Haarlems Dagblad Goede Manieren Ramadier neemt de zorgen op zich van Frankrijks voeding Maatregelen tegen het hamsteren van voedsel door Duitse boeren Êipiisi Bezwaren tegen de heffing-ineens De weg terug 61e Jaargang No. 18632 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur J5054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 14 Mei 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ERt •R IS EEN WETSONTWERP in de maak, dat de instelling van paspoorten voor liet kamperen beoogt en men is reeds over- gegaan tot de invoering van proefkampcn, yaarin de candidaat moet bewijzen dat hij fcampvaardig is, eerbied jegens de natuur Koestert en de juiste houding tegenover1 collega's en omwonenden aanneemt Eén onzer heeft daar gisteren over geschre ven na zo'n proef kamp bezocht te hebben, jlet was een enigszins teleurstellend be- :0ek, want hij kreeg geen candid aten te •ien. Zij waren weggebleven, evenals in de beide andere proefkampen gebruikelijk schijnt te zijn. Alleen de examinatoren, jongelui van om en bij de twintig, waren janwezig. Misschien hadden de aanstaande gediplomeerde kampeerders de toestem ming van politie en Burgerlijke Stand nog piet te pakken, die zij langs de bekende, met formulieren bezaaide weg eerst ver overen moeten. Of zij hadden, zoals onze verslaggever opmerkte, „domweg geen zin om zich door een formulaerenberg heen te werken en zich driemaal te laten observe ren door jongelui, die, hoe keurig en cor rect zij ook optreden, toch waarsohijnlijk het psychologische inzicht missen om ka raktereigenschappen van anderen juist te kunnen waarderen" Het lijkt waarschijnlijk dat dit laatste het geval is. Hoe moeilijk dat ook voor vele theoretici en gelovers in onweerleg bare papieren schema's aanvaardbaar mo ge zijn, men inspireert Hollandea's niet tot medewerking door hen formulieren te laten invullen en het is zeker niet tactvol, oude re mensen door jongens te laten beoordelen. Op papier kan het, maar in de harde wer kelijkheid blijven zij weg. Dit is niet de goede manier om goede manieren te be vorderen. De Duitsers zouden gewillig ko- jnen opdraven en zich laten drillen, hetgeen evenwél nog iets anders is dan werkelijk goede manieren bezitten, zoals zij dan ook plegen te tonen. De Hollanders zijn anders van aard. Dit zal ons enerzijds blijven ver heugen. Anderzijds blijft het opvallend, dat het aan eenvoudige beleefdheid, aan ont zien van de medemens, aan rekening hou den met zijn persoon en zijn wensen, bij velen in ons land zo droevig mangelt. Daar is al veel over geschreven; het is na de janboel van het Duitse bezettings-beleid erger dan ooit geworden en ge kunt het overal waarnemen. Het kampeerterrein is maar een enkel gebied, waarop het euvel optreedt. De openbare weg, het gehele ver keerswezen en ook het verenigingsleven wemelen van voorbeelden. En die bepalen zich volstrekt niet tot enige bepaalde klasse de samenleving, al zijn in sommige kringen baldadigheid en vlegelachtigheid meer voorkomend dan in andere. De school zou veel ter verbetering kunnen doen, maar het gezinsleven vooral niet minder. Ik ge loof dat het daarvan toch zal moeten ko men, dat het een zaak van geduld en vooral yan tact is, die alleen op lange termijn resultaten kan geven en dat noch dwang en straf, noch papieren systemen en exa mens ooit een werkelijke verbetering zullen teweegbrengen. Bedreiging met straf voor komt in zekere mate, toepassing van straf voorkomt iets meer, maar de geest ver andert er niét door. Iemand heeft onlangs aan de krant ge schreven: hetgeen de Hollanders het meest nodig' hebben, is enige beleefdheid te leren. Het geldt niet voor allen, misschien zelfs niet voor een meerderheid, maar wel voor velen. Wat heeft het voor zin, te dringen en te stompen in queues? Waarom moet men anderen, in het verkeer, opzettelijk het passeren beletten? Waartoe dient het, mensen aan loketten onnodig te laten wachten of hen af te snauwen, of allebei? Dit zijn maar enkele eenvoudige staaltjes van hetgeen dagelijks voorkomt, waarbij het verwondert dat menigeen zich zelfs moeite geeft om onbekende medemensen onaangenaam te zijn. Met welk doel eigen lijk? Er zijn eenvoudiger, minder agressieve voorbeelden van onbeleefdheid te noemen, Het is onbeleefd, in iemands woning, werk vertrek of werkplaats de hoed op het hoofd te houden. Het is onbeleefd, een vrouw niet te laten voorgaan. Het is zelfs meer dan onbeleefd en bovendien lelijk zelfzuchtig, als jongeren in tram of trein vrouwen en oude mensen, voor wie het vaak een ware lichamelijke kwelling is, laten staan en zelf blijven zitten. Ook is het ongemanierd iemand op te bellen en op (meestal autori- lairen) toon te vragen: „Met wie spreek ik?" zonder eerst te hebben gezegd wie men zelf is, Als iemand op straat op een onbe kende zou afstappen en hem vragen: „Wie bent u eigenlijk?" zou hij hetzelfde doen. Het schijnt dat sommigen het nakomen van beleefdheden belachelijk of aanstelle rig vinden en menen dat het flink staat, onhebbelijk te wezen. Dat is een misver stand. Of zij vinden goede manieren on echt: alleen maar schijn. Maar dat is een verkeerde en eenzijdige beschouwing, want er zit meer in. Er zit iets belangrijks in: het rekening houden met de gevoelens van an deren, die dit op gelijke wijze zullen be antwoorden. Er zit ook voordeel in, want iedereen verkiest de omgang en ook de zakelijke betrekkingen met mensen die wei- Willend en beleefd zijn en vermijdt de overigen zoveel mogelijk. Het is in het alge meen: een zaak van beschaving. Die wqrdt niet met formulieren en exa mens in proefkampen gekweekt, maar wel met geduldige en weloverlegde propaganda, met rustig goed voorbeeld en zelfbeheer sing, die wel eens moeilijk is. Het zou mis schien uitvoerbaar zijn iets te beginnen in dezelfde vorm als eertijds de welgeslaagde Anti-Lawaai-campagne. Het zou niet met zedepreken, die niet baten, maar met korte kernwoorden -en zakelijke raadgeving moe ten gebeuren. Dus: zo eenvoudig mogelijk moderne trant. Is zoiets niet uitvoer baar? R. P. Militaire auto rijdt bestuurder Van handkar onderstboven Gistermiddag omstreeks twaalf uur heeft een defecte militaire vrachtauto, die door een andere militaire wagen werd voortge sleept. op de Schotersingel de bestuurder van een handkar aangereden. Deze werd daarbij zo ernstig aan het gezicht gewond, dat hij naar het ziekenhuis St- Joannes de Deo overgebracht moest worden. De politie stelt een onderzoek naar de iSchuldvraag in. Dameskousen favoriet Gisteren heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen twee arbeidsters en een arbeider, die uit een te Haarlem gevestig de kousenfabriek dameskousen hadden ontvreemd. De man volstond met één paar, de dames namen er samen negen voor haar rekening, Franse regering neemt stakende meelfabrieken over De Franse minister-president Ramadier heeft gebruik gemaakt van zijn bevoegd heid, hem verleend bij de regeringsvor ming in Januari, de portefeuille van Voed selvoorziening onder zijn persoonlijke su pervisie te stellen. Hij zal, in ieder geval tot Augustus, zelf de verantwoordelijkheid voor Frankrijks voedselvoorziening op zich nemen. George Rastel, de commissa ris voor de Voedselvoorziening, zal in functie blijven. De nieuwe minister voor dit departement, Letourneau, heeft zijn post nog niet ingenomen. Ramadier heeft het plan dagelijks be sprekingen te voeren met de hoofden der verschillende afdelingen, die met de voed selvoorziening belast zijn. De Franse ochtendbladen, zowel die van links als van rechts en van het cen trum prijzen Ramadier eenstemmig om zijn moed om tot deze stap te zijn over gegaan. Critieke voedselsituatie in Parijs. Onder mededeling, dat deze stap nood zakelijk was om de broodvoorziening te Farijs te verzekeren, heeft het Franse ka binet besloten de Parijse maalderijen, waar gestaakt wordt, over te nemen. Reeds enkele uren na het uitbreken dei- staking vergaderde het kabinet, dat Ra- madiers plan tot overneming der fabrie ken goedkeurde. In een verklaring' aan de pers zeide Ra madier dat een onmiddellijke actie nood zakelijk was wegens de toch reeds critieke broodsituatie in de hoofdstad. „Ik geloof dat de overneming der meelfabrieken de arbeiders zal doen inzien dat het hun plicht tegenover het volk is om aan het werk te blijven", zo zeide de premier. In geval zij toch blijven staken, zal hun taak door militairen worden overgenomen. Ook in de Franse provincie heerste enige arbeidsonrust. De havenarbeiders in Bor- Brand op de „Streefkerk" Aan boord van het 6000 ton grote Ne derlandse schip „Streefkerk", dat van Calcutta op weg is naar Nederland, is brand uitgebroken in het derde ruim, toen het schip in de haven van Genua voor an ker lag Ook ruim twee werd aangetast en de brand duurde hedenmorgen nog voort. De „Streefkerk" heeft rubber, jute en peper aan boord. Als oorzaak van de brand wordt zelfontbranding opgegeven. De Kon. Ned. Scheepvaart Mij. heeft van de kapitein van de „Streefkerk" een tele gram ontvangen, meldende <i"+ de brand vanmorgen onder controle had. Staking in Leidse meelfabriek Zuidholland gedupeerd Dinsdag is opnieuw een staking uitge broken onder het technisch personeel van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" te Lel den. Evenals enige weken geleden waren de loonvoorwaarden aanleiding voor een honderd man om het werk neer te leggen. De vorige staking kwam in enkele dagen tot een einde zonder verandering van de loonvoorwaarden. De meelfabriek „De Sleutels" voorziet een groot deel van Zuidholland van meel. Scheep vaar tconf er entie Achttien zeevarende naties komen Vrij dag te Parijs bijeen voor de zitting van de voorlopige maritieme consultatieve raad, waarin de veiligheid ter zee en de naviga- tiewetten zullen worden besproken. Vertegenwoordigd zullen zijn: Australië, België, Brazilië, Canada, Chili, Denemar ken, Groot-Bribtannië, Griekenland, India, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Polen, Zweden, Zuid-Afrika, de Ver. Sta ten en Joegoslavië. (U.P.). deaux besloten te staken tegen het drei gende ontslag van ongeveer 200 hunner, ïn Cransac staakten enige mijnwerkers wegens gebrek aan brood. De autoriteiten zonden een nieuwe aanvoer van broden, waarna het werk werd hervat. De situatie in de Renaultfabrieken on derging geen verandering. De nog sta kende arbeiders hei-vatten hun werk nog niet, hetgeen de productie in de wel wer kende gedeelten van de fabriek ernstig hinderde. Grote brand op Coney Island In het hart van de amusements- wijk op Coney Island heeft gisteren nacht een felle brand gewoed. Plet centrum van de brand was een blok houten gebouwen, waaronder een hotel van drie verdiepin gen. Er zijn geen berichten over doden of vermisten, doch brandweerlieden werden door de rook bedwelmd. Na vier uur slaag de men er in de brand onder de knie te krijgen, hoewel het vuur nog lange tijd voortwoedde. De zware rookwolken waren vele kilo meters in de omtrek zichtbaar en trokken duizenden nieuwsgierigen. Daar het zeer warm was, bevond zich reeds veel publiek op Coney Island. Het vuur werd met al het beschikbare materiaal bestreden. De schade wordt van niet-officiële zijde op minstens vijfhonderd duizend dollar ge schat. (U.P.) Geen antwoord op ultimatum van Duitse arbeiders Het bestuur der Britse zone heeft, zo wordt gemeld, geen plannen om te ant woorden op het ultimatum dat de Düssel- dorfse arbeiders hebben gesteld met be trekking tot de voedselvoorziening. Er zijn daarentegen maatregelen genomen om de Duitsers te dwingen, hun aandeel in de le vering van voedsel te leveren. De Britse en Amerikaanse besturen zullen in de ko mende weken overgaan tot gedwongen re- quirering van overtollig vee op de Duitse boerderijen. Dit zal de eerste zijn van de „drastische maatregelen", die de Ameri kaanse militaire gouverneur Lucius D- Clay verleden week aankondigde, toen hij zeide, dat desnoods de hulp van de troepen zou worden ingeroepen voor het requireren van voedsel bij boeren, die nog steeds hamsteren. Taylor Ostrander, hoofd van het bureau voor prijscontrole van het Amerikaanse militaire bestuur, heeft verklaard, dat sommige Duitsers op de boerderijen in de Britse en Amerikaanse zones twintig pro cent van het inheems geproduceerde voed sel achterhouden om prijs- en veilingcon- tröle te ontduiken. Een officieel woordvoei'der van het ge meenschappelijk bureau voor de voedsel voorziening in de Britse en Amerikaanse zones te Stuttgart heeft verklaard, dat er nog geen uitzicht bestond op verhoging van de rantsoenen in de Britse zone, welke op het ogenblik een waarde van ongeveer achthonderd calorieën per dag vertegen woordigen. Men verwacht het huidige broodrantsoen van vijftienhonderd gram per week te kunnen handhaven. Volgens de woordvoerder lag de verantwoordelijk heid voor de huidige voedselcrisïs voor ze ventig procent bij de Britten en de Ame rikanen namelijk door - het uitblijven van invoer en voor dertig procent bij de Duitsers, namelijk door het niet inle veren van binnenlandse voorraden. Het gebrek aan vlees voor realisering van de rantsoenen vindt volgens de woordvoerder zijn oorzaak in niet efficiënte werking van het Duitse bestuur. Mijnwerkers „langzaam-aan". Een woordvoerder van het Duitse con trole-bureau voor de steenkoolindustrie te Essen verklaarde, dat bijna 300.000 mijn werkers klaarblijkelijk een langzaam-aan- actie begonnen waren. De productie is in de afgelopen weken dagelijks duizenden tonnen omlaag gegaan. Besprekingen in Engeland. Op het Blitse ministerie van Buiten landse Zaken zijn hedenochtend besprekin gen begonnen tussen Bevin, minister van Buitenlandse Zaken, Lord Pakenham, mi nister verantwoordelijk voor het Britse bestuur in Duitsland en vier hoge func- Jefferson Caffery naar Washington terug? De Washingtonse correspondent van het Franse blad „I'Intransigeant" deelt mede. dat volgens zijn inlichtingen de ambassa deur der Verenigde Staten in Frankrijk, Jefferson Caffery, naar Washington zal worden teruggeroepen. Als reden wordt opgegeven, dat Caffery „een volkomen persoonlijke interpretatie van Trumans inzichten" geeft. Caffery zou worden vervangen door Herbert Matthews of Charles Behlen De Londense politiemannen hebben de naam kindervrienden te zijn. Bij de aan komst van de koninklijke familie kregen de kleuters de hulp van de bobbiesom ook een glimp van de koninklijke reizigers op te vangen. Onder: De Britse koninklijke familie is weer thuis uit Zuid-Afrika: De officieren en beman ning van de „Vanguard", het schip waar mede de reis gemaakt werd, nemen met een ovatie afscheid van de koninklijke passagiers, die op de valreep de hulde in ontvangst nemen. tionarissen van de Britse bestuurscommis sie in Duitsland, die gisteren uit Berlijn zijn overgekomen, n.l. sir Sholto Douglas, generaal sir Brian Robertson en hun eco nomische en politieke adviseurs sir Cecil Weir en sir William Strang. Na de bespreking van hedenochtend hoopt Bevin in staat te zijn morgenmiddag in het Lagerhuis iets definitiefs mee te delen over de Britse politiek in Duitsland, in het bijzonder met betrekking tot de voedselcrisis en de toekomstige organi satie van de Anglo-Amerikaanse zóne. Philips hervat productie in West-Duitsland Naar aanleiding van geruchten, dat de N.V. Philips voornemens is te gaan pro duceren in Aken, heeft de directie medege deeld, dat het inderdaad in de bedoeling ligt, in de loop van dit jaar in Alien en elders in West-Duitsland bepaalde produc ten te gaan vervaardigen. Kolenproductie in April817.839 ton De Nederlandse kolenproductie bedroeg in April (25 werkdagen) 817.839 ton tegen 835.307 ton in Maart (26 werkdagen en 1 Zondag). De gemiddelde productie per werkdag was in April iets hoger, namelijk 32.714 ton tegen 32.686 toil in Maart. De invoer bedroeg in totaal 354.351 ton. waarvan 259.448 ton uit Amerika, 83.216 ton int Duitsland en 11.667 ton uit Polen. In Maart werd in totaal 379.319 ton in gevoerd. De totale voor binnenlands ge bruik beschikbare hoeveelheid bedroeg 1.003.793 ton. In de 83.216 ton uit Duitsland inge voerde kolen zijn 13.142 ton bruinkoolbri ketten begrepen. Daarenboven werd uit Duitsland nog ingevoerd 12.953 ton bun kerkolen. De invoer uit Amerika was 28.000 ton hoger dan de raming. De in voer uit Polen daarentegen bleef 3.000 ton beneden de geraamde hoeveelheid. Deze ogenschijnlijk fraaie buitenplaats is een massale betonnen vesting, welke de Duitsers bij de Driebergseweg in Zeist lieten bouwen. Daar afbraak 300.000 zou kos tenlaat men het gevaarte voorlopig maar staan. Het heeft een vreedzamer bestem ming gekregen want in 't ondergrondse gedeelte worden thans champignons gekweekt. TWEEDE KAMER K.V.P. steil verlaging met 25 pCf. voor „De persoonlijke eigendom is één dei- zuilen van het maatschappelijk leven", al dus de heer De Wilde (A.R.) gedurende de financiële debatten Dinsdag in de Twee de Kamer naar aanleiding van het wets voorstel-Vermogensheffing ineens. „Behal ve dan voor wie niets bezitten", interrum peerde de heer Hof stra (Arbeid). „Toch wel", repliceerde de spreker; „als de Staat alles bezit, hebben zij nóg niets en zijn bo vendien hun vrijheid kwijt". Deze en dergelijke schermutselingen met de heer Hofstra en met de minister van Fi nanciën zelf kruidden het betoog van oud minister De Wilde. De overige sprekers hadden alle dezelfde bezwaren tegen het wetsontwerp. Het wa ren de heren Teulings, de financiële specialist der K.V.P., Van der Feltz (C.H.) en Bierema (Vrijheid;. Het ontwerp beoogt een heffing ineens van vermogens, welke 2 milliard moet op brengen. Dit „ineens" beteekent niet, dat de aangeslagenen terstond de hun opgeleg de som in haar geheel dienen te voldoen. In bepaalde gevallen kan de betaling over vijf jaar verdeeld worden. Kort geleden is de Vermogensaanwasbelasting ingesteld, die bijna 3y2 milliard moet opbrengen. Het bedrag van 5/2 milliard der beide belas tingen samen komt ongeveer overeen met het totaal der geblokkeerde gelden. Het streven van de minister is nu, zoveel mo gelijk door beide belastingen alle geblok keerde gelden op te slorpen. De heffing ineens is mede bedoeld als de sluitsteen van de geldsanering. Thans echter blijkt dat er ook na de hef fing-ineens nog geblokkeerde gelden over blijven. Zeer vele „kleine luyden", wier spaargelden geblokkeerd zijn, vallen niet onder het aanhangige wetsontwerp. De sprekers wensten echter unaniem, dat de blokkering met en na dit ontwerp geëin digd zou zijn. Ook vonden de sprekers de belasting druk ondraaglijk hoog, vooral voor het be drijfsleven, dat juist nu vernieuwing van outillage nodig heeft. De Katholieke fractie wil daarom bij amendement een verlaging van 25 procent over de hele linie. Voorts zullen velen, om aan hun aanslag te kun nen voldoen, niet alleen vermogensbestand delen als effecten en vaste goederen moeten realiseren, maar ook bedrijfsvermogen. Om hierin tegemoet te komen is de termijn op vijf jaar bepaald. De Katholieke fractie wil bij amendement deze termijn verhoogd zien tot acht jaar, waarbij dan over de laatste drie jaar rente moet worden betaald over het nog verschuldigde belastingbedrag. De K.V.P. heeft haar stem voor het ont werp niet 'afhankelijk gesteld van het aan nemen harer amendementen. De C.H. frac tie is tegen het ontwerp en ziet liever een gedwongen lening. De Communisten zullen ongetwijfeld vóór stemmen, al betoogde hun woordvoerder, de heer Hoogcarspel, dat men geen twee doch tien milliard moest heffen. De heren Hofstra en Schilthui s, beiden van de Partij van de Arbeid, toon den zich knappe verdedigers van het wets- voorstel. Minister Lieftinck legde uit, dat het ont werp gezien moet worden als een deel van het gehele saneringsplan, waartoe behoren de monetaire sanering, de vermogensaan wasbelasting, de budgetaire sanering en de conversielening. De heffing ineens is daar uit niet weg te denken. Indien dit ontwerp niet aangenomen zou worden, ware een consolidatie der vlotten de schuld onvermijdelijk, hetgeen zeker tegen 3 procent diende te geschieden. Tegenover de heer De Wilde, die gespro ken had van „de tweede onteigening zon der schadeloosstelling", zou de heer Lief tinck het slagwoord willen stellen: de hef fing ineens is de tweede poging tot schade vergoeding zonder onteigening. De totale opbrengst van 5>/2 milliard der beide hef fingen vormt een kwart deel der totale na tionale schuld. Minder kan al niet, doch bij een groter bedrag zouden zich bezwaren voordoen, waarvoor men halt dient te hou den. Grote volksverhuizing in China China beleeft op het ogenblik een van de grootste volksverhuizingen van zijn ge schiedenis. Nu het zachter weer is ge wor den. zijn millioenen door de oorlog ver plaatste personen, die in het voormalige vrije China hebben gewoond (grote gebie den. die nooit door het Japanse bezettings leger zijn veroverd), de weg terug begon nen naar hun vooroorlogse haardsteden in het thans bevrijde China. Het zijn meeren- deels boeren en handwerkslieden, die tij dens de oorlogsjaren hun aardse bezittin gen hebben verkocht om in leven te kun nen blijven. Naar schatting zijn anderhalf millioen personen onderweg naar het uit gestrekte gebied dat in de laatste acht jaar door de Gele rivier is overstroomd. Volgens officieuze bronnen te Sjanghai komen de vluchtelingen bij duizenden per dag in de vroeger overstroomde gebieden aan, die in de meeste gevallen slechts uit zandwoestijnen of met onkruid begroeide vlakten bestaan- De Joean heeft de Chinese afdeling van de UNRRA opgedragen tot in détails een drie-iarenprogramma op te stellen, dat de Chinese pers het meest grootse plan in de geschiedenis van China sinds het bouwen van de grote muur noemt. Dit programma beoogt meer dan twee millioen acres van de beste landbouwgrond op te eisen en nieuwe grond te winnen voor de vijf mil lioen personen, die hun bestaan hebben opgeofferd om de Japanners tegen te hou den. Naar schatting zijn door de overstromin gen van de Gele rivier de laatste jaren 5.500 dorpen verwoest. 300.000 personen gedood en 1.3 millioen mensen van hun haardsteden verdreven. M. J. T. BOS OVERLEDEN. De heer M. J. T. Bos, oud-rijksontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, is in de ouderdom van 78 jaar in Óve; veen overleden. De regering erken de indertijd zijn verdiensten door zijn be noeming tot ridder in-de-Orde van Oranje Nassau. Hel woord is aan. Santayana: Wie zich het verleden niet kunnen herinneren zijn ver oordeeld het te herhalen. Italiaanse kabinetscrisis kwam als een verrassing Dubbelzinnige houding der socialisten Zoals wij gisteren reeds meldden, is het Italiaanse kabinet van de Gasperi afge treden. De Italiaanse minister-president de Gasperi verklaarde, na kennis genomen te hebben van een communiqué van de be stuursraad der parlementaire fractie van de Italiaanse socialistische meerderheids partij. dat hij zijn mandaat niet langer kon uitvoeren en daarom besloten had het ontslag van zijn regering bij president de Nicola in te dienen. Het besluit kwam enigszins als een verrassing, omdat de premier, naar men verwachtte, zou trachten het land te be waren voor een volledige kabinetscrisis en zich zou beperken tot een verbreding van zijn regering naar rechts. Dinsdagavond echter had de socialistische party van Pietro Nenni besloten een afwachtende houding aan te nemen ten aanzien van de opneming van rechtse elementen in het kabinet. Gezegd werd dat de Gasperi niet kon voortgaan te regeren met rechts zowel als met links. De Gasperi heeft dit besluit uitgelogd als een weigering der socialisten om de coalitie voort te zetten. De eerste veronderstellingen over wie de kabinetsformateur zal worden, geven opnieuw de Gasperi een kans, hoewel ook enige oudere staatslieden worden genoemd, die dan een nationaal cenheidskabi.net zou den vormen. Genoemd worden Orlando, SCorza, Bonomi en Nitti. De grote vraag is echter wat de houding der communisten zal zijn. Nog onlangs hebben deze te ken nen gegeven dat zij bereid waren de .Gas peri in een bredere regering te blijven steunen, aldus Un. Press. HEMELVAARTSDAG Morgen, Hemelvaartsdag, verschijnt ops blad niet; onze kantoren zijn die dag gesloten. Antwerpse haven bestelt Nederlandse kraan Bij de aftocht der Duitsers werd Ant- werpens grootste drijvende kraan, een van 150 ton, opgeblazen. Daar de Belgische metaalindustrie tot nu toe geen drijvende kraan met groot hefvermogen heeft kun nen bouwen, heeft Antwerpen zich tot do werf „Gusto" in Schiedam gewend met het doel een nieuwe kraan van 150 ton te laten bouwen. Ook de vroegere kraan is door deze firma geleverd en tijdens een noodgeval werd zelfs een hefvermogen van 200-225 ton ontwikkeld. Genoemde firma heeft een offerte ingediend ten be drage van 32 millioen Belgische francs. Onderhandelingen over Korea beginnen op 20 Mei Un. Press meldt uit Washington, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall en de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Molotof zijn overeen gekomen om de Amerikaans-Russische commissie voor Korea de 20ste Mei te Seoul bijeen te roepen. Marshall vertelde Molotof Maandag in een nota dat hij de Amerikaanse commandant op Zuid-Korea, luitenant generaal John I-Iodge, opdracht heeft gegeven om onmiddellijke voorberei dingen tot de conferentie te treffen. Te zelfder tijd aanvaardde hij Molotofs voor waarden voor de bijeenkomst, zoals die in Molotofs nota van verleden week vervat waren. De voornaamste van deze voor waarden is dat elke Koreaanse fractie, wel ke zich verzet tegen de besluiten die de conferentie van Moskou in 1945 in zake een trusteeship nam, niet door de commissie m gehoor zal worden ontvangen. Britse vliegers op Ypenburg De Koninklijke Nederlandse vereniging voor luchtvaart houdt van 16 tot 19 Mei haar eerste internationale rally sinds de oorlog. In het kader van de openingsfees ten op Ypenburg wordt op 18 Mei eeil navigatie- en behendigheidswedstrijd ge houden, waaraan vliegers uit Engeland, Denemarken en Nederland zullen deelne men. De Engelse en Deense vliegers zijn die dagen de gasten van deK.N.V.L. Zij komen Vrijdagmiddag om half vijf op Ypenburg aan. Er staat onder andere een bezoek aan Amsterdam en Schiphol en aan de Philips- fabrieken in Eindhoven op het programma. Onder de Engelse deelnemers aan deze rally bevindt zich Air vice-marshal Bor- ton en als vertegenwoordigers van de Britse Royal Aero Club, de heren Kenneth Davies en H. W. H, Moore. Behalve door de vliegfeesten zal er ook door de komst van deze Britten een verscheidenheid van vliegtuigen te bewonderen zijn op Ypen burg. Zo komen de buitenlandse gasten onder andere met Austers. Proctors, Mes sengers. Lockheeds en Consuls. Weerbericht EINDE HITTEGOLF. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Tijdelijk meer bewolking mot vooral in dc avond en nacht op vele plaatsen regen- of onweersbuien Morgen over dag veel minder hoge temperaturen dan vandaag. Meest matige naar Wes telijke richtingen omlopende wind. 15 Mei: Zon op 4 48 uur. onder 20.26 uur Maan op 3.20 uur. onder 13.52 uur 16 Mei: Zon op4 46 uur. onder 20.27 uur Maan op 3.34 uur, onder 15.08 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1