C J p: 1 JfPJ Veel is in Nederland bereikt, maar veel dreigt terug te vallen Producten van 200 Nederlandse firma's op de Brusselse Jaarbeurs Wereldnieuws DINSDAG 20 MEI 1947 2 l.vnlulie in de K ran kzinn i gen verpleging ï)p woorden „Dolhuis" en „Sinneloos- j ken, tekent even een heel andere, een toe- huis" roepen onplezierige herinneringen opkomstige kant van de zaak. „Wat de tbc aan de donkere eeuwen, tijdens welke dc is voor het lichaam, is de neurose voor de krankzinnigenverpleging werd bedreven geest". Ook dit is een uitspraak, eens ge- door middel van kooien, dwangbuizen en handboeien en er geen sprake was van ar- bcidsthQrapie of wettelijke voorzieningen op dit zo belangrijke terrein der geestelijke volksgezondheid. Wanneer men zich reali seert hoe volgens de bewaard-gebleven re keningen in 1512 „een slot aan Jan Theeu- wens handen werd gekocht, tcsamen met eenen blok daar men hem aan gespannen heeft", dan betekent de wet van 1884. bij welke het Nederlandse krankzinnigenwezen wordt geregeld, een machtige sprong uit het duister der „dolhuizen". Aan de ene kant is deze „sprong" niet zo plotseling volbracht, want reeds het jaar 1827 bracht ingrijpende veranderingen in de geneeswijzen der Nederlandse geestes zieken: de patiënten werden niet langer gekneveld, er werd gezorgd voor humane huisvesting en de toch al vrij voorlijke Ne derlandse methoden ondergingen op veler lei onderdelen ingrijpende wijzigingen. En tochnu. in 1947. is deze subtiele zorg voor de geestelijk misdeelde» nog al tijd beschreven in de wet van 1884. Geen coördinatie bestaat er dus; de geestelijke hygiëne, een centraal lichaam met consul- tatiebureaux en schoolpsychiaters, zijn evenzoveel vrome wensen. De sprong was inderdaad groot in de twee de helft der negentiende eeuw, maar sinds dien heeft de wettelijke klok voor de krankzinnigenzorg in Nederland opgehou den mc*t tikken. Laten wij echter eens gaan bezien, op welke voet thans het werk voor de krankzinnigen, de debielen en de gees telijk onvolwaardigen zich voltrekt. Werk voor doelloze handen Talloze gestichten in ons land herbergden voor 1940 duizenden patiënten. De arbeids- therapie was geen onbekende klank meer voor hen: in groepsverband of afzonderlijk richtten zij zich op aan de arbeid hunner handen: ofwel zij gaven hun mens-zijn ge stalte in een beeld, een klei-masker. een schilderij. Onder leiding van toegewijde verplegers ontworstelden zij zich langzaam aan de lethargie van hun geest, hetzij door normaal werk, hetzij door ontspanning in sport en snel ,in zang en muziek. Wanneer BOEKBESPREKING men poost bij de producten, die uit deze handen kwamen, bij een stuk schrijnwerk, waar een vakman zich niet voor zou scha men of een symbolisch klei-beeld van de arbeid, dan stralen deze voortbrengsels de herwonnen levensdurf af. Na de bevrijding was de krankzinnigen- zorg uiteengeslagen. Wij denken aan Ven- rnv. waar een gesticht werd platgebrand - en slechts langzaam kwam er orde op za ken - 't provinciaal ziekenhuis in Santpoort, de Reinier van Arkelstichting in den Bosch, de Willem Amtz-stichting te Utrecht en al deze andere tehuizen, zij kwamen weer in het bezit van de verjaagde eigenaren en soms moest van de grond af een nieuwe organisatie worden opgebouwd. Dat alles was echter niet erg. A daan door deze zelfde psychiater. Samen groeien ze uit tot een dreigende wolk boven onze geestelijke volksgezond heid. Want deze oorlogsgevallen kunnen zich vandaag voordoen, of morgen, neer een boot met gedemobiliseerden uit Indië aankomt en ze houden een bedrei ging in. die alleen door straf optreden (con sultatiebureaux, coördinatie, wettelijke voorzieningen!) gebreideld kan worden. Dit is een greep uit de vraagstukken, die op het ogenblik op het Nationaal Congres voor Geestelijke Volksgezondheid, dat in het Indisch Instituut te Amsterdam onder presidium van Dr. Kraus te Santpoort wordt gehouden, aan de orde zijn. Zowel de regering als de psychiaters tonen grote belangstelling voor het congres. En dat is juist, want de te stellen kwesties zijn groot en belangrijk. Evenals er een wettelijke regeling dient te komen die het onmaatschappelijke ge zin beschermt en helpt heropvoeden, even zo heeft ons volk behoefte aan een rege ling op de Geestelijke Gezondheidszorg welke zich thans nog voornamelijk weer spiegelt in particulier initiatief zonder ech ter een ieder, die geestelijk-hygiënische voorzieningen van node heeft, te kunnen I helpen. Prinses Juliana opent het congres. Wegens ziekte van de voorzitter, Prof. Dr. K. Bouman, werd het congres geleid door de vice-voorzitter, Dr. G. Kraus. De opening geschiedde evenwel door de ere voorzitster, Prinses Juliana, met een rede, waarin zij wees op de grote betekenis van de bevordering der geestelijke gezondheid, welke ons volk zal behoeden voor de fa tale invloeden, die zich in de afgelopen oorlogsjaren hebben doen gelden. De Prin ses stipte verder de enorme moeilijkheden op het gebied van personeelstekort in de inrichtingen aan, waarbij zfj een beroep deed op de jonge meisjes, om zich voor dit mooie werk beschikbaar te stellen. Namens de minister van Sociale Zaken bracht Dr. C. v. d. Berg de grote belangstelling van de regering voor dit congres tot uiting. Kimst-snippers I Dc jonge Nederlandse violist Theo Olof zal op het muziekfeest, dat van 30 Juni tot 4 Juli ln de Engelse badplaats Cheltenham gehouden wordt het vioolconcert van Benjamin Britten vertol ken. In de Stadsschouwburg te Haarlem wordt Zondag 23 Mei een Klndermatinée gegeven. Op gevoerd wordt de sprookjesachtige Kinderope- rette „De schat ln de heksengrot". Het geheel wordt door kinderen gezongen, gespeeld en ge danst. Regie Ely Huyboom, balletten Leny v. d. Ree en aan de vleugel Mies Wcsterveld. De Amsterdamse Toneelgroep „West" zal Zaterdag 24 Mei in de Beurs te Hoofddorp een weldadigheidstoneelavond geven van het beken de stuk van Cissy v. Marxveld, ,,'n Zomerzot heid". De baten zijn voor de aankoop van een invalldewagentje voor een hulpbehoevende in gezetene Woensdag 21 Mei zal het gemengd koor „Polyhymnia" met medewerking van de ge mengde zangvereniging „Vox Humana" van Santpoort, het Christelijk Zangkoor te Benne- broek en Spaarndams Gemengd Koor, in de Gemeentelijke Concertzaal ben concert geven ten bate van het Herstellingsoord voor Oor logsslachtoffers „Unicum" te Heemstede. Als I solist verleent de heer Jac. Lagas, bariton, be geleid door mevrouw R. Lagas-Klok, plano, zijn belangloze medewerking. Tevens zal de afdeling Kinderkoor van Polyhymnia zich onder leiding van de heer L. J. van Meehelen doen horen. „In België zijn zaken te doen!" (Van onze correspondent te Brussel) De Nederlandse deelneming aan de 21ste Internationale Jaarbeurs te Brussel is uitgegroeid tot een van de meest tref fende voorbeelden van de komende eco nomische eenwording van de Lage Landen: De Nederlandse inzending is niet alleen de meest belangrijke im omvang en kwa liteit, maar overtreft ook verre de overige. Het is de Nederlandse architect de heer H. Molenaar, de bouwer van de Hollandse afdeling, die ons dit verklaarde. Meer dan 200 Nederlandse firma's zijn op de Jaarbeurs vertegenwoordigd en de Nederlandse stands beslaan een opper vlakte van 2000 vierkante meter. Dit is mogelijk door het feit, dat de Nederlan ders een étage bouwden boven het hun toegezegde terrein in de grote centrale hal. Deze enorme hallen zijn overgebleven als aandenken aan de Wereldtentoonstel ling van 1935. Ze zijn zonder verdiepingen gebouwd, maar hun gezamenlijke opper vlakte beslaat 75.000 vierkante meter. De machteloosheid, waarmee specifiek na-oorlogse problemen dit Nederland se werk verlamden, dat was erg. Geen verplegend personeel, waaraan de min der goede sociale voorwaarden voor deze mensen voornamelijk debet zijn, geen materiaal om de patiënten aan hot werk te houden en dus: een merk bare terugval van 't peil in de gestich ten. Er werd echter geschipperd en de groepstherapie, die in Amerika en Engeland zulke prachtige resultaten af werpt, kwam in zwang. Ons land had behoefte aan arbeiders? Wel nu: de gestichten konden ze leveren. Dus werden er door de daarvoor in aanmerking komende patiënten normale arbeidsdagen tegen een normale beloning gemaakt, wan neer de opdrachtgever het materiaal ver strekte. Maar niet elk gesticht was zo ge lukkig, zijn mensen bezig te kunnen hou den. „We zijn verlost van een oorlog, die mil- lioenen neurotici zal opleveren". Deze uit spraak van den psychiater G. Janssens, die zich beijvert om bovenaangestipte proble men in deze chaotische wereld aan te pak- Vijftig jaar Katholieke Volkspartij Tn gebouw Tivoli te Utrecht heeft de Katholieke Volkspartij het feit herdacht, dat mgr. Schaepman er op 5 Mei 1897 in slaagde, de Nederlandse katholieken op een eigen politiek program te verenigen. Tot de zeer velen, die deze bijeenkomst bijwoon den, behoorden kardinaal De Jong, de mi nisters A. H. J. L. Fiévéz en J. H. van Mnarsseveen, de oud-ministers Aalberse, Van Schaik, Deckers en Kolfschoten. In zijn openingsrede herdacht de voor zitter der K.V.P., de heer W. J. Andriessen, in het bizonder mr. Goseling en mr, Ver schuur. Mgr. dr. J. Witlox hield een her denkingsrede over het staatkundig levens werk van mgr. Schaepman. De ondervoor zitter. mr. E. M. J. A. Sassen sprak over „De toekomst van een politiek in katholie ke geest". In Amsterdam is na een kerkelijke plech tigheid een gedenksteen onthuld in het huis in de Papestraat, waar mgr. Schaepman van 1882 tot 1891 woonde. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. Nieuws: 7.00, 3.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00; 7.05 Ochtendgymnastiek; 7.30 Platen; 8.50 Voor de huisvrouw; 9-00 Symphonleconcert; 10.00 Mor genwijding; 10 20 Voor de vrouw; 10.35 Kamer muziek; 11 00 Populaire platen; 11.45 Familiebe richten; 12.00 Platen; 12.35 Orgel; 13.20 Vaude ville-orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14 15 Kamer muziek; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Voor zieken; 18.15 Voor de jeugd; 17 35 Accordeon-orkest; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Sport; 19.15 Lichte mu ziek; 1930 „Ons leven en ons geloof", „Lezen in de Bijbel" 20.15 Radio-potpourri; 21.00 Luisterspel over Hooft; 22.00 Viool en piano; 22,15 Dansorkest; 22.45 Geestelijk leven; 23.15 Guit-nar; 23.25 Tango's en rumba's. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. Nieuws: 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 22.30; 7.45 Woord voor de dag; 8.16 Oude muziek; 9.00 Voor zieken: 9 30 Politieberichten; 9.50 Orkest- sultcs; 10.30 Morgendienst; 11.00 Plano; 11.30 Llolitc muziek; 12.15 Koor; 13.15 Nog altijd drankbestrijding? 13.25 Lichte muziek; 14.oo Platen; 14.30 voor de tuin: 14.50 Orgel; 15.35 Kamermuziek; 16.20 Koor; 16.45 Voor de jeugd ig 00 Werken van Van Beethoven; 18.45 Land- en tuinbouw; 19.30 Lichte muziek; 20.05 Hooft-her- der.ktng; 21.05 Vocaal kwartet; 21.30 Strijk kwartet, Schubert; 22.00 Texel-reportage; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Poirulaire platen. Krankzinnigenverpleging in Amerika „De slangenkuil" door MARY JANE WARD, A. J. G. Strengholt. Am sterdam. Toen dit boek verleden jaar in Amerika ver scheen trok het onmiddellijk de aandacht. In de eerste plaats van het lezend publiek, het geen blijken kan uit het feit dat het als nummer één prijkt op de lijst van Amerikaan se „best sellers"; in de tweede plaats van degenen die betrokken waren bij het onder werp: krankzinnogen-verpleging. Het is een ongewoon geschrift, het verhaal van een jonge vrouw die haar gewaarwordingen, opgedaan tijdens een lang verblijf in enkele staats-krankzinniigen-gestlch t enweergeeft. Het is opgebouwd uit fragmenten van herinnerin gen en bestaat eigenlijk uit twee vertellingen die zich gelijktijdig ontwikkelden. De ene is de beschrijving van de grillige, verwarde en verwrongen indrukken van een patiënte, diie aan een ernstige zenuwstoring lijdt en geen beheersing heeft over een onverklaarbare en wilde persoonlijkheid, welke bij buien alle her innering en redelijkheid wegwist en haar lichaam verandert in een stuiptrekkend en tomeloos ding dat met dwangbuizen en koude omslagen gekalmeerd moet worden tot het her kennen en vaag begrijpen weer terugkeert. Het andere deel van het boek wordt gevuld met de scherpe observaties van een intelligente vrouw de tekortkomingen van het systeem niet ontgaan en na wier critische opmerkingen dok toren en verpleegsters soms geslagen staan. Op die manier zien we het leven in van de verpleegden op twee niveau's, soms in de zie kelijke verbeelding van een gestoorde geest, dan met de klaarheid van een ontwikkeld brein. Deze beschrijvingen vallen niet in het voordeel van het systeem uit, zoals de titel van het boek trouwens al laat vermoeden. Een slangen kuil schijnt in vroeger tijden tot de therapie voor krankzinnigen behoord te hebben. De schrik, zo redeneorde men, die een normaal mens die in een slangenkuil wordt neerge laten van zijn bezinning berooft, zal mis schien een zieke geest genezen. Uit dit boek doet men de indruk op dat de Amerikaanse sta a ts-k ra nkzi n n Sgenges tl ch ten werkelijk der gelijke slangenkuilen zijn, met een volkomen onvoldoende en menigmaal onoordeelkundige verzorging, waar de zieken van geest hoogstens opgeborgen kunnen worden, maar zelden zul len genezen. Dit is het punt waar het boek van Mary Jane Ward een maatschappelijke echo verwekte. Uit publicaties die na de hare zijn verschenen, blijkt dat de Amerikaanse krankzinnigen gestichten de particuliere bulten beschou wing gelaten overbelast zijn. Een enkele dok ter moet er, zo heeft een ingewijde uitigere- kend, de zorg voor 240 patiënten op zich nemen, hetgeen wil zeggen dat hij voor elk hunner hoogstens een uur per maand beschik baar heeft. Met hun zin voor statistieken heb ben de Amerikanen verder gauw uitgerekend dat het aantal geestelijk abnormalen in 60 J, vertwaalfvoudigd is en van één op de veertien is gestegen tot een op de tien inwoners. Van de 10.000 recruten worden er volgens deze statistiek 178 afgekeurd op grond van hun geestelijke te kortkomingen. „De slangenkuil" begeeft zich niet in der gelijke algemene beschouwingen, maar blijft bij de belevenissen van Virginia, de hoofdper- De bijzonder mooie dagen van toarm voorjaarsweer die toe voorlopig weer achter de rug hebben lokten, behalve veel mensen, ook de café-stoeltjes naar buiten. In Londen was het als overal elders: Een bekend tafereeltje op het zonnige café-terras, waar de liefhebbers van een warm zitje en een koele dronk zich koesteren in de stra len van haar, die zo vaak verstek laat gaan in de dagen, dat men het meest naar haar verlangt. „Uitreisvisum" in <le maak? Naar aanleiding van vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Dassen, inzake uitreisvisa heeft de minister van Financiën^ het volgende geantwoord: De regering overweegt door welke mid delen paal en perk kan worden gesteld aan de zeer omvangrijke smokkelhandel in de viezen. Over dit onderwerp wordt overleg gepleegd met de Belgische regering, welke toegezegd heeft de Nederlandse regering bij de bestrijding van het voornoemde euvel te zullen steunen. In het kader van de bo venbedoelde overwegingen worden onder meer de voor- en nadelen van het instellen van een „uitreisvisum" onder het oog ge zien. Indien tot het instellen daarvan zou worden overgegaan, dan zal ten aanzien van het grensverkeer naar België in ieder geval een bijzondere regeling worden ge troffen. Uw haar. Uw sieraad Houdt het gezond, glanzend en levens krachtig. Niets is beter daarvoor dan regelmatige wassching met de zcep- en alkalivrije Shampodor BLOND I DONKER I KINDER-SHAMPOON trant, minder naargeestig en verlucht met een humor, die zelfs in de meest navrante passages levend blijft. Ce impressies uit het gestichtsleven zijn zó klaar en nauwkeurig, dat zij de indruk wek ken beleeft te zijn en wie dat eenmaal heeft vastgesteld begint bij het zoeken naar de letterkundige verdienste van het werk twijfel te voelen over de vraag ln hoeverre deze pak kende vorm spontaan is ontstaan dan wel als resultaat van een bewust procédé. De beschrij vingen van Virginia zijn bijvoorbeeld afwisse lend in de lk-vorm en ln een onpersoonlijke beschrijving gegeven. Die afwisseling is zó snel dat zij soms ln één enkele zin voorkomt. Ze is bijzonder illustratief voor het ongedurig flakkerende bewustzijn van een geestespaliën- te. maar wekt ook de indruk van opzettelijk heid, zoals er trouwens meer effecten „op het publiek" geschreven zijn. Dat neemt overigens niet weg dat het verhaal knap is gebouwd en blijft boeien. Het ontroe rende element is Virginia's verlangen naar genezing en bevrijding. Het maakt ontmoe tingen met haar echtgenoot tot onwezenlijke dromen en de tafrelen in holle, ongastvrije soon. Zij doet denken aan een der figuren uit ziekenzalen tot pijnigende angstbeelden het werk van Fré Domisse, maar dit Amen- dynamisch zijn alsof ze met een filmcamera kaanse boek is. ondanks zijn suggestieve werden vastgelegd. v. G. Eindhovens jeugd defileerde voor Prins Bernhard In Eindhoven heerste Zaterdag een feest stemming. De vlaggen waren uitgestoken en duizenden hadden zich langs de straten opgesteld om Prins Bernhard te verwelko men, die de dag van de Prins Bernhard- stichting in Eindhoven zou bijwonen. Te kwart over twee landde de Prins met zijn vliegtuig op Welschap. Na een rondrit door het versierde Eindhoven sloeg de prins een défilé gade van de Eindhovense jeugd. In totaal namen aan het défilé 10.000 personen deel. Na afloop demonstreerden de gilden broeders het standaardrijden en het vendel- zwaaien. Na een bezoek aan enkele van zijn oud stafofficieren begaf de Prins zich naar de villa van ir. F. J. Philips, waar Prinses Juliana intussen was gearriveerd. Des avonds woonde het Prinselijk Paar in het Philips-ontspanningsgebouw een galavoor stelling ten bate van de Prins-Bernhard stichting bij. Onder de eregasten bevonden zich mi nister A. H. J. L. Fiévéz oud-minister J. Meynen, admiraal Helffrich. de militaire attachés van de Amerikaanse en Engelse ambassades en de commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant. In de pauze werd een 40-tal oorlogs invaliden uit Oost-Brabant aan de Prins voorgesteld. Na afloop van de voorstelling woonde het Prinselijk Paar het galabal in het ontspanningsgebouw bij. Twee jongens gedood door een projectiel Grove onvoorzichtigheid heeft twee jongens die in de bossen van Nijverdal een projectiel vonden het leven gekost. Zij trachtten eerst het gevaarlijke voorwerp te demonteren en toen dit niet gelukte sloegen zij er mee op een steen, waardoor het voor werp uit elkaar sprong. De oudste van de jongens, de 19-jarige C. Calkhoven, werd op slag gedood. De ander, zijn 18-jarige neef G. Calkhoven, oVerleed later in het ziekenhuis. Franse gevallenen geëerd Het afgelopen weekeinde hebben onge veer 300 Fransen, waaronder vele oud strijders, die in 1940 in Zeeland tegen de Duitsers vochten, deze provincie bezocht. Op het kerkhof te Kapelle, waar 75 van hun kameraden begraven liggen, sprak on der meer Pasteur Marc Jospin uit Haarlem. Kransen van de Franse ambassadeur, de heer Rivière de Rij, de Nederlandse rege ring en de verenigingen van Franse en Ne derlandse oudstrijders dekten de groeven. Fanda en de Meester^detective - r 11 1 38. „Dit gaat te ver!" sprak detective Snuf kens. „Zó hoeft een speurder die aan gesloten is bij de bond van Erkende Speur ders zich niet laten jonassen! Wat verbeeldt die lummel zich wel! Ik zal hem onder bet oog brengen hoe hij zich te gedragen heeft'. Ha!" Bij deze woorden at de detective een flink stuk van zijn sigaar op en haalde een pistool te voorschijn.... Die motorrijder was er wel!" riep Panda. „Ik heb hem zélf gezien! Hij verstopte zich in die kast en ik„Volg me!" onderbrak de heer Snuf. kens kalm. „We gaan de feiten rangschik ken! Blijf rustig, ook wanneer er geschoten wordt en houd je gereed om handelend op te treden!" De ferme man opende de kamerdeuren met een ruk en stapte bin nen. „Handen omhoog!" sommeerde hij. Maar de kamer was leeg, er was niemand meer!.... Toch moest de Brusselse burgemeester, de heer Van de Meulebroeek, het in zijn openingsrede betreuren, dat aan meer dan 400 officiële en andere inzendingen geen plaatsje kon worden ingeruimd. De bouw an een nieuw paleis is urgent, maar voor lopig is het niet mogelijk dergelijke plan nen te verwezenlijken. Deze Jaarbeurs demonstreert hoe België werkelijk verdiensten verworven heeft voor het herstel van de internationale handel. Niet minder dan 50% van de in gevoerde producten mogen zonder voor afgaande import vergunning het land bin nen. Men moet niet denken, dat de devie- zenpositie van België daardoor zeer in gevaar wordt gebracht, want de buiten landei's, die hier verkopen, worden meestal ook kopers van Belgische producten, en over de gehele wereld is nu als een stro- vuur het gerucht gegaan: „In België zijn zaken te doen". Dit schept goodwill, waar men ander zijds onwillig en wantrouwend wordt tegenover die landen, die alleen maar wil len uitvoeren en zich in het binnenland een strak gedirigeerd systeem laten op dringen. In sommige kringen wordt ge vreesd, dat Nederland teveel die weg op gaat. Een bezoek aan de Nederlandse stands heeft mij echter kunnen overtuigen, dat Nederland hier ook prachtige luxe artikelen ten toon stelt, al is het er dan natuurlijk hoofdzakelijk om te doen zo veel mogelijk Belgische francs te ver krijgen. Wat Nederland exposeert. Ziehier nu, wat de Nederlanders zoal exposeren: een sierlijk zeiljacht en een veerlicihte Olympische kano worden dooi de firma Draayer uit Zaandam te koop geboden, waarbij karf worden vermeld, dat deze artikelen direct uit voorraad lever baar zijn. Prachtig porceleim van de Koninklijke Delftse Aardewerkfabriek vormt een feest voor de ogen. Samen met de glassculptures van P. van Tetterode te Amsterdam. Er is een afdeling kunstnij verheid, die negen firma's op het gebied van kunstaardewerk, één firma voor glas werk, zeven firma's voor weefwerk, twee voor grafiek, twee voor smeedwerk, vier voor edelsmeedwerk en negen voor plastiek groepeert en mej. Adema uit Soest stelt Hollandse poppen ten toon. De afdeling is vertegenwoordigd door mevr. H. van Waasdijk-Kunze en door de economische voorlichtingsdienst, die een sobere stand in het centrum der Nederlandse afdeling bezet. Wat verder vindt men de stand van de Nederlandse grafische industrie, waar men aan de bezoekers een prachtige brochure ter hand stelt, waarin de ge schiedenis van deze bedrijfstak vermeld staat. Aparte afdelingen vormen ook de verf industrie (Vettewinlcel, Sikkens, enz.), de electrotechnische industrie en de koel- industrie. Philips beschikt over een zeer uitgebreide stand in de algemene machine zaal, evenzo de likeuren- en sigarenfir- ma's. Op de étage vindt men Hollandse eieren, chocolade, bonbons, zaden etc., allemaal prima artikelen, die Nederland derven wil om er weer bovenop te komen. In de algemene textielsector, die een geheel paleis vult, bemerkten wij verschil lende Amsterdamse confectiehuizen. Een dekenfabrikant heeft zijn artikel aange prezen door er 't originele plaatje op te brengen: „Dames, u wordt verzocht deze dekens aan te raken". De K.L.M. heeft een kleine, maar zeer verzorgde stand. Op een wereldkaart zijn de grote overzeese lucht lijnen, die door de Nederlandse maatschap pij bevlogen worden, aangeduid. Het is verbazingwekkend hoe van Schiphol uit de gehele wereld wordt omspannen. Het was dus wel interessant de Belgische en vreemde clientèle er aan te herinneren, dat de sinds maanden goed functionerende lijnen op Noord- en Zuid-Ameriika, Zuid- Afrika en Indië thans bediend worden door de ultramoderne Lockheed Constel lations, de viermotorige wondermachines, die nog circa 100 Ion sneller zijn dan de Douglas DC 4. Er zijn in deze korte opsomming van Nederlandse exposanten wel heel veel na men onvermeld gebleven, maar de kunst meubelen willen wij toch even memoreren omdat ze reeds het voorwerp onzer be wondering uitmaakten op de Jaarbeurs te Utrecht. Tienduizend kilo spinazie naar (le mestvaalt In de afgelopen week bleef van de aan d Venlose veiling aangevoerde spinazie reeds 9700 k.g. onverkocht. Deze spinazie kon de mi nimumprijs van 8 cent per kilo niet halen er. moest vernietigd worden. Deze week wordt er te Venlo alleen al per dag een spinazie-aanvoer van 120 000 tot 180.000 k.g. verwacht. Zelfs grote hoeveelheden, welke door fabrieken den afgenomen kunnen niet voorkomen, grote partijen groente zullen doordraaien. De coöperatieve Venlose Veihngsvereniging was voor 90 pet. op export aangewezen. Prins Bernliard bezocht de marine in Den Helder Prins Bernhard bracht gisteren een be zoek aan het marine-établissement Wil lemsoord in zijn functie van inspecteur- generaal der strijdkrachten. De Prins werd verwelkomd door de marine-commandant kapitein ter zee I. W. Reynierse en bezocht, na voor het commandementsgebouw een erewacht van marinier? te hebben ge ïnspecteerd, verscheidene onderdelen der Koninklijke Marine, zoals het instituut, de pyrotechnische werkplaats, de onderzee kazerne en de marinewerf. Critiek op ouderdoms voorzieningen Tijdens een studie-conferentie, die de Partij van de Vrijheid In Hilversumbelegde, werd door mr G C. van Dijk scherpe critiek uit geoefend op de nood regeling Inzake de ouder domsvoorziening, zoals deze door minister Drees werd ontworpen. Spreker zou een regeling prefereren, waarbij de vrijwillige verzekeringsgedachte inplaats van de verplichte bedrijfspensioenfondsen zou ko men. „De belastingwetten", zo merkte hij „leg gen de zwaarste druk op hem, die voor eigen risico en op eigen indtlatief voorzorgen trof voor zijn oude dag". Nieuwe ketel voor Panamese boot van Haarlemse werf In IJmuiden kwam dezer dagen de „Chryssoula", een Panamees stoomschip van 1400 ton binnen, gesleept door een En gelse sleepboot, Hendon. De „Chryssoula" is naar de Holland Nau- tic-werf in Haarlem gebracht, waar zij van een nieuwe ketel wordt voorzien. Byrnes sprak als particulier „Amerika kan, evenmin als Rusland, de vrede dicteren" De vroegei'e Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Bymes, die thans te Washington een particuliere advo caten-praktijk uitoefent, heeft bij het in ontvangst nemen van een onderscheiding voor zijn werk ten dienste van de wereld vrede opgemerkt, dat zowel in de Verenig de staten als in de Sovjet Unie te veel over oorlog en te weinig over vrede wordt ge sproken. Hij zeide te ontkennen, dat een conflict onvermijdelijk zou zijn. Noch het volk van de Verenigde Staten, noch het volk van de Sovjet-Unie wil oorlog. Aan de Sovjet-Unie is duidelijk gemaakt, dat zij niet de vredesvoorwaarden kan dicteren. Men moet zich nu ook realiseeren, dat evenmin de Verenigde Staten dit kunnen doen. De geallieerden moeten met elkan der onderhandelen op basis van gelijkheid. Britse Labourpartij gordt zich aan om de crisis te bestrijden „Engeland staat op een kruispunt, doch een krachtige actie in dit critieke jaar kan het land redden van de gevolgen van een kapitalistische anarchie en de zware lasten van twee wereldoorlogen". Aldus een ver klaring van het bestuur der Britse Labour- party. In deze verklaring over de productie, die op de Pinksterconferentie der partij zal worden besproken, wordt ieder lid persoon lijk en onverbiddelijk verantwoordelijk ge steld voor het bereiken van de doelstel lingen van het socialisme. In een program ma van 8 punten wordt van de leden ge- eist dat zij hun mede-arbeiders tot ver hoogde productie en het vermijden van on gedisciplineerd gedrag aansporen. Ook hun medeburgers moeten zij overreden om de verouderde gewoonten, een erfenis van de economische chaos van het verleden, af te werpen. Voetbal Frankrijk—Nederland wordt uitgezonden 1.i bestuur van de K.N.V.B. heeft toestem ming verleend om de tweede helft van de lan den wedstrijd Frankrijk—Nederland, welke op Tweede Pinksterdag (2S Mei) te Parijs wordt gespeeld, per radio uit te zenden. De ontmoe ting begint om drie uur. Tennis Competitiewedstrijden Eerste klasse: Park Marlot I—Rhijnauwen I 10—1; DDV II—Leimonias III 4—7; Thor I—Alta 1 3—1: Rood Wit I—Spiegel II 5—6; VVGA I— Hillegei sberg I 0—11; Bast. Baz. I—Philharmo nic I 3—3 gest.; Wobumpark I—Breda I 74. Overgangsklasse: Dash I—Groep.endaal I 4—4; Het Goo: I—PEX I afg.; Inside I—Westrust I 71; Hllverheide IDDV in afgel.; Leimonias IV— Haart. LTC I 3—5: Hiiv. LTC II—Festina II uitgesteld. Tweede klasse: Gioenendaal II—Gooi II 6—2; Inside II—Dash II 5—0; Leidse Hout I—Pit II 80; Ace I—Overveen I uitgesteld; Leidse Stud. MTC II—HCTC I 5—3; Pex II—Westrust II 5—3; SMN I—Vol Moed 2—0 gest.; Wimbledon I Metselaars II 2—6; Beverwijk I—Stadivo I 3—5. Zwemmen H.V.G.B. won jeugddriekamp De door H.V.G.B. op 18 Mei georganiseerde jeugdwedsti ijden met deelneming van De Rob ben en Z.I.A.N. hebben de spannende vorige ontmoeting zeker geëvenaard. Won in 1945 De Robben slechts met een voorsprong van 0.7 punt op H.V.G.B., tihans won H.V.G.B. met slechts 3.3 punt op deze club. Ondanks de polo-over winningen wist De Robben de achterstand, die zij op de zwemnummers had gekregen niet meer ln te halen. Derde werd Zian. Op de per soonlijke nummers werden enkele goede resul taten geboekt. Zo won Margot Marsman (H. V. G. B.) met grote voorsprong de 50 meter borst- crawl in 32.5 sec. en Jelle Hoekstra (H.V.G.B.) werd op de 50 meter rug eerste in 34.3 si Charles Razoux Schultz (Z.I.A.N.) werd winnaar op de 50 meter schoolslag in de goede tijd van 35.2 sec. Als tussennummer werd de 4 x 50 meter estafette voor Middelbare scholen verzwommen om de „In memonam Dr. W. E. Merens-beker", dit ditmaal door de M.T.S. werd gewonnen in 2 min. 2.7 sec., 2 Kennemer Lyceum; 3 Ie H.B.S. Handbal DAMES VAN HOC MAKEN GOEDE KANS OP KAMPIOENSCHAP. De handbalwedstrijd HOCOSS die de beslis sing moest brengen welke club in de tweede klas dames om het kampioenschap zal 6pelen, is in een overwinning 7—3 voor HOC geëindigd. De snelle linksbuiten van HOC bracht binnen twaalf minuten de stand op 3—0. Door deze overwinning gaan de dames van HOC met 21 punten aar. de kop, gevolgd door Glta met 19 punten. Gita moet evenwel nog een wedstrijd in Krommenie overspelen. Wint Gita deze wedstrijd dan komt het gelijk met HOC. Een beslissingswedstrijd is dan noodza kelijk. LAUSANNE GEEN CANDIDAAT VOOR 1952. De stad Lausanne heeft haar candidatuur voor de organisatie der Olympische Spelen voor 1952 Ingetrokken, wegens gebrek aan werkkrachten en aan materiaal. Onze boter. In Berlijn circuleert een anonieme bekendmaking van de volgende inhoud: „In dien men voortgaat met het stelen van kof fers in de treinen en bij de post, indien de politie haar boekje te buiten blijft gaan door levenemiddelen in beslag te nemen, zullen wij onmiddellijk een grote vergiftigings actie op touw zetten. Wij zullen alle soorten eetwaren in de koffers, die wij bij ons heb ben vergiftigen. Het volk zal weten, wie onze boter eet". Einde der schone kunst. Ter gelegenheid v het siuitingsfeest van het Brusselse festival voor film en schone kunsten zal een inter nationaal jazz-tournooi worden gehouden, waaraan deelnemen de „Pick-up band" (En geland), het ..Dutch Swing College" (Neder land). „Claude Luter et ses Lorientais" (Frankrijk) en de band van Bob Shots (Bel gië). Opmerkelijke eensgezindheid. Ongeveer dertig duizend Joden en tienduizend Arabieren, die in militaire kampen en dergelijke in Pa lestina tewerk zijn gesteld, houden vandaag een protest-staking van 24 uur ter verkrij ging van hogere lonen, erkenning van vak verenigingen en betere arbeidsregelingen. Olie-velden. De omroep van Chabarofsk heeft bekend gemaakt, dat een Russische, geologi sche expeditie in Kamsjalka nieuwe olie velden heeft ontdekt, de Noordelijkste ter wereld. Sovjet-deskundigen schatten de jaar lijkse productie op één millioen ton. Explosie. In een munitie-opslagplaats in Lehrte bij Bronswijk heeft zich een ontploffing voorgedaan, die 12 personen, onder wie één lid van de bezettende macht, het leven ge kost heeft. Omtrent de oorzaak van de ramp heeft men nog geen zekerheid. VrUo pers. op een voorstel van Noorse zijde is mr. G H. van Heuven Goedhart, hoofd redacteur van ..Het Parool", eenstemmig ge kozen tot voorzitter van de subcommissie der UNO. voor de vrijheid van berichtgeving door de pen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2