2 Het vliegveld Ypenburg heropend Repatriëring van Oost-Europeanen wordt verhinderd door nazi-agitatoren Vermogensheffing verschuift einde der geldsanering I Wereldnieuws ZATERDAG 17 MEI 1947 Domein der kleine luchtvaart ingewijd met groot vliegfeest Klokslag half drie draaide een kleineen looping voorover, twee ronden met grijsrood Cescna-sportviiegtuig gistermid- voortdurende „slow-rolls" om de lengte-as dag boven Ypenburg en maakte een per- over het vliegveld. Weer trok de Jungmann fecte landing. Prins Bernhard was gearri veerd. Hij begaf zich naar de feestelijk versier de hangar, waar reeds tal van hoge auto riteiten. waaronder vertegenwoordigers van het corps diplomatique, baron van Boetzelaer van Oosterhout, minister van buitenlandse zaken en leidende figuren de Nederlandse luchtvaart, zich bevonden en toen even Jater ook Prinses Juliana per auto aankwam, begon de plechtige herope ning van het vliegveld. Achtereenvolgens wijdden Mr. E. E. Meraten, Mr. D. G. W. Snitzen, de heer C. Kolff van de N.L.S. en Ir. M. H. Damme vele vriendelijke woorden aan Ypenburg en de Nederlandse luchtvaart in het alge meen en aan de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. in het bijzonder. Als laatste nam gastheer Diepen zelf het woord. Frits Diepen, de initiatiefnemer van allerlei gedurfde plannen in de Neder landse luchtvaart, waarvan zijn luchttaxi- dienst wel de meest bekende is, vertelde iets over de herrijzenis van het vliegveld Ypenburg, dat thans eigendom van zijn maatschappij geworden is. Hij sprak met dankbaarheid van de me dewerking, die hij van verschillende in stanties had ondervonden, met goedmoe dige spot, die ludhtvaartmensen eigen is, over de papieren obstakels, die te over winnen waren. Maar vooral sprak hij over wat hem het dichtst aan het hart ligt, de „kleine luchtvaart". De „kleine luchtvaart", die zo'n belang rijk deel is van de vliegerij van, de toe komst. die, afgezien van de ontspannings mogelijkheden die zij biedt, nauw-gedroom de kansen voor de zakenman schept. De „kleine luchtvaart", waarin wij evenals in de ..grote" voor een belangrijk deel de leiding op ons kunnen nemen; waarin wij in het klein grote dingen kunnen doen. De startvlag omhoog Toen verzocht de man, die er wéér een ïs in de rij van luchtvaartpioniers, die Hol land heeft voortgebracht. Prinses Juliana de rood-geel geblokte startvlag te hijsen en nauwelijks was hij in top, of aan de an dere kant van het veld zette Gerben Son- derman de gasmanette van de Fokker „Pro motor" open en trok de twee-staartige kist de blauwe lente-hemel in. De eerste de monstratie van deze exponent van de „kleine luchtvaart" in het publiek. Onmiddellijk erachter kwamen vijf „Tiger Moths" van de Rijksluchtvaartschool „en escadrille" los, daarachter drie luchttaxi's van Diepen en drie Piper Clubs van de N. L. S. en de lucht raakte vervuld van het recht omhoog, om even bijna in de lucht stil te staan. Toen viel hij met venijnige tikken in een rechtse vrille, maar op een paar honderd meter boven de grond haalde Sonderman hem er weer netjes uit en zette de Jungmann aan de grond. Tot slot van dit voorproefje van het luchtfeest, dat in het week-eind plaats heeft, lieten drie Spitfires en drie Fireflies nog even de machtige zang van hun geza menlijke vele duizenden paardenkrachten over het veld donderen en het openings feest was voorbij. Laat in de middag arriveerden de 75 Engelse sportvliegers, die deel zullen ne men aan de navigatiewedstrijd op Zondag middag. Vliegfeest Op het programma van vandaag en mor gen staan demonstraties van allerlei vlieg- kunstige aard als daar zijn: stuntvliegen, escadrillevliegen lesvliegen, ballon-ram men en zelfs parachute-springen, om maar een greep te doen uit het vele en verschil lende, wat de toeschouwers voorgezet zal worden. In Arnhem werd op eerste Paasdag een inbreker op heterdaad betrapt. De man vluchtte en loste enige revolverschoten op zijn aohtervolgers, waardoor een burger werd gedood en een politieman ernstig letsel kreeg. De vluchteling werd tenslotte gearresteerd, nadat een andere burger hem zodanig met een stok had geslagen, dat de inbreker het bewustzijn verloor. Tot grote verbazing van de politie bleek de arrestant een bekend Arnhems inge zetene te zijn, die men altijd voor een eer zaam koopman had gehouden. Thans heeft men zekerheid gekregen, dat de man reeds lang een dubbel leven leidde. Voor het oog zijner medeburgers was hij de keurige koopman, maar als de duisternis inviel, begaf hij zich op het pad der misdaad. Het politie-onderzoek heeft aan het licht gebracht dat hij in Arnhem en in zijn vroegere woonplaats Breda niet minder dan veertig inbraken heeft gepleegd. Zelfs de auto, welke hij bezat, bleek gestolen te zijn. Bij een huiszoeking vond men vijf radiotoestellen, een motorfiets, tapijten, gouden en zilveren sieraden en een groot bedrag aan geld, alles van diefstal afkom stig. Het Nederlandse Rode Kruis deelt mede. dat binnenkort een aanvang zal worden ge maakt met de opzending naar Nederland van urnen van in Japan overleden en gecremeerde Krijgsgevangenen. Niet minder dan drie trawlers raakten deze week onder de Engelse kust aan de grond. .„w» ~w. Bij Fleetwood, aan de kust van Lancashire, waar de Wyre Lighthousebanks een gevaar ronken "der*rappe motoren," ~diè"het '.kleine voor de scheepvaart opleveren, ondervonden deze 'crawlers dat gedeelde smart niet altijd grut'" bo%-en de hoofden der toeschouwers halve smart is, want zij konden geen van drieën los komen van de verraderlijke iand- wegtrokken Twee-driemaal scheerde Sonderman over het plateau en de „Ohs" en „Ahs" die opstegen uit het publiek waren voor dit toe stel zeker verdiend. Ineens klonk boven het motorengeraas de harde, sonore toon van drie helgele Harvards uit Gilze Rijen, die een nummer tje „escadrille-stunten" kwamen weggeven. Vleugel aan vleugel vlogen zij perfecte loo pings en duikvluchten en draaiden hun bochtjes met een perfectie, die haast deed denken aan van Weerden Poelman's be faamde „vijf vingers aan één hand". „Gerben stunt" Toen stootte een mecano ons aan en zei: „Let op! Gerben gaat stunten met de Jung mann", en haast voordat wij tijd hadden om te kijken, repte de lichtgroene Bückers Jungmann met Sonderman, de invlieger van Fokker, aan de stuurknuppel zich over het veld en nauwelijks was hij een meter of tien van de grond of daar legde hij de kist op zijn rug en vloog er op die onge bruikelijke manier twee ronden mee over het veld. Langzaam, in wijde cirkels, ging de klei ne tweedekker toen hoogte winnen en ter wijl het publiek met uitgerekte halzen stond toe te kijken, kondigde een plotse ling harder en feller worden van het motor geluid aan, dat het spel ging beginnen. Loodrecht zette Sonderman de kist op zijn neus, trok hem weer op voor een feilloze looping, een tonneau, dan een Immelmann banken, waarop zij in de nacht waren „terecht" gekomen. De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8 00. 13 00. 13 00. 10.00, 23.00 uur Nieuws 8.15 Platen. 8.30 Voor de tuin. 8 45 Lichte muziek. 9.15 Causerie. 9.30 Platen op verzoek. 10.00 Gees telijk leven. 1015 Poolse volksmuziek. 10.45 Poëzie. 1100 Symphonieconcert. 12.05 Engelse liedjes. 12.30 Zondagclub. 12 40 Mannenkoor. 13.15 Lichte muziek. 13.45 „18 Mel. de dag van de goede wil". 13.50 Spoorwegen spreken. 14.0S Boekenhalluur. 14.30 „Het lied van de aarde", symphonle voor tenor, alt en orkest, Mahler. 15.30 Filmpraatje. 15.45 Dansorkest. 16.30 Voor de vrouw. 16.40 Sport. 17 00 Cabaret. 17.30 Ome Keesje, 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19,00 Doopsgezinde kerkdienst. 20.15 Walsen. 20.45 Deteclivehoorspel 21.45 Koor. 21.30 Hersen gymnastiek. 22.00 Harp. 22.15 Haydn, Mozart. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30, 22.30 uur Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Kerkdienst uit de Begijn hofkapel te Haarlem. 9.45 Hoogmis. 11.30 Plano kwartet, Mendelssohn. 12.15 Boekbespreking. 12 30 Lunchconcert. 13.45 Apologie. 14.05 Kamer muziek en voordracht. 16.15 Missielof. 17 00 Ge rei. kerkdienst (art 31 K. O.). 18 45 Reformatle- symphonle, Mendelssohn. 19 15 Kent gij uw Bijbel? 19.45 Sport. 20.00 Actualiteiten en ge wone man. 20.15 „De zilvervloot". 21.15 „De zwarte tulp", luisterspel. 22.15 Avondgebed, 23.00 Lichte muziek. 23.30 Sibelius. Amerikaanse leger- en U.IS.R.R.A.-autoriteiten achten het noodzakelijk de kampen te zuiveren I te vinden waar zij zich dan konden opgeven mnr renatriërinjz Paul Edwards, directeur van de UNRRA in de Amerikaanse zóne, zeide gisteren in te stemmen met de Russische beschuldiging dat de repatriëring van Polen, Oekrainers. Balten en Joegoslaven wordt opgehouden door anti-Sovjet elementen in de kampen voor verplaatste personen. Tegelijkertijd deelde hij mede dat de Amerikaanse leger- autoriteiten het volledig eens waren met de noodzakelijkheid de agitatoren tegen de re patriëring uit de kampen te verwijderen. Edwards zeide verder dat deze „ondemo cratische" leiders gedurende de winter de greep op hun volgelingen hebben verstevigd en dat zij middelen gebruiken variërend van propaganda tot terreur, teneinde vrije beslissingen van de verplaatste personen inzake de repatriërings-maatregelen te ver hinderen. „Wy zijn het eens met de Russen en wij steunen hun eisen" zeide Edwards volgens Un. Press. „Deze anti-repatriëringsgroep is niet het product van democratische voor uitgang, doch eerder een overblijfsel van voor-oorlogse nazi- en fascisten-regiems" aldus Edwards. „Joegoslavische verplaatste personen worden geterroriseerd door Chetniks en Utaschi-terroristen, welke nog steeds een soort van militaire organisatie in de kam pen hebben. Sommige Joegoslaven uit deze kampen waren genoodzaakt 's avonds het kamp uit te sluipen om in de stad UNRRA-offi eieren Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13 00. 18 00 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen op verzoek. 11.00 Causerie. 11.15 Mozart. 11.45 Familieberichten, 12.00 Lichte muziek. 12.35 Orgel. 13.15 Dansorkest. 14.15 Chopin. 14.40 Voor de vrouw 15.00 Gevarieerd programma. 16.30 Grepen uit de opera 17.00 Roemeense volks muziek. 17.45 Het rijk overzee. 18.30 Strijd krachten. 19.05 Lichte muziek, 19 30 „Verpleeg ster worden" 19,45 Landbouwrubriek. 20.05 Ge varieerd programma. 22.15 Strijktrio, van Beet hoven. 22.45 „Nederlandse beurtvaart". 23.15 Sw-.ng college. HILVERSUM II. 414.5»M., 218 M. en V75 M. 7 CO. 8.00, 13 00. 19,00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Platen. 9.16 Voor zie ker. 9.30 Politieberichten. 9.50 Platen. 10 30 Morgendienst. 11.00 Trio. Haydn. 11.15 Voorlezen. 11.35 Platen. 12 00 Martnlerskapel. 13.15 Orgel. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Friese liederen. 14.45 Platen 15.15 Reportage. 15.30 Hoornkwin tet. Mozart. 16.00 Bijbellezing 16.45 Oude huis muziek. 17 20 Muziek voor de jeugd. 17.45 Orgel. 18.00 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.20 Boek bespreking. 19.40 Alt. 20.15 Oratorium „Belsa- zar", Handel. In de pauze (pl.m. 21.15) Causerie, K.45 Avondoverdenking. 23.15 Platen, S.S.-er ontsnapt voor de tiende keer Kort geleden berichtten wij dat een Noordbrabantse SS-er, bijgenaamd „De Zwarte van Meel" voor de vierde keer kans had gezien, uit zijn gevangenschap te ont snappen. De Zwarte van Meel heeft echter zijn meester gevonden in een zekere P. v. d. Bogaard, afkomstig uit Helmond. Ook deze SS-er werd in September 1945 ln het gevangenkamp Vught opgesloten. Hij wist echter te ontkomen, werd weer gearresteerd, wist te ontkomen, men vatte hem wederom in de kraag, weer nam hij de benen, de verantwoordelijke autori teiten spoorden hem echter Óm het verhaal niet te eentonig te ma ken zij vermeld, dat v. d. Bogaard het record van de „Zwarte" met stukken sloeg: hij trok er Woensdag jongstleden ten tiende male tussenuit en tot nog toe is het niet m'ogen gelukken, de „record- jager" opnieuw achter slot en grendel te krijgen. Weer een dode bij het zoeken naar munitie Toen de 26-jarige P. v. d. M. Donder dagmiddag op het strand van Domburg te samen met zijn broer en een huisgenoot op eigen houtje bezig was met 't demonteren van munitie, ontplofte eensklaps een gra naat. waardoor v. d. M. op slag gedood werd. De beide anderen werden zwaar ge wond naar een ziekenhuis te Middelburg overgebracht. V. d. M.. die al eens bekeurd is voor het zoeken naar oorlogsmateriaal, was gehuwd, •oor repatriëring. Het bestaan van een Poolse organisatie Is duidelijk bewezen door een verzetsactie in het Altenstadt-kamp, toen anti-repatrië- ringsgroepen de Amerikanse vlag neerhaal den en verscheidene leden van het kamp, welke voorstander van de repatriëring zijn, mishandelden. Militairen moesten met traan gasbommen en machinegeweervuur in de lucht de orde herstellen. De moeilijkheden daar werden veroorzaakt door de benoe ming van een Poolse kampleider die geen tegenstander van de repatriëring was. Baltische verplaatste personen, zo zeide Edwards, worden beïnvloed niet door ter reur, doch door intellectuele groepen be staande uit voormalige regeringsautoritei ten. Onder hen bevinden zidh enige Balti sche SS-mannen. Edwards deelde mede dat thans een pro gramma door de UNRRA en het leger is samengesteld met de bedoeling anti-sovjet leiders in kampen voor niet repatriërenden te concentreren. De repatriërings-propa- ganda zal in de kampen worden gevoerd door officieren van de nieuwe Oost-Euro- peese regeringen. Demobilisatie wordt bestudeerd Bij ministeriële beschikking is een in spectie voor demobilisatie in Nederland ingesteld, opgenomen in de staf van de adjudant-generaal der Kon. Landmacht. Deze inspectie heeft tot taak alle maat regelen te bestuderen, stimuleren en co- ordineren, welke nodig zijn voor en ver band houden met de demobilisatie en het terugbrengen in de burgemaatschappij van oorlogsvrijwilligers, dienstplichtigen en reserve-personeel. Zij beoogt contact te zoeken en over leg te plegen met civiele, overheids- en particuliere instanties, die ermee belast zijn de demobilisatie en het terugbrengen in de burgermaatschappij door te voeren en uit te werken. De verklaring van Prof. Romme dat hij, on danks de bezwaren welke ook bij de K.V.P. tegen de Vermogensheffing bestaan, zijn stem aan het desbetreffende Wetsontwerp zou geven, is ook voor de Effectenbeurs een desillusie geweest. Al is dan tenslotte het voorstel van Mr. Teu- lings door de Minister aanvaard en het percen tage van de heffing met 1/6 verlaagd, zodat de opbrengst ca f400 mlllioen kleiner zal zijn dan de aanvankelijke raming van f2 milliard, toch blijft het bezwaar dat ook deze heffing deel aan het thans roulerend bedrijfskapitaal van ons nationaal productieapparaat zal moe ten worden onttrokken en er dus kapitaalsver schulvingen zullen plaats hebben, die ook op de beurs merkbaar zullen zijn. Dat de betaling van de heffing over een aan tal jaren kan worden verdeeld is aan de ene kant voor de contribuabelen een voordeel, aan de andere kant betekent het dat het einde der geldsanering, waarnaar iedereen snakt, hier door naar een verder tijdstip zal worden ver schoven en dat ten aanzien van de financiële verhoudingen een onzekerheid blijft bestaan, die fnuikend Is voor een krachtige ontwikke ling van het bedrijfsleven. Als afwikkeling van het geblokkeerd tegoed op de betaling van de laatste termijn voor de heffing ineens zal moeten wachten, ziet het er voor de houders van geblokkeerde saldi niet best uit, tenzij de Minister alsnog zal willen be sluiten dat na volledige betaling van de heffing ineens het daarna resterende saldo van de be trokkene zal worden vrijgegeven, dan wel in verhandelde certificaten zal kunnen worden omgezet. Want we moeten zo spoedig mogelijk van de geldsanering af. Wat de heffing Ineens zelve betreft, men zou er nog vrede mee kunnen hebben wanneer zij op een vroeger tijdstip gekomen was en gepaard ging met een drastische sanering van het staats budget, zodat de door de fiscus verkregen mllllarden voor de vermindering van staats schuld zouden kunnen worden gebruikt. Alleen voor dat doel mag een heffing ineens worden gebruikt, maar oud-Mlnlster De Wilde heeft in de Kamer doen opmerken dat thans de gelden der spaarders ln een bodemloze put worden geworpen, hetgeen zeker voor de spaarzin dei- bevolking niet bevorderlijk kan zijn. Het helpt echter niet thans nog over deze zaak na te kaarten en we zullen moeten afwachten, wat van deze nieuwe aderlating de gevolgen zullen zijn. De Vereniging voor de Effectenhandel heeft destijds als haar mening uitgesproken dat ca. f 1 milliard kapitaal zal moeten worden „ver schoven" en ook de laatste nota van Minister Lieftinck geeft de indruk dat het totaal der geblokkeerde gelden voor de betaling van belde heffingen niet toereikend zal zijn, hoewel de Minister dat bij een vroegere gelegenheid heeft verzekerd. Exacte gegevens hieromtrent zijn er blijkbaar niet en men zal dus moeten afwach ten in hoeverre ook de koersloop van obligatie- en aandelenmarkt door eventuele min of meer gedwongen verkopen zal worden beïnvloed. Hoewel op de Amsterdamse beurs is Frankrijk tot dusver het enige, 250 millioen is toegekend. Uit de eigen middelen der Wereldbank heefl deze slechts ca 720 millioen ter beschikking, zodat de grote aanvragen slechts uit de op brengst van in Amerika uit te geven obligatie leningen zullen kunnen worden verkregen. Het heet dat deze thans worden voorbereid, maai Intussen klimt ln vele landen de nood. Gelukkig dat die nood, zij het in andere vorm, ook in Amerika bestaat, dat van zijn sterk opgevoerde export in 1947 slechts 54 betaald kan krijgen en dus wel genoodzaakt zal zijn de rest aan zijn afnemers te lenen. Men ls in de V. S. over dit probleem blijkbaar niet rustig, gezien de telkens hernieuwde flauwe stemming op de New Yorkse beurs, welke een schrille tegenstelling vormt met de alle vroe gere records slaande productie- en winstcijfers der Amerikaanse ondernemingen. Australiër slaat door „Afgelopen oorlog toonde het Nederlands imperialisme aan" De Indonesische handelsgevolmachtigde in Australië, H. T. Campbell, heeft Don derdagavond op het Indonesische vakver enigingscongres te Malang verklaard te hopen, dat het congres de wens te kennen zal geven voor een wereldboycott van de Nederlandse scheepvaart op Indonesië. De Australische vakvereniging, aldus Campbell, die de Nederlandse scheepvaart op het hoogtepunt van het Nederlands- Indonesische conflict hebben geboycott, maken thans plannen voor een dergelijke wereldboycott. „M enverwacht, dat de Ne derlandse vakverenigingen er aa-n deel zullen nemen". Campbell zeide, dat de afgelopen oorlog de Nederlandse imperialistische politiek duidelijk had aangetoond. Tennis Nederlands dubbel won van Zuid Afrikaans Stand is thans 12 Op wel zeer overtuigende wijze hebben Van Swol en Rinkel de achterstand van 0-2 in de strijd tegen Zuid-Afrika om de Davis- cup teruggebracht op 1-2. Zij sloegen Fan nin en Sturgess binnen het uur met 6-3 6-1 6-0. Het was niet doordat de Zuid-Afrikanen flauwe stemming geen sprake is, zijn de nieuwe) een offday hadden, zoals deze cijfers zou den doen vermoeden; het was waarlijk door het sterke, aanvallende en afmakende spel van onze spelers, dat deze snelle overwin ning werd behaald. In de eerste set leek het nog gelijk op te gaan. Wat zelden in een dubbel gebeurt: service game na service game ging voor elk verloren (3-3). Toen won Rinkel na een lange game zijn service door steeds beter wordend spel en daarna weer na een game, waarin het driemaal deuce werd. De Zuid Afrikanen werden achterin gedreven en de onzen wonnen de service van Fannin. Twee setpointis gingen op de service van Van Swol te loor, doch daarna had hij uitstekende smashes en het werd 6-3. Van toen overheersten' Rinkel en Van Swol in de netpositie en de cijfers 6-1 6-0 behoeven geen nadere detailermg. Er zijn nu nog twee enkelspelen en het is wel heel jammer, dat Van Swol Donderdag zijn kansen tegen Fannin niet uitgebuit heeft; dan had Nederland nu met 2-1 geleid en wellicht een kans gehad. Die kans is er nu nog wel, doch klein. In een exhibitie won de reservespeler van Zuid Afrika Farqu- harson in een aardige partij van Krijt met 3-6 6-4 6-1. Voetbal Haarlems elftal tegen Derby County Dezer dagen zijn besprekingen gevoerd over het spelen van een voetbalwedstrijd tussen het Haarlems elftal en de Engelse beroepsclub Derby County. De Engelse amateurs zijn voor de Haarlem mers geen partij en daarom is verzocht tij dens het bezoek van stadgenoten aan Derby in de tweede helft van Augustus een wed strijd tegen de profs te organiseren. Ver moedelijk zal dan een sterk Haarlems elf tal de tocht naar Engeland maken. In de zomer van 1948 zal Derby County een te genbezoek aan Haarem brengen. Ook ir andere plaatsen zal deze club enige wed strijden spelen. Beslissingswedstrijd van Schoten in Alkmaar Voor Schoten staat Zondagmiddag een belang rijke wedstrijd op het programma. De ploeg moet om halfdrie op het terrein van Alcmaria Victrix de strijd aanbinden tegen IVV, om uit ie maken, welk elftal kampioen van de derde klas C wordt en promotiewedstrijden zal spelen De wedstrijden ln de eerste klas van district n vragen eveneens de aandacht. Haarlem n van DFC winnen, om een rol te blijven ver vullen en de roodbroeken hopen antuurlijk, dal Stormvogels te gelijker tijd ln het Noordei Sportpark van de Volewljekers wint. Haarlem zal echter voor de Dordtse club moeten oppas- en. EDO brengt een bezoek aan de kampioens- ploeg Ajax. De ontmoeting is echter van min der belang geworden. RCH speelt ln het Heemsteedse Sportpark legen Hilversum. Belde clubs zijn buiten gevaar, zodat een rustige strijd tegemoet gezien kan worden. aankopen op de aandelenmarkt belangrijk ver minderd en ls in verband daarmede ook de teruggelopen Blijkbaar hebben de waar schuwingen van de financiële bladen tegen een overschatting van de winstcapaciteiten onzer ondernemingen hun invloed niet gemist. Als men opmerkingen maakt over de „hoge" divi denden onzer scheepvaartondernemingen, waar van zoals bekend de Kon. Ned. Stoomboot 30 uitkeert en de „Wljkltjn" 21 vergeet men niet alleen dat dit een dividend over 6. resp 7 jaar is, zodat aandeelhouders slechts 5 per jaar ontvangen, maar de directie der K. N. S M. heeft er bovendien ter vergadering met na druk op gewezen, dat men blijkens de hoge koersen de bedrijfswinsten met kapitaalver- sohutvingen verwart aangezien de thans aan wezige geldmiddelen voor het herstel van de vloot ontoereikend zullen blijken, wat dus wil zeggen, dat t.z.t, nieuw kapitaal zal moeten worden aangetrokken. We hebben hierop herhaaldelijk de aandacht gevestigd maar willen aan de andere kant het gelukkig verschijnsel en de grote betekenis van de grotere winsten onzer bedrijven niet onder schatten. Het zijn die grotere winsten, welke de ondernemingen een verantwoorde basis bieden voor de sterk gestegen kapitaalsbehoeften, ge lijk dit ook het geval ls bij de beide bedrijven, welke deze week met een emissie ter markt komen, de „Industrie" v.h. Lohuizen te Vaassen (f 500.000 aand. a 115 en de „Alweco" (f450.000 aand. S 100 waarvoor vermoedelijk meer belangstelling zal bestaan dan voor de 3 lening van Bussum 99 3/4 nu de 3 Conversielening van Nederland zich op 99 nauwelijks kan handhaven en bijv. de 3 Zuidholland 1938 99 noteert. Het „dollarvraagstuk" blijft actueel. De 3 3/4 Nederlandse dollarlcning van 20 millioen is geregistreerd en zal nu wel spoedig worden uitgegeven, maar van de landen, die bij de Wereldbank een credtet hebben aangevraagd. KOSTBARE GEUREN Naar men weet is rozenolie een der belangrijkste grondstoflen in de parfumindustrie Misschien minder bekend is het feit, dat voor één druppeltje zuivere rozen olie 15 a 18.000 bloemblaadjes van de roos nodig zijn Zo wordt het begrijpelijk, dat sommige par fums zo kostbaar zijn. Tevens, dat men zoveel zorg besteedt aan de verpakking, die het geringste verhes van de kostbare geur moet verhinderen Ook bij een meei huishoudelijk produci als koffie is de geur mede bet belangrijkste. Daarom construeerde de Gruyter. die steeds de modernste vindin gen in zijn winkels toepast, spe ciale aroma-beschermende koffie silo's, waarin niets van de waarde volle geur verloren gaat Daarom blijft voor één kop geu rige koffie het adres de Gruyter, de koffie- en thee-zaak. „Lekker lenteweertje" zegt de heer hemdsmouwen aan de overkant. „Gelijk hebt u" roep i.k terug. Ik rit in mijn hotelkamer en hij in de: zijne en een smalle binnenplaats ligt tus sen ons in de diepte. Twee vreemdelingen in een hotel een vreemde stad. De zoele avond geeft ons aanleiding, wat gemeenzaamheid te zoeken. Het is altijd een heer in hemdsmouwen,] denk ik. Het is nooit een vrolijke vrouw, die de hotelgast een klein woord toewerpt. Dat is alleen voor toneelstukken. De werke lijkheid kan zo nuchter zijn. Zij werkt liever met dikke heren dan met slanke doch teren. Zo is het leven. „Waar komt u vandaan?" vragen de hemdsmouwen. „Uit Amsterdam". „Ik uit Maastricht". Dan zegt hij over de diepte heen dat hij mij een beste nachtrust toewenst en hij knipt het licht uit. Mensen in een hotel zijn altijd anders dan mensen op straat of mensen in een koffiehuis. Hier is nu een heer uit Maastricht, die zes meter van mij af te ademen ligt op een vreemd bed. Een heer als vele heren uit Maastricht. Of uit Bagdad. Of Delfzijl. Een heer met een tasje voor drie dagen. Een tasje met wat papieren, wat on dergoed, een schoon overhemd en toilet gerei. Wij wonen in het zelfde huis, onder het zelfde dak, in de zelfde vreemdheid. En wij weten niets van elkaar, dan in welke steden wij niet vreemd zijn. Ik zou hem willen zeggen: „broeder, wat doet gij onder de zon? Makelaar in huizen? Fabrikant van aardewerk? Mis- schien zijt ge advocaat? Hoe gaat het me vrouw en de kindertjes? Leest u nog wat anders dan de krant? En wat dan wel? Bent u hardhorend? Aan welke kant van Linggadjati staat u? Mennonist, Katholiek of Nederlands Hervormd? Op wie hebt gestemd? Geheelonthouder? Pbstzegelver» zamelaar? Verzot op hengelen? Ik kijk in de duisternis van zijn kamer. Dat geeft mij het recht wat meer van hem te weten, nietwaar? Ge gaat toch maar niet onder één dak in twee bedden liggen met een heer uit Maastricht, die zegt dat het lekker lenteweertje is? Het is stil in 't hotel. En overal liggen heren bij him toilet artikelen te slapen. Honderd gestreepte pyjama's. Honderd tandenborstels. Honderd waslapjes. En honderd zielen. Boven de binnenplaats een heldert hemel. De zoete nacht stroomt in mijn kamer. Goede nacht, man uit Maastricht. Goede nacht, honderd vermoeide man nen van Bagdad tot Delfzijl. Ik weet niet wie ge zijt. Wij slapen in één huis. Het is altijd weer vreemd, vreemdeling te zijn. Het is altijd verwonderlijk, dat wij alle honderd op honderd witte bedden liggen. Honderd dromen in de Mei-nacht. En honderd we relden onder één dak. ELLAS. 36. „Ik wilde deze zaak onderzoeken!" drong de detective aan. ,£r zijn de laatste tijd veel radiatordoppen gestolen en ik kivam ineens op het idee, dat U die wel eens voor de auto's die hier gemaakt ivor. den zou kunnen gebruiken! Een goed idee, al zeg ik het zelj! Ja, ja! Rustig de feiten rangschikken, is mijn motto! Daar komt men„Er uit" riep de kassier. „Maak. dat je weg komt! Je stoort me.' Niets te zoeken hier!" Op dat moment schoof Panda het raam open en klom naar binnen. .J)ie man joke!" zei hij. „We zijn hier op het goede spoor baas! Daarnet was die motor rijder hier. Ze hadden het over gestolen diamanten in radiatordoppen, ik heb het zelf gehoord!" Ehtvarhoe kom jij hier, waarde Panda?" vroeg de detective verbaasd. ..Waar heb je het over?" „Die ven!" brulde kassier J. Hals. „Inbraak! Ga weg, of ik roep de politie! Jullie zijn ge wone misdadigers! Verdwijn!" Schaken Bliksemtournooi op komst In navolging van Amerika, waar jaarlijks eet bllksem-schaaktournooi gehouden wordt imet als inzet de titel van kampioen van Amerika, bliksemschaak, gaat ook de Haarlemse Schaak- kring een dergelijk tournooi organiseren, al» onderdeel van de Haarlemse Sportweek op Zaterdag 5 Juli a.s. Bij slagen is het de bedoe ling, dit tournooi jaarlijks te organiseren. Er zal gespeeld worden in twee groepen: de A- klasse voor sterke schakers en de B-klasse voor de minder sterke Bij iedere te geven gongslag, en deze gongslagen zullen om de 10 seconden gegeven worden, zijn de spelers beurteling» (wit en zwart) verplicht te zetten, 's Middags zullen de voorronden gespeeld worden, waarna •s avonds de finalisten de eindstrijd zullen aan vaarden. Vóór 1 Juli a.s. kunnen leden van bij d» Schaakkring aangesloten clubs, zich opgeven bij de secretaris van de Schaakkring: de heer R Holman, Delftlaan 97, Haarlem. Clubkampioenschap van Haarlem Over enige weken beginnen de wedstrijden m het clubkampioenschap-schaken van Haar- ook wel de Teilo-bekerwedstrijden ge- loemd. De grote verenigingen zullen met 30- allen uitkomen, de kleinere met 25 20 of 15- allen. De deelnemende clubs zijn ingedeeld ln vier groepen van drie. Van elke groep gaat nummer één over naar de finale, die in Sep tember gehouden zal worden. De groepsinde- llng werd als volgt: Groep A: Heemstede, Kennemerland en St, Bavo. Groep B H S G„ Rolland en 't Schouw- tje. Groep C: Bloemendaal, H.S.C. en H.W.P. Groep D: De Rochade. Het Oosten en De Torens. Het programma voor de eerste ronde luidt: 4 Juni' Kennemerland—St Bavo (15 borden); Het Ooster.~De Torens (20 borden); 5 Juni: Rol land—'t Schouwtje (15 borden) en H.S C. H.W.P. (20 borden). Zou kunnen zijn. In New York is een proef- alarm gehouden, tijdens hetwelk een for matie van honderden super-forten over de stad donderde. Een radio-verslaggever hing tijdens het proefalarm voor de microfoon een beeld >p van de verwoesting, welke bij een echte aanval ln de stad aangericht kunnen zijn. Vrijheid. De Vlaamse uitgeversbond heeft een motie aangenomen, waarin hij zijn princi pieel standpunt bevestigt, dat de vrije cir culatie van boeken en tijdschriften, produc ten van de geest, door geen enkele belemmering van welke aard dan ook mag worden beperkt. Graan. Het Amerikaanse departement van landbouw heeft medegedeeld, dat in Juli 25 000 ton tarwe. 24.00 ton bloem en 17.000 ton mals aan Nederland zullen worden toegewe zen Voor België bedragen de toewijzingen van deze producten respectievelijk 8500, 12.000. en 8500 ton. Voor Zwitserland 1700, 1000 en 8500 ton. Offensief. Het aangekondigde offensief van de regeringstroepen in Paraguay tegen de op standelingen bij Dessaguadero na een hevig van de grens van Paraguay hebben de op- staandelingen bij Desaguadero na een hevig gevecht en overwinning behaald. Nieuw lid. Italië is met één-en-dertig tegen nul stemmen als lid van de ICAO, de internatio nale burgerluehtvaartorganisatie, toegelaten. De motie tot toelating werd door de Ver enigde Staten ter tafel gebracht. Beschuldiging. Max Reimann. de voorzitter van de communistische SED ln de Westelijke zónes van Duitsland, heeft dr. Schumacher, de leider van de Duitse sociaal-democraten, er van beschuldigd, dat hij de oprichting yan de SED in de Westelijke zónes saboteecly

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2