r D Vissers in troebel water PmOLÊN Oorlogsmateriaal voor vredesdoeleinden De Republikeinen maken geen haast CALVÉ'S Engeland stroopt de mouwen op DONDERDAG 8 MEI 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Onder de talloze geruchten, die op ge zette tijden in de pers opduiken over de activiteit der bezettende mogendheden ter beïnvloeding van het Duitse volk in de richting van hun uiteenlopende politieke overtuigingen, is er een dat met de regel maat van de klok terugkeert en wel in een telkens indrukwekkender vorm. Dat is het gerucht, volgens hetwelk in de verschillen de zones gewapende en militair geoefende eenheden van Duitsers worden gevormd, met het doel te zijner tijd als spion te wor den gebruikt in het schaakspel der bezet tende mogendheden, waarvoor het politiek - braakliggende Duitsland het geruite veld vormt. Het is altijd gevaarlijk, op een bepaald moment veel aandacht aan dit gerucht te schenken, daar men dan de kans loopt evidente bewijzen voor de leugenachtig heid van het bericht te ontmoeten, waar door men met spijt aan de verspilde aan dacht terug denkt. De hardnekkigheid, waarmede telkens weer opnieuw het ste reotiepe gerucht te voorschijn komt, dwingt echter de attentie onweerstaanbaar af, met het gevolg dat aan een beschou wing van deze aangelegenheid niet te ont komen is. Het gerucht heeft een groot voordeel, namelijk dat het interessant is: „Se non verogeldt in dit geval wel bij uitstele. Het behoeft geen betoog, dat de Duitsers, in de leegte van hun weinig uitzicht bie^ dend leven, dat zowel politiek als econo misch een minimum aan bemoedigends heeft, gaarne de gelegenheid aangrijpen om met veel gefluister en veelbetekenend commentaar zich bezig te houden met al les, wat met de plannen der bezetters te maken heeft en vooral, met datgene wat mogelijk de kloof tussen Oost en West kan verbreden. Men kan er van op aan, dat vele Duitsers met een soort van fatalistisch leedvermaak hun steentje bijdragen tot verbreiding van geruchten, die een licht zouden kunnen werpen op de tegen elkan ders belangen gerichte activiteit der be zettende mogendheden. Het is opvallend doch begrijpelijk, dat de mededelingen over de militaire training van Duitsers in de Russische gevangenkampen altijd weer hun ronde door de wereld beginnen in de leringen der uit Rusland teruggekeerde krijgsgevangenen, die. volgens de verha len, zelf altijd weer toevallig niet behoor den tot de categorie krijgsgevangenen, die door de Sovjet-autoriteiten tot de taak om in militair Verband de communistische le vensbeschouwing in Duitsland te importe ren, waren uitverkoren. Men behoeft er ook niet aan te twijfelen dat de beschuldi gingen, die aan Russische zijde gecreëerd worden tegen de Westelijke mogendheden beschuldigingen die inhouden dat in de Westelijke zones militaire Duitse formaties worden gereed gehouden hun voedsel vinden in de vertelsels der Duitsers, die uit de Westelijke zones naar de Russische terugkeren. De namen van de Duitse generaals von Paulus, de verliezer van Stalingrad en von Seydlitz, zijn assistent, worden herhaal delijk genoemd als de onder Russische auspiciën staande commandanten van het Duits-communistische legioen, dat volgens de verhalen klaar staat om de sleutelposi ties in Duitsland te bezetten en de poli tieke structuur van de Sovjetstaat te ves tigen. Het ligt voor de hand dat beroemde mannen met beroemde namen het verhaal moeten illustreren en aangezien von Paulus en von Seydlitz de bekendste mi litairen in handen der-Russen zijn, is het niet te verwonderen dat zij een rol in het voorlopig nog erg fictief lijkende drama krijgen te spelen. Volgens de ge tuigenis van Frau von Seydlitz zitten deze heren echter nog min of meer werkeloos achter het prikkeldraad van een kamp bij Moskou, totaal onkundig van de fantasieën die men om hen heeft heen geweven en alleen maar verlangend naar huis, vrouw en kroost. Het spreekt van zelf dat de correspon denten van de grote bladen en persbu- reaux, die in Duitsland naar nieuws speu ren, hun uiterste best doen om iets meer te weten te komen over deze aangelegen heid. Tot nu toe moeten zij echter erken nen, dat niets met zekerheid kan worden vastgesteld en dat alle sensationele ver halen over de kwestie te herleiden ziin tot vage vertelsels van Duitsers, die „het weer van anderen hebben". Wanneer men gaat overwegen, wat de aanleiding tot al deze onrustbarende ver halen zou kunnen zijn en daarbij even ter zijde laat dat er Duitsers en anderen zijn die groot belang hebben bij het stichten van wantrouwen tussen de bezetters, komt men tot de conclusie dat de massale „de mocratische cursussen", die de Amerikaan se bezettingsautoriteiten in hun zóne voor Duitsers organiseren, heel gemakkelijk de oorzaak zouden kunnen zijn van een soort gelijk gruwelverhaal voor gebruik in Rus land. Wanneer de Russen de in hun kam pen opgeborgen Duitse soldaten les geven in communistische levensbeschouwing, doen zij practisch niets anders dan wat de Amerikanen en ook de Engelsen deden en doen: Zij trachten de Duitsers te „demo cratiseren" volgens hun opvatting van de mocratie en zij doen daardoor zelfs dat gene, wat de overeenkomsten van Potsdam en Jalta voorschreven. Het is de grote vraag, of er veel Duitsers zullen zijn die de praktijk van het communisme door een „stoomcursus" als de ideale samenleving zullen gaan beschouwen, doch aan de an dere kant is ook gebleken dat een groot percentage der in Amerika in luxeuse kampen „democratisch" gedrilde Duitsers openlijk verklaarde, het naticriaal-socia- lisme nog steeds als het zegenrjjkste poli tieke systeem te beschouwen. Waarmede is aangetoond dat noch aan de eene, noch aan de andere kant de mogelijkheid tot vorming van massale „bekeerde" en be zielde Duitse legioenen bestaat- De Russen zullen daarnaast toch wel zoveel van de praktijk der „ideeële infiltratie" weten, dat zij zich niet zullen wagen aan het ha chelijke experiment om met een uit deels onbetrouwbare elementen opgebouwde militaire eenheid hun prestige als bezet tende mogendheden in de waagschaal te stellen. Intussen soheppen al deze-onbevestigde en ongeloofwaardige verhalen een sfeer, die de onrust en donkere toekomstver wachtingen in Europa niet weinig bevor dert. Wie met deze fantasieën gediend zijn? In de eerste en waarschijnlijk enige plaats de vijanden van orde, rust en op bouw, die met een revanche-complex over de ruïnes dwalen en in koortsachtige span ning uitzien naar het moment waarop het water opnieuw zo troebel is geworden, dat zij er met boosaardig genoegen hun buit kunnen uitslepen. J. L. r~ 'Snnppers J De Franse toneelspeler en regisseur Jean ■Louis Barrault, die in ons land vooral door de film van Marcel Carné „Les enfanls du para lis" bekend is geworden, gaat een film maken naar een stuk van de exlstenslalist Jean Paul Sartre, getiteld „Typhus". Lawrence, de Zuid-Afrikaanse minister van justitie heeft te Kaapstad een bentoonstel- .lng van moderne Nederlandse kunst geopend. Hij verklaarde, dat de expgfitie niet alleen van belang is voor het culturele leven van Kaap stad, doch tevens het symbool is van de banden, die Nederland en Zuid-Afiika verenigen. Er wordt gespaard Volgens de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers werd bij de aange sloten spaarbanken In Maart ingelegd f 26.083.927 en terugbetaald f 22.710.824, zodat in Maart f 3.373.103 meer werd ingelegd dan terugbe taald, Voor het eerste kwartaal van 1947s belie pen inleggingen en terugbetalingen respectie velijk f 79 999.216 en f 65 246.144 zodat de eerste drie maanden van dit Jaar een overschot tnlegglngen boven terugbetalingen hebben op geleverd van f 14.753.072. Bij de bankspaarban leen bedroeg de inleg in Maart f 1.477.765 en dc terugbetaling f 1.376,497 en in het eerste kwar taal respectievelijk f 3.563.314 en f 3.023.913. zo dat ook hier een toeneming van de spaargel den kan worden waargenomen. De heer A. H. J. Lovlnk, de pasbenoemde Nederlandse ambassadeur te Moskou is met verlof van zijn post afwezig. Wetenschap en vredesindustrie konden veel gebruiken Enige tijd geleden stelde een journa list de eigenaar van een grote naalden fabriek in Groot-Brittarmië de vraag wat er eigenlijk met de millioenen spelden ge beurde die zijn fabriek jaarlijks vervaar digde. En zijn vraag nader toelichtend zei hij: „Gedurende de laatste 40 jaren heeft u bergen spelden geleverd, het ene. jaar na het andere! Spelden zijn echter geen consumptiegoederen en slijten niet. Wat gebeurt er dan uiteindelijk met der gelijke enorme hoeveelheden?" De spel- denfabrjkant wist hierop echter geen ant woord en kon slechts verklaren dat deze kwestie niet op het terrein van de produ cent lag Velen moéten zich dezelfde vraag ge steld hebben met betrekking tottde enor me massaproductie van oorlogsmateriaal, machines en onderdelen Wat gebeurde er uiteindelijk met dit materiaal dat op grote schaal vervaardigd werd, onverschillig of de oorlog lang dan wel kort zou duren. Dit is zeker geen secondaire vraag, vooral met het oog op de enorme hoeveelheden grondstoffen die op deze wijze aan de ge wone verforuïks- en vredesindustrieën ont trokken werden. Het belang van deze vraag blijkt wel uit het feit dat reeds in 1944, in het midden Grote kwesties wachten nog op behandeling doch de Indonesiërs hebben het te druk Amerikanen gaan Nederland filmen De staf van James A. FitzPatrick, de heren Ralph Donaldson (regisseur) en Keith Covy (cameraman), die zich zal be zig houden met het verfilmen van diverse objecten in Nederland, is dezer dagen in Nederland per K.L-M. gearriveerd. De ver schillende films worden verenigd in een propaganda-serie („Traveltalks"). welke door de Metro-Golwyn-Mayer in Amerika en elders zullen worden vertoond. Deze verfilmingen vormen een onderdeel van de actie, welke wordt gevoerd door de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, om buitenlanders naai' Nederland te trekken. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. r.50 Voor de vrouw. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Regenboog. 10.45 Cello en piano. 11.15 Voor do vrouw. 11.30 Krontjongband. 12.00 Orgel, 12.30 Sportagenda. 12.35 De Skymasters. 13.15 Geza Kiss. 13.45 Children's Corner". 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamerorkest. 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de Jeugd. 17,00 Zang en piano. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.25 Symph. orkest. 18.30 Strijd krachten. 19 00 Denk om de bocht. 19-30 vpro- cursus. 20.30 Lezing Christendom en Cultuur. 21.no Men vraagt en wij draalen. 21.45 Amateurs. 22.35 Jazz-ulazendlng, 22.40 a vond wijding. 23.15 Symph. orkest. HILVERSUM >11, 415.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00 en 23.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Orgelspel. 7.45 woord van de dag. 615 Gram.pl. 9.50 Yehudl Menuhin. 10.30 Johan nes de Heer. 11.00 Zang en piano. 10.30 orkest muziek. 12.00 AU round sextet. 12.20 Planoduo. 13 15 L-entestemmlng. 14.80 Oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Dameskoor, 15.is Rott.. piano kwartet. 16 00 Declamatie 16.30 Scala-sextet. 17.45 Orgel. 18.00 Metropole-ork 18,45 Prediking op Timor. 19.30 Geestelijke liederen. 10.45 Cau- serie.Y20.05 „Dc stemvork" 20.15 Bijbel en mu ziek. 20.45 Causerie. 21.00 Philh. ork. 22.00 Vra- gen aan voorbijgangers. 23.00 Gram.pl, (Van onze correspondent Ruim een maand is verstreken sinds de ondertekening van het basis-aecoord, zon der dat we veel verder zijn gekomen wat de uitvoering van Linggadjati betreft. Er zijn een paar honderd politieke gevange nen vrijgelaten, men kwam overeen, dat Modjokerto zal worden gedemilitariseerd, een republikeinse resident heeft zich in Buitenzorg geïnstalleerd en het ministerie van voorlichting der republiek zal kantoren gaan openen in Soerabaja, Bandoeng en Semarang. Maar met deze symptomen van samenwerking houdt het ook op. De grote kwesties, waar het om gaat (teruggave der ondernemingen en fabrieken, regeling van de in- en uitvoer, het monetaire probleem, "de voedselvoorziening, de militaire samen werking, de buitenlandse vertegenwoondü- ging), zijn nog precies even ver van hun oplossing als vóór de historisohe 25e Maart. Er werd zo enthousiast begonnen na de bekrachtiging van het accoord. De Commis sie-Generaal en de Indonesische delegatie kwamen reeds de volgende morgen bijeen om Linggadjati te gaan uitwerken. Vier dagen later stuurde Nehru een Dakota, waarmee Sjahrir naar New-Delhi vloog. De ministers, die hem niet vergezelden, ver dwenen naar Djokja, en hiermede stonden de besprekingen twee weken stil. Na Sjah- rïr's terugkeer werden ze hervat op 14 April en men besloot aanstonds elke dag liefst twee vergaderingen te houden, Dat ging drie dagen goed. Toen stapte het hele republikeinse kabinet (met een groep Ame rikaanse en Britse zakenlui) in de trein, het binnenland in. Sjahrir beloofde de Commis sie-Generaal spoedig terug te zijn, maar bij het schrijven van deze brief wacht het' trio Schermerhorn, Van Mook, Van Poll nog steeds. Sjahrir is blijkbaar van mening, dat de tijd vóór de republiek, althans minder tégen de republiek dan tegen de Hollanders werkt Met Obsters geduld tracht hij de Westerse haast de loef af te steken. Steeds meer buitenlanders naar Djokja. Men zou zeggen dat het intussen die re publiek inderdaad niet slecht gaat. Hadji Agoes Salim zit met een delegatie in Egyp te en is daar door koning Faroek ontvan gen. De ..Indonesian Airways" heeft een luchtlijn Singapore-Djokja geopend. Steeds meer buitenlanders komen in Djokja, rond kijken wat daar te verdienen valt. En Sjahrir's reis naar Brits-Indië moet een groot succes zijn geweest. Intussen kan van Nederlandse zijde geen, enkel politiek initiatief worden verwacht, zolang niemand weet, welke politiek hier gevolgd zal worden. De stroom van geruch ten over een heengaan van Van Mook, een benoeming van prof. Romme, enz. heeft de verwarring'en onzekerheid hier de laat ste weken groter gemaakt. Eén ding is duidelijk, er zijn veranderingen op til. Het is duidelijk, dat zeker hier in Indië en in de gegeven omstandigheden meer dan ooit zo'n persoonsverwisseling van grote betekenis kan zijn. Wij wachten hier in spanning af, wat het bezoek van Beel en Jonkman brengen zal. Veel, zo niet alles, zal afhangen van wat de beidie ministers in Indië nodig zullen achten te dioen. Calvé's mosterdsaus smaakt verrukkelijk over sla en alle soorten slaatjes. Heerlijk pikant op duizend-en-een gerecht - zóó te gebrui ken - droogt niet uit. mosterd» a u s OVERAL VERKRIJGBAAR SLECHTS f. 0.38 PER FLESCH Declamatie in Domi onderdeel der Hooftherdenkïng Naar wij tihans vernemen ligt het in de be doeling van de vereniging „Ons Leekenspel" te Bussum, die tussen 17 Mei en 5 Juli een lande lijke declamatiewedstrijd ter gelegenheid van de P, C. Hooftherdenkïng organiseert, het Over- veense gedeelte, dat Zaterdag 17 Mei plaats zal vinden, in een der zalen van het gebouw Domi te Overveen te houden. Vermoedelijk zal de wedstrijd 's middags beginnen. Na „vlaggetjesdag" achter de haring aan Dinsdag 13 Mei tussen 8 en 9 uur zal de Scheveningse vissersvloot voor de ha ringvisserij zee kiezen. De Zondag daarvoor zal de gehele vloot, bestaande uit ongeveer 80 schepen, fees telijk gepavoiseerd worden zodat daarmee een oud gebruik: „de vlaggetjesdag" wordt voortgezet. ACHTTIEN JAAR VOOR ZANDVOORTER L. P. uit Zand voort werd door de Bijzondere Raad. van Cassatie in Den Haag tot 18 jaar ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld. Het Hof in Amsterdam sprak indertijd levenslange op sluiting over hem uit. 1 van de oorlog, de Royal Society, de voor naamste Britse wetenschappelijke autori teit, met toestemming van de regering zich met een speciaal aspect van deze vraag bezig hield en een plan ontwierp voor de oplossing van dit probleem, De Society trachtte doeleinden te vinden waarvoor oorlogsbehoeften en oorlogsmateriaal in vredestijd gebruikt konden worden. An dere genootschappen op wetenschappelijk gebied volgden dit voorbeeld, zoals b.v. het Department of Scientific Research, het Agricultural Research Council en het Medical Research Council, en gaven uiting aan hun wensen en voorstellen. Thans wordt het duidelijk van hoe grote waarde deze plannen zijn geweest. Wetenschap gebaat. Voorzover medisch en ander weten schappelijk onderzoek gedurende de oor log zich niet direct met actuele problemen bezig hield, leed het ernstig gebrek aan apparaten, technische en wetenschappe lijke hulpmiddelen. Er was een tekort aan microscopen, meetinstrumenten, motoren en allerlei precisie- en electrische instru menten. Al dergelijke hulpmiddelen die voor wetenschappelijke studies onontbeer lijk waren, werden ter beschikking der strijdkrachten gesteld. Het plan van 1944 beoogde een zo gun stig mogelijke verdeling van oorlogsvoor- raden voor vredesdoeleinden, zo spoedig als de oorlog geëindigd was. Een sub-com missie van bekende geleerden, die wisten wat het wetenschappelijk onderzoek in de toekomst nodig zou hebben, onderwierpen de instrumenten en apparaten aan proe ven teneinde vast te stellen in hoeverre zij (de meeste apparaten waren gedurende de oorlog verder ontwikkeld of van geheel nieuw ontwerp) voor wetenschappelijk werk en onderzoek gebruikt konden wor den. De situatie is dientengevolge thans zo, dat niet slechts universiteiten, insti tuten voor wetenschappelijk onderzoek en beroemde geleerden in Groot-Brittannië van de nodige apparaten en hulpmiddelen uit de oorlogsvoorrad en werden voorzien, maar dat ook overeenkomstige instituten in de verwoeste Europese landen opnieuw uitgerust konden worden met apparaten en instrumenten voor hun laboratorium enz. afkomstig uit de voorraden van het Britse leger, de Koninklijke Marine en de RAF. Een speciale afdeling van het Britse Ministerie van Bevoorrading houdt toe zicht op de verdeling der goederen en zorgt ervoor dat niemand bevoordeeld wordt. Wetenschappelijk onderzoek heeft voorrang. Er wordt geen winst gemaakt. Bij de verdeling van oorlogsmateriaal denkt men niet slechts aan wetenschap pelijk onderzoek, maar tevens aan het feit,1 dat bij het tegenwoordige gebrek aan grondstoffen, veel oorlogsmateriaal juist deze grondstoffen bevat. Gedurende de laatste maanden kon men schepen van eigenaardige constructie grote hoeveel heden lood in Southampton zien ontladen. Dit zijn de loden pijpen waaruit de be roemde onderzeese pijpleiding „Pluto" be stond, eens een oorlogsgeheim. Het was een prachtig systeem dat de Geallieerde legers volop van benzine voorzag. De ben zine die zich nog in de pijpleiding bevindt wordt er uit gepompt volgens een speciale methode en wordt opgeslagen. Het lood der pijpen komt aan de Britse industrie ten goede. «E. C.) Paraguaanse burgeroorlog in balans Het is thans twee maanden geleden, dat in Paraguay de burgeroorlog uitbrak. Geen van beide partijen schijnt tot nog toe in staat een beslissende overwinning te be halen. Er is geen enkel positief resultaat bereikt. De troepen van de regering en van de opstandelingen nemen op het ogenblik vrijwel dezelfde posities in als op de dag na de opstand. Bemiddelingspogingen van Braziliaanse zijde zijn gestrand op de wei gering der opstandelingen om te onderhan delen zolang president Morinigo niet het land uit is. Kolonel Smith, de chef van de generale staf van de regeringstroepen, die is uitgeweken, is opgevolgd door kolonel Diaz de Vivar. De regerings-radio heeft de bevolking van Conception aangespoord de stad on middellijk te verlaten, daar de regerings strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht een gezamenlijke aanval zullen be ginnen. Panda en de Meester «-detective Herinnering aan vuurgevecht op de Dam In de gevel van het gebouw „De Groote Club" op de hoek Kalverstraat-Paleis- straat te Amsterdam, van waaruit op Maandag 7 Mei 1945, even nadat de eerste drie Canadese verkenningswagens de Dam opreden, Duitse militairen omstreeks drie uur het vuur op de op de Dam samenge stroomde menigte openden, onthulde gis teravond de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly een eenvoudigè bronzen plaquette, ter nagedachtenis van de hier gesneuvelde burgers en B.S.-ers. Bij het vuurgevecht op de Dam tussen de Duitsers en B.S.-ers werden twee jaar geleden 19 personen gedood en 117 ge wond. Dr. A. Loudon vraagt ont heffing uit zijn functie De Nederlandse ambassadeur te Washing ton, dr. A. Loudon, heeft op medisch ad vies aan de minister van Buitenlandse Zaken per 1 Juli ontheffing gevraagd uit zijn tegenwoordige functie. Najaarsbenrs vervroegd De datum van de Najaarsbeurs te Utrecht, waaraan verbonden de agrarische beurs, die oorspronkelijk van 17 tot 26 September zou worden gehouden, is in verband met de Friese landbouwtentoon stelling nader vastgesteld van 9 tot 18 September. De inschrijving sluit 15 Mei aanstaande. Boekbesprek 3 ng „Amok" door SYLFAN ZWLIG, Voori heen Van. Dltmar, Amsterdam Antwerpen. Toen de zestigjarige Zwelg zich in 1941 ergew In Zuid-Amerika hel leven benam was dat een gebeurtenis die te midden van de schokken var, de wereldoorlog nauwelijks de aandacht trok. We verloren dn de oorlog zo veel dat het ver! scheiden van deze begaafde schrijver j bijzonder relief kon krijgen. Maar nu vijf zijn verhalen door een Nederlandse vertaling opnieuw de aandacht vragen, wordt duidelijk hoe groot het verlies ls dat we in deze unlver. sele Europese schrijver geleden hebben. I Zweig is In de eerste plaats bekend om zijn historische biografieën, maar zijn novellen werden ook ln aile talen d.er wereld overge bracht. Ze zijn bewonderenswaardige voorbéd. den van observatie en zorgvuldige weergave,- Met eindeloos geduld en onverminderde scherp! te ontleedt Zwelg de wereld der onbestemd» schaduwen die beneden de oppervlakte var, het bewustzijn der mensen leeft en beschrijft hij hoe de verborgen gewaande driften ploi«. ling bulten de grenzen der zelfbeheersing y conventie springen als het stelsel van even- wichten binnen de menselijke natuur ver. stoord is. Al deze vijf „Novellen der- Leidensehafl" geven in een gevarieerde vorm het verhaal weer van een mens die door een betrekkelijk onbelangrijk voorval meegesleept wordt in dj chaotische drang eigen aan de vorm van gees, lelijke stoornis die tegenwoordig waarschijnlijk „neurose" genoemd zou worden. Maar Zwei* is wel een scherp, doch geen nuchter vr nemer en zijn warm meevoelen verdiept kracht van zijn knappe observaties. Reinier P. Sterkenburg gaf een goed verzorgde vertaling Helaas wordt het boek ontsierd door een serie onbeholpen tekeningen. Grootscheepse publiciteitscampagne voor het winnen van „de productieslag" 29. Panda ging overeind zitten en dacht na. „Stel nu eens, dat iemand iets in zo'n radiatordop zou verstoppen!" dacht hij. „Iets da,t voor een ander bestemd zou zijn! Èn stel dan dat die ander niet zou weten welke radiatordop het precies was.... Ja, dan zou die ander alle radiatordoppen die hij zag gaan onderzoeken om te zien of dat Iets soms in die toevallige dop zou zitten! Ik ben toch niet zo dom, geloof ik! Hm. Ik ga er alleen op u". Ik ga dit. zaakje al leen onderzoeken, misschien kan ik dan eens een goede beurt maken!" Panda stond op en sloop voorzichtig de trap afOp de tast vond hij de winkel en maakte licht. Toen greep hij het telefoonboek en begon te zoeken. Wat hij precies zocht zal ik mor- gen wel vertellen. Want Panda had intus sen nog meer gedacht en het zou me te veel worden om dat vandaag allemaal uit te leggen. Van onze Londense correspondent) „De soep wordt meestal niet zo heet gegetenToen het midden ,in de barre winter helemaal mis dreigde te gaan door het opraken van de brandstoffenreserve, heeft het Engelse volle zich niet tot een paniek laten verleiden. Men was de af grond tot aan het randje genaderd, maar met de grootste koelbloedigheid en onver zettelijkheid heeft men weer houvast on der de voeten gekregen en langzaam gaat het nu weer opwaarts. Geleidelijk is En geland, wanneer de tekenen niet bedriegen, bezig de crisistoestand meester te worder Men moet niet vergeten, dat het land voor Duitse roof gespaard is gebleven en hoeveel er ook kapot of versleten is, als geheel heeft het een grote voorsprong op de overige door de oorlog getroffen Euro pese gebieden. Het herstel zal hier dus wel vlugger in zijn werk gaan dan helaas el ders het geval is. Natuurlijk is er geen reden tot overdre ven optimisme, vooral niet omdat er in de binnenlandse politiek nu eenmaal stoor nissen plegen op te treden, veroorzaakt door invloeden van buitenaf, waarvoor Engeland op het ogenblik zo kwetsbaar is. De regering heeft echter op een kardi naal punt twee successen geboekt: de ko- lenproductie is. soms zelfs tot record hoogte van vier millioen ton per week gestegen en de toeloop naar de mijnen heeft zelfs de verwachtingen overtroffen Een belangrijk percentage mijnwerkers is teruggekeerd en zij kunnen dadelijk pro ductief worden gemaakt. Dg dramatische gebeurtenissen van de afgeloopen winter hebben ook men sen uit een geheel andere levensfeer doen besluiten in de diepte af te dalen. Dit was o.a. het geval met een Australische jour nalist, die vond dat het houweel thans nuttiger is dan de vulpen. Misschien zit er nog wel kopij in ook De overschakeling van vaste naar vloei bare brandstof voor fabrieksgereratoren verloopt eveneens gunstig. Het huishou delijk gebruik is, met een grote ma+e van vrij willigheid, aan banden gelegd. Zo hoopt men bij de intrede van de winter 3 5 mil lioen ton achter de hand te hebben, d.i. tien millioen ton meer dan verleden jaar- Men zal proberen een redelijk evenwicht te bewaren tussen de eis van voorraad- vorming en de verhoging der industriële productie. Een vraagteken vormt alsnog de invloed, welke de vijfdaagse werkweek in de mij)> nen, die op 1 Mei begint, zal uitoefenen. Velen houden hun hart vast, dat het daar door toch weer zal mislopen, indien dë mijnwerkers niet voortdurend in record tempo arbeiden. De regering is er zich van bewust, dat zij zekere risico's loopt en zij volgt, naar een zegsman ons zeide, de ontwikkeling met open ogen." Iets ongekends is, dat de steeds optimistische en goedgehumeurde minister van Financiën Hugh Dalton een begroting met een overschot heeft weten te ontwerpen, maar het surplus berust niet zozeer op een rooskleurige economische toestand, dan wel op terugvloeiïng van door de schatkist aan diverse departemen ten verleende voorschotten. De laagste in komensgroepen konden van belasting wor den vrijgesteld. Inflatieneigingen weet men tot nu toe goed te bedwingen, al is prijsstijging van dit of dat artikel vaak onvermijdelijk. De voedselsubsidies dienen om te voorkomen, dat de prijzen van le vensmiddelen met dertig procent omhoog springen. Meer brood en suiker. De melkpositie is gunstig en het rant soen overtreft zelfs het vooroorlogs ver bruik. Het brood zal denkelijk in de herfst van de bon gaan. Er komt meer suiker, maar men zal het een paar maanden met minder thee moeten doen. Een debet-post is ook de hervatte export van Britse vliegtuigen, die een goede kans maken de wereldmarkt te veroveren. Tabaksbeproeving. Tegenover de lichtpuntjes staat de nieu we beproeving van de indirecte tabaks rantsoenering door de verhoging der voerrechten. Het is nu voor de lager ge- salarieerden een hlrd gelag. Men ziet nu het ongewone schouwspel van winkels vol onverkoopbare sigaretten. Het peukje heeft nu zelfs in Engeland zijn intrede ge daan en er worden spoedcursussen in eigen teelt georganiseerd. Er zit echter niets an ders op, wilde men dollars besparen en dat is dringend nodig, omdat de lening weg vloeit als het zand in een zandloper. Al wordt er over deze maatregel flink gemop perd, toch ziet men de redelijkheid van de beslissing wel in. En die redelijkheid vormt de brug tussen regeerders en geregeerden. De enorme pu bliciteitscampagne, die het Engelse volS met de neus op de onaangename feiten drukken, is daarop gebouwd. Toen het nog oorlog was, viel het niet zo moeilijk ieder een van de ernst van de toestand te door dringen. Het is minder eenvoudig om de mensen te doen inzien, dat, wanneer zij niet harder werken en beter organiseren, er gebrek zal heersen. Dat is het thema van de nieuwe actie. Op elk uur van d? dag zal men er aan worden herinnerd, hos erg het wel is. Aanplakvellen met koeien van letters, toespraken in fabrieken, films en tentoonstellingen, zullen ieder aanspo ren zijn uiterste best te doen. Helaas, de wapens, waarmede de pro ductieslag moet worden gevoerd, ontbre ken in vele gevallen, zolang er geen steen kool en machines genoeg zijn. l Waren ze er wel, dan nog komt men, vergeleken bij 1939, vier millioen werk krachten tekort wegens de verhoogde ex port, de strijdkrachten, de verhoging van de schoolleeftijd en de uitbreiding van het ambtenarencorps. Engeland zal nu honderd duizend D.P.'s opnemen en ook nog twin tigduizend krijgsgevangenen," die als bur gers landarbeid gaan verrichten en na vij! jaar als Brit kunnen worden genaturali seerd. Daartegenover staat dat een hak millioen Engelsen wensen te emigreren, maar ook dat is nodig om het Gemene best in stand te houden. Hoe het ook zij, de regering wil het land duidelijk maken, dat het in de naaste toe komst op eigen benen moet staan en dat het economisch herstel voor een belangrijk deel gehèel van de eigen voortbrenging afhankelijk is. Naar ik van de meest bevoegde zijde verneem, zal de Britse regering niet op een nieuwe Amerikaanse lening aanstu ren en zal zij proberen zich zoveel mogelijk van de dollars los te maken, niet het minst ter handhaving van het economisch even wicht en waarschijnlijk ook om kracht bi] te zetten aan de idee, dat Engeland een geheel eigen rol heeft te spelen. Vandaar de heroriëntatie op de Europese export- gebieden, wier herstel het mede uil eigen belang zoo snel mogelijk wens! te zien. De afsluiting van een handelsver drag met de Sovjet-Unie is in dit licht beschouwd voor Engeland mede van vitale betekenis. Zoals in het verleden tracht Engeland de gevaarlijke klippen te omzei len. Zeemansbloed heeft het in de aderen. Alleen de twijfelmoedigen vrezen schipbreuk. Klinkende leverantie, geen holle frase Veertig millioen holle bakstenen zullen als uitvloeisel van een accoord tussen Bel gië en Nederland voor onze wederopbouw geleverd worden. Bovendien zullen grote hoeveelheden graniettegels en een belang rijke partij cement volgen. Explosie in bioscoop te Caïro Tijdens een voorstelling in de Ameri kaanse bioscoop te Cairo is een bom ont ploft, waardoor twee personen werden ge dood en 30 gewond, aldus officiële cijfers. Pe bioscoop staat in een druk winkel centrum van Cairo. Wereldnieuws Opvallende bereidwilligheid. Jacques Duclos, <fe leider van de communistische parlements- fractie In Frankrijk, heeft verklaard: ..Wl) zijn bereid met de regering in alle opzichten samen te werken ten bate van de arbeiders klasse. ook al zijn wij op het ogenblik Uil de regering gesloten. Zij die vandaag aas de dag praten over een algemene staking, zijn dioten". Pensioen. Van de 25.000 arbeiders, die Maanda? in Bllibao in staking waren gegaan, zijn ongeveer 10.000 gisteren weer aan het wert gegaan Eergisteren had de regering aa kondigd. dat zij, die onmiddellijk weer het werk zouden gaan, het, recht op ouden domspensloen zouden behouden. Burgeroorlog. Volgens in Athene ontvange: richten ls een grote groep guerilla'te, gekleed 'ln de uniformen van het Griekse leger et in geslaagd, de voorsteden van KateriiU (Macedonië) binnen te dringen. Zes inwo ners. onder wie de oud-biirgemee9ter zoudeo zijn gedood. „Onkel Wilhelm". Het Britse militaire bestuur in Duitsland bestudeert thans een plat verbetering van de.'voedseltoestand, dat in gediend Is door de bond van Duitse artsen. Hierin wordt verzocht de Duitsers to staan, op kosten van „de Duitse natie" tel walvisvaart te tijgen. Staatsgreep. Volgens een bericht in een Vene- zolaans blad heeft het Columblaanse leger, actief gesteund door de liberalen, staatsgreep uitgevoerd. Geen halzen. Radio Moskou heeft in een Engelse uitzending verklaard, dat allerlei soorten Britse fascisten-groepen weer op het appèl zijn versohenen. ,Deze fascisten zijn geen halzen' aldus radio Moskou, en hun acti viteit. vormt een bedreiging der democratie. In verschillende steden zijn boeken- en debatingclubs opgericht, die ln werkelijk heid gecamoufleerde nazi-organdsatles zijn", Verdeelde meningen. Op twee Paraguese ka nonneerboten. die in Buenos Aires in repa ratie ztjn.j braken Woensdag gevechten uit tussen pró- en anti-regeringsgezinde Para guese zeelleden. Twee officieren en één matroos werden gewond.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2