Het oude canapétje Op veel kopers maar weinig klagers Predikbeurten Dr. Gani verklaart het Indonesische standpunt ten aanzien van de economische besprekingen Zand voort is niet ontevreden, maar. Verslagen Betaal niet te veel! staat als devies op jiet Prij zenboekje, dat de regering als de lievelingslectuur van iedere Nederlander wenst te zien. Overbodige raadgeving! In deze tijd van toenemende geldschaarste is iedereen er op uit, zo goedkoop mogelijk te leven, ten minste als hij op normale wijze een nor maal levensonderhoud verkrijgt. De direc ties van schouwburgen, concertzalen en bioscopen kennen de uitwerking van dit verschijnsel maar al te goed. Intussen: het Prij zenboekje is niet de irste en enige hulp, die van overheids wege wordt gegeven om de consument zo veel mogelijk waar voor zijn geld te ver schaffen. Reeds geruime tijd stimuleert zij Je uit particulier initiatief voortgekomen prijzencommissies, die in alle gemeenten i langzamerhand zijn ingesteld. Ook te Haarlem, waar er zelfs twee zijn, één voor het Noorden en één voor het overige gedeelte der stad. De bedoeling van de prijzencommissie is op tactvolle wijze koper en verkoper tot elkaar te brengen, wanneer over de berekende prijs een geschil is gerezen. Hebben deze commissies nu druk werk? Staan de klagers op Dinsdag- en Donder dagmiddag in lange files te wachten, (ot zij hun verbolgenheid over „die af zetter van een winkelier" op de tafel van de commissie kunnen lozen? Niets van dat alles. Zes, acht klachten op een middag. Driehonderd in een half jaar. Niet meer. Over het algemeen gaan de mensen tevreden weg. De winkelier, die dikwijls uit onwetendheid teveel berekend heeft, geeft dit gedeelte weer de cliënt terug. En vertrekt met een waarschuwing, dat het niet meer mag voorkomen. Tot nog toe zijn er nog geen recidivisten geweest. Een voorbeeld van de coulance der han delaren: iemand had in Augustus van het orige jaar een ameublement gekocht voor 650.In October werd de prijs hiervan officieel vastgesteld op f 480.De koper merkte dit eerst in April en overlegde de zaak met de Prijzencommissie, waarop de verkoper bereid bleek f 50.te resti- iuëren. De meeste moeilijkheden en dan ook de meeste klagers leveren de kleermakerij en de onderhuur van woningen op. In 't laatste geval gaan de benadeelden uit persoonlijke overwegingen het niet willen verstoren van de goede betrekkingen met de mede bewoner slechts schoorvoetend naar de Prijzencommissie, die deze zaken ook voorzichtig en in nauwe samenwerking met het Bureau voor On roerende Zaken behandelt. De kleermakerij vormt voor alle partijen een hachelijke materie omdat dit vak een legio getal mogelijkheden kent om van oud nieuw en van nieuw oud te maken, waar- •oor dan ook weer evenveel prijsvaststel lingen bestaan, zodat het geen wonder is, dat noch de kleermaker, noch de klant, noch soms ook wel eens de prijzencommissie self ,,er uit" kunnen komen. De indruk van de leden der prijzencom missies is, dat de Haarlemse middenstand rijn functie behoorlijk waarneemt, waar uit voor een deel het kleine aantal klach- WOENSDAG 14 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAÖ Het werk der Prijzencommissies Weer dam veertig jaren lang had zij de zorgen ran moedier helpen dragen. Door vernieuwing van haar noodzakelijke iraagkrachit bleef zij nog weer een twintig aren meegaan en moeder die inmiddels oma ras geworden werd zelf te zwak om haar net de schoonmaak te verplaatsen. Zo be- loot zij haar te -brengen in VEILINGLOKAAL „QUINTO" LANGE RAAMSTRAAT 14, Haarlem laar vond zij weer een goede verzorgster., lud'e canapé, U volgen vele artikelen. Breng led'en in of laat afhalen voor de veiling van Mei a.s. (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Mei 1847. GEHUWD: 13 Mei. F. J. Kragt en R. Blok; J. II, Boxhoorn en W. Kuipers. BEVALLEN van. een zoon: 10 Mei, J. A. C. lazen-berg—Muijs; 'lil Mei, J. A. A. Hoes—v. aren; E. E. v. d, WeidenVermeulen; 12 Mei, Pol-Heitlager; D. L. Ubels-Woodward; 13 Hei, M. v. d. Hurk—Kinders; T. Baas—Bockweg; LambersStevens. BEVALLEN van een dochter: 10 Mel, S. d. iraber—Setager; ri Mel, S. t. Haar—Kort; C. tut—iDuivenvoorden; 12 Mei, G. M. Beek— T. Zandberg—Schipper; E. A. A. Boon ■Bohres; J. M. C. Men'ke—Hendrix; G. Teeu- d. Meij; C. W. Wassenaar—v. Dana; M. LeeuwenKoops; 13 Mei, M. E. Bis- leijer—d. Haan; A. Meisner—v. d. Nouwland. OVERLEDEN: 8 Mei, N. Textor, 73 j„ Juliana- 9 Mei, J. S. Heijdeman, 81 j., Kleverpark- C. J. W. Pijl—Rij,keboer, 33 Gasthuls- 10 Mei, C. A. M. J. Bredemeijer—v. Tin- 71, Garenkokerskade; T. F. Veenings— Ilesser, 50 j„ Klaverstraat; J. H. v. d. Broek, j„ Hagestraat; E. H. H. Berends—Groeneveld, j,. Wagenweg; 11 Mel, A. E. Honkoop, 3 m,, ÜJnstraat; A. v. Dam, 74 j., Kamperlaan; J. Arbon, 79 j.. Tafelbergstraat; 12 Mei, J. v. d. loort, 70 j., G. d, 1. Reijstraat; c. J.» Zonne- d, 71 j., Hazepaterslaan; J. M. Bergmans, 65 Verspronckweg; H. Raaphorst, 80 j., M. v. ieemskerkstraat. IURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL GEBOORTEN: M. Guds—van Teijlingen, d.; v. Eerden—E. G. v. Wassenaar, z.; A. v. riffen—v. Riessen, d.; J. A. Rutte—SChoone, C. KohierAlbers," z.; M. J. Sohol-tz loebrugge, d. ONDERTROUWD: D. H. Nijland en M. Ver- ,-ei.iN, de Boer en C. A, Lammerse; Th. Wll- emse en A. F. Diibbetz; F. E. M. Plouvier en M. Crone; X. de Veij en J. J. G. v. ^Scker. GEHUWD: G. B. Zwetsloot en C. D. M. Busch- lan; A. J. H. Roelofs en W. J. L. Cappelle; M. Rutte en A. Vink. OVERLEDEN: Wed. J. Vissers—de Zeeuw, 84 J. Vennlk, 64 j. ij.cndn voor Haarlem WOENSDAG 14 MEI Frans Hals Theater: speciale voorstelling Pareh", 8 uur. HBS a, Raaks, lezing J. Wagcr „AlUagsprobleme und Erziehungskunst". 8 Frans Hals: „La route du bagne", toeg, lt fov. 18 j„ 2.30. City: ..2000 vrouwen", toeg. bov. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Mijn meisje is een gangster", 2.00, 7.00 en 9.15 uur. tembrandt: „Morgen is voor eeuwig", toeg. K>v. 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Een van leven en dood", toeg. bov. 14 j.. 2.30, en 9.15 uur. Luxor: „Ridder der wraak", 7.00 cn 9.15 uur. DONDERDAG 15 MEI Stadsschouwburg: „De reiziger zonder ba- 8 uur. Bioscopen: Middag- (twee voor- lellingen) en avondvoorstellingen. VRIJDAG 16 MEI. Stadsschouwburg: Gala-voorstelling ten bate Kinderzorg ..Ciske de aRt". 8 uur. Gemeen- tlijk Concertgebouw: Koor Katholiek Haar- ?m, concert. 8.15 uur. Bioscopen: Middag- en vondvoorstellingen. ten verklaard kan worden. Voor een ander deel ligt dit ook aan de geringe bekendheid van het publiek met het instituut der prij zencommissie. Inderdaad gaat het vaak maar om een ..centenkwestie". Maar het feit, dat in Haarlem de minimum in plaats van de maximum broodprijs geldt ook een cen tenkwestie! geeft wekelijks een bespa ring van 8 tot 9-000 gulden! En in dit licht bezien werkt ook de prij zencommissie mee aan de bestrijding van het inflatiegevaar. Deze strijd is waard, dat hij gewonnen wordt en daarom geven de leden der commissies zich met geest drift aan hun werk. Juist omdat de loon- en prijspolitiek der regering aller mede werking verdient en nodig heeft, is het te wensen, dat het spreekuur op Dinsdag middag in het gebouw Kruisweg 74 en op Donderdagmiddag in de Zaanenstraat 18 drukker bezocht wordt, dan tot nu toe het geval was. Toneel „De man, die terugkwam" Opvoering door de R.K. Rederijkerskamer „Alberdinck Thijm" De R.K. Rederijkerskamer „Aliberdindk Thijm" heeft gisteravond in de Stads schouwburg een daad van piëteit verricht met de vertoning van „De man die terug kwam", het nog niet eerder gespeelde stuk dat de onlangs overleden schrijver Gerard Nielen tijdens de oorlog heeft voltooid en dat het laatste werk zou worden van deze voor het dilettantentoneel zo vruchtbare auteur. De vrouwelijke hoofdpersoon, Clara, heeft twintig jaar geleden haar jeugdliefde ver loochend voor de kunstschilder Westerveld, in wie zij een betere partij vermoedde. Doch toen het aanvankelijk succes week, maakte zij met haar voortdurende verwij ten het haar man zo lastig, dat deze naar het buitenland vertrok. Haar dochter, So phie, is van deze tragedie op de hoogte, maar de beide jongere zoons leven in de waan, dat hun vader gestorven is, Clara, die naar het zeggen van haar man steeds haar verstand, maar nooit haar 'hart raad pleegt, heeft Sophie op haar beurt haar jeugdliefde doen verloochenen voor een beter -gesitueerd jongmens;heeft Frits, de oudste zoon, gekoppeld aan de dochter van een welgestelde zakenman en verbiedt Henk, de jongste, zijn liefde voor de schil derkunst en voor de eenvoudige timmer mansdochter Dora, die bij haar op het ate lier werkt. Want Clara is als zakenvrouw een costuumzaa'k begonnen. Na twintig jaar keert haar echtgenoot terug, nu een man in bonis, en hij blijft als „Oom Bart" in huis wonen zonder dat de kinderen vermoeden, dat de vriendelijke en verstandige huisgenoot, die al de ont spoorde levens weer in de rails licht 'en al de scheve situaties rechtmaakt, hun vader is. Het wel wat melo-dramatische slpt brengt de onthulling. De vondst is aardig en de eerste twee bedrijven doen verwachtingen ontstaan voor het laatste, waarin de auteur echter teveel dramatische gebeurtenissen opeen- hoopt om nog au sérieux te worden geno men. Ook lijdt het effect onder de te abrupte overgangen tussen de diverse, scènes, en de te nadrukkelijk aangekon digde motieven bij het op en afkomen der personages. Maar verder laat het stuk zich goed spelen, al zou het bij een wat vlottere regie 'minder zijn tekorten onthullen. De acteurs en actrices hebben zich met over gave van hun taak gekweten. H. G. CANNEGIETER. Niet alleen de Betuwe, ook de Beemster is als een sprookje, nu de vruchtbomen in bloei staanVerscheidene kunstschilders trachten de kortstondige bloesempracht vast te leggen. Muziek De vierde avond van de Beethoven-serie In de „Prometheus"-ouverture schitte ren minder prometheïse vonken van Beet hoven's genie dan in vele andere zijner werken. Luchtig, speels van karakter staat ze zo'n beetje tussen het eerste Allegro der eerste Symphonie, waarmee ze formele, en de finale van het Strijkkwartet op. 59 no. 3 waarmee ze motivische verwantschap heeft. De blazers waren Dinsdag hier op hun best: de aan de strijkers toevertrouwde figuren misten, evenals later op de avond die in de finale der 4de Symphonie, de absolute zekerheid die nodig is om ze ook in het pianissimo tot in de hoeken der zaal verstaanbaar te maken. Hoe is 't anders te verklaren dat men soortgelijke figuren door een strijkkwartet dus met enkelvoudige bezetting van elke partij uitgevoerd, in dezelfde zaal wél ver staan kon? Het vierde Pianoconcert had ik in de loop der jaren hier behalve door de Russen Arthur Rubinstein, Nic. Orloff en vele anderen ook reeds een paar malen door Willem Andriessen horen vertolken. Nieu we gezichtspunten kon zijn spel dus niet openen; zijn vitale en enthousiaste voor dracht is echter steeds boeiend. Een pia nistisch effectvolle eigen cadens met een merkwaardige herinnering aan zijn gelief de Nocturne op. 62 no. 1 van Chopin er in completeerde zijn vertolking. De samen werking van het orkest onder Marinus Adam was over 't geheel goed; alleen bij het begin bestond er enig verschil van tempo-opvatting, dat echter spoedig geni velleerd werd. Bijzonder stemmingsvol klonk als steeds het middendeel. In het eerste Allegro der vierde Sympho nie trachtte Adam door een aanmerkelijk tempoverschil bij intrede van het tweede thema het reliëf te verhogen, Of dit nodig is, daarover verschillen de meningen. In elk geval bewijst dit evenals kleine terug houdingen vóór het intreden van nieuwe muzikale frazen een op zich zelf loffelijk streven om sleur te vermijden. K. DE JONG. De terugkeer der „Vrijwilligers" Mr. Proper bepleit vernieti ging van raadsbesluit Het lid van de Haarlemse gemeenteraad mr. M. D. Proper (C.P.N.) heeft Gedepu teerde Staten van de provincie Noordhol land verzocht de brandweerverordening welke de raad van de gemeente Haarlem op 19 Maart 1947 aanvaardde, voor vernie tiging bij de Kroon voor te dragen daar deze verordening in strijd zou zijn met de wet. Mr. Proper haalt daarbij een beschik king aan van de minister van Binnenland se Zaken van 24 Augustus 1945, waarbij, deze besloot dat de beroepsbrandweer, voorlopig zou worden gehandhaafd in een aantal gemeenten, waaronder Haarlem. Deze beschikking is nog steeds van kracht en daarom had de gemeenteraad van Haarlem niet de bevoegdheid een brand weer in het leven te roepen, waarbij het element der vrijwilligheid zal overheersen. Ons bleek bij informatie ter Provinciale Griffie, dat deze aangelegenheid nog steeds diepgaand door Gedeputeerde Staten be studeerd. wordt. Een beslissing op korte termijn over het onderhavige raadsbesluit is dan ook niet te verwachten. :r. Doopsgez. Gemeente, 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Geref. Gemeente, Haarlem, 10 30: W. R. M. Noordhoff. Oud Ger. Gem., Park laan 21, 3.30: Dr. E. van Dijk van den Haag. Geref. Gemeente, Parklaan 21, 6.00: Ds L. Rijksen. BLOEMENDAAL, Geref. Kerk, 9.00: Ds, P. J. Riohèl van Heemstede. OVERVEEN, Geref. Kerk, 10.00: Ds. W. Fijn van Draat. REPUBLIKEINS COMMENTAAR Voor radio Djokja is een verklaring voorgelezen van dr. A. K. Gani, de repu blikeinse minister van Economische Za ken, als antwoord op de Nederlandse uit eenzetting over de vertraging in de eco nomische besprekingen. De minister zeide deze kwestie, niet op dezelfde wijze te willen toelichten als in het Nederlandse communiqué gedaan was, namelijk door beschuldiging van de andere partij. „Een republikeins voorstel, dat in over eenstemming is met Linggadjati en de democratische beginselen, werd door de Nederlandse regering absoluut onaan vaardbaar geacht, daar zij het bestaan van een afzonderlijk orgaan voor in- en export in de daarbij betrokken gebieden van de federatie niet wil erkennen, zelfs niet wanneer nu reeds een regeling getrof fen wordt om deze afzonderlijke organen uit te bouwen tot organen van de fede ratie. die dan zullen optreden voor geheel Indonesië overeenkomstig de bepalingen van Linggadjati. Doordat dit voorstel van Nederlandse zijde is verworpen, blijft thans de export uit alle ndonesisehe havens geblokkeerd, in verband met de op 28 Januari door de Nederlands-Indische regering getroffen regeling, welke prac- tisch neerkomt op blokkade van de repu bliek. Hierdoor blijven de producten bui ten bereik van de internationale handel. Wat de voorraden ondernemingsproduc- ten betreft heeft de republiek verklaard bereid te zijn deze direct beschikbaar te stellen voor de export om in het huidige wereldtekort te voorzien, indien wordt vastgesteld we 11c percentage van de goe deren aan de republiek toegekend. Omtrent de teruggave van particuliere eigendommen van niet-Indonesiërs heeft de republikeinse regering zich op het standpunt gesteld, dat die eigendommen, welke zich in het de facto gebied bevinden, teruggegeven worden, met uitzondering van de bedrijven van openbaar nut, welke genationaliseerd zullen worden, en waar voor de eigenaren schadeloos gesteld zul len worden Hiertoe behoren o.m. 9poor- en tramwegen en andere communicatie middelen en gas- en electriciteit kracht centrales. De teruggave zal geschieden volgens overeenkomst van Linggadjati na de op richting van een gemeenschappelijke com missie als bedoeld in artikel 14, waarvoor Burgemeester H. van Alphen Neen, ik kan niet zeggen, dat Zandvoort ontevreden is over het hier reeds bereikte wat de Wederopbouw betreft zo zei ons Burgemeester H. van Alphen maar ver heugd kunnen wij toch ook niet zijn- De tevredenheid betreft de bouwplan nen voor arbeidswoningen. Het complex van 41 huizen nabij „Ons Huis" is al aar dig gevorderd. Het is aan te nemen, dat de bewoners er aan het eind van Augustus kunnen intrekken. Een complex van 18 woningen in Plan Noord is aanbesteed en ook al gegund. Voorts wordt de aanbesteding voorbereid voor de bouw van 42 woningen ten N. van de Kerkstraat. Bij elkaar dus 101 arbeiderswoningen. Dit is, als men met verschillende andere gemeenten vergelijkt, niet slecht. Maar wij kunnen daarnevens niet de ogen sluiten voor het feit, dat van het grote plan van Ir. G. Friedhoff voor de Wederopbouw van Zandvoort de arbeiderswoningbouw, is daarvan slechts een onderdeel nog zeer weinig kon wor den uitgevoerd. Zandvoort deelt de teleur stelling die vrijwel alle gemeenten moeten dragen, dat de Wederopbouw- plarmen in een veel trager tempo uit gevoerd kunnen worden dan aanvankelijk gehoopt en verwacht was. Kort na de oor log dachten wjj zo vervolgde de burge meester dat het bouwen van ons Nieu we Zandvoort een quaestie zou worden van misschien 7 of 8 jaar, maar nu zullen wij blij zijn als in die tijd de helft zal zijn uitgevoerd. Misschien wordt het nog min der. Maar, wat wij doen aan de uitvoe ring van dit plan, moet goed zijn. Anders wachten ons de verwijten van het nage slacht. Zandvoort is gelukkig weer zover her steld, dat het enige duizenden badgasten kan ontvangen. Wij moeten evenwel van de vreemdelingenindustrie bestaan en daarom is het nodig, dat onze ontvangst mogelijkheden vergroot worden. Anders wordt Zandvoort teveel een plaats waar alleen dagjesmensen kunnen komen. Er is behoefte aan een flink hotel op de plaats waar vroeger Groot-Badhuis stond. Ook moeten wij zo spoedig mogelijk een con certzaal hebben. Er is gelukkig zekerheid, dat nu in 1948 het nieuwe Zuiderbad gebouwd kan wor den, al is het dan ook nog alleen de onder bouw, bestemd voor het eigenlijke bad- bedrijf. Zo blijft Zandvoort vertrouwen in de tcekomst stellen. Al zal het wat langer duren dan wij aanvankelijk gedacht heb ben, wij zijn overtuigd, dat het Nieuwe Zandvoort zal verrijzen! Maurice Schumann spreekt in Haarlem De bekende Franse politicus Maurice Schumann, voorzitter van de M.R.P., de vooruitstrevende Franse Katholieke volks partij, zal Zaterdag aanstaande om drie uur in het Katholieke meisjeslyceum de Dreef 22 voor de Amities Catholiques Francaises" een niet-politieke lezing hou den getiteld: „De volgende oorlog zal niet plaats hebben." Gedurende de oorlog was hij bekend als „de stem uit Londen" bij de Franse uitzen dingen uit Engeland. Tevens is hij redac teur-buifenland van verschillende Franse tijdschriften. Vijftien jaar geëist tegen inwoner van Vijfhuizen De 44-jarige J B. H. uit Vijfhuizen, die in de NSB carrière had gemaakt als col porteur, blok- en groepsleider, had zich in Mei 1943 bij de Landstorm Nederland ge meld, waar hij afgericht werd als granaat werper en als zodanig gebruikt werd bij de verdediging van het Kempenkanaal in 1944. De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam eiste tegen deze verdachte, die door getuigen als een „pro fiteur" gekenschetst werd en die tot het einde toe in een Duitse overwinning ge loofde, vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. Uitspraak op 27 Mei. Amerikaanse bollen-import in gevaar Een Nederlands deskundige te Washing ton heeft tegenover United Press ver klaard dat de Nederlandse autoriteiten zich ernstig bezorgd maken over het Ame rikaanse wetsontwerp tot wijziging van de planten-quarantaine wet van 1912, Deze wijziging heeft reeds de Senaat gepasseerd en is op het ogenblik in behandeling bij de landbouw-commissie van het Huis van Af gevaardigden. Het amendement zou aan de minister van Landbouw de bevoegdheid geven de invoer van kwekerijproducten en bloem bollen te beperken. Bovendien voorziet het in een quaranta>ie-periode na de invoer, zodat de geïmporteerde bloembollen enige tijd onder controle zouden moeten blijven. Volgens deze deskundige heeft de Ne derlandse regering het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken mede gedeeld dat de Nederlandse handel ernstig in gevaar gebracht zou worden, als de wet werd aangenomen. e Nederlandse export naar de Ver. Staten beliep in het afgelopen jaar een waarde van ongeveer 14 millioen dollar, waarvan ongeveer acht millioen in bloem bollen. SCHEEPVAART Boissevaln, Ader.—Batavia. 12 Mei op 9' 53" en 66' 02" O. Indrapoera. Rotterdam—Java. 12 Mei Suez gepasseerd. Kola Agoeng. Aden- Singapore, 12 Mei op 10" 22" N. en 60' 29" O. Johan v Oldenbamevelt, Amsterdam—Batavia pass. 12 Mei Gibraltar. Kota Gede, 12 Mei van Makassar naar Batavia. K. N. S. M. Hallirogdal, 12 Mel van Ply mouth naar Amsterdam. Cottica, 11 Mei van Paramaribo naar Trinidad. Helena, 10 Mel te Curaago. Titus, 10 Mei van Puerto Cabello naar La Gualra. Bessa, 12 Mei te Trinidad. Gordias, 10 Mei van New York naar Curacao. Roelf, 13 Mei te Amsterdam. HOLL. AFRIKA LIJN. Randfonteln, 11 Mei te Dar es Salaam. Kllpfontein, 12 Mei te Mar seille. Triland, 12 Mei van East-London naar Durban. Slngkep, 12 Mei te Lorenzo Marques. MIJ. NEDERLAND. Salawati, 11 Mei van Madras naar Rangoon. Poelau Laut, 12 Mei van LTmutden naar Batavia. Sumatra, 4 Mei ie Be- lawan. Hugo de Groot, 8 Mei van Batavia naar Balikpapan. Madoera, 6 Mei Aden gepasseerd. Nieuw Holland, 8 Mei te Belawan. Roepat, 8 Mei Aden gepasseerd. TJlkampek, 8 Mei te Be lawan. Mapia. 11 Mei van Singapore naar Pa- cifickust. KON. HOLL. LLOYD. Van der Velde, 12 Mei te Amsterdam. Delfland, 12 Mei uitreis van ernambuco. JAVA-CHINA-JAPANLIJN N.V. Tjltja- lengka, 15 Mei te Manilla naar Batavia 2 Juni aankomst. Tjlsadane, 16 Mei te Muntok naar Shanghai 27 Juni aankomst. Tjlbadak. 13 Mei Kobe naar Soerabaja 16 Juni aankomst. reeds republikeinse candidaten zijn voor gesteld. Het tempo van de teruggave langs deze weg hangt geheel af van de oplos sing van het hangende verschil tussen de Indonesische- en de Nederlandse delegatie omtrent artikel 14 zelve. Door de Nederlanders wordt teveel ge dacht aan een eenzijdige uitleg, welke gaat in de richting vjui de „Hoge Veluwe", daarbij haar eigen Linggadjati scheppend, en de Indonesiërs houden zich aan het echte Linggadjati, dat volledig rekening houdt met het zelfstandig bestuur van de republiek. Zou dit verschil in uitgangs punt niet kunnen worden opgelost, dan zou, om alle daaruit voortvloeiende moei lijkheden tot een spoedige oplossing te brengen, vermoedelijk arbitrage moeten ■worden ingeroepen", aldus besloot dr. Gani. Weer een Oudhollands spel op de ruïne van Brederode Onder voorzitterschap van mr. W. Vorstman hield „Santpoorts Bloei" in de bovenzaal van het Jeugdhuis haar jaar vergadering. In zijn openingswoord bracht mr. Vorst man o.m. dank en hulde aan zijn mede bestuurslid de heer Dol voor de wijze, waarop hij het „culturele beleid" der ver eniging voor zijn rekening had genomen inzake het organiseren van de Ruïne van Brederode-avond en de filmavonden in het Jeugdhuis. De secretaris memoreerde in zijn jaar verslag eveneens het verdienstelijke werk van de heer Dol. Tevens voegde hij er nog aan toe, dat de mogelijkheid bestaat, dat ook dit jaar wederom op de Ruïne van Brederode een oud-Hollands spel zal wor den opgevoerd. Het voortbestaan van de filmavonden schijnt eveneens voor de ko mende winter verzekerd te zijn. De aftredende bestuursleden, de heren Visse, Tabernal, Jonker en De Vries wer den bij acclamatie herkozen. Mr. Vorst man werd na schriftelijke stemming tot voorzitter herkozen. Morgen begint muziekconcours in het Bloemendaalse Bos Zoals wij reeds berichtten wordt morgen en Zaterdag het muziekconcours van de Noord hollandse Bond van Chr. Harmonie- en fanfa recorpsen in het Bloemendaalse bos gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Chr. Harmonievereniging „Sursum" te Bloe- mendaal. Aan het concours gaat een jubileumsconcert vooraf, dat hedenavond om 8 uur in het Bloe mendaalse bos door „Sursum" onder leiding van de heer J. A. Meng gegeven zal worden. Morgenochtend wordt om half twaalf bij het Pannekoekenhuisje een aubade gebracht aan het gemeentebestuur en andere autoriteiten. Om 12 uur begint bij de Zomerzorgerlaan een tambour- en marswedstrijd. Van 14—21.30 uur zal een coneertwedstrijd plaats vinden in het Bloemendaalse Bos. Vrijdagavond 16 Mei geeft „Johez" uit Haarlem, directeur J. A. Meng, een concert ln het bos. Zaterdag 17 Mei wordt om 14.15 uur een tambour- en marswedstrijd gehouden, en van 15—49 uur weer een concertwedstrijd ln het bos. Het con cours wordt besloten met een concert, dat ge geven 2al worden door „Wilhelmina" uit Sant poort, onder leiding van de heer J. Groot. De volgende verenigingen zullen aan het concours deelnemen: „Patrimonium" uit Enk huizen en Amsterdam; „Solf Deo Giqria" uit Weesp, Amstelveen, K. Z.dljk, Zaandam en Am sterdam; „Crescendo". Hoorn; „Nut en Ge noegen", Edam; A. D. V. E. N. D. O.. Broek op Langendijk; „Valerius", Urk; „Excelsior", Texel; „De Bazuin", Utrecht; „Dient den Heer", Amsterdam; „Artl et Religioni". Haar lem; „Crescendo", Oostzaan; „Sursum Corda" uit Krommenie en Andijk-O. en de Oranje Harmonie Kapel, Wormer. Prof. Polak regeringscommissaris bij de Hoogovens Bij beschikking van de minister van Fi nanciën is benoemd tot Regeringscommis saris bü de N.V. „Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken" Prof. Dr. N. J. Polak, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Internationaal Cultureel Centrum Zaterdagmiddag zal burgemeester d'Ailly in Amsterdam het geheel herbouwde Pa viljoen Vondelpark openen, waar de zetel gevestigd zal worden van het Internatio naal Cultureel Centrum. De bedoeling van de directeur en initia tiefnemer Herman van den Eerenbeemt, in de kunstwereld geen onbekende, is om hier een gelegenheid te scheppen, waar leidinggevende figuren uit de handel, in dustrie, het verkeer, de staatkunde, het onderwijs, de kunsten en wetenschappen elkaar kunnen ontmoeten in een prettig milieu om door nieuwe kennismakingen en uitwisseling van gedachten hun leven te verrijken en te verdiepen. Tevens zullen jonge kunstenaars hier hun werk kunnen exposeren of voordra gen en het is aan te nemen, dat dit een zaak is. die bij de heer Van den Eeren beemt zeer zwaar weegt. Hij, die het Vondelpark-paviljoen ge kend heeft in de tijd dat het er uit zag als een derde klas-wachtkamer van een ver laten station, zal zijn ogen uitwrijven, als hij de metamorphose aanschouwt die het gebouw heeft ondergaan. Er is een con greszaal gekomen, een expositiezaal, een conferentie-kamer en naast deze plaatsen waar het geestelijk element de boventoon voert, is er ruimschoots gelegenheid om de materiële verzorging tot zijn recht te la ten komen. Eén van de aardigste ideeën is wel. dat men zich hier kan verpozen te midden van een steeds wisselende, continue expositie van artistieke zaken, die ongetwijfeld een sfeer zullen scheppen, die men elders niet vaak zal vir.den. Het I.C.C. zal het karakter van een „club" dragen, waarvan men uitsluitend op uitnodiging donateur kan worden. Dr. Henri Conradi over existentie-philosofie Vrijdag 16 Mei houdt Dr. Henri Conradi in de Begijnhofkapel te Haarlem de tweede van zijn reeks lezingen, welke de existentie-philosophie als onderwerp hebben. Gaf hij op de 2e Mei een historisch exposé van de ontwikkeling, zo als deze zich van Blaise Pascal tot Jcan Paut Sartre voordeed, in zijn tweede lezing hoopt Dr. Conradi „Kierkegaard en het wezen van de angst" te behandelen. Daar de moderne existentie-philosophie de factor „angst" een grote waarde toekent en Sören Kierkegaard een van de meest diepgaande denkers op dit Interessante terrein is geweest, belooft ook dc tweede voordracht van groot belang te worden. J r\E VERKEERSLICHTEN happen mee- dogenloos in de verkeersstroom: schei dende de wachters van de rijders, veroor zakende moedelozen en triomfatoren, dui zend keren per dag. Ter controle staat verderop een aanzienlijke gestalte in een leren jas, welker taak het is, wederspan- nige oranje-doorsluipers tot de orde en de bon te dwingen. „Hap", zegt het oranje licht en de straat naar liet Verwulft puilt plotseling uit van een bonte verscheidenheid aan voertuigen. Als een raket stuift er echter een knette rende éénpitter uit te voorschijn, reppend de wieltjes en gebogen de berijder. Hij moet vermoedelijk nog voor het middag uur in Constar.tinopel zijn, waar een sui kertante woont. Maar de leren figuur ver derop heeft geen gevoel voor suikertantes, ook al wonen zij in het Nabije Oosten, dat met één cylinder voor de noen bereikt moet worden, en hij gordt zich ten strijde. Een indrukwekkend-blauwe zijspancombi- natie gaat hem bijstaan. Een elegante voet beweging doet vijfhonderd kubieke centi meters benzine damp per vijftigste secon de door de Haarlemse lentelucht daveren en de blauwe nachtmerrie van alle ver- keerszondaren bulderbast achter het één- pittertje aan, enige meters gesecondeerd door de Botermarkse jeugd, die met de vinger in de neus de gulden uren heeft staan verdrijven bij het wonder der Haar lemse motorpolitie. Het Houtplein schudt van het geweld, wanneer de leren motorman het verschiet, waar ergens een kleine stoomfiets nog on bezorgd voorthuppelt, tegemoet snelt. De bomen van den Hout schudden desgelijk. Op het rechte stuk van de Heerenweg be gint de ongelijke strijd tussen de rivalen, waarvan de man-aan-de-kop zijn benarde positie nog niet kent, cn derhalve geniet van zijn zingende uitlaat. Wanneer hij echter terugblikt over het afgelegde circuit, ontwaart zijn bebrild oog een puur- blauwe vlek, die zich uitbreidt tot een motor met zijspan en vervolgens luide aan het ronken slaat Het ongelukje met het oranje stoplicht is niet tot zijn haastige gedachten doorgedrongen, want de suiker tante in Constantinopel, of misschien is het wel Rotterdam, voert kennelijk de boventoon in het brein des koprijders. De „zware blauwe" brult vreemd en hokkend- Het hokkende van dit brullen ontgaat de politieman aanvankelijk, maar wanneer de drie wielen van zijn vlugge ronkert ondanks het vele gas, dat er boven gegeven wordt, aan snelheid verliezen, moet de achtervolging worden afgebroken. De man van het service-station moet het bekende vuiltje in de carburator consta teren en hij begrijpt niet helemaal, waar om deze politieman niet antwoordt op zijn waarheidsgetrouwe opmerking, dat „zo'n klein Eysinkie, zoas d'r daarnet langs dok- kerde. soms betrouwbaarder is dan een slee van een BMW." J. F. TaxiBei 1 3 o O O DAG EN NACHT BINNENLAND Op het voorplein van de Bernhard kazerne to Amersfoort werd in aanwezigheid van Prins Bernhard de standaard van het voormalige 4e Regiment Huzaren door de oud-commandant, de Luitenant-Kolcnel J"hr. S. M. A. A. A. de Marees van Swlnderen overgedragen aan de commandant van het eerste verkcrinlngsregi- ment, overste O C. G. M. Janssens. De grote Friese landbouwtentoonstelling zal deze zomer 10 hectare aan oppervlakte be slaan. 24 cn 25 September zullen speciale fok- eedagen worden en verder staan panrden- sportevenementen. een voetbalwedstrijd en an dere attracties op liet programma. Op de Waal bij Tiel is een motorvlet ge laden met clie cn benzine ln brand gevlogen. De twee inzittenden ale met hun bootje regelmatig de schepen van brandstof voorzien, wisten zich zwemmende in veiligheid te brengen. Zij lie pen echter ernstige brandwonden op. De beroemde hengst „Jonkheer", eigendom de paardenfokker P. A. Menardi uit den Hoorn (Groningen) is tijdens het vervoer in een 3nhangwagen omgekomen. Het stro in de agen had vlain gevat nabij het plaatsje Rode Haan; het dier was niet meer te redden. On langs is voor „Jonkheer" f30.000 geboden. Correspondentie bestemd voor militairen boord van het s.s. „Volcndam" behoort uiterlijk 16 Mei ter post te zijn bezorgd. Op 3 Juni zal aan deze militairen nog een zending post worden gestuurd. Hiertoe moeten de stuk ken uiterlijk 30 Mei gepost worden. ln de Eerste Kamer heeft minister Glelen verklaard, dat er nog enkele bezwaren bestaan tegen de Instelling van een faculteit voor so ciale en politieke wetenschappen aan de Am sterdamse universiteit. In een motie dringt de Algemeene Studentenvereniging te Amsterdam er op aan. dat de minister deze bezwaren be kend maakt. Minister Dr. j. j. Glelen zal 20 Mei de ere promoties van Camllle Huysmans, Herman Teininck, Prof. van Eyck en Henrlette Roland Holst aan de universiteit van Amsterdam bij wonen. üe luitenant ter zee der 1ste klasse F. Steinmetz ls benoemd tot adjudant van Prins Bernhard. I>e universiteit van Utrecht heeft aan de universiteit in Bazel een fraaie gedenkplaat aangeboden uit dankbaarheid voor de na de bevrijding verleende hulp. Zestien dagen hehben negen Zuid-Ameri kaanse Journalisten die op uitnodiging van do K.L.M. naar Nederland waren gekomen, ons land bezocht. Met dc DC-4 „Friesland" zijn zij thans vertrokken. Namens de burgemeester van Amsterdam werd hun een oorkonde aan geboden. gericht aan de prefect van het fede rale district Rio de Janeiro, waarin de burge meester hoopt, dat dc verbindingen tussen Zuid- Amertka en Nederland, ln het bijzonder tussen Rio de Janeiro cn Amsterdam steeds meer ver stevigd zullen worden. HAARLEM EN OMGEVING Onze stadgenote Ans Bonter geeft Zater dagavond 17 Mei een piano-recital ln de Begijn hof Kapel tc Haarlem. Het programma bevat werken van: Bach, Beethoven, Chopin. Debussy, Herckenrath en De Graaff. üe Haarlemse Rechtbank heeft het faillis sement uitgesproken van A. G. van Kestercn, wonende tc Heemstede. J. de Wltstraat no. 10. Curator Mr. L. s. Römellngh. De Kunstkring „De Acht" opent heden, woensdagavond een tentoonstelling van werken van haar leden ln het atelier Baljuwslaan 23. (Schilderijen, aquarellen, tekeningen en boet seerwerk). In Hillegom werd de wielrijder M. bij het oversteken van de Hoofdstraat, doordat hij niet op het verkeer lette, door een auto aangereden. HIJ liep een hersenschudding cn enige schaaf wonden op en moest naar de Maria-Stlchting te Haarlem worden vervoerd. Het rijwiel werd beschadigd. Tegen de vroegere personeelschef van de Nederlandse Omroep" werd een Internering van drie jaar met aftrek en verbeurdverklaring van f 50.000 door het Goolse Tribunaal gead viseerd. liet Jaarmarkt-comité der Evang. Luth, Gemeente te Haarlem houdt een bazar op 25, en 27 Juni.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3