Haarlems Dagblad Oppositie in Amerikaanse Senaat tegen Italiaans vredesverdrag Twee kinderen gedood, zes personen gewond Franse socialisten wijzigen hun koers Senatoriale breedsprakigheid over de Onderwijsbegroting Opinie-onderzoek inzake leerplichtige leeftijd Weerbericht 61e Jaargang No. 18626 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 7 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 27S107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Truman, Marshall en Byrnes dringen aan op spoedige ratificatie Er is een kans dat de Amerikaanse Senaat zich in meerderheid zal verzetten tegen de ratificatie van liet Italiaanse vredesverdrag en zal eisen dat de voorwaarden veranderd worden. Deze kans is gebleken bij het onderzoek der Senaatscommissie voor buiten landse aangelegenheden, die een grote oppositie waarnam bij vele Senatoren. Thans hebben Truman, Marshall en Byrnes gezamenlijk een krachtige poging gedaan om de Senatoren te overtuigen van het feit, dat spoedige ratificatie van het verdrag gewenst is en dat het onmogelijk moet worden geacht, andere voorwaarden te dicteren. EYI Truman liet zijn minister van Buiten is- landse Zaken gisteren in de Senaatscom- ö:st missie een brief voorlezen, waarin hij uit- eenzette dat onmiddellijke bekrachtiging van de vredesverdragen van vitaal belang is voor de Amerikaanse buitenlandse poli- Eek. Marshall verklaarde dat uitblijven der ratificatie de ernstigste gevolgen kan heb ben. „De wereld zou alle vertrouwen in onze leiding verliezen", zo zeide de minis ter. „Het zou buitengewoon gevaarlijk zijn het Italiaanse verdrag te verwerpen of uit ;e stellen, daar de kans op overeenstem ming over Duitsland en Oostenrijk daar door nog hachelijker zou worden". Vervolgens was de beurt aan de voorma Isgc minister van Buitenlandse Zaken dei VS. James Byrnes, om een verklaring af te leggen. Hij sprak in dezelfde geest al: Marshall. Hij herinnerde aan de pogingen van de Verenigde Staten, gericht tegen de „poging van Sovjet-Rusland om de vredes- bepalingen te dicteren". Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten niet de wens had den of poogden de regeling te dicteren. Hij constateerde, dat de opgestelde verdrags clausules het beste compromis waren tus- Experimenten met projectielen Onder de gemeente Asten (N.-Brabant) zijn drie kinderen uit Nederweert, respec tievelijk 7, 12 en 13 jaar oud, door een ontploffende landmijn getroffen. De jong ste twee kinderen werden op slag gedood. i5 De oudste werd in zorgwekkende toestand ik naar 't ziekenhuis in Weert vervoerd. Vol- tie gens verklaringen van deze laatste hadden de kinderen de landmijn in de Peel gevon den. In Bantega (Friesland) probeerden vijf 'personen een projectiel, vermoedelijk een viiegtuiggranaat te demonteren. Het pro jectiel dat in de N.O.-polder gevonden was explodeerde. De vijf mensen werden hierdoor gewond en moesten naar het zie- ig" kenhuis te Sneek worden overgebracht. Twee hunner waren zwaar, de anderen licht gewond. Er dreigt weer een conflict in de'vishal te IJmuiden Ditmaal tussen vishandel en -knechts Het enige weken geleden ontstane con flict tussen reders en visknechts over het !„zoodje vis" kan thans, nu de vislossers weer 's morgens om vier uur met het los sen beginnen, als geregeld worden be schouwd. Maar opnieuw dreigen moeilijk heden en ditmaal tussen de vishandel en losse visknechts. die voorkomen op de z.g. A-lijst. Er was voor deze catagorie van arbeiders een overeenkomst tot stand ge komen. volgens welke zij een garantieloon \an f 35 per week zouden ontvangen. Deze overeenkomst werd echter in Maart dooi de werkgevers opgezegd. Onder leiding var de Centrale Bond hebben de betrok ken arbeiders Dinsdagmorgen een verga dering gehouden, waarin hun ontevreden heid tot uiting kwam over het feit, dat er geen contract meer van kracht is. Besloten werd aan de vishandel een ultimatum te stellen, dat Vrijdag afloopt. Wanneer de vishandel aan de verlangens van de arbeiders niet tegemoet komt, zul len ongetwijfeld nieuwe moeilijkheden kunnen ontstaan. Vreemde vliegtuigen boven Griekenland Buitenlandse, niet-geïdentificeerde vlieg tuigen zijn gedurende twintig minuten bo ven Grieks grondgebied geweest. Zij vlo gen tot ongeveer 5 km van de Grieks- Joegoslavische grens het land in en ver dwenen vervolgens weer in Noordelijke richting, aldus een communiqué van het Griekse ministerie van openbare orde. Het Griekse ministerie van Oorlog deelt mede. dat Albanese soldaten op Grieks ge bied een Griekse patrouille onder vuur c hebben genomen. De patrouille beant- woordde het vuur en dwong de Albanezen hdfzich terug te trekken. Tegengestelde meningen over Engelse voedselpositie Een vooraanstaandi Brits geneesheer, dr. Franklin Bicknell. heeft groot opzien verwekt door publicaties in „Medical Press", waarin hij beweert: „Wij zijn de slechtst gevoede natie van geheei Europa, met inbegrip van Duitsland- Wij zullen als volk ten onder gaan, wanneer wij er niet in slagen de vicieuze cirkel van onvoldoen- ióe arbeidsprestatie, dus onvoldoende voed sel voorrf.ad. dus onvoldoende arbeidspres tatie. te doorbreken". Dr. Bicknell oefent praktijk uit in het West-End avri Londen. In zijn artikelen zegt hij verder, dat de vicieuze cirkel slechts doobroken kan wor den door het produceren van meer voe dingsgewassen in Engeland en door het be steden van alle buitenlandse credieten al leen aan voedsel. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Gezondheid zeide in antwoord op de verklaring van Bicknell: „Er zijn zeker geen tekenen die de verklaring, dat Engeland van honger omkomt, steunen". Er is géén verslechtering ingetreden sinds het uitkomen van het officiële rapport van verleden jaar. waarin wordt verklaard, .dat de voedingstoestand in Engeland niet slechter ls aan het eind dan aan het be gin van de oorlog. sen de verschillende zienswijzen van de vier ministers van Buitenlandse Zaken „Zonder het Italiaanse vredesverdrag", zo zeide Byrnes, „zal Joegoslavië zijn eisen inzake Triëst herhalen en zal Italië geen vrede en stabiliteit kunnen bereiken, welke dat land zo dringend nodig heeft voor zijn economisch herstel". Duitse artsen beschuldigen de Britse bezetters De organisatie van Duitse artsen heeft gisteren de Britse autoriteiten beschul digd van het publiceren van onjuiste cij fers over de voedselsituatie van Duitsland. De beschuldigingen werden gedaan ten overstaan van de Duitse pers in Düssel- dorf. Een woordvoerder der medici verklaar de: „De voedseldistributie voor het Duitse volk draagt het karakter van een honger- dieet- Het bedraagt slechts een derde van hetgeen werkelijk nodig is. De Duitsers verhongeren, terwijl de verantwoordelijke autoriteiten van de overwinnende mo gendheid een verkeerde indruk in de we reld wekken door het publiceren van on juiste cijfers. Er moet genoeg voedsel toe gewezen worden aan alle volken om een goede gezondheidstoestand te waarborgen zelfs aan verslagen volken. De over winnaar van heden moet niet toe staan, dat een verslagen volk honger lijdt. Als er niets gedaan wordt, zou het Duitse volk ten onder gaan en andere volken zouden volgen". De Constellations, welke de K.L.M. in Amerika heeft aangekocht, zullen voorzien wor den van een extra laadruimte, welke zonodig onder de romp kan worden bevestigd. De gestroomlijnde laadbak is voorzien van wieltjes en kan in de goederenloods gela den en daarna naar de machine gereden worden. Een in het vliegtuig ingebouwde electrische lier trekt de laadbak omhoog tegen de romp. Het laadvermogen van de Constellations ivordc op deze wijze met 4500 kg verhoogd. Het verlies aan kruissnel heid bedraagt slechts 16 km per uur. De Nationale Raad" spreekt zich uit voor een kabinet zonder communisten De Nationale Raad der Franse Socialistische Partij heeft na eefl discussie, die gisteren tot laat in de avond voortging, besloten zich te verenigen met de beslissing der regering en de door Ramadier genomen maatregel tot ontslag van de communistische ministers, goed te keuren. Met een kleine meerderheid van stemmen (2529 tegen 2125) besloot de raad het aanblijven der regering zonder communisten toe te staan. Deze beslissing viel na een rede van Ramadier, die betoogde dat aftreden een parlementaire crisis zou veroorzaken en de nieuwe grondwet in gevaar zou brengen. Ramadier deelde mede dat hij bij de pre sident zijn ontslag zou indienen, als zijn partij hem zulks zou opdragen. „Ik zou het echter doen met het gevoel, alsof met mij de republiek zou aftreden", aldus de minister-president. De minister-president ontving een warm applaus van bijna alle afgevaardigden. Tegen het einde van het debat, dat Dins dagmiddag om 2 uur was begonnen, sprak Leon Blum, die verklaarde, dat de socialis tische partij aan het land verplicht is thans geen afstand van de macht te doen, in het bijzonder niet met het oog op de inter nationale toestand. Leon Blum verklaarde dat het practisch niet mogelijk is een ge heel uit socialisten bestaand kabinet onder zijn leiding te formeren, zooals verschil lende afgevaardigden voorstelden. De minister van Economische Zaken, An- dré Philip, die speciaal uit Genève is over gekomen om de vergadering bij te wonen, herinnerde er aan. dat Frankrijk de eerste paar jaar grotendeels van buitenlandse hulp afhankelijk zal zijn. Het zou absoluut, nood zakelijk zijn de huidige prijspolitiek (ver laging der prijzen) voort te zetten. De beslissing van de socialisten wordt te Parijs beschouwd als het beginpunt van een nieuwe ontwikkeling in de Franse politiek. Zij doet teniet hetgeen op de laatste con ferentie van de socialistische partij werd vastgesteld, namelijk dat de socialisten Nederlandse dollarlening van 20 millioen? Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Nederland bij de Securities Exchange Commission de registratie heeft aange vraagd van een 10-jarige dollarobligatie- uitgifte van 20 million dollars. Naar voorts wordt vernomen, kan de of ficiële toestemming ieder ogenblik worden verwacht. Er zouden pogingen in het werk worden gesteld om de registratie-proce dure te bespoedigen, opdat de uitgifte dei- obligaties op de markt reeds tussen 15 en 20 Mei a.s. zal kunnen plaats vinden. Normaal zou dit eerst na drie weken kun nen geschieden. Men veronderstelt, dat de rentevoet 3 3/4% zal bedragen- T elef onisten-staking gedeeltelijk opgeheven Zeven-en-dertig duizend telefoon-em ployés in de Ver. Staten hebben gisteren het werk hervat, nadat zij de loonsverho ging van vier dollar per week hadden ge accepteerd. Het zijn aangeslotenen van vier onaf hankelijke vakbonden welke Zondag met de telefoonmaatschappij een regeling heb ben getroffen. Twintigduizend arbeiders, meest em ployés voor het intercommunale net. welke zijn aangesloten bij de Nationale federatie van telefoonarbeiders, voort. slechts deel konden nemen aan een regering waarvan ook communisten deel uitmaken. Thans zal de Franse regering voor het eerst sedert de bevrijding trachten liet land te regeren onder oppositie van de communis tische partij, welke de grootste fractie in de Nationale Vergadering heeft en overheer sende invloed in de meeste vakverenigin gen. Kinderen meer boter In de afgelopen wintermaanden heeft men een enkele maal voor personen boven 4 jaar het botergedeelte van het vetrantsoen moeten vervangen door margarine en/of vet. Aan de C-groep (kinderen van 514 jaar) zal min of meer ter compensatie voorlopig meer boter worden gegeven en wel elke veertien dagen in totaaL250 in plaats van 125 gram. Voor deze groep bestaat het rantsoen de volgende week dus uit 250 gram boter en 250 gi-am margarine en/of vet. Voor de oudere leeftijdsgroepen zal voorshands geen wijziging in de bestaan de verhouding tussen boter en marga rine worden aangebracht. Weer zeep In de bonnenlijst van morgen is een bon opgenomen voor 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep. Voor kinderen van 0-1 jaar is de dubbele hoeveelheid beschikbaar. EERSTE KAMER Pleidooi voor de klassieke opleiding (Van onze parlementaire redacteur) Tegen half elf Dinsdagavond begon dr. VanVelt hoven (K.V.P.) zijn in water val-tempo voorgelezen redevoering. Hij was pas nummer vier van de zestien senatoren, die het stoute stuk ondernemen om over de begroting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen nun hart te luchten. De breed sprakigheid van de Senaat gaat werkelijk alle perken te buiten. Onbegrijpelijk is het, dat de heren niet aan een klein aantal hun ner overlaten, net woord te voeren. Van hetgeen er in de avondbijeenkomst te berde kwam, zij vermeld, dat de heer Zegering Hadders (Vrijh.) een lans brak voor de onderwijzers. Men moet voor hen het ambt aanlokkelijker maken, bij voorbeeld door lange vacanties. Voorts wees hij in verband met de onderwijsher vorming die komen moet, op de waarde van de karaktervorming via de school alsook op de waarde van de lichamelijke opvoeding. Derhalve viel de imkrimping der betref fende inspectie te betreuren, wat spreker ook deed ten aanzien van de voorgenomen vermindering van het aantal lesuren in ge schiedenis. Mr. Cramer (Arb.) pleitte voor versterking van de culturele banden met Indonesië en ging zelfs zover, dat hij het sluiten van een culturele overeenkomst met Indonesië bepleitte. Eervolle vermel ding verdient een uitstekend betoog van prof. Barge (K.V.P.), waarin deze het opnam voor de klassieke opleiding op de gymnasia laat zich een algemene culturele geest gevoelen, op de Hogere Burgerscho len daarentegen heerst de mentaliteit van „wat koop ik er voor". Voorts zij nog aan gestipt, dat deze senator salarisverbetering Ministers Beel en Jonkman in Batavia gearriveerd De Nederlandse minister-president, dr. Beel en de minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr. Jonkman, vergezeld door dr. Hirschfeld en de heer Albarda, zijn hedenochtend 10.45 uur (pl. tijd) op het vliegveld Kemajoran bij Batavia geland. De ministers werden verwelkomd door dr. van Mook, dr. Idenburg. luit.-gen. Spoor, schout-bij-nacht Pinke en de con suls-generaal. Van republikeinse zijde waren ter be groeting aanwezig de minister van Bin nenlandse Zaken. mr. Mohammed Roem en de minister van Voorlichting, Mohammed Natsir. Het vliegtuig, waarmee de Nederlandse ministers arriveerden, werd door zes ja gers van de Nederlandse luchtmacht be geleid. Nadat de ministers de officiële persoon lijkheden, die op het vliegveld aanwezig waren, hadden begroet, inspecteerden zij de eerewacht, bestaande uit twee pelotons van het Koninklijke Nederlandse leger, twee pelotons van het Koninklijke Neder lands-Indische leger en 1 peloton van de marine. Nader wordt gemeld, dat de republi keinse generaal-majoor Abdoel-Kadir, die uit Cairo terugkeerde, ich eveneens aan boord van het vliegtuig bevond. Behalve de republikeinse ministers was ook een verbindingsofficier van de TRI op het vliegveld aanwezig. Het programma voor het bezoek van dr. van Mook en de Nederlandse ministers aan Pontianak. waar het statuut van West- Borneo zal worden ondertekend, vermeldt op de elfde Mei een receptie van dr. van Mook in Pontianak. De ondertekening zal op de twaalfde Mei 's morgens om 10 uur plaats hebben. De stoomlocomotief ten dode gedoemd In een „Financieel en economisch kwar taaloverzicht" van de Amsterdamse Bank heeft de president-directeur der Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollan der meegedeeld, dat, nu er in ons land aardolie wordt gewonnen, reden is, om op het 'iet van de N.S. over te gaan op diesel-electrische tractie, op die lijnen, die wegens hun geringe vervoersdichtheid een investering van electriseh materiaal met wettigen. Voorts schreef de heer Den Hollander, dat de stoomlocomotief uit de exploitatie verdwenen zal zijn na afloop van het herstel- en vernieuwingsproces bij de Spoorwegen. Over het vrachtvervoer merkt schrijver op, dat in de toekomst een rationele verdeling tussen spoor en auto tot stand zal moeten komen. ten gunste van assistenten bij het hoger onderwijs aanbeval en op bescherming van de windmolens als cultuur-monumenten aandrong. De senatoren mochten hun slaapsteden gaan opzoeken, nadat dr. Van Velthoven de helft van zijn betoog had afgewerkt. Dit was zo breedvoerig opgezet, dat president Kranenburg hem enige malen op de vin gers moest tikken, aangezien heel wat van de rede eigenlijk niets met de ter tafel liggende begroting te maken had. Overigens meende deze spreker een veeg uit de pan te moeten toedienen aan de onderwijsin richting vanKees Boeke. Van diens humanisme moest hij niets hebben: een dergelijke geestesgesteldheid zou immers geen waarborg geven voor nauwgezetheid van het geweten. Ons Prinselijk Paar. dat de prinsesjes aan Kees Boeke's werkge meenschap toevertrouwt, denkt er bepaald anders over! De Kamer besloot nog tot toelating van dr. F. Wibaut (Arb.) te Amsterdam, die benoemd verklaard is in de vacature- Reinalda. Truman's hulpprogramma in het Huis van Afgevaardigden In het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden is het debat over de hulpverlening aan Griekenland en Turkije begonnen. De mening onder de republikeinen, die de meerderheid hebben, was verdeeld. Charles Eaton, voorzitter van de com missie van buitenlandse zaken, wees er op, dat Amerika wel moet optreden, om te voorkomen, dat Rusland het gehele Mid den- en Verre Oosten onder de voet loopt. De invloedrijke leider van de Ohio-frac- tie. Brown, beschouwde echter de organi satie van de UNO als het enige middel, dat tot het doel kan leiden. Waarom is het nodig, zo vroeg hij. dat Amerika zich een geweldig offer getroost, hoewel de Ver enigde Naties er toch voor zijn, de wereld voor een eventuele communistische agres sie te behoeden? Wij kunnen ons geen nieuwe oorlog permitteren, aldus Brown. Dc Prins Bernhard-kapel maakt een tournée door de Indische Archipel en bezoekt mo- zetten de staking i menteel Bali, u-aar de opgewekte tonen een prettige afwisseling betekenen in het leven van alle-dag. Pittige mars voor het Bali-hölel, als groet bij aankomst op het eiland Darwi, de doelman van het Bondselftal, in actie tijdens de toedstrijd tegen de „Rest van Europa". Het woord is aan. Eerst hopen wij tc vaak cn daarna niet genoeg. Het Engelse transportwezer wordt genationaliseerd Maandagavond nam het Lagerhuis een wetsontwerp aan. hetwelk de regering machtigt alle Engelse spoorwegen, lange afstandsbussen en vrachtwagens benevens de binnenlandse watertransporten over te nemen. Het Huis nam de één milliard pond sterling-wet aan, na verwerping van een motie der oppositie met 308 tegen 194 stemmen. De minister van Verkeer, Alfred Barnes, zeide dat de wet voorziet in de nationali satie van 68 spoorwegmaatschappijen, 52.000 mijl spoorbaan, 1 230.000 spoorwa gens. 20.000 locomotieven, 45.000 bussen, 34.000 vrachtauto's. 25.000 wagens voor paardentractie. 1.640 mijl waterwegen en 100 stoomschepen met een totale inhoud van 150.000 ton. Tevens zullen zeventig hotels en 50.000 huizen welke het bezit zijn van spoorweg maatschappijen in het bezit der regering komen. Hierdoor zullen ongeveer 692.000 transportarbeiders staatsemployés wor den. Het wetsontwerp gaat nu door naar het Hogerhuis. De motie voor verwerping van de wet kwam van Sir David Maxwell Fyfe. lid der conservatieve partij. Hij zeide, dat de wet niets deed om de transport-industrie te helpen in de komende vijftien maanden van Engelands industriële crisis. (U. P.) Glazen gedenkplaat in liet Gymnasium Onthulling op 10 Mei Zaterdagochtend dus op de tiende Mei, zal in een der gangen van het Haarlemse gymnasium aan het Prinsenhof een glazen gedenkplaat onthuld worden ter nage dachtenis aan de 14 leerlingen van deze school, die in de strijd tegen dc Duitsers het leven lieten. De plaat vermeldt verder de naam van de omgekomen secretaresse. Het geheel is een sobere plaat van 96 X 110 centimeter, waarin behalve de anmen van de gevallenen, een vrouwenfiguur met fakkel is geslepen. De Haarlemse kunste naar H. B. W. de Ru heeft de plaat ont worpen, Openbare Werken zorgt voor de plaatsing en het smeedwerk dat de plaat omlijst werd uitgevoerd door de heer J. Vol water uit Bennebroek. Een kleine be sloten plechtigheid zal Zaterdagochtend, om 11 uur in de aula van het gymnasium aan de onthulling voorafgaan. Muzikaal uitbreker gesnapt Een politiek delinquent, die kans gezien had uit een interneringskamp in Limburg de benen te nemen, vierde zijn terugkeer in de maatschappij met muziek, welk tijdver drijf er tevens toe dienen moest het on derhoud van zijn illegaal verblijf in de vrije samenleving te bekostigen. Hij spreid de zijn muzikale gaven „ten toon" in Haar lem, waar hij in het legertje van straat muzikanten dat bij de viering der bevrij ding de straten der Spaarnestad bevolkte, onopgemerkt hoopte te blijven en tegelij kertijd uit te blinken - om wille van de duiten. Doch het was de Haarlemse politie, die een duit in het zakje deed: zij vroeg hem naar zijn vergunning. Evenmin als de man een vergunning had gehad om in Lim burg de plaat te poetsen, had hij er een om de bevrijding muzikaal op te luisteren. Bei de feiten kwamen uit en de onfortuinlijke muzikale delinquent ging franco retour naar „waar in het bronsgroen eikenhout het nachtegaaltje zingt". Meerderheid wenst geen verandering Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie vroeg aan mannen en vrou wen, die gezamenlijk alle volksgroepen en landstreken vertegenwoordigen: „In ons land moeten alle kinderen totdat zij 15 jaar zijn naar de lagere school. Vindt u dat deze leeftijdsgrens zo moet blijven of hoger of lager gesteld moet worden?" 57% antwoordt: 15 jaar laten. 22% Hoger. 15% Lager. 6% Geen oordeel. Op het platteland (in het bijzonder bij de boerenbevolking) voelt men meer voor een lagere leeftijd, middenstanders en welge stelde mensen zijn meer voor een hogere leeftijdsgrens. Leeftijdsgrens hetzelfi In de steden 60% Platteland 54% Arbeiders 55 Middengroep63% Welgestelden57% Aan hen die de leeftijdsgrens willen ver- Geen Hoger Lager oordee 24% 9% 7% 20% 22% 4%, 21% 18% 6%c 22% 12% 3% 26% 10 7% Alle nazi's zwart op wit Kaartsysteem van de partij ontdekt In een papierfabriek in Beieren is een partij van meer dan twintig millioen kaar ten ontdekt, welke bestemd was om voor productie van nieuw papier te worden ge bruikt en op welke kaarten de namen voorkomen van. naar men aanneemt, alle leden van alle afdelingen der nazipartij, aldus meldt Dena. het Duitse nieuwsbu reau in de Amerikaanse zóne In dezelfde fabriek vond men ook kaartsystemen van de SS, de SA en soortgelijke organisaties. Het hoofd van het centraal documenten bureau te Berlijn, waar de partij kaarten thans is ondergebracht, heeft verklaard er van overtuigd te zijn. dat men nu beschikt over de namen van allen, die lid geweest zijn van de nazipartij of zelfs maar een aanvrage daartoe hebben ingediend. anderen hebben de enquêteurs gevraagd: „Wat moet naar uw mening die leeftijds grens zijn?" 11% meent 16 jaar 5% 17 jaar 5% 18 jaar en ouder 6% 14 jaar 2% 12 jaar 3% Geen oordeel. Eén jaar langer op school, tot 16 jaar, heeft dus (van hen die verandering wensen) ver reweg de meeste stemmen. Een lagere grens dan 12 jaar (waarop juist de zes jaren lage re school voltooid kunnen zijn) wordt door niemand voorgesteld. Kordate tuindersvrouw omgekomen Dinsdagmiddag reed de «-jarige weduwe E. StolkKlok uit Ridderkerk met haar vracht auto. welke met brandstoffen was geladen, op de Oudelandseweg. Op een gegeven ogenblik kon zij. bij het rijden door een kuil In de weg, het stuur niet meer houden, tengevolge waar van de wagen in de langs de weg lopende wetering reed. De naast haar zittende knecht wist nog uit de cabine te springen, doch de be stuurster geraakte onder de auto. Eerst na 20 minuten werken gelukte het haar te bevrijden, maar de levensgeesten waren reeds geweken. De overleden^ ieidde zelf haar tuindersbe^ drijf, nadat haar man vlak na de bevrijding bij een treffen tussen de BS en een groep Duit sers was gedood en vervoerde zelf de tuinders- producten per vrachtauto naar de veiling Zij laat twee jeugdige zoons na. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ In de 500e Staatsloterij, 5e klasse, viel heden de f 25.000 op 14052. AANHOUDEND VRIJ WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Vrij heldere nacht met op enkele plaat sen nevel of mistvorming en zwakke wind Morgen overdag: iets toenemende wind tussen Oost en Zuid. Over het alge meen zonnig en vrij warm weer met in de namiddag tijdelijk wat meer be wolking, doch bijna nergens buien vorming. 8 Mei: Zon op 4.59 uur. onder 20.14 uur Maan op 0.10 uur, onder 6.33 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1