Curasao in politieke ontwikkeling Minister Gielen schetst Hooft's betekenis Slapen ho-maar - Pijn des te meer! „De jongens in Indië houden zich buitengewoon goed" Zes „kleine gevalletjes en een eis van acht laar Panda en de Meester-detective Sentimental Journey WOENSDAG 21 MEI 1947 „Het wordt tijd dat er weer verkiezingen komen" (Van onze correspondent te Willemstad) Bij stukjes en beetjes heeft Curagao van de inhoud van het rapport der Parlemen taire Commissie voor West-Indië kennis genomen. Aanvankelijk was er enige op schudding te dien aanzien, daar de P.C.J in zijn West-Indische uitzending had meegedeeld, dat de conclusie van het rapport luidde: Curacao is nog niet rijp voor autonomie. De ongerustheid, welke door dit foutief citaat ontstond, duurde echter kort, want de volgende avond werd de juiste tekst van de betrokken passage omgeroepen, waaruit het tegendeel bleek. Andere wegen om de juistheid van de ci taten te toetsen waren er niet. aange zien de Curacaose dagbladen slechts een kort, voor Curacao weinigzeggend uittrek sel van Aneta ontvangen hadden, waarin de bewuste zinsneden niet voorkwamen Behalve aan de politiek, hebben de op stellers onverwacht veel aandacht ge schonken aan de sociale, culturele en eco- nomische-financiële vraagstukken. Gebrek aan voorlichting. Niettemin zijn wegens tijdsgebrek en kele belangrijke problemen klaarblijkelijk aan het oog der Commissie ontgaan. De veelbesproken voorlichting b.v. In het verslag zijn enkele regels aan dit onder werp gewijd. Daaruit blijkt, dat de Com missie dienaangaande een onderhoud heeft gehad met de leiders van het Nederlandse Informatie Bureau te New York. Waar om? Deze instantie heeft zich nog nimmer met de voorlichting op Curacao bemoeid. En indien die belangstelling plotseling ge boren zou zijn, waarom nam de directeur van het N.I.B., mr. N. A. C. Slotemaker de Bruine, enkele weken geleden tijdens een bezoek aan ons eiland niet even de moeite zich in verbinding te stellen met degenen, die de voorlichting op Curagao dagelijks bedrijven? In Nederland is thans een af deling West-Indische voorlichting aan het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen verbonden. De leiding berust bij iemand, die jaren op Curacao gewoond heeft. Tot dusverre heeft Curacao echter taal noch teken van deze dienst vernomen. Onder de vele vraagstukken, welke in het rapport te berde worden gébracht, één punt, dat in Nederland ongetwijfeld de bijzondere aandacht heeft getrokken, n.l. de opmerking van de Commissie over de jeugd der Curacaose partijen, „waarin zy echter geen redenen ziet, die zouden kun nen pleiten tegen de spoedige verwezen lijking van de toegezegde hervormingen, die Suriname en de Antillen zullen ver heffen tot volledige deelgenoten in het Koninkrijk". Hoe jong het politieke leven op Curacao wel is, valt o.a. te lezen in het rapport (1945) van de Curacaose Commissie ter voorbereiding van de Rijlksconferentie, beter bekend als de Commissiede La Try Ellis: „Een neiging zich politiek te organi seren, openbaarde zich feitelijk voor het eerst in 1932, toen enige jonge Cura Caoenaars de debattingsclub „Curagao" op richtten. Deze aanvankelijk voor de alge mene ontwikkeling harer leden gevormde vereniging oriënteerde zich reeds vrij spoedig op de politiek; zij gaf een eigen orgaan uit: „De Onpartijdige". Het is in dit verband belangwekkend te weten, dat de heer A. D. Jonckheer. een van de voormannen van deze „debat- teerclub", tevens ex-redacteur van de „Onpartijdige", onlangs op voordracht van de Staten van Curacao door de Gouver neur met de vorming werd belast van het z.g. College van Vertrouwensmannen, het eerste instituut, dat geboren werd uit de huidige drang naar meer zelfstandigheid. Uit dit voorbeeld blijkt, dat de Curacaose politici de overgang van „jeugd" naar „puberteit" in een snel tempo hebben doorgemaakt. Op „volwassenheid" kan de plaatselijke politiek nog geen aanspraak maken de Statenvergaderingen bewij zen het keer op keer doch teredht heeft de Commissie Kropman zidh door de te genwoordige onvolgroeidheid niet laten afschrikken. De ontwikkeling in Latijns- Amerika gaat met reuzen-schreden! Geen principiële partij-politiek. Het actuele politieke leven wondt be heerst door één beginsel: zich te doen gelden. Dat in dit stadium van principiële partij-politiek weinig of geen sprake kan zijn, laat zich begrijpen. Een wezenlijk verschil tussen de volgelingen van de twee grootste partijen bestaat dan ook niet; wel voert de leiding van de Democrati sche Partij een agressieve, die van de Curacaose Katholieke Partij een ge matigde politiek jegens het moederland. Zo is de onmiskenbare invloed, welke de thans in Nederland verblijvende mr. dr. Da Costa Gomez onder de Curacaose be volking heeft, minder op verstandelijke overwegingen gebaseerd dan op gevoels argumenten. En hetzelfde kan gezegd worden van de democraat dr. Maal. die zijn populariteit waarlijk niet aan zijn dokterstitel te danken heeft. Inmiddels brengt de voortgaande structuursverande ring ook politieke partij verschuivingen mede. De Democratische Party, welke bij de verkiezingen van 1945 grote aanhang verwierf, verliest aan invloed. In de redactie van haar orgaan „De Democraat" deden zich enkele conflicten voor, ten gevolge waarvan twee belangrijke figuren De radio geeft Donderdag HILVERSUM 1. 301.5 M. Nieuws- 7 00 3 00. 13.00. 8 00, 20.00. 23.00 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Platen; 9.15 Morgenwij ding; 9.30 Alt; 9.45 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10 35 Platen; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Platen; 11.45 Familieberichten; 12.00 Vaude ville-orkest; 12.35 Piano-duo; 13.15 Lichte mu ziek; 14 00 Voor de vrouw; 14.20 Kamermuziek: 15 00 Gevarieerd programma; 16.15 Filmpro gramma; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Dansorkest; 13.15 Sport; 18 30 Strijdkrachten; 19.15 Volksmu ziekschool; 19.45 Regeringsvoorlichtingsdienst; 20.05 Gevarieerd programma: 20.30 Hooft-herden- klng; 21.05 P-.anoconcer?. Mozart; 21.30 „Pietcr Corn. Hooft" luisterspel van dr. P. H. Schrdder; 22 25 Franse platen; 22.45 De middenstand en zijn problemen; 23.15 Frans operaconcert. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. Nieuws: 7.00, 8.00, 13.00, 1900. 20.00. 22.30 7.30 Morgengebed, 8.15 platen; 9.30 Politieberichten; 30 00 L°ger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10 45 Orgel; 11.00 Voor zieken; 11,45 Platen; 12 30 Lunchconcert; 13 45 Voor de vrouw; 14 00 De schooljeugd herdenkt P. C. Hooft; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Moderne plano-trio's; 16,00 Bij bellezing: 1C.45 Mozart; 17.00 Musette-orkest; 17.50 Het ruk overzee; 18.00 Lichte muziek; 18.45 Folklore: lit.40 Weekoverzicht; 20.05 Gevarieerd programma; 21.30 Platen op verzoek; 22.00 Ac tualiteiten; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Com posities van W. Meeuwisse; 23.35 Platen. er het byltje bij neerlegden. Maar ook in het kamp van de Curagaose Katholieke Partij heerst verdeeldheid, zoals o.a. bleek, toen de Katholieke St. Paulus druk kerij weigerde zich verder met de ver zorging van het Katholieke Partij-orgaan „De Nieuwe Tijd" te belasten. Daar het aantal drukkerijen op Curagao beperkt is, heeft ..De Democraat" thans vrij spel. Een Curagaoenaar zeide ons dezer da gen: „Het wordt tijd, dat er weer verkie zingen komen". Waarschijnlijk zal zijn wens spoedig in vervulling gaan. Kousen en sokken in vlammen Dezer dagen heeft in Nijmegen een felle brand gewoed in de textielfabriek N.V. Adva. De brandweer, welke door een mis verstand te laat werd gewaarschuwd, kon niet verhinderen, dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. Een grote partij kousen en sokken ging door het vuur verloren. Bovendien wei-den verschillende machines beschadigd. De benedenverdieping kreeg veel waterschade. Het verlies wordt geschat op ongeveer 100.000 gulden. De oorzaak van de bz-and is vermoedelijk een defect aan de schoor steen; verzekering dekt de schade. Het Bijzonder Gerechtshof in 's-Hertogen- bosch heeft de ex-N.S.B.'er en SS'er G. H. H. uit Roermond tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. H, had vele Limburgers aan de SD uitgeleverd. Ons dure leven in cijfers Zoals men aan den lijve onder vindt, zijn de kosten voor het le vensonderhoud in de na-oorlogse jaren aanmerkelijk gestegen. Dat is in de meeste landen zo, doch de verhoudingen zijn in vele gevallen sterk uiteenlopend. Wanneer men de kosten voor het levensonder houd in de maanden Januari- Juni 1939 op 100 stelt, blijkt dat sommige landen formidabele stijgingen ondervinden, zoals Frankrijk en India. Ook voor ons land is de sprong niet gering. In Japan, Italië en Duitsland, de voormalige as-genoten, zyn de stijgingen nog geweldiger. Voor Duitsland was het niet mogelijk een beeld van de stijging te geven, aangezien de ontreddering en de chaos aldaar een overzicht en de vaststelling van een norm onmo gelijk maken. Vier ere-promoties in Amsterdam Tentoonstelling geopend in het Muiderslot De grijze muren om de binnenplaats van het oude Muiderslot waren Dinsdag de zwijgende getuigen van de plechtigheid waarmee de tentoonstelling werd geopend, die het comité Herdenking P. C. Hooft in het slot heeft ingericht ter herdenking van het feit dat P. C. Hooft 300 jaar geleden stierf. De voorzitter van het tentoonstellings comité, mr. dr. De la Fontaine Verwey, bracht in herinnering, dat de herdenking van de geboortedag van Hooft in 1881 aan leiding is geweest tot de restauratie van het slot in de negentiger jaren en sprak de hoop uit, dat deze herdenking in 1947 aanleiding mag zijn tot de instandkoming van de sfeer, die Hooft vroeger om zich heeft geschapen. Het ligt in de bedoeling het Muiderslot in de toekomst aan de Muiderkring te blijven wijden. In overleg met het departement van Defensie is besloten de verdedigings werken, die thans de naaste omgeving van het slot nog ontsieren, te doen verdwijnen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Gielen, hield een uitvoerige rede, waarin hij allereerst de plaats schetste die Hooft in het geestes leven van het midden der 17e eeuw innam. Wij op onze beurt zei de minister door vijf jaren van knechting en dwang ertoe gekomen, ons te bezinnen op ons volksbe staan en op de nationale waarde onzer cultuurgoederen, willen bij deze herden king Hooft zien in zijn nationale betekenis. Hooft onderscheidde zich van zijn tijd genoten niet allereerst door zijn originali teit, maar door zijn begaafdheid. Zijn ideeënwereld miste de grootsheid van al lure van een oorspronkelijk denker. Maar aan zijn cosmopolitisme is het wellicht toe te schrijven, dar zijn ideeën, drama's, zijn historiën en ook zijn lyrische gedichten het bekrompen-Hollandse, het onbehouwene, het huisbakkene missen, dat het werk van Extra Pinkster-treinen Ten einde aan de te verwachten Pinkster- drukte tegemoet te komen zullen de Neder landse Spoorwegen van 24 tot en met 27 Mei op verschillende baanvakken voor treinen laten lopen. Voorzover de mate riaalpositie het toelaat zullen in de treinen van de normale dienstregeling rijtuigen worden bijgeplaatst. Ten dienste van de militaire verlofgangers zullen op 23 Mei extra treinen van de garnizoenen naar de bevolkingscentra lopen en op 27 Mei zullen deze extra militaire treinen het verkeer van de bevolkingscentra naar de garnizoenen onderhouden. Op 24, 25 en 26 Mei zullen geen extra militaire treinen rijden. Scheurbuik bij kinderen Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft dat in ons land nog steeds scheurbuik bij kinderen voorkomt als gevolg van een ge brek aan vitamine C. Dit vitamine kan men de kinderen geven door middel van tomatensap, sinaasappelsap en andere verse vruchtensappen. Behalve vruchtensappen zijn ook aardappelen en groenten een bron van vitamine C. Ter voor koming van kinderscheurbuik is het noodzake lijk, dat de kinderen steeds versgekookte aard appelen en groenten krijgen. Het verdient voorts aanbeveling, op het consultatiebureau of met een arts de voeding van het kind te be spreken en na te gaan of deze voldoende vita mine C bevat. Mr. dr. J. van Bruggen te Heemstede is be noemd tot lid van het bestuur van het Kinder bij slagvereveningsfonds. Als ge slaapt voelt ge Uw rheumatische pijnen niet, maar juist die pijnen veroorzaken Uw slapeloosheid. En zó verzwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zo gauw mogelijk de weldadige Kruschen-kuur. Kruschen brengt Uw bloed zuiverende organen tot krachtiger werking. De pijnverwekkende onzuiverheden verdwij nen, omdat 't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af, lusteloosheid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. (Adv.) GENERAAL KRULS TERUG VAN INSPECTIE: Zij komen ontspanning, lectuur en aardappelen tekort Luitenant-Generaal mr. H. J. Kruis, ohef van de Generale Staf, heeft van 30 April tot 15 Mei een inspectietocht langs de ver schillende Nederlandse onderdelen in Ne- derlands-Indië gemaakt en vertelde daar over gistermiddag aan persvertegenwoor digers. Zijn voornaamste indruk van de troepen overzee was wel, dat zy een buiten gewoon goede moreel bezitten en hun taak met veel begrip ten uitvoer leggen. Deze inspectiereis werd ondernomen om de Nederlandse soldaten de belangstelling van het moederland te tonen en generaal Kruis heeft kunnen constateren, dat deze belang stelling op hoge prijs wordt gesteld. Dit kwam vooral tot uiting bij het persoonlijk contact, dat de chef staf met een kleine vierhonderd soldaten had. Zij allen legden er de nadruk op, dat de correspondentie met Nederland hun grootste steun vormt. Generaal Kruis had waargenomen dat het een grote teleurstelling voor de jongens betekent, wanneer zii niet de spoedige en uitgebreide antwoordbrieven uit het moe derland krijgen, waarop zy hopen. Die brie ven maken een welkome ontspanning uit, die van des te meer belang is, omdat er nog steeds niet genoeg ontspanningsmoge lijkheden voor de troepen zijn. Natuurlijk PRINS BERNHARD INSPECTEERT DE TWEEDE DIVISIE. Prins Bernhard heeft gisteren te Assen de manschappen der Tweede Divisie ge ïnspecteerd, die binnenkort naar Indië ver trekken. Na de inspectie volgde een défilé voor de Prins en voor de commandant der divisie, generaal W. K. J. Baay. „U hing van aanbrengen aan elkaar". Met deze woorden qualificeerde de presi dent van het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof, mr. J. M. v. Vught de 42-jarige S., die Dinsdagmiddag voor zes verschil lende verraad-gevalletjes terecht stond. Allereerst was daar de historie van No vember 1940, toen verdachte aan de Duit sers ging vertellen, dat een leraar van de Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling in de Spaarnwouderstraat te Haarlem tegen zijn leerlingen had verteld, dat het bom bardement op het Rozenprieel niet door Engelse maar door Duitse vliegtuigen was uitgevoerd. Verdachte hoorde van deze uit lating via de moeder van een scholier, bij wie hij inwoonde, De leraar verhuisde kort daarop naar de Weteringschans in Amster dam. Op verdachte's schuchterheid ter zitting reageerde de president met: „Ik wou, dat u n bezettingstijd zo bedeesd was geweest." Incident nummer twee speelde zich af in April 1941 toen S. in de trein van Amster dam naar Haarlem een opmerking van een der reizigers hoorde, die er op neer kwam, dat de Duitsers het best met een steen om de nek verdronken konden worden. De on voorzichtige criticus werd bij de stations commandant van Haarlem aangebracht. Ten derde zou verdachte in zijn bemoei zucht een Jood in Luxor gesignaleerd heb ben, waarop diens aanwezigheid aan een agent werd doorgegeven. Op dezelfde dag, in Juli 1941. kwam de beklaagde bij een andere politievertegenwoordiger met het nieuws aandragen, dat er een jongeman door Haarlem fietste, die illegale pamflet ten verspreidde. De president wilde wel eens weten, wat het motief voor al deze verklikkerijen was, maar uit het beklaagdenbankje kwam het niet zeer overtuigende antwoord: „Ik wou me eige groos voele." De aanklacht vertelde voorts van een geval, dat op Koninginnedag 1941 aan de Leidsevaart gebeurde: een wandelend paartje had zich getooid met twee levens grote goudsbloemen en S. „gaf het door" zoals hij zelf zeide aan de politiepost. Mr. v. Vught wilde het woord ..doorgeven" echter vervangen zien door „verraden". Tenslotte wordt S. ervan beschuldigd in September 1943, nadat hij enige tijd in Duitsland gewerkt had, zijn Nederlandse patroon te hebben verraden wegens het feit, dat deze een radiotoestel in huis had. De heren achter de blauwe tafel vonden het kenschetsend voor de persoon van ver dachte dat hij direct na zijn terugkomst uit Duitsland „het oude handwerk weer op vatte". De procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier onthuMe, dat er buiten de zes behandelde gevallen nog drie verraadszaakjes in het dossier aanwezig waren, maar daar het lijstje toch al respectabel en in zijn geheel bewezen was, wilde hij het hier maar bij laten. Mr. Besier vond verdachte het type van het „echte, geniepige, gemene verraai- N.S.B.'ertje" en wilde hem met acht jaar gevangenisstraf voor zyn daden straffen. Op 3 Juni om 10 uur des morgens wordt vonnis gewezen. vormt het uitzenden van artistengezel- schappen een belangrijk hulpmiddel, doch de jongens hebben meer nodig: Vooral kranten en tijdschriften hebben een on schatbare waarde en 'diie zijn er veel te weinig. Bovendien zijn ze meestal van zeer oude datum. Voedingsperikelen. De troepen klagen nogal eens over het eten; een van de grote oorzaken daarvan is het gemis aan aardappelen. Zij krijgen steeds maar aardappelpuree, dat bereid wordt uit aardappelpoeder. Men kan zich voorstellen dat deze eentonige kost gaat tegenstaan. Een opmerkelijk verschijnsel achtte ge neraal Ki-uls het feit. dat er bij sommige onderdelen grote liefhebberij bestaat om in Indië te blijven na einde van de dienst tijd. In sommige gevallen wil zelfs 50 der manschappen een bestaan in de tropen zoeken. Het valt echter te betwijfelen of er voor zoveel aanvragen mogelijkheden zullen zijn. In antwoord op een desbetreffende vraag ontkende generaal Kruis met stelligheid, dat er plannen zouden zijn om officieren en onderofficieren na afloop van hun dienst tijd in Indië te houden of verder dienst te laten doen in Nederland. De generaal ver klaarde dat hierover volkomen verkeerde veronderstellingen zijn gemaakt. Over de verhalen van morele losbandig heid, vermindering van godsdienstzin en verwaarlozing der religieuze plichten, diie in Nederland de ronde doen, zeide generaal Kruis dat deze schromelijk overdreven zijn. Er is geen enkele reden voor ongerustheid. Terugkeer in de maatschappij. „Het Nederlandse volk moet beseffen, dat het hier om zijn ruggegraat gaat", aldus generaal Kruis, doelend op de noodzake lijkheid van medewerking der werkgevers, wanneer de Indië-gangers na het einde van hun diensttijd weer in de burgermaat schappij terugkeren. Een zuiver-ambtelijke regeling van tewerkstelling moet falen, wanneer die medewerking niet verleend wordt, aldus de generaal. Burgerlijke stand van Hillegom GEBOREN: Peter. z. van J. L. van den Akker ij A. F. de Graaf; Wouter Wilhelmus Maria, z. van G. W. van der Velde en V. G. G. Wolvers; Barbara, Helena, d. van M. van Rijswijk en C. C. M. van den Hoek; Wllhelmina, d. van M. Marijnls en A. A. Freeke; Gerarda Alberdina. d. van H. S. Weijers en G. A. van den Berg: Elisabeth Cornelia, d. van J. A. Heemskerk en C Wilson; Janke. d. van M. van der Stelt en M. de Graaf; Sebastianus Johannes, z. van S. L. Lieverse en P. E. J. Berkhout, ONDERTROUWD: J. H. van Lyk en E. Brou wer; S, van de Geer en V. Kolk; G. J. Krab bers en C. E de Rooy; J. Gerritsen en J. Kooij. GETROUWD: J. A. van der Velden en H. I Eckert; C. Roodzand en J. de Jong; C. J. Rands- dorp en J J. van der Aar. OVERLEDEN: E. Bax—Buchner, vr. 73 j.; G an Houten v., 3 m. zovelen van zijn tijdgenoten in zijn waarde beperkt. In Hooft's werk wijken blauwende horizonnen terug en openen zich azuren werken. Geen zure polderlucht of geur van Hollandse grachten bederft er het genot. Maar, zo zei de minister verder, wie leest Hooft, ja, wie leest Vondel, wie leest Pot gieter en Verwey? Hier heeft het onderwijs een taak. Wij mogen het jammer vinden, dat alleen scholieren en slechts onder aan sporing of dwang van hun leraren zich in de werken van onze grote schrijvers ver diepen en we mogen de verzuchting slaken, dat toch de leraren erin zullen slagen de belangstelling in deze werken zich te doen uitstrekken tot buiten de middelbare school klas; het is in elk geval van grote betekenis, dat onze opgroeiende jeugd op de ontvan kelijkste aller leeftijden een scholing van gemoed en verstand deelachtig wordt aan de hand van zulke eminente leidslieden. Erepromoties. Na een gemeenschappelijke maaltijd) ver trokken de gasten naar Amsterdam. In de aula van de Gemeente-Universiteit ge schiedde de ere-promotie van een viertal promovendi, die voor de Nederlandse let terkunde grote verdiensten hebben, te we ten mevrouw Henriette Roland HolstVan der Schalk, Kamiel Huysmans, Herman Teirlinck en P. N. van Eijck. De laatste was echter door ziekte verhinderd persoon lijk de bul in ontvangst te nemen. De plech tigheid werd bijgewoond door minister dr. J. J. Gielen, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en de ambassa deur van België, Leon C. Nemry. De rector-magnificus, prof. dr. P. N. U. Harting, zeide dat de ondervindingen van de bezettingstijd velen er toe hebben ge bracht, kracht te putten uit het verleden met het herlezen van het erfgoed onzer dichters uit de periode van Nederlands vrijmaking, hun werk, waarin wij de striid onzer voorouders herbeleven. Vooral Hooft, de meeste bewuste artist van onze letter kunde, de wetenschappelijke historieschrij ver, de gestileerde briefschrijver, was voor tallozen een toevlucht. Bij de herdenking van dit middelpunt van klassieke en re- naissancecultuur wilde de senaat der Am sterdamse universiteit de grote betekenis van Hooft doen uitkomen door het toeken nen van eredoctoraten aan twee Nederlan ders en twee Vlamingen, daarmee symbo liserende de samenhang van de Nederlandse en Vlaamse cultuur. Daarop besteeg prof. J. M. Romein als promotor van Henriette Roland Holst Van der Schalk en Kamiel Huysmans het spreekgestoelte. Zich eerst richtende tot mevrouw Roland Holst, zeide spreker, dat haar het ere-doetoraat verleend is wegens bijzondere verdiensten voor de letteren, in zonderheid voor de poëzie en voor de ge schiedenis. Prof. Romein zeide: „Gij zijt onze grootste dichteres en meer: een van de grootste dichteressen aller tijden". Tegenover de ernstige figuur van me vrouw Roland Holst stelde de promotor de scherts en luim van Kamiel Huysmans. Het ere-doctoraat wordt hem verleend wegens bijzondere verdiensten voor de beoefening en bevordering der Vlaamse cultuur. „Gij deed meer dan geschiedenis beoefenen: ge schiedenis maken" zeide prof. Romein, die hel werk memoreerde, dat Huysmans sa men met Van Cauwelaert en Franck ver richt heeft voor de Vervlaamsing van de Gentse universiteit, voor de Vlaamse Aca demie van Wetenschappen en de Nationa le Hogere School voor Bouwkunst en Sier kunsten. Prof. A. Donkersloot richtte zioh hierna tot mevrouw Van Eyk, die haar echtge noot vertegenwoordigde. Het speet hem, dat de universiteit geen ere-doctoraat cum laude kent, het zou hier zeker op zijn plaats zijn geweest, aangezien hij prof. Van Eyck als wellicht de beste ken ner van onze letterkunde wenst te be schouwen, die over elk onderwerp, dat hij heeft behandeld ook het belangrijkste heeft gezegd. Spreker kondigde een uitgave van nieuwe gedichten van de promovendus aan en bracht de critische werkzaamheid van prof. Van Eyck in herinnering. Prof. Don kersloot wees op de wenselijkheid van de stichting ener leerstoel in dit volgens hem voor de studie van de letterkunde onmis bare vak. Herman Teirlinck ziet prof. Donkersloot als het levend symbool der j .gere en oudere Vlaamse schrijvers. Teirlinck heeft de band tussen de Noord en Zuid-Nederlandse letteren bewaard en versterkt. Met Karei van de Woestijne is Teirlinck het voorbeeld van een schrijver, die zich tot het uiterste kan cultiveren en toch de band kan bewaren met het volks leven. Ook voor het toneel heeft Teirlinck nieuwe wegen geopend. Honderden Coloradokevers op Walcheren aangespoeld Op het strand tussen Zoutelande en Vlissingen zijn de laatste dagen honderden Coloradokevers aangespoeld. Aangenomen mag worden, dat deze kevers door uitput ting niet meer in staat zijn veel schade te veroorzaken. Schoolkinderen verzamelen de kevers. Binnenkort zal een aantal Nederlandse boe rendochters naar Zwitserland gaan, waar zij drie maanden ondergebracht worden op Zwitserse boerderijen. Binnen afzienbare tyd zullen Zwit- e boerendochters een tegenbezoek aan Ne derland brengen. Óok zy zullen arbeid op Ne derlandse boerderyen verrichten. 39. „De kast!" riep Panda. „Hij zal zich ook verstopt hebben!" Wij zullen zien", sprak de detective. „Volg me op de voet, waarde Panda!" Voorzichtig opende hij de kast, deur op een kier en daarna helemaal. Het enige wat er in het gezicht kwam was echter een klerenhanger, verder niets, helemaal niets. ,flk ga een jeit rangschik ken!" zei Panda, die opeens een idee kreeg en zich in de kast boog. Hier is het!" riep hij. „Net wat ik dacht! Kijk, baas, een knop in de grond!" „Juist, héél juist opgemerkt!" zei de speurder nadenkend. „En ivat be sluit je daaruit, waarde Panda?" „Een knop, is om op te drukken!" zei Panda ijverig en hij voegde de daad bij het woord. „Het iverkt, zie je wel, baas?" riep hij toen de hele vloer van de kast als een luik. om hoog ging. „Daar is een trap die naar be neden voert! Daarlangs zijn die kerels ont snapt!" „Uitmuntend!" zei de detective. „Volg me, Panda! We gaan op onderzoek Op het emplacement van de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwe gen aan de Amsterdamse vaart staat een koppel Amerikaansche diesellocomotie ven. Meneer Hupkes nam ze indertijd voor een prikje uit een dump over en nu staan ze geduldig te wachten tot ze een verfje en en nummer in het Nederlandse Spoorwegstamboek krijgen. En dan mo gen ze de olietanks van Schoonebeek naar Coevorden trekken of de appelentreinen uit de Betuwe. Een mooie en dankbare taak ongetwij feld, maar wanneer ze staan uit te dam pen op de landelijke stationnetjes van Zetten-Andelst, Hulshorst, Tzummarum of Kapelle-Biezelinge zullen ze met wee moed terugdenken aan de dagen, dat ze hun dieseldamp in het Italiaanse azuur bliezen of hun wielen over de Franse spoorstaven wentelden. Op één van hen staat nog „Sentimental journey" gekalkt, als een toespeling op die andere zwerver door de gebieden van zon en zuidvruchten, Lawrence Ster ne. Maar de schrijver van „The sentimen tal Journey" en van „Tristram Shandy" maakte zijn reis in het idyllische jaar 1765 toen hij nog rijkelijk oog kon hebben en het dan ook had voor het goede van deze planeet, dat voor hem gesym boliseerd werd in het liefelijke wezen der vrouw. De mannen die in 1944 hun olijfgroene loco's voortdreven, hadden wel op iets anders te letten, dan op de wijnranken en jasmijnen, waarlangs hun weg ging, De kruitdamp zal zich wel met de geur van de mimosa gemengd hebben. En het genot van dadels en citroenen zal hen wel vergald zijn door het gefluit der shrapnells. Des te meer zullen zij het in de rust- poozen met Sterne eens zijn geweest dat de bitterheid des levens ruimschoots door de dochteren van Eva vergoed wordt. wanneer straks een stoere machinist v de N.S.-loc. 609, tussen- twee ritten zich bezighoudt met de aanvallige Marietje van de stationschef, zal er in de cylinders van de 609 een herinnering wakker wor den aain soortgelijke tafereelen op de em placementen van II Campo Formia, Venti- miglia, Saint-José-des-Moulineaux of Notre Dame de Lorette. En een knipoogje met de koplamp zal verraden, dat hij zich met het verblijf in de Lage landen ver zoend heeft. Want de liefde is overal eender. J. H. B. Ex-K. L.M. -stewardess voor het tribunaal Een vroegere hoofdstewardess van de K, L. M., mej. H. B. uit Bussum, stond voor het Gooise tribunaal terecht onder beschul diging in bezettingstijd een aantal artikelen en een boek te hebben geschreven, waar door de Duitse zaak ten zeerste werd be voordeeld. De beschuldigde, die van ver schillende N.S.B.-organisaties lid was ge weest bevond zich omstreeks de tijd van de slag om Arnhem in Winterswijk, waar zij op verzoek van de N.S.B.-burgemeester werkzaamheden verrichtte op het gemeente huis. omdat alle ambtenaren waren onder gedoken. Zij schreef toen artikelen in de Winterswijkse Courant, die over haar poli tieke gezindheid weinig twijfel lieten en waaruit de voorzitter van het tribunaal enige fragmenten voorlas. De beschuldigde boog het hoofd en kon nauwelijks haar ontroering bedwingen toen de voorzitter na enige citaten uit haar boek je „De jeugd in de branding", voordroeg uit Arthur van Schendels „De Nederlan den", om daarmee de afstand te tonen tus sen haar en deze schrijver. Mej. B. verweerde zich niet en bleek i het kamp tot inkeer te zijn gekomen. Zij vroeg het tribunaal rekening te houden met haar gezondheid, die door een ruggemerg- aandoening tengevolge van de vliegramp met de „Lijster" in December 1936, waar bij zij de enige overlevende was, geschokt GEEN GRIEKSE GRATIE VOOR DUITSE GENERAALS. Koning Paul van Griekenland heeft het gratieverzoek van de twee Duitse gene raals Brauer en Muller, die wegens moord op Griekse burgers door het bijzondere ge rechtshof te Athene in December ter dood waren veroordeeld, afgewezen. Geallieerden. De bekende Sovjet-journa list Ilja Eherenburg 'heeft in een arti kel in de „Izvestia" geschreven, dat Rusland drie jaar lang de oorlog „ge heel alleen" heeft gevoerd, omdat ver geleken bij de veldslasen van Moskou en Stalingrad, de slag in Noord-Afrika slechts „een expeditie van onderge schikt belang" was. Progroms. De Oostenrijkse regering heeft besloten bij de geallieerde commissie voor Oostenrijk en de regeringen van Joego-Slavië. Hongarije en Roemenië stappen te doen naar aanleiding van het feit, dat een stroom van vluchte lingen merendeels Joden uit ge noemde landen in Oostenrijk binnen komt tengevolge van progroms in die landen. Ex-maarschalk. De Franse regering heeft een verzoek om verbetering van maar schalk Pétain's levensomstandigheden op het eiland Yeu in overweging. Het gaat voornamelijk om de vergunning voor mevrouw Pétain, om in verband met de hoge leeftijd van de ex-maar schalk bij hem in de cel te mogen wonen. (U.P.) Vorst. Koning Peter de tweede van Joego- Slavië heeft verklaard, dat hij er naar verlangt om als een democratisch vorst naar zijn land terug te keren. Het Tito- bewind noemde hij een tyrannie en hij zei het te betreuren, dat het Joego- Slavië's lot schijnt te zijn, altijd onder buitenlandse invloed te staan. (U.P.) Bankiers. De Amerikaanse directeur van financiën van het militaire gouverne ment heeft medegedeeld, dat de Ame rikanen in twee jaar in Duitsland meer dan 14000 bankiers ontslagen hebben. (U.P.) Duels. Mihelo Lanza, de secretaris van het Italiaanse hof van cassatie heeft een duel gehouden met graaf Mellini Pons de Leon, een oud-functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Mussoloni's republiek. De graaf stak beter en Lanza keerde licht gewond, maar voldaan naar huis terug. Een tweede duel werd gehouden tussen een journalist en een professor in het kerkelijk recht. De professor was boos over een artikel van de persman. De man van de pen bleek de meerdere te zijn en de geleerde moest met twee schrammetjes 't onderspit delven. (UJ3^

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2