Met Twee Maten Het Braziliaans Hooggerechtshof heft de Communistische partij op Ernstige mijnramp in Yorkshire Minister Gielen krijgt van de Senaat goede en slechte cijfers op zijn rapport Critiek op radiopolitiek Twee verschillende plannen voor onderzoek van de Palestijnse kwestie Twee successen van Schumann, de Franse minister van Financiën 61e Jaargang No. 18627 XT 1 T"V 1 1 1 Don'der'dag 8 Mei 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, "1^ I I 1 I ^^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I lllllll III I MM. 11 11 III 11 1 Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. JL A "^1 JL JL A JL JL ij A ƒ4,—. Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaame v12, Tel. 12713, 10132. J Advert.tarleven op aanvraag bjj de AdinlnlstraUe Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rrWEE JAAR na de bevrijding is het 1 merkwaardige proces der zuivering, dat lot zoveel narigheid en onrecht heeft ge leid, op sommig terrein nog steeds niet ten einde. Het zet zich daar nog voort. Ook is men nog bezig met het te herzien en aan te vullen. De Perszuivering sukkelt daarbij van de ene tijdelijke voorziening in de andere. Het begon met een Londens Pers besluit, gewrocht in 1944. Dit bleek in me- opzicht onuitvoerbaar en werd vervan gen door het Tijdelijk Persbesluit van Sep tember 1945, onder welks bepalingen niet alleen N.S.B.'ers en andere opzettelijke col laborateurs, maar ook vele goede Neder landers meermalen in de gevelde von nissen nadrukkelijk als zodanig erkenid jarenlange ontzettingen uit bun vak werden veroordeeld. Hoger beroep bestond niet. Het bestaat ook nu nog niet, maar er Is een wetsontwerp aanhangig gemaakt ter vervanging van Persbesluit nummer twee, waarin hoger beroep is opgenomen. Dit zou schoon zijn, al komt het laat, ware het niet jat dit wetsontwerp fouten handhaaft en nieuwe op stapel zet. Het heet Noodvoor- siening Perswezen en laat dus bij voorbaat de weg open voor verdere avonturen op het lerrein der Pers. Het is evenwel niet over de veronadht- taming van de raad der vakmensen, die van het eerste begin af de perszuivering in het moeras heeft doen belanden, dat ik het nog eens hebben wil. Mijn doel is een onrecht le bestrijden, dat zich in het Persbesluit 1945 krachtig heeft doen gelden en dat in het wetsontwerp Noodvoorziening Pers wezen is gehandhaafd. Daarbij kom ik op voor een aantal uit hun functies gezette •a's, wier kansen op welslagen bij de behandeling van hun hoger beroep er slecht voor zullen staan als de maatstaf van be oordeling, de norm waarnaar zij berecht worden, niet grondig wordt herzien. Want die norm is een andere, een stren gere, dan bij zuivering in andere beroepen geldt. Dit is in strijd met een sinds on heugelijke tijden in ons land aanvaard be ginsel van recht. Het houdt in, dat de wet- ever nimmer mag meten met twee maten. Velnu: bij die zuivering wordt wel gemeten met twee maten. Het is anders bij de straf wetgeving en bij onze talloze verordenin gen. Ieder strafbaar gesteld misdrijf in de strafwetgeving en iedere strafbaar gestelde overtreding in de verordeningen kennen voor alle Nederlanders maar één formu lering. Allen, die een bepa^kl misdrijf ple ger. of een bepaalde overtreding begaan, vallen bij de rechter cmder één en hetzelfde artikel, aan welks voorschrift !hij gebonden is bij zijn uitspraak. Stel u eens voor dat Jat niet zo was. Tot welke misstanden zou dat aanleiding geven! Welnu, bij de zuive ring bestaan ze. zijn zuiveringsbesluiten voor het Filmproductie wezen, voor de Kunstenaars voor het Bedrijfsleven, waarin bepaald dat iemand, die voor de betreffende zui veringscommissies verschijnt, alleen ver oordeeld kan worden als hij zich schuldig gemaakt heeft aan ,,het zonder noodzaak opzettelijk of door zijn schuld helpen van de vijand". Als reden voor uitsluiting van straf geldt „het handelen uit noodzaak of de redelijke veronderstelling, uiteindelijk het Nederlandse belang te dienen." Bij de maatstaf van beoordeling, die voor de perszuivering geldt, ontbreken deze voorschriften beide. Daar wordt iemands schuld, in oorlogstijd met scherper maat ge meten. Dit is onverdedigbaar. Het kan voor komen, als twee mensen zich volgens de slrafwet schuldig gemaakt hebben aan het zelfde misdrijf, dat een van hen door zijn positie en ontwikkeling en de verantwoor delijkheid, die op hem rust zwaarder straf verdient dan de ander, die een onontwik keld man is met een nederige levenstaak, zonder maatschappelijke verantwoordelijk heid. Goed. Dat kan dan tot uiting ge bracht worden in de strafmaat, aannemend dat alle andere omstandigheden in de twee gevallen gelijk zouden zijn. Maar van die strafmaat is pas sprake, als eenmaal beider schuld vaststaat. En voor die vaststelling van schuld geldt voor beiden één en het zelfde artikel! In art. 2 van het wetsontwerp Noodvoor ziening Perswezen is een redactiewijziging aangebracht in de norm van beoordeling, zoals die in het Persbesluit 1945 gold. Die lijkt, op het eerste gezicht, een gedeelte lijke verbetering in te houden. Maar in de Memorie van Toelichting verklaart de mi nister, dat de wijziging geen verandering van norm betekent. En een grond voor uit sluiting van straf, zoals in de andere zuive ringsbesluiten voorkomt, ontbreekt. Hier is niet voorgeschreven, zoals voor filmprodu centen, kunstenaars en bedrijfsleiders, dat iemand niet schuldig kan worden (verklaard als hij heeft gehandeld uit noodzaak of in de redelijke veronderstelling, uiteindelijk het Nederlandse belang te dienen. Hier kan men nog steeds iemand veroordelen alleen wegens „beleidsfouten" een nieuw straf baar feit en er dan bij wijze van pleister de wonde aan toevoegen, dat hij zich in bezettingstijd een goed Nederlander heeft getoond. Had u het ooit mogelijk geacht, iemand met zulk een getuigschrift van een zuiveringscommissie door deze com missie zou worden.veroordeeld? Het is in de huidige tijid merkbaar, dat al teveel mensen zich van zulke dingen niets aantrekken zolang het hen zelf miet betreft. Welnu, daar doen zij verkeerd aan. Handhaving van zuivere rechtsbeginselen Is een zaak, die ons allen op den duur raakt. zuiver recht kan alleen objectief recht zijn, dat zich boven vooropgezette menin gen en dus ook boven tijdsomstandigheden, rancunes, kortom alle andere overwegingen weet te stellen. Recht om het Recht zelf. Dat geldt voor iedere vorm van rechtspraak. De lichtvaardigheid op dit gebied, die sinds èe bevrijding is gebleken, zou voor de toe komst tot grote ongerustheid leiden als men niet wist dat ons volk bij traditie een zeer sterk bewustzijn heeft zowel van Recht. 'Is van Vrijheid. Er valt niet aan te twij felen dat dit, nu bij velen sluimerend, weer tot ontwaken en vol besef zal komen. Moge de volksvertegenwoordiging het onrecht, belichaamd in een ontwerp dat baar goedkeuring behoeft om wet te wor den, teniet doeVi R. P. Weer postrekeningen Postrekeningen kunnen weer worden geopend ten behoeve van zaken, vereni gingen, maatschappen, stichtingen, be oefenaars van de z.g. vrije beroepen, be roepsagenten en inspecteurs uit het le vensverzekeringsbedrijf en bovendien door particulieren die kunnen aantonen zeer gegronde redenen tot het houden van een Postrekening te hebben. De laatste verkiezingen brachten communistische successen Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft gisteren bevel^gegeven dat de communistische party, die 600.000 leden telt, zal worden opgeheven. De beslissing werd genomen met drie tegen twee stemmen. De communistische party behaalde aanzienlijke successen in de kort geleden gehouden verkiezingen, waaronder de meerderheid in de gemeente raad van Rio de Janeiro. Onmiddelijk na het vellen van het von nis heeft de president vain Brazilië, Enrico Gaspare Dutra, het leger bevel gegeven door het gehele land in alarmstelling te gaan en in de hoofdstad werden de wach ten rond de federale gebouwen versterkt. Naar men verwacht zullen alle gebou wen der communistische partij door het gehele land door de politie gesloten wor den, ofschoon men geen onmiddellijke actie verwacht, tegen de leden der partij zelf. De motivering. Het Hof was van oordeel, dat blijkens het bewijsmateriaal aangetoond was, dat de communistische partij twee soorten statuten had, openbare en geheime en dat de partij van buiten Brazilië bestuurd werd. De beslissing van het Hof verbiedt de communistische partij te werken als een politieke partij, ofschoon zij waar schijnlijk zou kunnen voortbestaan op een sociale of andere basis. In zijn vonnis ten gunste van het ver bod zeide het Hof dat de communistische leider Prestes in het Braziliaanse parle ment vorig jaar Maart had verklaard, dat in geval van oorlog tussen de Sovjet-Unie en Brazilië hij zou vechten voor de Sovjet Unie en de communisten bevel zou geven een Sovjet-gezinde verzetsbeweging in Brazilië op te richten. Een woordvoerder van de communisti sche partij zeide gisteravond: „Deze beslissing betekent, dat de demo cratie, die een jaar geleden in Brazilië is ingesteld, een zware slag heeft ondergaan. Wij zijn van mening en velen, die geen communist zijn, zijn dit met ons eens, dat de regering achter deze actie staat, en dat de rechterlijke macht deze beslis sing niet onafhankelijk heeft genomen". Waarnemers geloven dat de president Dutra in staat zal zijn met behulp van het leger de orde te handhaven. Volgens juristen is het niet mogelijk de gekozen communistische volksvertegenwoordigers Acht doden, vijfentwintig gewonden In Barnsley (Yorkshire) heeft een mijn ramp plaats gevonden. ^Bij deze eerste ernstige ramp sinds de nationalisatie der mijnen kwamen acht mijnwerkers om het leven en werden er vijfentwintig gewond, onder wie verschei dene jongens van vijftien jaar. Het onge luk in de mijn van Barnsley, één dei- grootste van het district, werd veroorzaakt door een explosie, toen men na een brand de betrokken plek afsloot. Verscheidene mannen werden meters ver weggeslingerd. Britse dienstplicht op een jaar vastgesteld Churchill steunde de regering In het Britse Lagerhuis is het debat over de dienstplichtwet voortgezet. Een motie, dat de duur der eerste oefening op 18 maanden zou blijven gehandhaafd, werd met 311 tegen 163 stemmen ver worpen. Het amendement van de regering om er 12 maanden van te maken werd met 368 tegen 17 stemmen aangenomen. Bij de laatste stemming steunden Churchill en een deel der conservatieven de regering. Alexander, de minister van Defensie, zeide, dat door de duur op 12 maanden te brengen, de veiligheid en de verdediging van h^t land niet in gevaar zouden ko men. De maatregel is uit bezuiniging ge troffen en niet zoals werd beweerd door Churchill om politieke redenen, n.l. een toegeven aan de wensen van een minder heid in de Labourparij, de z.g, rebellen. Crossman, een der leiders van deze groep, juichte het amendement van de regering ten zeerste toe. Alexander ontkende ten stelligste, dat de verkorting iets met de buitenlandse politiek te maken had. van hun zetels te beroven, tenzij de staat van beleg wordt uitgeroepen. Politieke waarnemers zien de beslissing van het Hof als een overwinning van de leiders, de strijdkrachten en van de ker kelijke autoriteit. Zij geloven dat het ver bod wellicht het eerste symptoom is van een herstel van de invloed der militairen in het land, die tanende is geweest sinds de federale verkiezingen in December j.l. en de provinciale verkiezingen in Januari. Veiling van Amerikaanse koopvaardijschepen In het kwartaalsrapport van de Ame rikaanse maritieme commissie wordt medegedeeld, dat, sinds begonnen werd met de verkoop van de overbodige scheeps- ruimte, Nederland 30 victory schepen, 28 liberty schepen, 3 vrachtschepen, 7 kust- vrachtschepen en 3 tankschepen heeft ver kregen. België ontving 10 victory schepen. 4 liberty schepen en 1 groot tankschip. Nederland heeft nog een aanvraag inge diend voor 12 victory schepen en 3 andere vrachtschepen. In het rapport wordt ver der gezegd, dat de commissie voornemens is in de toekomst slechts weinig schepen aan het buitenland te verkopen, behalve dan liberty schepen, militaire hul^aai-- tuigen en schepen, die op het ogenblik door andere landen in het kader van de leen- en pachtovereenkomst worden geëxploi teerd. De Amerikaanse reders hebben vol gens het rapport het beste deel ontvangen van de tijdens de oorlog gebouwde vloot. Eerste contact der ministers in Batavia De ministers Beel en Jonkman hebben gistermiddag de hoogste Indische autori teiten, onder wie de directeuren van de departementen, ontvangen. Hiermede is hst eerste formele contact gelegd Gisteravond gaven dr. van Mook en mevrouw v. Mook ten paleize een officieel diner, waarbij behalve de ministers Beel en Jonkman nog aan zaten de Commissa rissen-Generaal, dr. P. J. A. Idenburg, vice-admiraal A. S. Pinke. mr. H. Albarda, dr. H. M. Hirschfeld, de chef van de di rectie Verre Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer T. Elink Schuurman en dr. P. J. Koets. Hedenavond wordt ten huize van gene raal Spoor een soirée gehouden. Alvorens de reis naar Pontianak en Ma kassar te ondernemen zullen de Neder landse ministers inleidende besprekingen houden met leden vhn het republikeinse kabinet. Sultan Hamid II van Pontianak zal Soekarno en Sjahrir officieel uitnodigen om als vertegenwoordigers van de repu bliek de officiële ondertekening van het statuut van West-Borneö, welke op 12 Mei a.s. te Pontianak zal plaats hebben, bij te wonen. De legercommandant Luit-Generaal S. H. Spoor reikte onttings een aantal onder scheidingen uit aan militairen, die zich in de afgelopen jaren door moedige daden hebben onderscheiden. Op het Burgemeester Bisschopplein te Batavia stonden de betrokkenen opgesteldgeneraal Spoor speldde hen voor het front der troepen de onderscheiding op de borst. EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Van de zestien sprekers, die over de be groting van minister Gielen het woord voerden, was prof. Donkersloot (Arb.) misschien wel degene, die hem het sterkst aanpakte. Hij meende nogal wat willekeur in de gedragingen van de bewindsman te bespeuren. De reorganisatie van het depar tement, de vervanging van de zeer be kwame ambtenares belast met kunstzaken door een jonge onervaren kracht kan spre kers instemming geenszins verwerven. De ministers Bolkestein en Van der Leeuw wisten in concreto wat zij ten aanzien van die kunst wilden. Daarentegen komt het bij de tegenwoordige bewindsman herhaalde- Kamer zeer ter harte ging was het plan van de minister om het geschiedenisonderwijs voor de alpha-afdeling van het gymnasium te verminderen en voor de bèta-afdeling helemaal te schrappen. Hiertegen keerde zich in het bijzonder de heer A1 g r a (A.R.) die terecht met een van alle kanten in de Kamer gesteunde motie tegen een derge lijk plan voor de dag kwam Scherpe cri tiek gaf ook de heer Koejemans (Comm.) ten beste over het radïobestel. Onder verwijzing naar de „bonte Dinsdag- avondtrein" waarmee men het publiek niet zoet kan houden, constateerde spreker dat de trein van minister Gielen,, door een heel ouderwetse locomotief getrokken, wel zeer veel vertraging heeft, Terloops merkte hij ook nog op, dat tengevolge van papier schaarste en -duurte de persvrijheid prak tisch enigermate in het gedrang is. Na een pleidooi van de heer Kraayvanger Algemene Vergadering steunt het besluit om het Arabische Hoge comité te horen De Politieke en Veiligheidscomimissie van de Algemene Vergadering heeft gis teren twee geheel verschillende plannen voor een onderzoek naar de Palestijnse kwestie, respectievelijk ingediend door de regeringen der Verenigde Staten en Ar gentinië, behandeld. De Amerikaansche delegatie stelt een commissie van zeven neutrale kleine lan den voor ter onderzoek van het gehele Palestina-vraagstuk zonder vertegen woordiging der grote vijf. Argentinië daar entegen stelde een commissie van elf leden voor, waarin de grote vijf en een van de Arabische staten vertegenwoordigd zouden zijn. Warren Austin (V.S.) is namelijk vam oordeel, dat een commiissie, waarin de grote vijf vertegenwoordigd zijn, moeilijk onafhankelijk en geheel objectief zou kun nen zijn. Cadogan (Engeland) ondersteun- Voor i eerst ut cle Britse geschiedenis zu, ut Kroonprinses ie paar a Otj een Legei- parade aanwezig zijn, n.l. op 12 Juni a.s. bij de parade van de Horse Guards. Het paard waarop prinses Elizabeth zal rijden wordt thans afgericht (links). Het andere paard is bestemd voor koning George. de het Amerikaanse voorstel. Dr. José Arce (Argentinië) pleitte voor Arabische vertegenwoordiging, omdat de Arabische staten een tiende deel van het totale le dental der UNO vormen. De commissie besloot met 28 tegen 5 stemmen de Algemene Vergadering te ver zoeken om het besluit van de politieke commissie, zowel het Arabische Hoge Co mité als het Joods Bureau te horen, te ondersteunen. De voorzitter deelde mede, dat er heden een voltallige algemene vergadering zal worden gehouden. Arabische leiders te Lake Success zijn verheugd over de „prestige-overwinning". Indien de voltallige vergadering de uit nodiging aan het Arabische Hoge Comité bevestigt, acht men het zeer waarschijn lijk, dat de Palestijnse Arabieren de boy cot van de speciale vergadering der UNO zullen opheffen. De Algemene Vergadering nam met 39 tegen een stem, bij elf onthoudingen, een Engelse resolutie aan, waarin het besluit der politieke commissie, om het Hoge Comité der Palestijnse Arabieren, dat de voornaamste politieke partijen vertegen woordigt, uit te nodigen zijn standpunt voor de commissie uiteen te zetten, wordt gesteund. Het Joods Bureau nam tijdens de ver gadering officieel de uitnodiging, om zijn standpunt kenbaar te maken, aan. Revolver in hef parlement Amerikaans senator door af gevaardigde neergeschoten Tom Anglin, lid van de senaat yan de staat Oklahoma, is in de senaatszaal te Oklahoma City door een lid van het Huis van Afgevaardigden van Oklahoma neer geschoten. De dader is gearresteerd. De verhouding tussen hem en Anglin was reeds enige tijd gespannen. Voordat Anglin neerviel, trachtte hij nog zijn schietwapen te trekken. Anglin, die 63 jaar is, bleek na onderzoek niet ernstig gewond te zijn- De senaat was op het ogenblik van de aanslag niet in vergadering, maar vele senatoren, beambten en bezoekers waren in de se naatszaal aanwezig. en de titel van architect, zette de heer lijk voor, dat men zo weinig weet waar(K.V.P.) voor bescherming van^het^beroep men met hem aan toe is. Aldus de verre van vriendelijke echter in menig opzicht welverdiende critiek door prof. Donkersloot ten beste gegeven, diie voorts ook nog de degen met zijn hooggeleerde collega Mole naar kruiste ter verdediging van de cul tuurpolitiek van die Partij van de Arbeid: Beknotting van de geestelyke vrijheid staSt geenszins op het spel. H*et gaat om het aan moedigen en activeren van de kunst. Daar entegen had de woordvoerder van de Partij van de Vrijheid betoogd, dat de ontwikke ling van de kunst en de kunstenaar haar vrije loop dient te hebben en er tekenen van geestelijke machtswellust in de cul tuurpolitieke neigingen van de Partij van de arbeid vallen waar te nemen. De ge meentelijke autonomie van Amsterdam met het oog op de inrichting van het eigen universitaire onderwijs en de Koninklijke goedkeuring (die nog steeds op zich laat wachten) van de daar op te richten zeven de faculteit hadden in de heer Van Zan ten (Comm.) een goede pleitbezorger. Een van de aangelegenheden, d/ie de Het woord is aan.... Victor Hugo „Wie is sterker dan gij?" vroeg Brahma, en Kracht antwoord de: Behendigheid De eerste nieuwe haring De eerste nieuwe haringen zijn door een Vlaardingse beuger te Vlaardingen aan de markt gebracht. Het betreft hier nog niet de nieuwe consumptieharing, doch de z.g. aasharing, welke bestemd is als aas voor de beugvisserij.Vroegtijdig aangevoerde aas haring is echter nog niet smakelijk. Er schijnt wel voldoende haring in zee te zijn, daar meer gevangen is dan men voor aas nodig heeft. Op 13 Mei zullen van de diverse visserij- plaatsen de eerste loggers ter haringvangst uitvaren. Naar verwacht wordt, zullen de vissers tussen 17 en 20 Mei reeds het eerste zeebanket van 1947 aanvoeren. Sit-down" slaking in Hamburg Ongeveer zesduizend arbeiders van de grote Blohm en Voss-scheepswerven in Hamburg zijn gisteren plotseling in „sit- down"-staking gegaan, omdat het hun toe gemeten voedselrantsoen volgens hen op het niveau staat van hetgeen in het con centratiekamp te Bergen-Belsen werd toegewezen. Later werd bekend dat de leiders der vakverenigingen te Hamburg op een spe ciale bijeenkomst besloten hebben tot het proclameren van een algemene staking van vijfhonderdduizend Hamburgse arbeiders tegen Vrijdagmiddag, in protest tegen de voedselschaarste. De arbeiders in de essen tiële bedrijven, zoals gas- en electrici- teitsf abrieken en voedingsmiddelen-in dustrie. zullen aan het werk blijven. Bij overige bedrüven en diensten zal een sym bolische staking van een kwartier gehou den worden. In de namiddag zal voorts een grote honger-demonstratïe gehouden wor den. „Veelbelovend" meisje aangehouden De Haarlemse politie heeft gisteren een veertienjarig meisje aangehouden, toen het in het Centraal distributie uitreik- lokaal in de Vleeöhal een handtas trachtte te rollen. Toch was het niet de eerste keer, dat zij dit bedrijf uitoefende, want zij heeft bekend, dat zij in de laatste twee maanden op de markt in totaal on geveer twintig portemonnaies heeft ont vreemd. De heer H. Jonkman te Heemstede fs door AÏ gTa 7A.R.Vtten politieke vrienden en hij het radiobeleid volkomen afkeuren. Het dient, zo te wezen, dat de zelfstandige verantwoordelijke taak der omroepverenigingen voor programma's, die wortelen in eigen levensovertuiging tot haar recht kan komen. Tenslotte kwam hy met een door ver tegenwoordigers van alle fracties onder tekende motie, die zich keert tegen ver mindering (schrapping) van geschiedenis in de a-, respectievelijk b-afdelingen van gymnasia en lycea. Avondvergadering. Nadat minister en Kamer dank zij het avondeten op hun verhaal waren gekomen, gaf prof. W o 11 j e r (A.R.) overduidelijk blijk geheel op krachten te zijn, want hij bestond het een kleine twee uur het woord te voeren, onder andere om te verklaren, dat zijn fractie bepaald een mooier rapport cijfer aan minister Gielen dan aan zijn voorganger wilde toekennen. Even na tien uur brak eindelijk het mo ment aan, waarop die minister van wal kon steken. Niet onbehendig verweerde hij zich allereerst tegen prof. Donkersloots verwijt, dat hij onverwacht aan een paar opleidings instituten voor middelbaar onderwijs (mo derne talen) het jus promovendi zou héb ben toegekend: er was aan die beslissing een overleg van een half jaar voorafgegaan. De vraag, wie er op had aangedrongen, noemde de bewindsman eigenlijk n/iet ter zake. Behalve de verklaring, dat het niet zijn bedoeiing is de gymnasiumopleiding van zes op vijf jaar terug te brengen, liet de bewindsman zich over het probleem van de klassieke opleiding slechts in zeer vage bewoordingen uit. Opschorting van het achtste leerjaar is nodig, onder andere door het tekort aan scholen, dat thans ongeveer 800 bedraagt- Ook het aantal leerkrachten is nog ontoereikend. Na de Jobstijding te hebben gedaan dat er in geval van de bouw van nieuwe scholen geen gymnastiekloka len bij zullen komen, brak de minister zijn rede tot Donderdag af. Oorlogspleegkinderen. Een Armeniër, Avak genaamd, heeft op schudding veroorzaakt in Egypte door een aantal zieken en kreupelen te genezen. Dit feit heeft de zieken en invaliden met hoop vervuld en zij laten zich uit verre omtrek naar Cairo brengen, waar Avak in de Ar meense kerk recipieert. Binnenkort zal Avak, die vergezeld wordt van een dokter uit Teheran, naar Californië vertrekken op uitnodiging van een rijke wijnkoop man, wiens dochter aan kinderverlamming lijdt. Men ziet hier een kreupele, die zich naar de Armeense kerk in Cairo laat brengen, in de hoop dat Avak hem zal kunnen genezen. Robert Schumann, de Franse minister van financiën, heeft gisteren aan de finan ciële commissie van de Nationale Vergade ring meegedeeld, dat de Franse regering van de Wereldbank een toezegging heeft gekregen voor een lening van 250 millioen dollar. Het eerste gedeelte van de lening zou heden worden ondertekend. Schumann heeft eveneens bekend gemaakt, dat hy er in geslaagd is, de begroting voor 19471948 in evenwicht <c brengen door de regerings uitgaven met 22 milliard francs te ver minderen, hoewel de uitgaven door de strUd in ïndo-China 36 milliard hoger zün gewor den. De belangrijkste posten van het totale inkomen (590 milliard francs) zijn de be lastingen op handelstransacties (201 mil liard) en de directe inkomstenbelasting (432 milliard). Nieuw in deze begroting is de belasting op tabak en op benzine, die op de vrye markt wordt verkocht. De bezuiniging op de uitgaven is verkre gen door drastische beperking van de uit gaven. zoals de verwijdering uit dp dienst van 590 auto's,. 20 milliard francs worden be spaard door het leidende personeel van openbare diensten te beperken. Schumann hoopt 35 milliard francs te verkrijgen door verschillende leningen uit te schrijven, bijv. een lening voor wederopbouw. Door het verkopen van Amerikaanse surplusgoederen zal 20 milliard verkregen worden, de im port- en exportbank levert 100 milliard francs op. Dc helft. De toekenning van een lening van 250 millioen dollar is het eerste antwoord op een vele maanden geleden door Frankrijk gedaan verzoek om 500 millioen dollar. Dit is de eerste door de wereldbank verstrekte lening na haar oprichting op de conferen tie van Bretton Woods in Juli 1944. IETS MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond- In het Oosten van het land: Aanhou den van het warme voorjaarsweer mei over het algemeen weinig bewolking en matige wind tussen Oost en Zuid In het Westen van het land: Tijdelijk nog verder toenemende bewolking, echter voornamelijk in de hogere la gen. Overwegend droog weer. Iets minder hoge temperaturen overdag Matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. 9 Mei: Zon op 4.58 uur. onder 20.16 uur Maan op 0 50 uur. onder 7.13 uu^

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1