De magistraat, jurist, historicus en dichter wordt op vele wijzen herdacht Café Rest. aan Aken Maurice Schumann'00^,™ de rfPinde sprak m Haarlem Een week-einde vol muziek I Korr en öonaiq v MAANDAG 20 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD DEZE WEEK HOOFT-WEEK de aan de dichter P. C. Hooft, wiens sterfdag vóór 300 jaar op Woensdag 21 Mei jierdacht wordt, gewijd. Er is een nationaal comité gevormd, waarin de ministers dr. L. J. M. Beel en dr. J, J. Gielen en Amsterdams burgemeester air. A. J. d'Ailly als ere-voorzitter zitting hebben. De secretaris-generaal van het De partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, treedt als voorzitter en dr. B. Hunningker, de on langs door minister Gielen ontslagen rege ringsadviseur voor het toneel als secretaris Vlaanderen wordt door dr. Frans de Backer vertegenwoordigd. Het spreekt wel vanzelf, dat Amsterdam, waarover de vader van de dichter burge meester was, en het Muiderslot, waar Hooft eens als Drost zetelde, de voornaamste centra van de herdenking, die vanavond ui de Amsterdamse stadsschouwburg met een opvoering door het Residentietoneel van „Warenar" wordt ingezet, vormen. Morgenochtend opent minister Gielen op het Muiderslot de expositie „Hooft en zijn kring", welke tot eind Augustus geopend blijft. P. C. Hooft Voor allen dezelfde. In het kader der herdenking hebben Dinsdagmiddag de erepromoties aan de Amsterdamse universiteit van Herman Teirlinok, Camille Huysmans, P. A. van Eyck en Henriëtte Roland Holst plaats. Op Woensdag bereiken de herdenkings- plichtigheden hun hoogtepunt. Minister Gielen en burgemeester d'Ailly zullen dan kransen leggen op Hoofts graf in cle Nieu we Kerk te Amsterdam. Prof. dr. Jan Ro-1 mein zal in de universiteit spreken over „Hooft als historieschrijver", 's Middags zal een door F. Zieger vervaardigd borstbeeld ran de man, aan wie de Nederlandse taal haar gelijkwaardigheid met het Frans en het Duits dankt, op het pleintje tussen de P. C. Hooftstraat en het Rijksmuseum ont huld worden, waarbij Victor E. van Vries land een rede zal uitspreken. Woensdagavond zal Jan Prins in de Am sterdamse Stadsschouwburg een door hem geschreven gedicht, waarin de tegenwoor dige dichters Hooft toespreken, voordra gen. Wethouder mr. A. de Roos zal een re feraat houden over „Hooft als jurist en ma gistraat en prof .dr. N. A. Donkersloot, die zooals men weet eveneens door minis- DE DISTRIBUTIE Dinsdag 20 Mei. Haarlem. Bonkaarten voedingsmiddelen K 707. tabaks- en versnaperingskaarten, brand- stoffenkaarten en toeslagkaarten voor a.s. en Jonge moeders in de Vleeshal: voor La tot en met Liz. Heemstede. Levensmiddelenkaart 707; ta baks- en versnaperingskaarten; brandstoffen- kaart, contróle inlegvel 9—02.30 udr Rh tot Ro 2—4 uur restant R. Extra levensmiddelenkaart voor aanstaande en Jonge moeders van 11 tot 12 uur, letter L. Burgerlij'ke stand van Haarlem HAARLEM, 17 Mei 1947. Gehuwd: 17 Mei: G. J. d. Zwart en M. I. Pot. Bevallen van een zoon: A. Zoeteman Jong. 16 Mei: A. M. A. MöllmannStiekema. E. J. KoelemeijerSmit. 17 Mei: P. J. Pol man-v. d. Berg. R. F. v. Nor denJansen. M. v d. Giezen—d. Vries, M. H. v. Beu te- komWinter. Bevallen van een dochter: 15 Mei: S. G, Makkes v. d. DeijlMolhoek, M. H. Vos Visse, J A. M. KottmanJaneen. 16 April: G. M. HobbelenAkkermans, M I-I. Visser Boumao. Overleden: 15 Mei: A. P. v. Gasteren Otter. 90 j., Jansweg. G. Broekhuizenv. d. Beng, 77 j.. Bantam straat. C. G. Moison, 20 j., J. Gijzenkade. 16 Mei: L. H. Enters, 59 j., Djaimbistraat. voorheen Centraal BAAN 1 hoek Houtplein - TEL. 11044 WEET U OOK dat U bij ons zo behoorlijk kunt eten. Soep, vlees, aardappelen, groenten en toespijs 1.75. DAT u tijdens het bitteruur 57 een prima borrel kunt verkrijgen o.a. Nightcap, Rijnibende, Hartevelt enz., geschonken zoals wij ze ontvangen tegen vastge stelde prijzen. EN WIST U OOK dat. wij zo'n gezellige zaal beschikbaar hebben voor uw bruiloft, vergaderin gen enz. (Adv.) voor Haarlem MAANDAG 19 MEI. City: „En nu de toekomst", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De geheimzinnige vingerafdruk", 2.30, 7.00 en 9.15 u. nembrandt: „Jericho", toeg. bov. 18 j., 2.30. 7.00 en 9,15 uur. Palace: „Reap the wild wind", toeg. bov. 18 J., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Hoe krijg lk een baantje", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nice girl", alle leeft. 2 30. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 20 MEI. Gem. Concertgebouw. Beethoven-cyclus H O.V. uur. Grote Kerk. Orgelconcert dr. Fritz Morel, 1.30 uur. Bioscopen. Middag- en avondvoorstel lingen. Stadsschouwburg „Candlola", 8 uur* ter Gielen als regeeringsadviseur voor kunstzaken ontslagen werd, over „Hooft als dichter". Jonkvrouwe Claudine Witsen Elias luistert de avond met voordracht uit zijn werken op. Op Donderdag komen de prijswinnaars van de in het gehele land gedurende de laatste maanden op middelbare-, kweek en Mulo-scholen gehouden voordrachts wedstrijden op het Muiderslot bijeen om hun prijzen in ontvangst te nemen. Daarbij zullen ook vier scholieren uit Vlaanderen aanwezig zijn. 's Avonds heeft op het slot een feestelijkheid plaats van Nederlandse letterkundigen en historici. Leerlingen van de toneelschool, die op toneelwagens door Amsterdam zullen rijden en op verschillen de punten van de stad gedeelten uit Hoofts werken zullen opvoeren, zullen die avond een acte van „Gerard van Velsen" ten to nele brengen. Tenslotte zal de grootmeester van ons lit- teraire renaissance-tijdperk ook door de Nederlandse omroepen worden herdacht. Zo zal op Woensdag- en Donderdagavond op de zender Hilversum I een biografisch luisterspel te horen zijn. Woensdagavond is het van de hand van dr. H. Gerversman en Donderdag van dr. P. H. Schroder. Predikant uit Santpoort krijgt gratie De voormalige predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Santpoort, ds. R. H. O., die indertijd door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam wegens verschil lende strafbare feiten in die bezettingstijd begaan, tot in totaal vijf jaar gevangenis straf veroordeeld werd, is gratie verleend. De ex-dominee, die zijn straftijd in de gevangenis te Breda doorbrengt, wordt van daag of morgen terug verwacht. De gratie is het gevolg van de talrijke verklaringen van personen, die verzekeren aan hem hun leven te danken te hebben. Deze verklaringen hebben de gedragingen van ds. O. in een andier licht gesteld. Het verlenen der gratie betekent niet, dat ds. O. terug zal keren als predikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente van Santpoort. Hij is destijds uit zijn ambt ontzet, doch hij heeft beroep aangetekend bij de Synode. Deze zaak is nog aanhangig en de beslissing moet nog vallen. Half jaar extra voor N. SB-wethou der De eerste kamer van het Haarlemse Tri bunaal bracht Maandagmorgen advies uit in de zaak tegen de ex-wethouder van fi nanciën J. C. C., wie voornamelijk ten laste was gelegd, dat hij in die functie burgers gevorderd had om graafwerk ten behoeve van de Duitse weermacht te verrichten. Het advies luidde: twee en een half jaar internering, ejndigende op 6 November; 1947, een boete van f 15.000 en ontzetting uit de kiesrechten. De derde kamer had indertijd twee jaar internering geadviseerd. De bijkomende straffen zijn gelijk gebleven. Botsing met dodelijke afloop De 58-jarige y'sf abrikant E. Brink, die jongstleden Woensdag op de Lei-dsevaart te Haarlem met zijn motorrijwiel met de Zandvoortse tram in botsing kwam, is aan de gevolgen daarvan in het Diaconessen- huis overleden. SCHEEPVAART K.N.S.M. Euterpe 15 Mei te Gotenburg; Ve nus 16 Mei te Beiroet; Ary Scheffer 17 Mei te Amsterdam; Roelf 16 Mei van Amsterdam naar Antwerpen; Deo Duce 16 Mei van Amsterdam naar Kopenhagen; Orpheus 17 Mei te Rotterdam; Theseus 17 Mel te Rotterdam; Bacchus 16 Mei te Catagena; Winsum 16 Mei te Fuik Bay; Noord- wijk 16 Mei van George Town naar Paramaribo. K.P.M. Nieuw Holland 11 Mei te Batavia; Maetsuyeker 15 Mei van Batavia naar Amster dam. Vinke en Co. Hilversum 16 Mei Cape Finisterre gepass, op weg van Sfax naar Pernis; Zijpen berg 16 Mel van New York naar Holland. Mjj. Nederland. Tablan 15 Mei te Batavia Oranje 16 Mei te Suez. Plezierboot ontploft en gezonken Eigenaar zeven meter verder over een kabel geslingerd Zondagmorgen om half tien is een, in het water van de Keizersgracht te Amsterdam liggende pleizierboot van ongeveer 5 meter lang, met een hevige klap gedeeltelijk ge ëxplodeerd, onmiddellijk daarop in brand gevlogen en gezonken. De zich aan boord bevindende eigenaar van de boot, de 44- jarige G. C. Huurman werd door de kracht van dc" explosie de lucht in geslingerd en kwam een zevental meters verder in hache lijke positie over een aanlegkabel te han gen. De man. had> het bewustzijn niet verloren en wist zich aan de lijn vast te klampen tot een roeibootje hem te hulp was geschoten. Hij bleek ernstige hoofdwonden te hebben opgelopen en werd in het Binnengasthuis opgenomen. De kracht van de explosie was zo groot, dat in een omtrek van minstens 40 meter talloze ruiten van woningen gebroken zijn. De oorzaak van het ongeluk is tot dus verre onbekend. De heer Huurman ge bruikte de boot voor pleiziertoch'tjes met zijn familieleden door de waiteren van Am sterdam en was bezig de motor op gang te brengen, toen deze plotseling explodeerde. „Clieers for miss Bishop" „Geen wijsheid zonder vrijheid en de vrijheid is de glorie van ons land en volk". „Het leven is een dagboek, waarin men zijn illusies wil optekenen, maar waarin men zijn geschiedenis schrijft". Deze twee dialoog-fragmenten uit een film „Cheers for miss Bishop", die de filmkring ..H 46" Vrijdagavond in het ge bouw Lange Margarethastraat vertoonde, tekenen de sfeer, waarin de rolprent zich beweegt, het best. Miss Bishop, een aantrekkelijke en be gaafde onderwijzeres uit het Midden- Westen, kan, terugziende op haar leven, enerzijds de voldoening smaken haai- leer- lingen opgeleid te hebben tot mannen en vrouwen, sterk van hoofd en hart, ander zijds is daar een nauw vehholen pijn om de teleurstellingen, die haar persoonlijk leven bracht. Tay Garnett, ten onzent bekend als de regisseur van „Seven Sinners", leidde in 1941 de vertolking van dit verhaal en toonde zich een waardig volgeling van Sam Wood in „Our Town". Ook in deze film treffen wij een „copiëerlust des da- gelijksen levens" aan, die ons geen enkel détail van* de lichamelijke en geestelijke reacties der spelers verloren laat gaan. Het scenario zelf bevat geen enkele overbodige bijzonderheid. Met een mini mum aan middelen wordt ons hier de de tegenstelling tussen iot en illusie ge suggereerd. Wel gaat de film tegen het einde mank aan een tekort aan dynamiek, waardoor de aandacht van de toeschouwer niet altijd gespannen blijft. tt i „Hendrik opgehelderd No. 3 Vraag ..Denkt U eens goed na. wat heit de klok? Antwoord: (binnen 5 seconden) z>p l.'atf mSMGNlM" Uitstekendl Mieke hoe is de stand nu? ..De Rijnbende-fijnproevers staan 3 punten voor De Haarlemse afdeling van „Amitlés Catho- llques Frangalses" had Zaterdagmiddag een Illustere gast: Maurice Schumann, voorzitter van de Franse politieke formatie „Mouvement Republlcaln Populaire", de partij der voor uitstrevende katholieken en een van de drie grote partijen van de Franse coalitie (welke zeer onlangs door het ontslag der communis tische ministers werd verbroken), hield in een zaal van het R.-K. Lyceum voor Meisjes een uiteenzetting over het Franse standpunt ln de politieke situatie van vandaag, een uiteenzet ting, die hij de bezielende titel „De volgende oorlog zal niet plaats hebben" had gegeven. Een aandachtig auditorium, geboeid door do levendige en expressieve voordracht van de Franse politicus, luisterde ruim anderhalf uur met veel belangstelling naar het Interessante betoog, dat een bijna overladen tafereel schil derde van de vele nuances der politieke si tuatie ln Europa, waarmede Frankrijk alft grote mogendheid en schakel tussen Oost en West te maken heeft. Zijn uiteenzetting was gebouwd op de onlangs geëindigde conferentie van Moskou, waar de Franse standpunten en eisen door Georges Bldault helder werden om schreven en gaf een door veel humor en merk waardige anecdotes gekrulde verhandeling over de draagwijdte van de op handen zijnde be slissingen ten aanzien van Duitsland, waarbij de spreker Het uitkomen hoe de belangen van Frankrijk in deze aangelegenheid nauw ver bonden zijn aan die van West-Europa als ge heel. Deze band. Frankrijk in West-Europa om sluitend, was voor de heer Schumann het uit gangspunt voor een pleidooi tot vorming van een grote economische eenheid der West-Euro. pese rijken, Frankrijk en.zijn overzeese ge biedsdelen, België en de Congo, Nederland met Indonesië en het Britse gemenebest omvattend. HU legde daarbij de nadruk op het Franse standpunt ten opzichte van Duitslands status, dat de vorming van een confederatie van Duitse staten voorstaat, met de afgescheiden delen van Ruhrgebled en Saarbekken, met een Inter nationaal toezicht voor het eerste, als wel vaartsbronnen voor geheel Europa. Ook pleitte hy voor een grote culturele eenheid ln het Westen. De heer Schumann gaf nog een oppervlak kig beeld van de interne verhoudingen op het Franse politieke toneel, waarbij de actie van Generaal de Gaulle voor hem aanleiding was om te betogen, dat alle pogingen om de vrede te consolideren tot mislukking zullen zijn ge doemd, wanneer die pogingen niet steunen op de beginselen van de christelijke levensop vatting. Een jonge toehoorster bood Maurice Schu mann na afloop een fleurige attentie aan. Parlementsverkiezingen in de Franse zone In de gehele Franse bezettingszone van Duitsland hebben parlementsverkiezingen plaats gehad. Er zijn geen berichten om trent incidenten binnengekomen. Tegelij kertijd werd over het ontwerp voor een constitutie gestemd. In de stad Tiibingen (Württemberg), waar de democratische volkspartij de meeste stemmen kreeg, is het ontwerp-grondwet verworpen met 5668 tegen 4473 stemmen. De thans ten dele bekende resultaten der verkiezingen tonen, dat de ohristelijk- democraten hun leidende positie hebben behouden. Daarna volgen de sociaal democraten en de communisten. In Würt temberg zijn de christelijk-democraten stemmen kwijt geraakt aan de volksdemo craten. In Württemberg is het ontwerp grond wet door de kiezers aanvaard met bijna twee maal zo veel stemmen vóór als tegen. Volgens de Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne zijn de onofficiële einduitsla gen in de drie provincies van de Franse zone als volgt: Christelijk-democraten 982.913. soc.- democraten 571.433, democraten (in som mige kringen liberalen) 198.733, commu nisten 159.703 sociale volkspartij 42.037. Ongeveer 72% der kiesgerechtigden heeft gestemd. Twee mannen en een verdachte bakfiets De Heemsteedse politie hield verleden week twee mannen aan, die op een bakfiets een aanzienlijke partij lood, gereedschap pen en keramiek vervoerden. De vracht bleek afkomstig te zijn van een villa in Heemstede en bij een latere ondervraging kwam verder aan het licht, dat het duo. dat naar de namen A. B. en A. v. D. luistert zich eveneens schuldig heeft gemaakt aan inbraken te Santpoort en Sassenheim. In de Haarlemmermeer stal B. voorts een electromotor. Vrouwe Justitia heeft zich over de bakfietsers ontfermd. Concert van grote en kleine pianisten De ln de Tuinzaal opgestelde concertvleugel Is Zondagnamiddag bespeeld door wel een ne gentig grote en kleine deze laatste ln do meerderheid handen, alle toebehorende aan leerlingen van mej, Willy Schijf, en menige aardige voordracht is daarvan het resultaat geweest. Het is ondoenlijk elk der 47 num mers van het programma, in moeilijkheid op klimmend van de eerste Instructieve voor drachtstukjes tot de Ballade van Debussy, af zonderlijk te vermelden. Bewijzen van degelijk onderwijs leverden verreweg de meesten, be wijzen van muzikale en pianistische Eianleg enkelen nog ln 't bijzonder. Zo troffen me de vertolkingen van César Franck's „Les plalntes d'une poupée" van Illca's „Joueurs de flüte", van een „Bagatelle" van v. Tetterode, van de 15de der Walsen op. 39 van Brahms en van Debussy's 1ste Arabesque en van diens Bal lade. Ook ln vele andere waren wel goede kwa liteiten aanwezig, doch soms openbaarden zich ook wel de gevolgen van een te hoog grijpen, zodat niet aan alle eisen, ook wat een juist tempo betreft, voldaan kon worden. Goed samenspel op twee klavieren lever den twee leerlingen van Mej. Schijf in een Sonate van Fasqulni (1637-1710). Tot slot speelde mej. Schijf met mevr. Schutte het eerste Allegro der Sonate voor twee plano's van Mozart. K. DE JONG. Piano-avond Ans Bouter Techniek en geheugen laten Ans Bouter zelden of nooit ln de steek en daarop kon deze talentvolle pianiste bij de vertolking van Bach's lste Partita, Chopin's Sonate op. 35 en Schu mann's Etudes Symphoniques, Zaterdagavond ln de Begijnhofkapel, gerust vertrouwen. WIJ hoorders konden dat ook. Maar lk miste toch ditmaal iets ln haar spel, n.l. de innerlijke bewogenheid en de verzorging van ryohme, dynamiek en logische opbouw. Het had vaak Iets oppervlakkigs. Haar uiterst vaardige techniek kan daartoe natuurlijk licht verlei den. Als zij zich daartegen verzet en de stof met de nodige toewijding behandelt, kan zij op een plaats tussen de besten van ons land aan spraak maken. Zeer ie waarderen ls daaren boven haar belangstelling voor nieuw werk van landgenoten. Zo droeg zij Zaterdagavond een „Sonatine" ln manuscript van A. Herckenrath en „Intervallen" van Jan Mul voor. Beide werken stellen hoge technische eisen. De artistieke onder-grond en bedoelin gen der Sonatine zijn zne nog niet duidelijk geworden; misschien zou een nadere kennis making hiertoe dienstig zijn. Van Mul's „In tervallen" zijn de „kleine secunden" apert als chromatiek, de andere minder gemakkelijk cons ;nt na te gaan. De stijl herinnert vaak aan die van Debussy's Etudes, bij de „grote terts" zeer evident aan diens „Les Collines d'Anacaprl". Levendig en hier en daar amu sant zijn deze invallen en uitwerkingen voor zeker, K, DE JONG. Leerlingen-avond Ans Stroink De Haarlemse zangeres en zangpaedagoge Ans Stroink heeft met de door- haar Zaterdag ln het wijkgebouw bij de Noorderkerk gegeven leerllngenavond overtuigend bewezen, dat zij haar verantwoordelijkheid ten aanzien van de vocale ontwikkeling van haar leerlingen ten volle beseft. Dit bleek allereerst uit de keuze van de aria's en liederen, waarvan het karak ter zoveel mogelijk in overeenstemming met het wezen en de innerlijke groei van de leer lingen en met him technische ontwikkeling was gehouden. Verder sprak dit besef ook uit de kunstzinnige samenstelling van 't program ma, dat de leerlingen ln direct contact bracht met meesterwerken uit de vocale muzieklite ratuur. De pauze bracht op deze avond een scherpe schelding tussen de 17e en 18e eeuwse muziek van Purcell, Bach, Handel, Luzzo en Mozart, en de romantische liederen van Schubert, Brahms. Wolf. Mahler, Dworsjak, Fauré, Debussy, Saint-Saèns en Offenbach, waartussen de intieme Kleengedichtjes van Cath, v. Rennes een eigen plaats innamen. Het zou te ver voeren elke prestatie afzon derlijk te beoordelen. Enkele voordrachten verdienen evenwel bijzondere vermelding, om dat zij zich onderscheidden door rustige be heersing van de techniek, fraaie klank en uit stekende voordracht, welke eigenschappen b(j enige der overige vertolkingen door nervosi teit en onevenwichtigheid in het doen samen gaan van klankontwikkeling en expressiviteit ln geringer mate konden blijken. Men kon onder de Indruk komen door een vertolking van een duet uit de Matthaus-Pas- slon door Wil Schijf en Bep Mlsset-v, Andel en getroffen worden door de goede samen klank bij de duo-zang van Lize Sohoo en Ans Dol. Nel Hoogenbirk bleek een uitstekende so praan te zijn met zin voor goede typering. Bep Misset schonk veel genieting met haar voordracht van Bijbelse Liederen van Dworsjak en Ans Wlersema met die van liederen van Wolf. Indruk maakten ook de liederen van Du- parc, gezongen door Ans Dol, evenals liederen van JVolf, .voorgedragen door JVil Schijf. De fluitist Henk van Kempen verleende zijn medewerking met een knappe vertolking van een obligate parel). Ongetwijfeld zal deze avond Ans Stroink veel voldoening hebben gegeven, mede door het voortreffelijk begeleiden van de pianiste Em my van Eden, die voor alle solisten een trouwbare steun werd. P. ZWAANSWIJK. Einde van muziekconcours te Bloemendaal Op de tweede en laatste dag van het muziekconcours van de Noordhollandse Bond van Chr. Harmonie- en fanfarecorp sen, dat in het Bloemendaalse Bos werd gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Chr. Harmoniever. „Sur- sum", kwamen muziekverenigingen uit Amsterdam, Andijk-O., Broek op Langen- djjik, Texel, Utrecht, Urk en Wormer uit. Eerst stelden de deelnemers aan de mars- wedstrijd zich óp voor hotel „Vreeburg". In optocht ging het naar de Bloemendaalse weg bij de Zomerzorgerlaan. Hier vond on der grote belangstelling de marswedstrijd plaats. De concertwedstrijd in 't Bloemendaalse Bos volgde daarna. Dank zij de goede or ganisatie kon het programma vlot afge werkt worden. De jury werd wederom ge vormd door de heren J. Beekhoven, Pijlman en Joh. Karsemeyer. In een slot-toespraak zei oud-wethouder A. Cassée, tevens ere-lid, dat „Sursum" een uitstekend geslaagd muziekconcours kon terugzien. Vervolgens maakte de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer B. Klaassen, de uit slag bekend. Deze was als volgt: Marswed- strijd: „Valerius". Urk, 24 p., 2e prijs; „Ex celsior", Texel, 22 p., 2e prijs; „De Bazuin', Utrecht, 28 p., Ie prijs. Concertwedstrijd: 4e afd. fanfare: „Va lerius", Urk, 55 p„ le prijs; 2e afd. fanfare: „Excelsior", Texel, 51 p., 2e prijs; 2e afd. harmonie: „Soli Deo Gloria", Amsterdam, 53 p., 2e prijs; 2e afd. harmonie: Oranje Harm. Kapel, Wormer, 56 p., le prijs; afd. uitmuntendheid harmonie: „De Bazuin", Utrecht. 55 p., 2e prijs; afd. uitmuntend heid fanfare: „Sursum Corda", Andijk-O., 65 p., le prijs (met lof van de jury); afd. uitmuntendheid fanfare: A.D.V.E.N.D.O., Broek op Langendijk, 62 p., le prijs. De extra-prijs wisselbeker voor het hoog ste aantal punten werd toegekend aan „Sursum Corda". Andijk-O.. en de Boskro- beker ontving „Sursum Corda" uit Krom menie. Het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Sant poort. onder leiding van de heer J. Groot, besloot dit uitnemend, geslaagde muziek - festijn. Uit het onderzoek naar het ontstaan van de brand in de Staatsmijn Hendrik op 24 Maart is komen vast te staan, dat het slippen van een transportband over een aandrijfrol de oorzaak van de brand is. Het toezicht van de bedieningsman op de lopende transportband is die dag on voldoende gebleken. Welke omstandig heden de aanleiding zijn geweest tot dit slippen van de band .is niet opgehelderd. Er is weinig kans, gelet op de instortin gen, dat bij het geheel opruimen van de bandgalerij daaromtrent iets meer bekend zou worden, afgezien nog van de omstan digheid, dat het zeer moeilijk zal zijn, de galerij, in verband met het niet denk beeldig gevaar van her-ontbranding, nog ooit uit te graven. „Duitsers moeten de buikriem aanhalen en niet ageren" Amerikaans dreigement in Groot-Hessen In een rede over radio Frankfort heeft de Amerikaanse militaire gouverneur van Groot-Hessen, dr. Newman, de Duitsers dringend aangeraden, hun houding in de voedselcrisis te veranderen. Newman herinnerde zijn toehouders er aan, dat het militaire bestuur tegen de bezetting gerichte daden met de dood kan straffen en hij verklaarde voorts, dat ge neraal Clay, de militaire gouverneur der Amerikaanse zóne, uit Washington be richt heeft ontvangen, dat de Duitse agi tatie in het Amerikaanse Congres een bepaalde geneigdheid heeft bevorderd om zich tegen verdere voedseltoewijzingen aan Duitsland te verzetten. Newman gaf toe, dat het nog verschil lende weken onmogelijk zal zijn het volle rantsoen te verstrekken; de bevolking van Groot-Hessen moet „de buikriem aanhalen en zich erdoor heen slaan". Clay bakt liever zoete broodjes. Generaal Lucius D. Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse zóne van Duitsland, heeft te Berlijn medegedeeld, dat het niet in zijn bedoeling ligt Duits land door middel van terreur te regeren, doch dat het de politiek van de militaire regering is de samenwerking der Duitsers te winnen. Hij legde deze verklaring af naar aan leiding van de rede van kolonel Newman. Het was diens voornemen geweest te drei gen met het afkondigen van de staat van beleg, indien de Duitsers hun houding ten aanzien van de huidige voedselcrisis niet zouden wijzigen. Clay zeide dat hij het laatste ogenblik Newman telefonisch had verzocht diens bedreiging achterwege te laten, omdat een dergelijke bedreiging niet de juiste weg zou zijn om de sa menwerking van het Duitse volk te win nen. Klanten voor het ziekenhuis Een 34-jarige dame, die een herenrijwiel bereed, kwam Zaterdag op het Veenberg- plein te Haarlem bij het afstappen te val len, waardoor zij een ernstige bloeduitstor ting opliep. Zij werd per ziekenauto voor een nader onderzoek naar de Mariastichting overgebracht. Zaterdagmorgen werd een elfjarige jongen die zich had vastgegrepen aan een slag boom, bij het openen van de Catharijnebrug omhoog getrokken. Het ventje viel van een hoogte van onge- veer drie meter op straat en moest met een hersenschudding naar het St. Elisabeths- gasthuis worden overgebracht. Het ongeval is geheel aan eigen schuld te wijten. Orgelconcert door dr. Fritz Morel Dr. Frltz Morel, organist van het MUnster in Basel, die in de maand Mei enige concerten in ons land geeft, zal 20 Mei des avonds van haUaoht tot halfnegen het orgel der St, Bavo-, kerk ln Haarlem bespelen. Het programma luidt als volgt: 1. Dialogue sur les Grands Jeux, Nicolas de Grigny; 2. Fantasie c-moll, fünfstlmmig, J. S. Bach; 3. Zwel te Fantasie, op. 28, Waltiher Geiser. Voetbal Nederland—Zwitserland Op Zondag 21 September zal de inter landwedstrijd Nederland-Zwitserland wor den gespeeld. De ontmoeting vindt naar alle waarschijnlijkheid te Amsterdam plaats. Spanning in de Engelse voetballeague De strijd om het kampioenschap der eer ste divisie in de Engelse league is spannen der geworden dan ooit, want de Wolves hebben door op eigen veld tegen het vrij zwakke Blackburn Rovers gelijk te spelen een geduchte concurrent gekregen in Man chester United, dat een duidelijke zege op Portsmouth behaalde en thans in punten met de Wolves gelijk staat. Het eigenaar dige feit deed zich voor, dat de andere concurrenten Stoke City, Liverpool en Blackpool alle gelijkspeelden. De stand der leidende groep is nu: Wolves 54 punten uit 40 wedstrijden; Manchester United 54 uit 41; Stoke City 53 uit 40 en Liverpool even eens 53 uit 40. De degradatie van Brentford en Leeds United naar de tweede divisie is een feit geworden. In de tweede divisie is alleen de promotie van Manchester City zeker. De uitslagen waren: Aston VillaPreston North End42 BlackpoolCharlton Athletic00 BrentfordLiverpool11 Derby CountySheffield United 12 Grimsby Town Leeds United41 Huddersfield TownMiddlesbrough 31 Manchester United—Portsmouth 30 Stoke SitySunderland 00 Wolverhampton Wanderers Blackburn Rovers 33 Wielrennen Competitie-rit „Excelsior" „Excelsior" hield de laatste rit van de com petitie. De eindstand luidt als volgt: l J. v. Eykeren 12 punten; 2 J. v. Marls 12 p.; 3 B. Schell 8 p.; 4 K. Neeft 7 p,; 5 J. RIJneveld 7 p 6 M. Taverne G p.; 7 B. Groerseveld 5 p.; 8 J. Westbroek 4 9 j. Scherpenzeel 3 p.; 10 W. Kruid 2 p. Korfbal Extra-wedstrijd Sport Vereent 2 Animo Ready noodzakelijk. In de eerste klasse van de Haarlemse Korf- balbond heeft S. V. 2 dc uitwedstrijd tegen Watervliet 2 met 6—1 gewonnen. Door deze uitslag staan Animo Ready I en Sport Vereent 2 gelijk (20 pnt.), zodat een be slissingswedstrijd noodzakelijk ls. wie zich kam pioen van de H.K.B. mag noemen. De uitslagen luiden: Eerste klasse: Watervliet 2—S.V. 2 1—6. Tweede klasse: Watervliet 3Haarlem 2 6—1; S.V. 3—Aurora 4 1—5. Derde klasse. A. R 2—Aurora 6 3—0; A. R. 3 —Aurora 5 1—9; Oosthoek 2—Watervliet 4 6—1. Aspiranten, eerste klasse. Watervliet aAni mo Ready a 4—0; Oosterkwartier a—Aurora a 40. Tweed© klasse, S. .V* a—Nieuw Flora a 0—6, Tegen dc vroegere commissaris In de pro- lncle Utrecht, w. B. E., oud Nederlands ge- ant ln Warschau. werd door het Utrechtse Tribunaal 3 Jaar Internering en verbeurdver klaring van f 30.000 plus t 30.000 van een te ver wachten erfenis geadviseerd. Haarlem en Omstreken. Dinsdagavond wordt in de Klopporsingel- kerlt een Kvangelisatiedlenst gehouden, waar als spreker zal optreden Ds. Y. v. d. Zee van Nieuw Vennep, Medewerking verlenen een zangkoor, een al» en organist. Tot predikant bij dc Nederlands Hervormde Gemeente te Haarlem ls, om tevens werkttaim te zijn als geestelijk verzorger bij het Diaco- nessenhuis, beroepen Dr P. G. v. d. Hooff, in gelijke functie werkzaam te Hilversum. De opheffing Alg. Ned. Zouavenbond had Zondag te Hillegom plaats. De organisatie be stond uit Katholieke Nederlanders die in 1867, toen de toenmalige Pauselijke Staat door Ga- rlbaldtt en de zijnen werd aangevallen, naar Rome trokken, om deze staat te verdedigen. Meer dan 3000 Nederlanders hebben aan deze veldtocht deelgenomen. Er werd een plechtige Hoogmis opgedragen ter nagedachtenis van alle zouaven, svaarvan er thans geen enkele meer ln leven ls. Des middags werd een slotverga dering belegd in hotel Sistermans. De examens voor de Akte M. O. Lichame lijke Oefening worden ln Juni. voor het eerst sinds jaren, weer ln Haarlem afgenomen. In de examencommissie hebben zitting de gymnastiek leraren R. Verwers te Haarlem en Jules Kam- meljer te Heemstede. De uitslag van de Districtswedstrijden der Vakafdeling Modelvliegtuigsport der Kon. Ver eniging voor Luchtvaart welke op „Het Para dijs" te Zandvoort gehouden zijn, luidt: Ploe gen: 1. Haagse Luchtvaart Club 21.6728 pnt., 2 Haarlemse Luchtvaart Club 20,2522 pnt., 3 Haag se Luchtverkennors van Weerden Poelman Gr. 18.9682 pnt. Individueel: 1 J. v. d. Caay, Haag se Luchtvaart Club 6.021G pnt., 2 A. L. Aarts, Haarlemse Luchtvaart Club 6.0147 pnt,; 3 J. Diepenveen. Haagse Luchtvaart Cluh 5.5604 pnt., 4 G. Küjn, Velser Luchtvaart Club 5.4079 pnt. Door onbekende oorzaak ls ln de nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebroken ln de voormalige PEN-centrale aan de Jullanakade te XJmuiden. Een opslagplaats werd een prooi der vlammen, waardoor een partij meubels en bed- vulling verloren gingen. Verzekering detk de schade. Zal Oosterkwartier zich handhaven? Oosterkwartier I was vrij, doch de uitslag van D.E.D—Swift (7—7) is wel heel belangrijk voor de Haarlemmers. Wanneer men nl. als no. drie van onder eindigt en Westerkwartier li zou kampioen worden, blijft no. drie van onder ln de eerste klasse. Hiervoor komen in aanmer king D.E.D. en Oosterkwartier. Westerkwartier stelde zeer teleur door 44 gelijk te spelen tegen S.V.K., waardoor vermoe delijk Blauw Wit en Westerkwartier een be slissingswedstrijd moeten spelen. Oosterkwar tier n speelde tegen de a.s. kampioen Amster dam-Zuid. en verloor eervol met 54. Amster dam-Zuid had bij rust een voorsprong van 4—2; voor de Haarlemmers doelpuntten B. Poelgeest en Starink, Na de hervatting maakten de Haar lemmers door Starink (utt een strafworp) en Chr. v. d. Kamp gelijk. Eerst kort voor het einde scoorde Ar ;terdam-Zuid het onverdiende winnende punt. Watervliet verloor van Oosterpark met 2—1. Daar Actief zich uit de K.NK.B, terug trekt, zal alleen Nieuwendam degraderen. De stand in deze afdeeling is: gesp. ptn. Sport Vereent 15 15 Allen Weerbaar 16 26 Oosterpark 16 14 Westerkwart. 2 14 24 Watervliet 17 14 D.T.V. 2 16 17 Actief 11 13 Archipel 2 18 16 Koog Zaandijk 2 15 li Z.K.V. 13 15 Nieuwendamh. 14 1 De uitslagen 'lulden: Eerste klasse: S.V.K Westerkwartier 4—4; Koog Zaandijk—Blauw Wit t. a.; Samos—Rohda 4—3; D.E.D.—Swlft 7—7. Tweede klasse B: Amsterdam-Zuid—Ooster kwartier 2 54. Tweede klasse C: D.T.V. 2—Sport Vereent uit gesteld; Oosterpark—Watervliet 2—1. Derde klasse E: Koog Zaandijk 3—T.H.B. (T. H. o.) OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN In het tijdvak van 20 t.m. 31 Met a.s. beslaat ln het Centraal Uitreiklokaal „De Vleesh.H", Grote Markt alhier, uitsluitend voor onderstaan de categorie van personen, gelegenheid tot het afhalen en Indienen van aanvraagformulieren voor rijwielbanden. t.w.Personen, die na de bevrijding, doch niet later dan 30 September 1946 bonnen voor één of meer toerbultenbanden hebben ontvangen. Per persoon mag slechts een bon voor één toerbuitenband worden aangevraagd. Aanvragen kunnen zowel Individueel als col lectief worden ingediend, waarbij de T.D. van iedere betrokkene dient te worden overgelegd. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat In bovengenoemd tijdvak uitslui tend door bovenvermelde categorie van perso nen aanvragen kunnen worden Ingediend. HAARLEM, 19 Mei 1947. De Directeur, A. VAN DRIEL. MEDEDELING No. 199. UITREIKING SCHOENENBONNEN (kinderen). In het tijdvak van 20 t.m. 28 Mei 1947 zullen in het Centraal Uitreiklokaal „Do Vleeshal", Grote Markt alhier volgens onderstaande let- terindellng, schoenenbonnon worden uitgereikt. KINDEREN. a. Kinderen, geboren ln de maand Juli 1946 komen onmiddellijk voor een schoenenbon in aanmerking, ongeacht het cijfer van hun T.D. indien blijkt dat zij nog geen bon hebben ont vangen. In de maand, waarin zij hun eerste verjaar dag vieren, komen zij evenwel niet opnieuw voor een bon ln aanmerking. Aan kinderen, geboren op 1 Augustus 1946 of later mag geen bon worden verstrekt. b. Kinderen, geboren in de maand Mei van een der Jaren 1932 t.m. 1945, komen thans, eveneens volgens onderetaar.de letterlndellng, voor een extra schoeneobon in aanmerking. In deze gevallen wordt geen keuzebon ver strekt, maar uitsluitend een bon, afhankelijk van de leeftijd van het kind. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat In de maand Mei geen uitreiking van schoenenbonnen op cljferaanwljzlng zal plaats hebben. INNAME BON. De verstrekking van de schoenenbonnen ge schiedt tegen gelijktijdige inname van bon 604 van het inlegvel GC, GD. of GE 605. Losse bonnen zijn ongeldig. AFKRUISING T. D. Voor de verstrekking van een bon. wordt de betreffende T. D. in de categorie „sohocnen" gecodeerd ln het vakje Ka eventueel t.m. Ke met 705 A. De letterlndellng ls als volgt: Dinsdag 20 Mei 1947: A. B. C. Woensdag 21 Mei 1047: D t.m. G. Donderdag 22 Mei 1947: H. t.m. J. Vrijdag 23 Mei 1947: K. t.m, M. Zaterdag 24 Mei 1947: N. t.m. P. MAANDAG 26 Mei 1947 GESLOTEN. Dinsdag 27 Mei 1947: Q. t.m. T. Woensdag 28 Mei 1947: U t.m. Z. Geopend voor he* publiek Maandag t.m. Vrijdag 8.30—12.15 uur en van 14.00—16.45 des Zaterdags van 8.30—12.15 Ir. verband met het feit. dat het hier een lan delijke regeling betreft, kan aan verzoeken om afwijking van de gestelde bepalingen nimmer worden voldaan. Correspondentie kan hierover dan ook niet worden gevoerd. De distributiebescheiden zullen slechts wor den uitgereikt aan diegenen, van wie de T.D., Nood T.D. van een contrölezegel T. D. 2 en dienststempel ls voorzien. Aan personen bereden de leeftijd van 18 jaar zullen geen distributiebescheiden worden me degegeven. HAARLEM, 19 Mej 1947. De Directeur, A. VAN DREEU

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3