Haarlems Dagblad Bevin en Lippman Amsterdam wil de Olympische Spelen van 1952 organiseren „Britse actie heeft millioenen levens gered" Razernij in Lahore Amerikanen verschepen in alle haast tarwe naar de hongerige Britse zone Een mijn in het net van garnalenvissers =.iszt su-j-sbs Weerbericht 61e Jaargang No. 18634 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zatertlag 17 Mei 1947 Verschijnt dagelps behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bfl de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Lagerhuis gezegd dat de conferentie, die de Grote Vier in November te Londen jullen houden, onmetelijk belang zal heb- den. „Niemand kan voorspellen, welke loop je gebeurtenissen tengevolge van deze con ferentie zullen nemen; zij zal waarschijn lijk de belangrijkste in de gehele wereld-» leschiedenis worden". Er ligt blijkbare tegenspraak in deze ver- Haring. Als niemand kan voorspellen, wel- fce loop de gebeurtenissen na de conferentie zullen nemen, staat haar onmetelijk belang jeenszinis vast en is er geen enkele reden jm te zeggen, dat zij waarschijnlijk de be- angrijkste in de gehele wereldgeschiedenis ia! worden. Zij hangt vooralsnog in de ucht. Men kan slechts zeggen, dat zij meer onzekerheid biedt dan de conferentie van Moskou, welker mislukking al maanden tevoren werd voorspeld. Wij zijn nog een jaar van de conferentie te Londen verwijderd en in die tijd zouden zich gun stiger vooruitzichten kunnen gaan tonen. Zij lijn nog niet gemeld. Daarom valt uit mi nister Bevin's schoon-klinkende, maar bij nauwkeurige beschouwing zichzelf tegen sprekende verklaring de slotsom te trekken, jat hij een bekommerd Lagerhuis en een sceptische openbare mening alleen maar hoop heeft willen ingieten, zonder op ver betering in de toestand te kunnen wijzen. Het oude paradepaard van de historische gebeurtenis is erbij van stal gehaald. En :ijn reputatie is te zeer geschaad. In het •eelbesproken tijdvak 1919-1939. het twin tigjarig bestand tussen twee wereldoorlo gen, heeft het teveel dienst moeten doen. Reeds tijdens de Vredesconferentie van Versailles wjren de historische data en de pstorische gebeurtenissen niet van de lucht later groeiden ze aan tot honderdtallen. Maar verreweg de meeste zijn al glad ver geten en de historicus, ze nasnorrend in chronologische opsommingen, zal de bege leidende reclame in menig geval een be langwekkender feit vinden dan de gebeur tenis zelf: omdat zij symptomatisch is voor het holle rumoer en de onwaarachtigheid van die tijd. Alle conferenties van Londen, Parijs, Stresa, Genua, Cannes, Lausanne. Remo,.Vevey, Locarno, Nyon etc. etc., destijds gehouden, meestal mat de belofte dat de volgende nog historischer zou zijn, hebben geen verandering van betekenis de loop van zaken kunnen brengen. Dat herinneren alle mensen zich, die belang in die gebeurtenissen stelden en ze volgden. Het valt hen des te sterker op dat de con ferenties van Londen, Parijs en Moskou, die sinds de Tweede Wereldoorlog gehouden zijn, een overeenkomstig beeld vertonen. Het is him daarbij als twintigste eeuwers duidelijk geworden, dat de reclame groot en de diplomatie niet groot is. Dit heeft hen behoedzaam doen worden in hun oordeel. Zij geven niet meer om diplomatieke woor den. Zij wachten op daden. Het hele spek takel van conferenties en redevoeringen klinkt hen in de oren als een onwezenlijk rumoer, dat de werkelijkheid geen leiding geeft, maar haar slechts poogt te over stemmen. Als zij lezen dat Bevin „hoopt", dat Frankrijk niet in een zelfde positie zal raken als waarin het zich voor de oorlog bevond dit met betrekking tot het nieu we Engels-Franse bondgenootschap zeg gen zij hoogstens: wij hopen het ook. Als zij vernemen, dat hij met Stalin de herzie ning van het Engels-Russische verdrag heeft besproken en „dat overeengekomen ermee op te schieten", glimlachen zij even om de gemoedelijke term, want vroe ger drukte de diplomatie zich in statiger bewoordingen uit. Maar werkelijk verschil maakt dat niet en wij weten allang dat ver dragen, r1 hangen er nog zoveel zegels aan en al zijn ze met gouden vulpennen gete kend, de wereldvrede niet waarborgen. Het moet van de daden komen, van een veran dering in koers, van een beleid waarbij wereldpolitiek inplaats van zelfzuchtige, staatspolitiek gevoerd wordt. Want sinds oorlogen wereldoorlogen geworden zijn kan alleen wereldbeleid baten om ze te voor komen. Is de toestand dan even slecht als in de ren 1919-1939? Is er geen werkelijke reden voor hoop? Ja, die is er wel. De hoop schuilt in dreigende noden, die er in dat tijdvak niet waren. Men zal tenslotte moe ien handelen, omdat het niet anders kan, omdat Europa zo niet voort kan gaan, Die overtuiging, op deze plaats al zo vaak geuit, vind ik bevestigd in een artikel van de Amerikaanse journalist Walter Lippman, bekend om zijn .nvloed als specialist in internationaal beleid, dat in Je Maintien- drai is verschenen. Lippman stelt daarin vast, dat Europa zijn huidige levensstan daard niet handhaaft door zijn productie, maar door te teren op wegslinkende saldi en hulp van de Verenigde Staten, Canada en enkele andere solvente landen. Het ge vaar van een economische ineenstorting van Europa hangt Amerika en de gehele wereld boven het hoofd. Lippman ver klaart: ik overdrijf niet; ik herhaal wat welingelichte en verantwoordelijke man nen zeggen, als zij niet in het openbaar er op uit zijn, de schijn op te houden. Zij aar zelen deze waarheid bekend te maken. De Britse regering handelt, om het moreel der bevolking op te houden en aan te sporen tot groter offers en inspanning, volgens het beginsel dat men geen schrik moet verwek ken en dus doen alsof men de toestand meester is. In het begin van dit jaar hadden de Engelsen de beschikking over zes mil liard dollar. Zij geven die uit in een tempo van twee milliard per jaar. Er bestaat thans geen hoop, zelfs als hun plannen volmaakt verwezenlijkt worden, om meer dan uitstel te verkrijgen van het tijdstip, waarop de Britse fondsen zullen zijn uitgeput. Wordt de Britse ineenstorting niet voorkomen, dan zal zij zich uitbreiden over andere landen. De beschikbare tijd om redding te brengen is gering. Een schatting van twee jaar ge tuigt meer van optimisme dan van voor zichtigheid. Lippman betoogt daarom, dat reeds in het volgende jaar politieke en economische maatregelen zullen moeten worden geno men van zo grote omvang, dat nog geen enkel verantwoordelijk staatsman er toe spelingen op heeft durven makeri. Om crisis in Europa en chaos in de wereld te voor komen zal Europa zover moeten gaan, dat het economische eenheid bereikt. Amerika zal minstens iets moeten presteren, dat evenwaardig is aan de hernieuwing het leen- en pacht-systeem. Doet men deze dingen niet en breekt de crisis uit, dan zal men nog belangrijker en Veel gevaarlijker middelen moeten toepassen om haar in te perken. De Amerikaanse waarschuwer be sluit: „ik weet stellig, dat deze voorspel lingen een slechte ontvangst zullen genie ten. Maar nog stelliger weet ik, dat zij Waar zijn". Ge kunt deze beschouwing zien als een Verzoek aan I. 0. C. De stad Amsterdam heeft zich tot het Internationaal Olympisch Comité ge wend met het verzoek haar met de organisatie van de Olympische Spelen 1952 te willen belasten. Op het congres van het I.O.C., dat van 1821 Juni a.s. te Stockholm wordt gehou den, zal een beslissing worden genomen aan welke stad de organsiatie der Olympi sche Spelen van 1952 zal worden toege wezen. Reeds zijn verscheidene candidaten hiervoor gesteld, o.m. Detroit, Minneapolis, Los Angeles, Buenos Aires, Lausanne, Lis sabon, Parijs en Helsinki. In een schrijven aan het Internationaal Olympisch Comité te Lausanne is het ver zoek van burgemeester en wethouders van de hoofdstad met redenen omkleed. Voor het geval mocht worden besloten aldus dit schrijven, deze spelen in Europa te doen houden, hebben zich reeds verscheidene steden in met Nederland zeer bevriende landen candidaat gesteld voor de organisa tie. Het is daarom met enige schroom, dat Amsterdam zich eveneens tot het I.O.C. wendt met het verzoek haar met de orga nisatie te willen belasten. Na overleg met de Nederlandse regering heeft Amsterdam hiertoe desalniettemin besloten omdat het haar als hoofdstad van Nederland een diep gevoelde behoefte is, niet alleen namens haarzelf, maar tevens namens het ganse koninkrijk door het verlenen van gastvrij heid aan de Olympische sportleden haar oprechte dank te betuigen voor de grote steun welke Nederland van zo zeer vele landen heeft mogen ondervinden en nóg ondervindt in de strijd voor het herstel van de diepe materiële en culturele wonden, welke de oorlog heeft toegebracht. Het initiatief is van het bestuur van het Olympisch Comité uitgegaan, maar de stad Amsterdam ondersteunde dit ten volle. De ministerraad heeft het denkbeeld met grote sympathie ontvangen. Indien het congres te Stockholm Amster dam zou kiezen, zal men natuurlijk hard j aan het werk gaan om de organisatie van de spelen, welke overigens in 1928 te Am sterdam ook voortreffelijk was, te doen slagen. Het ligt in de bedoeling de capaci teit van het Stadion voor 1952 te vergroten tot ongeveer 80.000 toeschouwers. In Am stelveen ligt het unieke hockeystadion, waarin 't volgend jaar de wereldkampioen schappen voor dames zullen worden gehou den en dat zich schitterend voor een Olym pisch hoókeytournooi leent. De „Bosbaan" mag worden beschouwd als een der mooi ste en best uitgeruste roeibanen van de wereld. Het zeilen kan worden gehouden op het Buiten-IJ of op het IJselmeer. Ver der bestaat het plan om een sportpaleis te bouwen, een plan, dat veel sneller tot wer kelijkheid zou worden, indien de spelen aan de hoofdstad zouden worden toegekend. Spoorwegmateriaal uit Amerikaanse zóne terug 565 locomotieven, 840 wagons voor per sonenvervoer en 371 goederenwagens zijn uit de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland naar België en Nederland, de landen van herkomst, teruggevoerd. Vol gens het bericht zijn er onderhandelingen gaande om de locomotieven in België te herstellen. Nadat Prinses Juliana gistermiddag het vliegveld Ypenburg bij Den Haag officieel heropend had, sloeg zij met grote belang stelling de verrichtingen der verschillende kunstvliegers gade. Bevin over Indonesië Steeds feller strijd in Voorindische stad Een paniek begint zich meester te ma ken van de inwoners der Voorindische stad Lahore, waar reeds drie dagen een steeds feller wordende burgerstrijd woedt en reusachtige branden een rookkolom doen opstijgen, die kilometers ver in de omtrek zichtbaar is. Behalve de tempel en de zijdemarkt, die in lichterlaaie staan, zijn er in twaalf verschillende delen van de stad winkels en huizen in brand gestoken en gisteren in de namiddag breidden de gevechten en het brandstichten zich uit naar nieuwe stads kwartieren. Vijf personen werden neerge stoken en ten minste zeven anderen wer den gewond. Blijkens de' berichten, die uit deze hel te New Delhi binnenkomen, is de bevolking aangegrepen door razernij. De politie heeft versterkingen ontvan gen en troepen zijn in het geweer geroe pen. Liberaal premier in Italië Francisco Nittï, de leider der Italiaanse liberalen, is door president de Nicola be last met de vorming van een nieuw Ita liaans kabinet. De 78-jarige liberaal wil trachten een coalitieregering te vormen. In het Lagerhuis-debat van gisteren heeft Bevin onder meer over Indonesië ge sproken. Hij zeide alles gedaan te hebben wat in zijn vermogen lag om een schikking in Indonesië aan tc moedigen, in verband met de grote bijdrage die Nederlanders en Indonesiërs kunnen leveren tot de weder opbouw der wereld. Bevin zeide met betrekking tot de ge beurtenissen in Indonesië: „Ik meen dat wij er prat op kunnen gaan dat onze prompte actie vele millioenen levens heeft gered. Ons volk heeft in deze moeilijke taak met zeer grote tact gehandeld. Hoewel tussen de Nederlanders en In donesiërs een overeenkomst tot stand is gekomen", zo zeide Bevin, „zijn moeilijk heden gerezen met betrekking tot zulke aangelegenheden als financiën, economie, betaalmiddelen en vertegenwoordiging in het buitenland, doch de Nederlandse pre mier heeft zijn land verlaten om te hel pen een schikking te bereiken. Ik wens hem succes". „De leden van het Lagerhuis zullen de détails der overeenkomst die tussen Ne derlanders en Indonesiërs bereikt is, ont vangen", aldus zeide de minister van Bui- Ook fietsbanden op stamkaartcijfer? Wij vernemen, dat er bij de regering plannen beslaan om binnenkort fiets banden op dezelfde wijze te distri bueren als schoenen, dus door het aan wijzen van een cijfer van 't stamkaart- nummer Op de tweede dag van de strijd om de Davis Cup won het Nederlands heren- dubbel Van Swol (links) en Rinkel aan slag). Fabriek in Wormerveer afgebrand Hedenmorgen om acht uur heeft zich een ontploffing voorgedaan in de papierwaren- fabriek van de fa. A. Dekker in de Wever straat te Wormerveer. Er ontstond brand, waardoor de geheel uit hout opgetrokken fabriek in ongeveer drie kwartier totaal in de as werd gelegd. De brand ontstond, doordat een vat met benzine ontplofte. Binnen enkele minuten stond de gehele fabriek in lichter laaie. Van twee arbeiders, die naast het vat ben zine stonden, vlogen de kleren in brand Collega's brachten de mannen in allerijl buiten en wierpen hen in een sloot, waar door de vlammen gedoofd werden. Beiden zijn daarna naar een ziekenhuis vervoerd. Zij hadden vrij ernstige brandwonden op gelopen. De vrijwillige brandweer wist te voorko men, dat het vuur op naast de fabriek ge legen panden oversloeg. Inbraak bij juwelierster In de afgelopen nacht werd de etalageruit van een juwel:ersza§fc op de hoek van de Gierstraat en de Nieuws treat door het in werpen van een baksteen verbrijzeld. De dader heeft daarop een hoeveelheid ringen. 1 ter waarde van 1500.uit de uitstalkast J ontvreemd. De eigenaresse van de zaak werd om- j streeks vier uur opgeschrikt door het geluid van rinkelend glas en geroep „Houdt de I dief, houdt de dief". Zij begaf zich ijlings I naar de winkelruimte, doch de dief had Duitse geleerden hadden succes in Amerika Zij hielpen de wetenschap „tien jaar vooruit" In oen te Frankfort verschenen leger communiqué wordt verklaard, dat de Duitse geleerden en technici, die na de oorlog naar Amerika zijn overgebracht, zoveel hebben bijgedragen tot de ontwik keling van de wetenschap op sommige ge bieden, dat deze wel geacht kan worden een tiental jaren vooruit te zijn gebracht. Deze Duitsers hebben het land talloze mil lioenen dollars bespaard. De driehonderd-vijf tig Duitse geleerden die in het kader van de „operation paper clip" naar Amerika zijn getransporteerd, zullen spoedig vrijgelaten worden om werkzaamheden voor de particuliere Ame rikaanse industrie te gaan verrichten, onder oppertoezicht van het departement van handel. Onder deze geleerden bevin den zich, volgens het rapport, geen per sonen, die „meer dan nominaal" lid van de nazi-beweging waren. Het woord is aan. R a s p a i 1 „De tijd gaat voorbij", zeggen wij, maar wij vergissen ons: de tijd blijft en wij zijn het, die voorbijgaan. Krijgt Nederland niet wat het vroeg? Financiële deskundigen in Washington hebbén voorspeld, dat Denemarken het tweede land is, dat een lening van de wereldbank zal ontvangen, waarschijnlijk in Juni. De grootte van de lening zou on geveer 60 millioen dollar bedragen. Het verzoek van Luxemburg om 20 millioen dollar zal waarschijnlijk als derde worden ingewilligd. Dezelfde woordvoerders waren van mening, dat het door Nederland verzochte bedrag waarschijnlijk evenals dat met het Franse is geschied, verlaagd zal worden, maar misschien niet in dezelfde mate. In de komende week twee schepen van 10.000 ton per dag De V. S. zenden speciale noodversche- pingen tarwe van ongeveer 130.000 a 150.000 ton naar Duitsland, teneinde tege moet te komen aan het voedseltekort in de Engelse bezettingszone. De zendingen bestaan hoofdzakelijk uit tarwe. In de ko mende week zullen per dag twee schepen van 10.000 ton worden verladen. Van elf tot een-en-dertig Mei zullen acht-en-veertig schepen met een lading graan welke gelijkwaardig is aan 357.000 ton bloem, Duitse havens binnenlopen, al dus is van Engelse officiële zijde medege deeld. In de eerste tien dagen werd een hoeveelheid van 80.000 ton bloem-equiva- lenten aangevoerd. Voedsel-autoriteiten van de militaire regering hebben medegedeeld, dat in de komende drie maanden 450.000 ton voed sel per maand moet worden geïmporteerd om een einde te maken aan de huidige crisis. Het Amerikaanse departement van land bouw heeft gisteren bekend gemaakt, dat de V.S. in Juli. de eerste maand van het oogstjaar 1947-1948, 1.407.000 ton graan zullen exporteren. Hiervan zal de Engels- Amerikaanse zóne van Duitsland 456.000 ton ontvangen en de Franse zóne 29.000 ton. Engeland zal 25.500 ton mais ontvangen, Frankrijk 25.500 ton tarwe en 24.000 ton bloem en Italië 12.000 ton bloem. Tevens werd bekend gemaakt, dat, al vorens de nieuwe oogst zal worden bin nengehaald, 150.000 ton mais. extra uit voorraad ter beschikking van Frankrijk zal worden gesteld. De Amerikaanse regering heeft de tar- we-aankopen hervat, teneinde tegemoet Trouwen per tram tenlandse Zaken, die vervolgens de hoop te kennen gaf, dat deze kwesties zeer snel opgelost zullen worden, „omdat ik enken van welk groot belang Indonesië voor het economisch herstel van de wereld is, in het bijzonder met betrekking tot voedsel en andere artikelen'" Bevin legde er de nadruk op dat de we deropbouw van Indonesië niet alleen dit jaar belangrijk was, doch dat het zelfs nog belangrijker zal zijn om de plantages voor het volgend jaar op gang te krijgen, „om dat 1948 weer een moeilijk jaar voor de wereld zal worden. Daarom hoe spoediger., een schikking bereikt wordt, des te beter", aldus de minister. Ernstig ongeluk te Zandvoort De Zandvoortse garnalen-visser J. de Groot was Vrijdagmiddag met zijn plaats genoot C. van Duin in de stalen boot „Nel lie" (die vroeger ook wel gebruikt werd voor het maken van pleziertochtjes) uit gevaren. Als belangstellende ging een ver pleegster van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam mede. Omstreeks half zes was de „Nellie" voor het Noorderbad, ongeveer 400 meter uit de kust. Bij het ophalen van het net, zat daarin iets zwaars. Vermoedelijk ïs dit een mijn geweest, want er volgde een ont ploffing. Mensen op het strand zagen het onge luk. Het scheepje kreeg ernstige schade, o.a. werd de mast afgerukt. Er werd aan vankelijk geen bemanning meer ontdekt- Toen men evenwel met een roeiboot te hulp snelde, bleken de opvarenden in de nabijheid te drijven. Groot had vrij ern stige hoofdwonden opgelopen, Van Duin was slechts licht aan het hoofd gewond. De verpleegster kwam met de schrik vrij. Het ongeluk is dus nog betrekkelijk j goed afgelopen. De ontploffing was zo krachtig, dat Van Duin wel 25 meter hoog I in de lucht geworpen werd. Dr. C. J. Tichelaar heeft de gewonden verbonden. Daarna konden ze naai' huis vervoerd worden. De boot is later gezonken. Ministers tussen de bloemen Amsterdamse volkstuintentoon stelling officieel geopend Ir- S. L. Mansholt, minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft Vrijdagmorgen de bloemententoonstelling „Bloemenpracht", die georganiseerd wordt door de hoofdstedelijke afdeling van de bond van volkstuinders ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van deze bond, op het volkstuinencomplex aan het Jaag pad te Amsterdam, geopend. reed een motorwagen van de N.Z.H. met anjers en blijde gezichten voor de ramen door de Heemsteedse dreven. Deze extra-dienst was ingelegd ter ere van het bruidspaar G. J. de Swart-M. J. Pot, antwoord op Bevin's cryptische en onlogi sche verklaring, geschreven reeds voor hij haar in het Lagerhuis aflegde. Maar het Engelse volk in zijn geheel en zelfs het Lagerhuïs-in-zijn-geheel zal Lippman niet lezen. Waartoe dit gebrek aan openhartig heid? Waarom worden volken als onmon- digen behandeld? Tijdens een oorlog spaart men ze geenszins. Met dit al herinner ik aan zoveel, dat hier geschreven is over federale Unie, over Verenigde Staten van Europa, over zelfs groter aaneensluiting van volken en aan de toenemende actie, daarvoor gevoerd. Vaag idealisme, zegt gij? Neen, noodzaak. Als men die moeilijke richting niet uit wil, wel ke dan wel? Er is geen makkelijke weg, alleen een moeilijke. En om erop te slagen zal bij de drang van de nood de kracht van de geest te hulp moeten komen. Een nieuwe geest. Daar hoop ik op.... als men een maal wakker wordt B. P. ging een belangrijk stuk sociaal werk Immers, aldus de minister, door zelf mee te maken, wat de natuur pres teert onder zorgvuldige leiding van de mens, heeft de stedeling meer inzicht gekregen in de belangrijkheid van de boer voor de gemeenschap. De rondleiding over de tentoonstelling, gelukt,-omdat hij gestoord werd door het hulpgeroep van een bewoonster van een aan de overzijde gelegen perceel, die even eens door het lawaai van het brekend glas wakker was geworden. Want wel was de baksteen, die later in een doek gewikkeld op het trottoir terug werd gevonden, precies op de plaats ge mikt. waar zich de gouden voorwerpen be vonden juist in het midden van de éta lage maar de dief had kennelijk inder haast een ruwe greep gedaan, want een aantal gouden ringen, werd later op straat teruggevonden. Een bijzondere omstandigheid is wel, dat de eigenaresse, die eerst laat in de avond van een bezoek aan Den Haag was terug gekeerd, voor het naar bed gaan een paar kostbare ringen met edelstenen ter waarde van 2000.uit de étalage heeft gehaald, omdat zij een voorgevoel had, „dat er wel eens iets kon gebeuren".. Zij is niet tegen inbraak verzekerd. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij ook gebruik werd ge maakt van de te Santooort gestationneerde rijksspeurhond. toonstellingen, die het leven en de voort brengselen van de volkstuinen gedurende het seizoen zullen tonen, bracht het ge zelschap in een miniatuur bloembollenveld. Zeventigduizend tulpen ontplooien zich hier in hun volle schoonheid en luister. Later in de middag heeft minister P- Lieftinck een bezoek gebracht aan deze bloemententoonstelling. Schoenenbon voor kinderen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de distributiediensten van 19 Mei af, op een nader bekend te maken datum, aan kinderen, geboren in Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945. alsmede aan kinderen geboren in Juli 1946, een schoe nenbon zullen vertrekken van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het inlegvel, hetwelk met de tweede distributiestam kaart moet worden overgelegd, zal bon 604 worden verwijderd, waarvan de ..hij" technisch ambtenaar is bij de Noord Zuid Hollandse. De huwelijks- tram moest vrijwat rangeren, voor dat de eerste halte, het Stadhuis, bereikt was. Daarna werd met een eveneens technisch- nodige omweg naar de Doopsgezinde Kerk in de Grote Houtstraat gereden. De enige boze gezichten op de trouwdag van het jonge paar waren van de aspirant-passa. giers, die voor deze tram vergeefs hun arm opstaken. Ministers met Pinksteren uit Indië terug ANP deelt mede dat de ministers Beel en Jonkman gisterochtend in het kader van hun informatieve besprekingen de on dernemers hebben ontvangen. Deze be sprekingen hebben zeer verhelderend ge werkt. Het ligt in het voornemen van de mi nistens Donderdagmiddag de terugkeer naar Nederland te aanvaarden. Zij zullen de nacht doorbrengen in Singapore en ho pen op Tweede Pinksterdag 's avonds op Schiphol te arriveren. te komen aan het critieke tekort aan voedsel in Duitsland- In het geheel zal de Amerikaanse regering 10.000.000 bushels aankopen. Dit werd gisteravond medegedeeld door het Amerikaanse departement van land bouw. Eerder in deze maand was mede gedeeld, dat de regeringsaankopen van de oude oogst waren stop gezet en dat vol doende graan was aangekocht voor de be staande toewijzingen. Deze noodmaatregel betekent, dat de raming voor de extra-voorraad zal moeten worden verminderd. Aanvankelijk was men voornemens een reserve te houden van 100.000.000 bushels, doch het nieuwe aankoopprogramma zal deze aanzienlijk verminderen. Functionnarissen van het departement van Landbouw deelden mede, dat de aan kopen hoofdzakelijk zullen geschieden in het Noord-Westen van de V. S„ daar dit het enige gebied is waar de voorraden aanzienlijk groter zijn dan de plaatselijke behoeften. N.Z.H. verlost buitenwijken uit isolement Met ingang van 8 Juni zal het Noordwes telijk en het Zuidwestelijk deel van Haar lem uit zijn isolement verlost worden. Met ingang van die datum zal de N.Z.H. lijn 4, die op het ogenblik het Ramplaan- kwartier met het Station te Haarlem ver bindt, uitbreiden tot een lijn, die het Pla- netenplein via Stuyvesantplein, Marnix- straat, Velserstraat, Kleverparkweg, Sant poorterstraat, Verspronckweg met het Sta tion te Haarlem zal verbinden, vervolgens de bestaande route zal volgen naar de Ramplaan, maar vandaar zullen de bussen verder over de Vlaamse weg doorrijden naar het De Ruyterplein. Op dit traject zal een tien-minuten-dienst onderhouden worden, evenals dit met lijn 3 naar Bloemendaal van 8 Juni af het geval zal zijn. Op verzoek van de politie zal de route door het Kleverpark van deze lijn weer gelijk worden aan de voor-oorlogse: langs de Schotersingel, door de Van Ostade- straat en verder via Santpoorterstraat en -plein en Molijnstraat naar de Kleverlaan. Het eindpunt in Bloemendaal zal meer dorp inwaarts verlegd worden. Deze verbeteringen zijn te danken aan de aankomst van de nieuwe bussen, waar van de volgende serie van vijf over drie maanden verwacht wordt. Besprekingen in Batavia Hedenmorgen hebben andermaal econo mische besprekingen plaats gehad tussen dr. v. Mook, mr. v. Hoogstraten en Sjahrir. Over de resultaten hiervan zijn geen me dedelingen verstrekt. Veelbelovend voorstel van Arabische U.N.O.-delegatie Volgens de correspondent te Cairo van het Egyptische blad „Al Wahda" heeft de Hoge Arabische Commissie van haar ver tegenwoordigers te New York een voorstel ontvangen om de commissie van onder zoek inzake Palestina te boycotten. De Hoge Arabische Commissie zou volgens de correspondent binnenkort hierin een beslis sing nemen. Dubbel-gevaarlijke bom in Sovjet-legatie te Helsinki De Sovjet-Russische autoriteiten te Hel sinki hebben de Finse politie drie dagen tijd gegeven voor het arresteren van de gene, die gisteren een bom door het raam van de Sovjet-legatie heeft geworpen. De bom veroorzaakte slechts lichte scha de, doch de Sovjets vatten dit incident ernstig op. Ondanks de strenge Finse cen suur verneemt Reuter uit Stockholm, dat er reeds drie jongelieden zijn gearresteerd die ex van verdacht worden de bom in de Sovjet-legatie te Helsinki te hebben geworpen. IETS HOGERE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het KNM I. te De Bilt, geldig van Za terdagavond tot Zondagavond: In de nacht en ochtend weinig wind. Plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag iets toenemende wind tussen Zuid en West Meest zwaar bewolkt Geen neerslag van betekenis afgezien van enkele buien in de avond Opnieuw enige Êtijglng van temperatuur. 18 Mei: Zon op 4.43 uur, onder 20.30 uur Maan op 4.02 uur, onder 17.50 uur 13 Mei: Zon op 4.42 uur. onder 20.32 uur Maan op 4.19 uur. onder 19.26 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1