bel 13000 la SS Vijf jaar gevangenisstraf geëischt tegen ex-burgemeester van Amsterdam TAXI? ZATERDAG 26 APRIL 1947 HAARLEMS DAGBLAD Voute's beleidzijn fouten en zijn goede tverken99 Vrijd<yjavond om kwart voor elf uur kon de president van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam eerst mededeelen, dat op Vrijdag: 9 Mei uitspraak gedaan zal worden in de zaak tegen den 54-jarigen oorlogsbur.gemeester van Amsterdam, E. J. Vqüte. Hiermede was de meest langdurige zaak van het Amsterdamsche Hof een behandeling van 13' - uur was achter den rug bijna ten einde. De procureur-fiscaal, Mr. N. J. G. Sikkel, had korten tijd voor den, het einde aankondigcnden hamerslag van Prof. Mr. J. A. van Hamel, vijf jaar gevangenisstraf en ontzetting uit alle rechten voor het leven gevraagd tegen den verdachte. Voute, die volgens de tenlastelegging in begin 1941 uit handen van de bezettende macht de benoeming van burgemeester der hoofdstad aanvaardde, werd eenige maan den geleden in afwachting van zijn berechting in vrijheid gesteld. Een lange rij getuigen lichtte de zaak verder toe. Als een der eerste punten weid de vraag behandeld, of Voute om zijn be noeming heeft verzocht of dat hij werd ge dwongen het ambt van burgemeester te aanvaarden. Dr. W immer, de secretaris-generaal van Seyss Inquart, zou hem plotseling hebben uitgenoodigd burgemeester van Amsterdam te worden. „Ik was over deze uitnoodiging zeer verbaasd", merkte verdachte op. De president maakte echter bekend, dat in de correspondentie van den N.S.B.- autoriteit M. M. Rost van Tonningen een uitvoerige briefwisseling tusschen dezen en Voute is gevonden, gevoerd van Juni 1940 tot aan zijn ambtsaanvaarding toe, waarin de laatste zich meer en meer op drong voor het burgemeestersambt. Hij noemde in October 1940 oud-burge meester De Vlugt een waardelooze figuur en schreef aan Rost, dat het zijn oude ma- riniershart goed deed de W.A. te zien mar- cheeren. „Ik zal mjjn best voor u blijven doen", antwoordde Rost van Tonningen steeds. Op 5 Maart 1941 werd Voute tot burgemeester van Amsterdam be noemd. Er ontwikkelde zich ter zitting een discus sie over de door Voute afgelegde ambtseed. Uit verslagen met persfoto's, die in het dos sier aanwezig waren, las de president ge deelten voor over de beeediging door den rijkscommissaris Seyss Inquart van de nieuw-benoemde burgemeesters van Am sterdam, Haarlem. Zaandam en Hilversum, resp. Voute, Plekker, Van Ravenswaay en Bönninghausen, die samen met Seyss- Inquart op een foto vereeuwigd zijn. Ver dachte bleef echter beweren, dat hij de eed aflegde in handen van den toenmaligen Ne- derlandschen Secretaris-Generaal Dr. K. Frederikis, die op de foto echter niet voor komt. Tegen het middaguur ging de president er toe over het beleid van den oud-burge- meester de revue te laten passeeren. Door een nieuwe verordening kreeg Voute de bevoegdheid de wethouders te benoemen. „Het waren bijna allemaal N.S.B.'ers" merkte de president op. Verdachte ant woordde, dat er reeds drie waren toen hij burgemeester werd. Over verdachte's politieke instelling werd in het rapport van de P.R.A. gezegd, dat verdachte „sterk gegrepen was door het idee van een Groot Germaansch Rijk", Voute zou voorts volgens de aanklacht 125.000 van de gemeente Amsterdam ge stoken hebben in de oprichting van de Oost Compagnie, maar verweerde zich ter zitting door te zeggen, dat secretaris-generaal Fre- deriks deze heeft opgericht en hem gelast had aan de oprichting deel te nemen. De oud-burgemeester trachtte in 1942 lid te worden, zoo vermeldt de tenlastelegging, van de Nederlandsche S.S. Dit werd hem geweigerd, omdat Mussert het niet wilde toestaan alvorens Voute lid werd van de N.S.B. Later is hij er toch in geslaagd be gunstigend lid te worden van de S.S. De president repliceerde: „De Duitschers wilden niet, dat N.S.B.'er werd, naar mijn meening. Een niet-N.S.B.'er, die toch meewerkte, en die niet tegenover de natie de smaad van het N.S.B.-lidmaatschap droeg, kwam beter in hun kraam te pas." Het Paleis. „Het paleis op den Dam is nog altijd leeg en dat bij het heersohende gebrek aan ruimte" schreef verdachte aan een der Duitsche gevolmachtigden. „Ik wilde Mussert er niet in laten, die interesseerde er zlcli voor," verklaart hij thans voor het Hof. Pres.: „Maar dan zouden de Duitschers er toch zelf intrekken?" Voute: „Ik wilde probeeren het via de Duitscliers voor Amsterdam te behouden cn er desnoods pro forma enkele kamers van het raadhuis in plaatsen." Willy Lages, S.D. Kriminal-Secretar, noodigde Voute volgens de beschuldiging uit voor een „Kameradschaftsabend'' in het dienstgebouw in de Euterpestraat. „En de burgemeester van Amsterdam", zoo vervolgde de president, „antwoordde dat hij gaarne op dit vriendelijke aanbod in zal gaan." Verder nam prof. Van Hamel het den verdachte hoogst kwalijk, dat hij op 14 Maart 1943 „gaarne" gebruik maakte van een Duitsche uitnoodiging om de herden king van den „Heldengedenkdag" bij te wonen. Voute antwoordde niet. Aangaande de zakelijke verhouding tot den Sicherheitsdienst kwam vast te staan, dat Voute eenerzijds nauw samenwerkte met Kriminal Sekretar Willy Lages, maar dat deze samenwerking aan den anderen kant verscheidene „goede werken" op zijn debet heejt opgeleverd. Het financieele beleid van den burgemeester werd bespro ken en er kwam aan het licht dat hij be halve zijn salaris van f 25.000 per jaar een DE DISTRIBUTIE Maandag 28 April. Haarlem, schoenenbon, voor hen. die bij de eerste cljferaanwljzing geen schoenenbon heb ben ontvangen, omdat aan hen reeds na 1 Januari 1945 een bon was verstrekt. In de Vleeschhal zijn de letters A, C en D aan de beurt. Heemstede, levensmiddelenkaart TOT; tabaks- ♦•rsnaperings- en gecombineerde kaarten; brandstoffenkaart; contróle inlegvellen. 912.30 uur E; 2—4 uur F—Ga. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 2S April 1947 GEHUWD: 25 April, D. d. Vries en A. M. G- Hage. BEVALLEN van een zoon: 23 April, P Baljet Koegler: A. W. H. Kloes—Ratote; 24 April. E. G. Hermus—Snel; M.» G. E. P'.omp—Sabeüs; A. C. Pompe-v. Engelen: J. C Fabel—d Beunje; C. M. Burghout—Schouten; 25 April. G. v. d. Glossen—Rosenhart; F. v. LleropKamsir.a BEVALLEN van oen dochter- 22 April. P. J. Versluis—Koning; 24 April, H. H. G. v. d. Lin den—Otihers. OVERLEDEN: 22 April. A. M. J. Reusing— Straatman. 77 J., Kleverparkweg: 23 April, G. J, A Kievit. 13 J.. O. Tuindorplaan; H. J. v. Ma:iNDenser. 74 J„ Papetoren vest; 24 April, S. Walkler—v. Beusekom, 94 J., Kamperiaan; M. A. y, <i. Fluit—Luijken, Tfl J., Burretstraat. aanzienlijk bedrag voor representaties ver teerde, onder meer door diverse diners met Duitsche autoriteiten te geven. Requisitoir en verdediging. Laat in den avond begon mr. Sikkel, de procureur-fiscaal zijn requisitoir, waar in hij mededeelde, dat er van alle kanten pressie op hem is uitgeoefend, om verdach te in afwachting van zijn berechting in vrijheid te stellen. Op verschillende gron den is dit inderdaad geschied, ook al om dat de gezondheidstoestand van den be klaagde veel te wenschen over liet. De motieven van Voüte, die hem deden besluiten, het burgemeesterschap van de hoofdstad te aanvaarden, omschreef de aanklager als een vast geloof in de over winning van Duitschland, welke met zich zou brengen, dat Nederland vazalstaat zou worden met Amsterdam als eenige be langrijke plaats. Spreker noemde Voüte niet „zoomaar een klein verradertje", maar een verrader op hooger en breeder plan. Hoewel de procureur-fiscaal toegaf, dat er door den verdachte „goede werken" zijn verricht, meende hij toch, dat alleen de negatieve feiten kunnen gelden. „Als deze man dan een verrader is van groot formaat, zouden wij hem moeten doodschieten. Maar de huidige strafcome- die laat dit niet toe". Na deze woorden eischte mr. Sikkel vijf jaar gevangenisstraf met levenslange ontzetting uit alle rech ten. Mr. A. W. Kymmell beschreef als ver dediger de wijze, waarop zijn cliënt tal- looze Amsterdammers heeft geholpen. Hij meende voorts, dat er geen enkel concreet feit naar voren is gekomen, dat strafbaar geacht kan worden en de advocaat zeide, het voor zichzelf een blamage te achten, wanneer hij geen vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging zou kunnen bewerk stelligen. Hugo van Lennep ten grave gedragen Op 17 Februari 1945 vielen op de Waals- dorpervlakte bij Den Haag drie Nederlan ders voor het executiepeloton van een vijand, die in zijn blinde woede om de na derende nederlaag niets meer ontzag. Zij waren drie weken van te voren bij een poging om met een opdracht van de on- dergrondsche over de linies te komen, in Dordrecht gearresteerd en naar Scheve- ningen overgebracht. Zoo vielen zij met de bevrijding, waarvoor zij gestreden hadden, in het zicht. Een week geleden pas werd him graf op de Waalsdorpervlakte gevonden. Eén van hen was de 32-jarige Haarlemmer Hugo van Lennep. student aan de Technische Hoogeschool in Delft. Vrijdagochtend werd hij op de Eerebe graafplaats in Overveen naar zijn laatste rustplaats gedragen. Achter de baar, waar op de Nederlandsche vlag haast schuil ging onder de bloemen, gingen familieleden, oud-medegevangenen uit Scheveningen, vertegenwoordigers van de Delftsche stu denten en een" aantal van de vrienden, zooals hij er zooveel had. Hij werd er gelegd naast de andere ge vallen illegalen, die er rusten in de dood- sehe stilte van de duinen. Boven de be graafplaats woei het rood-wit-blauw half stok. Een familielid sprak aan het graf over zijn beminnelijkheid, over zijn gave om overal het mooie te zien en vooral over den geest, die hem bezield had in den verzetsstrijd, het verlangen naar de vrij heid, waarvoor hij zijn leven heeft ge geven. De streek tusschen Haarlem en Leiden met de mooiste routes door de bloeiende velden. (Adv.) Bennebroeks oorlogsmonument wordt op 3 Mei onthuld Het oorlogsmonument te Bennebroek zal op 3 Mei des middags 5 uur worden onthuld. De voorzitter van het Comité de heer J. F. van Lierop, zal het aan de gemeente aanbieden, waarna de burge meester het woord zal voeren. Aansluitend hieraan zullen de dooden worden herdacht. Hierbij zal spreken ds. Dokter van de Stichting „Vogelenzang", waarna pastoor Jansen Schmidt de plechtigheid met gebed zal eindigen. „Zang en Vriendschap" Het is verheugend weer een stijgende lijn waar te nemen in den zang onzer Koninklijke Liedertafel. Op het concert van Vrijdagavond ontwikkelde zij vaak meer dan sonoren samenklank, dien we ons van jaren geleden herinneren, en het zui. ver uitvoeren van en volkomen op toon blijven bij de gevaarlijke enharmonische en chromatische overgangen in een werk als Bruckner's „Um Mitternacht" bewees, dat de dirigent P. Loory er in geslaagd is ook het muzikaal gehoor der onder hem werkende zangers te ontwikkelen. Mooi stemmenmateriaal is vooral bij de tenoren en bassen aanwezig; de middennoot van 't mannenkoor kwam nog wel eens minder fraai voor den dag en dient zich nog op veredeling der klankproductie toe te leg gen. De koorwerjes yan Kothe en Giezen boden weinig interessants. Veel hooger staat en veel moeilijker is Neumann's „Vexilla Regis"; de fugato's daarin zouden nog aan duidelijkheid kunnen winnen. In Brückner's „Um Mitternacht" werd een hooge tenorsolo met begeleiding van bromstemmen zeer mooi gezongen. In „Tijdzang" heeft de componist, Fred. Roeske, de schrijfwijze van den modernen tijd gevolgd, niet ten voordeele der klank schoonheid. Hier en daar herinnert het aan zijn veel mooier „Gebed voor den Tempel"; ik zou wenschen, dat Roeske zich aan zijn stijl uit dien tijd houdt en niet in kwinten en octavenparallellen zijn heil gaat zoeken. De altzangeres Annie Hermes zong drie door Joaquin Niu met nogal zwaar en dik klinkende begeleidingen voorziene oude Spaansche aria's en Brahms' „Zigeuner- lieder"; het was een genoegen haar even wichtige zangkunst en goede voordracht weer eens te hooren. En die violist Gijs Beths bewees weer dat zijn techniek tegen alle problemen opgewassen is en dus ook met de virtuoze jonglerieën van Sarasate en Hubay geen moeite heeft; zijn tempera ment leent zich echter beter voor vertol king der klassieken dan voor die van wer ken waar het Spaansch of Hongaarsch moet toegaan. Het laatste deel van het program ma was internationaal: Spaansch, Hon gaarsch, Weensch, Noorsch (Bruch's goed gezongen Nordisches Maienfest") en Ne- derlandsch. Emmy van Eden begeleidde als gewoonlijk uitmuntend. K. Dfe JONG. Voetbal Britsch elftal tegen Rest van Europa Het Brltsche elftal, dat op 10 Mei te Glasgow tegen de Rest van Europa spelen zal, is als volgt samengesteld: Doel: Swift (Engeland). Achter: Hardwick, aanvoerder (Engeland) en Hughes (Wales). Midden: Macaulay (Schotland), Vernon (Ier land) en Burgess ^(Wales). Voor: Matthews" (Engeland), Mannion (Enge land), Lawton (Engeland), Steele (Schotland) en Llddell (Schotland). „Driekoningenavond" Een tot in finesses verzorgde uitvoering Wij mogen de S.TA.R.T. erkentelijk zijn, dat zij haar paradepaard ook nog vóór het einde van het seizoen ten onzent heeft laten draven. De vertooning van Shakespeare's „Driekoningenavond" is een der indrukwekkende en feestelijke too- neelgebeurtenissen geworden, welke men niet vergeet. Albert van Dalsum heeft met deze tot in de puntjes volmaakt geregisseerde, geënsceneerde en gespeelde bewerking den genialen auteur recht laten wedervaren. Wat hij ons heeft doen genieten, was Shakespeare, onverkort en onversneden; den Shakespeare van de romantische sfeer, van de guitige intrige, van het geestige woordspel; den kwistigen schenker, wiens fantasie schuimend uitstroomt uit muziek en dans, uit acrobatiek, clownerie en schil derachtigheid van costuum en décor, dat de dichterlijke dialoóg met kleurige arabesken omlijst. Op een avond als deze vereenigt het tooneel waarlijk al de di verse kunsten tot een harmonische syn these. Wilden wij in bijzonderheden afdalen, dan zou er geen eind aan de opsomming komen. Wanneer wij hier dus met slechts enkele aanduidingen volstaan, beseffen wij de onvolledigheid van wat een weergave van heel het genotene behoorde te zijn. Dan valt allereerst onze aandacht op Anny de Lange, een tot nog toe minder op den voorgrond tredende actrice, die in de travestie-rol van Viola met een ver bluffend fijne mimiek de gevoelens, welke de gewaande page in haar moeilijke situa tie moest verbergen, vermoeden deed. De melancholie van den verliefden hertof vond in Johan Schmitz een gevoeligen ver tolker. Mary Smibhuysen belichaamde met een wel wat gereserveerde gratie gravin Olivia, wier hofhouding met kostelijke humor en met komisch élan vertegenwoor digd werd door Johan Fiolet (Jonker Tobias), Ben Groenier (Bibberwang), Paul Huf (Malvolio), Edwin Thomas (Fabio) en Frits van Dijk, die als de nar zijn woordspelingen puntig lanceerde en zijn liedjes forsch en toch melodisch ten beste gaf. Als de vrouwelijke deelgenoot in dit spel van spot en dwaasheid fungeerde Marie Hamel in de rol van de kamenier. Kees van Iersel bracht met den kaper kapitein een opera-figuur op het tooneel. Een goede Inval is het geweest, tijdens het bij open doek changeeren de door Maurice van IJzer gearrangeerde* en gedi rigeerde muziek van Humperdinck te ac- centueeren door een danseres, Gabriëlle Destree, die zich vlot van haar taak heeft gekweten. Het décor van Wim Vesseur en de costumeering door Marie Sternheim droegen het purine bij tot deze schitteren de voorstelling, welke met een opgetogen ovatie werd bekroond. H. G. CANNEGIETER. DE BLAUWE DOXAU (L u x o r) Een eenlgs- zlns naïeve visie op het leven van een Zigeu- nerstara In het schoone land der Magyaren, voorzien van een behoorlijke dosis zwarte lok ken. vurige oogen, violen, czardassen en wat dies meer zij. Het gegeven draalt voornamelijk om Anika (Madeleine Sologne), wier aantrek kelijkheid de noodlge onrust ln de tempera mentvolle zielen van de zigeuners (die nog net een tikje te Fransch zjjn) opwekt. Het noodlot achterhaalt de aanwezige schurken en de berooide, eerst nog onrechtvaardig beschul digde en weggejaagde, maar charmante San- dor. die met behulp van zijn, inderdaad ver dienstelijk stemgeluid de vrouwenharten doet smelten, trekt alsnog aan het langste eind. Liefhebbers van zigeunermuziek zullen hun hart hier niet kunnen ophalen, want het dertig-man sterke orkest mist het werkelijke tsigane-accent volkomen. De „HELDEN DEK LUCHT", die in het voor programma van het Spaarnetheater de toeschouwers bezig houden, blijken een vriendenpaar te zijn, dat gelijkelijk bedreven is ln vliegen, ballonvaren, meteorologie en liefde. Deze laatste doet hun vriendschap ln haat verkeeren en ln dien gemoedstoestand gaan zij een tochtje naar de stratosfeer maken. Een Imposant onweer doet de verbeten trek ken op hun Adonis-gelaten ontspannen en als goede* vrienden ontmoeten zij elkaar weer ln het ziekenhuis, waar het meisje-waar-het-om- glng tot haar oorspronkelijke sympathie terugkeert. De blik, die zij den achterblljven- den vriend schenkt, doet ons echter het erg ste voor het huwelijksgeluk van het Jonge paar vreezen. In de hoofdfilm worden wij deelgenoot ge maakt van de avonturen, die Frank Ratdle in zijn „Buitengewoon verlof" be leeft en die terecht lachfontelnen tegen het plafond doen klateren. EEN VREEMDE PASSAGIER (City) be handelt een ongewoon thema met weldadige fijnzinnigheid. De psychologie van een „leeliJk eendje", dat door zijn tyrannieke en egocen trische moeder als zoodanig beschouwd en geestelijk verpletterd wordt, is de zich herha lende geschiedenis van dit geslaagde film werk. Het eerste kind. de oudere generatie, werkt zich met behulp van een te elfder ure ingrijpenden psychiater naar een zonniger le ven en weet. door de ervaring gerijpt, ook het tweede kind. het Jongere geslacht, uit de slop van een ongelukkige Jeugd te verlossen. Dat Is dan de grondtoon. Hieromheen heeft regisseur Irving Rapper een hoog liefdeslied van twee menschen laten spelen, het welk zich oplost ln een slotaccoord, dat geenszins „happy ending" wil zijn. maar dat toch het eenige besluit kan vormen van deze subtiele romance. ..Now Voyager!", een titel, welke veel beter de durf om het leven te grijpen uitdrukt dan het nietszeggende „vreemde passagier". Met veel beleid vertolkt Bette Da vis de oudste van de twee „leelljke eendjes" en zij heeft ln Paul Henreld een lntelllgen- ten tegenspeler gevonden, die haar soms te veel langs de paden der suikeren romantiek laat dwalen, maar toch een overtuigend spel kan laten zien. Deze film ls uiterst sterk ln haar zielkundige momenten, hoewel zij in de feitelijke uitbeelding van de uitersten te fel werd en daardoor aan realisme Inboette. Waar de drukkende verteltrant van dit werk menig maal tot een zekere loomheid leidde, werd met een welkom vroolijk trekje tegenwicht gege ven. zoodat een doorwerkt geheel ontstond. „PICCADILLY INCIDENT" (Palace) speelt zich in Londen af tijdens den „Blitz" en be schrijft hoe een Engelsch officier trouwt met een „wren" een lid van een vrouwelijk hulpcorps enkele uren voor dit meisje naar het Verre Oosten vertrekt. Aangezien zij eenigen tijd later als vermist wordt opgegeven trouwt de officier na een tragischen wachttijd op nieuw. Dan komt echter de verloren gewaan de terug. Dit zou het begin kunnen zijn van een be wogen drama, doch de film heeft zich juist ver diept in een uitvoerige schildering van alles wat aan deze tweede ontmoeting vooraf gaat en besluit hierna met een betrekkelijk korte weergave van den dood van deze vrouw in een bom-aanval. He; is een nogal larmoyante geschiedenis ge worden. die weliswaar goed spel bevat van Anna Neagle. maar bij lange na niet den innigen en realistischen toon weet te treffen die verscheidene Engelsche films den laatsten tijd hadden. De moeilijkheden van het verfil men van een boek treden duidelijk tevoorschijn in de hardnekkige pogingen van regisseur Herbert Wilcox om zoo veel mogelijk bijzonderheden en nevenverwikkelingen te geven. Een kort geleden gehouden stemming, waar aan ongeveer een kwart millioen Engelschen mee deed. heeft „Piccadilly Incident" aangewe zen als de beste film van het jaar 1946; tusschen de rolprenten, die wij dit seizoen zagen, neemt deze voor ons zeker niet zoo'n belangrijke plaats ln. Zwitsersche sleepboot te water gelaten Vrijdagmiddag wapperde van de romp van de „Rudolf Miescher", een voor Zwit sersche rekening op de werven der Haar- lemsche Scheepsbouw Maatschappij aan het Spaarne gebouwde Rijnsleeper van 600 ton, de bekende roode vlag met het witte kruis. Voor dit lange, ranke schip is in October de kiel gelegd en gisteren was het zoo ver, dat „lange Rudolf" in zijn element kon glijden. Een merkbare spanning waar de over de werf, toen het vastgestelde tijd stip, half vier, naderde, maar de belang stellenden, die voor het grootste gedeelte gevormd werden door het personeel van de werf, hebben hun geduld geruimen tijd op de proef moeten stellen want de verte genwoordiger van den Zwitserschen ree der was er nog niet. Toen deze tenslotte arriveerde, konden de laatste beletselen worden weggenomen met het gevolg, dat de sleepboot niet van de helling wilde. Met een hydraulische vijzel en wat man kracht werd er beweging in het gevaarte gebracht en om vijf minuten voor vier stoof de „Miescher" tenslotte het Spaarne in. Direct werd met den afbouw begon nen; de drie zware motoren waren inmid dels reeds op de terreinen van de „Haar- lemsche" aangekomen. „Nou is de boot aan" In het Rembrandt-Theater heeft het witte doek plaats gemaakt voor kuYistzin- nige décors van den Franschman Armati en de Nederlandsche teekenaars Joop Gee- sink en Tom Manders. En tegen dezen achtergrond dartelen charmante meisjes in aardige costuumpjes, vertelt Henriëtte Davids op de haar eigen wijze grapjes en bezorgen ook Johan Boskamp en Henk Haye hun auditorium menig vroolijk oogenblik in tallooze schetsjes, waarvan sommige zelfs door originaliteit uitmunten. Vooral als .Heintje" Davids daaraan mee doet, zooals in de scènes met haar „werk- loozen" echtgenoot en in die van de door autopech mislukte picnic heeft iedereen plezier. Er zit climax in de vele tafereelen van deze revue, die in een bijzonder vlot tempo wordt gespeeld en nauwelijks is het oog bekoord door de gratie en charme van tientallen danseresjes of het oor wordt ge streeld door den zang van Bert van Don gen en Fifi Frank, de „Nederlandsche Deanne Durbin". Er zijn ook luisterrijke finales met fantastische lichteffecten en de Tiroler-slotscène vormt een in alle op zichten waardige apotheose. Voor de muziek zorgt een uitstekend orkest, dat met veel gratie door Herman Woudstra geleid wordt. CHIN. IND. REST. HONGKONG SMEDESTRAAT 21, HAARLEM. TEL. 21375 Huis der duizend heerlijke smaken OPENT TE ZANDVOORT HAAR FILIAAL OP 3 MEI 1947 ZEESTRAAT 38 - TELEFOON 2925 (Adv.) ZONDAG 27 APRTL HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Ds. A. J. van Rhljn Brouwerskapel. Ing. Klokhuisplein. Zondag 10 Ds. I. P. van der Waal. 4.30: Padvlndersdlenst. 7: Bijzondere dienst. Nieuwe Kerk 10: Ds. P. J. Mackaay. 7: Ds. I. P. van der Waal, H. Av. Noorderkerk 9: Ds. W. J. van Elden, 10.30: Ds. J. F. Beerens, van Utrecht. 7: Ds. P. J. Mackaay Oosterkerk 10: Ds. Breeuwsma. Abbenes. Ba- kenesserkerk. 9.30: Kinderkerk 10.30: Ds. G. A. Alma, Llsse, Jeugddienst. Kapel Bethesda Sarepta 9.30: Dhr, F. R, Aschoff, Kinderkerk. 10.45: Ds. W. J. van Elden. Begijnhofkapel 8.30: Radiodienst. Voorg. Ds. J. C. H. Jörg, Breda, t^tads Evangelisatie. Conferentie. 10: W. F. Kloos, Evangelist, Gouda. Zang Adr. Pape, Haarlem. 4 en 8: P. G. Geerensteln en W. F. Kloos. Zang Haagsche Zangkoor. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10 en 4: Dhr. L, J. Pasman, Evangelist te Haarlem. 7.45: Jeugdsamen- komst. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar Youth for Christ, Bakenesserkerk. Zaterdag 26 April: 8: Jeugdbijeenkomst. Sprs. Ds. I. P. van "der Waal en J, Kits, Zeist. Willy Leesmann, sopraan. Bouw Lemkes, viool. O. R. G. Cen trum. 10: Ds. A. R. de Jong. Egllse Wallonne, Begijnhof. Dlmanche 27 Avril a 20 h.: Rénion le groupe de la Jeunesse. Christian Science 10: Ned. taal. 11.15: Engelsche taal. Evang. Luth. Gem. 10.30: Ds. G. Kroes, van Woerden. Ver. Doopsgezinde Gemeente 10.30: Ds. Daalder. Ver. tan Vrijz. Hervormden, Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Remonstr. Gereform, Gemeente 10.30: Ds. C. B. Heyn. Geref. Kerk. Kloppersin gelkerk 10: Ds. A. M. Boeylnga. 5: Ds. A. Pos, miss. Pred. Wilhelminakerk 10: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. 5: Ds. J. L. Bakker, van Laren. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. L. Bakker. 5: Ds. A. M. Boeylnga. Geref. Kerk (Art. 31) Begijn hofkapel 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Oud-Gcref. Gemeente Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 10 en 5: Dhr. P. L. Lindeman. 8: Jeugdsamen- komst gebouw Salem. Gemeente des Heeren. 10 en 7: Samenkomst. Vergadering van Gc- loovigen, Hoofmanstr. 12. 11: Samenkomst, (Broodbreken). Hersteld Apost. Zendingsge- nieente, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsge meente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienst oefening. Universcele Ecredienst (Soefi-Bewe ging) Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Geen dienst Ned. Vereen, van Spiritisten „Harinonia" 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Mulder-Schalekamp. Het Rozekruisersgenootschap, Bakenessergracht 13. 7.15: Tempeldienst. Mevr. H. Stok-Hulzer. Bondshuis V. C. J. C„ Ged. Oude Gracht 47 4.30: Ds. J. de Jong, Jeugddienst. Gom. Gods. Frans Halsstraat. 10: Samenkomst Broedergemeente, Parklaan 34 3: Ds Bielke HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julla- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos 7: Dezelfde. Immanuëlkerk 10: Ds. M. G. Blauw, em. pred. te Overveen. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. Dijkhuis. Jeugddienst. 5: Ds. G. H. v. d. Woord. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. J. Dlkboom. te Alkmaar. Geref. Kerk. Noord-Schqterkerk. 9 en 10.30 Ds. A. Pos. miss. Pred. 5: Prof. Dr. G. C. Ber kouwer. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds J. C, Maris, H. Av. 5.30: Dezelfde. Dankzegging Noorder-Kapel, Mlnahassastraat. 7.30: Dhr. L. J, Pasman. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Barger. 7: Geen dienst. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen, 3: Ds. Briët, afscheidsprêdi- king. Ned. Prot. Bond 10.30: Dr J C. A. Fet ter. Rem. Den Haag. Geref. Kerk. Koediefs- Iaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk. (Art. 31) 8 15 en 3: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. J. C. van Dijk. Relig. Kring. 10.30: Ds. J. M. Leen- dertz. Doopsgez. Pred te Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk 10: Dr. J. G. Geelkerken. Em Pred. te Amsterdam. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10,30: Dr. W. r' M. Noordhoff. Rem. Haarlem. Geref. Kerk 8 45, 10.30 en 5: Prof. Dr. G. J Aalders. H. Av' en nabetrachting. Universcele Keredienst (Soe- fi-Beweging). Popellaan 1. Geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Dr. J. de Zwaan, te Lelden SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk Oost Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West Kon. Emmaschool. Raafstraat. 10: Ds Dijkhuis, Jeugddienst. 5: Ds. G H. v. d Woord. Evan gelisatie „Bethel" 10: Dhr. G. Baas, uit Zaan dam. HAARLEM EN OMGEVING Te Haarlemmermeer ontstond aan Vijfhuizerweg, tusschen den IJ- en den Hoofd- weg. brand in een houten schuur achter de wo ning van de familie Weststraten. De schuur werd geheel in aseh gelegd. Een varken kwam in de vlammen om. Het vuur bedreigde twee arbeiderswoningen, maar de brandweer uit Hoofddorp kon voorkomen, dat de vlammen oversloegen. Alleen de achtergevels werden wat gehavend. De brand werd veroorzaakt doordat een vrouw oud papier verbrandde. MeJ. B. J. Mos te Noord wij kerhout is be noemd tot onderwijzeres aan de Noorderschool In de Velserstraat te Haarlem. De lezingencyclus over het existentialisme, die wij gisteren in deze rubriek aankondigden, wordt in den Begijnhofkapel gegeven. Aan de 1 Mei-demonstratie van de C. P. N, en het Algemeen Nederlandsch Jeugdverbonfl op een terrein naast hötel „Den Hout" gaat een optocht vooraf, welke om halfacht op de Nas- saulaan begint. Vla het Centrum en de Slacht- huisbuurt wordt naar Den Hout gewandeld, waar een meeting gehopden wordt. De toumée der Joossballetten, die in de maand Mei in Nederland zal plaats hebben, zal in Haarlem beginnen op Woensdag 7 Mei. Op deze première zullen de volgende nummers voor het voetlicht gebracht worden: De Zeven Hel- den, Pavana. Bal in Oud-Weenen en De Verlo- ren Zoon. Op 3 Mei hoopt de heer K. F. Peschar thans werkzaam als onderchef op de afdeeling zetterij van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen Grafi sche Inrichting den dag te herdenken, waarop hij 25 Jaar bij deze N.V. in dienst is. Onze stadgenoot de heer A. Boschma, die benoemd is tot godsdienstonderwijzer en hulp- predikant te Lutten aan de Dedemsvaart. zal op 11 Mei door ds. Theunissen bevestigd wor- den en des middags te Lutterveld zijn intrede doen. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM Mededeeling No, 196. UITREIKING: 1. Bonkaarten voedingsmiddelen K 707. 2. Tabakskaarten en versnaperingenkaarten QA, QB en QC 707. 3. Brandstoffenkaarten TA 707. 4. Toeslagkaarten MD 707/8 enz. aan a.s. en jonge moeders. In het tijdvak van 28 AfSril t.m. 7 Juni zullen in het CentrJal Uitreiklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, alhier de navolgende distributiebescheiden worden uitgereikt. 1. Bonkaarten voedingsmiddelen enz. In te leveren Uit te reiken bonkaarten, lnwisselingsbon. KA 705 mannen KA 707 QA of QB of QC 707 KA 705 vrouwen KA 707 QB 707 Of QC 701 KB 705 mannen geb. 1927 1929 KB 707 QA, of QB, of QC 707 KB 70S vrouwen geb. 1927/1929 KB 707 QB Of QC 707 KB 705 pers. geb. in 1930 t.m. 1932 KB 707 QB 707 KC 705 v KC 707 QB 707 KD 705 KD 707 QB 707 KE 70S KB 707 QB 707 Zelfverzorgers dienen zich voor de ontvangst van deze bonkaarten te wenden tot de afdee ling „Bijzondere Arbeid". Zijlstraat 70 alhier. Bij deze uitreiking dienen dus te worden overgelegd: 1. Tweede Distrlbutlestamkaart. 2. Bonkaart 705 (Losse inwisselingsbonnen z(jn ongeldig). Ter bevordering van een vlotten gang van zaken, wordt het publiek verzocht, de bonkaar ten in de betreffende stamkaart te voegen. Voor deze uitreiking inlegvellen niet mede brengen. AFKRUISING T. D. Bij deze uitreitang wordt de T. D. als volgt gecodeerd 1. Uitreiking bonkaarten tabakskaart: let ter A in vakje 404d van de T. D. 2. Uitreiking bonkaarten versnaperingen- kaart óf bonkaarten gecombineerde kaart, diagonaal kruisje in vakje 404d van de T. D. II. BRANDSTOFFENKAARTEN TA 707 (stook- seizoen 1947/48). Aan gezinshoofden word't per gezin een brand- stoffenkaart TA 707 uitgereikt. Hiertoe dient te worden overgelegd: 1. Het volledig ingevulde en onderteekend# aanvraagformulier MD 323-15, waaruit blijkt, dat belanghebbende in aanmerking komt. 2. Het restant van de brandstoffenkaart T 6< waaraan zich bon 72 BV bevindt; deze bon word't bij de verstrekking van een kaart inge nomen. 3. De T. D.'s van alle leden van het betrokken gezin. Uitsluitend in gevallen, waarbij aam boven staande voorwaarden wordt voldaan, zal than# een kaart worden uitgereikt. Omtrent de wijze van uitreiking in alle ander# gevallen, volgen nog nadere publlacties. AFKRUISING T. D. Bij de uitreiking van een kaart TA 707, wor den de T D.'s van alle gezinsleden gecodeerd in het vakje T.c. met de code 704, resp. 705, 706, de T. D. van het hoofd van het gezin onder toevoeging van de letter A. III.-Toeslagkaarten a.s. en Jonge Moeders. Aan a.s. en jonge moeders zullen eveneens volgens onderstaande letter!ndeellng de toeslag- kaarten MD 707/8 enz. worden uitgereikt. Overgelegd dienen te worden: 1. Het van den Distribtutiedienst ontvangen afschrift van het doktersattest MD 133-02. 2. T. D. van de a.s./jonge moeder. 3. Eventueel T, D. van het kind. 4 De bij de laatste verstrekking uitgereikt# contröiekaart CM 703. De uitreiking vindt plaats voor de geheele stad Haarlem (dus ook rayon Noord) in de Vleeschhal atd. „Kas" loket a.s. moeders. De uitreiking van deze bescheiden geschiedt volgens onderstaande letterindeeling: Maandag 28 April '47 letter A Dinsdag 29 April '47 Ba t.m. Bez. Woensdag 30 April '47 BI t.m. Boen (uitsluitend van 8.30—12.15 uur). Donderdag 1 Mei '47 Boer t.m. Bram Vrijdag 2 Mei '47 restant B Zaterdag 3 Mei '47 letter C Maandag 5 Mei 1947 gesloten Dinsdag 6 Mei '47 letter D Woensdag 7 Mei '47 letter B Donderdag 8 Mei '47 letter F Vrijdag 9 Mei '47 Ga t.m. Goz. Zaterdag 10 Mei '47 restant G Maandag 12 Mei '47 Ha t.m. Hof Dinsdag 13 Mei '47 restant H Woensdag 14 Mei '47 I, J t.m. Jong Donderdag 15 Mei 1947 gesloten. Vrüdag 16 Mei '47 rest. J. K tmi. Ka Zaterdag 17 Mei '47 Ke t.m. Kim Maandag 19 Mei '47 restant K Dinsdag 20 Mei '47 La t.m. Liz Woensdag 21 Mei '47 restant L Donderdag 33 Mei '47 Ma t.m. Meu vrijdag 33 Mei '47 restant M Zaterdag 24 Mei '47 letter O Maandag 26 Mei 1947 gesloten. Dinsdag 27 Mei '47 letter N Woensdag 38 Mei '47 Pa t.m. Pot Donderdag 39 Mei '17 P, Q. Ra t.m. Re Vrijdag 30 .Mei '47 rest. R. Sa t.m. Scha Zaterdag 31 Mei '47 Schle t.m. Si Maandag 2 Juni '47 restant S Dinsdag 3 Juni '47 T en U Woensdag 4 Juni '47 V tm. Vo Donderdag 5 Juni '47 rest. V. W t.m. Wï# Vrijdag 6 Juni '47 W. X. IJ, Z. Zaterdag 7 Juni '47 Na-uitreiking. Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrijdag van 8.30—12.15 uur en van 14.oo—16.45 u. 's Zaterdags van 8.30—12.15 uur. De distributiebescheiden zullen slechts wor den uitgereikt aan diegenen, van wie de Twee de Distributiestamkaart bij de reconstructie van het Bevolkingsregister van een contröle- zegel, T. D. 2 en dienststempel is voorzien. Aan personen beneden den leeftijd van 18* jaar zullen geen distributiebescheiden worden mee gegeven. HAARLEM, 25 April 1947. De Directeur, A. VAN DRIEIi

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6