gedaan. vraag, tot welke partij in den oorlog hun- sympathie zich richten zou. De reden daar van noemen beteekent zich verdiepen in een prettig, bemoedigend aspect van de politiek, die elders ter wereld zooveel on aangename en troostelooze overwegingen oproept. Want de IJslanders zijn een voor beeld voor de volkeren der wereld. Zij leven in een bijna volmaakten vorm van democratie, die geen armoede, analphabe- tisme, werkloosheid o£ misdaad kent. Zon der leger en bijna zonder vloot handhaaft het IJslandsche volk zich door een beleid volle houding temidden van begeerige machten, die na den strijd de bruikbaar heid en beteekenis van het eiland als lucht en vlootbasis bevroeden en er gaarne een steunpunt voor hun wijdvertakte belangen zouden vestigen. IJsland koos in den oorlog de houding van sympathiseerend neutrale. Het hielp de geallieerden zooveel Het kon en heette hen hartelijk welkom toen zij er voet aan land zetten. Maar na afloop van den strijd ston den de IJslanders op uit hun welwillend gastheerschap. Zij maakten zich los ven Denemarken, verzochten' den Amerikanen hun militaire basis op te ruimen en knoop ten handelsbetrekkingen aan met wie zij konden, Rusland incluis. De Amerikanen waren eenigszins verbluft. Zij protesteer den en maakten hun verlangen voor per manente bases kenbaar, wat het IJsland sche parlement wellicht voor het eerst in zijn duizendjarige geschiedenis het IJs landsche parlement is het oudste ter we reld! in heftige debatten wikkelde. Het voorloopige slot was, dat de Amerikanen enkele bases mochten behouden, in afwach ting van eeft definitief verdrag. Het is eigenlijk een belachelijk beeld: het mach tige rijk der Vereenigde Staten met zijn gigantisch militair apparaat, bedelend om een plekje gronds van het kleine, nietige IJsland. Maar de belachelijkheid zit slechts in de tragische realiteit, dat macht en zwakheid in de wereld nooit over recht twisten, aangezien de zwakheid het niet waagt en de macht het niet tolereert. Zoo is dus IJsland in zijn wereldpolitieke rol een curiositeit. Een bemoedigende cu riositeit, die een voorbeeld vormt. Want de houding der IJslandsche regeering heeft op een zoo kwestbaar punt de rivaliteit tus- sohen de groote machten resoluut voor komen. Zijn bases zijn geen twistappel ge worden, zooals in Griekenland en Turkije. De realistische politiek van den IJslander zal zoo goed als zeker de consequenties aan vaarden, dat Rusland, wanneer het zijn verlangen daartoe kenbaar maakt, op den zelfden voet zal worden behandeld als Amerika. Tot nu toe heeft het IJslandsche „Alting'1 het parlement, nog geen motie behoeven aan te nemen waarin tegen bedreiging of dwang van buitenaf wordt geprotesteerd. De historie der democratie op IJsland, die eigenlijk alleen maar successen vermeldt, behoeft ook in dit tijdstip niet te worden aangevuld met een hoofdstuk over ernstige verdeeldheid. Want de weinige politieke partijen op IJsland zijn het er over eens, hoort en dat het zich niet mag leenen voor een machtspolitiek van welke zijde ook. De IJslanders redeneeren als de Lilliputters uit het sprookje: Zij zijn van meening, dat een goedmoedige Gulliver-reus met voor komendheid moet worden ontvangen, doch op tijd naar zijn eigen home moet terug- keeren wanneer de gelegenheid daartoe zich aandient. Welke taal Gulliver spreekt, doet niets ter zake. J. L. Bakkers laten den trog in den steek In een vergadering van de Haagsche fdeelmg van de Unie voor het Bakkerij- bedrijf is een motie aangenomen, welke ter kennis zal worden gebracht van het College van Rijksbemiddelaars. In deze motie wordt verklaard, dat vele vakarbei ders het bakkersbedrijf verlaten en een betere positie vinden, waardoor de over blijvend en boven hun krachten moeten werken teneinde de broodvoorziening nor maal te laten functioneeren. Aangedron gen wordt op het toekennen van een prestatie- of productiepremie, waardoor de achterstelling bij andere categorieën van Verder wordt een spoedige beslissing ge vraagd over de vacantieregeling. Indien deze aangelegenheeid niet voor 1 Mei wordt geregeld, dan zullen door de sterke onderbezetting in vele bedrijven de va- canties in het gedrang komen. „Heinrich" leverde valsche textielpunten Ambtenaren van den CCD hebben te Oss aangehouden een vrouw uit Brunssum, die in het bezit was van 2.220 valsche textiel punten, welke zij verkocht voor 37 cent per punt. De aangehoudene verklaarde de punten te hebben gekocht van een echt paar uit Schinveld, dat de bescheiden weer had betrokken van een Duitscher, dien men alleen kende als „Heinrich", uit een Duitsch grensplaatsje. De Duitsche poli tie, welke daarna in deze zaak ook een onderzoek instelde, hield drie personen aan, waarvan twee een volledige bekente nis aflegden. De herkomst der punten is wederom Aken, waar onlangs een typo graaf gearresteerd, is, die de valsche tex tielpunten vervaardigde. Een deel van de reeds verkochte valsche textielpunten is door den CCD achter haald. Handelsaccoord met Bulgarije In Den Haag zijn besprekingen gehouden tusschen een Nederlandsche en een Bul- ga arsche handels-delegatie; Deze bespre kingen hebben geleid tot de parafeering van een handels- en betalings-overeen- komst. De Nederlandsche delegatie stond onder leiding van dr. W. P. H. van Oorschot, adj. directeur van de buitenlandsche economi sche betrekkingen. De Bulgaarsche dele gatie werd geleid door den gevolmachtigd Bulgaarschen minister A. I. Karantjouloff. Herziening van de Armenwet Bij Koninklijk'»Besluit is ingesteld de in de Troonrede van verleden jaar aangek om digde staatscommissie tot herziening van de Armenwet. De officieele opdracht luidt: het instellen van een onderzoek omtrent de wettelijke voorzieningen, welke ten aan zien van de sociaal-Charitatieve zorg zullen dienen te worden getroffen. Voorzitter is jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Com missaris der Koningin in de provincie Gel derland. Substituut-officier van justitie veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heel't uitspraak gedaan in de zaak te gen mr. J. H. van de R. substituut officier van justitie te Utrecht, tegen wien een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontzegging van het recht bij de rechterlijke macht te dienen was ge- eischt, omdat hij op 16 October 1942 den directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau een aantal namen opgaf van per sonen die volgens hem in aanmerking kwamen voor tewerkstelling in Duïtsch- land als gevolg waarvan drie mannen lan ger dan een maand van hun vrijheid wer den beroofd. Hij werd conform den eisch veroordeeld, met dien verstande dat den veroordeelde het recht om een functie bij de rechterlijke macht te bekleeden voor den tijd van drie jaar werd ontnomen. Als bijzondere voorwaarde werd bepaald, dat hij telkens op 1 Juni van de jaren 1947. 1948 en 1949 f 100.moet overmaken aan elk der drie slachtoffers „als gedeeltelijke vergoeding voor het leed hen aangedaan". Rotterdam beeft de primeur van wijkraden Rotterdam is de eerste Nederlandsche gemeente welke het initiatief heeft geno men tot het instellen van wijkraden, waartoe de Rotterdamsche gemeente raad thans in principe heeft besloten. Deze wijkraden zijn commissies, welke uit de burgerij door den gemeenteraad wor den benoemd en waarin geen gemeente ambtenaren zitting mogen hebben. Zij be oogen de burgerij nauwer bij de gemeen telijke huishouding te betrekken eenerzïjds doordat het college van B. en W. den wijk raad over voorstellen ten aanzien van die wijk kan hooren, anderzijds door het doen van voorstellen en aanbevelingen van de zijde van den wijkraad aan het college van B. en W. en aan den gemeenteraad. De kerkelijke, politieke en verdere maat schappelijke schakeeringen zullen zooveel mogelijk in den wijkraad tot uitdrukking komen. Klaverblad gesnapt Gisteren meldden wij, dat uit de bewaar- Het is in deze rubriek al eens meer op gemerkt dat de groote winsten, welke door vele Nederlandsche ondernemingen over 1946 worden gepubliceerd, licht aanleiding kunnen geven tot een ongemotiveerd opti misme. Men heeft er in bepaalde kringen, ook in het parlement, reeds verkeerde conclusies uit getrokken en het is daarom goed er aan te herinneren dat de in vele gevallen hoogere cijfers gesteld worden naast die van 1945, toen de bedrijven voor een goed deel nog onder de oorlogsomstan digheden gebukt gingen en voorts dat de vennootschappelijke kapitalen meestal nog zijn uitgedrukt in guldens van vóór den oorlog. Men mag zich er zeer zeker over verheu gen dat het Nederlandsche bedrijfsleven zich in den loop van 1946 krachtig heeft kunnen herstellen en grootere winsten heeft kunnen behalen, maar men houde ook hier ernstig rekening met de waardeverminde ring van het geld, tengevolge .waarvan die winsten grooter schijnen dan ze in werke lijkheid zijn. De vele emissies van den laat- sten tijd wijzen er op. dat de kapitaals positie van vele ondernemingen bij de mo netaire ontwikkeling achterop is geraakt en dat men bij bedrijfsomzetten, welke in vele gevallen nog aanmerkelijk kleiner zijn dan die van vóór den oorlog, belangrijk grootere kapitalen noodig heeft. Het dezer dagen gepubliceerde jaarver slag van de Nationale Herstelbank, welke instelling uit. 1946 voor f 177 millioen aan voorschotten en credieten gecontracteerd of in behandeling had, wijst er op dat van dit bedrag nog slechts f 81 millioen werd opgenomen en dat het tempo der disposi ties de eerste maanden van het nieuwe jaar een opmerkelijke vertraging te zien geeft als gevolg van het feit dat de voor de be drijf sverniem^irig zoo hoog noodïge kapi taalsgoederen nog niet konden worden aan geschaft, en omdat ook de grondstoffen- voorziening nog steeds uitermate gebrek kig is. De deviezennood springt hier wel duide lijk in het oog en staat aan de nieuwe in- vesteeringen in den weg, waaruit de con- j clusie kan worden getrokken dat, zoo deze plaats van de oude Alexanderkazerne te i belemmering kon worden opgeheven, zoo- TTc>r* TT3o ct arros+an+on uraron rvntcnaril -,,*-1 f.>1 r. TTI- r.r~l Den Haag, drie arrestanten waren ontsnapt. Naar wij thans vernemen, zijn zij in Nieu- werkerk aan den IJssel door de rijiks politie in samenwerking met de marechaussee gisteravond om kwart voor negen gear resteerd. Een veearts, die het bericht van de ont snapping via de radio had gehoord, was het drietal namelijk tegengekomen en had toen onmiddellijk de rijkspolitie ter plaatse ge waarschuwd. wel op de Herstelbank als op de kapitaal markt door de Nederlandsche bedrijven in nog veel grooteren omvang een beroep zou worden gedaan. Geleidelijk zullen de ka pitalen der bedrijven zich bij de waarde vermindering van den gulden moeten aan passen en zoolang zij dit niet hebben kun nen doen, zijn de groote winstcijfers over 1946 derhalve in vele gevallen misleidend. Zoo heeft bijv. Werkspoor, die in 1945 een verlies leed van f 3,6 millioen, gedu- Tijdens een persconferentie verklaai'de generaal De Gaulle, dat het niet in zijn bedoeling ligt door het instellen van zijn „Partij van het Fransche volk" een een partijenstelsel in Frankrijk ingang te 'doen vinden, doch slechts het Fransche volk „een vrije en algemeene stem te doen hebben in de Fransche regeering". Ten aanzien van de verhouding tot de andere partijen' zeide De Gaulle, dat zijn. beweging geenszins de experimenten die in voorgaande jaren met een enkele partij te zien waren gegeven, wilde herhalen. „Een enkele partij is belachelijk: wij willen geen dictatuur maar een democratie van het Fransche volk, dat stemt met een vrij en algemeen stemrecht". Op de vraag: „Denkt u, dat oorlog tus schen de V. S. en de Sovjet-Unie onvermij delijk is?" antwoordde De Gaulle: „Oorlog is nooit onvermijdelijk. Wij moeten altijd trachten den vrede te bewaren, maar het wordt reeds laat." Als zijn politiek zou zijn geslaagd, zouden Engeland en Frankrijk De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8 00, 13.00, 13.00. 20.00. 23 00 uur NleUWS. 8.15 Ouverture. 8.30 Voor het platteland. 8.45 Lichte muziek. 9.15 Geestelijk teven. 9:30 Platen op verzoek.. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Ev. Luth. kerkdienst. 11.45 H. D. Louwes spreekt. 12.00 Fransche platen. 12.30 Zondagclub. 12.40 Vrou wenkoor. 13.15 Orgel, piano en zang. 13.S0 Spoorwegen spreken. 14 05 Boekenhalfuur. 14 30 Haydn, Rachmaninoff. Tsjaikowsky. 15.45 Film- praatje. 16.00 Dansorkest. 16.30 Voor de vrouw. 16.40 Sport 17.00 Bijbelverzen. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17.30 Oome Keesje. 18.15 Sport. 18 30 Strijdkrachten. 19.00 Radtolympus. 1930 Cabaret. 20.15 Metropo'.e-orkest, 20.45 Detective- hoorspel. 21.15 Tosca. verkort. 22.05 Cabaret. 22.30 Muziek-mozalek. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00. 9.30. 13.00. 19.30 en 22.00 uur Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Kerkdienst uit de Begijn hofkapel te Haarlem. 9.45 Hoogmis. 1130 Trio. Tsjaikowsky. 12.15 Boekbespreking. 12.30 Lunch concert 13.45 Apolog-.e. 14.05 Kamerkoor. 14.45 Causerie over atoomkracht. 15 00 Piano-duo 15,30 Pears zingt liederen van Britten. 15.45 Nieuwe spelling. 16.00 Opera. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Chr, Geref, kerkdienst. 18.30 Gewijde muziek. 19.15 Kent gij uw Biibel? 19.43 Sport. 20.00 Gewone man en Actualiteiten. 20.15 ..De zilvervloot". 21.15 Luisterspel „De Zwarte tulp". 22 20 Avondgebed. 22.40 Lichte muziek. 23.15 Slavische symphonische muziek. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13 00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek. 30 Platen. 9.15 Mor genwijding. 9 30 Handel. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10 30 Voor de vrouw. 10.35 Fluit. 11.00 Op den uitkijk. 11.15 Operette. 11.45 Famtlielprichten. 12.00 Platen. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Platen van Bretagne. 14.20 Zuid-Afrikaansche poëzie. 14.40 Cello en piano. 15.00 Gevarieerd program ma. 16 30 Opera. 17.00 Dansorkest. 17.30 Voor padvinders. 17.45 Rijk over 2ee. 18.15 Koor. 18.30 Strijdkrachten. 10.05 Platen. 19.30 Inleiding tot muziekbegrip. 19.45 Landbouwrubriclc. ïo.or. Ge varieerd programma. 22.15 Piano. 22,45 Causerie „Wereldbrand of wereldopbouw". 23,15 Swing. HILVERSUM II# «15.5 M.. 218 M. en 1873 M. 7.00 8.00. 13.00. 19.00. 20 00 en 22.00 uur Nieuws. 7.45 Een woord voor den dag 8.15 Platen. 9.15 Voor z:eken 9.30 Politieberichten. 9.50 Alpen- symphonie. Rich. Strauss. 10.30 Morgendienst 11 00 Orgel. 11.15 Voorlezen. 11.35 Piano. 12,00 Harmonie-orkest en orgel. 13.15 Lunchmuzlek 14 00 voor Jonge moeders. 14.20 Platen. 15.00 Strijkkwartet 15.45 Ravel. 16.00 Bijbellezing 16 45 Kamerorkest. 17.25 Voor de jeugd. 18.00 Sport 13.30 Metropole-orkest. 19.20 Boekbespre king. 19.40 Platen. 20 IS Orgel en zang 21.10 De nieuwe spelling. 21.25 Harmoniemu/.lek. 22.30 Cello. 22.45 Avoüdoverdenkiiifi. 23.00 Mozart, Binnenkort landelijke wervingsactie Een der belangrijkste factoren in het welvaartsherstel van Nederland, die de Ne derlanders zelf in de hand hebben, blijft voorloopig de productie der binnenland- sche steenkoolmijnen. Wil het industrieele apparaat weer op volle toeren komen te draaien en in de naaste toekomst de huis brandvoorziening onder handhaving van de distributie op bevredigende peil komen, dan zal de productie der Limburg- sche mijnen van negen millioen ton de opbrengst van 1946 moeten worden ver hoogd tot twaalf millioen ton in het loo- pende jaar. Om dit te bereiken zal het le ger der „ondergrondsche strijders" met nog 6000 man moeten worden versterkt. Daartoe wordt in de komende maanden een wervingsactie in het geheele land ge houden, in samenwerking met de gewes telijke arbeidsbureaux. De achteruitgang onzer productie van steenkool is in eerste instantie te wijten aan het verlies van 6000 Duitsche en 3000 Poolsche arbeidskrachten, benevens 6000 van Nederlandsche en andere nationaliteit, waaronder in totaal 10.000 vaklieden. Bo vendien stelde de mijnindustrieraad waar in tien werkgevers en tien werknemers zitting hebben, vast, dat de man-prestatie in den vervolge niet meer zal mogen be dragen dan 80 procent van 1938. Ondanks ernstige eigen tekorten is het noodzakelijk kolen te exporteeren, zij het dan ook uiteindelijk ten eigen bate omdat slechts tegen leverantie van kolen uit het buitenland Finland, Zweden en België het hoog noodige hout enfelas voor den wederopbouw en onontbeerlijke genees middelen kunnen worden betrokken. Langs chemischen weg moeten thans ook uit de mijnproducten grondstoffen worden geleverd voor de fabricage van zouten, zeep, bakpoeder, genever. kunstmest, am monia en medicijnen. Op dit gebied kan onze industrie een belangrijk deel van de vroegere Duitsche productie overnemen. Beheersching van een groot deel der Euro- peesche markt ten aanzien van deze arti kelen is op den duur geenszins onmogelijk. De wervingsactie zal gericht zijn tot mannen van 18 tot 35 jaar. De vooroplei ding vergt drie of vier maanden. Na een jaar gaan de arbeiders over in accoordloon tegen ongeveer 80 procent van het hou- wersloon. na twee jaar wordt dit 90 pro cent en na ongeveer vier jaar komen zij op volledig loonpeil Zoo verdient een 18- jarige ongeveer f 5.50 per dag als aan- vangsloon, hetgeen tot 23-jarigen leeftijd opklimt tot I 7.25 per dag. Er is een rege- ling getroffen dat arbeiders bij hun komst de eerste maand geen kostgeld behoeven te betalen. Na een maand werken krijgen zij boven hun loon 35 gulden extra, be nevens een stel ondergoed, sokken en een overhemd, welke emolumenten een maand later nogmaals worden verstrekt. Na een verblijf van drie maanden krij gen zij een nieuw costuum gratis. De thans ingezette wervingsactie richt zich wegens het. woningtekort in de mijnstreek in hoofdzaak tot de ongehuwden. De arbei ders worden in kloosters en gezellenhui- zen ondergebracht. Het kostgeld bedraagt daar f 1.40 per dag. De voeding benadert het vooroorlogsch peil De gewone Ne derlander ontvangt thans 2200 calorieën. Een mijnwerker brengt het tot 5200 calo rieën. Een gehuwde mijnwerker heeft recht op 42 mud en een ongehuwde op 12 mud kolen per jaar. De pensioengerechtigde leeftijd, welke thans 55 jaar bedraagt, zal vermoedelijk in 1954 tot 50 jaar worden teruggebracht. Het gevaren-risico is voor een chauffeur vijf maal en voor een bouwvakarbeider die op een stelling werkt driemaal zoo groot als voor een mijnwerker. Het onge- vallencijfer van de mijnen is gelijk aan dat van een bedrijf als de Philipsfabrie- ken. een centrum hebben kunnen vormen voor de vorming van een vereenigd Europa, dat een bufferstaat had kunnen zijn tusschen de.V. S. en de Sovjet-Unie. Op het oogen- blik scheen het hem toe, dat de practische gelegenheid om deze rol te vervullen voor deze beide landen voorbij is. Mogelijk zul len zij dit later kunnen, wanneer elk zijn economische kracht heeft teruggewonnen. Duitschland moet deel uitmaken van een vereenigd Europa, wanneer zijn vermogen tot agressie teniet is gedaan. Voetbal Stormvogels ontvangt Haarlem Vermoedelijk zal de „thuis"wedstnjd vari Stormvogels in het Heemsteedsclie Sportpark tegen de roodbroeken nog meer belangstelling van de aanhang van „Haarlem" trekken dan van de IJmuidenaren. omdat op het oogenblik velen de verrichtingen van de kampioensclub volgen. De kans bestaat immers, dat het kam pioenschap geprolongeerd wordt, ais de Haar lemmers tenminste de resteerende wedstrijden winngn en De Volewijckers en Neptunus mins tens drie verliespunten boeken. Van Storm vogels kan gewonnen worden, maar toch moet opgepast worden. Met geestdrift kunnen de IJmuidenaren wat bereiken. EDO trekt naar RFC. de ploeg, die VSV met 4—0 klopte. In Haarlem wonnen de Rotterdam mers met 2—1; mogelijk wint EDO nu met deze cijfers. VSV bezoekt Emma en kan een zege behalen. In de tweede klas heeft RCH vrij. Velsen— Volendam kan een gelijk opgaande strijd wor den en van Kennemers, dat HVC op bezoek krijgt, wordt opnieuw een zege verwacht. Na de groote nederlaag van HBC zijn de vooruit zichten weer somber of zijn de Heemstedenaren morgen tegen Vriendenschaar weer op dreef? De strijd in de derde klas C tusschen Schoten en rVV, die een thuiswedstrijd hebben, zal ongewijzigd blijven. De ploegen zullen wel winnen. In de derde klas A van district II speelt HFC thuis tegen LFC en TYBB tegen Wassenaar. De gastheeren hebben de beste kansen. Tennis Zuid-Afrika leidt met 2—1 tegen Engeland Vrijdag is de wedstrijd tusschen Engeland en Zuid Afrika te Brighton begonnen. Voor Zuid Afrika speelden Sturgess en Fannin in enke. en dubbelspel. Engeland liet in het enkelspel Barton en Mottram en ln het dubbelspel Mot tram en Carter spelen. Sturgess won zooals hij wilde van Barton met 6—1, 6—3 en Mottram van Fannin met 64. 63. In het dubbelspel maakte Carter zooveel fouten, dat het goede spel van Mottram -daardoor geheel teniet werd gedaan en de Zuid Afrikanen wonnen zonder zich bijzonder in te spannen met 7—5, 6—2, 9—7. rendé de eerste tien maanden van 1946 weer 1.6 millioen verdiend en thans voor niet minder dan f 41 millioen werken on derhanden, maar het kapitaal van f 8\'z millioen wordt met f 4Va millioen verhoogd door de uitgifte van aandeelen a 130 Ook een kleiner bedrijf, dat op een prach tig verleden kan wijzen, de Kon. Nedcrl. Grofsmederij, komt met een aandeelen emissie van f 500.000 en de stroom van nieuwe emissies zal ongetwijfeld nog ge- ruimen tijd aanhouden en sterker worden naarmate het mogelijk blijkt de bedrijven weer tot den vroegeren omvang uit te brei den en de noodige aankoopen van grond stoffen en kapitaalgoederen te effectuee- ren. Terecht wijst de directie der Herstelbank er in haar verslag op dat het gevaar voor „over-investeering" uit nieuwe middelen niet denkbeeldig is. Nieuwe investee- ringen immers zijn alleen-gerechtvaardigd wanneer de onderneming kan rekenen op een aanhouden van de gunstige conjunc tuur en de uit die investeeringen voort vloeiende extra baten kan aanwenden tot extra afschrijvingen. Ook hiermede zal bij de beoordeeling van de dividendvooruitzichten op de aan- deelenmarkt moeten worden gerekend, ge lijk ook de regeering blijkbaar bereid is met betrekking tot de belastingen, welke op de winst drukken, bizondere faciliteiten te verleenen voor zoover die winst voor extra afschrijving wordt gebruik. Want dat de gunstige conjunctuur "zal aanhouden, kan natuurlijk niet worden verwacht. Zelfs de economische stelsels, welke in dezen tijd worden toegepast, bie den daarvoor geen waarborg en ook in de naaste toekomst zal de conjunctuurcyclus ongetwijfeld zijn hoogtepunten en laagte- punten kennen. Dit is een reden temeer om de kunstma tige belemmeringen, welke thans het be drijfsleven nog in vele opzichten bemoei lijken, zoo spoedig mogelijk weg te nemen en er in elk geval voor te waken dat het geen nieuwe hinderpalen in den weg wor den gelegd. In dit opzicht heeft het ook op de beurs groote voldoening gewekt, dat minister Huysmans zich in de Eerste Kamer ge keerd heeft 'tegen socialistische experi menten en aan het Nederlandsche bedrijfs leven een grootere bedrijfsvrijheid heeft in uitzicht gesteld. Hij wordt daarin krachtig gesteund door zijn Belgischen collega, die in tal van sefctoren de handelsvrijheid heeft hersteld teneinde op die wijze het verantwoordelijkheidsbesef van den onder nemer te stimuleeren en den persoonlijken onderaaningsdrang te bevorderen. De maand Maart gaf gelukkig betere cijfers voor den buitenlandschen handel; de uitvoer ging van f 97.1 millioen in Februari tot f 138 millioen vooruit, de invoer daalde van f 312.7 millioen tot f 256.3 millioen, zoodat het nadeelig saldo f 122 millioen bèliep tegen f 215 millioen in Februari. Over het eerste kwartaal werd voor 1 343 millioen uitgevoerd en voor f 770 millioen ingevoerd, hetgeen een in- voeroverschot van -f 427 millioen betee kent, een cijfer dat in de komende kwar talen zal moeten dalen, wil het ramings- cijfer van f 1 a f iy2 milliard voor 1947 niet worden overschreden. Prof. Holleman promoveerde zestig jaar geleden Vandaag viert de bejaarde oud-ihoog- leeraar en vermaarde scheikundige prof. dr. A. F. Holleman een zeldzaam jubileum. Het is zestig jaar geleden dat hij in Leiden promoveerde tot doctor in de scheikunde op een proefschrift, getiteld „onderzoekin gen over het zoogenaamde b-nitrocymol". Prof. Holleman is thans 87 jaar oud en geniet van een rustigen levensavond in Bloemendaal, na een werkzaam en produc tief aandeel in den vooruitgang van de kennis der chemie te hebben geleverd, dat hem een groote bekendheid deed verwer ven in binnen- en buitenland. Drijvend weerstation in den oceaan België heeft van Nieuw Zeeland het fregat „Sheboygan" aangekocht, dat in den Atlantischen Oceaan als weerstation dienst zal doen. Het schip, dat in '1943 werd gebouwd, heeft deel uitgemaakt van de Amerikaansche oorlogsvloot. Het heeft een lengte van 304 voet, een breedte van 37.5 voet en een inhoud van 2100 ton. DAMES VAN DWT WONNEN VAN NEP TUNUS. Voor de tweede ronde Van de Roco- con tbekercompeti tie werd Vrijdagavond de wedstrijd DWTNeptunus (Amersfoort) ge speeld. De Haarlemsche dames wonnen na eer goed gespeelden wedstrijd met 2—0 dank zij .doelpunten van Ria Janssen en Nel Turken- burg. Door deze overwinning komen de dames van DWT in den halven eindstrijd dezer beker- competitie tegen de winnaars van den wedstrijd RDZRobben. WATERPOLOWEDSTRIJDEN VOOR ZON DAG. In het Sportfondsenbad zullen Zon dagavond de laatste waierpolowedstrijden der wintercompetitie var. den kring Haarlem worden gespeeld. Als tusschenwedstrijd staat op het programma DWR—HVGB: het program ma van de competitiewedstrijden luidt: Dames- HaarlemDWT. Heeren. Afd. I: DWR 2—Haarlem 1; HVGB 2 VZV 1; HPC 2—DWT 1. Willem de wijsgeer had gezegd, dat het In het nart en de ziel van den mensdi zit. En zoo waren om vijf uur bij ons op den hoek in het stamcafé de debattea gaande geraakt. Het was naar aanleiding van wat mees- ter Joekes in de Kamer over de schanda- Itgheden had gevraagd en wat daar toot bedebatteerd werd. „In het hart en in de ziel zit 't", ze Willem, „en niet in de statistieken en a> processen-verbaal. Wanneer ik de minu ter was geweest („zou je wel willen' de aannemer, maar die interruptie wenj genegeerd) dan had ik gezegd: „heeren, d» menschen moeten veranderen en als it menschen niet veranderen dan veranöe je de menschenmaatschappij ook niet, noj met geen honderd millioen procesverbale niet". Wij waren het er eigenlijk allemaal m« eens Zelfs de waard-zelf bromde binnens- monds zijn instemming, iets wat niet gauw gebeurt, „want buiten het stemhokkie 3 Piet neutraal" zegt de commies van postkantoor altijd. „Geef me er nog maar een", zei Willen en hij schoof zijn glas over den toog „Wanneer de menschen zulke hebbedinge tjes blijven, zoolang ze met een g klokkie en een bonte manteltje d'r hoog. ste geluk en zaligheid inlossen, zoolang zalle de koeie over de rivieren naar gië zwemmen". Willem houdt van gewaagde conclusiej en hij zoekt het verband der dingen altijd over de wijdste spanningen. Daarvoor a hij nu eenmaal de wijsgeer van vijf en die reputatie ligt hem dicht aan he; hart. „Ze zetiren dat ons volk zoo achterui is gegaan" zei bovenmeester. „Zelfs de liedjeszangers in de bioscopen zaniker daarover. Alsof dat nou de wijzen uit Oosten zijn, die een volk den spiegel moe ten voorhouden Wij zijn natuurlijk nie', achteruit gegaan. Wij zijn precies hetzelfde gebleven: alleen zijn wij armer gewordet en nou komt onze hebberigheid spiernaah voor de ramen staan. Maar dat is niet alleen in Nederland zoo. Dat is overal zog. Neem de Amerikanen hun sigaretten en hun biefstuk en hun whisky maar eeia af. Moet je zien wat er daar gebeurt. Ai je alles hebt is het gemakkelijk genoeg fatsoenlijk te zijn. Laten de stommelingen niet altijd op Nederland schelden. Ze hoo ren er zelf immers bij. En laten ze non ook vooral niet denken, dat het eene volk fatsoenlijker is dan het andere. Het zijt allemaal menschen, doodgewone menschen. En laten ze hun eigen nest niet bevuilen" Ik had willen applaudisseeren. Boven- meester zei precies wat ik altijd zeggen wil, wanneer een heele treincoupé braa! zit te doen over de slechtigheid van alle andere men^fhen in alle andere trein- coupés. Maar men applaudisseert niet bij ons op den hoek. Men spreekt of men zwijgt met de ellebogen op de tapkast. „Precies wat je zegt", zei de boekhou der. „Nederland is nog een best land, hebben ze vier en zestig duizend koeien over de grens getrokken en al liggen de proleten achterover in hun nieuwe wagens, Maar Nederland is een ziek land. Ver- geten die schimpers, dat wij kapot ge maakt zijn in den oorlog? Én dat onze wonden nog etteren?" Willem de Wijsgeer vroeg: „Hoe komt dat nou, dat ze in de Kamer die gewone mensohelijke kanten van de zaak niet effies keurig belichten? Er zitten allemaal aar dige jongens op die banken. Boeren meesters, klerken en economen, maar nooit een psychiater. Psychiaters moeten wij hebben. Een volk is net een rriensch. Het kan ook zijn zielsziekten hebben, die je met cijfers en slimme rapporten niet peilen kan en zeker niet genezen".- Dat was al zoo'n beetje het einde van het dagelijksoh gesprek. De waard zei dat ei- niet meer was. En om zes uur komt de soep op tafel. Vandaag was het biljart onaangeroerd gebleven. De laatste stralen van de zon schenen pardoes op het nikkel van de bierpomp, die net deed of ie van zilver was. „Ze leeren het nooit", zei Willem. „Als ze in Den Haag maar allemaal zoo wijs waren als jij" zei de commies. En toen ging de waard de knip op c deur doen. ELIAS. jPanda en de Meester-detective N J 20. „Luister!" zei de speurder fluisterend. „Dat krantebericht geeft me een ruimere kijk op het geval! Onze zaak staat niet al leen! Het is die dief niet alleen om ónze radiatordop te doen! Neen! Hij steelt alle knoppen die hij te pakken kan krijgen! Begrijp je wel? Zie je nu, wat men door rustig denken kan bereiken? Ik' combineer en deduceer en zie! De feiten staan ge rangschikt voor me! Kom mee, waarde Panda! We gaan proberen om den dief op heterdaad te betrappen. We eten rustig onze voedzame pap en gaan dan de stad in! Zo gebeurde het. Een half uur later slopen de speurder en Panda de straat op en be. gaven zich onopvallend naar het grootste plein ivaar vele fiuto's geparkeerd stonden. ..Je hebt vandaag reeds veel geleerd, waar de Panda!" fluisterde de meester. Van avond krijg je echter de kans om nog méér te leren! Luister goed naar mijn orders en bega -geen vergissingen! Onze reputatie staat op het spel!" Vredesboodschap. President Ho Tsji Min van Vietnam heeft volgens de Viet- nameesche radio een vredesboodschap gezonden aan de Fransche regeering. Dit zou ziin geschied door bemiddeling van den Franschen hoogen commissa ris voor Indo-China. Emïlle Bollaert. Officieele kringen in Saigon verklaar den van mets te weten. Tóch verboden. De commandant van het Leger des Heils in Duitschland heelt verklaard, dat plaatselijke Sovjet autoriteiten de activiteit van het Leger des Heils in Dresden. Maagdenburg, Chemnitz en Zwickau hebben ver boden. S.S. In het proces tegen den S.S,-generaal Oswald Pohl, die de leiding had over alle Duitsche concentratiekampen, is uitgekomen, dat de S.S. 33 millioen mark in goud kreeg uitbetaald voor het vernietigen van de Oost-Europee- sche Joden Eén S.S.-afdeeling ver moordde bij die actie 90.000 Joden. Handenarbeid. Teneinde het gevaar voor het uitbreken van ziekten te beperken heeft het stadsbestuur van Berlijn be sloten nogmaals een groote puinruim actie te beginnen. Men wil 200.000 kubieke meter puin weghalen en daar er te weinig mechanische hulpmidde len zijn, za! men een beroep doen op de bevolking. Protest. De Britsche ambassadeur in China heeft bij de Chineesche regeering ge protesteerd inzake een incident op 13 April waarbij Chineesche strijdkrach ten op een Britsch burgervliegtuig vuurde® dat op weg was van Hong kong naar Macao. Klein-Helgoland. Honderdvijftig arbeiders zijn thans bezig met het sloopen van de installaties van Berlijns grootste schuilkelder (40 meter hoog, 70 breed en 70 lang). Daarna zal de bunker, die 400 vertrekken bevat, met dynamiet de lucht in geblazen worden. Onmogelijk? Deskundigen van 24 landen zijn in Genève tot de slotsom geko men, dat de afschaffing van paspoor ten voor buitenlandsche reizen nog niet mogelijk is.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2