IP Gemeentelijke subsidies worden niet uitgestrooid als pepernoten Taxi Bei i 3 o O O Haarlemmer wordt derde in Rallye van Lissabon de nacht Kort en Bondig DONDERDAG 8 MEI 1947 HA'ARLEMS DAGBLAD GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Meevaller van 95 arbeiderswoningen De optimisten, die, toen de Haarlemse gemeenteraad Woensdagmiddag na een uur reeds 19 van de 23 agendapunten had af gehandeld, gehoopt hadden nog van de stra lende Meizon te kunnen profiteren, werden deerlijk teleurgesteld. Eerst tegen zessen zou de heer Geluk de laatste hamertik in deze vergadering geven. Het was een voorstel tot toekenning van subsidie over 1947 aan verschillende ver enigingen, dat de tongen eerst goed los maakte. Er werd eerst in den brede over gedis cussieerd of het wel behandeld zou worden. De heer Hooy (Kath.), die tevens na mens de heren Noord h off (Arb.) en Bakker (A.R.) sprak, wilde een voorstel van orde indienen, dat er toe strekte dit punt bij de begroting, zoals dat tot nu toe gebruikelijk was, te behandelen. De raads leden hadden immers enerzijds erop ge rekend, dat dit dit jaar ook het geval zou zijn, waardoor zij zich nog niet van de toestand bij de verschillende verenigingen op de hoogte hadden kunnen stellen, ander zijds waren er bij de behandeling in de af delingen vragen gesteld, waarop het schrif telijk antwoord van het college nog komen moest. De» wethouder van financiën, mr. S. C. van der Wall, ontraadde dit voorstel ten sterkste, omdat dit verschillende ver enigingen, die ook over 1946 nog steeds hun subsidie moeten ontvangen, in grote moeilijkheden zou brengen. De begroting zal immers eerst in het midden van 1947 behandeld en tegen het eind van het jaar goedgekeurd worden. Wanneer de raad het voorstel nu behandelt, aldus spr., zal het mogelijk zijn, dat Gedeputeerde Staten de subsidies voor dit jaar tegelijk met die voor 1946 goedkeuren. De heer Hooy deed daarop een bemid delingsvoorstel: uitstel van de. behandeling ■tot de volgende gewone raadsvergadering, die op 28 Mei plaats vindt. Het college wilde ook hier niet van weten, omdat de tijd drong en enkele verenigingen gedwongen waren binnenkort het werk neer te leggen, indien zij niet spoedig de beschikking over de subsidie kregen. Het voorstel-Hooy werd vervolgens ver worpen mei 2014 stemmen. Wethouder -Angenent verbrak de eenheid van het col lege door voor te stemmen, zijn partijgenoot Van der Weiden, die van zijn fractie door het tegenovergestelde te doen. Van de Partij van de Arbeid behoorde alleen de heer Noordhoff tot de voorstemmers. De debatten over de subsidie-aanvragen groepeerden zich in hoofdzaak om de 500 die het Instituut voor Arbeiders-ontwikke ling en de 5000 die het Comité tot Oprich ting van Club- en Buurthuizen waren toe gedacht. De heer A I b r e c h t (Arb.) brak een lans voor het Instituut, dat werkt ten bate van de cultureel mïsdeelden, een terrein, dat door de Volksuniversiteit, die dit jaar 2500 krijgt, niet bestreken wordt. Hij stelde een verdubbeling van het door het college toegekende bedrag voor en werd daarbij gesteund door de heer Gregoire (C.P.N.), die van oordeel was, dat de groot te der subsidie in het algemeen afgemeten moet worden naar de maatschappelijke functie, die door de betrokken vereniging vervuld wordt. De heer Hooy had geen helder beeld van de gevolgde subsidie-politiek en was Ihet er vooral niet mee eens, dat de vereni gingen, die de eindjes aan elkaar weten te knopen, geen steun ontvangen en zij, die dit niet kunnen, wel. Hij wees op het verschil in behandeling tussen twee oude katholieke liefdewerken, die tezamen dit jaar 1450 ontvangen, terwijl het pas opgerichte Co mité voor de Club- en Buurthuizen 5000 krijgt. Ook de heer Bakker was verwonderd dat van dit Comité over het afgelopen jaar geen begroting te vinden was en wilde we ten van welk standpunt het bij zijn arbeid uitgaat. Wethouder Van derWall zei in zijn antwoord, dat de subsidie uit de gemeen tekas niet gelijk pepernoten zonder systeem ti it gestrooid wordt, maar dat deze het ka rakter draagt van een noodzakelijke aan vulling. Het college is van mening, aldus de wethouder, dat de Volksuniversiteit meer werk van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling dat bovendien door de vak organisaties gesteund wordtkan en moet overnemen. De particuliere bijdragen aan het Comité voor Club- en Buurthuizen, dat zich niet op grondslag van een bepaalde belijdenis stelt, maar wel algemeen Chris telijk is, zijn stijgende. Voor dit hoogst be langrijke sociale werk moet men van op geleide krachten gebruik maken en door allerlei omstandigheden is men pas dit jaar met de eigenlijke taak kunnen beginnen. In de tweede ronde diende de heer Hooy een voorstel in om de post voor het Comité te schrappen, waarop de wethouder de voorsteller aanraadde eens 'n kijkje te ne men aan de Kampervest. Dit werk voor de verschrompelde jeugd mag niet de nek worden omgedraaid, aldus de heer Van der Wall. Bij de stemmingen werd het voorstel- Albrecht tot verhoging van de subsidie aan het I. v. A. O. tot 1000 met 2212 stem men aangenomen en dat van de heer Hooy met 2311 stemmen verworpen. Evenals het vorig jaar verklaarden de da-ie confes sionele partijen zich tegen gemeentelijke steun aan dit comiité. Het gehele subsidie-voorstel werd daar na zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De lycea. Het voorstel tot de uitvoering van het reeds genomen besluit tot reorganisatie van het Middelbaar Onderwijs had enkele De 100 woningen die Haarlem dit jaar extra mag bouwenzijn (e danken aan een aantal kleine gemeenten in onze provincie, die van hun toewijzing geen volledig gebruik hebben gemaakt. Tot nu kreeg de Spaarnestad toestemming voor 220 woningen, n.l. 98 in 1946 en 122 in 1947, waarvan het in 6 gevallen her stellingen betreft. De kans.is zeker niet uitgesloten, dat dit kwantumnog eens verhoogd ivordt. Dat dit keer 95 huizen in plaats van 100 aan besteed zullen worden, vindt zijn oor zaak in het feit, dat op het ogenblik het grootste plan „slechts" 95 woningen omvat. DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem DON&ERDAG S MEI Begijnhofkapel: Concert Lida Langerveld (viool) cn Ans Bonter (vleugel), 8 uur. Luxor: „Jonge arenden", toeg. elke leef:. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: .De patient verdwijnt", toeg. bov. 18 j.. 2 00. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. City: „Yankee doodle Dandy", alle leeft., 2.15 430 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Artisten'.eed", toeg. tx> 14 y. 2 00. 4.IS, 7.00 en#.lS uur. Rembrandt: ,,De vrouw in het venster", toeg. bov. 18 J.. 2,00. 8.13, 7.00 en 9.15 uvir. Palace: ..Land zonder >vct 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur VRIJDAG 9 MEI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. leden in zoverre niet bevredigd, dat de A-afdeling aan de beide ontworpen lycea in Zuid en Noord nog niet werd ingevoerd. De heer Happé (Arb.) bepleitte een litterair-sociologisch of litterair-historisch type en de heren Proper (C.P.N.) en Vliegen (Arb.) namen het op voor de spoedige invoering van een A-afdeling in Haarlem-Noord. De voorzittef, de heer Geluk, zei in zijn antwoord veel te voelen voor het lit terair—historische type, maar de instelling hiervan was vooral afgestuit op de huis- vestingsmoeilijkheden. Weliswaar is het gemeentebestuur er in geslaagd, de bouw van een school op de urgentielijst geplaatst te krijgen, maar door gebrek aan mate rialen zal hier voorlopig toch niets van komen. Hij zei de raad echter toe. dat zo spoedig als mogelijk was beide lycea drie- toppig zouden worden. Mevrouw Van Eek (Arb.) kreeg te horen, dat er practische bezwaren waren tegen Montessori-onderwijs op het lyceum- Zuid, doch dat hier gestreefd zal worden naar een synthese tussen individueel en klassikaal onderwijs. Aan de heer Vliegen zegde de loco-bur gemeester de uitgifte van een geschriftje toe. dat de ouders op de verschillenle mo gelijkheden bij het openbaar middelbaar onderwijs attent zal maken. Welkome verrassing. Wethouder Angenent kwam met een welkome verrassing: Woensdagmorgen was bij bet gemeentebestuur bericht gekomen, dat, indien men er in slaagde de aanbeste ding binnen enkele weken te doen plaats bebben, nog 100 huizen gebouwd konden worden boven het toegestane aantal. Hij vraag de raad B. en W. te machtigen het Rijk een voorschot te vragen van f 215.000 voor de bouw van een blok van 95 arbeiderswoningen door de Woning bouwvereniging ,.De Voorzorg" ten Oosten van de Roskamstraat en een jaarlijkse bij drage in het tekort op de exploitatie-re kening. Hoofdelijke stemming was natuurlijk niet nodig. Hamerpunten. Zonder of na korte discussie ging de raad accoord met de jaarstukken van enkele woningbouwverenigingen, met de schen king van boekwerken aan de R.-K. Uni versiteit, met de inrichting van een school gebouw en de aanschaffing van leermid delen voor een vijftal scholen, met de aan schaffing van 9pel- en onderhoudsmate- riaal ten behoeve van het speelterrein aan de Kleverlaan, met de verhoging van het crediet voor het herstellen van de besra ting, met het aanbrengen van veranderin gen in het kantoor van het haven- en marktwezen en met de bouw van een urinoir op het Begijnhof, met de onteige ning van gronden in de Waarder- en Veer- polder, met de verhuring van het perceel Grote Houtstraat 1, met de wijziging van de gemeenschappelijke, regeling betreffen de de psychiatrische voor- en nazorgdienst, met de verstrekking van een geldlening kraamkliniek aan het Florapark, met een deelneming van f 1000.in het te stichten waarborgfonds voor de gladiolenvereniging en met het herstel van de pergola in het Noordersportpark. Diversen- Het voorstel tot verhoging van het per soneel van de avondverzorg der Nazorg werd aangehouden, nadat mevr. Van Eek de wethouder van Sociale Zaken er attent op gemaakt had. dat het gebrek aan animo onder de leerkrachten niet zo zeer uit de financiële beloning voort sproot, dan wel uit een verschil van in zicht over de te volgen methoden. Zij vroeg de wethouder eens na te gaan of het mo gelijk was aan de Buitenrustschool een proef te nemen met het nieuwe systeem, hetgeen de heer Van der Wall toezegde. Eveneens werd aangehouden het voor stel tot het geven van een toeslag aan de minst-draagkrachtige deelnemers aan de ziekenhuisverzekering. omdat hierover juist een ministeriële circulaire was bin nengekomen, die nader bestudeerd moest worden. Een door de raad onderschreven ver klaring, dat de oprichting en instandhou ding door de Vereniging van Nijverheids onderwijs van een avondcursus voor ge vorderde arbeiders in de metaalindustrie nodig wordt geoordeeld, ging gepaard met een toezegging van de heer Geluk aan het raadslid M e ij e r s (Arb.), dat de gemeen te harerzijds het mogelijke zal doen om te bevorderen, dat de Ambachtsschool van een twee- op een driejarige cursus ge bracht wordt. De heer Spek (A.-R.), die verbaasd was, dat voor de nieuwe stookinrichting in het Gemeentelijk Concertgebouw geen oliestook-installatie was geprojecteerd, kreeg van wethouder Angenent te horen, dat zulk een inrichting de gemeente voor een hogere uitgave van meer dan twee mille per jaar zou plaatsen en van de voorzitter, dat voor na 1 April gebouwde oliestook-installaties geen toewijzing meer gegeven zal worden. Tenslotte zullen B. en W. in de volgende vergadering drie vragen van de heer Van der Giessen (Arb) over de verkwis ting van bouwmaterialen beantwoorden. Personalia. Aan de heer N. G. Schultheiss werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leraar aan de gemeentelijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De heer J. Koerts werd tot tijdelijk leraar aan de gemeentelijke avondschool voor handels onderwijs benoemd, de heer N. F. D. Max tot vakonderwijzer in de lichamelijke oefe ning bij het openbaar lager onderwijs en de heer D. Binkhorst tot onderwijzer aan de „Buitenrust"-schooL Toneel Ongekunstelde gratie van het Ballet Jooss Het was de eerste keer. dat wij Jooss zelf onder de dansers misten, maar zijn geest bleef tijdens de uitvoering, welke zijn balletgroep gisteravond in de uitverkochte Stadsschouw burg heeft gegeven, onafgebroken aanwezig. Hetgeen wij te aanschouwen kregen, was een viertal reeds eerder gegeven nummers. Ook de executanten behoorden voor het merendeel tot de oude bekenden. Doch dit feestelijk ver toon van bewegingskunst blijft altyd nieuw: men wordt de herhaling evenmin moe als men van de jaarlijks terugkerende lente genoeg zou krijgen. Met de praal van de natuur op een voor- jaarse dag als die. waarvan gister deze dans avond het schone besluit was. kon men de bal letten van Jooss vergelijken. Was het niet als het wuiven van witte hyacinten op het lente briesje, dit sierlijke spel van de hoepelrok ken op de wals van Lanner? Men vergeet, dat het inspanning kost. zo licht en natuurlijk zweeft alles wat mensenlichaam ls over het toneel, Met die ongekunstelde gratie, waarmee insecten en vogels onder het gemeenschappe lijk bewegen hun figuren vormen tegen liet Ijle blauw van de lucht. En toch, welk een technische vaardigheid en gezwoeg van dage lijkse oefening eist dit alles, en wat een voor bereiding moet het de spelleider „kosten, die leder van de kleinste bewegingen nauwlettend moet doen instuderen! Bij de „Zeven Helden", wel héél vrij naar het sprookje van Grlmm, zijn wij volkomen in de pantomine beland. Met welk een gratie ook het komische gepaard kan gaan. bewees dit sprookje, maar ook de dansmeester op liet Bal In Oud-Wenen. In beide nummers liet Frederick Bucher fraaie solo's genieten: de danseressen Ulla Soederbaum en onze land genote Noella de Mosa waren waardige part ners. Eerstgenoemde ontroerde weer in, haar sterfscène als de Infante, die bij de Pavane door indrukwekkend gecostumeerde en op strak rhyt-hme zich bewegende hovelingen omringd werd, In het dansdrama „De verloren Zoon" trof fen vooral ln de eerste scène de mooie stan den van de Vnaalende en zaaiende boeren, Rolf Alexander, die hierin de hoofdrol danste, heeft z(jn masker niet mee; hetgeen niet te kort deed aan de voortreffelijkheid zijner tragische plastiek. Toch blijft Hans Zullig degeen, die met zijn lichaamskunst de toeschouwer beto vert. In hem is de absolute dipis. het genoc om de beweging alleen, het zuiverst verper soonlijkt. Als de raadselachtige reisgenoot heeft hij opnieuw van de rapheid, de lenigheid en de gratie doen genieten, waarmee Ir ij reeds eer als de volksjongen in „Wereldstad" en ris de profiteur uit „De groene tafel" het oog heeft bekoord. Het was een aardig gebaar. Noella de Mosa met een bos tulpen in haar vaderland te eren. Voor het enthousiaste publiek heeft. Jooss een paar nieuwe balletten, o.a. „Pandora" en de „Zeemansfantasie" voor a.s. Maandag in petto gehouden. H G. CANNEGIETER. U.V.V.-sters kwamen bijeen Een grote schare vrouwelijke vrijwilli gers uit alle delen van ons land vulde Woensdag de Tivoli-zaal te Utrecht, waar een landdag van de UW werd gehouden. Omstreeks half twaalf kwam Prinses Ju liana de bijeenkomst met haar tegen woordigheid vereren. Lan ge-afstandsrecord van Stine In het begin van dit jaar verhuisde het gezin van een ambtenaar der P.T.T. van Arnhem naar het dorpje Ambij bij Maastricht. Men nam de kat mee, d)*- korte tijd later echter spoorloos ver dween. Acht dagen later kreeg de amb tenaar van zijn vroegere buurman in Arnhem bericht, dat „Stine" daar terug gekomen was. In acht dagen had het dier dus een afstand van ruim 150 kilo meter afgelegd. De eerlijkheid gebiedt te vermelden, dat „Stine" ondanks zijn naam, een kater is. Een huis kant en klaar in drie d agen De directie van een fabriek te Zaandam is er na maandenlang experimenteren toe overgegaan woningen aan de lopende band te fabriceren. Het gehele binnenwerk van een huis wordt in de fabriek klaar ge maakt, zodat de onderdelen slechts naar het bouwterrein vervoerd behoeven te worden om in elkaar gezet te worden. Voor het monteren van dit binnenwerk is slechts één dag nodig- Daar komen nog twee da gen bij voor het plaatsen van de buiten wand en het leggen van de dakpannen. Men heeft dezer dagen te Zaandam een dergelijke woning geplaatst op een beton nen fundering. Met zes mannen van de montageploeg werden wanden opgetrok ken, waarboven een dak werd aangebracht. De gemiddelde hoogte is 3.85 meter, de totale inhoud 2.34 m3. 's Morgens half acht was men begonnen en 's avonds half vijf was het huis wind- en waterdicht. Voor de vloer in de keuken is houtgraniet gebruikt, in tegenstelling tot de overige kamers, waar men parketvloeren gelegd heeft- De keuken heeft een afmeting van 2.75 X 2.50 meter, de kamer is 4.80 X 3.60 meter. In de woning bevinden zich drie slaapkamers. Over het gehele huis is een vliering aangebracht. De fabriek is in staat meer dan 40 woningen per week af te leveren. Gele man „deed" in 't zwart De Economische recherche maakte pro- ces-verbaal op tegen een Chinees, die drop, kauwgummi, pepermunt en ander snoep goed tegen te hoge prijs verkocht. De ver snaperingen zijn in beslag genomen. De eerste landdag van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers in Utrecht werd bij gewoond door de ere-presidente, Prinses Juliana en door Lady Reading, presidente van de Engelse zusterorganisatie. Elf dames, gekleed in de dracht der provincie, welke zij vertegenwoordigden, boden Lady Reading geschenken aan. In haar openingsrede wees de presidente mevr. Sj.ollema's Jaoob op de grote taak, die de UW heeft te vervullen. „Prinses Juliana", aldus spreekster, „heeft in het orgaan van de Unie op voortreffelijke wijze gewezen op de scheppende kracht, de fantasie en de volharding van de Ne derlandse huisvrouw. Deze zal een grote bijdrage kunnen leveren tot bet herstel van ons vaderland. Wanneer de samen werking gevonden wordt tussen alle groe peringen van ons volk, zal reeds een be langrijk gedeelte van deze taak zijn ver richt". Doel van de landdag was in hoofdzaak de bevordering van het onderling contact. Een telegram werd gezonden aan de Ko ningin, beschermvrouwe der Unie, bevat tende een betuiging van trouw en de ver zekering, dat de oproep, door H.M. in haar radiorede van 3 Mei gedaan, voor de Unie een aansporing zal zijn het werk met kracht voort te zetten. De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees uitte namens de regering woor- I den van dank voor het vele nuttige werk, dat de U.V.V.-leden tijdens en na de I oorlog hadden verricht op sociaal terrein. Hij deed een beroep op de dames, niets zwart te kopen. De presidente van de Engelse zusteror ganisatie, Lady Reading, die de landdag (bijwoonde, ontving geschenken uit elf Nederlandse provincies, welke door dames in de verschillende provinciale kleder dracht werden aangeboden. Thans zes jaar geëist tegen G. van Bur ink Een bekende Rotterdamse figuur oud lid van de gemeenteraad, G. van Burink heeft terecht gestaan voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Hij-ris door- het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage ver oordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. In de oorlogsdagen drong hij de kamer van de burgemeester van Rotterdam, mr. Oud, binnen, bond de burgemeester met geweld een doek voor, waarop een z.g. Davidster stond afgebeeld en nam toen een foto. Voorts heeft Van B. personen opgeroepen voor werkverrichting voor de Duitse weermacht en heeft hij enige wethouders van Rotterdam blootgesteld aan opsporing. Eén persoon heeft hij met een vuurwapen bedreigd. De advocaat-fiscaal, prof. Langemeyer eiste vermindering der straf tot zes jaar. Uitspraak over vier weken. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 9 Mei Haarlem. Levensmiddelenkaart, tabaks- en versnaperingskaart, brandstoffenkaart en voor jonge en a.s. moeders, extra-levensmiddelen- kaari. (fa tot en met Goz. He-->r;rede. Levensmiddelenkaart 707. tabaks en -naperingskaart, brandstoffenkaart en corn. inlegvellen, ff—12.30 La—Li; 24 uur restant L. Extra-levensmiddelenkaart voor jonge en as. moeders 11—12 uur. letters C en D. Stenen zonder bon Met ingang van deze maand zijn alle soorten stenen (metselsteen, kalkzand steen, straatsteen) vrij van bon gekomen. Handelaren en fabrikanten mogen der halve zonder in ontvangstneming van bonnen en zonder machtiging tot afleve ring alle steensoorten verhandelen. Er wordt echter zeer nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat voor alle bouw werken ook voor die, waarbij uitslui tend distributievrij e materialen worden verwerkt een rijksgoedkeuring van of vanwege het college van algemene com missarissen voor de wederopbouw vereist blijft. De bekende Haarlem se coureur en Rallye rijder M. Gatsonides heeft met zijn „Gat- ford" de derde prijs behaald in de Rallye de Lissabon. Gatsonides en zijn tweede man Th. El- linckhuyzen hadden als startplaats Brussel ge kozen, waar zij op 1 Mei vertrokken. Van daar tot Lissabon was een afstand van 2300 kilometer, die in 68 uur moest worden afgelegd. Hoewel nadere gege vens nog ontbreken, kan worden aangeno men, dat de tocht die dwars door België. Frankrijk, Spanje en Portugal ging en met een gemiddelde van 45 km per uur moest worden gereden, verre van gemakkelijk is geweest. Bovendien werd dag en nacht doorgereden. In Lissabon zélf werden aan het eind van de afstandsrit rem- en acceleratieproe- ven gehouden, om te bepalen, of de wagens nog in goede conditie waren. De „Gatford", waarmee deze prestatie werd verricht, zal voor vele Haarlemmers geen onbekende zijn, want de snelle, licht grijze sportwagen was een dagelijkse ver schijning op de wegen in de omgeving. Het is een Ford met speciale stroom lij ncarrosse- rie, opgevoerde 100 pk-motor, overdrive, stabilisatoren voor een betere wegligging en allerlei andere technische snufjes, die nodig zijn om van een gewone auto een wagen te maken, die het met succes op kan nemen tegen de buitenlandse cracks, die ook voor deze Rallye van de verschil lende startplaatsen door heel Europa ver trokken waren. Dit is de tweede internationale rit, waar in onze stadgenoot na de oorlog een prijs heeft gewonnen. De eerste was de Rallye des Alpines Franvaises, een zeer zware bergrit, waarin hij met dezelfde wagen met miniem verschil tweede werd. Cokes-oven arbeiders der Hoogovens staken Weer gasloze uren De arbeiders werkzaam aan de cokes ovens der Hoogovens te IJmuiden, onge veer 100 man, hebben aan de directie van het bedrijf verzocht om toekenning van een prestatie-toeslag. De directie heeft hieraan niet kunnen voldoen, hetgeen tot gevolg had, dat de mannen in staking zijn gegaan. Er wordt thans druk onderhandeld over een oplossing van het conflict. Naar aanleiding van deze staking is de directie van het gasbedrijf overgegaan tot het invoeren van gasloze uren in Velsen. Wim Roozen gehuldigd als jubilerend ambtenaar Vandaag is het twaalf en een half jaar geleden, dat de middenvoor van het Ne derlands elftal Wim Roozen in dienst trad bij de Landbouw Crisis Organisatie. Hij is chef van de vee-levering-administratie, doch wegens militaire dienst kan hij tij delijk zijn werkzaamheden niet verrichten. In het Landbouwhuis te Alkmaar is de ju bilaris vanmorgen gehuldigd- Nadat in de benedenzaal door de heer J. de Veer, Pro vinciaal Voedselcommissaris een azalea en een zilveren potlood met inscriptie waren aangeboden, volgde een tweede huldiging op de bovenverdieping. De heer De Veer herinnerde aan de prestaties van Roozen, niet alleen op het groene veld, maar ook achter zijn groene vloeiblad. Spreker hoopte, dat de jubilaris spoedig de mili taire dienst kan verlaten, om het vader land op een andere wijze te dienen, nl. in het Landbouwhuis. De heer J. W. Leep, administrateur herinnerde er aan, dat Roozen 121/2 jaar geleden in het junioren elftal van het L.C.O.-personeel kwam. In de loop der jaren is hij chef van het eer ste elftal geworden. De heer Baltus, chef van de afdeling vee-levering, overhandig de een boek. gewijd aan de bevrijding, een geschenk, dat hij verdient door zijn ver diensten als illegaal werker. Tenslotte sprak de jubilaris woorden van dank voor de huldiging. Roeien Loting voor de Varsity De loting voor de Varsity, welke Zondag op het Amsterdam—Rijnkanaal te Jutfaas wordt gehouden, had het volgend resultaat: Jonge vier: 1. Triton; 2. Laga; 3. Argo; 4. Njord: 5. Aeglr. Skiff: 1, Triton; 2. Laga; 3. Nereus; 4. Njord; 5. Argo. Jonge 2: I. Njord; 2. Triton; 3. Laga. Lichte vier: 1. Njord; 2. Triton; 3. Laga; 4. Argo; 5. Nereus. Overnaadse twee: l. Njord: 2. Triton; 3. Nereus. Oude vier: 1. Laga; 2, Aegir; 3. Argo; Nereus: 5. Njord: 6. Triton. Overnaadse vier: 1. Nereus; 2. Njord; 3. Laga; 4, Triton; 5. Argo; 6. Aegir. Argo; 6. Nereus. Een kaatsebal of voetbal Het mooiste speelgoed, voor meisjes en jóngens Wij kregen een'grote zending aan in vijf verschillende maten vanaf 1.25. Van lüeeit Anegang 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Mei 1947 ONDERTROUWT»: 7 Mel, J. Magielsen en H. Hinders; H. E. Beekhuijs en A. B. v. Kleeff; J. P. Lan-genjs en F. G. Veldhuisen; P. v. Dijk en C. M. T. Deker; A. J. Meyer en E. Heij-boer; H. A. v. Es en N. t. Wee: 3. H. K-lijn en G. Dame: J. H. Claus en M. Snoeks; C. W. Visser en S. C. Bos; J. Molenaar en J. M. v. Linschoo- ten; A. J. v. d. Bronk en \V. M. v. Kol; T. A. C. Hoogveld en E. M. Hensgens; A. N. Hand- graaf en A. Denker: C. J. Kuik en A. A. Kot ten: H. Albers en C. Zwart: J. J. v. Eeden en C. W. v. Kolk; H. Evers en H. d. Jager; G-. 3. Smit en W. H. Koel; J. A. v. d. Tas en M. E. v. d. Broek: P. d. Booröer en C. S. 't Hout; G. H Kok en A. H. v. HiUlngen; B. H. Sc'nlee- per cn V. D. C. Molenaar: W. A. v. d. Molen en J H. Andrée; H. J. v. d. Worm en A. Ouwer- kerk; R. d. Schot en J. v. Herwaarde; K. T. Postma en A. Hamaker; A. Zegwaart en H. Boerstra: J. Bergmar. en H. W. Leunk: H. M. v, d. Vaart en E. S. M. v. Krieken; H. E. J. Offerman en A. E. G. Verbeek; P. Loocks en J. M. Eveis; H. D. Jansen en J. Horeman: J. C. Caderius v. Veen en G. Horsmeier; G. Tim mer en R. C. Breet; p. Pereboom en M. K. Avis; WT d. Goede en J. A. G. Hoogakker. GEHUWD: 7 Mei, J. Goossen en C. Schoon; F Halderman en M. C. Verburg; J. Wouda en M. J. Lubert: F. F. L. Vos en M. A. D. v. Lu nenburg: J. J. Kroonsberg en A. C. B. Molhoek; 5 Mooijekind en M. A. M. Manvis; K. Kamp huis en H. C. v. d. Steeg; J. Boeser en J. W. M Koers: B. Meiling en G. d. Vries: A. L. W. v Baaren en M. H. C. v. Doom; J. Fictoor en E. C. Kruljer; J. A. Donker en M. M. Schorer; H. Aeisslng en J. G. d. Graaf; J. C. v. Süedrecht en C. M. Remmert; J. H. G. v. Leeuwen en J A. M. Nederkoorn; J. J. d. Leeuw en S. v. Ton geren: J M. Willemse en P. J. Dubelaar; G. Voogel en E. J. v. Looij; J. E. d. Gier en C. J. Geerllngs; M. Souverein en A. M. Kloos; P. v. d. Westen en P. H. Brinkman; C. Rol en M. E. W. S. v. Eeden; C. C. Wesselius en A. E. Slen ders; W. B. Kensen en P. d. Looper; A. Wijekelsma en M. B. Kensen; C. J. Volkamp en J. N. II, d. Lassacqucre; K. Breed en A. J. Konin-gs; J. H. Horselenberg en M, J. d. Hol lender; K. J. Spakman en A. H. Kottman. BEVALLEN van een zoon: 6 Mei, N. E. Meijer Guijt; J. E. Zornd. Vries. BEVALLEN van een dochter: 6 Mei, L. Polak v. Dijk; M. E. v. Putten—v. Tongeren; G. H: Peen—Weimar; C. TerpstraSchoonberg; M. P. v. d. Bosch—Nauta; 7 Med, C. Verboom—Bax; P. Leising—Peniïlnk; M. VeenSepp; C. Er- brink— v. Bruggen; G. W. Lowlnsky—v. Waard. OVERLEDEN: 3 Mei, M. Hazenkampv. Heu len, 91 j., 2e Vooruitgangstraat; 4 Mei. D. v. Wanroo ij—Zwitser. 77 j.. Grote Houtstraat; A. d. Vries, 67 J„ Nassaulaan; 5 Mei, G. P. H. Koops, 1 d., Coomhertstraat; F. J. Schreuder, 85 j„ Hofdijkstraat; 7 Mel, W. F. I. Bell, 62 J.. Kruisstraat. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL GEBOREN: G. v. Hasselt—Pietion. d.; J. J. I. v. d. Korft—Schoof, a.; J. E. Osinga—Boer. d.: J. v. Houten—Murk, d.; J. Keegstra—Hon hof. z.; H. J. Tuinder—v. Te tering, d.; K. Vet- haak—Donckerwolcke. d.; D. J. K. M. Ra- mondt—Reed. z.; M. B. Botman—Kalff. ONDERTROUWD: T. W. Tuinder en B. J. Moerman; J. A. Groen en J. M. Burger; A. Verkade en J. R. Wltjens; T. Broekhuizen en W. Buijs; A. J. Mudde en A. M. Balm: W. v. Beuntngen en X. Piek. GEHUWD: W. S. v. Oye en E. C. Brinkman; N. A. Nfjsen en V. H M. Croese; W. Janzen en C. M. v. d Er.de; M. H. v. Staen en M. A Robin OVERLIJDEN: J de Keijzer, vr„ 27 jaar; Wed. T. Vreeken— Buuiman. 85 j.: Wed. D. J. Ver hoek—Blokland, 85 j.; B. C. Hartman, oud 61J. Wij hebben nogal wat van de wereld ge. zien, al zeggen wij het zelf. Wij zagen forellen flitsen in een ko& bergbeek in Oostenrijk. Wij hebben in de grijze mist door Soutlj. ampton en onder een warme zon over eea witbestofte weg tussen de landerijg van Noord-Frankrijk gelopen. In Indië hoorden wij het vreemde klin ken van de gamelan, terwijl wij koelV zochten in de nacht, die donker was js vallen na een gloeiend-heeten dag. In Cairo zagen wij een karavaan die de zoele avond door de verlichte stralen trok, met Arabieren in lange kaftans, die de slome kamelen met een puntige stol tot grotere spoed aanspoorden. Wij hebben onder het dansen in Hotel des Indes (Batavia) even, onder meer, op de tenen van de heer van Mook gestaan. Dat alles was schoon (zelfs die tenen). Maar nu was er iets, dat schooner wj dan dat alles. Een lente-avond in de tuin voor or„ huisje, dat al een beetje buiten is. Een avond na een dag die nog warm doorgloeide in ons gezicht. Een soldaat wandelde langs ons met zijn pet in zijn hand. Tegen de voorschriften, maar wie maalt er om voorschriften op IÉ zo'n avond? Ergens dichtbij speelde iemand Chopin op een piano. Voor ons op de weg snorde een oude Ford voorbij. Een Ford van 1929 met zijn neus fier in de wind ondanks zijn wappe rende spatborden. Aan de overkant van de weg wandel, de een paartje. Het meisje met donker bruine krullen om een blank en blij ge zicht wees op een merel, die sloeg uit alls macht, alsof de wereld te klein en zijn hart te vol was. Wij zaten stil en een beetje lui in stoel en bliezen grote rookwolken uit on- va ze pyp. va Wij bedachten tevreden dat kort geleden sta - hoewel het een eeuw lykt - deze weg diï onder de sneeuw lag, een ijskoude wind ons in de ooren beet en de wereld een guur en onherbergzaam oord was. Nu zaten wij weer buiten in de avond zon. Na iedere nacht komt een dag. Een dag, blij en warm. Zonder voor- schriften en vol van schone dingen. Van ce Chopin en bruine krullen om een meisjes- gezicht, van brave Fordjes en merels die slaan, van lange halen aan een pijp. En misschien een lange, warme zomef in het vooruitzicht. W. L. J* BINNENLAND Niet de Nederlandse Heidemaatschappij maar de Nederlandse Grontmaatschappij" vel richt de terrelnopmetlngen voor het te Zand- voort geprojecteerde „Butlln"-kamp, zoals wij een dezer dagen mededeelden. Tegen de CO-jarlge G. W. te Rijswijk, dli ln 1945 als districtscommissaris van het toen malige bureau voor roerende goederen vijanden en landverraders een ameublement, een gasfornuis, keukengerei en gouden voor- jsi werpen had verduisterd, is een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden geëist. De Batavlerl|jn heeft haar passagiersdicnsi Rotterdam—Londen via Tilbury hervat. De af. vaarten zijn bepaald op Woensdagmiddag van Rotterdam en Zaterdagmiddag van Londen. Veertig Deense architecten bezoeken land. Zij begonnen hun rondreis in Amster dam, waar de beurs van Berlage niet in aller smaak bleek te vallen. Philips heeft in Hoensbroek van de ge meente een terrein aangekocht ter grootte van 6 h.a. met de bedoeling daarop een metaalwa- renfabriek te bouwen. Eveneens is een begin gemaakt met de teeds lang voorgenomen bouw fe van de radlobuizenfabriek te Sittard. De fungerend directeur van politie te Are- jy, sterdam de heer G. H, Rose is bij K. B. lx- noemd tot ridder ln de Orde van Oranje Nassau. rpc >1 Een 10-jarig jongetje uit de Sloterpolder, werd op de Sloterweg aangereden door een en moest met ernstige verwondingen naar hst Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam worden gebracht. Het knaapje is daar aan de gevolgen overleden. HAARLEM EN OMGEVING Voor het eerst is in Utrecht het kampioen schap van Nederland Klaverjassen gehouden, waaraan de vier gewestelijke kampioene! Onder Ons uit Haarlem, Allen Present ui: IJnvuidèti. Ons Genoegen uit Utrecht en Na tionaal uit Zwolle hebben deelgenomen, gering verschil wonnen de Utrechtenaren dani zij een groter aantal speelpunten. Zij behaalden uit drie wedstrijden 50 tafelpunten en speelpunten. Daarna volgde Onder Ons tafelpunten en 61 769 3. Allen Present, resp met 42 en 62.055 en 4. Nationaal resp. met en 58.845. Op 10 Mei zal op de begraafplaats „7 steeg" te Utrecht een gedenksteen onthuld wowj&D den op de graven der op 29 Februari 1944 fusilleerde leden der verzetsgroep „De Oranje vrijbuiters". Tot hen behoorde ook de heer J, A. Martens uit Haarlem. In het Open Religieuse Gemeenschaps Cen trum, Westerhoutpark l A te Haarlem, spreekt Dinsdagavond 13 Mei dr. L. A. Rademaka, schrijver van „Waar bleven de tien stammes K van Israël", over: Wat de Westerling van de Oosterling kan leren. Ds. I. P. v. d. Waal te Haarlem is voorne|ej mens Zondag 20 Juli zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te "s Gravenhage als opvolger Van dr. L. D. Terlaak Poot. Voor de sectie Literaire Club van de Haar lemse Kunstgemeenschap houdt de heer E. de Kat op Vrijdag 9 Mei in het gebouw Lange Mar- garethastraat 13 een causerie met lichtbeelden over Michel Angelo. Voor de sectie Filmkring H 46 wordt op Vrijdag 16 Mei in hetzelfde gebouw een voor stelling gegeven van „Cheers for mrs. Bishop" |aa geregisseerd door Sam Wood, Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propaedeutisch voor civiel-mgenleur de heeren W. J. Polder en J. D. Spaargaren uit Haarlem en P. Wilhelm uit Velsen. Voor het candidaatsexamen indologie (taal- kundig) is aan de Leldse Universiteit geslaagd 'J1 de heer G. D. van Wengen uit Haarlem. De vereniging „Muiderslot" organiseert op Vrijdag 9 Mei een feestavond in het Concert- [re gebouw, waaraan medewerking verlenen Lou no Bandy, de Wama's, Majoco-trio, de Tardona's Tobi Rix en Martin VRijken. Maandag 12 Mei zullen solisten van Amsterdamse Opera een Opera-eoncert geven in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Medewer kenden zijn: Gré Brouwenetein, sopraan, an der Meent, alt, Jan van Mantgem. ten< Gerard Groot, bariton. Aan de vleugel Kittig Johns. Het programma bevat o.a. werken Bizet. Gounod. Offenbach, Puccini, Verdi. De 10 Mel herdenking wordt Zaterdag 1) Mei in de Grote" Kerk te Haarlem gehouden. 11 Hieraan zullen medewerken: De Kennemer a Oratorium Vereniging, de Haarlemse Orkest Vereniging, Herman Schey, bas. Uitgevoerd j o.a. het Requiem van Cherubini, Brahms 4 Emste Gesange. Het geheel onder lei ding van de dirigent Piet Halsema. Het batig saldo wordt afgedragen aan de Stichting „ïffsï —1945" In April 1947 werden aan dè Prinsenhof-I bibliotheek uitgeleend 10.150 werken, filiaal in de Zaanenlaan 3871 werken, tezamen 14.021 (vorig jaar 15.592), waarvan 526 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden be zocht door 3572 en 323 bezoekers en bezoekster^ tezamen 3895 (vorig jaar »37J, Pi 'e: bg

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6