Haarlems Dagblad De Grote Verspilling Amerikaanse hulp aan Turkije enkel voor militair gebruik Amerikaanse wapenen naar Griekenland. De vissersvloot trekt naar de haring Het eerste Duitse ultimatum 61e Jaargang No. 18631 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 13 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bg de Administrate Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitga, e van de Stichting Voorlichting te Haarlem GISTEREN gaven wij de astronomische getallen op waarin Hanson Baldwin, de militaire expert van de New York Times, militaire sterkten en uitgaven in de huidige, na-oorlogse wereld heeft uitgedrukt. Dit is immers de na-oorlogse wereld. Ze zijn niet zo prettig om te lezen, maar ik zal ze her halen. Van de tactiek, die de mens aan de struisvogel toedicht, maar die hij zo vaak zelf toepast, worden wij niet wijzer en niet beter. Een der voornaamste dagbladen in Ame> rika verzekert ons nu, dat over de gehele wereld bijna negentien millioen man onder de wapenen zijn. Dit is Hanson Baldwin's eerste getallen-beeld van de landsverdedi gingen in 1947 op „vredessterkte". De kos ten laat hij volgen. Veertig landen geza menlijk geven tweeëntachtig milliard gul den per jaar aan bewapening uit. Dat be drag zegt de gewone mens niet veel, want hij is allang afgestompt voor de indrukken, die totalen van staatsuitgaven wekken. Maar de zaak wordt duidelijker als hij leest, dat dit vijfentwintig milliard meer is dan vóór de oorlog. Ieder herinnert zich, dat er in die laatste jaren voor 1940 zwaar werd bewapend. Nu, in een verarmde wereld, geven veertig landen er gezamenlijk nog veertig procent meer aan uit. Ge kunt op merken dat alles duurder is geworden. Dat is zoo. Maar het blijft ontstellend. En bij deze bedragen is niet eens inbegrepen, wat ten koste wordt gelegd aan de ontwikke ling van de atoombom, bacteriologische oorlogvoering, raket-projectielen en andere nieuwe bewapening. Het duidt niet op succes van de U.N.O. de organisatie der zoogenaamde Verenigde Volken. En er is meer over te zeggen. On langs schreef onze Parijse correspondent, dat het uitgeputte Frankrijk 43.6 van de geraamde uitgaven op zijn staatsbegroting bestemd heeft voor defensie. Hij voegde daaraan toe dat velen in Frankrijk erken nen, dat dit ruïneuze apparaat geen prac- tische betekenis heeft. Het zou zowel dooi de Russen als door de Amerikanen zonder veel moeite overhoop gelopen kunnen wor den. Bij de stand der moderne bewapening is Frankrijk niet meer verdedigbaar. Enge land is het evenmin. Na het noemen van dit tweetal is het overbodig de tientallen landen te gaan opnoemen, die in hetzelfde geval verkeren. Een volgende oorlog zal niet meer ge voerd worden met de wapens van de vorige, die voor zoveel landen te machtig bleken maar met de nog geduchter wapens van de volgende. Dit is altijd voor velen moeilijk begrijpelijk geweest, maar niettemin telkens weer harde waarheid getaleken. Legers wor den dus op de been gehouden, ten koste van enorme uitgaven die herstel, vernieuwing en wederopbouw grotendeels beletten, of schoon zij in geval van een derde wereld- oorlog hun landen niet zouden kunnen ver dedigen. Er zijn legei-delen bij, die voor orde-handhaving in overzeese gebieden worden gébruikt en deze taak in de huidige omstandigheden nog kunnen verrichten. Dat is ook dn ons geval zo. De legers in eigen land hebben evenwel geen werkelijk nut als apparaten van defensie. Want oor logen tussen kleine en middelgrote, sJeent- bewapende landen zijn niet meer te ver wachten. De machtigen zouden ze niet toe laten. Dus schuilt de enige oorlogs-moge- lijkheïd in een derde wereldoorlog. Die zal voorlopig uitblijven, want men is er ken nelijk niet voor gereed. Er is dus een pauze, die men zich ten nutte zou moeten maken om hem te voorkomen en in die sfeer te ontwapenen. Maar dat doet men niet. De Grote Verspilling gaat voort, alsof er niets gebeurd is. Daaromtrent heeft Hanson Baldwin nog maar de uitgaven van veertig landen genoemd. Er zijn er vijftig in de U.N.O. en nog een flink aantal erbuiten. Ook heeft hij de kosten van ontwikkeling der nieuwe wapens onvermeld moeten la- omdat hij ze niet kent. Niemand kent ze in totaal, want deze dingen houden de betrokken machtigen voor elkaar en dus ook voor hun bevolkingen geheim. Het be treft ongetwijfeld nog vele milliarden. In dertijd hebben wij wel eens wat gehoord over de Amerikaanse uitgaven in ooxiogs- tijd voor de atoombom-productie en dat Was een veelzeggend onderdeel. „Milliarden over de militaire balk", heb ben wij gisteren boven het bericht omtrent die fantastische defensie-uitgaven gezet. Ja. Wat bedoelt men eigenlijk met allerlei fraaie betogen over wereldherstel en we deropbouw der wereld, als men dit soort beleid voert? Waarom zijn er geen grote plannen, geen machtige denkbeelden, geen stuwende krachten die een totale koers verandering beogen? Waarom duurt deze machteloze vertoning van het thans in de wereld regerende mensengeslacht voort? Gij zult zeggen, dat ik straks nog van de machtigen heb gesproken. Maar zij zijn alleen machtig in de zin van bewapening. Voor het overige tonen zij zich machteloos. Machteloos om iets beters tot stand te brengen dan deze treurige en redeloze mis lukking van het naoorlogse beleid. Wij hebben onlangs een interessant ïn- tei-view met de Leidse medische hooglei-aar prof. Bok, pas uit Amerika teruggekeerd, gepubliceerd. Hij zei dat Amerika Europa ver heeft overvleugeld in de toepassing van heilzame wetenschap. Niet in de weten schap zelf, maar in de toepassing. Wij, in Nedeiiand, hebben de mensen wel, maar niet de laboratoria en niet het geld. Waar om niet? Zie boven. Wij geven drie millioen >er dag aan defensie uit. Het onderwijs xunnen wij niet vernieuwen zoels wij zou den willen, sociale verbeteringen en de dringend nodige woningbouw kunnen wij niet uitvoeren zoals wij ze zouden wensen. Wij zitten jammerlijk in de deviezen-nood. Dit alles is in vele landen, in meer of min der mate, hetzelfde. Waarom? Zie boven. Wat bereidt de beschaafde wereld eigenlijk voor? Daar moet een ommekeer komen. Misschien moet eerst de nood op het hoogst zgn. R. P. De Koningin verleent gratie De Koningin heeft gi-atie verleend aan D. E. Buter, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Ai-nhem. van 10 December 1946. De doodstraf is in het gratie-besluit ver anderd in een levenslange gevangenisstraf. VAN MOOK EN LIEFTINCK NAAR AMERIKA? Welingelichte kringen achten het niet onmogelijk dat dr. van Mook op of kort na 20 Mei zich naar Amerika zal begeven voor het voeren van besprekingen over de financiële problemen van Nederlands-In- dië. Het is in dit geval niet onwaarschijn lijk, dat dr. van Mook in New York mi nister Llèftinck zal ontmoeten, die dan rechtstreeks van N'ederland naar New Vork gaat. „De tegenwoordige regeling der Dardanellcnkwcstie is de rechtvaardigstealdus de Turkse president In een exclusief telegrafisch interview met United Press heeft de president van Turkije Ismet Inönu uitdrukkelijk verklaard, dat de door de Verenigde Staten aan Turkije te verlenen hulp enkel en uitsluitend zal worden gebruikt voor militaire doeleinden. De economische hulp, die Turkije nodig heeft, verwacht het te krijgen van de Wereld hulpbank van Bretton Woods. Inönu zeide tevens dat Turkije voornemens is, zijn betrekkingen met Griekenland zoveel mogelijk te verstevigen. Over het Dardanellen- vraagstuk zeide de president, dat hij de huidige toestand als de rechtvaardigste voor alle partijen beschouwt en dat het Turkse standpunt dienaangaande niet veranderd is sinds de laatste notawisseling in October 1946. De United Press-verslaggever vroeg Inönu, hoe het staat met het streven der Turkse regering tot ontwikkeling der de mocratische instellingen en hervorming der Turkse politieke structuur volgens de mocratische richtlijnen. Inönu zeide in ant woord hierop, dat de pogingen der regering in die richting „ernstig en welgemeend" zijn. De democratische evolutie zal haar koers vervolgen en een ideale vorm berei ken. Op de vraag of Turkije bereid zou zijn aan een andere mogendheid een basis af te staan bij de Dardenellen, antwoordde Inönu, dat de kwesties die de Turkse terri toriale integriteit betreffen, niet voor dis cussie in aanmei-king komen. De Turkse president weidde vervolgens uit over d Turkse vi'iendschap met de Arabische landen. „Turkije wenst, altijd binnen het hand vest van de organisatie der Vei'enigde Vol ken, samen te werken met zijn Arabische buren, die sinds eeuwen een gemeenschap pelijk bestaan met de Turken gedeeld heb. ben. De Turksche vriendschap voor de Arabische landen is onbetwistbaar. Het is de ernstigste wens van Turkije de vriend schappelijke betrekkingen met alle landen van de Arabische Liga, de erfgenamen van een der grootste beschavingen van de wereld, elke dag en op elk gebied uit te breiden", aldus Inönu. Opleiding door Brits personeel Naar het Italiaanse persbureau Ansa meldt, zijn twee Griekse schepen met Ame rikaanse tanks, pantserwagens, vracht auto's en ander legermateriaal aan boord, van Livorno naar Griekenland vertrokken. Naar officieel bekend gemaakt is, zal het Griekse leger varder door Brits personeel en volgens Britse methoden opgeleid wor den. ofschoon het aantal daarmede belaste Britse functionarissen, dat momenteel 1.400 bedraagt, in September met 75 pet. ver- laagd zal zijn. Volgens welingelichte bron zal waarschijnlijk geen datum voor de vol tooiing van de opleiding van het Griekse leger bekend gemaakt worden. De Britse officieren en manschappen, die na Septem ber in Griekenland blijven, zullen de op leiding van het Griekse leger voltooien. Het Amerikaanse personeel, dat aan het Griekse leger is toegevoegd, zal voorna melijk belast zijn met administratieve en economische taken. Chinese regering heeft met moeilijkheden te kampen Vakvereniging dreigt met stakingen De ernstigste economische crisis, die China ooit heeft doorgemaakt, culmineert thans in een dreiging met algemene sta king en de voi'ming van een separatistische regering. Enige waarnemers te Sjanghai geloven, dat de Chinese regering gedwongen zal zijn nieuwe verzoeningspogingen bij de com munisten te ondernemen. Het wordt ook als buitengewoon twijfelachtig beschouwd, of de regering het huidige grootscheepse offensief tegen de communisten meer dan zes maanden op deze wijze vol zal kunnen houden. Door de vakvereniging van industrie arbeiders is met een algemene staking en vorming van een nieuwe regering in Sjanghai gedreigd, als heden om 12 uur geen gevolg is gegeven aan de volgende drie eisen: 1. Hernieuwd onderzoek naar de index cijfers voor het levensonderhoud; 2. Publicatie inzake het privé-vermogen der familie Tsjang Kai Sjek en enkele andere hooggeplaatste persoonlijkheden; 3. Een aanzienlijke demobilisatie van het leger. De prijzencommissie van het kabinet heeft besloten de eerste eis in te willigen. Velen geloven niet, dat de vakvereniging haar dreigement zal uitvoeren. Tragische „eerste dag" van een nieuw vliegveld Tijdens de luchtdoop, die na afloop van de opening van het vliegveld te Keerber gen (tussen Leuven en Mechelen) plaats had, heeft zich een tragisch ongeluk voor gedaan, waarbij drie personen werden ge dood en twee zwaar gewond. Twee sport- toestellen vlogen op 200 m. hoogte tegen elkaar en stortten omlaag. Het ene toestel raakte onmiddellijk in brand, waardoor de piloot en twee passagiers in de vlam men omkwamen. Het andere toestel kwam enkele honderden meters verder in de weide terecht. De inzittenden, een dame passagier en de piloot werden zwaar ge wond. Koninklijke belangstelling voor Ypenburg Prinses en Prins hopen op Vrijdag 16 Mei de officiële heropening van het vlieg veld Ypenbux-g bij Den Haag bij te wonen. Prinses Juliana zal de rood-geel geblokte vlag hijsen, ten teken, dat Ypenburg weer in gebruik is genomen. De piloot van de Prins. Gei-ben Sonderman, zal met de reeds gearriveerde Bucker Jungmann op de vliegfeesten van 1718 Mei een aantal de monstraties geven. Op een desbetreffende vraag zeide de president, dat er geen moeilijkheden zijn over vervolgde minderheden, omdat in Turkije „elke burger gelijke rechten ge niet, zonder onderscheid van godsdienst of ras". Inönu bracht tot uitdrukking, dat Tui-kije besloten is samen te werken met zijn buren op de Balkan en met alle andere landen voor het behoud van de wereld vrede. Nederlandse torpedojager bij Sibolga beschoten Mitrailleurs op de wal met scheepsgeschut bestookt Op de rede van Sibolga, op de kust van Sumatra, bij de baai van Tapa- noeli, is de Nederlandse torpedojager Banckert door mitrailleurvuur van de wal af beschoten. De torpedojager bracht het vuur tot zwijgen in een actie, die een uur duurde. Later wexxi het vuur van de wal hei-haald, waarop opnieuw een actie van de torpedojager volgde. In de stad werd een brand waargenomen. Men vreest dat het aan tal slaehtoffex-s en de schade aanzien lijk zijn. Het incident ontstond toen de Banc kert een Brits schip onderzocht. Een republikeins marinevaartuig naderde en gaf geen gehoor aan het bevel tot stoppen, waarop de Banckert een waar schuwingsschot loste. Daarop kwam van de wal het mïtrailleurvuur. De vier Franse ministers, die de plaatseri hebben ingenomen van de communistische ministers, zijn van links ngar rechts: Leiourneau (Voedselvoorziening), Thomas Ptt Béchard (Nationale Defensie) en Prigent Openbare Gezondheid). Acheson treedt af en gaaf voor zich zelf zorgen Zoals volgens de New Yox-lc Times ver wacht werd, is de Amerikaanse plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, afgetreden. President Truman heeft in zijn plaats benoemd de New Yorkse bankier Robert A. Lovett, oud-onderminister van Oorlog voor de luchtmacht. Acheson zal tot eind Juni in functie blijven. President Truman schreef in de brief, waarin hij het ontslag van Acheson aanvaardde: „Gij zijt het type van een efficiënt ambtenaar geweest, wiens af scheid een verlies voor het land zal be tekenen". De president herinnerde er aan, dat Acheson reeds meer dan twee jaren geleden het verlangen te kennen had ge geven om zich terug te trekken en dat hij slechts in functie was gebleven omdat de president het hem uitdrukkelijk verzocht had. Acheson, die 55 jaar is, kwam bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in 1941, toen Cordell Huil minister was. Door zijn wei'k gedurende de oorlog heeft hij de re putatie van een bekwaam bestuursambte naar gekregen. In Augustus 1945 werd Acheson onder minister van Buitenlandse Zaken. De laat ste tijd heeft hij grote activiteit ontplooid in het belang van Truman's plan tot hulp- vei-lening aan Griekenland en Turkije. De reden van zijn aftreden is van per soonlijke financiële aax'd. Acheson ver wacht als advocaat meer te kunnen ver dienen dan als onder-minister. Italiaans kabinet afgetreden? Naar AFP uit Rome meldt, is het kabinet- de Gasperi heden afgetreden. Er rijden extra treinen op Hemelvaartsdag De Nederlandse Spoorwegen zullen op Hemelvaartsdag een aantal voortreinen laten lopen omaan het te verwachten drukke reizigersvexwoer het hoofd te bie den. Tevens zal voor zover de materiaal positie dit toelaat getracht worden de vol gens de dienstregeling rijdende treinen naar behoefte te versterken. In de regel zal dit versterken geschieden door het bij plaatsen van rijtuigen, doch indien dit noodzakelijk is, zullen ook goederenwagens voor personenvervoer gebruikt moeten worden. Bon voor één ei In de bonnenlijst, welke morgen wordt bekendgemaakt, zal een bon voor één ei wox'den opgenomen. Deze bonaanwijzing zal voor alle leeftijdsgroepen gelden. Frans-Tsjecliiscli verdrag Radio Praag meldt, dat volgens een semi-officieel bericht van het Tsjecho- Slowaaksche persbureau het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken de laatste hand legt aan het vriendschapsverdrag met Tsjecho-Slowakije, dat één dezer da gen zal worden getekend. Staat van beleg in Irak In Irak is de staat van beleg afgekon digd in verband met het feit, dat leden van de Koerdische Barzani-stam, die een jaar geleden tegen de Iraakse regering in op stand waren gekomen en daarna naar Per- zië vluchtten, in groten getale naar Irak terugkomen. Vandaag 13 Mei, de dag waarop de haringloggers mogen uitvaren is er veel drukte in onze haringhavens. In Scheve- ningen, Vlaardingen en IJmuiden gaat de jacht op het belangrijkste product onzer Nooi-dzeevisserij beginnen. Van Scheveningen zouden er 60 vertrek ken, van Vlaardingen 26. En vanmorgen al vóór zes uur ratelden ..i puften in de IJmuiderhaven op ruim 30 loggers de motoren. Al is IJmuiden dan geen belangrijke haringhaven, het is de voorhaven van Katwijk en die 30 loggers, die van hier uit voeren waren dan ook grotendeels Katwijkers. Slechts één Sche- veninger en twee IJmuidenaren waren er onder. Er vertrokken ongeveer 115 loggers naar zee. Maar dat is nog niet de hele vloot. Er liggen er nog, die woi-den klaar gemaakt en vermoedelijk zullen er nog 50 60 bij komen. Aangezien pekelharing een belangrijk exportartikel is, is d'eze dag een dag van nationale betekenis. En als de grote aanvoeren beginnen is er niet alleen werk voor de 2000 vissers, maar ook voor de duizenden arbeiders aan de wal. Ook de Scheveningse haring-vloot is vanochtend uitgevaren. Tien minuten over zeven, bij 27 d.m. water, stak de SCH 248, de „Prinses Margriet" haar neus buiten de pieren en zette vervolgens koers in Noordwestelijke richting. Met kor te tussenpozen verlieten de andere loggers de haven, telkens luide toegejuicht door de bevolking, die in een dikke rij op de' havenhoofden stond. Duizenden Scheven ingers en Hage naars en ook vele buitenlanders waren naar de omgeving van de vissershaven ge trokken. om te genieten van het prachtige schouwspel der feestelijk versierde en hel der schoongemaakte en geverfde schepen, die in een lange rij de Noordzee op voeren. De reddingboot „Zeemanshoop" was eveneens uitgevaren, ditmaal niet om assistentie te verlenen, doch om de vertrekkenden een laatste groet op hun verre tocht te brengen. De jacht op de haringscholen is begon nen en het zal niet lang meer duren of de „Hollandse nieuwe" komt in binnen- en buitenland haar vermaarde naam weer alle eer aandoen. Terwijlde ochtendnevel nog over 't water hing, voeren de haringloggers uit. Doorgaand verkeer om de Haarlemse binnenstad heen In overleg met de Verkeerspolitie cn de A.N.W.B. is in Haarlem een nieuwe route vastgesteld voor het doorgaand verkeer van Alkmaar en Vclsen naar Sasscnheim- Den Haag cn omgekeerd. Dit verkeer werd tot dusver geleid door de oude binnenstad, doch zal voortaan buiten het centrum om worden gevoerd. De route, die het verkeer Noord-Zuid door middel van borden zal worden aan gewezen zal dan van de Kennemerbrug over het Staten Bolwerk onder het via duct door via de Kinderhuissingel, de Raaksbrug, Wilhelminastx'aat, het Wilsons- plein, de Koninginneweg, de Emmastraat, de Leidsevaart en de Zandvoortselaan naar de Rijksweg geleid worden. In omgekeerde richting zal het door gaande verkeer uit Den Haag voor Alk maar van de Wagenweg de Iordensstraat in moeten slaan om dan door de Wilhel- minastraat, langs de Kinderhuisvest door het Kenaupark en onder het viaduct door geleid te worden naar de Kennemerbrug. De verkeerspolitie deelde ons mode, dat het in de bedoeling ligt, langs de banen der geleidelijkheid de binnenstad in de toekomst te „zuiveren" van doorgaand verkeer tussen Den Haag en Alkmaar en in omgekeerde richting. Het woord is aan...... Austin Alleen in uw binnenste kunt gij de nederlaag lijden. Zolang gij daar niet verslagen zijt, moet gij overwinnen. Twee Britse politiemannen in Jeruzalem vermoord Op een der drukste kruispunten in Je ruzalem hebben onbekend gebleven Joodse verzetslieden twee leden der Britse politie neergeschoten. Het eerste slachtoffer over leed onmiddellijk, het tweede is in de loop van de avond gestorven. Brigade-generaal Roberts heeft in een radio-rede bekend gemaakt, dat, indien de aanslag op de Britse politie-agenten niet geschied was, de veiligheidsmaatregelen in het. voornaamste Joodse gedeelte van Je ruzalem verzacht zouden zijn. Het is thans noodzakelijk dit uit tc stel len, zei hij en hij verklaarde verder, dat de soldaat buiten dc politiek staat en wet en orde moet helpen handhaven. Daarbij komt de Brit tegenover hem onbekende mensen te staan en „onder die mensen zijn ban dieten, die elke gelegenheid te baat ne men om hem van liet leven te beroven". Diisseldorfse arbeiders eisen binnen tien dagen definitieve voedsel-toezeggingen, anders Na een stormachtige vergadering van drie uren hebben Diisseldorfse vakbondleiders» die alle arbeiders der stad vertegenwoordigen, een ultimatum overhandigd aan William Asbury, dc Engelse zone-commissaris, waarin geëist werd dat binnen tien dagen defini tieve toezeggingen inzake dc voedselvoorziening zouden worden gedaan. In het geval deze toezeggingen zouden uitblijven, zouden de vakbondleiders aftreden, waarna dc Duitse administratieve autoriteiten dit voorbeeld zouden volgen. Ten aanzien van eventuele acties der arbeiders zeiden de vakbondlcidcrs geen verantwoordelijkheid meer te kunnen nemen. „Wij realiseren ons dat de Engelsen diensten voor Duitsland verrichten en dat deze diensten betaald moeten worden, doch op het ogenblik is het van het uiterste be laxxg om de hongerende Duitsei's te hulp te komen", zo werd in het ultimatum gezegd. Intussen heeft het college van bux-ge- meester en wethouders van Wuppertal ge waarschuwd dat het van nu af aan de gas-, water- en electriciteitsvoorzientng niet meer kan garanderen, omdat bijna dertig procent van de arbeiders wegens voedsel gebrek absent of ziek is. Het voedselbureau van dezelfde stad verklaarde dat de Wup- pertalers verleden week slechts 650 calo rieën per dag hebben gekregen het laag ste rantsoen dat ooit in de zóne uitgereikt is. Hier werd aan toegevoegd dat thans de situatie een weinig beter is, doch dat het onmogelijk is om meer dan tussen de 850 en 870 calorieën te garanderen. De gemeen teraad heeft eveneens gedreigd, af te tre den als er geen onmiddellijke verandering komt. Uit een groot aantal andere Ruhr-steden wordt gemeld dat de communistische leden der gemeenteraden, na de partij-bijeen komst van Donderdag, het plan hebben tot soortgelijke maatregelen over te gaan. Ronger-telegrammen De Duitse stedelijke autoriteiten in de provincie RijnlandWestfalen, gelegen in de Britse zóne van Duitsland, hebben de Britse minister voor Duitsland en Oosten rijk, lord Pakenham, telegrafisch mede gedeeld, dat zij zonder onmiddellijke hulp niet langer de verantwoordelijkheid op zich Op zoek uaar een monster Eric Shipton, een der meest bekende Britse bergbeklimmers, heeft bij zijn on- dei-zoekingen op de hellingen van de Mount Everest in de Himalaia voor de oorlog, in de sneeuw sporen gevonden van, zoals de streekbewonei's verklaarden, een onbekend monster van meer dan vier meter hoog. Shipton maakt zich thans op om in gezel schap van majoor Tilman weer naar Kasjmir te vertrekken, teneinde zich daar aan te sluiten bij de Zwitserse expeditie voor de Mount Everest en mogelijk het raadsel van het onbekende monster op te lossen. De Franse communisten in oppositie Het Franse vakverbond C.G.T., de onder invloed van de communisten staande alge mene vakorganisatie, heeft bij besprekin gen met de premier vijf eisen tot uitdruk king gebracht, waaronder verhoging van het basisloon tot 84000 francs per jaar, uit breiding van het premiestelsel en onver wijlde overeenstemming over arbeidskwes- tifes. Er werd geen accoord' met de x-egering bereikt. De arbeiders van de Renaultfabrie- ken hebben him staking hervat, nadat zij hadden besloten hun oorspronkelijke eis tot loonsverhoging te handhaven, ondanks het feit dat zij aanvankelijk met de inwilliging van een gedeeltelijke eis aceooxxi waren gegaan. kunnen nemen voor de ernstige hongertoe- standen in hun provincie. Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland en gene- raal sir Brian Robertson, de plaatsvervan gend militair commandant voor de Britse zóne hebben tezamen een telegram over de voedsel-situatie in Duitsland naar Washing ton gezonden, aldus heeft de Duitse nieuws dienst in de Amerikaanse zóne medege deeld. Het Britse kabinet zal heden noodmaat regelen voor de verzending van voedsel naar de Britse zóne in Duitsland bespreken. Lord Pakenham, minister voor Duitsland, bracht gisteren aan Bevin rapport uit over zijn inspectie-reis. Griekse guerilla-strijd laait weer op Joegoslaven betrokken bij overval op grenspost Gisteren werd opnieuw een uitbarsting gemeld van de burgeroorlog in Noord- Kreta, waar een honderd man sterke en met zware wapens uitgeruste guerrillatroep Vrijdag een overval heeft gedaan op Piera- petra. Elf Albanese politieke vluchtelingen en één gendarme werden gedood en voor de guerrilla's aftrokken, verbrandden zij een aantal winkels en plunderden een bank. Ook van de Grieks-Joegoslavische grens wordt guerrilla-activiteit gemeld en vol gens persberichten hebben guerrillastrij ders met steun van een peloton Joegoslavi sche soldaten bij het Fresba-meer een gen- darmeriepost overvallen. Zij werden na een gevecht, dat de gehele nacht duurde, door Griekse versterkingen verdreven. Gisteren zijn te Serres in Macedonië drie guerrillastrijders, die ter dood waren ver- doordeeld, terechtgesteld. In Triccala in Thessalië werden drie personen wegens het ronselen van guerrillastrijders ter dood veroordeeld. In Athene zijn drie leden van de KLAS ter dood veroordeeld wegens „misdaden begaan in September 1944". Het rapport-Markos. De commissie van onderzoek der UNO inzake Griekenland, die thans te Genève bijeen is, heeft het rapport van generaal Maskos aan de Sovjet-Russische en Poolse leden van deze commissie, gepubliceerd. In het rapport, dat vierhonderd pagina's om vat, zet generaal Markos de historische re denen uiteen, die tot de burgeroorlog in Griekenland hebben geleid. In een aan hangsel legt Maskos er de nadruk op. dat zijn leger werd gevormd om het Griekse volk in staat te stellen, uitdrukking te ge ven aan zijn streven naar vrijheid en on afhankelijkheid. Engels-Egyptische kwestie voor de Veiligheidsraad De Egyptische premier, Nokrasji Pasja, heeft heden in de kamer van afgevaardig den «verklaard, dat de regering aan het eind van de behandeling door de algemene vergadering der UNO van de Palestijnse kwestie, de Egyptische aanklacht inzake het traineren der onderhandelingen over de herziening van het Engels-Egyptische verdrag, aan de Veiligheidsraad zal voor leggen. Een halve eeuw Katholiek leven in Ben- nebroek zal Zondag gevierd worden met een „paroehlerevue" eveneens in het verenigings gebouw. De revue wordt later herhaald. AANHOUDEND WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanhouden van het voor de tijd van het jaar zeer warme weer Overdag tijdelijk zonneschijn, maar in de na middag opnieuw vorming van ver spreide onweersbuien, voornamelijk in het Zuid-Oosten van het land. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Aan de kust echter ln de namiddag op vele plaatsen invallen van een koele zeewind. 11 Mei: Zon op 4.49 uur. onder 20.24 uur Maan op 3 03 uur, onder 12.37 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1