TT 1 1 1 1 Een Inbreker Einde 1947 zullen in Rotterdam 5500 woningen gereed zijn In Malang klinken krasse woorden Na Griekenland volgt Italië Uranium-perikelen in België Geheime documenten gevonden van door Hitier verworpen plannen 61e Jaargang No. 18635 "W" T?™^^ Tl "1 Maandag 19 Mei 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, I UMll I I 1 iT^jT I ^^1 Verschijnt dagelgks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur I ■■■■lil I I I I II II III II I Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. B|j kantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Jb JL JL JSL JL JL JL ij «Fl l^r JL ^inLi f*,—> Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET was een van die speelse gedachten, die zo veelvuldig door het brein van onze medewerker Elias plegen te dartelen, die hem Zaterdagavond deed schrijven: „Het is nooit een vrolijke vrouw, die de hotelgast een woord toewerpt. Dat is alleen voor toneelstukken. De werkelijkheid kan zo nuchter zijn. Zij werkt liever met dikke heren dan met slanke dochteren. Zo is het leven". Wij mogen de waarheid van dit levens beeldje, geschetst met de lichte weemoed, die de pen van onze medewerker pleegt te begeleiden, aanvaarden zonder er uit te concluderen dat toneelstukken niet tot na volging in de werkelijkheid zouden voeren. Want dat komt voor, al denkt men meestal alleen aan het omgekeerde. Op diezelfde Zaterdagavond bracht dit blad immers een sprekend voorbeeld in het bericht van een op heterdaad betrapte Arnhemse inbreker, die tot grote verbazing van de politie een bekend ingezetene bleek te zijn, die men altijd voor een eerzaam koopman had ge houden. Verder onderzoek bewees, dat hij in Arnhem en in zijn vroegere woonplaats Breda niet minder dan veertig inbraken had gepleegd, ook zijn auto gestolen had en in zijn huis een ruime buit, behaald bij zijn avonturen, had opgeslagen. De laatste, mislukte onderneming heeft zijn register zwaar extra-belast, want toen hij betrapt en achtervolgd werd trok hij een revolver, schoot een burger dood en verwondde een agent ernstig. Dit laatste past niet bij de gentleman- inbreker, die wij ons uit menig oud toneel stuk herinneren. Die bleef altijd hoffelijk, zij het dan met ironie, en schoot niemand dood. Voor het overige schijnt de éx-acht- bare ingezetene van Arnhem zich goed bij de toneelfiguur aan te sluiten. En niet al leen bij hem, maar ook bij zijn evenbeel den in menig detective-verhaal. Zelfs her innert hij aan een lichtelijk huiveringwek kende, maar meesterlijk geschreven novelle van de Engelse auteur Robert Louis Ste venson: Jekyll and Hyde, waarin de medi cus dr. Jekyll langs technische weg erin slaagt zijn Slechter van zijn Beter Ik af te scheiden en 's nachts als dat Slechter Ik. de afgrijselijke mr. Hyde, op roof en moord uittijgt. Na terugkeer lost dit monster zich weer op in de achtenswaardige dr. Jekyll en de politie zoekt vergeefs naar de bedrij ver van vele misdaden. Even speelt nu de verbeelding met deze gedachte: zou de Arnhemmer Stevenson's fantaisie tot wer kelijkheid hebben gemaakt en zijn twee persoonlijkheden inderdaad gescheiden? Zou Hyde op zijn achtervolgers geschoten hebben in een wanhoops-ren om niet slechts te ontkomen, maar ook om zich weer met Jekyll te verenigen tot één normale mens, herbergend goed en kwaad maar summa summarum: erkend achtbaar Arn hemmer? Laten wij het niet geloven en evenmin hopen. Er zijn al zoveel uitvindingen ge daan, die beter achterwege hadden kunnen blijven. Het geval blijft ook zonder dit merkwaardig. Intussen moge van de man met het dubbele leven geen held gemaakt worden. De kans is niet gering. Onlangs heb ik nog ergens gelezen over een misda diger, „wiens criminele gaven zo groot wa ren dat hij veeleer bewondering dan af keer verdiende". Dit is geen nieuw soort uiting. Maar is zij aanvaardbaar? Neen. Zij geeft blijk van hetzelfde soort geestes gesteldheid dat politieke misdadigers-in- het groot, zoals bijvoorbeeld Himmlèr, Hit- Ier en Goering, als „grote mannen" wilde zien, omdat zij zo geraffineerd en met zo- Veel gevolg te werk gingen. Het is zot, een domme boef als een schurk te bestempelen en een listige boef, die meer bereikt, als een groot man of held. Al voor de oorlog hebben wij zulke staaltjes tot walgens toe zien vertonen bij de bespottelijke reclame, die voor grote misdadigers bij de behande ling van hun processen in sommige wereld steden werd gemaakt. Dit had het onver mijdelijke gevolg, dat zulke processen kweekplaatsen werden voor nieuwe misda digers, die in het hun gegeven voorbeeld een kans zagen om uit de onbekendheid der grauwe massa naar voren te treden, einde lijk de aandacht te trekken, volgens hun verwrongen gedachten „beroemd" te wor den en „glorie" te oogsten. Er zullen meer berichten komen ,over dit Arnhemse geval en tenslotte een verslag van de terechtzitting. Het is interessant en ongewoon. En er zit voor de politie een waarschuwing in, om zich bij haar onder zoek naar ontvluchte daders niet door uiter lijke achtbaarheid te laten misleiden, als er sterke aanwijzingen zijn. Overigens zal in Arnhem, dat in de bezettingsjaren ge ruime tijd onbewoond is geweest en een zwaar bombardement heeft doorgemaakt, zich wellicht een tekort in de archieven der politie hebben doen gelden. Maar hoe het ook zij en hoe romantisch het aspect van dubbele levens ook zijn moge, bewonde ring verdienen inbrekers en moordenaars niet. Nu niet en nooit. Zij zijn misdadigers. En als zij niet dom maar slim zijn en het dus lange tijd volhouden, zijn zij door trapte en extra-gevaarlijke misdadigers. Dat ondervinden hun slachtoffers, die de sympathie verdienen, die door een groot aantal lieden ten onrechte aan de boeven verspild wordt. R. P. Onbescheiden pers maakte diplomatie moeilijker Voor de commissie van buitenlandse aan gelegenheden, bij een pleidooi voor 't voort bestaan der radio-uitzendingen naar het buitenland, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken de pers beschul digd, dat zij zijn verklaringen op de con ferentie te Moskou onjuist heeft weerge geven. Marshall staat bij deze critiek op de pers niet alleen, daar ook Bevin gisteren in het Lagerhuis heeft verklaard, dat hij zowel te Moskou als te Parijs de ondervinding heeft opgedaan, datr men zelfs niet hardop kon denken of voorbereidende besprekingen met zijn ambtsgenoten voeren, zonder dat het in de koppen van de kranten terecht kwam. Bevin noemde dit een der grootste belemmeringen, die de ministers hebben ondervonden en achtte voornamelijk de Amerikaanse pers hieraan schuldig. De „Manchester Guardian" sluit zich van harte aan bij Bevin's klacht over de grote moeilijkheid om in de raad van ministers van Buitenlandse Zaken onderhandelingen te voeren, wanneer ieder woord in de wereldpers wordt afgedrukt. „Duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tussen geheime diplomatie (het tekenen van ge- hi\jne overeenkomsten), hetgeen altijd af keurenswaardig is, en vertrouwelijke diplo matie (ongepubliceerde besprekingen), die vaak noodzakelijk is." Minister Neher spreekt op de opbouwdag Zaterdag was een historische dag in de opbouwgeschiedenis van Rotterdam. Hij begon met een korte toespraak van burge meester Oud aan de voet van de geschon den St. Laurenstoren. „Moge hetgeen wij vandaag doen de inzet zijn van de algehele herbouw der stad" zo zeide mr. Oud tot een groot gezelschap van genodigden, dat zich voor het verwoeste bouwwerk had verzameld. Hierop draaide de burgemees ter de schroef vast, welke de eerste ver binding van de uit stalen staven op te trek ken stelling rond de St. Laurenstoren be vestigt. Deze stelling dient om te onder zoeken, in hoeverre restauratie mogelijk zal zijn. Per bus maakte hierna het gezelschap een rit door de stad, waarbij achtereenvolgens het slaan van een eerste betonpaal op het terrein aan de Goudsesingel, waar het ver zamelgebouw voor de industrie zal verrij zen, het leggen van een eerste steen van een woningblok van 100 woningen aan de Plantageweg in Kralingen en het slaan van een eerste paal voor het groothandelscen trum, tegenover het station D.P., welke het grootste gebouw van Rotterdam zal worden met een vloeroppervlak van 80.000 vier kante meter, werden bijgewoond. Dat er verder in Rotterdam niet alleen aandacht geschonken wordt aan het op richten van grote gebouwen, bewees het in gebruik nemen van de 500ste woning in het 1900 woningen omvattende huizenblok in de Garnissebuurt. De voorzitter van de Bond van Rotter damse Bouwpatroons verklaarde, dat aan het einde van dit jaar 5500 woningen, huis vesting biedend aan 20.000 personen gereed zullen zijn. Een andere belangrijke gebeurtenis op de opbouwdag te Rotterdam vormde de opening van de tentoonstelling „Rotterdam straks" in het museum Boymans, welke werd bijgewoond door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher. Na een rondgang langs die ten toonstelling werd de film „De poort naar de welvaart voor 100 millioen mensen" vertoond, welke film onder de titel „On which they depend" in Engeland is ver vaardigd. Minister Neher spreekt. Des avonds hield minister Neher ter ge legenheid van de opbouwdag in hotel „At lanta" een rede, welke door beide radio zenders werd uitgezonden. De heer Neher zeide daarin onder andere: „Het wordt in ons land niet altijd beseft, dat in Rotterdam een wonde is geslagen, die een groot percentage uitmaakt van de gehele wonde, die Nederland is toegebracht. Daardoor wordt het niet altijd begrepen dat, wanneer er in deze stad iets gebouwd kan worden en dit op dezelfde schaal el ders nog niet mogelijk is, dit een gevolg is van een juiste verdeling en een juiste op vatting. Er wordt vaak gevraagd waarom er nu eerst bankgebouwen moeten verrij zen en geen woonhuizen. Een van de eerste taken, die wij allen te vervullen hebben, is niet alleen te zorgen dat de mens wone, maar dat de mens goed zal kunnen wo nen. In deze stad is het voor de welvaart van de bevolking van deze stad, maar ook voor het gehele land beslist noodzakelijk, dat dlie lichamen, waarin deze welvaart haar basis kan vinden, zo spoedig mogelijk weer worden tot stand*gebracht en ook, dat daarnaast het wonen van de mens met deze ontwikkeling gelijke tred zal kunnen houden. Het moet onze doelstelling zijn om zo veel mogelijk te verwezenlijken van het geen reeds had moeten geschieden en daar bij niet alleen onze aandacht te richten op deze stad, maar tevens op alle plaatsen in ons land, waar het oorlogsgeweld schade heeft veroorzaakt. Daarbij zal het noodza kelijk zijn, dat wij meer coöpereren dan voorheen misschien noodzakelijk was, want in de oude stijl van ieder-voor-zich zal het niet mogelijk zijn. Voor ons, Nederlanders, die per slot van rekening dan toch bij alle samenwerking individualisten zijn, moge een veel sterker eendraebt het richtsnoer zijn bij alle daden, die wij te ondernemen hebben." Op de Opbouwdag in Rotterdam heeft een groot aantal genodigden de in aan bouw zijnde gebouwen en woningen be zichtigdHet gezelschap in de Vogelen- buurt, waar de herbouw zijn voltooiing nadert. Slern-gr roep stelt voorwaarden De Joodse verzetslieden-organisatie, de Stemgroep, heeft haar voorwaarden gesteld voor het sluiten van een wapenstilstand. De groep eist onder meer het stopzetten van het deporteren van illegale immigranten, het opheffen van avondklok, militaire rechtbanken en militaire regering en het staken van operaties tegen de verzetslieden. De verklaring voegt hier aan toe, dat als de Palestijnse regering deze voorwaarden niet zou aanvaarden, de strijd zal worden voortgezet ondanks de door de Verenigde Naties genomen beslissing. VERMIST NEDERLANDS VLIEGTUIG OP OOST-JAVA GEVONDEN. Een Nederlands gevechtsvliegtuig type Firefly, dat sinds Woensdag op Oost-Java vermist werd, is door een patrouille van het Indonesische republikeinse leger ge vonden. Naar verluidt is het vliegtuig bij de top van de Andjasmoro in de buurt van Selecta neergestort. Volgens het bericht zijn de inzittenden van het vliegtuig ge wond en naar een republikeins militair hospitaal overgebracht. Australiër stelt de Amerikaanse politiek op één lijn met die van Hitler en Nippon „De Verenigde Staten hebben de wereld trachten wijs te maken, dat zij de Sovjet- Unie \villen aanvallen, doch in werkelijk heid was dit „een rookgordijn om eigen streven naar verovering van de wereld te camoufleren", zo zeide E. Roach, tweede secretaris van de Australische vakvereni ging voor havenarbeiders, gisterenavond op het Indonesisch vakverenigingscongres te Malang. Dit streven naar wereldver overing was volgens de heer Roach even positief als dat van Hitier en Japan. Hij ried de Indonesiërs aan, zorgvuldig, te waken voor een invasie in hun land door Amerikaans kapitaal. „Het Ameri kaanse imperialisme houdt u nauwlet tend in het oog", zo zeide hij.' In een vroegere verklaring voor het congres had Roach nog gezegd, dat de Australische arbeiders even hard zouden strijden voor Voor-Indië of enig ander De avondklokin Calcuttaingesteld na de bloedige onlusten tussen Hindoes en Mo hammedanen, wordt dagelijks door honderden overtreden, zodat de politieposten han denvol werk hebben. De gearresteerden worden gefouilleerd en veroordeeld 'tot boete of hechtenisstraffen. Ondanks deze voorzorgsmaatregelen hebben nog geregeld vecht partijen plaats, die meestal met het mes w orden beslecht. koloniaal land als zij voor de Indonesiërs door middel van de boycot op Nederlandse schepen hadden gedaan. Campbell sloeg inderdaad door. Australische vakverenigingsleiders heb ben gisteren ontkend, dat een plan voor een wereldboycot op Nederlandse sche pen in voorbereiding is. Deze tegenspraak had betrekking op de mededeling van C. H. Campbell, handelsgevolmachtigde voor Indonesië in Australië, die bij de opening van het congres van vakvereni gingen op 15 Mei te Malang gezegd heeft, dat de .Australiërs bezig waren zulk een plan op te stellen. De leiders der vakverenigingen hebben medegedeeld, dat Campbell zonder de machtiging van de Australische vakver enigingen gesproken heeft. Het vakverenigingscongres heeft verder besloten een beroep te doen op het wereld- verbond van vakverenigingen ten einde het terugtrekken van de Nederlandse troe pen uit Indonesië te bevorderen. Het con gres besloot eveneens de Nederlandse vakverenigingen te verzoeken alles te doen om verdere troepenuitzendingen naar In donesië tegen te gaan en de terugkeer te bewerkstelligen van de zich thans in In donesië bevindende Nederlandse troepen macht. Duitsland betaalt met oorlogs werktuigen Naar verluidt zal installatie-materiaal uit 61 Duitse fabrieken voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal in de Britse bezet tingszone worden toegewezen aan de Wes telijke geallieerden en de Sovjet-Unie. De waarde van de betreffende fabrieken be draagt ruim 13'/= millioen mark. De Sovjet- Unie zal en de drie Westelijke landen zuilen -X; ontvangen. 41 van de genoemde 61 fabrieken zijn vliegtuigfabrieken, voorts zal nog in stallatiemateriaal van de vliegtuigonder- delenfabriek van Blohm und Voss en der vliegtuigonderdelenfabriek van de Deutsche Linoleum Werke worden verdeeld. Frankrijk's bemiddelingstaak volgens Bidault steeds moeilijker De Franse minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault, heeft op een pers conferentie verklaard, dat er geen sprake kon zijn van oorlog en dat het falen d^r Moskouse conferentie niet onherstelbaar is. Ernstige standpuntsverschillen inzake de vrede moeten volgens hem tot elke prijs verdwijnen, opdat men niet vervalt in een reeks afzonderlijke verdragen. De Mos kouse conferentie heeft in elk geval dit voordeel gehad, dat elk der grote vier zijn positie ten aanzien van de Duitse kwestie nauwkeurig heeft kunnen bepa len. Voor Frankrijk werd het steeds moei lijker als bemiddelaar tussen zijn bondge noten op te treden. Bidault ontkende, dat Frankrijk pogingen zou hebben onderno men om samensmelting van de Franse be zettingszone met de Anglo-Amerikaanse te bewerkstelligen. Hef woord is aan....; B a c r.O berdorf Men kan de mensen niet ver beteren zonder hun een blijk van vertrouwen te geven Japanners menen, „dat het weer tijd wordt" Een en twintig maanden na hun neder laag denken de Japannezen er weer over, een leger en een luchtvloot op te richten. Een ambtenaar van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou namelijk bij verschillende geallieerde instanties gepeild hebben, hoe hun regering zou denken over het oprichten van een Japans leger van honderdduizend man dat het werk der Britse en Amerikaanse strijdkrachten bij beëindiging van de bezetting zou kunnen overnemen. De Japanse ambtenaar voerde daarbij aan, dat een dergelijk leger nood zakelijk zou zijn „om de binnenlandse orde te bewaren en om het uitbreken van epide mieën en het opbloeien van smokkelarij tegen te gaan." Als voorbeeld haalde hij aan de algemene staking, welke in Februari j.l. dreigde en door MacArthur voorkomen kon worden, doch waartegen de Japanse regering zonder een leger niets zou hebben kunnen doen. Voor het tegengaan van smokkelarij zou in het bijzonder een kleine militaire luchtvloot van verkennings-vlieg- tuïgen moeten dienen. Van geallieerde zijde is op deze sugges ties nog niet gereageerd. Sumner Welles leidt Amerikaanse campagne in tegen de groeiende invloed der Italiaanse communisten Sumner Welles, voormalig onder-minis ter van Buitenlandse Zaken in de V.S., heeft in een radiorede verklaard, dat Ame rika, ten einde te voorkomen, dat de com munisten in Italië de macht in handen nemen, meer economische hulp aan Italië zal moeten verlenen en de ratificatie van hel Italiaanse vredesverdrag zal moeten uitstellen. Volgens Sumner Welles zijn de commu nisten onder Toglïatti in verband met de toenemende ernst van de interne econo mische toestand van het land en de wrok van Italië tegen de bepalingen van het vredesverdrag „practisch in de gelegen heid met geweld of door bij de October- verkiezingen de overwinning te behalen de macht in handen te nemen". De communistische partij is de enige po litieke partij in Italië, die over ruime fi nanciële middelen beschikt. Geld uit Moskou? Sumner Welles is er van verwittigd, dat enkele dei" hoogste functionarissen in de Italiaanse regering de bewijzen in handen hebben, dat Togliatti direct uit Moskou gelden ontvangt. Onder de politie in ge heel Italië bevinden zich voormalige fas cisten, die zich thans bij de communisti sche partij hebben aangesloten. De enige gewapende macht, waar de regering op kan vertrouwen, zijn de carabinieri, niet meer dan 65.000 in getal. Indien het tot een opstand zou komen, kan men moeilijk geloven, dat de troepen van Tito aan de andere zijde van de grens niet actieve medewerking zouden verlenen. Het terug trekken van de Britse en Amerikaanse troepen zal het gevaar aanzienlijk ver groten, aldus Sumner Welles. Spreker drong er op aan, dat meer dan 120 millioen dollar van het Amerikaanse hulpverleningsprogramma, waar het Con gres over moet beslissen, voor Italië be stemd zou worden, en dat de export- en Communistische senatoren wénsen opheldering over leveranties aan Amerika De Belgische minister van Koloniën heeft ontwijkend geantwoord op vragen van communistische senatoren over de Belgi sche uranium-leveranties aan Amerika, die door het feit dat zij practisch negentig procent van België's uranium-rijkdom in de Congo omvatten en tegen zeer lage prijs worden overgedaan, de ontstemming gaande hebben gemaakt van de commu nisten. De communistische senator, Libois, pro fessor aan de universiteit van Brussel, die reeds herhaalde malen zijn verbazing had uitgedrukt over het feit dat het buiten land wel uranium krijgt en de Belgische laboratoria slechts met zeer geringe kwan- Miss Bothwell bracht speelgoed voor de prinsesjes mee Op Schiphol kwam gisteren de Canadese concertzangeres miss Mary Bothwell aan die in het Kurliaus te Scheveniaigen als soliste zal optreden bij een door het Resi dentie Orkest onder leiding van de dirigent dr. Albert de Ridder uit Ottawa te geven concert. Zij zal voorts optreden in de opera „De Rosenkavalier'. Miss Bothwell is van plan zo mogelijk een bezoek te brengen aan het paleis te Soestdijk. Zij heeft n.l. speelgoed meege bracht* voor de prinsesjes, die zij tijdens de oorlog in Ottawa heeft leren kennen. BONVRIJE KARNEMELK. Karnemelk en uit ondermelk en karne melk bereide consumptie melk-producten waren tot dusverre alleen verkrijgbaar op de bon voor gestandariseerde melk, waar bij men tweemaal zoveel karnemelk ont ving als gestandariseerde melk. Voortaan zal tot nader aankondiging daarnaast een hoeveelheid karnemelk zonder bon gekocht kunnen worden en wel gelijk aan 10 pet. van de hoeveelheid gekochte gestandari seerde melk, Spanje was naijverig op Italië De Britse admiraliteit heeft enige ge heime documenten bekend gemaakt, ver slagen van besprekingen tussen Hitier en zijn chefs van leger, marine en luchtmacht. Hierin is sprake van drie belangrijke be sluiten, welke Hitier tussen 21 April en 31 Juli 1944 nam en die vitale gevolgen had den op het verloop van de oorlog. 21 April 1944 verwierp Hitier het plan om Spanje en Portugal te bezetten, daar dit alleen uitgevoerd kon worden met goed keuring van Spanje, welke goedkeuring niet werd gegeven. „Spanje stond in 1940 klaar om de oorlog in te gaan, maar alleen de naijver van Italië .weerhield het dit te doen. De Italiaanse aanval op Griekenland in de herfst van 1940 ergerde Spanje", aldus het document. Op 5 Juni verwierp Hitier het plan van admiraal Dönitz voor een aanval op Gibral tar met gebruikmaking van geheime wa pens van de Luftwaffe, „omdat deze wape nen Ln Britse handen zouden kunnen val len en op het Duitse volk terug zouden vallen." Op 31 Juli liet hij de plannen voor een aanval op de V. S. van de lucht uit geheel varen, „omdat de weinige vliegtuigen, die er zouden komen, van geen betekenis zou den zijn en slechts in de bevolking de wil om weerstand te bieden zouden versterken". De documenten zijn door de Engelsen en Amerikanen onder verslagen van de Duitse marine gevonden. Bij tussenpozen van drie weken zullen nieuwe gedeelten worden be kend gemaakt. titeiten genoegen moeten nemen, zei na de verklaring van de minister: „u weet er absoluut niets van". In een exclusief interview met United Press deelde de professor later mede dat! het belangrijkste punt van de vraag, welke zijn collega aan de minister stelde, was: „waarom levert België aan Amerika ura nium tegen zulke lage prijs, ofschoon het voor dit zo waardevolle mineraal bij ver koop aan de nabuurstaten gemakkelijk driemaal deze prijs zou kunnen krijgen?" Libois zeide niet te spreken als partij man doch slechts als Belg. Hij vertelde dat hij verscheidene malen evenwel zon der succes gepoogd had van de minister te horen welke kwantums uranium aan het buitenland wordt geleverd, aan wie wordt geleverd en wat er voor betaald wordt. Hij vervolgde: „Afgezien van de even tuele waarde van het mineraal voor vre desdoeleinden, zoals het verschaffen van atoom-energie, zijn er nog twee andere mogelijkheden en wel in de eerste plaats voor zuiver militaire doelen en ten tweede voor conservering in ertsvorm. Dit is een kwestie van buitenlandse politiek, weLke naar mijn mening België een grote verant woordelij kheid oplegt". Hij zeide verder dat hij het als logisch had beschouwd, dat België tijdens de oor log aan Amerika had geleverd, doch dat thans nu de oorlog voorbij is, het land moet zien een zo hoog mogelijke prijs voor dit mineraal te krijgen, aangezien België het geld hard nodig heeft voor zijn weder opbouw. „Door de onbevredigende uiteenzetting van de regering is de mist welke er over deze aangelegenheid hangt nog niet op. getrokken", zoo zeide Libois. „Het is echter noodzakelijk dat in deze situatie snel klaarheid komt, daar de toestand zoals deze op het ogenblik is, slechts de goede betrekkingen tussen Amerika en België kan. schaden". importbank onmiddellijk het crediet van. 100 millioen dollar, waarover de Italiaan-, se regering heeft onderhandeld, verhoogt. Nitti accepteert. De Italiaanse liberaal Nitti heeft de op dracht tot vorming van een kabinet aan aard. Politieke waarnemers verwachten, dat het eventueel door Nitti tc vormen kabinet zal bestaan uit: vier chris telijk- democraten, twee communisten, twee meerderheidssocialisten (groep Nenni), een minderheidssocialist (groep Saragat), een republikein, een lid van de actie-partij, een nationaal-democraat (partij van Nit ti) en partijlozen op Buitenlandse Zaken Financiën. Volgens de New Yorkse correspondent van „Daily Mail" heeft president Truman alle diplomatieke vertegenwoordigers in Europa opdracht gegeven vast te stellen welk steunbedrag elk land nodig heeft. Zodra de behoeften bekend zijn, zal liet grote Amerikaanse plan voor financiële steun ten bedrage van 20 milliard gulden worden uitgevoerd, aldus de correspon dent. Zaterdag is in Scheveningen de eerste Hollandse Nieuwe aangevoerd. Keurmeesters onderzoeken de kwaliteit Prijsovertreding in warenhuis Een van tie grootste warenhuizen van Nederland moest zich verantwoorden voor de Amsterdamse Tuchtrechter voor de prij zen inzake een grootscheepse prijsovertre ding, die in de zomer van het vorig jaar een omvangrijke tenlastelegging, welke on geveer 50 processen-verbaal omvat, ople verde. De overtreding omvatte onder meer textiel, keramiek, huishoudelijke artikelen en vele andere goederen. De verdediger van het warenhuis betoogde, dat de fout in deze niet bij de detailhandel maar bij dc fabri kanten ligt. De enige vraag, die volgens de advocaat in het geding komt, is of de betrokken on derneming binnen de redelijke grenzen is gebleven. Hierover zei hij, dat zijn cliënte zich veel moeite gaf, het prijsbeleid van de regering te volgen, hoewel onvoldoende voorlichting van overheidszijcle soms onoverkomelijke moeilijkheden veroorzaakt. Over de prijs vaststelling van de huidige keramische pro ducten merkte pleiter .op, dat het nage slacht wellicht deze voortbrengselen als „kunst" zal - aanmerken en dat derhalve onze manier van prijsregeling „onsterfelijk belachelijk" zal kunnen worden. Deze zaak wordt op 20 Mei voortgezet. Weerbericht IETS MEER ZON Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Meest zwakke wind. In de vroege ochtend plaatselijk nevelig. Overdag wisselende bewolking. Geen neerslag van betekenis. Irts hogere tempera tuur. 20 Mei: Zon op 4.40 uur. onder 20.33 urn- Maan op 4.10 uur. onder 20 46 uur (Nieuwe Maan).

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1