b vrijwel alle landen bestaan problemen op landbouwgebied Niemandsland IJmuidens wederopbouw kan beginnen Vele candidafen voor de kampioenstitels „De oplossing van de woningnood duurt nog een kwart eeuw" Langs de fundamenten van „groter Amsterdam" POENSDAG 14 MEI 1947 ANDBOUWCONGRES IN SCHEVENINGEN hete water verwarmen wij broeikassen voor groenten, vruchten en bloemen. Trouwens op dezelfde wijze wordt onze gehele hoofdstad met geringe kosten cen traal verwarmd". Wij reden door de zwaar getroffen streek tussen Arnhem en Nijmegen, toen wij in gesprek kwamen met de gedele geerden van FINLAND. Irt het Noordelijk deel van him land hebben de Duitsers bij hun terugtocht alle huizen verbrand en alle wegen en bruggen vernield. Nog moei lijker is het probleem van de 30.000 boe rengezinnen, die Karelië moesten verlaten met achterlating van hun vee en meu belen. Er is nu wettelijk voorgeschreven dat de boeren in andere streken een deel van hun gronden moeten afstaan. Hier door zijn reeds 20.000 gezinnen aam een nieuwe woonplaats geholpen. Bovendien wordt een half millioen hectare woeste grond ontgonnen, Uit ZUID-AFRIK A waren mr. Ruther- ford uit Zuid-Rhodesia en mr. Evans uit Kenya naar ons land gekomen. Ook zij spraken over een tekort aan arbeidskrach ten. De regering van Rhodesia bevordert de vestiging van gedemobiliseerde solda ten uit andere delen van het Britse rijk, doch men heeft te kampen met woning nood, waardoor de kolonisatieplannen sterk vertraagd worden. In Kenya doet zich het verschijnsel voor dat de inlanders jngelui uit Nederland kunnen gebruiken. die gedurende de oorlog in het leger ge- ekort aan werkkrachten i het voornaamste Speciale correspondentie). Ruim honderd vertegenwoordigers van indbouvvorganisaties uit alle deelen der pereld vertoeven thans in ons land ter bij- [oning van het internationaal landbouw- angres, dat tot 23 Mei in Scheveningen rordt gehouden. Tijdens een tocht, die de uitenlandse gasten met autobussen door [ederland maakten, hadden wij gelegen- fid, met enige afgevaardigden van ge- jchten te wisselen over de landbouw- faagstukken in hun eigen land. Wij hadden juist een uitgestrekte land ouwstreek doorkruist, waai- overal op het Uid hard gewerkt werd, toen wij aan mr. letcher uit CANADA vroegen of hij der- elijke werkkrachten ook in zijn eigen land ju kunnen gebruiken. Wij vertelden hem, 5t emigratie voor onze mensen vrijwel on- is door het verbod van uitvoer ran geld. ,Onze ondervinding met Nederlanders onze boerderijen," gaf mr. Fletcher ten jtwoord, „is heel goed geweest. Zij wer- •n hard en zijn voortreffelijke boeren en aarom zouden wij zeker een flink aantal Ie moeilijkheid bij ons is dat duizenden oer en jongens na de demobilisatie werk jeken in de industrie of althans in de ste- ;n, waar de lonen hoger zijn. Naar mijn .ening zou het mogelijk moeten zijn om en regeling te treffen waardoor Neder- ndse landbouwers naar Canada konden omen, mits deze zich zouden willen ver inden minsten twaalf maanden bij de- elfde boer te blijven. Deze boer zou dan (jvoorbeeld de kosten van de overtocht unnen voorschieten en deze kosten kun- en binnen een jaar gemakkelijk worden ■ug verdiend. Het enige wat de Cana- tooeren zouden vragen is, dat deze [ederlanders niet aanstonds verder zouden ;e!cken, doch eerst hun verplichtingen ouden nakomen jegens de boeren, die en laten overkomen". In ZWEDEN kent men een dergelijk pro- leem. De Zweedse journalist mr. Sand- ad verklaarde: „Bij ons wordt alles be- eerst door het arbeidsvraagstuk. De le- enssta-ndaard is in de steden belangrijk oger dan op het land en daardoor trekken üoral de landarbeiders en de zoons van leine boeren weg naar de steden. Ons ge- oortecijfer is tamelijk laag en het een bij it ander is er de oorzaak van, dat de ;eren de grootste moeite hebben arbei- jrs te vinden, ook al doordat het bouwen [ei .ui huizen, die dringend nodig zijn, thans nbetaalbaar duur is. Er is nu een wets- oorstel ingediend om aan de kleine boe- tn meer bouwland of bos toe te wijzen, [eer bouwland kunnen zij krijgen, door at vele kleine boeren het land verlaten met hun bedrijven andere boerderijtjes unnen worden vergroot. Van de opper- [akte bos is op het ogenblik 50% in han- van de boeren, 25% van de regering 15% van de industrie. De nieuwe wet dan ookvan de laatste twee categorieën verkopen aan de kleine boeren" In NOORD-IERLAND bestaat ook een root tekort aan arbeidskrachten, vertelde ns mr- Jamison uit Ulster. „Nu zouden 'ij die wel kunnen krijgen uit Eire (de ilfstandige staat Zuid-Ierland) maar deze iren krijgen geen vergunning om in oord-Ierland langer te blijven dan zes iaanden. Daardoor kunnen zij zich niet in oord-Ierland vestigen. Deze streek heeft ihter de laatste jaren zich in het bijzon- er toegelegd op de productie van poot- ii'dappelen, terwijl ook de kippenhouderij fangrijk uitgebreid is. Voor deze bedrijfs- ürmen is veel arbeidskracht nodig en het duidelijk, dat hier de bevolkingspolitiek de landbouwpolitiek met elkander in inflict komen". Aardbeien in het veen. ,Eer ik het vergeet", zo onderbrak mr. imison het gesprek, dat gevoerd werd, na si wij de veenderijen in Emmen bezich- jd hadden, „weet u wel, dat wij in Noord- trland op dergelijke veengrond de beste «uitaten hebben met de aardbeienteelt?" een, zeiden we, bij ons worden aardbeien el op zand en op klei, maar niet bp veen iteeïd. „Dan moeten de Nederlanders toch ns proberen hoe deze teelt op veengrond ui slagen. Ik ben overtuigd, dat zij er een icces van zullen maken". FRANKRIJK heeft met vele moeilijkhe in te kampen. „De tarwe-oogst va-n 1945 ss door de oorlog bizonder laag", zo zeide 55 een lid der Franse delegatie. „Een be- jep op het buitenland was nodig om de roodvoorziening te verzekeren. Van de ieuwe oogst moest echter het geleende iruggegeven worden. Deze "winter heeft vorst 2 millioen 'hectare wintergraan erloren doen gaan. Een deel van het roodgraan moest als zaaigraan gebruikt orden. Noodgedwongen is een half mil- oen hectare met haver en gerst bezaaid. Ie komende oogst zal dus weer onvoldoen- broodgraan opleveren. De broodgraan- oorziening is voorts zeer moeilijk gewor- dooi'dat de prijs van haver en gerst rij was, maar die voor tarwe was vastge- eld. De boeren verkochten hun haver en erst tegen hoge prijzen en gebruikten de /e als veevoeder Te veel wol AUSTRALÏë heeft een overschot aan rol, vertelde mr. Newcomen, eigenaar van ik bedrijf met 800 koeien en 15000 scha al. Australië produceert ieder jaar drie ïillioen balen wol en er is nog een over- :'not van acht millioen balen. Als het ver ruilt op het huidige peil blijft, kan dit rerschot in ongeveer vijf jaren worden eg-gewerkt. IJSLAND was vertegenwoordigd door zoon van de IJslandse minister van andbouw Bjarn-ason, een jonge man, die oor het eerst kennis maakte met het asteland van Europa. Het was nog in et begin van de reis, toen wij juist de 'estlandse kassen hadden bezichtigd, dat ij' hem om zijn eerste indrukken vroe- .,Ik vind het geweldig. Het gehele land [kt wel één grote tuin; totaal verschil- ffld van 'het bergachtige IJsland. Wij heb- m ook wel landbouw, maar hoofdzakelijk ihapenihouderij en ook wat rundvee. Ons Uid is driemaal zo groot als Nederland en wonen nauwelijks 130.000 mensen en en derde daarvan maakt nog de bevol ing van de hoofdstad Reykjavik uit. och beginnen wij ook met tuinbouw en aarvoor maken wij gebruik van onze èetwaterforonnen, de geysers. Met dit diend hebben, na hun terugkeer moeilijk aan het normale leven kunnen wennen en sterke nomaden-neigingen vertonen. Hindoes en Mohammedanen. In BRITS-INDIë -moet de bevolking nog bijna alles leren over de moderne land bouwmethoden, zei prof. N. G. Ranga, secretaris vóór landbouwaangelegenheden van Gandhi. Behalve de opleiding levert ook -het vraagstuk van de landeigendom moeilijkheden op. In sommige districten zijn de pachters Hindoes en de landeige naars Mohammedanen. De Indische boe- renbeweging bestaat thans 24 jaar; zij wenst vooral het ontstaan van een Indisch kapitalisme tegen te gaan. Daarom worden ondernemingen zoveel mogelijk op coöpe ratieve grondslag gesticht. De boerenbe- weging heeft een volksuniversiteit opge richt en is onderverdeeld in vrouwen- en j eugdafdelingen De delegatie uit BIRMA stelde bizon der veel belang in alles, wat in Nederland te zien was. De leider der delegatie, mr. Thet Sn beproefde in de veenstreken een Nederlandse ploeg. Hij vertelde, dat als gevolg van de oorlog de financiële en eco- meiend) en Huizen, nomische ontreddering in Birma zeer groot is. Bij -het herstel van de landbouw, de voornaamste bron van inkomsten, zullen grootscheepse hervormingen worden inge voerd. De staat Birma, welke naar mr. Thet Su verwachtte, binnen een jaar on afhankelijk zal zijn, was de grootste rijst- exporteur ter wereld. De boerenbevol king maakt 67 procent uit van het totaal van 17 millioen. Belgen zijn ongerust. De boeren, en tuinders in BELGIë zijn niet eng enthousiast over de consequenties van de toekomstige tolunie. Zij erkennen de voordelen van een groter marktgebied, maar vrezen dat zij in het gedrang zullen komen als de Nederlandse tuinbouw- en veeteeltproducten zonder enige beperking in België worden aangeboden. In ENGELAND zijn vele boeren tijdens de oorlog van de veeteelt naar de land bouw overgegaan. Mochten de wereldprij- zen voor landbouwproducten dalen, dan zullen zij ongetwijfeld terugkeren naar het veeteeltbedrijf, aldius mr. Hund, land- bouwmedewerker van de „Times" en lid van het Engelse parlement. Zijns inziens was het noodzakelijk, dat de regerings subsidies op de voedselprijzen moeten ver dwijnen. De toestand zal eerst normaal zijn, wanneer de consument de volle pro ductiekosten van het voedsel betaalt. „Waarom hebben jullie geen betere machines?' Mr. Aldrich, een zeer vooraanstaande figuur in landbouwkrinigen in de VER ENIGDE STATEN zei: „Wij Amerikanen kunnen maar niet begrijpen, waarom men Nederland met zulke primitieve machi nes en gereedschappen werkt. Met betere werktuigen kan veel meer werk gedaan en dus meer verdiend worden. Misschien zijn uw landbouwbedrijven te klein voor grote machines, maar men zou op coöpe ratieve grondslag iets kunnen bereiken op het terrein van mechanisatie van de ar beid". Cijfers over geïnterneerde Nederlanders op Java Op IS April zijn. de volgende cijfers betref fende het aantal op Java geïnterneerde Neder- lenders bekend geworden1663 evaeuées, „wanga negara's" die evacuatie hebben aange vraagd, 802 „warga negara's" die willen blijven. Van -de evaeuées zaten nog 600 in de resdentie ICedoe (Magelang), pl.m. 400 in Djocjakarta, pl.m. 373 in Gandjoeran en pl.m. 27 in het transilokamp Bintarang, 82 in Soerakarta, 469 In Madioen, 852 in de residentie Kediri (353 in Toeloengagoeng en 299 in Treng Aleke). Van 6 Maart tot 25 April werden 3061 personen geëvacueerd. Op 17 April vertrok een transport van 450 a 500 ecavuées uit Oost Java. In het binnenland bevinden zich voorts een aantal personen buiten kampverband, meest kinderen en ouden van dagen. Een lijst van pl.m. 2600 namen van personen, die door hun familieleden in het onder Nederlands gezag staande gebied werden opgevraagd, is opgemaakt door het departement van Sociale Zaken. Deze lijst werd ingediend bij het republikeinse ministerie van Sociale Zaken, dat zijn volle medewerking toezegde. Er zijn van die schrijnende plekken in ons land, waar de adem van de tijd zich schijnt te hebben teruggetrokken. In de uiterste hoek van West Zeeuws-Vlaande- ren, waar de naam „Cadzand" op de door schoten ANWB palen verschijnt, waant men zich bij tijden nog in het niemandsland van de oorlog. Een verroeste tank wijst droefgeestig naar de lucht, zonder kanon, want daar heeft gindse vrouw een schoor steen van laten prutsen voor haar huis, dat een vochtige kazemat is. De mensen van het zonnige Zeeland zijn vrijwel tevreden, voorzover zij weer in een huis wonen, maar de anderen en het zijn er velen hechten al lang geen geloof meer aan een sprookje, dat vroeger werd gefluisterd en dat „spoedig herstel" heette. Alleen het begin „Er was eens" komt uit, zo zeggen zij. Tennis Heeff Nederland een kans tegen Zuid-Afrika Hoe staan de Nederlandse kansen in de Davis- cupwedstrijd. die Donderdag (Hemelvaartsdag) Vrijdag en Zaterdag a.s. in het DDV-stadion te Amsterdam zal worden gespeeld? Kansloos zijn de Nederlandse spelers zeker niet, toch ligt een nederlaag meer voor de hand dan een overwinning. Zuid-Afrika heeft twee spe lers afgevaardigd. die een gerenommeerde naam In de internationale tenniswereld hebben: Erich Sfurgess en Eustace Fannin. Sturgess driemaal kampioen van Zuid-Afrika geweest en verloor dit jaar bij verrassing van Fannin, die hem nog nimmer had geslagen, met 86 In de derde set. Sturgess, die geroemd wordt om zijn grote vastheid en zijn veelzijdig spel, is kortgeleden drievoudig kampioen geworden bij de Engelse kampioenschappen te Bourne mouth en sloeg daarbij o.a. Engelands sterkste speler Mottram. Met Fannin won hij het dub belspel en inet de kampioene van Zuid-Afrik'a het gemengd dubbelspel. Hij moet dan ook zonder twijfel te sterk worden geacht voor ieder van onze spelers. Wij moeten er dus rekening mee houden, dat de twee enkelspelen tegen hem verloren gaan. Voor een Nederlandse zege zouden onze spelers de drie andere par tijen moeten winnen. Daartoe zullen de onzen de twee enkelspelen tegen Fannin en het dub belspel tegen Sturgess en Fannin Ingewijden achten dit onaannemelijk, maar niet onmogelijk, Voor de Nederlandse ploeg zijn aangewezen A. C. van Swol, mr. H. Wilton. Rinkel en L. Krij't. Het ligt in de bedoeling eerst tegen Hemelvaartsdag de twee spelers aan te wijzen, die de strijd tegen de Zuid-Afrika nen zullen moeten opnemen. Uiteraard zal Van Swol voor enkel- en dubbelspel in aanmerking komen. De keuze tussen Wilton en Rinkel is echter zeer moeilijk, omdat beiden elkaar wei nig ontlopen. Mochten de Nederlanders er in slagen een zege te behalen, dan komen zij in de d'erde ronde (in de eerste hebben zij vrijgeloot) uit tegen de ploeg, die de wedstrijd Polen Engeland wint. Programma voor Nederland-Zuid-Af rika Op de eerste dag van de driedaagse wedstrijd in het kader van de Davis-beker zullen zeer waarschijnlijk Prinses Juliana en Prins Bern- hard aanwezig zijn. Het programma, dat volgen6 loting moest worden vastgesteld, is als volgt: Donderdag, 14 uur: Wilton tegen Sturgess, gevolgd door Van Swol tegen Fannin. Vrijdag, 16.30 uur: Van Swol en Rinkel tegen Sturgess en Fannin. Zaterdag, 14 uur: Wilton tegen Fannin, ge volgd door Van Swol tegen Sturgess. Alle partijen gaan om drie gewonnen sets en kunnen dus tot vijf sets lopen. Korfbal Noord-Zuid in Delft De jaarlijkse wedstrijd tussen vertegenwoor digende elftallen uit Noord- en Zuidholland zal Donderdagmiddag op het terrein van DHC in Delft worden gespeeld. „Haarlem" neemt deel aan serie-wedstrijden an de Gooi-Utrechtse Korfbalbond. In de voor de spelen de Haarlemmers tegen BEiP (Pur- De Sint Laurenstoren wordt onderzocht Te Rotterdam zal op 17 Mei, dc opbouw dag, in tegenwoordigheid van burgemeeste: Oud een begin worden gemaakt met het plaatsen van een steiger om de St. Laurens toren. Dit betekent nog niet het begin van de restauratie. Daarover is namelijk nog geen besluit genomen. De steiger zal alleen dienen om de toestand van de toren te onderzoeken. Daarna kunnen de mogelijk heden van de restauratie onder ogen wor den gezien. Verder zal op die dag de eerste paal wor den geslagen van het industriegebouw aan de Goudsesingel, de eerste steen worden gelégd van de eerste woningen op Kralin gen en een eerste paal worden geslagen van het eerste Nederlandse verzamelge bouw voor de groothandel bij het Station D.P. Voorts zal in de C-arnissebuurt met enige plechtigheid de 500e woning worden betrokken. In tegenwoordigheid van minis ter Neher zal 's middags in het Museum Boymans de tentoonstelling „.Rotterdam Straks" door de burgemeester worden ge opend. angstvallig voor het optimisme te schaden en beijvert zich de wil tot opbouwen te sti muleren. Of er veel gebouwd zal worden dit jaar, ■eet ook hij natuurlijk niet. Dat hangt van veel factoren af. De eerste maanden van dit jaar gingen door de weersomstandighe- In het derde jaar na de oorlog 350 gezinnen thuis? Voor dc Haarlemse Korfbalbond zijn vastge steld: tweede klas: Sport Vereent 3—Ooster kwartier 4; Aurora 4THB 2. Derde klas: Wa tervliet 4—Animo Ready. Nu de bouw van de tweede serie wo ningen voor de Woningbouwvereniging Veis en" is gegund, lijkt het theoretisch althans niet onmogelijk, dat dit jaar een kleine 100 woningen in Velsen-Noord aan de woningvoorraad zullen worden toege voegd. Het is helaas noodzakelijk in beschou wingen omtrent woningbouw gereserveerd te zijn. Men is mijlen-ver bij het plan, zoals dit voor de gemeente werd uitgestippeld, ten achter, zodat theorie en practijk ver van elkander liggen. Voor Velsen-Noord staan de papieren tot nu toe gunstiger dan elders. Reeds konden 150 gezinnen in de semi-permanente wo ningen een behoorlijk onderdak vinden. Daar komen nu, laat ons hopen dit jaar, de ongeveer 95 woningen van de bouwvereeni- ging bij en bovendien heeft het Hoogoven- bedrijf plannen, om in Velsen-Noord een 100-tal woningen te laten bouwen. Onge twijfeld is in dit, deel der gemeente de be hoefte wel het grootst, wegens de grootse plannen van dit bedrijf, dat honderden, ■wellicht duizenden arbeiders naar Velsen of omgeving zal trekken. Het is te hopen dat men met het bevolken van' deze wo ningen aan de door de evacuatie verdreve nen de voorkeur zal geven; dat zijn de mensen die de oudste rechten hebben. Men begrijpt natuurlijk, dat de Hoogoven woningen alléén bestemd zijn voor perso neel van dit bedrijf. Indien het met de uitvoering van alles, wat „in de pen" is, wat vlot gaat, dan zul len wellicht in het derde jaar na de oorlog 350 gezinnen weer gehuisvest kunnen wor- Wegrace in Jersey. - De E.R.A.'s konden het tijdens races op het Kanaaleiland Jersey niet bolwerken tegen de Maserati's. Eén werd de Engelsman Reggie Parnell, Louis Chiron, de Franse crack, werd tweede en Raymond Mays kwam als derde binnen. Men ziet hier drie Maserati's in de bocht. De Siamese prins Bira (?io. 4) ligt aan de kop. Reg Parnell is hier nog derde. Prins B ira behoorde tot de tien van de vijfentwin tig deelnemers die last kregen van dure geluiden" in de motor en op moesten geven. Haarlemse Voetbalbond VVB II staaf er het gunstigste voor De voetbalcompetitie in de afdeling Haar lem draait sedert de vorstperiode weer op volle toeren en langzaam maar zeker nade ren de beslissingen. Tot nu toe heeft alleen Vogelenzang in de tweede klas de kam pioenstitel behaald. In de eerste klasse A is de situatie niet veel gewijzigd aan de kop der ranglijst. Het ziet er toch naar uit dat VVB 2 het kampioenschap zal behalen omdat HFC 3 in de laatste wedstrijden nog al eens. teleurstelt en de belangrijke ont moeting tegen VVB 2 verloor. DEM 2 verloor Zondag j.l, onverwacht van Onze Gezellen 2. Daardoor zijn de kansen van VVB 2 enorm ge stegen. Onderaan staat Geel Wit, dat vrij zeker gedoemd is te degraderen, omdat de ploeg er praotiseh niets meer van terecht brengt. Onze Gezellen 2 stelt echter nog wanhopige pogingen in het werk en dikwijls met succes, om ae dans te ontspringen. Zag het er aanvankelijk naar uit dat Haar lem 4 in 1 B met vlag en wimpel de eer voor zich zou opeisen, de roodbroeken lieten enkele steekjes vallen, en zijn thans nog lang niet zeker van het kampioenschap. Vooral RCH 5 is een ernstige concurrent en de ontmoeting tussen deze elftallen, welke op Hemelvaartsdag bepaald is, kan van beslissende betekenis zijn. at mogen we Waterloo en Concordia nog niet wegcijferen. Het gelijke spel tussen RCH 5 en Concordia op Zondag j.l. was echter een kolfje naar de hand van Haarlem 4. TYBB 2 stelt krachtige pogingen in het werk om de eer van ■de onderste plaats aan anderen, in dit geval Stormvogels 3 of Schoten 2 over te laten. Er heerst dus nog grote spanning. De stand luidt: EDO 4 kan morgen kampioen zijn in 2 A wan neer het van Kinheim 3 wint of gelijk speelt Welk elftal de onderste plaats zal bezetten in deze afdeling is nog niet beslist. Schoten 3 en Stormvogels 4 moeten dit samen uitvechten. In 2 B is DIO 2, dat lange tijd achter SVY en HFC 5 op de loer lag, thans stevig aan de kop gekomen en alleen HFC 5, met twee punten achterstand, biedt DIO nog de nodige concur rentie. In de drie resterende wedstrijden zal DIO 2 wel niet meer struikelen. WH is na de vorstperiode in 2 C lelijk gaan afzakken, zodat het de bovenste plaats aan Schoten 4 heeft moeten afstaan. Dit elftal wordt waarschijnlijk kampioen en verdient het onge twijfeld. De strijd om de laatste plaatsen in 2 B, C en D is ondertussen nog uiterst fel en zal eerst in de laatste wedstrijden beslecht worden. Het oordeel van ir. E. H. A. Kraayvanger Ir. Kraayvanger is één van de weinigen,1 den geheel verloren en de materiaal-positie wiens rede in de Eerste Kamer bij de be- hangt van het buitenland af: van wat men handeling van de begroting voor weder- ons kan en wil leveren, van het prijspeil opbouw aan het debat kleur en richting daarginds (en dat stijgt voortdurend) en gaf. Hij leidt met zijn broer een groot ar- van onze deviezenvoorraad! Enige verbete- ehitectenbedrijf, was wethouder voor deze ring in de opbouw ziet hij editor wel. Hy zaken van Rotterdam en komt in de raad steunt te dien aanzien dan op het beter ge- van die gemeente, zowel als in de Kamer, I worden inzicht in de toestand, de voort- voortdurend met kracht en gezag voor de schrijding der plannen en de betere orga- bouwbelangen op. Hij constateert dat er te nisatie door het inschakelen van de ge- veel optimisme heerst en waakt er daarbij meenten. De te grote centralisatie en de papierlawines zullen verminderen. Gaat het noodzakelijke voor? Zeker: dat zijn de woningen en de de viezen-opbrengende industrie. Er werden wel eens minder nuttige objecten uitge voerd, doch daartegen rezen zulke protes ten, dat men daarvan spoedig is terugge keerd. En het z.g. „zwarte" bouwen heeft niet die omvang, welke door sommigen wordt verondersteld. Door de betere orga nisatie zal dit trouwens afnemen. Ziet u mogelijkheden van nationale voorziening uift het voormalig vijandelijke gebied? Niet aan arbeidskrachten. Het lijkt natuurlijk aanlokkelijk om de lieden, die hier de verwoestingen hebben aangericht, ook weer de boel te laten herstellen en op- den. hetgeen betekent, dat ongeveer 1500 bouwen, maar voor onze eigen arbeids mannen, vrouwen en kinderen, die thans krachten, omwüle van onze sociale en eco- wellicht met de dubbele bewoning worste- nomtache structuur, zou dat funest zun. Wel len, een eigen huis kunnen betrekken. Het f°u voormalige vijand ons materiaal is mooi, maar het is altijd nog maar een ""'"k ""*ls h""t ln bescheiden begin. Ook IJmuiden is nu aan de beurt. In dit zoo zeer gehavende deel der gemeente moet de eerste woning nog gebouwd wor den, maar ook al weer behoudens nieu we tegenslagen er kan verwacht worden, dat hier in Augustus met de bouw van een groot aantal woningen begonnen zal wor den. Wanneer de uitvoering normaal ver loopt, kan aan het eind van 1948 dit groote blok gereed zijn. En na dit plan schijnt IJmuiden-Oost aan de beurt te zijn, gezien het voorstel van B. en W. tot het nemen van een principiële be slissing inzake het bouwen van 200 wo ningen in dit deel der gemeente. Inschakeling van Rotterdam en Antwerpen Naar uit Washington van gezaghebbende zijde wordt vernomen, is de Amerikaanse regering in principe bereid de Lage Lan den in te schakelen bij het doorvoerver- keer naar de bezettingszone in Duitsland. Er wordt evenwol op gewezen, dat eerst een aantal moeilijkheden moet worden opgelost, alvorens dit kan geschieden. Men hoopt spoedig een conferentie met Neder landse en Belgische autoriteiten te hou den ter vaststelling van een werkplan. Tot dat doel zullen spoedig besprekingen wor den gevoerd. Oud-minister Meijnen genoemd als opvolger van dr. v. Mook Het Dagblad te Batavia schreef gisteren: „In officiële kringen alhier heeft men reden om aan te nemeoi, dat inderdaad de benoeming van oud-minister Meynen tot landvoogd spoedig te verwachten is". kunnen leveren, gelijk thans reeds hout in Duitsland wordt gekapt. Ik denk aan na tuursteen, ijzer, enz. Op diit gebied kunnen onze diplomaten nog heel veel goed werk doen. De arbeids-intensiteit moet daarbij op alle gebied omhoog worden gebracht. Bij het bouwen hangt alles te veel aan het niet beschikbare materiaal. Daarnevens zouden de arbeiders meer geneigdheid kun nen tonen om daar te gaan werken waar zij het meest nodig zijn. Woningverdeling per wijk Vindt u de huidige tijd niet bijzonder geschikt om hygiënische en andere verbe teringen in de woningbouw door te voeren? Inderdaad. Wij bouwen in Rotterdam geen woning zonder douche-cel, hetgeen helaas geen landelijke eis is. Van luxe kan natuurlijk geen sprake zijn. Er moet sober heid worden betracht. Aan alles wat blij vend is, aan ruimte, aan gevels, wordt niet getornd. Electrische geysers brengen wij niet aan, echter wel weer de leiding, waar aan men ter zijnertijd zo'n toestel kan aan sluiten. Hoe lang kan het duren voordat wij „bij" zijn met de woningnood? 25 of 30 jaar. Ja, de optimistische schattingen van kort na de oorlog, die spra ken va/n een jaar of tien, moet men maar geheel uit het hoofd zetten. We komen er absoluut bovenop, maar dat zal wel een kwarteeuw duren. Sport in het kort BEI' VAN KLAVEREN IN DE RING. In d® RLvièrahal te Rotterdam heeft Bep van Klave ren ln de vijfde ronde van Posno gewonnen, doordat laatstgenoemde wegens een blessure aan de linkerhand moest opgeven. De alge mene indruk was, dat Van klaveren minder goed op dreef was dan in zlj'n partij tegen Schoen in Amsterdam. DE HEEMSTEEDSE POLITIEMANNEN hebben in Zullen tegen hun collega's gevoetbald en met 4-^1 het onderspit gedolven. Amsterdam, dat klaarblijkelijk de histo rische roem van voortvarendheid wil hand haven, bewijst dat het nog immer hevig leeft met een bouwdrift, die slechts geremd wordt door de schaarste aan materiaal en mensenkracht. Dc dienst van Publieke Werken leidde dezer dagen de pers langs de bouwputten der naaste toekomst naar enkele open hec taren in de stad waar reeds weer woonhui zen verrijzen. Ook naar liet havengebied waar men de herinnering aan de vernielin gen reeds moet zoeken en het herstel zo bemoedigend vordert. Naar de Zuid-Westelijke randgebieden, waai de stad enige kilometers verder de polder zal worden ingeschoven. Naar het bos, waar de „wijze mens" de nabuur voor schrijft hoe zij een 90 ha groot model re creatieoord voor een wereldstad moet doen groeien. Naar Schiphol natuurlijk, het trotse bezit van Amsterdam en van elke Amster dammer, waar de indrukwekkende wereld- luchthaven opnieuw wordt vergroot, waar de grootste start- en landingsbanen op nieuw worden verlengd, nu tot 2150 m en waar men binnenkort niet meer kan vol staan met het grondwater (Sohiphol ligt 4 m onder A.P.) in de Ringvaart te lozen en men dus reeds een begin maakt met de bouw van een gemaal, dat het water elders kwijt raakt. Wording Over twee jaar is de Coenhaven hersteld, Reeds vordert de 12 m hoge zanddam dwars door de haven, nodig om het waterpeil tot aan de kadefundering omlaag te brengen en de op een triest gebit lijkende kaden te kunnen plomberen. Op het industrieterrein tussen de nu nog slechts op kaart in gestoken havens zullen fabrieken verrijzen, omd'at zoals minister Vos eens zeide „industrialisatie de eerste eis is voor t her overen van Amsterdams welvaart". In dat Klasse 1 A. Klasse l B gesp. gew P. gesp. gew P. HFC 3 20 12 29 Haarlem 4 17 1L 26 VVB 2 16 13 27 Waterloo 18 12 26 DEM 2 17 10 25 RCH 5 17 11 25 Z'meeuwen 17 8 21 Concordia 18 10 24 Hoofd d. B. 18 6 18 HiUinen 2 16 8 18 Spaarndam 15 8 17 EDO 3 18 8 18 Haarlem 3 A 16 6 14 DSK 18 4 12 Beverwijk 2 16 5 12 Kinheim 2 18 4 12 RCH 4 17 4 12 Schoten 2 17 3 10 Halfweg 2 17 5 11 Stormv. 3 18 3 10 OG 2 17 2 9 TYBB 2 16 3 9 Geel Wit 16 2 7 EDO 4 bijna kampioen. In de Zaterdagmiddagcompetitïe der afdel ing Haarlem van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond is Kennemerland kampioen geworden. De club promoveert naar 4e vierde klas van dc KJX.VJ3. Westelijk havengebied zal ook de grote electrische Centrale-West verrijzen, waar voor de hoofdstedelijke vroedschap onlangs 60 millioen toestond. Meer dan honderdduizend Amster dammers tegelijk zullen binnen enige jaren ongestoord kunnen verpozen in het product van natuur en vernuft: het Amsterdamse bos, waarin de roeibaan reeds de roep heeft de best geoutil leerde van de wereld te zijn. Ook zal het niet lang meer duren of de eerste enorme „Constitution" een vlieg tuig dat nu in de Ver. Staten nog de eerste proefvluchten maakt zal op Schiphol landen. Reeds bouwt men er de baan, die het enorme gewicht van deze luchtreuzen kan opvangen. Het grote stationsgebouw zal dan ook gereed zijn met zijn dakterras sen waar velen het dalen en opstijgen der grote en grootste vliegtuigen uit alle lan den en werelddelen zullen gadeslaan. Laat een cijfer pogen enig idee te geven vsn de omvang der werken, welke de hoofdstad van Nederland in uitvoering heeft: voor de eerste jaren zijn per jaar nodig c.a. 4'/» imillioen kubieke meters zand. Een zandberg 500 m lang, 300 m breedi en 30 m hoog, dat is de mierenhoop waar over de nij veren van Amsterdam krioelen en die zij in een jaar tijds verplaatsen. Zo leeft Amsterdam, zo werkt het, en bouwt het aan zijn 'toekomst. Voetbalprogramma voor Hemelvaartsdag Op Hemelvaartsdag wordt een volledig voet balprogramma afgewerkt. Van de eerste klas- sers uit deze omgeving heeft Haarlem vrij. Met belangstelling wachten de roodbroeken de resultaten af van Blauw Wit—Xerxes cn Vole- wijekers—DHC. In het Noorder Sportpark komt Sparta bij EDO op bezoek. De Rotterdammers hebben de punten hard nodig en F.DO zal trachten dc com petitie op de tweede plaats te eindigen, waarop het een goede kans maakt. Ajax ontmoet in Beverwijk VSV. Winnen de Amsterdammers dan zijn zij kampioen of EDO moet verliezen. In dat geval kan Ajax ook feest vieren. Het programma luidt: District I, eerste klas: RFC—Emma; Hennes—ADOEDO—Spurta; VSV —Ajax; Feijenoord—DWS. District II, eerste klas: Blauw Wit—Xerxes; VolewljckersDHC; Neptunus—Stormvogels; HBS—DOS; DFC Excelsior. District I, tweede Idas A: De Spartaan —RCH; Zeeburgla—De Kennemers; ZFC—WFC; HVC—AFC; Hilversum—Alkmaarse Boys. Twee de klus B: Watergraafsmeer—Velsen; TOG— Vriendenschaar; KFC—ZVV; Volendam—DWV; HBCOSV. Derde klas: De Meer—Blocmen- daai; GVO—Halfweg; Kinhelm—DEM; RKWA Beverwijk. Vierde klas: BSMABIM; DCO— ASV; VVD—VIC; DSSADW; NAS—Rod 1; DIO —Oranje Zwart; Spaamevogeis—SDZ; SCA— THB; VVEFokke; OntwaaktOnzo Gezellen; ASRIEV: EHS—Vliegende Vogels; Lijnden— RKAV; Sloterdijk—ETO. In de afdeling Haarlem worden gespeeld: I A: RCH 4—Halfweg 2: VVB 2—Beverwijk 2; Hoofddorp Boys—DEM 2; Zandvoortmecuwen 4 OG 2; Geel Wit—HFC 3; Spaarndam—Haar lem 3 A. 1 R: DSKSchoten 2; Waterloouili— nen 2; Haarlem 4—RCH 5; Concordia—TYBB 2. A: Haarlem 5Stormvogels 4; EDO 4—Kin helm 3; EHS 2—Beverwijk 3; Schoten 3—HBC 3, DI0 2—Rlppcrda 2; Haarlem 6—HFC 5; Kennemers 4—TYBB 3; SVY—Halfweg 3; Tor rasvogels 2—WD 2. 2 C: Schoten 4-nss 2; TYBB 4RCH 6; Bloemendaal 3VSV 4; DCO 2 —Kennemers 5; Velsen 3—WH. 2 D: DIO 3-. Nw Vennep; Spanmcstad—RCH T,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 7