Haarlems Dagblad De Andere Weg )e Paus ontvangt mgr. J. P. Huibers Hervatting aanstaande der besprekingen over de status van Korea Ministers vliegen naar Batavia Twee waarschuwingen tegen oorlogsstreven Franse Assemblée zal zich morgen uitspreken over de vertrouwenskwestie Ministers van de „Kleine Drie vergaderen in Brussel Rapport over de UNO-strijdmacht Weerbericht tile Jaargang No. 18624 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 3 Mei 1947 Verschtfnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem n de twee grote internationale bewe- gingen van deze tijd, het communisme en bet democratisch socialisme, is helaas van {en wezenlijk internationaal besef nog sprake. Dat heeft Koos Vorrink in jijn rede bij de viering van de eerste Mei jade Haarlemse Gemeentelijke Concertzaal ïgd. En meer dan dat. Hij heeft ik het hem gaarne na betoogd, dat de ieüze Wereldvrede niet slechts een vaag sentiment moet betekenen, doch dat diep ja ons denken en handelen de wil moet zijn «n te groeien tot een internationale rechts gemeenschap en solidariteit. Hij heeft er- jan toegevoegd weer stem ik met hem in dat de wereld geen duurzame vrede legemoet zal gaan, indien wij niet tot sa menwerking komen met de voormalige vijandelijke landen, ook al erkennen wij hun grote schuld. Uit angst en wantrouwen nooit iets goeds geboren. Neen. Niets. De grote moeilijkheid is, dat soveel mensen dit wel beamen, maar niet wezenlijk beseffen. Het beleid dat de ge allieerden tegenover Duitsland voeren is grondig en in wezen verkeerd. Dat Iffet bo vendien nog een verdeeld beleid is, vol tegenstellingen, die men in Moskou heeft gelaten voor wat zij zijn, maakt het erger maar is niet de hoofdzaak. Die ligt dieper. De hoofdzaak is, dat men niet anders aan durft dan .beveiliging" door macht. Men waagt het niet, de tegenstander tegemoet le treden, edelmoedig te zijn en met hem samen te werken. Men klampt zich vast aan het oude stelsel van macht en oogst daarmee bij hem alleen hetzelfde: angst wantrouwen, waaruit nooit iets goeds is geboren. Hetzelfde doet zich gelden in de verhouding tussen de groten van Oost en West: Amerika en Rusland. Met machts vertoon, met vooruitgeschoven posities van weerszijden wordt dit voortdurend bewe zen. Intussen worden beleefde diplomatieke conferenties gehouden, aangenaam afge wisseld door gemeenschappelijke uitgange tjes. Ik weet niet of het u evenzeer getrof fen heeft als cmij, dat de tegenstanders gezamenlijk naar de Moskouse opera zijn igetogen en daar, gezeten in de oude Tsaren- loge, van het ballet Romeo en Julia heb ben genoten. Moesten de domme volken door deze liefelijke pelgrimstocht naar een ideaal paar minnenden in de goedige waan gebracht worden, dat er nu toch heus een heel nieuwe verhouding in de diplomatie was ontstaan? De volken zijn allang niet dom genoeg meer om deze dingen te geloven. Maar zij zien ze treurig en willoos aan. Zo hebben zij in Juni 1919 verbaasd aanschouwd dat de vrede van Versailles ondertekend werd temidden van een geweldig militair ver toon, waarbij een ontzaglijke troepen macht stond opgesteld, het zware geschut van de Mont Valérien bulderde en de oor- s-eskaders over Versailles raasden, woonde dat bij en schreef over de on zinnigheid van zulk een demonstratie de Vrede. Later kwam het Briand-Kellogg-Pact tot uitbanning van de oorlog. De oude Kellogg ging aan boord een zwaarbewapend slagschip naar Europa om het te ondertekenen. Ik schreef met veel nadruk over de onzinnigheid van zulk een vertoning bijde uitban ning van de oorlog. Nu heb ik het weer over Molotov en Marshall bij Romeo en Julia gehad. Het is waarlijk niet om iets eestigs te zeggen. Het betreft ook geen lingen van oppervlakkige betekenis. Deze bitter-ïronische tegenstellingen raken de kern en het wezen van de bestaande ver houdingen. In de Tsarenloge in Moskou's opera zit geen tsaar meer. Maar de 1 Mei- is te Moskou gevierd met een grote militaire parade, net als vroeger de ver- aardag van de tsaar. Op hetzelfde ogen- ilik hielden in Wenen 150.000 Oosten rijkse socialisten een betoging, waarbij zij om vrede, vrijheid en brood riepen en om terugkeer van de krijgsgevangenen, werden de Turkse feestelijkheden te Istan bul gecombineerd met de verwelkoming het Amerikaanse vlooteskader, en hielden de Duitsers in Hamburg optoch ten, waarin zij op spandoeken om meer voedsel vroegen. Twee jaar na de oorlog moet dit alles de opbouw van de vrede voorstellen. En toch is er de andere weg, die boven dien de weg van het gezonde verstand is. Maar die eist meer moed, want om die te gaan moet men angst en wantrouwen laten varen, waaruit nooit iets goeds ge boren is. Nu kan men hier wel wanhopig over worden eri zeggen: zie je wel, het gaat weer mis, het geeft toch allemaal niets, maar dat is ook angst en wantrouwen en dus niets beter. Meer zin heeft het, on verpoosd over deze verschijnselen te spre ken en op de andere weg te wijzen. Want één ding is zeker: door alle ellende, al het treurige falen en al het domme herhalen vau de oude fouten heen komen er steeds meer mensen te voorschijn, die het begrij pen en er iets tegen doen willen, die er actie tegen voeren. Zij begrijpen zelfs iets zo eenvoudigs als het feit, dat men door een militaire overwinning een volk niet breekt, maar het slechts tijdelijk ter- neerslaat en dat men het door honger, langdurige bezetting van zijn land en annexatie van zijn grondgebied slechts opvoedt tot nieuwe oorlog. Het duurt lang eer zij talrijk en invloed rijk genoeg zijn, die mensen. Maar zij doen zich overal in de wereld gelden. In de periode tussen de twee wereldoorlogen is hun aantal sterk toegenomen. Nu groeit het opnieuw. Dit besef staalt hun volhar ding. Want in het verschiet ligt de andere weg' die tenslotte zal worden bereikt. R. P. De Paus heeft gisteren de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, in audiëntie ontvangen. Mgr. Huibers wordt midden volgende week vam zijn reis naar Rome in Haarlem terug verwacht. Na Hoofddorp de Norgse „bloedploeg" Voor het Bijzonder Hof in Assen werd de doodstraf geëist tegen de 26-jarige tim merman uit Amsterdam, P. H. B., die des tijds deel zou hebben uitgemaakt van de „Norgse bloedploeg", welke vele slacht offers onder de Drentse illegalen veroor zaakte. Voordien was de verdachte in Hoofddorp „werkzaam" als landwachter. Qp 8 Mei volgt de uitspraak. Het gordijn omhoog: 'Naar verluidt, zal luitenant-generaal Georgoei Koretkof, sinds kort opperbevel hebber der Sovjet-Russische strijdkrachten op Noord-Korea, op 5 Mei een ontmoeting hebben met luitenant-generaal John Hodge. bevelhebber der Amerikaanse strijd krachten op Zuid-Korea. In Sovjet-Russi sche kringen is men van oordeel dat deze ontmoeting het voorspel zou kunnen zijn tot een hervatting der werkzaamheden van de gemengde Russisch-Amerikaanse com missie op Korea, waar generaal Marshall te Moskou op aangedrongen heeft. George Marshall, minister van Buiten- landsche Zaken der V. S. heeft in antwoord op een schrijven van Molotof van 19 April de Russische minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk verzocht te willen be vestigen, dat Rusland en de V.S. weder zijds instemmen met de voorwaarde, waar op die Russisch-Amerikaanse commissie haar onderhandelingen over de unificatie van Korea zal 'hervatten. Deze commissie heeft haar werkzaamheden bijna een jaar gestaakt. In zijn brief van 19 April ver klaarde Molotof zich accoord met het Ame rikaanse voorstel, de commissie op 20 Mei weer bijeen te laten echter op voorwaarde, dat de Moskouse overeenkomst betreffende Korea „stipt uitgevoerd" zou worden. In zijn brief aan Molotof geeft Marshall ten einde misverstand te voorkomen, zijn uit leg van de woorden „stipte uitvoering". Hij verwijst naar zijn brief van 8 April, waarin Hedenmorgen om zes uur zijn de minis ter-president dr. L. J. M. Beel, de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen mr, J. A. Jonkman, de financiëel-economische ad viseurs dr. H. M. Hirschfeld en mr. H. Albarda, alsmede mr. Th. H. Bot van de afdeling voorbereiding van staatsrechte lijke hervormingen- van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen van Schiphol naar Batavia vertrokken. Voordat hij in het vliegtuig plaats nam verklaarde dr. Beèl dat de reis ongeveer drie weken zal duren. Behalve het bezoek aan Batavia staan ook bezoeken aan Ma kassar op Celebes en Pontianak op Bor neo op het programma. Voor zijn vertrek had dr. Beel nog een telegram ontvangen van de „Gemeen schappelijke Actie Nederlandse Vrouwen", waarin hem met klem verzocht werd, alle maatregelen te nemen voor de onmid dellijke vrijlating en het vervoer der ge- interneerden. Het telegram was onder andere onder tekend door de Nationale Vrouwenraad, de Ned. Ohr. Vrouwenbond, het R-K. Vrou wengilde, de U.V.V., de Bond van Platte landsvrouwen en de Katholieke Actie Vrouwelijke Jeugd. De minister van Buitenlandse Za ken, de heer Van Boetzelaer, zal optreden als minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim gedurende de af wezigheid van mr. Jonkman. Russen wensen nog steeds verdrag met Engeland Moskou hoopt op economi sche depressie in de V.S. Diplomatieke waarnemers, die zo juist uit Moskou zijn teruggekeerd, zeggen, dat Rusland nog steeds verlangt naar het slui ten van een Engels-Russisch verdrag, ech ter met dien verstande, dat dit wordt uitge steld, totdat Engeland bereid is de Russi sche voorwaarden te aanvaarden, in het bijzonder de aniti-blok clausule, waar de Britse officiële kringen zeer sceptisch te genover staan. De Britten hebben ongeveer een week geleden een aantal nieuwe voorstellen met betrekking tot het verdrag aan de Sovjet- regeering voorgelegd zoodat de volgende stap thans aan de Russen is. De waarnemers zijn van mening dat een verandering in de Britse houding ten op zichte vam het verdrag blijkens de opvat ting van leidende Sovjet-persoonlijkheden kan voortkomen uit de economische de pressie in de Verenigde Staten, welke voor speld is door professor Eugen Varga en an dere leden van Stalïnis braintrust. Gezegd wordt, dat Stalin zich in het on derhoud met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zeer belangstellend heeft getoond naar de economische vooruit zichten in de Verenigde Staten, blijkbaar om een vergelijking te maken met de rap porten van zijn adviseurs, die de economi sche toekomst van de Verenigde Staten in donkere kleuren hebben afgeschilderd. hij voorstelde dat de commissie haar werk zaamheden zo-u hervatten volgens de be palingen van de Moskouse overeenkomst en „met inachtneming van het democra tische recht van vrijheid van menings uiting". Marshall bedoelt hiermede dat de Ko reaanse afgevaardigden van democratische partijen en sociale organisaties zullen wor den gehoord door de commissie bij de sa menstelling van een voorlopige regering voor Korea. Volgende week twee eieren In de bonmenlijst, die volgende week wordt bekend gemaakt, zal een bon voor twee eieren worden opgenomen. Deze bon aanwijzing geldt voor alle leeftijdsgroepen. Prins Bernhard beschermheer Heemsteedse kampeerrally Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard over de internationale rally van kampeerders, die van 1 tot 10 Augustus gehouden wordt in park Groenen- daal te Heemstede ter gelegenheid van het achtste congres van de „International Fe deration of Camping Clubs". Zoals bekend zullen enige duizenden bui tenlandse toeristen-kampeerders aan deze rally deelnemen. Ongeveer vijftig leden der Tweede Kamer hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Wieringermeer, om zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden waarmee men daar bij de wederopbouw te kampen heeft. Een deel van het gezelschap ver laat de „kruidenierswinkel" in Wieringerwerf. Op de achtergrond een der vernielde kerken van het dorp. Kijk naar Hitieren Geen kolen voor reactionaire oorlog De Russische schrijver Ilya Ehrenbourg heeft in de Prawda de waarschuwing uit gesproken dat het Amerikaanse volk aan het zelfde lot blootstaat als de Duitsers, indien het de anti-Sovjetleiders volgt. Hij sprak de beschuldiging uit dat de Ver enigde Staten „praten over vrede met een revolver op tafel" en zich op een nieuwe oorlog voorbereiden die tegen Rusland zou gaan. Hij waarschuwde de Amerikanen om naar Hitiers voorbeeld te kijken alvorens zij de „nieuwe fascistische kruisvaarders" zouden volgen. „Laat de gemiddelde Ame rikaan zich herinneren hoe de Duitse poging om in Rusland tussen beide te ko men, eindigde", aldus de Russische schrij ver. Geen kolen voor reactionaire oorlog. Alf Davies, president van de mijnwer- kersbond van Zuid-Wales, waarschuwde gisteren dat de Britse mijnwerkers nooit kolen zullen verschaffen voor een oorlog waarin Engeland met de Verenigde Staten tegen Rusland zouden gaan. „Zonder ko len en de bijproducten daarvan kan geen moderne oorlog gevoerd worden", zoo ver klaarde hij op de jaarlijkse vergadering van de bond, „de mijnwerkers van Enge land zullen nooit kolen verschaffen voor zulk een reactionaire oorlog". Davies deed een beroep op premier Attlee om zijn re gering zo te reorganiseren dat „een cor recte politiek gevoerd kan worden". Hij zeide dat de ministers, die een compromis sluiten met het grote zakenleven, uit de regering moeten en dat verse krachten uit de arbeidersrangen op de sleutel-posi ties gezet moeten worden. De groente-invoer in Engeland stopgezet Vrees voor colorado-kever Met ingang va.i 14 Mei zal in Engeland een invoerverbod van bladgroenten van kracht worden, zodat de Nederlandse uit voer van deze producten de voornaam ste exportartikelen zijn radijs, sla, bloem kool en bospeen zal stopgezet moeten worden. Buiten de thans getroffen regeling val len vers fruit, als meloenen en druiven, als mede komkommers en tomaten. Het Engelse invoerverbod geldt niet slechts voor Nederland, doch ook voor de andere Europese landen, die groenten naar Engeland uitvoerden. Het verbod is uitgevaardigd in verband met het optreden van de Colorado-kever. Het was gebleken, dat in Engeland uit Frankrijk zendingen sla waren aangeko men, waarin de kever voorkwam. Het in voerverbod geldt voor het hele jaar 1947. Een der wachters van de UNO, die de toegang tot de Algemene Vergadering in Flushing Meadow Park bewaken, controleert de toegangsbewijzen van de bezoekers, die op de publieke tribune de vergadering komen volgen. Nederlandse obligatielening in de V.S.? De „New York Herald Tribune" schrijft, dat als gevolg van het succes van de uit gifte der Noorse lening van 10 millioen dollar de Amerikaanse bcleggingsbankiers op het ogenblik ernstig het plan in over weging nemen om een obligatielening van de Nederlandse regering aan de markt te brengen. Er zou sprake zijn van een obli gatielening van 20 millioen dollar op be trekkelijk korte termijn. Vijfdaagse werkweek voor de Engelse mijnwerkers De werkweek van vijf dagen voor de Engelse mijnwerkers gaat Maandag a.s. in. Vandaag waarschuwden de leiders van de National Union of Mineworkers er voor dat een verlaging der steenkoolproductie „catastrophaal voor het gehele volk zou zijn" en zij drongen er daarom op aan, dat ieder zijn best zou doen om dit te voor komen en daarmee de eis voor een werk week van vijf dagen en het stellen van nieuwe eisen te rechtvaardigen. „De toe komst van de mijnindustrie en geheel En geland is in uw handen. Wij weten, dat u niet tekort zult schieten". Het woord is aan Comtesse Diane: Wat ts schoner dan de schoon heid? De lelijkheid die zich doet vergeten. Italiaanse Constituerende Ver gadering werd onparlementair Gistermiddag is in de Italiaanse Consti tuerende Vergadering een handgemeen ont staan tussen communisten aan de ene zijde en afgevaardigden van de partij „Uomo Qualunque" en de monarchisten anderzijds. Dit rumoer ontstond, toen bij het ter sprake komen van de schietpartij bij Paler mo, waarbij 8 personen werden vermoord, uiterst links en uiterst rechts elkaar ervan beschuldigden deze aanslag te hebben ver oorzaakt. De discussie ging snel over tot een gevecht, waaraan een dertigtal afge vaardigden deelnam. Nadat de rust was hersteld, werd een motie van solidariteit met de Siciliaanse bevolking aangenomen. Naar Reuter-ANP meldt, werd te Rome door de Kamer van Arbeid een oproep ge daan om, vanwege de moord bij Palermo het werk twee uur neer te leggen. De Franse premier Ramadier heeft gis teren in de Assemblée een laatste beroep gedaan op de communistische ministers, om de eenheid in het kabinet te bewaren en de ministeriële solidariteit te handha ven, want „het lot van de republiek staat op het spel", zo riep de premier uit. Aan het slot van de vergadering, die het toneel van heftige redevoeringen was geweest, stelde Ramadier de vertrouwenskwestie, waarover Zondag zal worden gestemd- De communisten wensten zich er niet over uit te laten, of zij morgen voor of te gen zullen stemmen, als de vertrouwens- motie aan de orde komt- Wel kan als vast staand worden aangenomen, dat de com munistische ministers niet zullen aftreden. In zijn rede tijdens de vergadering heeft Ramadier herinnerd aan de belofte der vakbeweging, niet voor Juli verandering in de lonen te eisen. Een val van de franc zou de import ernstig in gevaar brengen. Duclos, de communistische voorzitter der Assemblée, betoogde hierna dat de econo mische politiek der regering moet worden GEEN KRANT OP 5 MEI Wegens de Nationale Feestdag zal dit blad op Maandag 5 Mei niet verschij nen. Onze kantoren zullen op die dag gesloten zijn. Staking bij Renault gaat voort herzien, daar de daling van het prijspeil langzamer is gegaan dan de regering voor zien had. De staking bij de Renaultfabrieken, dia aanleiding was tot de regeringscrisis, zal worden voortgezet. Employés van de Renaultfabrieken heb ben dat bij stemming besloten. 11.354 waren voor en 8.015 tegen voortzetting. In totaal staken er ongeveer 30.000 arbei ders, van wie er slechts 21.000 aan de stemming deelnamen. Ruim 1500 stemmen werden blanco uitgebracht of waren on geldig. In navolging van de Renaultfabriektp heeft de vakvereniging van arbeiders in de ijzer- en staalindustrie, die 300.000 le den telt en waarin de communisten grote invloed hebben, besloten onmiddellijk een verhoging van 10 frs. per uur op de pro- ductiepremïes te eisen. De eis zal aan de werkgevers worden voorgelegd en Dinsdag, wanneer hun beslissing bekend is, zal wor den overwogen hoe te handelen. Naar wordt aangenomen, zal een afwijkende houding van de werkgevers leiden tot een algemene staking van de 300.000 staal- arbeiders in Parijs en omstreken. Besprekingen over de Economische Unie Vijf Nederlandse ministers, de heren C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, dr. G. W. M. Huysmans, S. L. Mans- holt, ir. H. Vos en prof. P. Lieftinck. res pectievelijk ministers van Buitenlandse Zaken, Economische Zaken, Landbouw, Verkeer en Waterstaat en Financiën, be nevens vier Luxemburgse ministers, res pectievelijk minister-president en mi nisters van Buitenlandse Zaken, Landbouw en Economische Zaken, zijn gisteren te Brussel aangekomen. Zij werden door de Belgische premier en minister van Buiten landse Zaken, Spaak, op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. Hierna werd een vergadering gehouden, gewijd aan het onderzoek der Nederlands- Belgisch-Luxemburgse economische unie en in het bijzonder aan de amendementen op de conventie van 5 September 1944- Bovendien werd de landbouw- en nijver- heidspolitiek der drie landen in het kader der gemeenschappelijke belangen bestu deerd, alsmede een basis-reglement van het aanstaande handelsaccoord tussen Ne derland en de Belgisch-Luxemburgse eco nomische unie. Tezelfdertijd kwamen de deskundige ambtenaren der drie landen op hetzelfde ministerie in vergadering bijeen. Tussen beide vergaderingen bestond de gehele middag nauw contact. Na afloop verklaarde prof. Keesing, ad viseur van het Nederlandse ministerie van Financiën dat de besprekingen in de meest vriendschappelijke sfeer waren verlopen. Naar hij verder mededeelde, zullen de mi nisters op deze conferentie de grote lijnen van het toekomstige handelsaccoord tussen de drie landen uitstippelen, die daarna door de technische commissies in détails zullen worden uitgewerkt. Prof. Keesing verklaarde, dat de bijeen komsten der ministers van Nederland, Bel gië en Luxemburg een periodiek karakter zullen gaan dragen. Vandaag zijn de besprekingen voortge zet. Europa's wederopbouw zal worden besproken in Genève De nieuwe economische commissie voor Europa der UNO, welker eerste doel is hulp voor de economische wederopbouw van Europa, opent heden te Genève haar eerste zitting. De achttien landen zijn alle, met uitzondering van de V. S., Europese landen. Een der eerste kwesties waarover de commissie een besluit moet nemen, is welke der huidige werkzaamheden van de Europese steenkoolorganisatie voor de orga nisatie van het Europees binnenlands ver voer en de economische noodraad voor Europa kunnen worden beëindigd en welke kunnen blijven bestaan. Men hoopt, dat de meeste, zo niet alle, werkzaamheden der drie organisaties door de commissie kunnen worden overgeno men. Deense troepen naar Duitsland Een vijfde deel van het Deense leger zal de bezettingstaak in een deel van de Britse zóne op zich nemen met ingang van 15 Mei, tegen de zin van een groot deel van het Deense volk, meldt U. P. De Deense troepen ter sterkte van een brigadevan 4000 man, zullen deel uit maken van een Britse divisie, Het zenden van deze brigade betekent een financiële last voor Denemarken en berooft het land bovendien van 4000 arbeidskrachten die hard nodig zijn. De onderhoudskosten van dit Deense legeronderdeel zal voor de eer ste twee jaren naar schatting 100 millioen kronen bedragen. Niettegenstaande de nadelen, die door een groot deel van het Deense volk als zeer grote bezwaren worden gevoeld tegen de zending van de bezettingstroepen, heeft men besloten de Denen toch te laten gaan, ter vervulling varf de na de oorlog gedane belofte om een aandeel te nemen in de bezettingstaak. Moskou in feesttooi op de eerste Mei-dag, Dozijnen erebogen en grootse versieringen vormden het décor van de militaire parade die op 1 Mei in de Russische hoofdstad werd gehouden. Meningsverschillen over te leveren contingenten en plaatsen van legering Uit welingelichte kring wordt vernomen, dat in het rapport van de militaire staf commissie der UNO, dat gisteren aan de Veiligheidsraad werd voorgelegd, de grote meningsverschillen der vijf grote mogend heden ten aanzien van de toekomstige leger macht der UNO tot uiting komen. De Sovjet-Unie is van mening, dat de vijf grote mogendheden in gelijke mate moeten bijdragen wegens de gelijkheid der verantwoordelijkheid. Frankrijk staat op het standpunt, dat elk land moet bijdragen in verhouding tot zijn militaire macht. Wat de kwestie der garnizoenen betreft is de commissie in drie groepen verdeeld. Engeland, de V.S. en China willen, dat de Explosies en slachtoffers Bij een ontploffing in een gieterij te Bres cia (Italië) zijn vijf mannen gedood en vijftien ernstig gewond. Een gehele vleugel van de gieterij werd vernietigd en in de omtrek braken van honderden buizen en winkels de ruiten. De ontploffing, die een schade van naar schatting tien millioen lire veroorzaakt heeft, is vermoedelijk ontstaan doordat zich onder het oude oorlogsmate riaal, dat gesmolten zou worden, een nog niet ontplofte granaat bevond. Een explosie in een staalfabriek in New castle in de Amerikaanse staat Delaware heeft vele slachtoffers geëist troepen overal moeten worden gestation- neerd, waar de deelnemende landen wettige toegang hebben. Volgens de Sovjet-Unie moeten de garnizoenen worden gelegerd in nationaal gebied en voormalig vijandelijke landen. Frankrijk wil, dat er ook troepen zullen worden gelegerd in landen der UNO, waarmee men een vrijelijk aangegaan ac coord heeft gesloten en in de nationale en onder beheerschap staande gebieden. Frankrijk is voorts van mening, dat de strategische zónes door de strijdkrachten der UNO moeten worden bezet. ZACHTER. Verwachting, medegedeeld dooT het K.N M I in de Bilt. geldig van Zater dagavond lot Zondagavond: Plaatselijk ochtendmist, overigens wis selend bewolkt met hier en daar nog enkele regenbuien Matige wind tus sen Oost en Zuid, Hogere temperatuur. Zon op Maan op Zon op Maan op Zon op Maan op 4 Mei: 5.07 uur. onder 20.08 uur 10.26 uur. onder 5.06 uur 5 Mei: 5.05 uur. onder 20.10 uur 20.42 uur onder- 5 21 uur (Volle maan) 6 Mei: 5.03 uur. onder 20.12 uur 2155 uur. onder 10 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1