Haarlems Dagblad - Wp If-., I i p iPf 88 f^fPr* y lil c 1 De Amerikanen Ernstig gevaar voor een crisis inhetFransecoalitie-kabinet Stalin bood graan in ruil voor verdrag Een paspoort voor kampeerders Nederlands tol aan de oorlog: 265.000 mensenlevens Veranderingen in het bestuur van de Westelijke mogendheden over Duitsland W eerlberielht 61e Jaargang No. 18622 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, J4825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Prukkery Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom DoiuTercïag Mei 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OEN DE OORLOG ten einde liep en het duidelijk was dat de Amerikanen en de l Bussen daaruit als de twee machtigste voi re» te voorschijn zouden treden, heeft faenigeen verwacht dat van lien de poli tieke en geestelijke leiding van de na oorlogse wereld zou komen. Maar het ziet ff niet naar uit. dat die verwachting be waarheid zal worden. Dat geestelijk en politiek nog zo jonge volleen de breedheid van visie en het cosmopolitisme zouden bezitten, om ver buiten hun grenzen te treden en de verantwoordelijkheid voor het wereldbestel met opoffering van veel eigenbelang te aanvaarden, was ongetwij feld een al te stoute verwachting. Roose velt had zulke hoop wel gewekt. Toen hij plotseling stierf, vlak voor onze bevrijding, voelden wij al dat hiermee de kans op Ame rikaans initiatief in het wereldbeleid sterk verminderde. En die was het, waarop wij West-Europeanen gehoopt hadden, ten minste in grote meerderheid. De commu nisten hoopten op Rusland en doen dat nog. Het heeft zijn invloedssfeer buiten zijn grenzen uitgebreid met de blijkbare be doeling, zich te beveiligen. Het verkeert in rente moeilijkheden tengevolge van de enorme verwoestingen, die de oorlog in het land heeft aangericht en door tekort aan arbeidskrachten. Het houdt vast aan zijn autoritaire bewindsvorm en is beducht voor Westerse invloed, waarvan het zijn bevolking op alle manieren poogt te vrij waren. En de Amerikaanse regering heeft, liever dan dc Russen met generositeit tege moet te treden en te pogen de gevaarlijke kloof te overbruggen, onder Truman's be wind 'vierkant stelling genomen tegen de Russische ambities. Nederlandse waarnemers van de poli tieke stemming in Amerika, die Zich in de laatste lijd gekenmerkt heeft door een ge organiseerde actie tegen al wat met het communisme sympathiseert, spreken niet veel verwachting meer uit omtrent de Ame rikaanse geestelijke belangstelling voor de wereld buiten de Verenigde Staten, Ik heb met verscheidenen gesproken, onafhanke lijk van elkaar. Zij toonden zich allen be zorgd omtrent een nieuw veld winnen van het vanouds bekende Amerikaanse isola tionisme. De republikeinse partij bezit al de meerderheid in het Huis van Afgevaar digden en de Senaat. Van president Tru- !man's bewindvoering als vertegenwoordi ger der democratische partij is al weinig meer over. De verwachting heerst dat de 'presidentsverkiezing in het najaar van 1943 de republikeinse zege volledig zal doen worden en mijn zegslieden mensen die de Amerikaanse politieke stemming niet gedurende een enkel kort bezoek, maar tijdens herhaald langdurig verblijf hebben waargenomen zagen daarin het vooruit zicht van toenemend isolationisme. „Wie geruime tijd in hun midden verblijft, kan zich dat trouwens ook wel voorstellen", zei mij een hun ner. .Die neiging om Europa te zien als een gebied ver weg, dat zijn eeuwige twisten en eindeloze versnippering van krachten zelf maar tot een oplossing moet zien te brengen, is niet onverklaar baar. De Amerikanen zijn een jong en een voor onze opvattingen kinderlijk volk. Daar schuilt hun kracht tevens in. Zij hebben vol vertrouwen in hun toekomst. Wij Euro peanen hebben dat niet, behoudens een aantal mensen onder ons, die nieuwe mo gelijkheden aandurven en niet gebukt gaan onder de zware last, het opgezamelde scep ticisme en de teleurstellingen van het ver leden. Europa is oud. Zélfs de Europese jeugd is, in haar opvattingen van het nieuwe, in meerderheid oud. Een jong volk vol hoop en moed als het Amerikaanse is ertoe geneigd, zijn ged-uld en zijn belang stelling te verliezen als oude volken steeds ;maar twisten en verdeeld blijven." „Daarbij is toch mijn indruk, dat vele Amerikanen zich tegenover Europese er varing. traditie en gevestigde cultuur de minderen voelen. Dat hindert hen en bena deelt onze aanspraken op hun sympathie. Niet op hun belangstelling, maar wel op hun sympathie. Als zij lang in Europa moeten verblijven, zoals nu weer zovelen door de oorlog beschoren is. voelen zij er zich niet gelukkig. Zij zijn Amerikanen, geen wereldburgers. Zij zijn anders dan de Engelsen, die zich overal ter wereld op hun plaats voelen in hun rustig zelfbewustzijn. De Amerikanen snoeven op hun vaderland, op God's own country" en hebben heim wee. Daar proberen velen van hen dan vergetelheid voor te zoeken; ik héb 'het pas weer op een reis in Centraal Europa kun nen waarnemen en die stemming al zo vaak opgemerkt. Ge begrijpt mij wel: ik sta niet antipathiek tegenover de Amerikanen en heb bewondering voor het jonge, frisse, gretig-strevende volk. Het is de tijd voorbij, waarin de wereld zei dat het geen cultuur bezat. Het is verder gekomen en het zal verder blijven gaan. Maar het zoekt nog naar een eigen koers. Kan het dan een koers aan de wereld geven? Franklin Roo sevelt was een groot man, die zich ver boven de politieke sfeer van zijn volk ver hief en het tijdelijk daarin deed volgen. Maar hij is heengegaan." Dit waren dan enkele hoofdpunten uit hetgeen mijn zegsman in een lang gesprek naar voren bracht. Ik breng het u over als mening en de toelichting van een scherp gevoelig waar-nemer, aan wiens oordeel waarde hecht. Er waren vragen mijner zijds, waarop hij igeen overtuigd antwoord kon geven. De Amerikanen zijn geen volk zoals het onze, of enig ander volk in Europa. Zij bewonen een werelddeel. Zij leven in verschillende omstandigheden, in verschil lende klimaten, bij sterke verschillen in le vensstandaard. in zeden en gewoonten. Zij veranderen dus ook niet op één wijze of in één tempo. Het is mogelijk de in hun land overheersende politieke gevoelens te taxe ren cn de stemming van velen hunner ten aanzien van de buitenwereld. Het is ook mogelijk hen waar te nemen in den vreem de. Maar het is bijvoorbeeld moeilijk te zeggen, in hoeverre oude cultuur en oude wijsheid van het Avondland zich, langs de weg van hun Europese afstamming, bij hen doen gelden. Mijn zegsman uitte twijfel. Het lijkt mij denkbaar dat die invloed in verschillende mate wel aanwezig is en behouden gebleven door de eerbied (ne vens de vaak snobistische belangstelling) die zoveel Amerikanen voor Europa's cul tureel verleden koesteren. Misschien zal deze tijd van teleurstelling Amerika's baanbrekend wereldbeleid een Europese herleving bevorderen met de groei van het besef, dat Europa niet op anderen moet hopen als het zijn eigen huis in orde wil brengen, maar zelf aanpakken en tegenover het Amerikaanse gebrek aan westelijke leiding der wereld althans zijn jekwaamheid lot het scheppen van Euro- Communistische ministers willen uittreden tengevolge van meningsverschil over lonen De Franse coalitie-regering wankelt. Er is weinig hoop dat de breuk, ontstaan door het besluit tol aftreden der communistische ministers, zal kunnen worden hersteld. Dc Franse president, Vincent Auriol, zal vandaag van zijn reis door West-Afrika te Parijs terugkeren en een noodzitting van het kabinet presideren, waarop waarschijnlijk dc beslissing -zal vallen, of de communistische ministers hun besluit handhaven. liet con flict is ontstaan doordat de communistische ministers zich solidair verklaarden met stakers in de metaalindustrie, die hogere lonen cisten. De andere ministers wensten de loonstop te handhaven en de stabiliteit in de verhouding tussen lonen en prijzen niet in gevaar te brengen. De staking in de Renaultfabrieken, die 20.000 man omvat, was voor de communisten aanleiding hun tot nu toe gevolgde politiek, die de eenheid in het kabinet waarborgde, te herzien. De communistische beslissing was geno men op een bijeenkomst van het politiek bureau van de partij onder leiding van Thorez. De goudprijs op de zwarte markt heeft scherp op de dreigende crisis gerea geerd. De louis d'or heeft verscheidene maanden 2400 francs genoteerd, doch steeg gisteren tot 2800 frs. In de wandelgangen van de Assemblée denkt men reeds over andere regerings mogelijkheden, bijvoorbeeld een geheel so cialistische regering onder Blum, of geheel samengesteld uit de MRP onder Bïdault, die tevens zou moeten steunen op socialis ten, radicalen en de onafhankelijk-conser- vatieven. De Franse premier Ramadier verklaarde gisteravond in een korte radiorede ter ge legenheid van de Meiviering, dat de be langrijkste sociale hervorming voor de ar- Merkwaardige bijzonder heden over zijn onder houd met Bevin De correspondent van de „Daily Tele graph" te Washington seint dat meer bij zonderheden bekend zijn geworden over het onderhoud tussen Stalin en Bevin te Moskou en het Russische ontwerp voor een herziening van het Russisch-Britse verdrag. Maarschalk Stalin begon met Voor te stellen, dat de Britten de nodige steen kolen uit het Ruhr-gebied zouden kunnen halen. Hij gaf te kennen, dat het Ruhr- gebied als een veroverde provincie moest worden beschouwd. Vervolgens sprak Stalin over de betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en Groot- Erittannië. Hij zeide, dat Rusland binnen korte tijd een overschot aan tarwe en hout zou bezitten voor uitvoer naar Engeland, aldus de correspondent, die er aan toe voegt, dat de Russische regering, volgens een bericht uit Warschau, waarvan de juistheid is onderzocht, „strategische graanreserves" heeft gevormd, die gebruikt zouden worden voor „uitvoer om politieke redenen" en „propaganda-verschepingen" naar noodlijdende landen in Europa en, Azië. Dr. Koets over de opstand der Soendanezen op Java Dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van dr. van Mook, heeft aan Aneta mede gedeeld, dat het niet op de weg der Neder landers ligt de separatistische bewegingen in Indonesië aan te wakkeren. Hij wees er echter op dat een stroming naar zelfstan dige lotsbepalïng mët een ernstige onder grond niet voorbij kan worden gezien en dat hij op grond van deze overweging een federalistische oplossing in het belang van het Indonesische volk achtte. Hoewel het republikeinse ministerie van -oorliohting ontkent, dat er sprake is van enige opstand der Soendanezen op West- Java, houden Soendanese leiders vol, dat ongeveer 200.000 hunner gewapende land genoten in opstand zijn tegen het republi keinse leger, dat zij met guerilla-methoden bestrijden. Het te Bandoeng verschijnende Algemeen Indisch Dagblad meldt, dat afdelingen van verschillende onderdelen van de TRI (het republikeinse leger) gedeserteerd zijn om voor Soendanese onafhankelijkheid te strij den tegen de republiek. Deze afdelingen, die goed uitgerust zouden zijn, voeren een felle strijd op het ogenblik, aldus dit blad. Nadere bijzonderheden vat) de gevech ten zijn slecht te krijgen, ofschoon het schijnt dat op heel West-Java ongeregeld heden voorkomen, meldt Un. Press. Zoo maken niet-officiële berichten melding van een vijfdaags gevecht tussen Krawang en Tamboen. Dr. Raden Soekawati, de president van Oost-Indonesië, begeeft zich naar de eerste bijeenkomst van het Oost-Indo nesische parlement, in gezelschap van de zelfbestuurders van Zuid-Celebes. pese samenwerking stellen. Waarmee het in weliswaar moeilijker omstandigheden het voorbeeld zou volgen van de in der tien staten versnipperde en door onderlinge twisten verdeelde Amerikaanse kolonisten, die 160 jaar geleden hun Federale Unie schiepen. R. P. beidersklasse het handhaven van de koop kracht van de Franse frank is. „Dit moet de essentiële eis van de arbeidersklasse op 1 Mei zijn", zeide de premier. De Franse bladen berichten dat de crisis in het kabinet „zeer ernstig" is en zij voor spellen de val van de regering binnen 43 uur. Amerikaanse steun aan oor logsgetroffenen verminderd Bij een hèrstemming heeft het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden zijn eerder genomen beslissing om de steun aan door de oorlog getroffen landen van 350 op 200 millioen dollar terug te brengen, beves tigd. Het betreft de steun, die na de ophef fing van de UNRRA in de periode tot eind Juni 1948 zal worden gegeven. Een aantal leden van het Huis was tegen hulp aan landen, die onder Russische in vloed staan. Thans is bij stemming uitge maakt, dat aan dergelijke landen slechts hulp zal worden geboden, als zij toestem men in een Amerikaanse controle op de goederenbeweging. De aangelegenheid gaat nu naar de Se naat, waarvan de commissie voor buiten landse betrekkingen reeds haar goedkeu ring had gehecht aan een bedrag van 350 millioen dollar, Morgen ontscheping van de „Tarakan" Het m.s. „Tarakan" met ruim honderd repatriërenden uit Indië aan boord wordt hedenavond laat in IJmuiden verwacht. De ontscheping zal Vrijdagmorgen om acht uur in Amsterdam beginnen. i i V:'; F w::> .F jF F'.J V- I S f. 1 'éli Y f L- '1 7] 1 s 1 i - Duizenden bewoners van Baarn, Soest- dijk en omgeving hebben gistermiddag op de verjaardag \an Prinses Juliana tydens een défilé langs het paleis Soestdijk hun aanhankelijkheid jegens onze kroonprinses betuigd. In korte tijd waren de treden van het bordes volkomen bedolven onder de bloemen, welke daar door de voorbijtrek- kenden werden neergelegd. Voor een der vensters sloegen Prinses Juliana en Prins Bernhard de onafzienbare stoet, waarin ook enige muziekcorpsen meeliepen, gade. Voor een ander raam ge noten de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet van het levendige schouwspel. Na enige tyd voegde de Koningin, die 's morgens ten paleize was aangekomen, zich bij haar kleinkinderen. Tot grote vreugde van de laatste groep défilerenden verscheen Prinses Juliana enige ogenblikken voor het venster met haar jongste telg, prinses Marijke, op de arm. Knipperend met haar oogjes tegen het licht, keek Maria Christina verwonderd naar de juichende menigte, welke op nau welijks twee meter afstand van haar voor bijtrok. In de hal van het paleis hebben de Prin ses en de Prins de bestuursleden van de Baarnse en Soester verenigingen bedankt voor hun huldeblijken. Russen protesteren bij Chinese regering Volgens berichten van Radio Moskou hebben de Chinese autoriteiten in de havenstad Tsingtao particuliere gebouwen gevorderd, om nieuwe Amerikaanse troepen onder te brengen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Russische ambassade in China hieromtrent stappen bij de Chi nese regering heeft gedaan. Van Rus sische zijde wordt opgemerkt, dat Tsing tao een Amerikaanse marinebasis is ge worden, waar practisch alleen Amerikaan se schepen toegang hebben. Wettelijke regeling van het kamperen is op komst De minister van Binnenlandse Zaken heeft enige tijd geleden aangekondigd, dat een kampeerwet aanhangig gemaakt zal worden. Momenteel heerst nog een chaos op dit gebied. Er bestaan honderden soms zeer uiteenlopende gemeentelijke verordeningen en 't is de kampeerders niet kwalijk te nemen, dat zij uit deze warwin kel geen weg vinden. Dit is niet de enige reden waarom een landelijke regeling van deze materie gewenst is. Een van de kern problemen van het kamperen ligt in het feit. dat liet begrip „kampeerder" zo vaag is. Het overnachten in kamphuizen en bungalows en ook bij boeren in de schuur noemt men tegenwoordig ook kamperen. De misstanden, die in sommige van deze overnachtingsgelegenheden ontstonden, ko men op het debet van alle kampeerders, evenals de daaruit voortvloeiende verbods bepalingen aan allen belemmeringen in de weg leggen. Gelukkig wordt dit thans ook door de autoriteiten ingezien. Er wordt naar gestreefd om het kampe ren te beperken tot een voldoend aantal behoorlijk geoutilleerde en onder goede leiding staande kampeerterreinen, waar voor een exploitatievergunning wordt ver strekt. Op die terreinen mag gekampeerd worden door een ieder, die in het bezit is van een geldige kampkaart. Deze kam pk haften worden door de Ne derlandse Kampeerkaarfcen Centrale afge geven aan een ieder, die daartoe een aan vraag indient, doch slechts na verkregen goedkeuring van de politie in de woon- p'aats der aanvragers. Ongewenste elemen ten worden zodoende reeds bij voorbaat geweerd. Bij wangedrag van dc kampeer der wordt zijn kaart, die hij bij aankomst op het kampeerterrein moet inleveren, in gehouden en de betrokkene wordt door de Nederlandse Kampeerkaarten Centrale ter verantwoording geroepen. Naar gelang van de aard van zijn overtreding wordt de kaart dan gedurende enige tijd ingehouden. Zij die grotere vrijheid wensen en des morgens vertrekkend niet weten, waar 's avonds hun tentje zal staan, dienen eerst te hebben getoond, dat zij die vrij heid waard zijn. Op aanbeveling van speciaal gemach tigde personen of organisaties of na een met goed gevolg afgelegde kampeerproef kunnen zij een kampeerpaspoort krijgen. In de gemeenten, waar de nieuwe veror dening reeds is aanvaard hebben deze kampeerders dan het recht om overal waar de eigenaar van het törrein dat toestaat, hun tent op te slaan, zonder dat zij zich de eerste 48 uur behoeven te bekomme ren om een gemeentelijke kampeervergun- ning. Verwacht mag worden, dat dit jaar tien- duizenden zo'n .kampeerpaspoort zullen aanvragen. Een groot deel daarvan zal het kiijgen zonder een kampeerproef af te leggen, op aanbeveling van het bestuur van de Nederlandse Padvinders, de Katho lieke Verkenners, het Nederlandse Pad- vindsters Gilde, de A.J.C.,de V.C.J.C. of de Nederlandse Toeristen Kampeerclub. Ook de medewerkers van de afdeling kamperen van de A.N.W.B. zullen velen kunnen hel pen. Maar lang niet allen, want een aan beveling wordt alleen verstrekt, wanneer de gemachtigden met de aanvragers ge kampeerd hebben. Er wordt dan ook op gerekend, dat dit seizoen nog tussen de tien- en vijfduizend kampeerproeven zul len moeten worden afgenomen. Speciale terreinen. Daartoe is een twintigtal terreinen, over het gehele land verspreid, aangewezen, waar tussen 1 Mei en 15 Juli op alle of vrij wel alle weekends proeven zullen worden afgenomen. Niet alleen op kampeertechniek zal gelet worden maar ook op eerbied voor de na tuur en een juiste houding ten opzichte van medekampeerders en anderen. Een „blauwe walvis" van negen meter Groot bloemencorso in Hillegom Hillegom heeft op Julianadag een bloe mencorso beleefd, dat zijn weerga niet heeft in de geschiedenis van de bollen streek. Een lange stoet van kleurige wagens bewoog zich In de middag door het dorp, waar zich, ondanks de regen, duizenden kijkers langs de weg hadden geschaard. Er was veel werk van dit corso gemaakt en de grote walvis, die uit niet minder dan 20.000 blauwe hyacinten was opge bouwd. oogstte de bijval, die het dier en de makers meer dan toekwam. Negen meter lang was het volstrekt niet naar traan geurende gevaarte en toen het beestje ook nog even door Haarlem toerde, mocht het zich te goed doen aan verbaasde blikken, die als weldadige harpoenen op hem werden afgeschoten. De Hillegomse harddraverij vereniging heeft met haar maaksel een eervolle ver melding behaald, die het publick wel tot eerste prijs had willen promoveren. Deze ging echter en niet minder verdiend naar de firma P. Hopman, welker perso neel eveneens blijk heeft gegeven met bloemen te kunnen omgaan. Het bedrijf van de KLM was door de „Copex" in hya cinten uitgebeeld. In de afdeling „luxe wagens" kwam „de Christelijke Gym nastiekvereniging „Jahn" als beste uit de bus en het mooist versierde rijwiel werd te kijk geboden door de firnia J. Veldhuys. De avondviering in het Hobahogebouw werd een groot succes. Het woord is aan. Een Chinees Spreekwoord: Wie vandaag doorbrengt met praten over zijn triomf van gis. teren zal morgen niets hebben om zich op te beroemen. Doodvonnis voltrokken De Koningin beschikt op gratieverzoeken De Koningin heeft afwijzend beschikt op het gratieverzoek van G. H. Sanner, die door het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden tot de doodstraf was veroordeeld. S., een grondwerker uit Diever, was in de bezettingstijd leider van de z.g. „bloed- ploeg" welke in Drente een ware terreur uitoefende. Het doodvonnis is hedenmorgen voltrok ken. De Koningin heeft eveneens afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. Berendsen, die door het Bijzonder Ge rechtshof te Den Bosch tot de doodstraf was veroordeeld. Gratie is verleend aan J. P. Besteman, H. Kromhout. J. P. Lieshout. J. van der Sluis. D. M. Franken en I. Metz, die door verschillende Bijzondere Gerechtshoven tot de doodstraffen waren veroordeeld. Ten aanzien van deze veroordeelden is de dood straf veranderd in levenslange gevangenis straf. De laatste oorlog heeft ons land in totaal 265.000 mensen gekost. Dit is het nuchtere cijfer, dat door hèt Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam bekend werd gemaakt. Meer dan tweehonderdvijftigduizend Nederlanders vielen door terreur, in dc strijd te land en te water, in Duitsland, tengevolge van de bombardementen cn door ondervoeding. Dan zijn er nog de 90.000 vermisten, naar wie het Rode Kruis nog steeds zoekt. g. Bij bombardementen in Nederland om het leven gekomen: 22.000. h. Omgekomen wegens ondervoeding tij dens de hongerwinter: pl.m. 25.000. i. Omgekomen in Japanse internerings kampen in het Verre Oosten: 22.000. Het totaal' aantal Nederlandse doden is te verdelen in een aantal groepen, waarin de volgende getallen vertellen van het leed. dat ons volk in deze oorlog is toegebracht: a. In Nederland gefusilleerde vaderlan ders: 2000. b. In de concentratiekampen Vught en Amersfoort gestorven: 4000. c. Gesneuveld of vermist van de Neder landse landmacht, inclusief de verliezen tijdens de Meidagen 1940 en van de Irene Brigade: 4000. Voor de Nederlandse ma rine is dit cijfer 2600. d. Van de 16.000 politieke gevangenen, inclusief de slachtoffers van Vught en Amersfoort, maar exclusief de gedepor teerde Joodse Nederlanders zijn 11.000 per sonen omgekomen. e. Vergast, vermoord of op andere wijze omgekomen zijn 114.000 van de 120.Ö00 naar Duitsland gedeporteerde Joodse Ne derlanders (dus 95 procent). f. Van de 380.000, die in Duitsland te werk zijn gesteld, zijn er 34.000 niet terug gekeerd. Gangsters in Londen. - Drie gemaskerde mannen drongen in Londens West-End een juwelierszaak binnen, doch werden door de eigenaar dermate „koel" ontvangendat zij hun voornemen om een goede slag te slaan, niet konden uitvoeren. Bij hun vlucht wer den zij achternagezeten door een motor rijder, die toevallig passeerde toen de over val plaats had. Dc bandieten schoten met een stengtin de motorrijder dood en ont kwamen. De foto toont hoe een politieagent het motorrijwiel van de verslagene bewaring neemt. Onmiddellijk nadat Marshall zijn radio rede hield over de resultaten van dc Mos- kouse conferentie en de Russen verweten liad dat zij niet wilden medewerken aan de totstandkoming van een Duitse econo mische eenheid, begonnen in Berlijn, Washington en Londen gelijktijdig bespre kingen over een wijziging in de economi sche bczettingspolitiek voor Duitsland in de verenigde zones. Men verwacht dat de economische eenheid van de gefuseerde Westelijke zones nauwer zal worden en gericht zal zijn op een volkomen van de Russische zóne gescheiden economisch be stel, dat onafhankelijk van het Oosten van Duitsland zal werken. Bovendien is aan gekondigd. dat de Duitse zonale adviesraad in de Engelse zóne, waarin Duitse advi seurs zitting hebben, zal worden gewijzigd. Naar een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard heeft, zullen op 5 Mei te Parijs be sprekingen beginnen over het sluiten van een handelsverdrag tussen Frankrijk en de Anglo-Amerikaanse bezettingszone van Duitsland. Frankrijk overweegt tevens. dergelijke onderhandelingen aan te knopen met de Russische zóne, ofschoon daartoe nog geen stappen zijn gedaan. Desgevraagd verklaarde de woordvoer der, dat Frankrijk geen onderhandelingen voert inzake een economische fusie tussen de Franse en de Anglo-Amerikaanse zóne. Generaal sir Brian Robertson, plaatsver vangend Engels militair gouverneur in Duitsland, heeft op een bijeenkomst van de Duitsche zónale adviesraad te Hamburg meegedeeld, dat deze raad gereorganiseerd zal worden. De 30 leden, die door het mi litair bestuur worden benoemd op voor stel van de staten, zullen in de volgende verhouding gekozen worden: Hamburg 3, Sleeswijk-Holstcin 4, Neder-Saksen 8, Noord-Rijnland-Westfalen 15. De raad zal wetgevende noch uitvoerende macht be zitten, doch vooral adviseren met betrek king tot het streven naar economische een heid van de zones. Tot lid der Eerste Kamer Is in de vacature wijlen jhr air, Van Asch van Wijk benoemd de heer J. Hommes te 's Heer Arendskerke. daar mr. G. A. Diepenhorst te Zeist de benoe ming niet heeft aanvaard. Erelijst zal 30.000 namen bevatten. Als deel van zijn werkzaamheden heeft het Instituut, dat deze droeve gegevens verzamelt, reeds 15.000 namen van hen, die hun ondergrondse weerstand tegen de Duitse overweldiging met hun leven moes ten betalen, op een ..Erelijst" geplaatst, maar duizenden andere namen mankeren nog. Het aantal thans nog onbekende ver zetslieden, die onze vrijheid met de dood bekochten, wordt op 15.000 geschat, zodat ïe zijner tijd ongeveer 30.000 namen deze erelijst van het Nederlandse volk zullen uitmaken. Het Rijksinstituut doet een dringend beroep op allen, die in de kring der familie of van kennissen namen van gevallenen kennen, zich tot Drs. L. de Jong Postbus 12, Amsterdam, de chef van het Instituut te wenden, met het verzoek om toezending van een formulier. Op de avond van de 3e Mei zal de heer de Jong om 9 uur over beide Hilversumse zenders over dit onderwerp enkele mede delingen doen. In percenten Hoewel het verlies van 265.000 zielen percentsgewijs op onze bevolking niet on herstelbaar lijkt, brengt vooral een verge lijking met de totale verliezen van de Ver enigde Staten, die uiteraard slechts mili taire slachtoffers hebben, de ernst ervan onder het oog: Met een bevolking, die ongeveer 14 maal die van Nederland is, is het aan tal Amerikaanse gevallenen 400.000. Voor Groot-Brittannië is het 500.000 (met de dominions en de 60.000 bij bombardementen omgekomen burgers) en, voorzover de Russen het hebben kunnen nagaan, heeft de Sovjet Unie op een bevolking van ongeveer 180 millioen, 7 millioen mensen verloren. Guerilla-successen in Zuid-Griekenland Een afdeling van zeshonderd guerilla- strijders heeft de plaats Astro en een ge deelte van het district Kynoerion ten Zuidwesten van Nauplia in de Pelepon- nesus veroverd. Leden van het Griekse kabinet hebben met de chef van de Griekse generale staf, generaal Ventiris, beraadslaagd over maat regelen ten aanzien van „een nieuwe en ernstige wending van de toestand in Zuid- Griekenland". Volgens berichten uit Saloniki hebben guerilla-troepen het dorp Neokastron, in West-Macedonië overvallen, drie huizen in brand gestoken en zestien inwoners oi j- voerd, onder wie zes vrouwen, van wit enkele zouden zijn vermoord- Bakkers sluiten op 5 Mei De Haarlemse Bakkerij commissie ver zoekt ons mcc te delen, dat op Maandag 5 Mei geen brood zal worden verkocht. Er wordt dus ook niet bezorgd. Dinsdag 6 Mei is de broodvoorziening weer normaal. De Haagse recherche heefl een 19-Jarlr meisje aangehouden, die er een gewoonte van maakte, kleine kinderen mee te lokken cn dan hun manteltjes af te nemen, welke zij verkocht. Zij was onlangs uit een tuchtschool voor meis jes ontslagen. BREKENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I, te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met hier en daar nog enkele regenbuien Plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost. Vrij koud voor de tijd van het jaar. 2 Mei: Zon op 5.10 uur, onder 20.04 uur Maan op 16.54 uur, onder 4.33 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1