Haarlems Dagblad Indonesië ./Willem Barendsz" weer thuis Kans op Palestijnse wapenstilstand Verschil van mening in de Balkan-commissie Weerbericht 61e Jaargang No. 18637 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 35054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 21 Mei 1917 Verschgnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem D E REDE van minister-president Beel bij het officieel bezoek aan Makassar, waar hij en minister Jonkman door presi dent Soekawati werden ontvangen, duidt op nieuwe spanning in Indonesië. Vrijdag zullen de beide ministers de thuisreis aan vaarden; Dinsdag a.s. zullen zij in ons land terugkeren. Intussen is het bericht geko men, dat zij zullen worden vergezeld door de leden der Commissie-Generaal prof. Schermerhoorn en Max van Poll. Dit beves tigt de indruk, dat een belangrijke nieuwe phase in de toestand is ingetreden. Het is daarbij van betekenis eraan te herinneren, dat onlangs door de Verenigde Staten offi ciële aandrang is uitgeoefend tot practische uitvoering van de overeenkomst van Ling- gadjati. Op 9 Mei werd dit door het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken medegedeeld. De regering der Ver enigde Staten had haar ambassadeur te 's-Gravenhage en haar consul-generaal te Batavia opdracht gegeven aan de Neder landse autoriteiten mede te delen, „dat de Verenigde Staten levendig belang stellen in het in practijk brengen der overeen komst van Linggadjati en dat zij ver langend zijn te zien, dat de handel met de Indische archipel zal worden heiwat". Wat heeft nu de minister-president te Makassar, zich richtend tot Soekawati, ver klaard? „Ook wij betreuren het zeer, dat na de ondertekening van Linggadjati niet voorspoediger door aller samenwerking de nieuwe rechtsorde kan worden voorbereid en opgezet. Het is onze wens daartoe ten spoedigste met u en allen, die bij deze nieuwe staatkundige ordening betrokken zijn, tot een oplossing te geraken. Deze sa menwerking moet leiden tot de Verenigde Staten van Indonesië". Daarop liet dr. Beel woorden volgen, die wij gisteren in ons bericht vet gedrukt hebben: „Door de ondertekening van Ling gadjati heeft ook de republiek zich hiertoe bereid verklaard. Ik betreur het zeer dat zowel haar uitlatingen tegenover de staat Oost-Indonesië als tegenover Nederland bij mij vaak ernstige twijfel doen rijzen aan haar bereidheid. Deze twijfel mag niet langer blijven voortbestaan". Dit is, duidelijk en onmiskenbaar, een toon die wij tot dusver niet gehoord heb ben. De minister-president heeft buiten dien niet nagelaten, ten aanzien van de po sitie van de Koningin de puntjes op de i te zetten, door te verklaren: „Aan het hoofd van de toekomstige Unie zal het Oranjehuis een plaats innemen, zo goed als dit ook in het Koninkrijk het geval is.Ueve onze Koningin, in al ons streven onze leidsvrouw en door haar uitzonderlijke ga ven van geest en hart ons voorbeeld! Mo gen de volleen van Indonesië en Nederland, gedreven door hun nationale gevoelens, erin slagen om in nieuwe vormen een hecht en duurzaam samengaan te verwe zenlijken". Er zullen mensen zijn, die uit de verkla ring betreffende „twijfel aan ernstige be reidheid der republiek" en de bijvoeging „dat deze twijfel niet langer mag blijven voortbestaan" meteen maar weer afleiden, dat een conflict op til is dat de wapenen in het geding moet brengen. Dergelijke conclusies hebben geen grondslag; het zijn slechts oppervlakkige uitingen van sensatie en alarm. Laat ons bovendien wel beseffen dat gewapend conflict voor beide partijen een rampzalige wending in de situatie zou betekenen. Dat moet voorkomen worden; langs de weg der onderhandeling moet de oplossing worden bereikt. Het is te ver wachten dat deze overtuiging ook in rege- rings- en parlementaire kring in Den Haag de overhand zal behouden. Met grote be langstelling' zien wij de nadere verkla ringen tegemoet, die bij de terugkeer van onze ministers ongetwijfeld zullen worden gegeven. Het is voorshands niet duidelijk, op welke gronden een gebrek aan bereid heid der republiek berust, te minder omdat uit de instemming van Amerikaanse zijde met Linggadjati en uit de aandrang van die zijde, om de practische uitvoering der overeenkomst te verwezenlijken en de vreedzame handelsbetrekkingen met Indo nesië te hervatten, toch wel zeer duidelijk gebleken is in welke richting de wensen van die zijde gaan. In Amerika wenst men zeer zeker geen gewapend conclict. Er is op deze plaats herhaaldelijk de aandacht op gevestigd, dat de Indonesische kwestie geen aangelegenheid is die alleen Nederlan'd en Indonesië interesseert en die zij samen kunnen behandelen zonder zich aan de rest der wereld te storen. Er is eveneens her haaldelijk gesproken over een Groot-Azia tisch vraagstuk, waarvan deze kwestie een deel uitmaakt. Velen in ons land verstaan de vrijheidsdrang die in de vroeger kolo niale gebieden in Azië is ontwaakt. Wij zouden onze eigen traditionele aanspraken op vrijheid niet waard zijn, als wij derge lijke gevoelens in anderen niet begrepen. Er zijn overeenkomsten gesloten en onder tekend, die niet volledig zijn, maar waarin deze erkenning onzerzijds is belichaamd. Nu moet ook van beide zijden in de geest van het overeengekomene tot practische uitvoering worden overgegaan. Schiet de republiek daarin tekort, dan zal ihet wel licht nuttig blijken dat zij ook van andere dan Nederlandse zijde daarop gewezen wordt; als meningsverschillen omtrent de uitleg van Linggadjati bestaan, zou inter nationale arbitrage ook nog oplossing kun nen brengen. Er zijn andere wegen te vin den dan de noodlottige weg van het gewa pende conflict, dat de kansen op samen werking in de toekomst zou doen vervliegen behalve dat het onafzienbare ellende van andere aard met zich zou brengen. Daarom is er geen reden om alarm te slaan, maar wel om te erkennen dat de si tuatie blijkbaar in een nieuwe knoop is geraakt, die ontward zal moeten worden. Men kan daarover met schamperheid spre ken. Dat is altijd gemakkelijk, als men zelf niet moet helpen oplossen. De historie be wijst overvloedig dat -grote nieuwe ont wikkelingen van zaken, zoals er zich sinds 1945 een in Indonesië afspeelt, zich nimmer langs lijnen van geleidelijkheid maar altijd met horten en stoten, met veel tasten en zoeken, met misverstanden en fouten vol trekken. Het is nuttig dat te begrijpen en tevens in te zien, dat wij als volk weinig overzeese ervaring van deze aard en geen ervaring in deze omvang hebben. R. P, Groenten naar Duitsland Na 1 Juni zal het Nederland weer toe gestaan zijn verse groenten aan de Britse en Amerikaanse bezettingslegers te leveren. Er is tussen Nederlandse en Brits-Ameri kaanse autoriteiten een desbetreffende overeenkomst gesloten. Hartelijkheid, pinguins en traan Na een half jaar het water van de Zuidelijke Poolzeeën om zijn flanken te hebben gevoeld is onze Nederlandse walvisvaarder de Willem Barendsz hedenmorgen de haven van IJmuiden binnengesleept. Duizenden stonden om tien minuten over zevenen op de Zuidelijke kade van de grote sluis, toen de eerste tros werd vastgemaakt aan een IJmuider meerpaal en duizenden schreeuwden zich de keel schor om „Ome Willem" welkom te heten. Al om half elf Dinsdagavond deinden de lichtjes van het schip voor de kust en van morgen in de prille vroegte voeren de Eli sabeth Goedkoop en de Nestor uit om de walvisvaarder in de sluis te trekken. Zes uur. De nevelige omtrekken van de Barendsz worden snel scherper van de stampende „Elizabeth" af gezien en wan neer de Amsterdamse vlag in top wordt gehesen is het moment gekomen, dat de opvarenden van de merkbaar „aangegroei de" drijvende traanfabriek te herkennen zijn. In de stilte van de heiïge ochtend ko men de eerste geschreeuwde begroe tingen over. Dr. A. Melchior, Jan P. Strijbos en al de andere bekende „wal- vissers" leunen over de reling. „Waar is Hannes de Boer?" „Misschien slaapt-ïe nog wel!" Maar de cineast heeft zich aan Morpheus armen we ten te ontrukken en kijkt even later met een glunder gezicht naar de wuivende fi guurtjes op de brug van het sleepbootje. De Barendsz is inmiddels in de lengte-as van de havenmond gekomen en „Eliza beth" tuft achter hem om. De halsen rek ken zich om de hoofden een kijkje in de „slipway" te gunnen en het is half zeven precies wanneer de eerste lijn over komt, waarna het leggen van de tros in een mo ment gebeurd is. Kalm dobbert het gevaar te achter zijn kleine trekker aan en we krijgen de eerste gelegenheid de heer Strij bos een paar vragen toe te schreeuwen. „Acht pinguins zijn er aan boord, waarvan één een zogenaamde „Maccaroni-pinguin" „Straks mag u er eentje zien!" belooft een officier, die naast de heer Strijbos over de boegreling leunt. „Och, roept u nog even mijn vrouw?". En in dit eerste moment van weerzien past zelfs geen kort inter view, dus De pieren hebben het vrij onstuimige water inmiddels afgevlakt en even latei- glijdt de walvisvaarder de grote sluis bin nen. 12.500 ton traan Als een der eersten komt de heer Strijbos van boord. Na een hartelijke begroeting van zijn familieleden kunnen wij hem nog éven apart krijgen en hij vertelt, dat er een schat van biologische gegevens verza meld is, hoewel er geen enkele „nieuwe" diersoort werd gevonden. Bij de loopplank vangen wij kapitein Visser op, die niets wil vertellen, want hij heeft zijn' vrouw nog niet gezien. Of het oogstcijfer van 12.500 ton traan juist is? „Ja". Kort, maar meer dan genoeg. Onder de wakende blikken van de douane-beambten worden de officiële per soonlijkheden, zoals de burgemeester van Amsterdam, mr, A. J. d'Ailly, de directeur generaal van de Scheepvaart, mr. J. J. Oyevaar, vertegenwoordigers van het mi nisterie van Landbouw, Financiën en een deputatie der Nederlandse Maatschappij aan boord toegelaten, terwijl de journalis ten lekkerbekkend op óók zo'n kans staan te wachten Maar slechts de geur van traan is hun deel. Op het achterschip kijkt echter plot seling het pedante kopje van een pin guïn naar de menigte en de mannen, die de vogel vasthouden, oogsten met dit tafreel een storm van kreten, die het lijdend voorwerp zelf hautain over zich heen laat gaan. Dan komt de heer J. Kolkman uit IJmui den even babbelen en wij horen, dat er 21 kilometer walvis gevangen is, dat de vangst niet tegenviel en dat er niet minder dan 34 millioen liter zeewater in de evapo rators in drinkwater veranderd is. Ook ver telt hij iets over het gebruik van de radar installatie, die zo ontzaglijk veel gemak heeft gegeven tijdens de reis. „Maar wal vissen kunnen we er niet mee opsporen", zegt een buurman, een beetje spijtig. Het oponthoud in de sluis is kort. De „Roosevelt" en de „Churchill" liggen al onder stoom om Ome Willem naar de thuishaven te slepen en om 8 uur gaan de trossen los. Tussen de grazende koeien van de polders verdwijnt de machtige romp van het schip naar Amsterdam, waar het eerst na de middag aan denkt te komen. De Ba rendsz is binnen, alles is goed verlopen en Nederland heelt de laatste hoeveelheid van zijn kostbare traan. Nog meer traan De internationale noodvoedselraad heeft gisteren een tussentijdse toewijzing bekend gemaakt voor walvistraan uit Noorwegen en Japan. Hierbij werd aan Nederland 6000 ton walvistraan en aan Zwitserland 1300 ton walvistraan toegewezen. Nadat maanden lang walvissen en pinguins de entourage voor de Willem Barendsz hebben gevormd, voer de boot vanochtend weer langs Hollandse koeien. Een ons suikerwerk extra Morgen zal voor alle leeftijdsgroepen een extra bon worden bekend gemaakt voor honderd gram suikerwerk. Daar het de bedoeling is, de te grote voorraden suikerwerk bij de handel te verminderen, zal men op deze extra bon geen chocolade, jam, stroop of suiker kun nen kopen. Deze extra-verstrekking van suikerwerk zal slechts één maal geschieden. Mountbatten in Louden De onderkoning van Voor-Indië, viscount Mountbatten, is in Londen aangekomen en terstond begonnen met besprekingen over de situatie in Voor-Indië. Het Britse kabinet vergaderde gisteren langdurig met hem. Men neemt aan dat Mountbatten voor 2 Juni, de dag der grote ronde tafelconferentie, met vast omlijnde plannen voor de machtsoverdracht naar New-Delhi zal terugkeren. Voorstel van verzetslieden zal aan onderzoek commissie worden voorgelegd Van gezaghebbende zijde verneemt Reu- I ter, dat Max Seligman, de verdediger van de terechtgestelde Joodse verzetsman Dov Gruner, mededeling heeft gedaan van een voorstel tot wapenstilstand in Palestina, indien de Britse regering bereid zou zijn de militaire gerechtshoven op te heffen. De mededeling werd door Seligman verstrekt aan Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO. Men gelooft, dat een leider der Joodse illegale beweging in Palestina, Kritzmann, en de burgemeester van Tel Aviv gezamen lijk een telegram aan Seligman hebben ge zonden, waarin zij hem verzochten een be roep te doen op de Verenigde Volken, op dat het verwachte doodvonnis over vijf per sonen, die thans door een Palestijns mili tair hof worden berecht, zal uitblijven. Seligman heeft, naar gemeld wordt, het telegram aan een hoge functionaris der UNO getoond en gezegd, dat de Palestijnse illegale beweging geen gewelddaden meer zou plegen, als de militaire rechtbanken werden afgeschaft en de uitvoering van doodvonnissen werd opgeschort. De hoge functionaris der UNO vroeg, welke garanties er waren voor uitvoering der overeenkomst door de ondergrondse beweging. Seligman moet hebben geantwoord, dat een wapenstilstandsovereenkomst mogelijk is. Trygve Lie heeft, naar wordt aangeno men, overwogen, dat hij niet in staat was Amerikaanse onderscheiding voor dr. ir. W. Hupkes De Amerikaanse militaire attaché, kolo nel Johnson, heeft in Den Haag aan dr. ir. W. Hupkes, oud-president-directeur der Nederlandse Spoorwegen en aan ser geant C. M. M. Koene van de Nederlandse strijdkrachten de onderscheiding „Medal of Freedom with silver palm" uitgereikt. Voorts ontvingen negentien leden van de Nederlandse strijdkrachten de Amerikaan se „Bronze Star Medal". Zij behoorden tot het regiment stoottroepen Limburg, dat onder het negende Amerikaanse leger diende. Ongeveer vijftig kinderen van Nederlandse ouders, die in de omgeving van Aken wo nen, zullen drie weken bij Limburgse families worden ondergebracht om aan te ster ken. Aan de grens bij Vaals werden de kinderen door een dokter onderzocht en gewogen. Vrijwel allen bleken ondervoed te zijn. Op 10 Juni gaan zij naar hun ouders terug. Zij mogen dan met toestemming der Engelse autoriteiten vijf kilo levensmiddelen meenemen. maatregelen te treffen, maar dat hij het voorstel van Seligman wel onder de aan dacht kon brengen van de commissie van oncXrzoek inzake Palestina, die op 26 Mei te Lake Success een vergadering houdt. Commissarissen-generaal met de ministers terug? Aneta meldt uit Batavia, dat volgens nog onbevestigde geruchten de commissarissen- generaal Schermerhorn en Van Poll tesa- men met de ministers Beel en Jonkman naar Nederland zullen terugkeren. De beide ministers zouden 23 Mei Batavia verlaten en een nacht te Singapore overblijven; de beide leden der Commissie-generaal zouden de volgende dag na komen om tesamen met de ministers de reis te vervolgen. Naar ANP verneemt is het vertrek van de ministers Beel en Jonkman uit Batavia een dag uitgesteld en thans bepaald op Vrijdag 23 Mei. De ministers zullen zich op hun terugreis naar Nederland in de namiddag van 23 Mei per vliegtuig naar Singapore begeven. Te Singapore zullen zij logeren bij de gouver neur-generaal, Malcolm MacDonald, ten paleize van de gouverneur-generaal zal te hunner ere een diner worden gegeven. De volgende dag zullen zij de reis naar Neder land per Skymaster voortzetten. Minister Jonkman heeft hedenochtend het bezoek, dat Sjahrïr hem dezer dagen gebracht heeft, beantwoord. Hedenavond zullen de Nederlandse mi nisiers een afscheidsreceptie houden op het paleis Rijswijk. Communistisch communiqué over Indonesië Beschuldigingen aan K.V.P.-adres Na afloop van een gisteren te Amster dam gehouden zitting, waarin het dagelijks bestuur van de CPN van gedachten heeft gewisseld over de berichten inzake een hervorming van de regering en de Neder landse bestuursorganen in Indonesië, heeft dit bestuur een communiqué verstrekt, waarin gesproken wordt over krachtige pogingen van de koloniale reactie om in Indonesië tot een groot militair offensief over te gaan. „Dank zij de vredeswil van de arbeiders en de grote meerderheid van de Neder landse bevolking", zo vervolgt het CPN- bestuur, „is deze opzet mislukt. Sindsdien verdubbelt de koloniale reactie haar po gingen, om op de beslissende posten in de Nederlandse regering en de bestuurs organen in Indonesië tegenstanders van Linggadjati en voorstanders van het mi litaire offensief te plaatsen. Mocht de KVP haar plannen met hulp van andere anti-Linggadjati-partijen willen door drijven, dan zal volgens het CPN-be stuur ontbinding van de Tweede Kamer en een nieuwe uitspraak van het volle noodzakelijk zijn. Tegenover het petition nement van het comité voor Rijkseenheid roept het dagelijks bestuur „alle vrede lievende Nederlanders op handtekeningen te verzamelen en deze de regering toe te sturen met het verzoek: „Onwrikbaar vast te houden aan een vreedzame uit voering van het Linggadjati-accoord, dr. Van Mook op zijn post te handhaven en geen wijziging te brengen in de bezet ting van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen". Maandag hebben de ministers Beel en Jonkman een bezoek aan Soerabaja ge bracht. Zij hebben daar met ca. dertig kop stukken van leger, marine en bestuur, en vertegenwoordigers van handel en cul tures openhartig gesproken. Vrouwen en kinderen met de „Sibajak" naar Indië De „Sibajak", die reeds menigmaal de Rotterdamse haven heeft verlaten, terwijl aan dek soldaten stonden opgesteld, bood gistermiddag een ander beeld. Ruim acht honderd vrouwen en kinderen scheepten zich namelijk in om naar Indië te gaan en zo het sinds maanden verbroken gezins verband te herstellen. Het schip heeft nog geen passagiers- accomodatie en is nog geheel voor troepen vervoer ingericht. Men heeft het zo gere geld, dat alleen-reizende vrouwen of die met oudere kinderen in de ruimen zijn on dergebracht. De moeders met kleine kin deren hebben de hutten in gebruik geno men. Het militair element was niet geheel af wezig, want 22 Marva's begaven zich even eens met de „Sibajak" naar Indië. De re gering heeft deze reis georganiseerd buiten het normale vervoer, om de steeds groter wordende achterstand in de gezinshereni ging van de Nederlanders op Java in te halen. Koiiingiiiii charing Vanmorgen is te Vlaardingen binnenge komen de Vlaardingen 216 „Hennie" van de N.V. Visserijmaatschappij Vlaardingen met 348 kantjes nieuwe haring vangst van zes schepen waaronder zich zulk een goede kwaliteit bevond, dat de opperkeur- meester deze goedkeurde voor de Konin gin. De haring zal nu op de gebruikelijke wijze in oranje vaatjes, zowel aan de Ko ningin als aan het Prinselijk Paar wórden aangeboden. Blum noch de Gaulle willen „Ver enigd Europa" in Frankrijk leiden Naar te Parijs vernomen wordt, heeft Leon Blum, de Franse socialistische ex- ministerpresident, er van afgezien de lei ding te nemen van een Franse organisatie van de „Verenigde Staten van Europa", als door Churchill voorgesteld. Naar ver luidt heeft de afwijzende houding van de Britse Labourpartij tegenover het voor stel van Churchill enige invloed in deze beslissing gehad. Naar verluidt heeft men ook De Gaulle aangezocht de leiding op zich te nemen, doch zonder succes, hoewel de leiders van zijn „Rassemblement du Feuple Francais" de Verenigde Staten van Europa voorstaan. Jlir. mr. C. Feith overleden Te 's-Gravenhage is in de ouderdom van 75 jaar overleden jhr. mr. C. Feith, die van ifllS '.ot 1933 secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is geweest. Ook op sportgebied was jhr. Feith een zeer bekende figuur. Na elf jaar voorzitter te zijn geweest van de Nederlandse Cricketbond, trad fiij in November 1945 als zodanig af. bij welke gelegenheid hij werd benoemd tot ere-voor- zitter. Hij is ruim 44 jaren voorzitter geweest van de Haagse Cricketclub, Jhr. Feith heeft veel gedaan voor de verbrei ding van de crlcketsport in ons land. Als actief Cricketer blonk hij bet meest uit als batsman. In de bijna 40 jaar dat hij in de eerste klas uit- jkwam (1891/1930) scoorde hij meer dan 10.000 runs vn twaalf honderden. Hij kwam 49 keer in inter nationale wedstrijden voor ons land uit. De teraardebestelling geschiedt Vrijdag 23 Me4 om half twaalf op de begraafplaats Oud-Eik en Duinen te 's-Gravenhagen. DUITSE „CONTINENTAL'-FABRIEKEN NAAR BELGIë. Naar de correspondent van het ANP in Brussel verneemt, zullen in het kader dei- Duitse herstelbetalingen de machine installaties van de Duitse „Continental"- schrijfmachinefabriek naar België worden overgebracht. Te Verviers is door een Bel gisch-Engels syndicaat een fabriek ge vestigd, waar in afwachting van de aan komst dezer installaties reeds begonnen is met de bouw van schrijfmachines uit de onderdelen, die nog aanwezig waren in de Duitse fabrieken. De nieuwe fabriek zou reeds met 750 arbeiders werken. Het woord is aan...;; Wolff en Deken: Het zijn de besten die zich beteren. President van Vietnam eist onafhankelijkheid Dr. Ho Tsji Minh, president van Vietnam, heeft verklaard, dat in de vier maanden strijd tussen de Fransen en Viefcnamezen, tussen half December en eind April van dit jaar de Fransen 5.000 soldaten hebben ver loren. Aan Vietnamese zijde werden 5000 sol daten gedood en 10.000 burgers kwamen om het leven. Ho Tsji Minh voegde hier aan toe, dat de onderhandelingen met de Franse regering slechts kunnen beginnen „op basis van Franse erkenning van een verenigd Vietnam als een onafhankelijke éénheid van de Franse unie." Geruchten rond Zhoekof Men heeft te Londen geen bevestiging kunnen krijgen van een bericht dat maar schalk Zhoekof, de befaamde bevelhebber van het tweede Oekrainse leger tijdens de oorlog, die thans bevelhebber is van het garnizoen te Odessa, wegens het beramen van een complot tegen de Sovjet-Unie, tot 15 jaar gevangenisstraf zou zijn veroor deeld. Men heeft practisch niets meer van Zhoekof gehoord, sinds in November te Moskou officieel werd bevestigd, dat bij als opperbevelhebber van alle Sovjet- Russische strijdkrachten op het vaste land door maarschalk Iva Konjef was opge volgd. In Maart deed een gerucht de ronde, dat hij ontslagen was, omdat hij klaagde over inmenging van politieke commissa rissen. Enkele dagen geleden kwam uit Wenen het bericht, dat Zhoekof aan een ernstige leverziekte leed. „Welwillende overweging" Het dagelijks bestuur van de Australi sche vakvereniging van havenarbeiders zal een door het Indonesische vakverenigings congres gedaan verzoek tot voortzetting van de boycott van Nederlandse schepen in overweging nemen. De resolutie, waarin dit verzoek is ver vat, aldus meldde Reuter, is Zondag te Malang aangenomen. Ter gelegenheid van de Hooftherdenking heeft de Amsterdamse Universiteit ere doctoraten verleend aan mevrouw Hen- riëtte Roland Holst, Kamiel Huysmans, prof. mr. P. N. van Eyck en Herman Teir- linck. De Belgische minister van Onderwijs, Kamiel Huysmans ontvangt de doctorsbul. Sovjet-gedelegeerden geven Griekenland de schuld De Sovjet-delegatie bij de Balkancom missie heeft haar conclusies bekend ge maakt over de grensgeschillen op de Bal kan. De delegatie concludeert uit het inge stelde onderzoek, dat de Griekss aanklach ten tegen Joego-Slavië, Bulgarije en Alba nië ongefundeerd zijn en dat Griekenland gebruik heeft gemaakt van valse getuigen verklaringen, waaronder van fascistische en misdadige elementen. Er zijn volgens de Sovjet-conclusies geen schendingen ge weest van de zijde van Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië, die de oorzaak kunnen worden genoemd van de wanorde en bur geroorlog in Griekenland. De gespannen situatie en de staat van oorlog in geheel Griekenland en niet alleen in de noorde lijke districten, is, naar de Sovjet-delegatie zegt, het gevolg van de onderdrukking der democratisch georiënteerde burgers, natio nale minderheden en de terreur die daarbij wordt toegepast. Verder wordt geconsta teerd, dat niets de veronderstelling recht vaardigt, dat Joego-Slavië de guerilla- beweging in Griekenland ondersteunt of op Nitti slaagde niet Francesco Nitti, de leider der Italiaanse liberalen, heeft meegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is een nieuwe Italiaanse rege ring samen te stellen. Hij deed deze mede deling aan president Nicola. Deze plotselinge verergering van de poli tieke crisis in Italië, die nu reeds een week aanhoudt, is te wijten aan de vasthoudend heid van de kleinere linkse partijen, die er op stonden, dat Nitti haar economisch pro gram zou aanvaarden als voorwaarde voor de medewerking dier partijen bij de samen stelling van het nieuwe kabinet. Nitti streefde naar formatie van een regering van de centrum- en linkse partijen. De kleinere linkse partijen wensten een „eco nomisch kabinet" binnen de regering en wilden haar eigen vertegenwoordigers be noemen, hoewel Nitti voor de belangrijke portefeuille van Financiën Guiseppi Para tore wilde aanwijzen. Nitti is er dus niet ,in geslaagd de vorige regering van De Gas- peri uit te breiden. andere wijze intervenieert in de Griekse binnenlandse aangelegenheden. Oorlogs misdadigers en handlangers van de voor malige bezetters, die uit Joego-Slavië, Bul garije en Albanië gevlucht zijn, hebben on derdak gevonden in Griekenland, aldus de Sovjet-conclusies en verrichten hun scha delijk werk onder bescherming van de Griekse autoriteiten. Drie wensen van Hitier Waar niets van kwam Uit een door Ramon Serrano Suner, ex- minister van Buitenlandse Zaken van Spanje, geschreven en te Madrid versche nen boek blijkt, dat Hitier persoonlijk of door tussenkomst van zijn minister van Buitenlandse Zaken von Ribbentrop, in 1940 drie belangrijke verzoeken tot Spanje ge richt heeft, n.l.: afsluiten van de Middel landse Zee te Gibraltar; verlof om Duitse troepen door Spanje te laten trekken en toestemming tot het vestigen van een mili taire basis op de Canai-ische eilanden. Volgens Suner, die in 1940 en 1941 mi nister van Buitenlandse Zaken was en een zwager is van Franco, achtte Hitier het af sluiten van de Midellandse Zee noodzake lijk, toen Italië de „ernstige en onvergeef lijke fout had begaan, Griekenland binnen te vallen." FRAAI VOORJAARSWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In de kustprovincies gedurende de nacht weer vorming van enige wolken velden, welke overdag oplossen. In de overige provincies slechts weinig be wolking. In het gehele land droog weer met opnieuw iets hogere tem ?raturen. Meest matige wind tussen Noord en Oost. 22 Mei: Zon op 4.38 uur; onder 20.36 uur Maan op 5.47 uur; onder 23.33 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1