Prins Bernhard onthult plaquette in de Koepelkerk te Amsterdam Ook Nederland maakt plastics De nieuwe bonnen Sportprogramma's Sport in het kort Zomertijd of zonnetijd? DÖNDERDAG 8 MEI 1947 Hoofdkwartier van de Ordedienst in de laatste oorlogsjaren Een groot, opvallend gebouw in liet liartje van Amsterdam was gedurende twee jcr benardste jaren van de vijandelijke bc- jetting een middelpunt van heldhaftig verzet: de Koepelkerk aan het Leidse Bosje. Van hieruit onderhield het algemeen hoofdkwartier van de Ordedienst, in de lijd dat ons land was verdeeld in een ge allieerde en Duitse zóne. geregeld telefo nisch contact met Prins Bernhard. Giste- onthulde de Prins in deze kerk een plaquette met het opschrift: „De koster 0. F. Westerveld huisvestte hier met voortdurend levensgevaar voor zich en zijn gezin van 25-3-1943 tot 5-5-1945 het alge meen hoofdkwartier van de O. D-". Onder de velen die de plechtigheid bij- soondén, waren minister L. Neher, de gar nizoenscommandant van Amsterdam, luite- rant-kolonel C. W. L. baron van Boetze er, generaal jhr. W. Roëll, schout-bij- jacht N. A. Rost van Tonningen, generaal- piajoor H. F> J. M. A. von Freitag Drabbe mr. W. F. Schokking, wethouder van Amsterdam. Ruim vijf honderd mannen en vrouwen, die gedurende de oorlog persoon lijk diensten aan het algemeen hoofdkwar tier van de O. D. hebben bewezen, namen de overige plaatsen van de Koepelkerk in- In een overzicht van de werkzaamhe den van de O. D. zeide de voormalige chef falonel jhr. P. J. Six: „De Radiodienst Binnenland, welke na September 1944 zo'n grote rol zou spelen voor de verbinding met het Zuiden, werd met binnenlandse middelen steeds verder geperfectionneerd. Door deze dienst zijn, helaas met opoffe- van 51 mensenlevens, meer dan 696.800 letters overgeseind of wel een boek in ro manvorm van vijf honderd pagina's. Ondanks de grootste voorzichtigheid wei-den in de loop van 1944 en 1945 zes personen, die de kerk regelmatig bezoch ten, gearresteerd. Om de risico's enigszins te verminderen, was de kosterij in een ware vesting herschapen. „De koster Wes terveld heeft nooit versaagd", aldus kolo nel Six, ook niet nadat ds. Ferwei-da en faster Van der Baan van de Keizers- grachtkerk zonder vorm van proces op straat werden neergeschoten. Het is daar- i. dat ik gemeend heb. de naam Wester veld aan de vergetelheid te moeten ont rukken door hem te plaatsen op de ge denkplaat, als symbool voor al degenen, die zich met inzet van hun gehele persoon op de bres hebben gesteld voor het behoud van een vrij, onafhankelijkf^ederland'" Ds. W. van LimburglK'fne namens de kerkmeesteren de plaquette in ontvangst nam zeide in zijn toespraak: ..De mannen van de O". D. en de anderen uit het verzet Monument voor gevallen verzetsstrijders te Utrecht Onthulling door Prins Bernhard Op het moment dat de geallieerde troe pen op 7 Mei 1945 Utrecht binnenrukten, knalden in het Wilhelminapark nog Duitse schoten en vielen er nog slachtoffers. Bij een poging tot ontwapening van Musserts lijfwacht, op die Maandagmorgen onderno men door de B. S., maakten de schoten uit een plotseling opgedoken Duitse over valwagen een einde aan liet jonge leven van een tiental goede Nederlanders. Woensdagmiddag heeft Prins Bernhard op de derde algemene begraafplaats een monument onthuld bij de graven van deze en van Vijf andere verzetsstrijders. Achter de twee rijen graven staat een vier meter boog monument, dat het opschrift draagt: .,De strijd gestreden, de trouw beleden, de dood ontgleden in eeuwigheid". De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, voormalig districtscommandant, droeg namens de Binnenlandse Strijdkrach ten Utrecht het monument over aan het gemeentebestuur. Achtereenvolgens legden Prins Bernhard, de burgemeester van Utrecht en enige oud-leden van de B. S. kransen aan de voet van het monument. Onderzoek naar de oorzaak van vliegtuigongelukken De Raad voor de Luchtvaart zal op 2 Juni in de Statenzaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat te 's-Graven- hage, in openbare zitting bijeenkomen. Na dat uitspraak zal zijn gedaan inzake het op 14 November 1946 op Schiphol aan het KL.M.-vliegtuig PH-TBW overkomen on geval, zal een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaken van het ongeval met het K.L.M.-vliegtuig PH-TB(\ dat op 6 No vember 1946 nabij Croydon in een bos ge vlogen is. Verder zal op die zitting nog ten onderzoek worden ingesteld naar de ongevallen met de vliegtuigen van de Rijksluchtvaartschool PH-UAA (op 10 Juni 1946 bij een landing op het lucht vaartterrein Gilze-Rijen ernstig bescha digd; de bestuurder bleef ongedeerd), PH- UAF (op 19 Juli 1946 voor de landing op het luchtvaartterrein Gilze-Rijen in een tolvlucht geraakt, tegen de grond gebotst en totaal vernield; de bestuurder werd ernstig gewond), PH-UAK (op 26 Augus tus 1946 neergestort op het luchtvaartter rein Gilze-Rijen en geheel verbrand; de bestuurder P. L. W. Sodderland werd hier bij gedood) en PH-UBV (op 16 Januari 1947 op het luchtvaartterrein Twente bij een landing neergestort en verbrand; de instructeur-vlieger A. F. Postmaa en de leerlingvlieger W- Bekker kwamen hierbij om het leven). Kampleiding verduisterde levensmiddelen De Maastrichtse rechtbank heeft de knoeierijen behandeld welke zich in 1946 hadden voorgedaan in het kamp voor po litieke delinquenten te Amstenrade en Truebeek. Een groep leiders in dit kamp hal* zich aan een uitgebreide reeks van diefstallen en verduisteringen van levens middelen schuldig gemaakt. Aan koffie, Bdker, meel. vet. margarine, cacao en cho colade werd voor tienduizenden uit de voorraden van dit kamp verduisterd, het geen mogelijk was, doordat men steeds een iroter aantal delinquenten opgaf, dan zich in het kamp bevond. Daar de controle to- onvoldoende was, kwam deze fraude later aan het licht. Terecht stonden de adjunct-kampcom mandanten uit Amstenrade en Treebeek, een chef-inkoper, een magazijnchef, twee magazijnknechten en een winkelier, die de verduisterde goederen had gekocht- Tegen hen werden straffen geëist, welke varieer den van 2y2 jaar tot 6 maanden gevange nisstraf, r y hebben de duivelse oorsprong en conse quentie van het nationaal socialisme door zien: achter de sadistische Jodenhaat gloeide de haat tegen der Joden God. Nog dieper dan de Tachtigjarige Oorlog was de jongste worsteling een godsdienstoorlog. De ondergrondse beweging- doorzag de ti tanische poging God van de troon te stoten en de afgod er op te plaatsen. Zolang deze geest nog onder onze mannen leeft al dus ds- van Limburgh zolang gaat Ne derland niet verloren". De Van der Dussens in Amerika Wij hebben reeds eerder bericht dat het echtpaar van der Dussen uit Rotterdam met elf kinderen per vliegtuig naar Ame rika was vertrokken, om daar een boer derij te beginnen. Het gezin is veilig aan gekomen niet alleen, maar trok, zoals te verwachten was, grote belangstelling aan „de overkant". Het Amerikaanse weekblad Time be richtte over de aankomst van de v. d. Dus sens het volgende: Vorige week landden de heer en mevr. v. d. Dussen in New York met hun elf kin deren. Stevige Hollandse fnirgers uit Rot terdam. Zij ondergingen een wat zenuw slopende ontvangst in de luchthaven La Guardia en werden omringd door reporters. Hun bestemming was Los Angeles, waar zij op een boerderij van een zwager „een goede toekomst voor him kinderen hoop ten te vinden." Een reporter vroeg me vrouw v. d. Dussen of zoo'n toekomst niet in Europa te vinden was. De Nederlandse vrouw haalde haar schouders op, bewoog haar hand met een ongeduldig gebaar hoe kon zij een voor de hand liggend feit aan deze naïeve Amerikanen _yitleggen? „Ach nee" zei ze tenslotte Palais Royal. Eén van de prachtige stukken op de tentoonstelling van oud-Franse panorama-behangsels bij Rath en Doodeheefver, laat de tuin van het Koninklijk paleis zien. In het midden ontwaart men twee dames, die zich vermeien met een soort Badminton. De lange gewaden van toen verschillen wel wat met de luchtige sportkleding van thans. Industrie met onbegrensde mogelijkheden (Speciale reportage) Uit de wondere wereld van de plastic industrie komen tegenwoordig de verras singen 'te kust en te keur. Het publiek verbaast zich over de vele nieuw ontdek te mogelijkheden, waardoor het in hoge mate geïmponeerd wordt, maar weet nochtans merkwaardig genoeg! in genen dele uit welke grondstoffen de plas tics worden vervaardigd en wat Neder land in dit opzicht presteert. Voor alles dient een publiekelijk misverstand uit de weg te worden geruimd en wel dit, dat het woord „plastics" geen bepaalde soort aan duidt, maar een verzamelnaam is voor een reeks van stoffen met gedeeltelijk dezelf de, doch heel dikwijls ook zeer uiteenlo pende eigenschappen. En verder, dat niet alle plastics nieuwe voortbrengselen zijn van de techniek. Zo zijn kunsthoorn, ba keliet en celluloid ook hier te lande reeds lang bekend. Vroeg in Amerika de productie van de plastics-industrie voor de oorlog nauwe lijks 50 millioen dollar, thans heeft zij reeds een bedrag van een half milliard per jaar bereikt. En hoewel er reeds een en cyclopedie van ruim 1400 pagina's be staat, waarin de duizend-en-één artikelen zijn opgesomd, is dat nog altijd niet vol doende om daar in de binnenlandse vraag te voorzien. Van export op grote schaal zal voorlopig dan ook nog weinig of geen sprake zijn. Plastics hebben alle één ding gemeen: ze zijn uit langgerekte moleculen (kleinste deeltjes van stof) opgebouwd evenals ver schillende natuurproducten (wol, zijde en hout) en door die inwendige bouw zeer sterk. Naar de wijze van bereiding scheidt men de plastics in een groep, welke een natuurproduct als grondstof heeft, b.v. cellulose (een houtproduct) en een andere jroep plastics, die volkomen synthetisch zijn. Ten aanzien van de verwerking zijn er twee hoofdgroepen: Plastics, die door verwarming en onder druk aanvankelijk stroperig vloeibaar worden, dan zeer snei harden en verder hard blijven, en plastics, welke week worden door verwarming en dit vermogen vrijwel onbepaald behou den. Wat dus zeggen wil, dat zij, na op temperatuur te zijn gebracht, opnieuw een zekere bewerking kunnen ondergaan. Nylon-kousen. De fraaie Nylon-kousen vinden hun wel zeer bescheiden afkomst insteenkool- teer, evenals trouwens de z.g. „glaskam". Naar de inwendige bouw moet dat mate riaal onder de eiwitachtige stoffen wor den gerangschikt en met glas heeft ook die kam dus niets te maken. Huishoudelijke voorwerpen als bekers, borden en 'zelfs hele serviezen maakt de plastic-industrie in de meest aantrekke lijke vormen en kleuren. En al die pro ducten zijn sterk en bovendien licht als een veer In Amerika zijn ze sedert vele maanden in de handel en ook in ons land zullen ze binnenkort in ruimere mate ter beschik king komen. De Nederlandse industrie is nog zeer bescheiden, maar werkt op volle kracht aan de verwezenlijking van grote plannen voor de toekomst. Zo heeft b.v. een der grootste fabrieken, de Intern. Kunststof fen Industrie te Voorschoten, onlangs een beroep op de kapitaalmarkt gedaan in ver band met haar voornemens tot het bouwen van een geheel nieuwe fabriek voor de verwerking van plastics! Vergevorderde plannen zijn er verder om sommige grondstoffen ook in Neder land te vervaardigen. Zowel onze devie- zenpositie als de verwerkende plastics industrie zal daar ten zeerste mee gebaat zijn Steeds nieuwe toepassingen. Een der nieuwste plastics is het polyae. thyleen, dat o.m. uit steenkolengas wordt vervaardigd. Het electrisch geleidingsver mogen van deze stof is buitengewoon laag, vandaar het gebruik voor isolatie. Verder maakt men hiervan o.a. bekers, waarmede men kan gooien en waarop men kan gaan staan. Misschien wordt het model door die handelingen wat gekreu keld, maar als ge er een warme vloeistof in schenkt, verdwijnen alle plooien als bij toverslag en is de beker weer als nieuw. Kunstglas wordt in grote hoeveelheden aangewend voor vliegtuigruiten en een belangrijke toepassing vindt deze glas achtige stof verder in sanatoria, omdat het lichtdoorlatend vermogen groter is dan van glas, vooral ook ten aanzien van de ultra-violette stralen. De plastics hebben ook op ander gebied de wereld veroverd en men maakt regen jassen, horlogebandjes, gordijnen, schor ten, kunstgebitten en kunstogen van plas tic, benevens speelgoederen, vliegtuig rompen en zelfs chassis voor vele glan zende benzinewagens, welke tegenwoor dig de poorten der Amerikaanse fabrieken uitrollen. Talloze nieuwe geneesmiddelen en kleurstoffen ontstonden door de uit breiding van de steenkoolteerchemie en met de dag zullen de toepassingen zich uitbreiden. 1. Gen. Crerar 2. 2e Br. leger-Montgomery 3. 9e USA Leger-Simpson 4. Ie USA leger-Hodges 5. 3e USA leger-Patton 6. 7e USA leger-Paich 7. 7e Fr. leger-L. de Tossigny 8. Tolboechin 9. Veremenko 10. Ie Oekraïnische Leger-Konief 11. Zjukov 12. Rokossowjky Vandaag, 8 Mei, wordi „V.E. Day'' gevierd. Hoe nel verslagen Duitsland er op 8 Mei 1345 voor stondtoont dit overzicht. Van 11 tot en met 24 Mei zijn de volgen de bonnen geldig: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 705 (Serie C): C-01 Brood 800 gram brood C-02 Brood 400 gram brood C-01 Boter 125 gram boter C-02 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet C-01 Melk 4 liter melk C-03, C-05 Melk 7 liter melk C-01 Vlees 100 gram vlees C-02 Vlees 300 gram vlees C-01 Algemeen 200 gram kaas C-02 Algemeen 2 eieren C-03 Algemeen 225 gr. huish.zeep of 90 gram toiletzeep C-01 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet C-03 Reserve 1600 gram brood C-04 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet C-05 Reserve 200 gram kaas C-06 Reserve 800 gram brood C-07 Reserve 125 gram boter Bonkaarten Kd, Ke 705 (Serie C): 2-11 Brood 800 gram brood C-ll Boter 250 gram boter C-12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet C-13, C-15 Melk 12 liter melk C-ll, C-12 Vlees 100 gram vlees C-ll Algemeen 100 gram kaas C-12 Algemeen 2 eieren C-13 Algemeen 225 gr. huish.zeep of 90 gram toiletzeep C-13 Reserve 800 gram brood C-16 Reserve 500 gram rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits C-17 Reserve 225 gr. huish.zeep of 90 gram toiletzeerp Bonkaarten Ma. Mb, Mc, Md, Me, Mf, Mg 706 (büz. arbeid, a.s. moeders en zieken (Serie C): C-21 Brood 800 gram brood 2-21 Bofer 250 gram boter C-22 Boter 250 gram margarine of 200'gram vet C-21 Melk 5 liter melk C-21 Vlees 300 gram vlees C-22 Vlees 100 gram vlees C-21 Kaas 200 gram kaas C-21 Eieren 5 eieren Op 14 Mei zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker.' versnaperingen en tabak. De niet-aangewezen bonnen van de serie B kunnen worden vernietigd. De extra-kaasbon. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de op 28 April aangewezen extra bonnen B 04-Reserve en B 07-Reserve voor korstloze of smeerkaas voor jeugdige per sonen, uiterli,ik tot 10 Mei bij een détaillist kunnen worden ingeleverd. Nieuwe regeling voor distributie van werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op 12 Mei een nieuwe regeling betreffende de distributie van werkkle ding ingaat. Daarom moeten thans geen aanvragen om werkkleding bij de plaat selijke distributiediensten worden inge diend. Op reeds ingediende aanvragen zul len, voor zover de distributiedienst reeds „kennisgevingen van toewijzing" aan be langhebbenden heeft gezonden, tot en met 10 Mei tegen overlegging van een bereid verklaring nog rantsoenbonnen voor tex tiel worden verstrekt. Uiterlijk tot en met 14 Mei zal men op deze rantsoenbonnen voor textiel overalls, werkbroeken, werkjasjes (-kielen), kun nen kopen. Van 15 Mei af zal deze werk kleding uitsluitend op speciaal daarvoor in omloop te brengen bonnen verkrijgbaar zijn. De distributiediensten zullen nader bekend maken, wanneer wederom aanvra gen om werkkleding kunnen worden in gediend. Handelsbesprekingen met Russische zone Handelsbesprekingen tussen Nederland en de Russische zóne in Duitsland zullen op 12 Mei te Berlijn beginnen. De bespre kingen zullen van Nederlandse zijde ge voerd worden door een delegatie onder leiding van dr. Teppema. De bedoeling is te komen tót het afsluiten van een han delsovereenkomst, die de ontwikkeling der economische betrekkingen bevordert, het betalingsverkeer en de reismogelijkheid van Nederlandse zakenlieden in de zóne regelt. Voor <le Koninklijke Nederlandse Voetbal bond zijn de volgende wedstrijden vastgesteld District I. eerste klas: Emma-Hennes; ADO EDO; Sparta—VSV; Ajax—Feijenoord; DWS— 't Gooi. District II, eerste klas: Xerxcs—De Vo- lewijckers (4 uur); DHC—Neptunus; Stormvo gels— HBS; DOS—DFC; Excelsior—Haarlem. District I, tweede klas A: Hilversum—De Spar taan; RCH—ZeeburgiaDe Kennemers— ZFC; West Frisia—HVC; A FCAlkmaarse Boys. Tweede klas B: SDW—Watergraafsmeer. Velsen —TOG; Vriendenschaar—KFC; ZVV—Volen- dnm; DWVHBC. Derde klas: SLTO—Bloemen- daal; DTSTer ras vogels: DEMAlways For ward; Schoten—Aalsmeer; Beverwijk—De Me teoor. Vierde klas: DSS— BSM. Amstel—DCO: ASV—VVD; Olympus—NAS; Rodl—DIO; LOC— Spaarnevogels; EHS—VVB; THB-WE; Onze Gezellen—ASR; IEV—Vliegende Vogels; TDO— Lijnden; ETOJOS. District II, derde klas A: TYBBSJC; HilllnenVCS. Het programma van de Nederlandse Lawn Tenn.isbond luidt: Overgangsklas: Hilverheide Westrust; Hilversum 2—Haarlemse LTC. Twee de klas: Groenendaal 2—DASH 2; Hilverheide 2 Groenendaal 3; PIT 2O verveen; HTC—West- rust 2: Vol Moed—Wlnvbledon; Shell—Beverwijk. In de^ Kon. Nederlandse Korfalbond wor den gespeeld: Eerste klasse: Koog Zaandijk— SVK; Rohda—Samos; BI. Wit—DED; Ooster- kwaitlerArchipelWesterk wa rtlorS wi ft. Tweede klasse B: O kjvartier 2—BEP. C: Water vliet—Archipel 2: Sport Vereent—Nieuwendam. Derde klasse D: Victoria—Haarlem. E: THB OKV. Het programma van de Haarlemse Korf- balbor.d luidt: Eerste klasse: Oosterkwartter 3 Sport Vereent 2; Nieuw Flora 1—Animo— Ready 1. Tweede klasse: Sport Vereent 3 B— Onder Ons; THB 2—Aurora 4. Derde klasse: Aurora 5—Haarlem 3; Aurora 6—Oosthoek 2; Watervliet 5—SV 4. HSV „DE KAMPIOEN". Toni Peters heeft een clubrit van HSV „De Kampioen" gewon nen met een voorsprong van een lengte op zijn broer G. Peters. De winnaar reed de afstand van 20 km. in 39 minuten 9 seconden. 3. C. de Best. 4. G. Gerritsen. 5. W. Voortlng. 6. G. Voorting. 7. Th. Drost. 8. Van Beek. 9. Eykhof. AMSTERDAMSE DAMMERS WONNEN. De wedstrijd tussen de vertegenwoordigende tien tallen van Noordholland en Amsterdam is ge ëindigd in een overwinning van 12—6 voor de hoofdstedelingen. KRAAK SPEELT ZATERDAG NIET MEDE. Naar we vernemen, zal Kraak omdat zijn vereniging'Zondag tegen HBS een belangrijke wedstrijd moet spelen, Zaterdag niet van de partij zijn in het Bondseiftal, dat die dag te Nijmegen tegen de Engelse amateurs speelt. DRIEKAMP IN HET SPORTFONDSENBAD De Haarlemse, zwem- en poloclub „De Wa terratten" organiseert Zaterdagavond in het Sportfondsenbad een driekamp waaraan deel nemen de Arnhemse Zwemclub 1882, Heem- steedse Poloclub en „De Waterratten". Het programma luidt: 100 m. borstcrawl dames en heren; 200 m. schoolslag dames en heren; 100 m. rugslag dames en heren; 3 x 100 m. wisselslag estafette dames; 5 x 66 2 3 m.' borstcrawl esta fette heien. Tot slot zal een waterpolo wedstrijd gespeeld worden tussen een DWR-comblnatie en een AZC-combinatie (heren). Voetbal De ,.Rest van Europa" in Schotland aangekomen In een speciaal vliegtuig kwamen Woensdag middag op het vliegveld Prestwlck dc speler* var. ,.de rest van Europa" met hun leiders aan. Zij maakten de indruk, zich volkomen fit te gevoelen, hoewel Parola nog last had var. de botsing, die hij in Rotterdam met Roozen had. Onder de toeschouwers, die bij de landing aanwezig waren, bevond zich de bokser Dado Marino van Hawaï, die even te voren was ge land. om zich voor te bereiden voor dc ont moeting met Jackie Paterson op 11 Juni in Glasgow. Na geluncht te hebben op het vliegveld ran Prestwlck reden officials en spelers van de „Rest van Europa" naar hun hötel. dat ln de onmiddellijke nabijheid van de Troon golfbanen ls gelegen. In de middag reisde het gezelschap naar Glas gow ter bijwoning van een bekerwedstrijd tussen de Glasgow Rangers en Partiele Thistle. VSV VERLOOR VAN ADO. Op het terrein van VUC is Woensdagavond de competitiewed strijd VSV—ADO gespeeld. De IJmuidenarea verloren met l0. Wielrennen Wielrenners waren achter met deviezen-verplichtingen Aangezien verscheidene beroepsrenr.ers en onafhankelijken. onder wie enige bekende ren ners van de baan en van de weg. niet of r.;et ten volle gevolg hadden gegeven aan de gelden de ydeviezenbepalingen. waarvoor de termijn verstreek op 30 April, had dc sport commissie van de Wielren Urne de licenties van deze ren ners per l Mei ingetrokken. Dit beduidde dat voor de betrokkenen met Ingang van d:e datum een startverbod werd afgekondigd^Ge lukkig behoefde deze dwangmaatregel niet lang gehandhaafd te blijven, want de meeste renners hebben haastig aan hun verplichtingen voldaan en anderen hebben eveneens de eerste stappen op die weg gezet. Daartoe behoren de meest bekende rijders. Zij zullen dus weer ln btnnen- cn buitenland mogen starten. De anderen blij ven geschorst totdat de voorschriften worden nagekomen. Tennis Demonstratie voor de jeugd Gedurende de oorlogsjaren is de beoefening van de tennissport door de Jeugd sterk terug gelopen. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Tennisbond, district Haarlem, heeft maat regelen getroffen, om op korte termijn „Jeugd- tennis" te propageren en op luime wijze mo gelijk te maken. Zaterdagmiddag 10 Mei zal op de banen van het Kennemer Lyceum te Overveen een demonstratie voor de jeugd worden gehouden, waarbij de heer Gourovich, een „openbare les" zal geven om aan te tonen, dat reeds na het geven van goede aanwijzingen iets bereikt kan worden. Vervolgens zullen enkele Jonge spe lers laten zien. wat na korte tijd training ge presteerd kar. worden. Ten slotte zal een paar geoefende spelers uit hoge klasse een partij tennis demonstreren. De stedeling: „Ik teil mijn lange zomeravond99 De boer: „We kunnen geen uur verliezen"9. Dc beslissing van de regering, om dit jaar de zomertijd niet in ere te herstellen, heeft binnenskamers nog al wat beroering verwekt. Argumenten pro en contra kwa men los. de regering werd aangevallen en hemelhoog geprezen en de stedeling zag met lede ogen zijn lange zoele zomeravon den verdwijnen. Hiermee is één der kernpunten van dit probleem aangeraakt: de stedeling en zijn vrije tijd. Deze begreep niet goed, waarom men in Den Haag toegaf aan liet agrarische deel van de bevolking, dat natuurlijk graag de koeien 's ochtends bü licht of scheme ring melken wilde. Deze vraag hield een tweede en zeer logische in namelijk: „Waarom kon dat vroeger dan wel?" Wij hebben enige regels hoger het woord .probleem" gebruikt en wanneer men die per op deze kwestie ingaat, blijkt de term inderdaad gewettigd te zijn. Er is wel heel rijpelijk overwogen, voor ten departemen- te besloten werd, de 1 uur en 40 minuten voorsprong op de zon te verkleinen tot 40 minuten en ons land aldus wat zijn tijd- regeling betreft te laten aanleunen tegen Midden-Europa. Er zijn enige sterke argu menten vóór de „oude" zomertijd te berde gebracht. De lange zomeravond is en bron van weldadige ontspanning en de energiebesparing (vooral op het gebied van straat- en huisverlichting) is niet on aanzienlijk, wanneer de schemering pas om elf uur invalt. Inderdaad, deze bewe ringen zijn onaanvechtbaar op het eerste gezicht. Maar wanneer wij meer facetten van deze kwestie belichten, blijken er talloze argumenten „tegen" te rijzen. Nederland is een verarmd land het moet hier nog even gezegd worden en het heeft elk uur constructieve ar beid meer dan nodig. De boerenstand levert een belangrijk aandeel in de slag om het herstel, maar doet dat met een ontstellend gebrek aan mensen en materiaal. De laatste cijfers over de vlucht van arbeidskrachten uit de landbouw zijn zorgwekkend, er moeten al gevangenen als arbeiders gebruikt woiv den, de aanvoer van machines en opbouw* materiaal is beneden het hoognodige. Dus moet er intensief geproduceerd worden Dus mogen er geen arbeidsuren verloren gaan. Dus gaat het niet aan wij inter preteren even het regeringsstandpunt om een zomertijd in te voeren, die een kostbaar uur van de ochtendwerktijd af knabbelt, omdat het gras om vijf uur, wanneer de boer moet beginnen, nog nat is van de dauw en er dan niet gewerkt kan worden. Want de natuur stoort zich niet aan tijdstelsels en zegt dat het nog maaf tien voor half drie is. Tenminste zo was het oor de oorlog. In de middaguren het zelfde vraagstuk: de tuinder moest om vier a vijf uur wettelijke zomertijd nog gieten, maar de zon brandde met de kracht van half drie zonnetijd op zijn gewas, zo dat hij 's avonds nog eens water moest geven- En 's avonds was de knecht er niet. want die werkte maar tot half zeven. Een normale zonnetijd zou deze en andere pro blemen in één slag doen verdwijnen; de natuur zou zich parallel met de klok bewe gen, de koeien konden "s morgens bij schemer gemolken worden, de dagindeling voor boer of tuinder was in overeenstem ming met de zon en het arbeidsverlies in morgen- en avonduren werd voorkomen. De anarchie, zoals voor de oorlog ten plattelande veelal heerste, namelijk dat de zuivelfabriek zich aan de wettelijke en de boer zich aan de zonnetijd hield, leverde natuurlijk dagelijks grote moeilijkheden op. Dus moest er een „natuurlijker" tijd gevonden worden, aldus Den Haag. Het zou dan echter uit zijn met de lange zo meravond. De mededeling Deze zomer geen zomer tijd" bleek een groot aantal reacties uit te lokken. Wtj meenden er goed aan te doen, dit probleem zo objectief mogelijk onder ogen te zien en wendden ons daar toe tot een aantal deskundigen, die hun mening uitten over de nieuwe tijdsrege- ling, welke nog 40 minuten op de zon voor is zulks misschien als een kleine concessie aan de stedeling, die begrij pelijkerwijze zijn lange zomeravonden niet graag ziet verdwijnen. Uit de veel heid der opvattingen werd een artikel gedestilleerd, dat trachten wil, dit vraagstuk van zoveel mogelijk kanten te bezien. „Jammer", zegt de stedeling. „Helemaal niet", antwoordt de boer, „want de kinde ren worden maar dreinerig, met die gerek te, warme avonden; zijn de volgende och tend niet fit en jullie zelf evenmin. Ge volg: arbeidsverlies en mindere prestaties". „Ja maarsputtert de tegenpartij nog. „Waarom wordt er dan op de kantoren en in de fabrieken niet een uur eerder be gonnen en een uur vroeger geëindigd, dan hebben jullie de lange zomeravond terug. Het avondeten zou automatisch een uur vroeger vallen, want de eetlust kwam zich vroeger aandienen", vuurt de plattelander af. „Blijft nog altijd de enorme energiebe sparing, die de vroegere zomertijd aan gas en stroom opleverde", probeert de stede ling nog eens. „Als de lichten wat later aangestoken worden is dat verlies er ook uit", weet de agrariër spitsvondig. Kiezen of delen. De landsbestuurders in Den Haag heb ben deze en nog vele andere stemmen ge hoord en overwogen. Zij meenden echter in deze tijd van schaarste aan alles en nog wat, terwijl de Argentijnse tarwe f 28. per honderd kilo dure deviezen kost ca terwijl de Nederlandse boer zit te sprin gen om werkkrachten, dót het meest ta moeten laten gelden, wat het zwaarste weegt. Er moet voedsel komen, elk uur is er één en een wederinvoering van de zo mertijd zou vele kostbare arbeidsuren verloren doen gaan. De luxe van een kostelijke zomeravond, hoe nodig deze ook is voor ontspanning van de dagelijkse werkers, zal moeten wij ken voor nuttigheidsoverwegingen, welke volgens de ingewijden tot niets anders dan winst leiden. En hoe zuur het ook is voor de stad: wij zullen ons de moeilijkheden van het mo ment bewust moeten worden en ons dit kleine offer, dat zulke grote voordelen af werpt, moeten getroosten. Er is veel voor een volkomen productieve boerenstand te zeggen, ook van het oogpunt van de ste deling uit. Vakbondbestuurders naar Engeland Op uitnodiging van de Engelse regering zullen vertegenwoordigers van het UW, de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond van 10 Mei tot 25 Mei een bezoek aan Enge land brengen ter bijwoning van het Trade Union Congress, tijdens hetwelk vele ar- beids- en sociale vraagstukken besproken zullen worden. Vervolgens zal het gezel schap bezoeken brengen aan het te Egham gevestigde instituut voor de herscholing van invaliden, aan een regerings-scholings* centrum, aan een arbeidsbeurs en -een jeugdcentrum. Men zal een indruk krijgen van de montering en het gebruik van „pre fabricated" huizen

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 5