□BHöntlC PARE t. d. fBo ot!Zj£~~ .Landbouw de sleutel der wereld-economie'' Opening modehuis Pijpenhuis Antoon Ooms WONINGRUIL Autorijles? 35=^:*-". Lis MJDAG 23 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Conclusies der I. F. A. P. Het internationaal landbouweongres in jeveningen loopt ten einde. Nadat Don- rfag de heer H. D. Louwcs tot eerste -e-voorzitter gekozen was bracht de orzitter, de heer James Turner alle rap- rten in stemming. Deze werden met al- nene stemmen aanvaard. In een dezer rapporten wordt geconsta-1 cd dat gezonde landbouw-ontwikkeling sleutel is tot het uitgroeien van de we- ,'deconomie. Deze ontwikkeling is niet te heiden van de ontwikkeling van indu ce en handel en van de noodzaak van de ogste graad van geregelde arbeid. De AP acht prijsstabilisatie op basis van de :hoefte der best geleide bedrijven nood- kelijk. De federatie acht uitbreiding van land- siwproductie noodzakelijk en meent ver- .r dat het een gebiedende eis is om tel- nmale een internationaal onderzoek in stellen naar de programma's voor land- liiwproductie van het komende jaar. Door ji zodanig onderzoek kunnen tekorten of «rschotten zo veel mogelijk voorkomen orden. Internationale concurrentie wordt jnselijk voor bevordering van efficiency »acht, echter in dier voege, dat deze niet 3g leiden tot het in gevaar brengen van odueenten of landen, die niet zo snel mnen beschikken over kapitaal, maehi- ;s of kunstmeststoffen. De IFAP heeft een programma voor na- unale actie voor de landenleden opgesteld, ierin wordt aangedrongen op streven iar veiligheid voor de doelmatige produ. at, bestrijding van erosie en verminde- jg van vruchtbaarheid van de grond, ver ging van levensstandaai'd in de land- iinv, ontwikkelings- en ontginningspro- «ten, aanvaardbare lonen naar gelang in scholing voor landarbeiders, alsmede aterdag 24 Mei 3 uur Grote Houtstraat 104-106 Het adres voor betere wollen en zijden stoffen! hze ruim 25-jarige ervaring waarborgt U, it wij U het beste zullen brengen van bet ten binnen- en buitenland bied't. Verkoop v.a. Dinsdag 27 Mei 2 u- laziek „Caecilia" gastvrouwe der ouden van dagen tiet mannenkoor „Caecilia" vergastte Don- Itrdagavond ouden van dagen op geestelijke en loffelijke delicatessen en we kunnen slechts «wondering hebben voor de wijze waarop het gastvrouw optrad. Alles was punctueel ge beld. 36 Autobezitters hadden bovendien hun igens beschikbaar gesteld. Men kon vóór begin van 't concert grote autobussen en par- cullere auto's zien stilhouden voor het Con- erigebouw en de vaardige handen van ver- leegsters en van leden van E.H.B.O. hielpen bejaarden en invaliden er uit en naar hun Satsen. Toen allen gezeten waren heette oorzltter J. A. Dal. leider en spreker van uit- mderlijk talent, hen welkom. En daarna klonk zuivere, krachtige mannenzang ons Wilhel- ius en wie staan kon stond op, en menig oud irt voelde zich verjongd en fier nu dat lied ter ongehinderd klinken mag. En toen volgde afwerking van een programma, in hoofd- lak gelijk aan dat van het vorige concert: de oere mannenzang van het koor. het niet irnn- tr zangerige hobo-spel van Jaap Stotijn en de sperfectionneerde zangkunst van Didi San- beiden in samenwerking met de voortref- iljke pianistische begeleidster Corry Koppen. n werd verzocht in de pauze te blijven aar men was en allen werden royaal onthaaid. h in het tweede deel van de avond klonk ge- zch en applaus: de beschermheer van „Cae- ia", onze oud-burgenieester. thans Commis- ris 'der Koningin in Utrecht Reinalda had nog tijd gevonden om na zijn inspannende nbtsbezigheden zich naar de zaal te begeven men verwelkomde hem hartelijk als een nus interpares. En na afloop sprak deze utengewoon sympathieke man, die ondanks hoge positie immer dezelfde eenvoud be iaard heeft nog met velen en drukte rechts links vereelte en gerimpelde handenHet s een avond om nooit te vergeten en de me tdeling van voorzitter Dal, dat ..Caecilia" van tzn is elk jaar zoo'n concert te geven werd Eet gejuich begroet; Allen hebben ook op ver bek van dirigent Hoogerwerf „Ons Nederland" Richard Hol meegezongen. Mogen zij "net bg menigmaal doen! K. DE JONG Een prijs van f2500 is door de gemeente len Haag uitgeloofd voor het beste vader- inds-historische openluchtspel dat voor het trst in 1948 op het Binnenhof zal worden op- [evoerd. De inzending wordt 15 September esloten. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Mei 1947. ONDERTROUWD: 21 Mei J. T. Swart en R. kUipers. GEHUWD: 22 Mei: C. J. v. Rijn en C. W. J. Inape; J, v. Gulik en J. v. Ling; M, J. Hen- Irlks en C. Dollé; J. Jansen en J. A, Hulst; W. v, d. Molen en J. H. Andrée; P. Pereboom M. A. Avis; K. L. Otsen en J. H. v. Alphen; Hut en P. H. d. Keijzer; G. Nooitgedagt en Nijman; T, J. v. d. Bosch en G. Hoogen- oorn; K. T. Postma en A. Hamaker; A. d. loer en T. G. Duif; D. d. Geus en M. L. JOr- san. BEVALLEN van een zoon: 21 Mei, A. Geerts- ia—Haak; J. E. Smith—Clerum; J. Poepjes— ferkerk. BEVALLEN van een dochter: 21 Mei. J. Nijssen Vries; J. BuremaNieman; S. d. Gooijer brnet; A. P. Rokers—Consent; M. Dekkers— ammerse; M. SmitKrom; 22 Mei. B. v. Slo- •Bothof; J. v. Bogaard—Veerman. OVERLEDEN: 21 Mei, K. v. Zutphen—Smeets. j., Spaarnwouderstraat; H. TielmichDek- er, 58 j.. Salurnusstraat; S. J. Koper—Remijnse. J., Roskamstraat; R. Bon, 12 u., Hyacinten- iar.; L. H. Jurres, 72 j„ Eerseusstraat. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 23 MEI. Spaarne: „Kouwe drukte", toeg. alle leeft. 30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het spook In de opera", toeg. bov. 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 Palace: ..Boemelstudenten", toeg. bov. 14 2.30. 7 00 en 9.15 uur. Lnxor: „Zoals de ouden ongen.2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: Geeft ons het recht om te leven". 2.30. 7.00 en 15 uur. City: „Mijn vriendin Flicka", 2.30. 7.00 9 15 uur. ZATERDAG 24 MEI. tadsschouwburg: „De reiziger zonder bazsge", U, Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. behoorlijke maatregelen tot stabilisatie van binnenlandse marktprijzen door coöpera ties of overheidsmaatregelen en aanmoedi ging tot hot scheppen van behoorlijke cre- dietregelingen tegen redelijke rente en a£- lossingsvoorwaarden voor de landbouw. Van de andere rapporten trekt dat over de coöperaties het meest de aandacht. Het komt tot de conclusie dat coöperatie in de landbouw een grondvoorwaarde is voor verbetering cn stabilisering van de levens voorwaarden der landbouwers. Toneel „Gysbert Japicx" gaf „Der wier ris „Gysbert Japicx" het Friese toneelgezelschap, dat tn December zijn gouden jubileum kan vieren, heeft zijn eerste halve eeuw besloten met een voortreffelijke vertoning van een oud stuk van Canne: „Der wier ris{Daar was eensHet terugzien van dit toneelstuk doet beseffen hoeveel de Friezen hebben verloren door het overlijden van deze schrijver, die bij zijn grote productiviteit toch steeds zijn werk op poll wist te houden. Het doet tevens besef fen, hoeveel het gewestelijk publiek vóór heeft door het bezit van een repertoire, dat de elementaire levensproblemen op eenvoudige en boeiende wijze onder de aandacht brengt en daarbij een beroep doet op het gezonde senU- ment en de zuivere moraal van een nog niet door overbeschaving bedorven smaak. Dit stuk van Canne is gebaseerd op de tegen stelling tussen twee zusters, van wie de oudste, Saep, door vroegtijdig levensverdriet de blijd schap verleerd heeft en in haar droefgeestige wijsheid liet af moet leggen tegen Jisk, de jongste, die één en al zonnigheid is en hiermee Murk, Saep's verloofde tegen wil en dank voor zich wint. Heel de vier bedrijven, welke het verloop van deze al spoedig doorzichtige ge schiedenis behandelen, zijn doordrenkt van een sympathieke sfeer van menselijkheid, en de ontknoping brengt, door enkele schrijnende taferelen heen, op logische en ongekunstelde wijze het voor alle partijen en ook voor de toe schouwer bevredigende slot. Jisk draagt goeddeels het stuk, en deze rol kon moeilijk in zuiverder toon en met juister afgemeten actie zijn uitgebeeld. Hier werd wer kelijk een voor een dilettante knap stukje werk geleverd! Maar ook de figuur van Saep, mis schien nou zwaarder opgave om het ingehou den spel dat zij vergt, was in goede handen. Een paar aardige typen hadden de vertolkers van de oude arbeider en zijn bijgelovig wijfje ge maakt. die de humoristische noot aanbrachten. De boer en de jonge man, die tussen de beide meisjes stond, belichaamden ieder op zijn ma nier het stugge en houterige, dat de Friezen ook in bewogen ogenblikken typeert. En Meester, die op het toneel een kleine rol had, heeft ach ter de schermen als regisseur een belangrijk deel geleverd aan het welslagen van deze avond, da: mede aan het echt-landelijke décor is te danken geweest, H. G. CANNEGEETER. Collaboratie in Indonesië Woensdagavond hield mevrouw Bep Vuyk voor de vereniging „Nederland-Indonesië" een lezing over de achtergrond der collaboratie in Indonesië. Zij zei. dat de Indonesische leiders, als Soekarno. Hatta, SJarifoeddin, die zij per soonlijk kende, wel gedwongen waren te col laboreren, omdat het hele kaartsysteem van de P.I D in handen van de Japanners was geval len. Het was hen zodoende onmogelijk onder te duiken in een land, dat wemelde van spion nen. De enige uitzondering was Sjahrir, die er inderdaad In geslaagd is, om zich voor de Jappen verborgen te houden. Zij zei dat al deze leiders echter anti-Japans waren en dat dat wel gebleken was uit de anti- Japanse redevoeringen, die zij vóór de oorlog gehouden hebben. De achtergrond van het Indonesische vraagstuk In het Openbaar Religieus Centrum sprak dl-. K. J. Brouwer uit Oegstgeest over het onderwerp „De achtergrond van het Indonesische vraagstuk", welke cause rie het veelbesproken probleem uit een geheel nieuwe en daarom des te interes santer gezichtshoek beschouwde. Dr. Brouwer besprak het geestelijke pro bleem, dat schuil gaat achter de politieke ontwikkeling in Indonesië en dat een on derdeel vormt van de grote geestelijke be wustwording van de Aziatische volken. Spreker toonde aan dat de geestelijke op standing in Azië reeds van oude datum is, en in wezen de eerste grote stimulans kreeg doo- de nederlaag van Rusland tegen .Tapan in 1908. Het verlangen in Neder- lands-Indië tot zelfbestuur formuleerde zich in 1936 in een legaal verzoek tot ge leidelijke hei-vorming, dat werd afgewezen. Wat toen gevraagd werd, is in de rede van H.M. de Koningin in 1942 als wense lijk voo. steld. Het verlangen der Indo nesiërs en de tegemoetkoming daaraan moet gezien worden in de geest van de religieuze grondwet, de wet der naasten liefde, die de volleen het recht van vrijheid toekent en het dienen voorschrijft. Neder landers die in dienende geest naar Indo nesië willen gaan en de religieuze grond wet willen nakomen, zullen zeker een plaats kunnen vinden. Zandvoort verwacht een Lunapark Het gemis van de aan afbraak ten offer gevallen Zandvoortse inrichtingen voor amusement doet zich vooral in het bad seizoen sterk gevoelen. Om in de behoefte aan ontspanningsgelegenheden enigszins te kunnen voorzien heeft een combinatie van zakenlieden uit het amusementsbe drijf het plan opgevat, een Lunapark te Zandvoort te organiseren. Het zal komen op een daarvoor geschikt terrein ten Westen van de dr. Metzger- straat, dus bij het station; gemakkelijk bereikbaar van de toegangswegen naar Zandvoort. Het Lunapark zal in het hoogseizoen worden gehouden en ongeveer drie weken duren. Verschillende attracties worden verwacht. Een grote schouwburgtent zal ook op dit terrein worden geplaatst. SCHEEPVAART JAVA-CHINA-JAPANLIJN. Ms. Tjitja- langka, Makassar (2428 Mei). Soerabaja (30— 31 Mei). Semarang (t Juni), Ï3atavia (2 Juni), Ms. Tjlsadane. Amoy (25 Mei). Sjanghai (27 Mei). Ss. TJtbadak. Hongkong (23—25 Mei), Singapore 30 Mei—2 Juni), Batavia (49 Juni), Semarang (10 Juni). Makassar (12—14 Juni). Soerabaja (16 Juni). Ss. TJlbesar, via Tarakan (bunkeren) n. Melbourne (uit. Mei). K. N. S. M. Venus, 21 Mel te Piraeus. Bacchus. 21 Mel te Cadiz. Odysseus. 21 Mei te Genua Hercules. 20 Mei te Tel Aviv. Ornen. 21 Mei te Lissabon. Euterpe. 22 Mel te Amster dam. Evangehncpark, 22 Mei te Amsterdam. K. P. M. Maetsuycker, 21 Mei Maladiven ge passeerd op weg naar Nederland. Taliwang en Tarempa passeerden 20 Mei Maladiven. MIJ NEDERLAND. Rotti. 21 Mei te Rotter dam; Poelau Laut. 21 Mei van Genua n Indië. Oranje. 21 Me: Gibraltar gepasseerd Van der Waal. 18 Mei te Belra. Talisse. 19 Met van Ba tavia naar Holland. Singkep. 16 Mei van Lou- renco Marques. Bengka'.is. 17 Mei te Marmogoa. Salawatl. 16 Me! ;e Rangoon. Lombok. 16 Mei te San Frar.cisco. Radja, 14 ïlei van Boma naar Newport News Diefstal bij de P.T.T. berecht Uit een requisitoir van mr. Van den Burg, officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, bleek dat P.T.T. een spe ciale recherche heeft ingesteld om dief stallen bij haar bedrijf te voorkomen. De zaak betrof een besteller, die drie paket- ten met boeken achtergehouden had. Het ging hem, naar hij zeide, voornamelijk om de postzegels. Hij was namelijk zo'n harts tochtelijk philatelist, dat hij van het eer ste paket alleen de zegels had behouden en hij de inhoud in het water gegooid had. De volgende twee had hij thuis gehou den met het doel de boeken te lezen en ze vervolgens aan de geadresseerde door te sturen. De Officier eiste zes maanden tegen hem mede uit oogpunt van algemene preventie. Verdachtes raadsman voerde aan, dat verdachte het slachtoffer was geworden van zijn verzamelhartstocht en dat hier de noodzaak om dergelijke misdrijven te gen te gaan niet moet worden verwezen lijkt ten koste van het individu. Uitspraak over veertien dagen. Tuinhuis in Aerdenhout wordt woonruimte Beslissing van de raad van Bloemendaal De gemeenteraad van Bloemendal heeft Donderdagmiddag met 11 tegen 5 stem men het voorstel van B. en W. verworpen, om afwijzend te beschikken op een ver zoek een tuinhuis aan de Mr. Enschedé- weg te Aerdenhout zodanig te verbouwen, waardoor het geschikt is voor een woning. In de vorige vergadering staakten de stemmen (88). De raad stelde credieten beschikbaar voor de kosten van sneeuwruimen 14.045), voor het aanbrengen van een oliestookinrichting in het Raadhuis en het bureau van politie (f 6.250) en voor het kopen van 600 m2. grond aan de Willem de Zwijgerlaan van de N.V. Exploitatie Maatschappij „Roermondstad" (f 5.000) en voor het bouwen van acht arbeiderswo ningen aan de Tetterodeweg (f 7-425 voor de bouwgrond en I 77.800 voor de bouw kosten). De algemene politie-verordening zal enige wijzigingen ondergaan, o.a. ten aan zien van loslopende honden. De raad was van mening, dat ze niet moesten worden afgemaakt, maar dat ze ter beschikking van B. en W. werden gesteld, die er over be schikken kunnen. Verwacht wordt dat de dieren naar een asyl worden overgebracht. De vergadering nam nog besluiten ten aanzien van het aanstellen van onderwijs krachten als onbezoldigd rijksveldwachter, om baldadigheid der jeugd te voorkomen, van het ambtenaren-reglement en toeken ning van kinderbijslag aan gemeente-amb tenaren. 'Bij de rondvraag werd de wenselijkheid bepleit tot het laten lopen van meer auto bussen naar het strand van Bloemendaal, zo mogelijk met als beginpunt Overveen, omdat de bus uit Haarlem meestal reeds vol is Het instellen van parkeerregels op de Bloemendaalse weg in het dorp werd gevraagd, evenals controle op de naleving der bepalingen, inzake de maximum-snel heid. Naar aanleiding van een vraag van de hec-r Bier (P. v. d. V.) over het inzame len van oud papier, deelde de heer Cas- s e (P. v. d. A.) mee, dat de Commissie voor bijzondere noden deze aangelegenheid onderzoekt, om geld te verkrijgen- De burgemeester, jhr. mr. C- J. A. d e n T e x deelde tenslotte de heer N ij d a m (comm.) mee, dat hij in de raad niet be reid was een uiteenzetting te geven over het vorderen van woonruimte. Burgerlijke stand van Heemstede HEEMSTEDE, 19 Mei. ONDERTROUWD: M. J. Brouwer-C. E. L. Riezouw; G. Kruljer-J. van Ommen; A. T. Bo- land-J. M. G. Rinders; C. W. B. van Dril-G. A. Vermeulen: A. van Wirdum-T. van Loij; C. van Dalen-G. Hamrlnga. GETROUWD: A. J. de Wit-C. E. M. Hak. J. C. M. Slrack van Schijndel-E. E. A. M. Tepe. P. L. van den Berg-M. H. Lankrijer; J. K. van Ommeren-S. J. Buijze. BEVALLEN: M. Sliggers-Meijer, z.; A. van der Horst-Hoogkamer, d B. K. Hesselink-Mtjlius, d.; T. van Overmeeren-Dame. z.; M. van den. Berg-van der Maden, z.; B. Boesveld-Dirks, d.; A. H. Moleivschot-Tllroe. z.; H. M. van Dijk- Hoek, z.: H. J. de Haan-Weeda, d.; E. van Ca- pelle-van den Brink, z. OVERLEDEN: A. C. M. Maasman, 72 j.; J. Nuijen-Vogelaar, 46 j.; Wed. A. Keur-Groen. 69 j.: Wed. C. Bille-Monttjn 82 j.; Wed. G. C. van Rooden-Meeuwenoord, 70 j. Ontmoeting tussen jong China en jong Amerika: de heide vertegenwoordigers zijn beroemde jongelieden. Chinas afgezant is de kleine Sjanghaise pianist George Vla- chos Wei, die van Tsjang Kai Tsjek de Grote Medaille van Verdienste kreeg, die hij fier op de borst draagt. De Amerikaanse, met wie hij- hier in een ietwat hortend ge sprek is, ontmoette hij op een kinderfeest in New York. Zij is het filmkind Margaret O'Brien. Belastingheffing van gerepatrieerden Van bevoegde zijde wordt nog eens de aandacht gevestigd op de regeling, welke voor de belastingheffing van uit Indië ge- repatrieerden is getroffen. Van de gerepa trieerden zullen er eerlang velen hun dienst betrekking over zee weer gaan bekleden. Daarom neemt de Nederlands-Indische be lastingadministratie voor de heffing van de oorlogsbelasting (sinds 1 Januari 1946 over gangsbelasting genoemd), aan, dat gerepa trieerde werknemers Nederlands-Indië tij delijk voor niet langer dan een jaar hebben verlaten. Voor de toepassing van de Neder landse belastingwetgeving op het inkomen en op het vermogen worden deze personen geacht nog in Nederlands-Indië te wonen, zodat zij hier te lande slechts belasting plichtig zijn voor hun binnenlandse bron nen van inkomsten en hun binnenlandse vermogensbestanddelen. Duurt de afwezigheid uit Indië langer dan een jaar, dan zal moeten worden be oordeeld of overmacht de oorzaak is van de vertraging in de terugkeer naar Neder lands-Indië. Blijkt het tegendeel het geval dan wordt aangenomen, dat de belasting plicht hier te lande eerst na verloop van een jaar sedert de dag van vertrek uit In dië is begonnen. Alle gerepatrieerden, die in Nederlands Indië geen betrekking bekleedden (onder nemers, uitoefenaars van een zelfstandig beroep, beroepslozen) worden geacht bij hun vertrek uit Nederlands Indië dit ge biedsdeel metterwoon te hebben verlaten. Daarom vallen zij van de datum van hun aankomst in Nederland af onder het besluit op de Loonbelasting 1940 en als binnen landse belastingplichtige onder het besluit op de Inkomstenbelasting 1941. Genieten zij echter pensioen of onderstand ten laste van de openbare geldmiddelen van Neder lands Indië, dan zijn zij deswege aldaar be lastingplichtig ingevolge de ordonnantie op de overgangsbelasting en worden de bepa lingen ter voorkoming van dubbele belas ting toegepast. Ontvangt de gerepatrieerde nabetaling van salaris, loon of pensioen over een tijd vak, waarin hij in Nederlands-Indië woon de, dan zal bij de heffing van belasting over het bedrag der nabetaling alleen het be paalde in de Nederlands-Indische inkom stenbelasting (overgangsbelasting) in aan merking genomen worden. Hetzelfde geldt ook ten aanzien van uitkeringen van werk gevers aan gerepatrieerde nagelaten betrek kingen van tijdens de Japansche bezetting in Nederlands Indië overleden werknemers. PRINS BERNHARD BESCHERMHEER VAN DE BAKKERSOLYMPIADE. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard van de bakkersolymplade 1947, welke op 3, 4 en 5 Juni In Amsterdam wordt gehouden. Christelijke middenstanders kwamen weer bijeen De leden van de afdeling Haarlem van de Christelijke Middenstandsvereniging kwamen dezer dagen voor net eerst na de bevrijding in een vergadering in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht bijeen. De voorzitter, de heer L. Lam, gaf een uiteenzetting van de werkzaamheden, welke de Middenstandscentrale verricht heeft. De afdeling Haarlem van de Chris telijke Middenstandsvereniging is nooit op geheven, doch het heeft wel enige moeite gekost, deze bijeenkomst te houden. Spre ker riep de medewerking der bezoekers in, de organisatie te steunen. De heer Van Eysden, waarnemend direc teur van het Christelijk Middenstandsbu reau, hield een voordracht over „Bedrijfs organisatie". Hij merkte op, dat het begrip bedrijfsorganisatie reeds talloze jaren in protestants-christelijke kringen leeft. De laatste tijd is het onderwerp actueel ge worden. Vorig jaar heeft minister Vos een voor-ontwerp gemaakt, dat echter reeds door veel bezwaren begraven is. Zijn op volger, de heer Huysmans, heeft richtlijnen verstrekt aan een commissie .uit de Stich ting van de Arbeid, met verzoek een rap port samen te stellen. Dat achtte spreker zeer gelukkig, omdat het onderzoek thans geschiedt door vakmensen. Lid der com missie is o.a. de heer Th. S. J. Hooy uit Haarlem. De heer Van Eysden verklaarde zich voorstander van een bedrijfsorganisa tie, indien tenminste belanghebbenden uit het bedrijf de leiding hebben en de be langen bepleiten bij de overheid. Het uit gangspunt moet zijn, dat iedere ondernemer de verantwoordelijkheid draagt. De inlei der besprak daarbij, welke taak de mid denstanders hebben en in het bijzonder de Christelijk georganiseerde. Nadat enkele leden vragen hadden ge steld, volgde een huishoudelijke vergade ring, waarop het bestuur definitief werd samengesteld. „Het probleem Duitsland" Op een bijeenkomst van de afdeling Bloe mendaal van de Partij van de Arbeid sprak de heer J. H. Scheps, lid van de 2e Kamer over „Het probleem Duitsland". Door de verschillen de zones van Duitsland is het volk verdeeld en di: zou voor het herstel catastrophale gevolgen kunnen hebben. De oorlog was niet begonnen om het Duitse volk te vernietigen, maar was tegen het na- tlonaal-socialisme gericht. Het zal de taak van alle sociaal-democraten zijn, aldus de heer Scheps. de groeibodem van dit gehate regime zódanig te regelen, dat het nooit meer terug kan komen en alleen als dit bereikt is, kunnen de Duitsers opgenomen worden in de rij van sociaal-democratisch denkende volken. Bij bezoeken aan verschillende kampen van Jeugdige politieke delinquenten was het de heer Scheps duidelijk geworden, dat mert door een democratiseh-socialistisohe scholing ver rassende resultaten had bereikt en in verband hiermede was het de beste oplossing de Duitse jeugd op grote schaal hier en elders te laten verblijven, zodat zij zich volkomen in een de mocratische maatschappij konden inleven. Nie mand zal geloven, dat de bezettende legers in het denken van het Duitse volk verandering zullen kunnen brengen en dèarom zal het ook nodig zijn dat krachten uit de Europese demo cratie contact zoeken met Duitsers van goede wille. Spr. zeide tenslotte dat men pal moet staan tegenover het natlonaal-socialistisch régime en dat men moet samengaan met democratisch- socialistisch Duitsland. Jongetje aan de wandel Een jongetje van ruim drie jaar, dat in de omgeving van de Zijl-weg woont, is op een middag gaan zwerven. Zijn omgeving vond hij vermoedelijk te bekend, om er te wan delen en trok de stad in. De ouders maak ten zich in de namiddag ongerust en rie pen de hulp in van de politie. Voorberei dende maatregelen werden getroffen en door een radio-bericht wisten tallozen in den lande, dat een Haarlems jongetje zoek was. Toen de vader zich des avonds om negen uur weer op het bureau van politie vervoegde, kwam daar juist het voor hem zo prettige bericht binnen. Zyn zoontje was terecht. In de Bakkerstraat had men hem gevonden. Kort daarop konden de gelukkige vader en zyn kind huiswaarts keren. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 24 Mei. Haarlem 4- Bonkaarten voedingsmiddelen K 707, tabaks- en versnaperingskaarten, brand stof fenkaarten en toeslagkaarten voor a.s. en jonge moeders in de Vleeshal: voor letter O. Schoenenbon. voor de letters N tot en met P, voor kinderen geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945 en in de and Juli 1946. BINNENLAND De Centrale Ereraad voor de Kunst heeft uitspraak gedaan in het door Cees Laseur in gestelde hoger beroep tegen de uitspraak van de Ereraad voor de Toneelkunst waarbij hem schorsing voor de tijd van drie maanden was opgelegd. De Centrale Ereraad heeft dit von nis vernietigd en bepaald dat voor enigerlei maatregel ten opzichte van Laseur generlei aanleiding bestaat. De Nederlandsche cabaretzangeres Hansje Toussalnt is voor een 10-daags verblijf naar Zweden vertrokken. Zij zal optreden voor de Zweedse radto-omroep. Het is thans mogelijk postpakketten per luchtpost naar de vrije staat Ierland te ver zenden. Terugslag In de carburateur, waardoor benzinedampen explodeerden, is de oorzaak geweest van de ontploffing op de motorboot in de Keizersgracht te Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING De klaverjassers van de Haarlemse club „Hartenvrouw" hebben dezer dagen In Amster dam in een nationale wedstrijd ten hate van de slachtoffers der mijnramp in „de Hendrik" een eerste en een 27e prijs behaald. Bovendien werd de heer C. W. B. v. Bogget kampioen van Nederland tijdens een Dinsdag gespeelde selectiewedstrijd, In de bezettingsjaren zijn by de Haarlemse rechtbank rechters, een griffier en substituut- griffiers benoemd. Deze benoemingen zyn on geldig verklaard. Alle functionarissen zyn thans officiéél benoemd en in een hedenmorgen gehouden openbare zitting van de Haarlemse rechtbank geïnstalleerd. By de Ned. Herv. Gem. van Aalsmeer is beroepen ds. w. Moerman te Nieuwkoop. De Buurtvereniging „Wllhelmfna" te Ben- nebroek hield haar Jaarvergadering. De ver eniging heeft in belangrijke mate bijgedragen tot de stichting van het monument voor de ge vallenen in de oorlog, zy heeft f 910 geschonken, ongeveer de helft van de totale kosten. De secre taris, de heer R. Huysmans. deelde mede. dat hy zich genoodzaakt zag. wegens principiële redenen, voor het bestuurslidmaatschap te bedanken. Het bestuur werd vervolgens, In verband met de groei van de vereniging met enige leden uitgebreid. Er werd overgegaan tot de vorming van een vlaggenfonds. De drie be stuursleden die tn het Oranje-comité zitting hebben, werden teruggetrokken. Er werd een commissie benoemd om voorbereidingen te treffen voor feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin. De vereniging tot In stand houden van Postzegel ruildagen organiseert gedurende de zomermaanden wekeiykse ruilmiddagen in de open lucht op Zaterdagmiddag op de Nassau- laan tegenover de drukkerij „De Spaarnestad". In het Woodbrookershuis te Bentveld wordt van Woensdag 2S Me: tot Woensdag 4 Juni door de Möttllnger Beweging ln Nederland een con ferentie gehouden In de Oosterkerk wordt 17 Juni een muzi kale wykavond gehouden, waarvan de opbrengst strekt voor het aanschaffen van een luidklok voor die kerk. Om afscheid te nemen van Ds. H. J. Plagge- mars, Ned. Herv. predikant te Spaarndam. wordt een samenkomst belegd op Woensdag avond 28 Mei in de Koningin Emmaschool. De Beethoven-cyclus van dit jaar zal be sloten worden met een concert op Woensdag 28 Mei, dat Kees Hartvelt zal dirigeren. Dit concert zal gewijd zyn aan de Eerste sympho nic en de Negende symphonie met Slotkoor. Het vocaal-kwartet bestaat uit: Corry Bijster, sopraan; Annie Hermes, alt; Han le Fèvre, tenor en Laurens Bogtman, bariton. Voorts zul len de Arbeiders Zangvereniging „Stem des Volks" en het H.O.V.-koor medewerking ver lenen. Ds. J. de Graaf, Hervormd predikant wo nende te Overveen is als lid benoemd van de Radio-programmaraad. Een ontslagen colporteur van het dames weekblad „Margriet" blijkt er zijn werk van te maken abonnementen af te sluiten en kwitan ties te innen, zonder dat hij hiertoe uiteraard bevoegd is. Men zij derhalve op zyn hoede. Door de Haarlemse politie werd een 22- Jarige loopjongen op heterdaad betrapt, toen hy ln de Vijfhoek sigaretten zonder bon voor f 1 de zes stuks verkocht. Ongeveer 50 sigaretten werden in beslag genomen. De loopjongen is ln ibewaring gesteld. f- De Haarlemse brandweer Js Donderdag avond uitgerukt voor een brandje achter in een bakkery in de Hoeufftstraat. Hout achter een oven had vlam gevat, waardoor zich veel rook ontwikkelde. Met één slang is het vuur geblust. Door de styging van het watergebruik zullen de waterwinmiddelen in het duingebied onder Overveen moeten worden uitgebreid. Daarom stellen B. en W. van Haarlem de ge meenteraad voor twee pompputten met bij komende putkelders van gewapend beton te maken, het leggen van de zulgleiding en het afrasteren van de droge ingraving. De kosten worden op f12.500 geraamd. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor aan hen, die op of na 5 Mei 1945 pensioen of andere uitkering, welke ten laste komt van het gemeentelijk pensioenfonds, ge nieten of gaan genieten, over elk der jaren 1945 en 1946 een uitkering ln eens toe te kennen, •leke wordt berekend naar de maatstaven, vastgesteld by de Wet van 28 Februari 1947. (Püt A&6gedauH |a, kleine hondjes brengen vreugde, maar ook wel eens lastMaar geen nood, mevrouw, 't laat op PER PLEX geen sporen na. PERPLEX i» de ideale vloerbedekking, een zeer solide parket, afwaschbaar, geluid dempend, isoleerend. Reeds vanaf f4.- per M2 gelegd. Toonkamer: PLEIN 18, HAARLEM Vanaf heden verkrijgbaar IMPORT-AANSTEKERS (automatische en stormaanstekers) 1.65 - 1,80 - 3.30 - 3.95 - 4.20 bij iedere aansteker 3 vuursteentjes Speciale aanbieding TABAKSPIJP O yc verkoop onder garantie GROTE HOUTSTRAAT 133 STATIONSPLEIN 8 AANGEBODEN: Moderne flat te Rotterdam, riant uitzicht, 3 gr. en 2 kL kamers, hal!, keuken, badkamer, kelder, electr. lift, blokverw. in huurprijs. GEVRAAGD: Overeenkomstige mod. flat in Amsterdam- Zuid. resp. kl mod landhuis omgeving van Haarlem. Brieven aan: Rochussenstraat 129 E, Rotterdam. Aanmelden dagelijks. Tel. 15013 GARAGE KRAMER, Molenaerstraat 13, Haarlem achter Ripperdakazerne. -u»id h Té hebb|n^Jlerdag 'J I0 - l aanbid109" flut' r ^5 Volop ',a io« o.<)5 W"* .ie* P 4o0i ,V,5 1 T Ét P.V» -Vk'" i#\ ziet - UutinJce/i/?Ae&^: L HAARLEMGrote Houtstraat 138 AMSTERDAM - HOORN - UTRECHT tsv.. Attractie zonder ^weerga Als 't aardige prescnteerkistje opengaat en de kleurenpracht der Paré Bruid suikers wordt zichtbaarklinkt het Ah! en Oh! der gasten, want hierop werd gewacht. En dan te denken dat Cupido van Paré nog 2 3 andere pijlen op zijn boog heeft alle even fijn Vraagt Part's Chocolatsnes, Prsncesse Mixture etc. Op Uw suiker- en Uw versnaperingsbon. Hel gri)« «nar Yord»tj"<. waar Aladln TerschUnt want Aladin hergeeft Uw haren hua oorspronkelijke kleur. Vraagt gratis brochure. Overal verkrijgbaar. Prijs I 2.25 per flacon. TEL. 2.0.5.9.7 is het juiste nummer dat U rechtstreeks in verbinding stelt met Veilingiokaal „Quinto", Lange Raamstraat 14 te Haar lem Wij komen gaarne bij U de goederen voor de a.s. Veiling afhalen, U zult tevreden zijn over de opbrengst. Deurwaarder Ch. H. Erbrink. Erk. Veilinghouder H. L. Quint TELEFOON 2.0.5.9.7

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3