Haarlems Dagblad Europa en Amerika Nieuw departement „Hervormingen" onder prof. Romme's leiding? Doodstraf afgeschaft in Sovjet-Unie Tsjang Kai Tsjek's positie critiek Nederlanders en Indonesiërs vragen gezamenlijk opheffing van boycott Truman pleit voor m ilitaire eenheid op het westelijk halfrond Soendanese actie breidt zich uit Pinksterrevolutie in Nicaragua Weerbericht 61c Jaargang No. 1861Ï Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 27 Mei 1947 Vcrsclifjnt dagelijks badutre Zon- bi Feestdagen. Abonnementsprijs per week 81 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Slickvfng Voorlichting te Haarlem /-nNLANGS is hier een betoog van de be- kende Amerikaanse journalist en ex pert in buitenlandse aangelegenheden Wal ter Lippman aangehaald, waarin hij alarm sloeg over de economische toestand van de Europese landen, die niet bestaan van hun productie maar van wegslinkende saldi en leningen: voornamelijk Amerikaanse le ningen. Lippman voorspelde dat dit, als geen volkomen nieuwe koers werd ingesla gen, waarbij de Verenigde Staten onge- kepde steun-maatregelen zouden nemen en'Europa zelf economische eenheid zou i bereiken, binnen hoogstens twee jaar op een Europese economische ineenstorting zou uitlopen. Hier werd toen opgemerkt dat eenheid in Europa alleen te verwezen lijken zou zijn, als zij zich ook op politiek gebied zou doen gelden, namelijk door de schepping van Verenigde Staten. Blijft de politieke verdeeldheid bestaan, dan zijn concurrentie en wantrouwen zo groot, dat economische overeenstemming onbereik baar moet worden geacht. Uit een beschouwing van de New Yorkse correspondent van het Alg. Hbl. onder de titel „Campagne in Amerika voor Europese Federatie" blijkt, dat dit in leidende kringen in de V. S. wel wordt ingezien en tot uiting is gekomen in de belangrijkste twee dagbladen: New York Times en New York Herald Tribune. De correspon dent vestigt er de aandacht op, dat de schrijvers van deze beschouwingen beho ren tot diegenen, die soms denkbeelden verspreiden die aan hun eigen brein ont sproten zijn, maar anderzijds ook dikwijls ideeën naar voren brengen, die hun dooi de regering zijn ingegeven. In een geval als dit, waarin verscheidene artikelen-schrij vers in één of twee weken tijds dezelfde gedachten naar voren hebben gebracht, kan men er zeker van zijn, dat zij door de regering zijn geïnspireerd. Mark Sullivan verklaart in de Herald Tribune, dat de regering bezig is het Amerikaanse volk voorzichtig het besef bij te brengen, dat men in Europa binnen negen a twaalf maanden een economische ineenstorting moet verwachten. Volgens hem wil Rusland niet dat Europa zich her stelt, omdat het voordeel voor zichzelf ver wacht uit de chaos, waartoe de Europese crisis leiden zou. De Verenigde Staten wen sen haar daarentegen te verhoeden, omdat zij hun Europees afzetgebied niet willen verliezen en omdat de wereld zonder Euro pees herstel een makkelijke prooi voor het communisme zou worden, waarbij Amerika zou worden geïsoleerd. Dat is dus een redenering, die recht tegen het oude isola tionisme ingaat; zij die zo denken als Sullivaft willen het niet alleen niet terug hebben, maar vrezen er zelfs voor. Overi gens treft mij in dit betoog weer, dat de motieven nog steeds geen wereldpolitiek karakter dragen maar zich hardnekkig tot eigenbelang blijven beperken. Volgens Sullivan zou men Europa alleen moeten helpen uit economisch en politiek egoïsme: niet uit hoge motieven van een nieuw wereldbeleid. Zover is het blijkbaar nog niet. Zo kan men het blijkbaar ook niet aan het Amerikaanse volk opdienen. Het moet voor deze dingen gewonnen worden met een beroep op zijn eigenbelang. Walter Lippman. opnieuw aan het. woord eveneens in de New York Herald Tri bune gaat nu verder in zijn betoog. Hy wil de vereniging van Europa als voor waarde stellen voor grootscheepse Ameri kaanse hulp. Alleen als die vereniging „onder leiding van Frankrijk en Enge land" (zoals hij het uitdrukt) tot stand zou komen, zou het Amerikaanse volk bereid zijn nieuw geld in Europa te beleggen, dat dan een goede kans op politieke vrede en economische solventie zou bieden. Belang rijk is, dat Lippman's betoog de openlijke bijval heeft geoogst van de Republikeinse partijleider Taft. die zijn verkiezingscam pagne voor het presidentschap der V. S. dus wellicht zal ingaan met Federale Unie m Europa als programpunt. De journaliste Anne O'Hare Mc. Cor- mick zegt in de New York Tunes, dat Verenigde Staten van Europa thans poli- tiek-onmogelijk moeten worden geacht, omdat het vasteland van Eurêpa nog nooit zo gedesorganiseerd, verdeeld en machteloos is geweest als thans. Deze uit spraak lijkt historisch-aanvechtbaar. Ove rigens komen kansen op grote verande ring nooit in goede, maar altijd in slechte tüden Het treft voorts dat de schrijfster tegenóver de politieke onmogelijkheid, die zij aanvoert, onmiddellijk het argument stelt, dat de landen van Europa op de tegenwoordige wijze niet kunnen voort bestaan. Met andere woorden: het moet. Wat bedoelt Miss Mc. Cormick dan eigen lijk met rohtieke onmogelijkheid? Zij er kent dat tijdelijke Amerikaanse steun geen redding kan brengen en de Europese sta ten hun vroegere invloed in de wereld alleen zullen kunnen herwinnen, als zij tezamen „Europa" zullen zijn geworden. Veel klinkt wel typerend Amerikaans. Sullivan verzekert dat de regermg- Truman het historische besluit heeft ge nomen, Europa te redden door zijn ineen storting te verhinderen, dat dit vijf a acht milliard per jaar zal kosten, maar dat bet geld niet verloren zal zijn. „Want onze maatregelen zullen ons op de lange duur verrijken", voegt hij eraan toe. Wijlen verrijken', voegt hij eraan toe. Maar toch zou Roosevelt deze toon niet ge- Liopman, schepping van Verenigde Staten van Europa als een voorwaarde voor gel delijke hulp hebben gesteld. Hij zou zien boven zijn functie van Amerikaans pre sident hebben verheven als verkondiger van een nieuw beleid ten dienste der ge hele wereld. Hij zou psychologische mo tieven hebben doen gelden en hebben ge voeld dat hij tegenstand zou oproepen als hij de uitvoering van een politieke daad en dan nog wel een van zulke geweldige en ingrijpende betekenis als voorwaar de voor rnilliardensteun ging afdwingen- Hij zou zich niet op verrijkende Ameri kaanse geldbelegging maar op ideële motie ven en een waarlijk grootse inspiratie heb ben gebaseerd. En die inspiratie zal toch moeten komen, zeker in Europa, als wij willen slagen. Zakelijke redeneringen zijn genoeg fci: een handelsverdrag, maar niet ter inleiding van een grootse politieke her vorming. Met alle critiek, die wij kunnen uitoefe nen op de huidige Amerikaanse stijl van hulpverlening, blijven evenwel de feiten onveranderd. De Europese staten leven op Wegslinkende saldi en leningen. Het is dui delijk dat economische ineenstorting dreigt. Het huidige „potverteren" kan niet voortduren. Dat is al vaak op deze plaats gezegd. Het worde herhaald. Onlangs is hier over de Europese landen geschreven: Commissie-Generaal naar Nederland vertrokken Zondagmorgen zijn de leden van de Commissie-Generaal, Schermerhorn en Van Poll," naar Nederland vertrok ken. Hun werd uitgeleide gedaan door talrijke Nederlands-Indische en Indonesische autoriteiten, onder wie dr. Van Mook. Uit doorgaans welingelichte bron in Ne derland werd in Batavia vernomen, dat het geenszins uitgesloten is, dat de vaca ture in de Commissie-Generaal zal worden vervuld, voordat de heren Schermerhorn en Van Poll naar Batavia terugkeren. Het ligt, aldus deze bron, in de bedoeling in de vacature-De Boer, mr. Meynen te be noemen, die mogelijk met Schermerhorn en Van Poll naar Batavia zal gaan. Voorts meldt deze bron. dat er geen plannen be staan een spoedige verandering met be trekking tot het ambt van de luitenant gouverneur-generaal aan te brengen. De regering zou er de voorkeur aan geven dr. Van Mook te handhaven. Te zijner tijd, als de ontwikkeling van de omstandig heden de overdracht van verantwoorde lijkheid gemakkelijker zal maken en wel licht de staatkundige reconstructie zover gevorderd is, dat aan de functie van de luitenant-Gouverneur-Generaal een an dere inhoud en betekenis kan worden ge geven, zal mr. Meynen waarschijnlijk als opvolger van dr. Van Mook in Indonesië blijven als vertegenwoordiger der Kroon. Met betrekking: tot prof. Romme wordt uit dezelfde bron vernomen, dat de mi nisterraad, na de terugkomst van de mi nisters Bcel en Jonkman, zich waarschijn lijk zal beraden over de reconstructie van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, waarbij de afdeling „voorbereiding staat kundige hervormingen'' als zelfstandig departement zal worden afgesplitst. Als hoofd van deze afdeling zou prof. Romme als minister komen te staan. Ook de va cature in de Commissie-Generaal zal, naar verwacht wordt, na de terugkeer van de de ministers uit Batavia in de minister raad worden behandeld. Onderhandelingen gaan door. Een woordvoerder van de Commissie- Generaal heert Zondag verklaard, dat de reis van de leden der Commissie-Generaal naar Nederland niet moet worden be schouwd als een aanwijzing, dat de onder handelingen met de Indonesische delega tie zouden zijn afgebroken. Radio Moskou heeft hekend gemaakt, dat de opperste raad der USSR een decreet gepubliceerd heeft, waarbij de doodstraf in de Sovjet-Unie wordt afgeschaft. Het decreet zegt, dat de overwinning op de vijanden der Sovjet-Unie de toege nomen macht van het land alsmede de toe wijding van het volk heeft getoond. Voorts toont de internationale toestand na Duits- lands capitulatie, dat de zaak des vredes voor lange tijd veilig is „ondanks de po gingen van agressieve elementen om een nieuwe oorlog te ontketenen". Dit alles in aanmerking genomen en rekening gehou den met de wensen van vakverenigingen, regeringsinstanties en andere organisaties, die de publieke mening weergeven, is vol gens de opperste raad van de Sovjet-Unie toepassing van de doodstraf in vredestijd niet vereist. Voor misdrijven, die volgens de be staande wetten in de Sovjet-Unie met de dood bestraft kunnen worden, zal gevan genisstraf worden gegeven of verblijf in een werkkamp tot een maximum van 25 jaar. Het decreet was gedateerd 26 Mei 1947 en ondertekend door de voorzitter van het presidium van de opperste Sovjet der USSR, Sjwerniek en door de secretaris van het presidium, Gorkien. De arbeider II. was bü de firma Aats te Rijen bezig met een snij-apparaat de loop van een Duits kanon te slopen toen het kanon met een hevige ontploffing uit elkaar sprong. H. werd op slag gedood. Eerste Pinksterdag hebben besprekingen plaats gevonden tusschen luit.-Gouverneur Generaal Van Mook, prof. Schermerhorn en Van Poll enerzijds en minister-presi dent Gani en Sjarifoedin anderzijds, waar bij de huidige toestand en de in de on middellijke toekomst te volgen werkwijze besproken werden. In afwachting van de voorstellen, die door de Commissie-Gene raal uit Nederland zullen worden medege bracht, zullen de besprekingen in Indo-, nesië met de uiterste spoed worden voort gezet. Staking in de haven van Rotterdam Tweede Pinksterdag is onder de arbei ders op een tweetal schepen in de haven van Rotterdam een staking uitgebroken, welke zich vanmorgen heeft uitgebreid tot een groot deel van de losse arbeiders. Het conflict schijnt ontstaan te zijn door het aanwijzen van arbeiders voor werk op Tweede Pinksterdag op twee Ameri kaanse boten. De Nederlandse lening in de V.S. De obligaties der Nederlandse lening van 20 millioen dollar zullen heden in de V. S. aan het publiek worden aangeboden tegen een koers van 99» pet. plus opgelopen rente. Naar ANP-Aneta nog verneemt, zijn reeds inschrijvingen op deze lening ontvangen tot een totaal-bedrag van 16 a 17 millioen dollar. Zestigduizend kilo lijnzaad verdween over de grens Graanhandelaar en ambtenaar voor de rechtbank De graanhandelaar Van R. te St. Jans steen in Zeeuws-Vlaanderen heeft zich schuldig gemaakt aan uitgebreide knoeie rijen, ten gevolge waarvan ongeveer 60.000 kg lijnzaad over de Belgische grens is ver dwenen. Op de afleveringsbewijzen voor lijnzaad, welke hij aan de boeren verstrekte, no teerde hij veel grotere hoeveelheden, dan de boeren in werkelijkheid hadden gele verd. Deze kregen daardoor de beschikking over vrij lijnzaad, dat tegen hoge prijzen naar België werd verkocht. Van R. die zich thans voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden moest, ver klaarde, dat hij met de fraude ongeveer 9000,had verdiend. Dit bedrag had hij gedeeld met een ambtenaar van de pro vinciale voedselcommissaris, W. J„ die hem met de malversaties hielp. De Offi cier van Justitie eiste tegen de graanhan delaar anderhalf jaar gevangenisstraf. De ambtenaar J., die vervolgens terecht- j stond ontkende bij de fraude betrokken te zijn geweest. Tegen hem werd drie-en-een- half jaar gevangenisstraf geëist. In IJmuiden is, voor het eerst sinds de oorlog, liet strand weer toegankelijk voor het publiek. Zeer velen hebben met Pinksteren van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Ook de pier deelde in de belangstelling. Meer hulp van Amerika zou hem nog kunnen redden Volgens dr. Lo, woordvoerder van de democratische bond, een van de voor naamste politieke partijen van China, zal de Chinese nationale regering van genera lissimus Tsjang Kai Sjek ten val komen, indien de V. S. niet meer steun verschaf fen, voor legetopleiding zorgen, technische adviezen geven en op ander gebied meer hulp verlenen. Volgens dr. Lo staat Tsjang Kai Sjek voor een van de meest critieke periodes van zijn regering tengevolge van de aanvallen der communisten op Tsjang- tsjoen, de hoofdstad van Mandsjoerije, en de studentenstakingen in het gehele land. Volgens waarnemers te Nanking wordt zeer verschillend geoordeeld over de juist heid van de verklaring van de democrati sche leider, dat de nationalisten „op hun laatste benen lopen", doch moet wel wor den toegegeven, dat zowel de militaire als de sociale moeilijkheden van de regering de laatste weken zijn toegenomen. 100 leden van de uit vertegenwoordigers van alle partijen bestaande politieke volks raad van China hebben eenstemmig be sloten zeven communistische leden van de raad uit te nodigen voor een bespreking over vredesonderhandelingen en het staken der vijandelijkheden. De strijd. Chinese bladen melden uit Peiping, dat een legermacht van 5.000 Chinese commu nisten. die ten Zuiden van de grote mum- langs de spoorlijn van Peiping naar Moek- den opereert, Tsjingwangtao, Peitaiho en 200.000 sigaren Op een desbetreffende vraag in de ge meenteraad te Ootmarsum heeft de bur gemeester verklaard, dat de sigaren fabriek Reinders in Ootmarsum voor lopig is stopgezet wegens overproductie. In de fabriek liggen tweehonderddui zend sigaren opgeslagen, xoaarmee men geen raad zou weten. Zaterdagmiddag opende de waarnemend burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Gelukde speeltuin „Buitenrust" aan de Schalkwijkerweg. wij zyn allemaal in de steun. Het worde eveneens herhaald. Deze dingen moeten wij beseffen als wij van de Amerikaanse betogen kennis nemen. Zij worden ver van ons gehouden. Maar zij gelden onze wer kelijke toestand en de noodzaak van een vernieuwing, die veel groter en ingrijpen der is clan alle beoogde vernieuwingen in Nederland of enig ander land alleen. H. P, Steun voor de Haarlemse Sportweek B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor de gemeente voor 5000 te doen deelnemen in het waarborgfonds voor de Sportweek, die van 3 tot en met 10 Juli gehouden wordt. Nantassoe aan de kust van dc provincie Hopei aanvalt De situatie zou critiek zijn. Nationalistische troepenversterkingen en vliegtuigen zijn in alleryl naar Tsjing wangtao gezonden, de belangrijke haven ten Noordoosten van Tientsin. Te Tsjengteh, de hoofdstad van de provincie Jehol, iS de noodtoestand afgekondigd, daar communistische troepen de stad na deren na Hsiangpisjan verwerd te heb ben, aldus wordt van officieuze zijde ge meld. In Mandsjoerije maken de regerings troepen vorderingen in de richting van de belegerde hoofdstad. Hef woord is aan. Veroordeel niemand eer ge in zijn plaats zijt geweest. Noors schip bij Borkum op een mijn In de nacht van Zaterdag op Zondag is het Nooise stoomschip „Bestum" in de omgeving van Borkum op een mijn ge lopen. Door de ontploffing werd de stoommachine vernield, zodat het schip sleepboothulp moest vragen. De sleepboot „Oceaan" van de rederij Doeksen in Ter schelling is terstond ter assistentie uitge varen en heeft Zondagochtend verbinding met net schip gemaakt. De „Bestum" is 3310 ton groot en geladen met steenkool. De „Oceaan" zal het schip naar Rotterdam slepen, Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. In de ouderdom van 93 Jaar is in Den Haag de bekende aardrijkskundige dr. A- A. Beekman overleden. Voorlopig blijft de Haarlemse gasfabriek in bedrijf Indertijd was er sprake van dat de I-Iaarlemse gasfabriek, in verband met de plannen der regering ten aanzien van een concentratie van de gasvoorziening in ons land, buiten gebruik zou worden gesteld. Voorlopig is daarop evenwel geen kans, want het gemeentebestuur heeft toestem ming ontvangen voor de vernieuwing van drie kameroveninstallaties, waarmede een bedrag van 225.000 gemoeid is. Opnieuw een lyncli-partij in de Verenigde Staten Zeven lynchers hebben in de V.S. we derom het recht in eigen handen genomen, thans in de staat Noord-Carolina, waar zij een neger, die was beschuldigd van een poging tot aanranding van een blanke vrouw, uit de gevangenis te Jackson sleepten. Donderdag j.l. werden 28 perso nen. beschuldigd van moord op een neger, m Zuid-Carolina door een uit blanken be staande jury vrijgesproken. Thomas Clark, procureur-generaal, verklaarde, dat er „misschien" een nader onderzoek naar deze kwestie zal worden ingesteld. Edward Brown, voorzitter van de Natio nale Negerraad, heeft een telegram aan het Congres gezonden, waarin wordt ge vraagd om een wet, welke voorziet in een boete van 25.000 dollar voor de staten, waar het lynchen voorkomt. Aan de VrUe Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen klas sieke letteren de heer A. F. Boomgaard te Haarlem. Ook Canada genoemd President Truman heeft heden het Con gres dringend verzocht, het wetsontwerp strekkende tot volledige militaire samen werking met de Latijns-Amerikaanse lan den tot wet te verheffen. Het wetsontwerp voorziet o.m. in de verkoop en standaardi satie van wapens en de opleiding van ma rine- en legerpersoneel. Truman zegt in zijn boodschap tot het Congres, dat de voorge stelde samenwerking ook tot Canada zou kunnen worden uitgestrekt daar samen werking van de V. S. met dat land in aan gelegenheden betreffende de gemeenschap pelijke verdediging momenteel van bijzon der groot belang is. Dit is dc eerste keer. dat de president officieel de naam Canada heeft ge noemd in verband met de verdedigings plannen voor het Westelijk halfrond. Canada is geen lid van dc Pan-Amcri- kaansc Unie en heeft ook niet het ver drag van Cliapultepec ondertekend. „De nauwe samenwerking van de Amerikaanse republieken", aldus pre sident Truman, „waarin bij het verdrag van Cliapultepec is voorzien, maakt hét- hoogst gewenst, de militaire organisa tie, opleiding en uitrusting te standaar diseren, zoals ook door de Inter-Ameri kaanse defensieraad is aanbevolen. Het is mijn bedoeling, dat alle werkzaam heden in het kader van dit wetsontwerp in alle opzichten in overeenstemming zijn met het handvest der UNO." Het wetsontwerp vermeldt nader, dat landen aan wie de V. S. hetzij wapens ver kopen of schenken, deze niet aan andere landen mogen doorzenden. Voorts wordt een veelomvattend program voorgesteld voor de oprichting van opleidingscentra voor studenten uit Zuid-Amerika. Tenslotte verklaart Truman, dat het plan is opgevat Griekse guerilla's overvallen twee Britse auto's Te Saloniki is aangekomen de Britse brigade-generaal Steel, plaatsvervangend leider der Britse militaire missie in Grie kenland. Hij stelt een onderzoek in naar een aanval, welke volgens de berichten door Griekse verzetslieden nabij Alexandroepolis gepleegd is op een Britse militaire jeep en een vrachtauto. Twee Britse soldaten zijn gedoood. een Brits officier en twee andere Britse soldaten zijn gevangen genomen en weer vrijgelaten- Een Brits officieel rapport zal pas beschik baar zijn na de verklaring van de vrijge laten officier. Een officiële Griekse mededeling zegt, over deze zaak. dat vijftig man de twee Engelse militaire voertuigen hebben aan- gevalleln tussen Alexandroepolis en Conio- tini. Twee Engelsen werden gedood. De voertuigen werden in brand gestoken en de overlevenden werden gevangen ge- tomea te Rio de Janeiro een conferentie te hou den voor het opstellen van een verdrag voor de verdediging van het Westelijk half rond. Het verdrag van Chapultepee werd op 3 Maart 1945 getekend en voorziet in het voeren van een gemeenschappelijke actie door de V. S. en Zuid-Amerikaanse landen ingeval van agressie op het Westelijk half rond. De Pan-Amerikaanse Unie kwam in 1890 tot stand en bestaat uit afgevaardig den uit alle Amerikaanse republikeinen. Het doel der unie is de regeling van poli tieke, sociale en economische vraagstuk ken. Stationsgebou wen rond Buitenzorg bezet Naar uit Batavia wordt gemeldt, heeft de Partai Ra'jat Pasoendan acht spoorweg stations tussen Mr. Corneiis en Buitenzorg bezet. De Soendanezen hebben Zaterdag even eens bezit genomen van twee spoorwegsta tions ten Zuiden van Buitenzorg, in de richting van Soekaboemi. Alle stations zijn ter bescherming aan Nederlandse troepen overgedragen. Te Kali-Bata, een van de stations tussen Batavia en Buitenzorg, maakten de Soen danezen zich meester van twee locomotie ven, Sjahrir heeft aan aanleiding van de Soendanese acties gezegd, dat de activiteit van Pasoendan „weer eens onze bezwaren, om aan de genade van Nederlandse troe pen te zijn overgelaten, heeft duidelijk ge maakt." Aan het republikeinse bestuur, aldus vervolgde Sjahrir, waren geen middelen gegeven zijn gezag in het Buitenzorgse tot gelding te maken. De vermindering van de Nederlandse strijdkrachten was nog steeds essentieel voor de daadwerkelijke uitvoe ring van de overeenkomst van Lingga- djati, aldus verklaarde hij verder. Generaal Soedirman heeft gisteravond zijn manschappen order gegeven naar hun posten terug te keren en de bevelen van hun commandanten te gehoorzamen. Hij deed verder een beroep op het publiek om morele en materiele steun te verlenen aan de Indonesische delegatie bij haar onder handelingen met de Nederlanders en waarschuwde, dat het land nog steeds in gevaar was. Morgen komt de Sloterdijk aan Het m.s. „Sloterdijk" met 889 repatri- erenden aan boord wordt Woensdagochtend 28 Mei om acht uur te Hoek van Holland verwacht. Het zal het honderdste repa triëringsschip uit Indië zijn. De ontsche ping zal om 1 uur in de namiddag tc Rot terdam beginnen. In een tc Batavia verschenen officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de Nederlands-Indische rcgecring en de regering van de Indonesische republiek een gemeenschappelijk verzoek aan de Australische regering hebben gericht om liaar invloed aan te wenden ten einde de boycott op Nederlandse sche pen onmiddellijk op te heffen. Het communiqué voegt hieraan toe: „Dit gemeenschappelijk verzoek vestigt de aan dacht op het feit, dat de onmiddellijke op heffing van do boycott in het belang is van de gehele Indonesische bevolking, omdat de in Australische havens opgeslagen Ne derlandse goederen ook gebruikt zullen worden ten behoeve van de republiek. Be treffende het republikeinse aandeel in deze goederen zal nader onderhandeld worden. Er bestaat alle hoop, dat dit verzoek door de Australische regering zal ingewilligd worden." Het betreft hier een aantal goe deren ter waarde van 40.000.000 gulden. Als een bewijs van erkentelijkheid voor hetgeen Engeland voor Nederland geduren de en na de oorlog heeft gedaan, heeft Nederland de door de Duitse bommen zwaar beschadigde stad Coventry SOOO bloeiende heesters en planten aangeboden bestemd voor plantsoenen en parken der stad. Baron Bcntinck vertegenwoordigde de Nederlandse ambassadeur en plantte de eerste boom tn Broadgacc, het zwaar geha vende centrum van Coventry. Volkomen onverwacht" Uit New York wordt gemeld, dat het leger van Nicaragua zich aan het hoofd van de regering heel t gesteld. Het consulaat van Nicaragua te New York heeft te kennen gegeven, dat deze omwenteling volkomen onverwacht moet heten. Door de actie van het leger is een eind gekomen aan het presidentschap van Leo nardo Aguello, die op 3 Februari gekozen is. Hij aanvaardde zijn ambt op 1 Mei als opvolger van generaal Anastasio Somoza, die tien jaar staatshoofd was geweest. Vol gens de nieuwe grondwet van 1939 blijft een president zes jaar aan. Het ministerie van Buitenlandse Zaken der V.S. heeft officieel mededeling ont vangen van het feit, dat de voorganger van dr. Aguello, generaal Somoza, Managua heeft bezet en zijn strijdkrachten om het paleis van de president gegroepeerd heeft. STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te Dc- Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Vrij heldere nacht met weinig wind en plaatselijk vorming van mistbanken, welke morgenochtend snel oplossen Morgen overdag opnieuw sterke stij ging van temperatuur, echter geleide lijk weer toenemende bewolking met later vorming van enkele verspreide buien met kans op onweer. Meest matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. 28 Mcï: Zon op 4 31 uur, onder 20.44 uur Maan op 13.26 uur. onder 2.32 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1