fic £éonaid foor het nieuwe zwembad in Heemstede gorden voorbereidingen getroffen Taxi? Bei x 3 O O O Hulparbeider verried illegale drukker De staat wil goede manieren van kampeerders bij de wet regelen ort en Bon IINSDAG 13 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Een tweede badhuis komt wellicht ook aan de Sportparklaan Onder leiding van Ir. J. W. Duynstee is {n aanvang gemaakt met het doen van ra groot aantal grondboringen op het grrein van de Sporparklaan te Heemstede, aar jaren geleden een wielerbaan ge- laan heeft. Deze grondboringen, waarvan het meren de] zich bepaalt tot een diepte van slechts :ht meter, doch waarvan een aantal an- lere zich uitstrekken tot twintig a dertig ieter diepte, zijn de eerste werkzaamhe- voor de stichting van een nieuw, root zwembad, dat niet alleen in de be- jeften van Heemstede maar ook in die de omtrek beoogt te voorzien. Binnen afzienbare tijd zullen de bestaan- gemeentelijke zwemvijvers aan de Glip- jrweg bij Groenendaal gesloten moeten rorden, omdat zij, tezamen met de om- ggende terreinen bij de algemene be- raafplaats getrokken zullen moeten wor- jn. Ongetwijfeld zullen er nog wel enkele iren verlopen voor het zóver zal zijn, «ar toch bleek het nodig, nu reeds met |e voorbereidingen voor een nieuw zwem- ad te beginnen. In de eerste plaats zullen ;sen de sluiting van de oude zwemvij- .rs en het beschikbaar komen»van dit >rrein als begraafplaats, wel enkele jaren ggen in verband met de omvangrijke rerkzaamheden van demping, ophoging en ndere werkzaamheden, maar bovendien ergt de aanleg van het nieuwe zwembad p zich zelf ook verscheidene jaren. Het is namelijk steeds een bijzondere 3ntrékkelijkheid van de Heemsteedse wemvijvers geweest, dat zij aan de zoom an Groenendaal lagen en dat zij daardoor *r" en entourage hadden van een zeer uitzon erlijke bekoring; het nieuwe terrein aan ie Sportparklaan is een volkomen vlak -eld, met niet de allerminste bebossing, 5at bovendien naar het Noorden en naar et Oosten geheel open ligt voor alle gure einden, die over de uitgestrekte vlakte ran de Haarlemmermeerpolder komen aan- azen. Natuurlijk zou men daartegen bescher ming kunnen vinden in houten schuttin- of betonnen muren, maar 'n zo lelijke plossing zou een al te schril contrast vor- Den met de bebossing, die de achtergrond ormt van de bestaande vijvers, en die het aibliek zozeer waardeert. Vandaar het voornemen om nu reeds, lat wil zeggen jaren vóór de ingebruik- ielling van het nieuwe zwembad, met de «planting van het terrein te beginnen, leze noodzaak hield tevens in, dat een roorlopig plan ontworpen diende te wor- Gedacht wordt aan ten minste drie, naar waarschijnlijk zefs vier, bassins. Het rootste daarvan zal van zodanige afme- ing worden, dat het ook voor belang- ijke zwemwedstrijden geschikt zal zijn. kerigens zal dit bestemd worden voor het emengd zwemmen, en zullen het tweede n derde bassin gebruikt worden voor het eparaat zwemmen van dames en heren, let vierde bassin, dat eventueel van klei- lere afmetingen zal zijn, zou in hoofdzaak cstemd zijn voor het schoolzwemmen. Het ligt niet in de opzet, van de nieuwe inrichting een „natuurbad" te maken, naar wel zal er een veel ruimere gelegen- in. ieid geboden worden voor zonnebaden dan de bestaande zwemvijvers bij Groenen- laai het geval is. Deze gelegenheid zal zo- rel bij het grote bassin als bij de beide assins voor separaat zwemmen geschapen rorden. Mede hierom wordt aan de be- ilanting van het terrein met bomen en i,T :roniek van het kwaad Verdovende middelen uit Duitsland De recherche van de Enschedese politie ceft in samenwerking met Britse en Duit- c autoriteiten een complot ontdekt van smokkelhandel in verdovende midde- Voor honderdduizenden rijksmarken ocaïne en morphine is in Duitsland in be- ig genomen. Enige tijd geleden werden aan de Neder- andse grens personen aangehouden, die lesjes morphine bij zich droegen. Ook ocaïne kwam bij verschillende controles voorschijn. Keulen en Düsseldorf schijnen de centra ran deze organisatie te zijn, die thans door iet ingrijpen van de politie een bedrag van en millioen rijksmark armer is geworden, let onderzoek is nog gaande en het wordt iet onmogelijk geacht, dat dit complot ook i Nederland uitgebreide vertakkingen leeft. Men vermoedt, dat de smokkelwaar af- omstig is uit oude voorraden vap het Duit- leger. „Pluto" i.n Zaandam Het voorbeeld van de gealliëerden, die ich na de invasie met behulp-van een pijp- iiding van olie voorzagen, heeft inspire- end gewerkt op een aantal Zaandammers, loor een zelfgemaakte leiding voerden zij aapolie uit de opslagplaatsen van de olie- ibriek ,,'t Hart en de Zwaan" naar de laarnaast gelegen smederij. Zij wisten op leze wijze in 14 dagen tijd niet minder dan 000 liter te ontvreemden. Drie van de da lers zijn naar Haarlem op transport ge leld en daar ingesloten. de distributie Woensdag 14 Mei. Haarlem. Bonkaarten voedingsmiddelen K 707, ibaks- en versnaperingskaarten, brandstoffen- sart en en toeslagkaarten voor a.s. en jonge Hoeders in de Vleeshal voor letters I en met Jong. Heemstede. Levensmiddelenkaart, tabaks- en ersnaoeringskaart, brandstoffenkaart en con- róle inlegvellen 9—12.30 uur O tot Om; 24 restant O. De levensmiddelenkaart voor a.s. en jonge loeders ll tot 12 uur letter G. U'-endn voor Haarlem DINSDAG 13 MEI Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. leste rhout parit 1 A: O. R. G. centrum, lezing L. A. Rademaker, 8 uur. Frans Hals:: ..La oute du bagne", toeg. bov. 18 j.. 2.30, 7.00 en 115 uur. City: .,2000 vrouwen", toeg. bov. 18 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Mijn meisje eenu gangster", 2.00, 7.00 en 9.15 uur. Rem- randt: „Morgen is voor eeuwig", toeg. bov. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Een zaak an leven en dood", toeg. bov. 14 j„ 2.30, 7.00 5 uur. Luxor: „Ridder der wraak", 2.30, ■00 en 9,15 uur. WOENSDAG 14 MEI Frans Hals Theater, speciale voorstelling >h". 3 uur HBS a, Raaks, lezing J. Wager „Alltagsprobleme und Erziehungskunst", 8 Bioscopen: Middag- en avondvoorstel- ngen, vooral met heesters zo grote aandacht be steed. Ofschoon hieromtrent nog geen defini tieve beslissing genomen is, zal hoogst waarschijnlijk in de onmiddellijke nabij heid van het zwembad te zijner tijd een tweede gemeentelijk badhuis worden ge bouwd. De combinatie van zwembad en badhuis biedt vrij belangrijke voordelen bij de exploitatie. Beide zijn het in zekere zin seizoen-inrichtingen, die elkander min of meer aanvullen. Als het beheer in één hand is, kan daardoor met een eenvoudige personeelsbezetting volstaan worden. Intussen kan niet verwacht worden, dat de eerste jaren voor de bouw van een tweede badhuis in Heemstede materialen Extra N.Z.H.-diensten op Hemelvaartsdag Naar w\j vernemen zal de N.Z.H.V.M. op Hemelvaartsdag verscheidene extra-dien sten inleggen om het te verwachten drukke vervoer op te vangen. Zo zal er van 10 tot 19 uur tussen Haar lem en Zandvoort een 10 minutendienst gereden worden, na 19 uur rijdt er om het kwartier tussen Amsterdam en de bad plaats een tram, in plaats van om het half uur. In de morgenuren zullen 6 extra trams van Amsterdam naar Zandvoort eventuele badgasten vervoeren. Ook naar Leiden worden zo nodig speciale trams ingelegd: mocht de belangstelling voor de Bollen streek groot zijn, dan wordt elk kwartier een tram op Hillegom ingeschakeld. De buslijnen in Haarlem en omgeving krijgen eveneens versterking: de kwartier- dienst naar de randgemeenten en buiten wijken wordt veranderd in een tien-minu tendienst. De bus naar Noordwijk krijgt verder hulp in de vorm van een extra uurdienst, zullen worden toegewezen. Waarschijnlijk0p Donderdag de normale dienstrege- zullen zwembad en badhuis dan ook wel ongeveer tegelijkertijd gereed komen en in gebruik gesteld kunnen worden. Toneel Ten tweeden male de Balletten-Jooss Uiteraard zijn wij benieuwd geweest naar hetgeen Jooss metzijn ensemble de tweede avond' zou brengen. De eerste ken nismaking met „Zeemansfantasie" viel niet mee. Hier overheerste de pantomime de dans nog sterker dan bij de „Zeven Hel den" en deze „farce" was van een zekere choreografische slordigheid niet vrij te pleiten. Enkele tafereeltjes waren aardig van groepering; de thuiskomst spande in dit opzicht de kroon. De solo-dansen van Noella de Mosa als Sulaika en Ulla Soeder- baum als Carmenoita maakten d'e hoogte punten van dit aanvangsnummer uit. Een climax bereikte inert in „Bosschage", maar ook hierin bleven de solopartijen het belangrijkste moment. Noella de Mosa boeide in haar teder gebarenspel, waarin het onwezenlijke van de droom was be waard gebleven. Ook in h,et zeldzaam mooie duet met Hans Zullig bestendigde zich dit droefgeestige element, waarin het paar de wazig geworden 'herinnering aan verloren geluk in een ook technisch te loven plastiek uitdrukte. Dat Sigurd Leeder en Hans Zullig ten slotte toch in vergelijking met hun meester choreografische dilettanten zijn, openbaar de „Pandora", dat weer iets groots te aan schouwen geeft, en dat op één lijn staat met de befaamde „Groene Tafel". De forse opzet van dit meeslepend dansdrama, waarin Kurt Jooss zijn vertrouwen uit spreekt in de jeugd, die zich door de schit terende doos van Pandora niet laat ver lokken, maar zich verre houdt van de dae monic en trouw blijft aan Psyche, wordt door de opwindende muziek van Roberto Gerhard ondersteund. Wat onmiddellijk bekoort, is de hier weer zorgvuldige op stelling der groepen, al dadelijk bij de aan de kant zittende menigte, die de dans van Pandora aanschouwt. De dansen van het ensemble vullen 'het toneel, houden de ruimte verdeeld en rekenen ook bij onderlinge afstanden met het decoratieve effect. Dit vaak woeste en hartstochtelijke gebarenspel bliïft streng gestileerd. Ook het licht werkt hier mee aan de sfeer tengewoon genot voor het oog schonk hot spookachtig passeren van de soldaten in een groene mist op de achtergrond. Tref fend waren de dansgroepen der moeders, als wier centrale figuur Joy Bolton Carter zich als een ballerina van formaat in het tragische genre ontpopte. Noella de Mosa in de fraaie dos van Pandora, Ulla Soeder- baum in het engelachtig witte gewaad van Psyche, Hans Zullig als de vertegenwoor diger van de idealistische jeugd, Jack Skin ner, lenig als een slang en Rolf Alexander als zijn even buigzame partner, waren de draaiende middelpunten van deze op en neer deinende menselijke gol venmassa, welke in haar beweeglijk spel vastgehou den werd door één sterke gedachte, die de choreograaf hier met waarlijk aesthetïsohe mididelen belichaamd heeft. H. G. CANNEGIETER. WAGENWEG 29 - TELEFOON 20518 Dameskapper Schoonheidsspecialist Parfumerie - Cosmetica Onze schoonheidsspecialiste 'toont U gaarne (zonder verplichting tot kopen) onze uitge breide collectie preparaten om.: Helena Rubinstein, Antoine, Phebel, Klytia, Lancóme, Cedib, Compromis Zoeven uit U.S.A. ontvangen Film-Pact (Pan-cake) a f 10.75 (Adv.) ling zal uitbreiden. Voormalig wethouder op nieuw voor liet Tribunaal De middagzitting van de eerste kamer van het Haarlemse Tribunaal werd gisteren hervat met de voortzetting van de behan deling van de zaak tegen de voormalige wethouder van financiën der gemeente Haarlem J. C. C. Nadat de voorzitter, mr. T. A. M. A. van Löben Seis de staf gebroken had over een brief, waarin de beschuldigde een niet ge ring aantal inlichtingen gaf aan de districtsleider Van der Horst over de poli tieke gezindheid van enige vooraanstaande Haarlemmers, kreeg de verdediger mr. D. Schut het woord. Deze betoogde, dat over het beleid van C. als wethouder geen klach ten gerezen waren, integendeel: hij had 47000 hl cokes en een grote hoeveelheid andere brandstoffen voor de bevolking we ten te behouden. De verantwoordelijkheid voor het oproepen der spitters was gelij kelijk over burgemeester, wethouder, amb tenaren van de tweede afdeling en politie verdeeld. Mr. Schut voerde aan, dat zijn cliënt hier onder Duitse druk stond en van twee. kwaden het minst erge heeft gekozen. Pleiter was van oordeel, dat men hier niet met een aperte landverrader te maken had en achtte een tijd van twee jaar in ternering reeds een zware beproeving, te meer daar tevens een hoge boete opgelegd was, Na het pleidooi vroeg mr. van Löben Seis de delinquent hoe hij na Mei 1940 uit ideële overwegingen lid van de N.S.B. had kunnen worden, waarop het gebruikelijke antwoord volgde, dat bij een Duitse over winning de N.S.B. er voor Nederland het beste van kon maken, wat er van te maken was. „Dat is alleen een koopmansidee", vond de voorzitter, die de beschuldigde nadruk kelijk verweet, dat hij lid was gebleven, ook toen de Jodenvervolgingen, de depor taties en de fusillades al lang bekend wa ren. Maar C. kon alleen maar verklaren, dat hij daar nooit van geweten had Uitspraak op 19 Mei. Een vier maanden oude baby uit de resi dentie raakte in bed met het hoofdje onder een kussen en stikte. Tüdens het zwemmen verdronk in Den Haag een 19-jarige jongeman. DAG EN NACHT BIJZONDER GERECHTSHOF Vijf jaar geëist De sfeer van de hongerwinter met zijn terreur, zijn illegale activiteit en zijn ver raad keerde Dinsdagochtend voor een half uur in de zaal van het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam terug waar de 54-jarige monteur H. A. H. uit Haarlem in het be klaagdenbankje zat. H. was in de eerste maanden van 1945 in dienst gekomen bij een drukkerij te Haarlem die zich al sedert 1943 verdien stelijk maakte met het drukken van het illegale weekblad „Trouw" en van valse „Ausweise". H., die als hulpvakarbeider aangenomen was kreeg enig ongenoegen met zijn pa troon, waarvan de laatste zich overigens op de zitting niets meer kon herinneren, maar dat II. voldoende aanleiding had ge geven om een met een valse naam onder tekende brief naar de „Ortskommandan- tur" te zenden. Daarin schreef hij, dat bij de drukkerij illegale bladen gedrukt wer den en dat de zoon van de eigenaar onder gedoken was. Van het illegale drukwerk kon de ver dachte echter niets afweten, want hiervan waren alleen de patroon zelf en een enkel lid van het personeel op de hoogte. Bo vendien werd er uiteraard voor gezorgd dat in de drukkerij niets van illegale aard bleef liggen. Acht dagen na het verzenden van de brief deden de Duitsers een inval in de drukkerij en zij vonden op allerlei plaatsen gestencilde illegale blaadjes, ook in de jas van H. De patroon werd met zijn personeel gearresteerd, doch na korte tijd weer vrij gelaten. Behalve een zekere De Jong, in wiens zak een briefje werd gevonden waarin hij melk vroeg voor een aantal on dergedoken agenten van de K. P. De Duit sers waren er van overtuigd geraakt, dat het hier om een valse aangifte ging. H. gaf toe, dat hij de brief geschreven had en enige blaadjes de drukkerij binnen gebracht had. Bovendien konden de Duit sers geen vermenigvuldigmachine vinden. Voor straf hielden zij H. twee maanden SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Van der Waal 6 Mei van East Londen naar Durban. Manoeran, 7 Mei van Batavia naar Karachi. Poelau Laut, 10 Mei van Amsterdam naar IJmuiden. Oranje 10 Mei van Colombo naar Amsterdam. Java, 10 Mei van Batavia naar Amsterdam. Rotti, 10 Mei te Marseille. KON. HOLL. LLOYD. Merwede. 11 Mei te Amsterdam. Van der Velde, 11 Mei van Londen naar Amsterdam. K. N. S. M. Stuyvesant, 10 Mei van Dover naar Madeira. Hermes. 10 Mei te Lissabon. So crates, 9 Mei van Catagena naar Cristobal. Cottica, 10 Mei te Paramaribo. Ardennes, 9 Mei van Tunis naar Bona. Borgfred en Theuses. 11 Mei te Amsterdam. Euterpe, 10 Mei van IJmui den naar Halmstad. Ardea. 10 Mei van Rotter dam naar Tanger. Vinga, 8 Mei van Kimassi naar Instanboel. Odysseus, 11 Mel van Rotter dam nSar Genua. Datiae, 9 Mei van Iskindroen naar Kiuluk. Ari Soheffer, 10 Mei te Bordeaux. Vulcanls, 10 Mei van Savona naar Cagliari, Bacchus, 19 Mei van Barcelona naar Santeliu. Iris, 10 Mei te Oporto. Venus. 10 Mei van Alexandrië naar Jaffa. Caribia, 12 Mei te Odense. Roer, 11 Mei van Kopenhagen naar Amsterdam. HOLL. AFRIKA LIJN. Oranjefonteln. 10 Mei, van Southampton naar Tenerlffe. Klip fontein, 11 Mei van Barcelona naar Marseille. Congostroom, 10 Mei van Loblto naar Novo- redonido. K. P. M. Tawali en Tarempa beide op 11 Mei 12 graden 14 min. N. en 49 gr. en 52 min. O. Merak, Batavia—Makassar, 11 Mei ter hoog te van Semarang. Tasman, Soerabaja—Koepang, ll Mei te Mauveva. Generaal Kruis op bezoek bij de soldaten in Indië. De chef van de Generale Staf inspecteert een tompagnie op een der buitenposten. Animo voor formulierenberg en proefkampen is echter gering Er is onlangs bekend gemaakt, dat er binnenkort een kampeer.wetsontwerp aan hangig zal worden gemaakt, dat het instel len van kampeerpaspoorten beoogt. Het argument hiervoor luidde, dat de slechte kampeerders het voor de goeden bedorven hadden en dat voortaan iemand, die met zijn tentje op stap wil gaan, eerst zal moe ten tonen, dat hij die vrijheid waard is. Te dien einde zal de kampeerder-in-spé in proefkampen moeten laten zien, dat hij kampvaardig is, eerbied voor de natuur heeft en een juiste houding tegenover mede-kampeerders en omwonenden aan neemt. Als gij nu dus het voornemen koestert, om van de zomer op een schone dag een korte broek aan te trekken, een pijp in het hoofd te steken en de stad met alles wat daarbij hoort een hartgrondig goedendag toe te roepen, om los van alle dagelijkse zorgen uw tentje op het groene mos te plaatsen en uw vingers aan de primus te branden, dan dient gij een aanvraag in bij de A.N.W.B. Een aanvraag wel te verstaan, om een proef te mogen afleggen in een proefkamp. De A.N.W.B. zendt deze aanvraag door naar de-politie van uw woonstee. Deze in formeert dan bij de burgerlijke stand of gij zijt, wie gij zegt en of de persoon van vrou welijke kunne, met wie gij uw vacantie door wilt brengen, uw wettige ega is en slaat tevens in de folianten na, of gij in het politieblad voorkomt. Als dit alles in orde is, meldt zij dat aan de A.N.W.B. en van daar krijgt gij een formulier in veelvoud, hetwelk gij weer gaat invullen. Dan komen de proefkampen. Drie in ge tal. Gij gaat daar een week-einde heen en demonstreert uw kamp vaardigheid, door op een houtvuur te koken, uw tent zo neer te zetten, dat gij niet nat-geregend of weg geblazen wordt; uw eerbied voor de na tuur door niet de takken van de bomen te ritsen als iemand het ziet en uw juiste houding tegenover de mede-kampeerders door geen twist te zoeken, maar hun be leefd „Goeden morgen" te wensen. Ruzie met hen kunt gij in de trein naar huis maken. De kampeerder scheurt 'n strookje van het meegebrachte formulier af zendt dat met zijn bevindingen over u naar de A.N.W.B. Dit herhaalt zich dus drie maal. Wanneer nu gebleken is, dat gij inder daad aan alle vereisten voldoet, krijgt gij uw kampeerpaspoort en maakt gij, indien de weersomstandigheden het nog toelaten, een gerede kans in December te kunnen gaan kamperen. Proefkamp. Wij hebben ons jongstleden Zondag naar zo'n proefkamp begeven, dat zich bevond op de voormalige begraafplaats aan de Hem weg te Amsterdam. Wij hadden ver wacht er een schare lieden te zien, die ge kleed in keurig gestreken broeken elkaar glimlachend en buigend de elementaire kampeerbeleefdheden bewezen en niet al leen elkaar, maar ook de er rustenden. Niets van dat alles De enigen, die er aanwezig waren, vier jongelieden, die als proef-afnemers optra den, zaten er voor spek en bonen te wach ten, tot er iemand kwam opdagen om een proef af te leggen. Er kwam echter nie mand. Bij informatie bij de A.N.W.B. bleek, dat dit verschijnsel zich ook in alle andere proefkampen had voorgedaan. Of de kam peerders hadden nog niet de toestemming van politie en burgerlijke stand, hetgeen weinig hoop zou geven voor hun karakter, of zij hadden er domweg geen zin in om zich door een formulierenberg heen te worstelen en zich driemaal te laten obser veren door jongelieden van om en nabij de twintig, die hoe keurig en correct zij ook optreden, toch waarschijnlijk het psycho logische inzicht missen om bepaalde karak tereigenschappen van anderen te kunnen waarderen. De lange weg. Het is natuurlijk volkomen juist, dat het heel wenselijk is, dat uitsluitend mensen gaan kamperen, die niet de plattelanders hinderen en niet de bossen in brand ste ken, om van andere misstanden maar niet te spreken. Evenzeer is het wenselijk, dat de straatjeugd zich beleefder gedraagt en niet mensen met sneeuwballen bekogelt Van de instelling van een straat-paspoort hebben wij echter nog niet vernomen. Het komt ons voor, dat hier alleen een grote dosis innerlijke beschaving, goede manieren en eerbied voor natuur en mede mensen met zich mee kan brengen. Dat zijn zaken, die zich stellig niet door wetten en besluiten laten afdwingen, al vormen deze zo op het oog een kortere weg, dan de lange en moeilijke van een behoorlijke volksopvoeding. W. L. B. vast en de drukker ontsnapte op het nip pertje aan een erger lot. De procureur-fiscaal, mr- B. J. Besier vond het geval een ernstige vorm van ver raad. Deze drukkerij, aldus spr. deed be langrijk werk voor een blad dat in Haar lem druk gelezen werd. Bovendien werd deze aangifte gedaan tijdens de periode van grote terreur, toen Haarlem door de Duitsers niet ten onrechte een der ergste haarden van verzet genoemd werd. Spr. eiste vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven. De verdediger, mr. J. van der Hoeven uit Amsterdam voerde aan dat het niet vast is komen te staan dat H. de blaadjes opzettelijk in de drukkerij had gebracht doch de patroon herinnerde zich dat de dag vóór de inval verdachte gevraagd had of de patroon hem niet aan illegale lec tuur Icon helpen. Deze had toen geant woord dat hij zich daarmee niet bemoeide. Uitspraak 27 Mei. Uitspraken. Tegen de 30-jarige schilder F. van G. uit Haarlem die in Februari 1941 dienst had genomen bij de Wal'fen SS en daarbij niet overwogen had, dat hij verraad aan het vaderland pleegde eiste de procureur-fis caal drie jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechten. Mr. Besier nam in aanmerking dat de verdachte ern stig invalide was geworden. Het Hof veroordeelde hedenmorgen het 18-jarige meisje M. van B. dat in 1944 on der pressie van de 19-jarige rechercheur van de Inlichtingendienst te Haarlem J- A. van Bragt, behulpzaam was geweest bij het opsporen en aanhouden van Joden en onderduikers tot een gevangenisstraf van één jaar. waarvan negen maanden voor waardelijk met toezicht van de Stichting Toezicht op Politieke Delinquenten en ont zetting uit alle rechten voor de tijd van het leven. De procureur had veertien da gen geleden één jaar voorwaardelijk ge- eist. Muziek Een verjongd „Euterpe" leverde goed werk Gedurende vele jaren kwam „Euterpe" niet meer op het podium ener Concertzaal. Deze periode is echter voor het dilettanten- orkest allerminst nadelig geweest. Zijn wederverschijning, Maandagavond in de Tuinzaal, betekende een prettige muzikale verrassing. Een verjongd orkest musiceer de daar onder leiding van zijn dirigent J. A. Meng, een orkest dat een groot deel van zijn vroegere gebreken bleek afgelegd te hebben. Zeer verdienstelijk speelde het Schubert's waarlijk niet gemakkelijke Ouverture „Rosamunde", waarvan alleen het slot wat aan snelheid te kort kwam. Van de beide balletmuzieken uit die Opera kwam d'e tweede beter tot haar recht dan de eerste. In Haydn's Symplhonie (no. 2 der Londense) trof vaak het knappe werk dei- blazers. Een enkele onjuiste inzet komt zelfs in een beroepsorkest wel eens voor. Een heuglijk verschijnsel is het dat Euterpe" nagenoeg alle blazerspartijen met eigen krachten kan bezetten en dus voor haar uitvoeringen niemand van buiten behoeft te lenen of te huren. Een tweede fagot wensen we haar nog toe. Welk een voldoening versohaft dergelijk gezamelijk musiceren en welk een onaf zienbaar arbeidsveld biedt de overryke lit teratuur der symphonische muziek! Dat edhter sommige orkest-leden daarnaast het even rijke teri-ein der kamermuziek niet verwaarlozen bleek uit de vertolking van Haydn's „Lerchenquartett" door mevr. Leising-Wolff, J. G. van Bommel, mevr. Veermanv. d. Broek en L. v. d. Weiden, een vertolking, welke er zijn mocht en welke die van menige conservatorium- kwartetklasse in de schaduw stelde, al was 't tempo der Finale te behoedzaam genomen. Maar de echte kwartetklank zat er in. Een woord van warme hulde voor deze dilet tanten. Moge hun voorbeeld navolging vin den. K. DE JONG. Internationaal congres van landbouwers Afgevaardigden van zes-en-twintig lan den woonden, hedenmorgen de opening van het congres der „International Federation of Agricultural Producents (IFAP) in de Ridderzaal in Den Haag bij. Minister S. L. Mansholt hield de openingsrede voor dit tweede congres, dat tot 23 Mei zal duren. Hij noemde het arbeidsterrein der fede ratie, dat van de internationale landbouw, schier onbeperkt. Overal wordt de slagzin „vergroting der productie" gehoord. Er be staat geen twijfel over de noodzakelijkheid hiervan, doch anderzijds moeten de boeren tegen lonende prijzen kunnen produceren. De prijzen dienen daarom internationaal te worden gestabiliseerd. Slechts dan zal de boer zijn uiterste best doen om een top- productie te bereiken zonder vrees, dat zijn product „.vergif op de markt" zal zijn. De landbouwwetenschap zal nutteloos zijn, zolang hij niet alle boeren bereikt. Ook op dit gebied bestaat een wijd arbeidsveld voor internationale samenwerking. Minister Mansholt zeide voorts, dat naar zijn mening het individualistische karakter van de boer samenwerking moeilijk maakt, doch dat juist door middel van nationale samenwerking ook internationale samen werking bereikt kan worden. In antwoord op deze openingsrede van minister Mansholt sprak de voorzitter van de IFAP, de heer James Turner (Enge land). Hoewel de industrialisatie haar ge weld aandeed, zo zeide de heer Turner, blijft de fundamentele waarheid bestaan, dat de economische stabiliteit van de we reld afhangt van die van de landbouw. Wij hebben geen andere ideologie, dan de sim pele waarheid, dat een welvarende land bouw zeer grote voordelen voor alle volke ren kan opleveren. De heer Turner sprak daarna over de samenwerking, die tussen landbouw en re geringen moet bestaan teneinde tot bevre digende resultaten te komen. Een goed ge leide landbouwpolitiek zal de wereld de weg tot economische en sociale redding kunnen wijzen. Het is nog een lange weg om tot de minimum standaard van gezonde voeding te komen, aldus de heer Turner, doch hoewel de wereld in vele opzichten nog in wanorde is. moeten wij aan de slag Tenslotte herdacht hij de secretaris der federatie, de heer J. Vet, die in November bij de vliegramp op Schiphol om het leven kwam. Hij wijdde zeer waarderende woor den aan diens nagedachtenis. Generaal Kruis retour Luitenant-generaal Kruis zal zich op 15 Mei weer naar Nederland begeven. Hij keerde dezer dagen te Batavia terug na zijn inspectietochten langs afdelingen van de Koninklijke Landmacht. BINNENLAND Over het ingediende wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de militaire pensioen wetten heeft de bond van militaire oorlogs slachtoffers zich tot de Tweede Kamerleden gewend met het verzoek enige amendementen in te dienen. De bond is namelijk van mening, dat het ontwerp in zijn huidige vorm niet ge heel voldoet aan de verwachtingen, vooral ten opzichte van de invaliden en wezen. Twee gebroeders uit Brachten, directeur en technisch leider van een sloomtimmerfabriek werden wegens collaboratie door de zuiverings raad voor de bouwlndustrie in Friesland respectievelijk tot 4 Jaar internering en ver beurdverklaring van f 65.000 en 2 Jaar interne ring met verbeurdverklaring^ van f75.000 ver oordeeld. De Jeugdherberg „Jong Amersfoort", die in de loop der Jaren duizenden trekkers een onderdak verschafte, bestond dezer dagen vijf tien jaar. De drie inbrekers in het Rotterdamse distributiekantoor, waar in November van 1948 duizenden bonkaarten ontvreemd werden, hoor den zich elk tot 3 jaar gevangenisstraf veroor delen. De „financiers" van het zaakje kregen ieder twee Jaar. Het tribunaal to Enschedé hoeft dc 35- jarlge M. J. L. van N., die tijdens dc bezetting hoofdredacteur van het Twents Nieuwsblad ls geweest 5 Jaar internering opgelegd en hem ont zet uit het recht, een Journalistieke functie te bekleden. Iu dc Wleringermeer ls een nieuwe tele fooncentrale in dienst gesteld. De centrale moet weliswaar met de hand bediend worden, maar betekent toch een grote verbetering voor het telefoonverkeer In en met de polder. HAARLEM EN OMGEVING Het echtpaar R. Hoogland—.!. Hoogland— v. Noorduin hoopt op 25 Mei zjjn 55-Jarig huwe lijksfeest te vieren, De Hollandse Maatschappij der Weten schappen houdt op Zaterdag 17 Mei haar Jaar lijkse algemene vergadering in het gebouw aan het Spaarne. Dr. J. H. F. Umbgrove zal een voordracht houden over „Symphonie der aarde". vrUdagmlddag 16 Mei zal in de cantlne aan de Heemstedse Dreef een vergadering ge houden worden met als doel de stichting van een vereniging van oud-Indisch gasten en ge- repatrieerden in Heemstede. Reeds is een voor bereidende bijeenkomst gehouden. Tot Geheim Kamerheer van de Paus z(Jn verheven dc heren F. Filbry. plebaan en proost van het Haarlemse kapittel en dr. C. Hennlng te Heemstede. B. en W. van Haarlem zullen voor f 1000 deelnemen in het waarborgfonds van de Inter nationale Gladiolententoonstelling. die dit Jaar in onze stad gehouden wordt. Haarlems waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk ls verhinderd om morgen zijn spreekuur te houden cn heeft het daarom uitgesteld tot Vrijdag van U—13 uur. Op Zaterdag 17 Mei zal in de Gereformeer de Kerk aan de Koediefslaan te Heemstede een jeugd bij eenkomst gehouden worden door de Youth for Christ beweging. Aan het muzikale gedeelte werken mee „Het King's Trio", rnr.g: I Freerk Los. negro spirituals; Tom Oprol, zaug- leider, allen uit Den Haag. Toespraken worden gehouden door Jan Vink en P. D. Bardclmcyer. Ds. H. Brandt, predikant bU de Evang. Luth. gemeente hier ter stede, die geruime tijd voor herstel van gezondheid ln Zwitserland vertoefde, komt half Mei weer thuis. In verband met een bij een val opgelopen hersenschudding jnoet ds. Brandt voorlopig nog volstrekte rust houden en mag hij ook geen bezoek ontvangen, in de laatste zin van liet onderschrift bU de foto van de Tien Meiherdenking op de Ere begraafplaats, die wij gisteren publiceerden. Is een storende fout geslopen. De zin moet lulden: Op de voorgrond de juist Zaterdagmorgen ge plaatst, door Prof. L. O. Wenckebach ontwor pen urn met de as van de op Westerveld ge cremeerde verzetsslaehtoffers. De heer J. v. Muiswinkel, Oranje Nassau- laan 94 te O verveen, vroeger een bekend aan nemer en bouwkundige, wordt 24 Mei 80 Jaar. liet bestuur en leden van de Facultatieve vereniging voor lijkverbranding hoopt op Za terdag 17 Mei in hótel Lion d' Or de heer T. C. R Smit te huldigen, die 25 Jaar secretaris- penningmeester der afdeling ts en meer dan dertig jaar propagandist voor verbreiding van de crematie-gedachte. Onder zijn leiding zijn vele excursies gehouden. Van halfvicr tot half- zes is er receptie. in het R.K. Verenigingsgebouw organi seerde de afdeling Bennebroek van de Katho lieke Middenstanders een propaganda-avond. tijdens welke de directeur van het Centraal Bureau in Den Haag een propaganda-rede af stak. Een orkestje en een humorist luisterden de rest van de avond op. Voor de Kon. Ver. „Oost en West", afde ling Haarlem, zal op Vrijdagavond n> Mei Ir. W. L. Utermark, algemeen Conservator van het Handelsmuseum van het Indisch Instituut, in Hótel „De Leeuwerik" spreken over „In drukken van mijn recente studiereis naar Suriname en de Nederlandse Antillen". De voordracht wordt toegelicht met lantaarn plaatjes. Het programma van do cnrUlonbcspclIng op 15 Mei (Hemelvaartsdag) des avonds van 8 tot 9 u. luidt: l. Koekoek preludium. M. v. d. Gheyn; 2a. De wereld zingt Gods lof. J. W. Franck; b. 't Is Uwe zaak. melodie uit de 18e eeuw; c. Hem in 't harte dragen. K. Breldcnstein; 3. Menuet. J. S. Bach; 4. Sonatine I. a. Allegro, b. Adagio, c. Rondo, I. Pleyel; 5a. Het avond klokje. b. Klein Vogclein, c. Wiegelied, R. Hol; 6. Preludium. Jef Denljn. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Mei 19« ONDERTROUWD: 10 Mel. R. A. Koster on E. Schröder; G. v, Schouten en V, Baganz; 12 Met, G. v. Dijk en A. C. Bakker; A. H. Huitzing en A. E. Druijf: J. M, Roschoorn en W. Kuipers. BEVALLEN van een zoon: 9 Mei. A. M, J. Dijkzeul—Kuijk; G. J. C. v. d. Kasteele—Raa- dersma; 10 Mei, E. Wlldcboer—d. Ridder; C. B. W. Terpoorten—v. Loon; W. A. SchoutenCar ton; H. A. Beijer—v. Roon: 11 Mel. E. W. Moo- lekampv. Beest; E. B. Lintjes—d. Roos; 13 Mel. G. OerlemansKlumper; A. Flctoor—Ab- bink; M. Lichtenveldt—v. Oort. BEVALLEN van een dochter: 10 Mel. J. Wijk huizenSpoor; J. DijkstraWouda; A. C. Oudendijk—Hoes; J. A. Wessellnk—v. Soest; K. v. d. Maat—Wit; 11 Mei. M. M. Roegiers—d. Boever; G. C. d. Vries—naggers; C. P. Schack- man—Kapteln; A. Gerrlts—Schmltz; O. Luking— Bartussek. OVBRLF,DEN: 9 Mel, I. v. Loon, 9 J.. Veen- bergplein; W. J. Hobo, 79 j.. Kamperlaan; 10 Mel. J. M. v. Haaster—Brouwer, 45 J Kamper- laan; II Mei, P. v. Paridon, 68 j-, Parklaan. OFFICIëLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM COLLECTIEVE AANVRAGEN WERKKLEDING In het tijdvak van 14 t.m. 31 Mei a.s. bestaat in het Centraal Uitrelklokaal „De Vleeshal", Grote Markt alhier (Afd. Voorlichting: Textiel) gelegenheid tot het Indienen van collectieve aan vragen voor werkkleding door bedrijven, waar in 10 of meer werkkledingdragende arbeiders werkzaam zijn. De betreffende formulieren MD 333-26 en MD 333-27 waarop voor het in totaal aanwezige aan tal werkkledingdragende arbeiders kan worden aangevraagd, oehoren te worden afgehaald en ingediend bij de Distrlbutledienst alwaar het bedrijf ls gevestigd. De aandacht wordt erop gevestigd, dat thans ook de aanvragen door seml-overheids-, provin ciale- en gemeentelijke diensten op bovenge noemd kantoor behoren te worden Ingediend. Belanghebbenden gelleven er rekening mede te houden, dat na 31 Mei a.s. voorlopig «een gelegenheid zal' bestaan tot het indienen van tussentijdse aanvullende aanvragen. Omtrent het indienen van individuele aan vragen, volgen nog nadere publicaties. HAARLEM. 13 Mei 1947. De Directeur, A. VAN DRDUJ

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3