(Z. H. voert nieuwe tarieven in Dr. W. van den Berg overleden Predikanten namen afscheid van hun gemeente Rita Hayworth schenkt haar naam aan een tulp Circus „Jos Mullens" [BANDAG 28 APRIL 1947 HAARLEMS DAGBLAD \L Voordeeliger voor Bloernendaal en Overveen ISadeeligcr voor Heemstede de openbare vervoermiddelen in grient en omstreken in één hand zijn itgd, heeft de N.Z.H. de gelegenheid aan grepen een uniform 'tarief voor al haar jjslijnen vast te stellen. gomt de nieuwe regeling, die op 4 Mei g kracht wordt, op een prijsverlaging a voor de reizigers, die op de buslijnen jr Overveen en Bloernendaal aangewezen voor de bewoners van'Heemstede, gal voor de forensen, is hier van een ine prijsverhooging sprake. 3e enkele ritprijs wordt voor alle tram- autobuslijnen 12V» cent, hetgeen op een sine tariefs'verhooging voor de tramlijn, de voormalige Brockwaylijn en op een- ;fde verlaging voor de buslijnen naar oemendaal en Overveen neerkomt. Tienrittenkaarten. Voor hen, die geregeld van tram of bus tuik maken, zal het bericht, dat er 10- fenkaarten voor één gulden komen, wel glijdend zijn. Deze kaarten bieden een sirekkelijk tarief en veroorzaken minder sthoud dan bij het afgeven van een artje voor iedere rit die men moet ma il, het geval is. Weer overstapjes. ïen belangrijke verbetering is, dat van Mei af ook overstapbiljetten voor het arlemsche stadsnet verkrijgbaar zullen aden gesteld tegen een uniformen prijs 15 cent per rit. De geldigheidsduur is ter tot drie kwartier beperkt. Retours :rden niet meer uitgegeven. Weekkaarten en maand abonnementen. Ook in de weekkaarten en maandabonne- enten komt verandering. Een maandabonnement op één lijn zal kosten. Voor Bloernendaal en Over- id- m bet eekent dit een voordeelig verschil /a,n n vijftig cent, voor Heemstede e.en prijs- mooging van een gulden. Een aborme- pit over twee lijnen een combinatie tot nu toe alleen voor de trajecten Leid- Bevaart (Viaduct)Amsterdamsche Poort Heemstede—Haarlem (Noord) mogelijk s. Dit overstap-abonnement zal op 7. een prijsverhooging voor de ssagiers, die dagelijks van de Leidsche- art naar de stad reizen, van 1.50 per Voorts zal men een abonnement voor drie ■en tegen 8.kunnen koopen; voor a bedrag van 9.per maand kan ai ongelimiteerd van het géheele stadsnet ahteeren. De nieuwe weekkaarttarieven geven met «positie van kinderboeken geopend Zaterdagmiddag werd in Kunsthandel Ifelaar op de Groote Markt een expositie opend van een collectie Nederlandsche, gelsche, Fransóhe en Duitsohe kinder eken uit het bezit van Joh. Enschedé en oen en van een keuze uit de verzameling iflderijen, teekeningen en grafiek van de feeling Haarlem van het NederlandsCh snstverbond. De heer A. D. Huisman sprak namens de na Enschedé een inleidend woord bij de toongestelde kinderboeken, die aller- rst belangwekkend zijn om de technische tvoering en om de veelsoortige wijze, aarop de illustrators hun gedachten wis- n uit te drukken. Waarnemend-burgemeester Geluk hield 3i in het bijzonder bezig met de schilde- jen en constateerde, dat een verarming ia het maatschappelijk leven zich in de sste plaats op het terrein van de kunst ei gevoelen. Toch moet kunst een noodz ak voor gansch het volk zijn. De beel- ade kunst leent zich echter slecht voor ■ssavertooningen en bijeenkomsten. Een schaafde maatschappij heeft evenwel te rgen, dat de kunstenaar niet verkom- srt. Belangstelling van particulieren kan ïr niet gemist worden. De taak van de lerheid zal er vooral in moeten bestaan, het volk op de groote waarde' van de inst voor het leven gewezen wordt. Het unstverbond doet op dit terrein reeds langrijk werk. Het koopt werken aan n kunstenaars, dlie dit verdienen en steun thoeven. Dc aangekochte werken worden eer verkocht en de aspirant-koopers heb ei een waarborg, dat zij een keuze doen i een artistiek waardevolle collectie. De heer Geluk sprak de hoop uit. dat se tentoonstelling bij velen aandacht tor dit streven zoir wekken en voor het unstverbond een groot aantal nieuwe =ien en koopers zou opleveren. Spijbelende schooljongens plunderden vrachtauto's Een klaverblad van vier Rotterdamsche agens, wier leeftijden varieerden van 10 14 jaar oordeelden het nuttiger den ïooltijd voor zakelijker doeleinden te bruiken. De jongens hadden de geheele ïige week de school verzuimd om achter vrachtauto's mee te rijden en deze te janderen. De buit bestond uit drie fles- hen jenever, vijf pakjes margarjne, tafel- ikens, handdoeken en ondergoed. Zij ver- ichten deze artikelen aan drie zwarte- indelaren, respectievelijk 24, 25 en 32 ar oud. - De zaak kwam aan het licht, doordat een :r schooljongens bovendien thuis geld stolen had. Zijn moeder verzocht de >ütie, den knaap eens onderhanden te snen en toen dit geschiedde, biechtte hij neen de euveldaden van zijn vriendjes. De drie zwarte handelaren verklaarden hun arrestatie, dat zij nog nooit ge- erkt hadden.Zij zijn in het Huis van tewaring opgesloten. Agenda voor Haarlem MAANDAG 29 APRIL Stadsschouwburg: Operette „Er was eenmaal musicus". 7.30 uur Kinderhuissingel: Cir- Mullens. 8 uur. Rembrandt: Revue „Nou de boot aan". 2.30 en 8 uur. Palace: „Picea- y incident", toeg. bov 14 2 00. 4 15. 7.00 en 15 uur. Luxor: „De Blauwe Donau", toeg, ■ten leeft. 2.00. 4 15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Itls Theater: „George wint op alle fronten". eiken leeft. 2.00. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. City: >len vreemde passagier", toeg. bov. 18 j., I, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Bultenge- v<m verlof" en „Helden der lucht", toeg. alle lelt. 2.30, 7,00 en 9.15 uur. DINSDAG 29 APRIL. Stadsschouwburg: Operette „Er was eenmaal musicus' 7.30 uur. Kinderhuissingel: Cir- as Mullens, 8 uur. Gem. Concertgebouw: H Bee'.hovencyclus. 8 uur. Restaurant Irinkmann: Voordracht Maxime Roger Chas- air.g, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- ËPrgteiimgen, de oude slechts geringe verschillen te zien. Ook voor deze categorie werden overstap- kaarten ingevoerd. Voor de geregelde gebruikers van de buslijn naar Haarlem-Noord bieden de nieuwe tarieven grootere mogelijkheden. Nieuwe bussen. De directie van de N.Z.H. deelde ons nog mede, dat zij in Mei de eerste twee nieuwe Fordbussen met 31 plaatsen verwacht, waarvan er in totaal 23 zullen komen. Dr. W. van den Berg, directeur van de le H.B.S. B te Haarlem, is hedenmorgen plotseling overleden. Dr. van den Berg werd 22 October 1883 te Amsterdam geboren. Te Haarlem werd hij opgeleid tot onderwijzer; in 1902 be haalde hij de akte. Eerst was hij 2 jaar aan een bijzondere school te Amsterdam werkzaam. In dien tijd had hij zich voor bereid voor het Staatsexamen, dat hij in 1904 aflegde. Tijdens zijn studie aan de universiteit te Amsterdam gaf hij les aan de school der Bloemendaalsche School- vereeniging. In 1908 verwierf hij den graad van doctorandus in de wis- en natuur kunde. Eenige maanden later benoemde de raad van Haarlem hem tot tijdelijk leer aar aan het Gymnasium, 3 Augustus 1910 volg de zijn vaste aanstelling. Eenigen tijd werd hij gedétacheerd als leeraar aan de H.B.S-A (toen nog 'onder Dr. Borgman). De heer van den Berg promoveerde in 1921 op een proefschrift over de relativi teitstheorie, zijn promotor was Prof. H. A. Lorentz. In 1921 werd Dr. van den Berg benoemd tot conrector van het Gymnasium, 1 Maart 1-934 weid hij, als opvolger van Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman be noemd tot directeur van de le H.B.S. B. Het bericht van het plotseling overlijden van den directeur werd op de school met ontsteltenis ontvangen. Als teeken van rouw werd heden geen onderwijs gegeven. Met diep leedwezen vermelden wij dit bericht. Voor het Haarlemsche onderwijs is het heengaan van dr. W. van den Berg een groot verlies. Voor de jongens en meis jes, die zijn leerlingen waren, eveneens. Hij heeft zijn beroep uitgeoefend met groote toewijding, met een inzicht en belangstel ling die de kern van het onderwijs raakten, met bijzondere kunde dus en met warme, hartelijke vriendschap voor de jeugd. Toen hij indertijd tot opvolger van een zoo bij zonder mensch als Ir. W. C. G. H. van Mou rik Broekman was benoemd,- hebben wij onze blijdschap over de keuze geuit en de verwachting uitgesproken dat de Eerste H.B.S. b, Haarlems oudste Middelbare School, daar wel bij varen zou. Dat is zoo gebleken te zijn; de school heeft onder zijn leiding haar reputatie volkomen gehand haafd en is sterk in trek gebleven. Ook in zijn samenwerking met anderen heeft dr. van den Berg zich een man van helder in zicht en van begrip voor zijn medemen- sohen getoond. En niet alleen in maar ook buiten den kring van het onderwijs zullen er velen zijn, die het bericht van zijn plot seling overlijden met ontsteltenis en droef heid vernemen. Een kilo zilver voor een salontafeltje De Haarlemsche politie heeft een varens gezel Th. W. B., die bij een zilversmid werkzaam was, gearresteerd, omdat hij naar hij bekend heeft een kilogram zil ver verduisterd heeft. Hij heeft dit metaal tegen een salontafeltje geruild. Tegen den leverancier hiervan heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. Tooneel Joseph in Dothan" Kennemer Lyceïsten vertolken Vondel Dr. De Vletter, de rector van het Ken- nemer Lyceum, heeft niet opgezien tegen de inspanning en de velerlei moeilijkheden, welke een vertooning van een treurspel van Vondel door scholieren meebrengt. Er moet wel hard gewerkt zijn om een resul taat te bereiken als wij in de aula van het schoolgebouw Zaterdagavond hebben ge zien en gehoord. Het hooren is hier een voorname factor; Vondel immers levert een veelal nog meer declamatorische dan dra matische stof. En met hoeveel begrip van de, voor de jeugd toch niet altijd even ge makkelijke tekst, en met welk een juist heid van modulatie en accent hebben zoo wel de reyen als de acteurs de verzen voor gedragen! Het oor kreeg bij den toeschou wer ditmaal een nog belangrijker functie te vervullen, doordat de oud-leerling Hans Osieck de reyen begeleidde met een im provisatie op de piano, die de stemming versterkte zonder het gesproken woord te overheerschen. Ook de entr'actes werden door hem aangevuld met melodisch voort kabbelende muziek, waarin hij de dramati sche motieven verwerkt had. Anton Pieck is het gelukt, met enkele simpele kleurkrabbels een schilderachtig décor te vervaardigen, waartegen de felle gewaden zich fraai afteekenden. Een ver rassende vinding was het van de regie, de enkelen, die de reyen opzegden, als madon na-beeldjes aan weerszijden van het tooneel in een door den schijnwerper gevormde nis te plaatsen, waarin de plooien van het voordoek hun de vleugels verstrekten. De groppsopstelling, waarbij de put steeds het middelpunt vormde, was vaak levendig; in de dialogen werd over het algemeen goed gereageerd; alleen bleef bij de lange alleen spraken de stand wel eens te onbewegelijk, waarop de voortreffelijke actie van Ruben in het slotbedrijf een gunstige uitzondering maakte. H. G. CANNEGIETER. Tilly Sylon In onze bespreking van het ballet, dat Tilly Sylon verleden Woensdag in den Stadsschouwburg heeft gegeven, hebben wij het over haar talentvolle navolging gehad. Dit blijkt een vergissing te zijn. De danspaedagoge heeft ons de programma's getoond, welke bewijzen, dat zij reeds in 1935 haar nummer „De Dwaas" heeft ge danst in de serie „Schilderijententoonstel ling" op muziek van Moussorgskv en dat haar nummer „De Hoedenwinkel" reeds van 1943 dateert. Daar wij niet veronder stellen, dat Irene Getrey en Trudi Schoop met de uitvoeringen van Tilly Sylon be kend waren, toen zij deze dansen lanceer den. moeten wij deze merkwaardiige over eenkomsten wel veiklaren uit de blijkbaar beperkte begrenzing van het humoristische dans-genre, dat zijn gestandariseerde on derwerpen schijnt te bezitten. „De Ge ketende" kunnen wij inderdaad eerder héb ben gezien, daar Tilly Sylon deze schets in 1934 blijkt te hebben gedanst, en wij ver moedelijk het is al zoolang geleden! deze dans toen van haar hebben aan schouwd. Inmiddels hebben wij gistermiddag ge legenheid gehad Tilly Sylon, nu als leera- res van jongere krachten, opnieuw te waar- deeren. Want ook ten opzichte van deze beginnertjes moesten wij uit het resultaat de bekwaamheid van deze bezielde docente erkennen. Het is verbluffend, wat zij aan gratie, technische vaardigheid en rhyth- misch besef uit dit kleine volkje haalt. Bij die solo-nummers trof ons vooral de aan dacht, aan de vloeiende lichaamsliin. in zonderheid ten opzichte van het hand- en armgebaar, besteed. Van de ïmnïatuur- kabouterkoning tot de verst gevorderden, die in vaak eigen ontwerpen haar proef af legden, kon men bij deze. leerlingen een bewegingskunst waarnemen, welke het resultaat van dressuur verre te boven gaat en slechts de uitkomst kan zijn van door «oed onderricht gewekte liefde en begrip. Wat Tilly Sylon aan compositie en varia ties in een afgespeeld nummer als de In vitation k la valse aanbrengt, getuigt van haar originaliteit. H. G. CANNEGIETER. Ds. C. M. Briët van Heemstede Na ruim twintig jaar de Nederlandsch Hervormde gemeente van Heemstede ge diend te hebben, heeft ds. C. M. Briët in de kapel Nieuw-Vredenhof, wegens het verkrijgen van emeritaat, zijn afscheids- predikatie gehouden. In een persoonlijk woord dankte hij den Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, den burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doom en ■mr. S. C. van der Wall, die het gemeente bestuur van Haarlem vertegenwoordigde, voor hun aanwezigheid. Ds. Briët bracht voorts de goede samenwerking met den Kerkeraad in herinnering en sprak de drie collega's ambtsdragers en den oud-organist der gemeente, den heer Egbert Vos, die in dezen dienst den gemeente-zang begeleid de, toe. De scheidende predikant hield een predi katie over 2 Corinthe 5 17-21, waarin hij de gemeente wees op de genade Gods van het Evangelie. Moge, aldus spr., de twintig jarige pastorale arbeid in Heemstede niet tevergeefsch zijn geweest. Na de predikatie wendden ds. J. C. van Dijk namens den ring Haarlem en ds. G. A. Barger namens de gemeente en collega's zich tot den met emeritaat gaanden herder. Beiden loofden de kwaliteiten van hoofd en hart van ds. Briët, die in voornamen een voud het accent heeft gelegd op zijn pasto ralen arbeid. Den scheidenden predikant werd Psalm 33 yers 6a en lib toegezongen. Westfriesch tooneel De Westfriesche letterkunde is slecht van tooneelstukken voorzien, weshalve de be oefenaars van dit dialect zich elders moe ten behelpen. Ditmaal is het de Vlaamsche auteur Henri van Daele geweest, die de Haarlemsche Westfriezen de stof heeft ver schaft voor den tooneelavond, dien zij Za terdag en Zondag in De Leeuwerik hebben georganiseerd. „Pietje de Duivel" behan delt het leed. dat een „stadsche" schoon zoon zijn schoonvader en diens huisgenoo- ten berokkent, zoodra de goede man dezen nietsnut als compagnon in zijn brandstof- fenzaak opfieemt. Het dom moet van dezen opschepper niets hebben, en als Pietje, de trouwe en ietwat sullige knecht, door den stadsmeneer weggehoond wordt en een eigen zaakje begint, blijkt, dat hard werken profijtelijker is dan bluf. De stadsman raakt failliet en gaat bovendien wegens valsch- heid in geschrifte ook nog de doos in, en Pietje wordt „het heer". De heer May. die het stuk uit 't Vlaamsch in het Westfriesch heeft vertaald, heeft tevens de Vlaamsche sfeer meesterlijk door een echt Westfriesch karakter vervangen. Aan deze centrale figuur was ook de regie toevertrouwd en als acteur speelde hij de hoofdrol. Het is steeds weer een lust naar zijn Westfriesch te luisteren, waarvan hij niet alleen de tongval, maar ook het eigen aardige timbre en het nadrukkelijke, lang zame tempo met zijn sonore stem prachtig vertolkt. Ook Pietje de knecht typeerde van binnen uit zijn goedmoedige rol. Hoewel de overige spelers niet op dit peil stonden, hebben ze toch een onderhoudend stukje dorpsleven op de planken gebracht. H. G. CANNEGIETER. Loonclebatten in den raad van Haarlemmerliede De gemeenteraad van Haarlemmerliede kwam Zaterdag te Halfweg bijeen. In de vacature C. F. van Vliet (C.H.U.) werd als raadslid beëedUd de heer F. Bolt. Nadat eenige vrij onbelangrijke „hamer- punten" werden aanvaa: 1, viel een besluit over den verkoop van de ziekenbarak aan den Spaarndammerdijk, welke den laatsten tijd door de gemeente als opslagplaats werd gebruikt, aan de padvindersgroep „Rijn land" voor 800.Het laatste agenda punt. de overgangsmaatregel in de sala- rieering van het gemeente-personeel, ont lokte eenige discussie. De meerderheid van het college van B. en W. stelde een week loon voor van 45.60. De heer Meesters (C.P.N.) vond het een droevig verschijnsel, dat het personeel niet het volle pond kreeg: hij kon het voorstel dan ook niet aanvaarden. De heer Van Engelen (K.V.P.) kwam met een advies aan den Raad van de finan- cieele commissie om het weekloon te be palen op 46.69. Burgemeester Simons en de heer Van Essen (Gemeentebelangen) gunden het personeel ook wel een loonsverhooging, doch naar hun meening moest men vast houden aan de regeeringspolitiek, welke de loonstop nastreeft. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om het week loon vast te stellen op 45.60 werd ver worpen met 2 stemmen voor (van de beide wethouders) en 8 stemmen teger.. Daaren tegen werd het voorstel van de financieele commissie (weekloon 46.69) door den Raad aangenomen met 8 stemmen voor en 2 tegen. Bekoorlijke filmster bezoekt illegale werkers in Kareol In een kas van de firma Rijnveld in Hil- legom heeft Rita Hayworth, de Amerikaan- sche filmster, vanochtend een hooge, roode tulp met haar naam begiftigd. Rita Hayworth is gisterochtend met de „Veendam" in Rotterdam aangekomen voor een driedaagsch bezoek aan ons land. Wij zullen binnenkort nader met haar ken nis maken in de films „Blood and Sand", „Gilda" en „Cover Girl". Uit de laatste stamt haar bijnaam .Rusty" (vanwege haar roestbruine krullen). Vóór deze doopplechtigheid werd zij ont vangen in een kas, die vol was van den loom en geur van fresia's, een geur die eigenlijk wel een beetje bij „Rusty" Rita paste vandaag. Zij zag er moe uit na een verre van pret tige zeereis, maar toch voelde men iets van haar charme, die haar het ideaal vam tal- looze G.I.'s in den oorlog maakte. Zij heeft nog steeds het roode haar, dat het in kleurenfilms zoo goed „doet". Haar gezicht is anal en expressief met een be weeglijken natuurlijk felrooden mond en groote, bruine oogen. Haar figuur leek jonger dan zij hoewel het moeilijk te schatten is moet zijn. Achter haar aan kwam het onvermijde lijke legertje „publicity"-menschen en fotografen, die het leven van filmsterren plegen te vergallen en haar ook nu in de onmogelijkste houdingen circa een kwar tier lang tusschen de bloemetjes kiekten. In de tulpenkas kwam toen het groote moment. Zij knielde neer bij een hooge roode tulp (f 1000.- per stuk), schreef met een forsche hand haar naam op een stokje en pootte dat in den grond. De „Rita Hay- worth"-tulp was er. Moge zij vele deviezen inbrengen. „Heerlijk" Wij hebben haar natuurlijk even ge vraagd hoe zij Holland en de bollenvelden vond en zij overstroomde ons met een ont hutsenden vloed van bijvoeglijke naam woorden. „Daverend, adembenemend, fan tastisch, „lovely", heerlijk, „grand". „Dank u", zeiden wij nederig en vroegen of zij het niet koud had. „In Californië is het ook koud", ant woordde zij gevat en brak het interview af, door snel in de gereedstaande auto te Voor een talrijk en geestdriftig -publiek heeft de acteur Cruys Voorbergh Zaterdag avond in de hal van het Stadhuis te Haar lem voor den tweeden keer zijn unieke verzameling costmims getoond. Onze mede werker Herman Moerkerk liet zich door het sprookjesachtige schouwspel van lijnen en kleuren met succes inspireeren. - Op de teekening hiernaast krijgt men een indruk van een achttiende eeuwsch dames- en kindertoilet, dat zoowél degelijkheid als zwier verraadt. - Hieronder een staaltje van de Zaansche mode uit denzclfden tijd, dat gelijke eigenschappen bezit. Ds. J. Lekkerkerker van Bennebroek Ook ds. Lekkerkerker, die afscheid van zijn gemeente te Bennebroek nam. gaf nag? aanleiding van het fragment van den twee den brief van den Apostel Paulus aan de Corinthiërs uiting aan zijn gevoel van dankbaarheid, nu hij aan het einde stond van een veertigjarige loopbaan als predi kant, waarvan 24 jaren te Bennebroek. Lekkerkerker zette in zijn predikatie de laatste passage van Openbaringen 22 „De genade van onzen Heer Jezus Christus zij met U allen" nader uitéén. Dc burgemeester van Bennebroek, mr. K. baron van Hardenbroek, sprak den schei denden herder na afloop van de predikatie, waarbij uit Haarlem de predikanten dr. H. v. d. Loos en ds. J. Waardenburg aanwezig waren, toe. Nadat ds. Lekkerkerker een woord van dank tot allen had gericht, mede voor het schoone geschenk, dat hem is aangeboden, werd de dienst met het zingen van het laatste vers van Psalm 121 gesloten. Einde van een kettinghandel Bij den Officier van Justitie is J. B. voorgeleid, die ervan verdacht wordt een auto geheeld te hebben van de reeds ter zake van andere feiten in de Haarlem sche strafgevangenis vertoevende J. V. en A. L. S. Deze twee hebben op hun beurt den in België gestolen wagen van den Bel gischen dief overgenomen. Winkelruit ingegooid In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de étalageru-t van een horlogezaak in de Kleine Houtstraat vernield. De straatklinker waarmee vermoedelijk ge worpen werd, werd voor het perceel terug gevonden. De politie neemt aan, dat het in de be doeling van de vernielers lag zich van de in de étalage aanwezige horloges meester te maken, doch dat zij in hun bedrijf ge stoord zijn. Uit den winkel wordt in ieder geval niets vermist. DE AVONDORGELBESPELINGEN. De kosteloos toegankelijke orgelconcer ten in de Groote Kerk te Haarlem zullen gedurende de maanden Mei tot en met September 1947 op Dinsdagavond worden gegeven van des namiddags 7.308.30 uur. Rita Hayworth bij de prachtige tulp, die van heden af haar naam draagt. springen, die meer beschutting bood tegen den snijdenden wind. „Geen publiciteit' Vervolgens begaf zij zich naar Kareoi om ben bezoek te brengen aan de ex-ille galen die er verpleegd worden. Hier gebeurde iets vreemds. De gevierde-en bewierookte ster weiger de haar toestemming om journalisten en fotografen mee te laten gaan door de zalen. „This is no publicity", zei zij en verdween met den dire.cteur naar de zieken, die zich al den heelen morgen op haar bezoek ver heugd hadden. Ongebruikelijk bij iemand, die van pu bliciteit moet leven, maar niet onsympa thiek. Het Nederlandsche circus „Jos Mullens" heeft het afgeloopen weekeinde zijn eerste voorstellingen van de 1947-tournee in Haarlem gegeven en de goed bezette tent getuigde van de belangstelling, die er nog steeds bestaat voor deze kleurige wereld van variété, clownerie en glanzende paar denlijven. De ziel van de stallen bij Mullens is Otto Schumann, de Berlijner met zijn ge noeglijke gestalte, wiens hoogeschoolkunst een der beste nummers van het program ma vormt. De prachtige volbloed Arabi. sche schimmel „Mascotte" weet zijn bee- nen voortreffelijk tot danspassen te dwin gen. Dan zijn er nog een Arabier-Olden- burger en de Anglo-Arabische „Racka", twee wondermooie paarden, wier presta ties getuigen van een klassieke scholing tot-in-de-puntjes. De jeugdige voltigeurs, leerlingen van den ouden Schumann, blijken de voet sporen van hun meester reeds te drukken, hoewel tijdens de voorstelling van Zater dagavond te merken was, «lat paarden en kinderen een tijdlang uit de training zijn geweest. Hetgeen bijna oorzaak werd van een ongelukje, toen de piepjonge Willie Mullens een duikeling tusschen het pu bliek maakte. Het wankele evenwicht werd met suc ces bevochten door een „man in den nok", die met schijnbare zorgeloosheid huive ringen door de tent doet waren en de dame op het slappe koord is al evenzeer vertrouwd met het gevaar. Verscheidene clowns slobberden in wijde kleeren door de piste, zij zijn muzikaal en zeer dwaas, maken muziek uit straatsteenen en andere oogenschijnlijk weinig klankvolle voor werpen, buitelen en vertellen waarheden, die in elk circus voor moppen worden aangezien. Zoo rolt drie uur lang het luchtige ta- freel, dat dit keer van Nederlandsch Vlaamsch origine is en „Circus Jos Mul lens" heet, op het gras van den Kinder huissingel voorbij. Het is een schijn- wereldje, maar dan van een prettigen en opwekkenden schijn, want het kind in den mensch blijft er wakker bij. Varkens in de vlammen omgekomen Zaterdagavond om halftien is brand uit gebroken in een schuur van den heer L. aan den Cruquiusweg te Heemstede, waar bij varkens, konijnen en kippen omgeko men zijn. Het vuur had zoo snel om zich heen gegrepen, dat blusschen zeer moeilijk was. Wel hebben voorbijgangers de deur van de schuur nog open gezet, doch togn was het reeds te laat voor de dieren. Van de achttien varkens en biggen kwamen er veertien om het leven. De vier andere lie pen zoodanige brandwonden op, dat zij af gemaakt moesten worden. Naar de oor zaak van den brand wordt nog een onder zoek ingesteld. Het vee was niet verzekerd. BINNENLAND Op het vliegveld Ypenburg ral op 17 en 18 Mei een groot v'iegfeest worden, gehouden. De Ffansche parachutist* Mlchè'e Bellu 2*1 een aantal sprongen utjvoeren. ..Fireflies" van do Koninklijke Marine zullen een landing maken op een imitatle-vliegdeksehip en een Grunau baby-zweefvliegtuig zal eenige stunts uit voeren. De 43-jarlge J. de J., directeur van een N.V. In Den Haag en de 31-Jarige tnej. A. H. uit Soest hebben op 29 Maart 's avonds om elf uur per auto Bergen op Zoom verlaten om naar Utrecht of Den Haag te gaan. Sindsdien heeft men niets meer van hen vernomen. Het num mer van de auto. een Ford-Sedan, was H 854S1. De Haagsche recherche heeft thans de opspo ring verzocht. Met ingang van heden, om 18.00 uur, zal de regionale omroep Zuid (zender Beek) gaan uitzenden op 245 m. golflengte. Loptk II (voor het Westen) zal van 17.00 uur zenden op 218 m. De zenders Beek (Zuiden) en Hoogezand (voor het Noorden) relayeeren de programma's van Hilversum II op 218 m., behalve op de tijden dat een regionaal programma wordt verzorgd. De zenders van Beek en Hoogezand zenden om zes uur de programma's van de regionale om roepen Zuid en Noord uit op de 245 m. Te Luntcrcn Is een 8-jarig zoontje van een woonwagenbewoner, dat plotseling den weg overstak, door een motorrijwiel aangereden en gedood De motorrijder en zijn duopassag:ere, belden uit Barneveld. werden zwaar gewond. Prins Bernhard zal op 7 Mei om elf uur in de Koepelkerk te Amsterdam. waar van 25 Maart 1943 tot 5 Mei 1945 het algemeen hoofd kwartier van den Ordedienst gevestigd ls ge weest, een herinnerin>gsplaquette onthullen. In den tuin van een woning aan de Van der Helstlaan te Hilversum is munitie gevon den. afkomstig van de beschieting van Dult- sche munitieschepen in de Hilversumsche haven door de R.A.F. in April 1945. Een onder een rieten dak geleegde mand met broeiende bladeren veroorzaakte te Laren een grooten brand, waarbij een landhuis en oen deel van een villa in de asch werden gelegd. De regecrlng heeft deviezen beschikbaar gesteld voor den aankoop van ongeveer 64.000 kg. zaaioesters in Frankrijk. HAARLEM EN OMGEVING De tooneelvereeniging van M.T.S.-leerlin- gen geeft op Vrijdag 2 Mei in den Stadsschouw burg ter gelegenheid van het 22ste jaarfeest van het corps een opvoering van „Nicodemus en zijn schaduw". Dc burgemeester van Bloernendaal is ver hinderd op Vrijdag 2 Mei zijn spreekuur te houden. Op 30 April houdt wethouder F. P. Th. Roitngh (Onderwijs en Personeelszaken) geen spreekuur. Voor de benoeming van een gemeente secretaris te Heemskerk zijn op een alphabe- tische aanbeveling gezet de heeren Th. J. Bis schop en H. C. Schram, belden ambtenaren ter secretarie aldaar. Voor de leden van „Koninginnedag" te Haarlem wordt op 30 April bij de volksdansen op de Ged. Oude Gracht (tusschen Groote- en Kleine Houtstraat) een gedeelte van het terrein gereserveerd. Ook op 5 Mei wordt voor de leden bj het muziekconcours aan de Dreef en de Fontelnlaan terrein gereserveerd. Het concours ls 's morgens en 's middags. Haarlems Trio (Jan Hoeben, Onne v. d. Klashorst en Fred Luyken) geeft zijn 3de en laatste concert van een serie. Er worden wer ken uitgevoerd van Beethoven, Turina en Jos. Jongen. Dit concert heeft plaats Vrijdag 2 Mei ln het gebouw van den Protestantenbond te Heemstede. Zondagavond is een houten tuinhuisje op het volkstuincomplex aan de Faradaystraat door tot nu toe onbekende oorzaak geheel af gebrand. De feestcommissie van dc vereeniglng ter behartiging der belangen van de bewoners van Haarlem-Zuid-West deelt mede, dat geduren de de feestdagen op 30 April en 5 Me: kermis vermakelijkheden opgesteld zijn op het terrein aan de Ohmstraat. De Bloembollenbeurs te Haarlem wordt niet op den nat. feestdag gehouden, maar op Dinsdag 6 Mei. De N.V. Haarlemsche Scheepsbouwmaat schappij hield haar algemeene aandeel houdersvergadering. De Jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 6 V». De heer F. J .Philips werd herkozen als commissaris. De afd. llillegom van den Kath. Bohwvak- arbeidersbond St. Jozef vierde Zondag haar 30-jarig bestaan. Zeven leden die langer dan 25 jaar aangesloten zijn geweest werden ge huldigd. Muziek „Morgenrood" vierde haar 25-jarig bestaan „Morgenrood" gaf ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan Zaterdagavond in „De Weyman" te Santpoort een Jubileum-con cert, met medewerking van de sopraan Annie Schoen en den violist Gijs Beths. Er waren, zooais men verwachten kon, dien avond verscheidene sprekers: aller eerst de voorzitter, die de lotgevallen, o.a. opheffing en het latent voortbestaan tijdens de bezettingsjaren memoreerde, daarna af gevaardigden van vele arbeidersvereeni- gingen „Morgenrood" is aangesloten bij den „Bond van Arbeiderszangvereenigin- gen in Nederland" van de aid. Bloernen daal van de P. v. d. A„ van de Vara enz.; bloemen, enveloppes en toezeggingen gin gen met de toespraken gepaard. De dirigent Piet Boogaard had zijn zan geressen én zangers voor een zware taak gesteld. „Gloria tibi" van Palestrina en „Tenebrae" van Mich. Haydn bleken dan ook een nog wat te hooge greep. Daarvoor behoeven de stemmen nog veel meer scho ling. De uitroepen in „Tenebrae" b.v. klon ken grof en hard. vaak ook was de zuiver heid zoek. In den beurtzang „Die mey plai- sant". bewerkt door Ant. Krelage was dat ook zoo, maar „Stort, o Arbeiders" van Keja klonk al veel beter; in de soeialis- tisch-getinte werkjes van O. W. de Nobel en Heregaat was „Morgenrood" op haar best. Annie Schoen zong. begeleid door Coby Clay, twee liederen van Grieg en een aria uit Maillart's operette „Les dragons de Vil- lars" en toonde zich in dit laatste stuk een uitstekende krachtige sopranoleggiero. die ook in het refrein van „Solveigs Lied" mooi klonk. Gijs Beth speelde nu dezelfde solostukken als verleden Maandagavond op het concert van „De Stem des Volks" alhier, bovendien de Romance in G van Beethoven. Annie Schoen begeleidde, aanvankelijk met teveel pedaal, later met betere aanpassing aan de kwaliteiten der piano, welker ontstemdheid echter hinderlijk was en bleef. „Morgenrood" heeft al aarjiig wat bereikt, maar moet nog naar veredeling van haar zang streven. Ook moge het aantal leden aanzienlijk grooter worden: 35 leden op een aantal van 200 van de P. v. d. A. (zonder Bloernendaal mee te rekenen) is te weinig. K. DE JONG. DE DISTRIBUTIE Dinsdag 29 April Haarlem, schoenenbon, voor hen. die bij de eerste cijferaanwijzlng geen schoenenbon heb ben ontvangen, omdat aan hen reeds na 1 Januari 1945 een bon was verstrekt. In do Vleeschhal is de letter B aan de beurt Levensmiddelenkaart 707. tabaks- en versna- peringskaart, brandstoffenkaart en toeslag- kaart voor a s. en Jonge moeders. Ba tot Bez. Heemstede, levensmiddelenkaart 707; tabaks- versnaperings- en gecombineerde kaarten; brandstoffenkaart; contrdle Inlegvellen, 9—12.3g uur Ge tot Gi; 2—1 uur Gi tot Go

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3