Haarlems Dagblad Die Spelling aoudschat in Nieuwe Waterweg vermindert Ramadier zal vandaag het oordeel van het Franse parlement vragen De viering van de eerste Mei was over de hele wereld verschillend Londense havenstaking eindigt heden Dienstplicht te lang, contingenten te groot Voorlopig geen „Butlincamp" Bezwaren tegen „Noodvoorziening Perswezen' Weerbericht '61e Jaargang No. 18623 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15051. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vri jdag "2 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ling ingevoerd, ook in dit blad. Menig lezer, die de datum van invoering vergeten tras, zal gisteren de krant met verbazing aangekeken hebben, toen hij in koppen op ae voorpagina de woorden „het Franse coalitiekabinet", „Duitsland". „Chinese re dering", „een blauwe walvis" en zo meer :ag afgedrukt en bij verdere lezing ont haarde. dat het zich niet tot de aftocht van vele ch's bepaalde, dat ook een aantal e's en o's was afgemarcheerd en dat zelfs de lterbuigïngs-n het veld had moeten rui men. In het genomen besluit, waaraan ook tt'ij gevolg hebben gegeven, was die n facul tatief gesteld, hetgeen wil zeggen: behoud of afschaffing naar keuze. Wij hebben haar afgeschaft, omdat de geslachten der zelf standige naamwoorden o.i. de enige moei lijkheid van betekenis in de oude spelling meebrachten en die zich voornamelijk in het gebruik van de n uitte voor het overige blijft zij bestaan omdat het ons enigszins dwaas leek, die moeilijkheid juist te handhaven en omdat de grote meerder heid der dagbladen zich Coor afschaffing heeft verklaard. Ware een nieuwe woorden lijst beschikbaar geweest, om met meer stelsel dan De Vries en Te Winkel bezigden het onderscheid tussen mannelijke en vrou welijke woorden vast te stellen, dan zouden wij die gaarne hebben gevolgd. Voor het overige hebben wij weinig be wondering voor de nieuwe spelling. Maar men moest eens tot een besluit komen. Na meer dan een halve eeuw strijd heeft dit wonder zich voltrokken en nu houden de kranten zich ook aan hun standpunt van een jaar of twaalf geleden: zodra de over heid een nieuwe spelling voor al haar de partementen en diensten invoert, zullen wij meedoen. Blijkbaar zijn er tegenstanders, die in hun brieven en andere schrifturen koppig aan het oude willen vasthouden. Dat lijkt mij niet verstandig. Men moet ook eens tot een eendrachtige daad zien te komen. Het is heus niet vernederend, zijn eigen inzicht prijs te geven en zich aan te sluiten bij de wens van een meerderheid. Wonderlijk ge noeg schijnen sommigen te menen, dat er niets ergers bestaat dan toegeven, in welke aangelegenheid dan ook. Zij moesten eens nadenken over die hoogbejaarde hospita, die op de tiende Mei 1940 «ddt woord van wassend diepe wijsheid tot „haar me neer" sprak: „Weet u waar die oorlog van komt? De mensen weten niet van toegeven!" Waarop- hij mij dadelijk opbelde en zei: „Dit is bet! Er hoeven geen boeken over de oorzaken van oorlog meer geschreven te worden." Het is waar dat de nieuwe spelling wei nig vereenvoudigt maar dat verwachtte niemand er ook eigenlijk meer van en dat zij op dit ogenblik last inplaats jemak geeft aan ieder, die haar wil toepassen. Maar dat zal maar kort duren. Het zal wennen. Ook het voor zovelen vreemde aspect van sommige woorden zal spoedig wennen. Wij kunnen ons boven dien troosten met de gedachte, dat de volgende spelling-strijd tot wonderlijker reranderingen zal leiden. Waait dan zai dr. Kollewijn's denkbeeld omtrent de ver andering van eindelijk, dadelijk enz. in eindelik en dadelik wel ten zege gevoerd worden. Dan zullen de vereenvoudigers zich ook wel werpen op het onlogische ge bruik van ei en ij. dat de arme kleine schoolkindertjés voor de grootste hersen- beproevingen plaatst. En men zal de moei lijke keus moeten maken of men voortaan een ij zal eten dan wel Amsterdam aan het Ei laten liggen. De korte ei'ers zullen zich met eiver in de streid tegen de lange ij'ers. diie hunnerzijds op ijgengerijde ma nier hun ijsen zullen stellen, storten. En wie ook winnen moge, hij zal de voldoe ning hebben dat hij de lastige verschillen tussen peil en pijl en tussen vleien en vlijen zal hebben opgeheven. Hier dien ik mij te beteugelen, want li mocht mi.i eens verkeerd gaan begrijpen. Het is allerminst mijn bedoeling, tot de volgende spelling-strijd op te hitsen. In tegendeel. Ik zeg die dingen alleen maar in een bescheiden poging, om een blik in de toekomst te werpen. Wat wij nu behoeven is meer dan een wapenstilstand: het is de spelling-vrede voor lange tijd. Wel heb ik een vermoeden, dat de eerstvolgende Grote Vereenvoudiger al ergens in een wieg on geduldig met zijn beentjes ligt te trappe len. in volmaakte onschuld en onbewust heid van de verwarring en de vervelende brochures, rapporten en redevoeringen, die hij in de toekomst ontketenen zal. Dat de Hollandse en Belgische regerin gen gezamenlijk tot invoering van de nieuwe spelling hebben besloten geeft haar een internationaal cachet. Verbaas u niet over dat „Hollandse en Belgische", want het is goed, al ziet het er raar uit. Mochten er onder u zijn. die menen dat deze be reikte internationale overeenstemming een ;oed voorbeeld voor Amerika en Sovjet- Rusland zal zijn, om hun geschillen op te lossen, dan kan ik dergelijke grote ver wachtingen evenwel niet beamen. Hun ge schillen zijn namelijk nog moeilijker en ingrijpender dan die van de Hollandse deskundigen in spelling-zaken. Er zit zelfs meer aan vast. En wat zei de oude hospita? De mensen weten niet van toegeven. Hoogstens bestaat de kans, dat als het be richt van het machtige Hollands-Belgische besluit in de Pravda verschijnen mocht Stalin Molotov ontbiedt en zegt: „Als wij onze Russische spelling eens gingen ver eenvoudigen? Er kunnen wel een paar medeklinkers uit. hier en daar. Hebben wij niet ergens in Siberië een geleerde opge borgen. die daar zijn tijd mee kan zoek brengen?" Het lijkt in Rusland nodiger dan de 56 jaar strijd bij ons waren. R. P. Twee-en-dertig staven opgehaald Zandzuigers in de Nieuwe Waterweg hebben op dezelfde plaats, waar op 9 en 10 April zeven-en-dertig staven goud ge vonden werden, opnieuw een goede vangst gedaan. Thans werden twee-en-dertig goud staven opgehaald. Sedert de bevrijding zijn in totaal negen en-zeventig staven teruggevonden van de honderdelf. welke zich aan boord bevonden van de loodsboot, welke in de Meidagen van 1940 door de Duitsers tot zinken werd gebracht, toen het vaartuig op weg was naar Engeland. Communistische ministers hebben hun ontslag nog niet ingediend De Franse president, Vincent Auriol, is Donderdagmiddag van zijn Wert-Afrikaan se reis teruggekeerd. Hij kwam aan op het vliegveld Orly bij Parijs. Dezelfde dag ver gaderde hij met het kabinet over de drei gende regeringscrisis. Naar uit semi-officiële bron wordt ver nomen, is het Franse kabinet na een zit ting van drie uur er niet in geslaagd het verschil van mening tussen de. communis ten enerzijds en de socialisten en MRP an derzijds te overbruggen. De communistische ministers dienden echter niet hun ontslag in. Na de zitting verklaarde de minister van Voorlichting, Pierre Bourdan: „In het kabinet bestaat niet langer eens gezindheid ten aanzien van de loon- en prijzenpolitiek der regering en men heeft besloten, dat de minister-president morgen het program van de regering aan het par lement zal voorleggen en de vertrouwens kwestie stellen." Naar vernomen wordt, heeft de gouver neur van de Franse bank in een brief aan de premier Ramadier gewezen op het feit, dat iedere stijging van het loonpeil op het huidige ogenblik het gevaar zou opleveren van een zekere mate van inflatie, die de handhaving van de huidige koers van de franc onmogelijk zou maken. In overeenstemming met de bepalingen van de nieuwe constitutie zal de stemming over het program der regering ten aanzien van lonen en prijzen niet eerder dan Zon dag worden gehouden. Bourdan verklaarde nog: „het is zeer onwaarschijnlijk, dat de communisten aan de regering zullen blijven deelnemen, indien zij Zondag weigeren voor het regeringsprogram te stemmen." Men gelooft, dat Ramadier in geval van weigering der communisten de vijf com munistische ministers eenvoudig zal ver vangen door leden der andere partijen. Deze procedure, waardoor een volledige kabinetscrisis zou worden vermeden, kan echter op verzet stuiten bij de socialisten, van wie vele nog node willen deelnemen aan een regering, waarin de communisten niet vertegenwoordigd zijn. Mr. W. A. J. Visser benoemd tot burgemeester in Den Haag Thans is het Koninklijk Besluit van 1 Mei verschenen, waarbij met ingang van 1 Juni 1947 tot burgemeester van 's-Gravenhage wordt benoemd mr. W. A. J. Visser, thans burgemeester van Zeist. Britse recordvluchten van Londen naar Kaapstad Een Mosquito van de Britse luchtmacht, bestuurd door squadron-leader Martin, heeft het snelheidsrecord op de route Lon- den-Kaapstad gebroken met ruim 23 uur. De afstand, 10.748 kilometer, werd afge legd in 21 uur 29 minuten en 35 seconden- den. Het oude record werd in 1937 geves tigd en bedroeg ongeveer de dubbele tijd. Er is nog een tweede vliegtuig van RAF onderweg om het snelheidsrecord op deze route te breken; deze machine maakt een tussenlanding in West-Afrika. De Mosquito is over Kenya gevlogen, aldus het gebied van Suez en Malta vermijdend. Honger in Hamburgparade in Moskou, doden in Italië De eerste Mei is in de verschillende lan den „naar eigen zede" gevierd. In Moskou werd een grote militaire parade gehouden. In Hamburg hadden de demonstranten hon ger en' voerden spandoeken mede. waarop zij om meer voedsel vroegen. In Madrid 1 moest de viering heimelijk geschieden. Zij kenmerkte zich door de verspreiding van een clandestien manifest door de socialis ten. In Wenen vroegen 150.000 socialisten vrede, vrijheid en brood en de terugkeer van de krijgsgevangenen. De communisten eisten daarentegen nieuwe verkiezingen en afrekening met de fascisten. De optochten werden hier gescheiden gehouden om moei lijkheden te voorkomen. In Warschau drongen de socialistische leiders aan op samenwerking met de com munisten en andere linkse partijen. In Turkije was het een officiële feestdag. De feestelijkheden te Istanbul werden ge combineerd met de verwelkoming van het Amerikaanse vlooteskader, dat heden zal binnenlopen. De Engelse vrouw wordt thans in de moge lijkheid gesteld, dienst te nemen bij de marine-luchtvaartdienst in het kader van de vrouwelijke hulpcorpsen der W.R.N.S. Zij worden tewerkgesteld op de marine- luchtbases en krijgen zowel administratie als technisch werk te doen. Dat_ zij zich door een indrukwekkende machinerie als deze vliegtuigmotor niet laten intimideren, blijkt wel uit de zelfverzekerdheid, ivaar mede zij het geval inspecteren. Of zou het een pose zijn? De Londense havenarbeiders hebben tij dens een massa-bijeenkomst gistermiddag met grote meerderheid besloten heden ochtend het werlt te hervatten. De Britse socialistische leider Herbert Morrison, Lord-President of the Council, heeft Donderdagavond in Londen een be roep gedaan op het Britse volk. om zich vrij te maken van „groepsbelang en groepsgeest" en niet tot wilde stakingen over te gaan. Keer op keer betoogde hij in variërende bewoordingen, dat het al gemeen belang prevaleert boven het groepsbelang. Hij noemde de wilde stakin gen gericht tegen het vakverenigingswezen en de democratische beginselen daarvan. Dergelijke avonturen, aldus zeide Morri son, brengen schade toe aan onze natio nale economie en brengen de Labour- regering is dïscrediet. Morrison noemde als hoofddoelen, welke thans nagestreefd moeten worden: het tot stand brengen van een nationaal plan, dat veel meer is dan een distributiestelsel en dat er niet op gericht is van de armoede het beste te maken, doch de welvaart te doen toe nemen. Verder deed Morrison een beroep op de grote groep van industrieën, welke niet genationaliseerd zullen worden, om met de regering mede te werken bij het verrich ten van hun aandeel in het nationale Rubberloods in Priok staat in brand Vermoedelijk sabotage Gisteravond is in dc haven van Tandjong Priok brand uitgebroken door onbekende oorzaak in de loods, waarin de lading rub ber van de „Martin Behrman" is opge slagen. Deze partij rubber bevindt zich in deze loods, sinds het schip in Maart werd gelost. De „Oranje" van de maatschappij Neder land, die gisteren gedokt werd, loopt thans nog geen gevaar, doch de „Modjokerto" van de Rotterdamse Lloyd moest worden weggesleept. Het vuur is nog niet geblust. Volgens een voorlopige schatting zal de schade ongeveer een millioen Nica-gul- dens belopen. Men vermoedt, dat de brand aan sabotage te wijten is, ofschoon dit nog niet vaststaat. De loods bevatte rubber, voedingsmiddelen in blik en meel. De commandant van de brandweer is van oordeel dat de loods geheel in as zal worden gelegd. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan, Vrees voor Joegoslavische invasie in Zuid-Karinthië Oostenrijkers gereed voor evacuatie Een correspondent van de Daily Te legraph seint uit Klagenfurt, dat vol gens daar binnengekomen berichten, Joegoslavische troepen in gebieden grenzend aan Zuid-Karinthië de laat ste tijd aanzienlijk versterkt zijn. Aangezien de conferentie van Moskou geen Oostenrijks vredesverdrag heeft opgeleverd, aldus de correspondent, heeft zich een gespannen toestand ont wikkeld. Velen zijn er van overtuigd, dat indien de Britse bezetting, die reeds tot het mi nimum is teruggebracht, opgeheven zou worden, de Joegoslaven de door hen opge eiste gebieden zouden binnenrukken en bezetten. De correspondent meldt, dat tal rijke inwoners van Klagenfurt, Villach en andere Karinthische steden en dorpen reeds voorbereidingen treffen naar het Noorden te vluchten ingeval er tekenen zijn, die wijzen op een Joegoslavische in vasie, welke vroeg of laat verwacht wordt. Nederland betaalt mee aan peilstation op IJsland Volgens een nog te ondertekenen over eenkomst zal Nederland deelnemen in de internationale financiering van een zoge naamd „Loran"-station (Long Range Na vigation) op IJsland, dat een belangrijke schakel vormt in de keten van peilstations. welke dienen ter verzekering van een vei lige luchtnavigatie bij transatlantische vluchten over de Noordelijke route. Het station wordt tot heden gefinancierd door de Verenigde Staten en Engeland. Officiële inbedrijfstelling Walserij-West De Walserij-West van het IJmuidense Hoogovenbedrijf zal Vrijdag 18 Mei offi cieel door dr. G. W. M. Huysmans, minis ter van Economische Zaken in bedrijf wor den gesteld. In Joego-SIavië is druk feest gevierd. 200.000 mensen marcheerden gedurende zes uur door de straten van Belgrado. Maar schalk Tito en andere regeringspersonen namen de parade af. In Denemarken hadden de vakverenigin gen overal vergaderingen georganiseerd. Ongeveer 40.000 mensen begonnen te ver gadering te Kopenhagen met 2 minuten stilte ter herdenking van koning Christiaan. Te Parijs hebben onder leiding van Mau rice Thorez, leider der communisten en vice-premier van Frankrijk, ongeveer 100.000 mensen een mars door de straten gemaakt ter viering van de 1 Meidag. Lei dende figuren van de socialistische partij en de vakverenigingen liepen met Thorez aan het hoofd van de optocht, die 4 km lang was. Meer dan 10.000 politieagenten waren op de been. Hinderlaag In Poriella Delia Pagla bij Palermo in Italië hebben onbekenden op een groep arbeiders, die zich naar een 1 Mei-demon stratie begaven, geschoten. 6 personen wer den gedood en 20 gewond. Er werd met zware machinegeweren van een heuvel af geschoten op een 4000-tal arbeiders, die naar de demonstratie gin gen, aldus meldt Reuter. Naar het Franse persbureau AFP meldt, is naar aanleiding van de aanslag te Pa lermo een algemene staking geproclameerd en zijn als teken van rouw er alle bioscopen en schouwburgen gesloten. Kamerleden wensen vrijstelling van derde zoon uit één gezin In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake dienstplichtvoorzieningen bepleiten ver scheidene Kamerleden vrijstelling van dienstplicht voor de derde zoon uit éen ge zin. Voorts vroegen vele leden te bevorde ren dat nimmer meer dan twee zoons uit éen gezin, in het bijzonder wanneer deze zoons in het bedrijf van hun ouders werk zaam zijn, tegelijkertijd hun dienstplicht behoeven te vervullen. Vele leden, die in het algemeen de door de regering gevolgde politiek ten aanzien van de dienstplichtvoorziening onderschre ven, wensten zowel de duur van de dienst tijd als de hoogte der contingenten tot het noodzakelijke te beperken. Verschillende leden achtten een dienst tijd van twee-en-een half jaar te lang, niet alleen wegens de grote nadelen voor de studie en opleiding der dienstplichtige jongelui, maar ook omdat voor de econo mische opbouw belangrijke, soms zelfs vrijwel onmisbare krachten aan het pro ductieproces worden onttrokken. Voorts vroeg men naar de richtlijnen voor de dienstplicht van gewezen N.S.B.'ers en ex-geïnterneerden. Verscheidene leden konden zich met het wetsontwerp in zoverre niet ver enigen, omdat zij grote bezwaren had den tegen het vastgestelde contingent dienstplichtigen, dat zelfs ver uitgaat boven dat van de wet van 1938, welke onder oorlogsdreiging tot stand kwam. Deze leden stelden de vraag of niet te ruggekeerd moet worden naar het nor male vredescontingent van voor 1938, dat 19.500 man omvatte. De ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Financiën hebben op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Thomassen over de oprichting van z.g. Butlin-camps (massa-vacantieverblij- ven) geantwoord, dat de Herstelbank ver zocht is, medewerking te verlenen aan de financiering van een dergelijk kamp. De Herstelbank heeft het project in studie ge nomen, doch vooralsnog geen toezegging tot credietverlening gedaan- De aanvraag voor de bouw is, los van elke verdere overweging ten aanzien van de wenselijk heid van dergelijke vacantïéyerblijven, voorlopig afgewezen, hoewel door de aan vragers was te kennen gegeven, dat een groot gedeelte van de benodigde bouwma- teralen zou kunnen worden geïmporteerd, zonder dat daardoor het Nederlandse de viezen- of materialenbudget zou worden bezwaard. Aanleiding hiertoe was. dat zelfs indien uit een in te stellen onderzoek zou blijken, dat de heersende materiaal- schaarste geen bezwaar tegen goedkeuring van het plan zou opleveren, het toch de vraag blijft of de benodigde arbeidskrach ten voor dit doel kunnen worden beschik baar gesteld. Door deze afwijzing van de aanvraag is feitelijk aan de crediet-aan- vraag bij de Herstelbank de grondslag ko men te vervallen. Mochten deze omstan digheden zich wijzigen, dan zijn de mi nisters bereid overleg te plegen met de daarvoor in aanmerking komende organi saties der vrije jeugdvorming en volksop voeding. Japanners stemmen „conservatief" In de op 30 April j.l. in Japan gehouden gemeenteraadsverkiezingen hebben de con servatieven de overwinning behaald. In totaal verwierven namelijk de „onafhan- kelijken", die voor het merendeel als con servatieven te beschouwen zijn. het groot ste aantal zetels, daarna volgen de demo craten. de liberalen, de socialisten en ten slotte de communisten met een zeer gering aantal zetels. In de grote steden droegen de socialisten de overwinning weg. Dertig procent der stemgerechtigden is niet op gekomen. Het woord is aan. Een sraafsman maakt de gele genheid, maar de gelegenheid maakt de politicus. Ministers naar Indië In het stadion van Florence in Italië werd onlangs een parade van historische cos- tuums uit verschillende tijdperken gehou den, ter opluistering van een ontmoeting tussen de Italiaanse en Zwitserse nationale voetbalteams. Dank zij deze imposante demonstratie van Italiaanse cultuur wonnen de Italianen met 52. Geinierneerden-probleem het eerst ter sprake Wegens het aanstaande vertrek van de ministers Beel en Jonkman naar Batavia heeft minister Jonkman in een onderhoud met het A.N.P. nog eens nader het doel omschreven van de te ondernemen reis. „In de eerste plaats willen wij, aldus de minister, ons ginds oriënteren. Daarnaast is het de bedoeling de landvoogd en de com missie-generaal in te lichten over de ver houdingen in Nederland. Wij willen voorts besprekingen voeren enerzijds over de loyale en de royale uitvoering van de wen sen en regelingen van Malino en ander zijds van de overeenkomst van Lingga- djati, waarbij natuurlijk ook ter sprake komt, welk personen onder de huidige omstandigheden het meest geschikt zijn om bepaalde posten te bezetten." Ten aanzien van de geruchten, dat nu al bepaalde benoemingen zijn te verwachten, zeide de minister, dat uiteraard voor de terugkeer der ministers naar Nederland geen verandering in de bezetting van de verschillende posten is te verwachten. De minister verklaarde nog. dat dr. II. M. Ilirschfeld en mr. H. Albarda als finan- cieel-economische adviseurs meegaan, om dat altijd heeft vastgestaan, dat na de ondertekening van het politiek accoord de finaneieel-economische vraagstukken vóór alles de aandacht verdienen. Tenslotte zeide de minister nog, dat een van de eerste punten van bespreking het probleem van de nog geïnterneerde Neder landers zou zijn. Tijdens de Indische reis van minister Beel zal deze zowel als minister-president als in zijn functie van minister van Bin- nenlandsche Zaken vervangen worden door minister Drees. Minister Huysmans naar Brussel. De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans zal Maandag 5 Mei een bezoek brengen aan de jaarbeurs te Brussel. De ministers Van Boetzelner. Lieftmck, Huijsmans, Mansholt en Vos zijn heden ochtend per auto naar Brussel vertrokken voor het brengen van een tegenbezoek aan de Belgische regering. Ministers zijn zeer bezet. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt. hebben de ministers als algemene gedragslijn aanvaard zich zoveel mogelijk beperking op te leggen bij het voldoen aan uitnodigingen tot bijwoning van jubileum- en herdenkingsbijeenkomsten. De zorg voor 's lands zaken vergt onder de tegenwoordige omstandigheden zozeer de volle persoon van de raadslieden der Kroon, dat zij zich genoopt zien alle ver richtingen, die in zakelijk opzicht niet vol strekt noodzakelijk zijn, achterwege te laten. West-Borneo krijgt eigen bestuur Uit Pontïanak wordt vernomen, dat de West-Borneo-raad met 33 stemmen voor, drie blanco en geen tegen het ontwerp statuut voor West-Borneo, waarbij dit ge west tot opziohzelf staand gebied wordt verklaard met eigen bestuur, heeft goed gekeurd. Een en ander werd neergelegd in een document, opgemaakt door de Commis sie-generaal als vertegenwoordigster van de Nederlandse regering. De totale bevol king van het betrokken gebied bedraagt 850 duizend zielen, waarvan 45% Dajaks en voorts 125.000 Chinezen. Het gebied be slaat vier maal de oppervlakte van Neder land. Voor het Haacse Tribunaal moest zich het vroegere hoofd van de Juridische afdeling der „Nederlandse Kultuurkamer" verantwoorden. Op 14 Mei volgt het advies. Voorloopig verslag der Tweede Kamer Moskou heeft, zoals bijna alle steden der wereld, te kampen met een groot tekort aan woningen. Er worden thans energieke pogingen in het werk gesteld, die nood te verlichten en daartoe zijn alle beschikbare werkkrachten ingeschakeld. Ook vrouwen helpen mee, zoals de foto toont. Zij maken zich niet alleen verdienstelijk door het verrichten van bijkomende karweitjes, doch fungeren zelfs als volleerde metselaars. De wijze, waarop de regering sinds de bevrijding getracht heeft een wettelijke regeling van het perswezen tot stand te brengen, werd algemeen weinig gelukkij geacht, aldus begint het Voorlopig Ver slag der Tweede Kamer over het wets ontwerp „Noodvoorziening Perswezen". Verwacht had mogen worden, zo betoog den vele Kamerleden, dat de regering de haar gegeven tijd zou hebben gebruikt om thans een definitief wetsvoorstel tot rege ling van het Perswezen in te dienen. Ge vraagd werd hoever de commissie-Pompe iinmiddeis met haar werkzaamheden gevorderd. Prof. Pompe zou zich te dezer zake weinig optimistisch hebben uitge.- laten. Vele leden verklaarden, dat de zuivering in het algemeen geen bevrediging schenkt. Dit geldt ook met betrekking tot de zui vering van het Perswezen. Zeer vele leden vroegen, welke redenen gegolden hebben om een zo belangrijk onderwerp op zo weinig elegante en zo weinig voortvarende wijze wettelijk te regelen. Ook was men van mening, dat nu de perszuivering vóór 1 Juli 1947, de datum, waarop de bestaande regeling komt te vervallen, practisch ge ëindigd is, het toch niet aangaat om nu nog op het laatste moment nieuwe zuiverings maatregelen voor te stellen. Als derde be zwaar werd aangevoerd, dat het zowel door de regering als door de Kamer ge wenste hoger beroep op de uitspraken der perszuiveringscommissies eerst ruim twee jaar na de bevrijding mogelijk wordt ge maakt. Het zou algemeen op prijs gesteld worden, wanneer de minister reeds thans enige algemene richtlijnen zou willen aan geven over de in uitzicht gestelde defini tieve regeling van het Perswezen, met name over de vraag of wettelijke voor ziening ten deze mogelijk zal zijn zonder wijziging van artikel 7 van de Grondwet. Vele leden meenden, dat tegenover de in dividualistische opvatting van de grond wettelijke vrijheden nadruk gelegd moet worden op de verantwoordelijkheid tegen over de gemeenschap van allen, die van deze grondwettelijke vrijheden gebruik wensen te maken. De rechtspositie van de journalist is eveneens een belangrijk onderwerp, dat geregeld moet worden, waarbij gedacht wordt aan regeling langs de weg der pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Vele leden vonden het een leemte in het ontwerp, dat uitsluitend personen en niet ondernemingen in de zuiveringsprocedure worden betrokken. Andere leden stelden de vraag wat er gebeurt met de winsten, die krantenbe- drijven tijdens de bezetting hebben ge maakt en hoe de positie der aandeelhou ders ten deze was. Zij zouden, voorts gaarne worden ingelicht nopens de rede nen. die er toe geleid hebben om noch in de Persraad, noch in de Perscommissie personen van communistischen huize te benoemen. Vele leden achtten de in te stellen raad van beroep veel te academisch van con structie en te weinig practisch opgezet. Men meende, dat zou kunnen worden vol staan met een meerderheid van juristen in het ontworpen college. Hoewel tegen het verlenen van advi serende bevoegdheden aan een lichaam als de Persraad in deze voorlopige noodwet geving geen bezwaar zou bestaan, waren vele leden van oordeel, dat dit nieuwe staatsorgaan in de Nederlandse rechts staat niet thuisbehoort. KRACHTIGE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Krachtige, in het Noorden van het land tijdelijk harde wind tussen Noord en Oost Meest zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk regen. Vrij koud. 3 Mei: Zon op 5.09 uur. onder 20.06 uur Maan op 18.11 uur. onder 4.52 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1