Eenweekzorgelozezomervacantie voor kleine oorlogsslachtoffers Vernieuwing nodig van asphaltwegen DINSDAG 27 MEI 1947 Beroep op kinderloze echtparendit jaar 150.000 nodig Kinderen van oorlogsslachtoffers behoren in deze na-oorlogse tijd tot een van de meest misdeelde bevolkingsgroepen, vooral wanneer zij, zoals zovaak het geval is, ge heel of gedeeltelijk wees zijn. Tegelijk met prinses Marijke zag de stichting „Het vierde prinsenkind" het levenslicht, een organisatie die zich het lot van de kleine oorlogsslachtoffers heeft aangetrokken. Zij beoogt de levensomstan digheden van de kinderen, wier vader of kostwinner omkwam of invalide werd door de oorlogsomstandigheden, te verbeteren en heeft daartoe een actie „Klaver Vier' voorbereid, waarachter zich een anoniem maar uiterst werkzaam comité verbergt. De regering kan, hoe graag zij ook zou willen, deze kinderen niet financieel ver goeden, wat zij door het verlies van hun ouders of verzorgers leden, maar toch wil zij niet achterblijven, waar geholpen moet worden. Vijf prachtige vacantie-oorden in Limburg, Gelderland en Drenthe kwamen door overheidsinitiatief vrij, maar om deze te bevolken, zal per kind ongeveer 25. per week gemoeid zijn. Wanneer men nu bedenkt, dat er ongeveer 6000 kinderen tussen de 9 en 14 jaar in de kampen een week' onbezorgde vacantie moeten genieten, is het duidelijk dat een bedrag van ander halve ton nodig is, om dit ideaal voor deze zomer te verwezenlijken. De „Klaver Vier"-actie bij het geven van de naam werd gedacht aan het viertal prinsesjes, dat ons Oranjehuis rijk is probeert thans een zo groot mogelijke kring te bewerken en zij liet allereerst het oog vallen op de kinderloze echtparen van Nederland, die misschien een „vacantie- kind" voor hun rekening zouden willen nemen. Ook steun van andere kanten is natuur lijk van harte welkom. Er is reeds veel geld binnengekomen: bedragen voor tien en zelfs twintig kinderen konden door plaatselijke Muziek „De schat in de helcsengrot" Veel nieuws of rigineels biedt de han deling der Kinderoperette „De Schat in de Heksengrot", die Zondagnamiddag in de Stadsschouwburg opgevoerd werd, niet. Evenals in de meeste van dergelijke werkjes waren er beurtelings vorstelijke personen met hun hofhouding, elfen, ka bouters en heksen op het toneel, en was de eerste categorie schitterend, de tweede weinig, de derde snoezig, en de vierde griezelig uitgedost. Maar omdat Ely Huy- boom de regie had en mevr. van Tricht de dansen had ingestudeerd kregen we aar dige tafereeltjes te zien en ontbrak het niet aan goede samenwerking, élégance en levendigheid. Daartoe droeg de door Jac. Zwaan gecomponeerde muziek ook veel bij, die alleraardigste momenten be vatte. Vooral de enigszins in Franse trant geschreven balletmuziek muntte door bevalligheid en melodiek uit: de Menuet in het 2de, de Gavottte in het 5de bedrijf mogen afzonderlijk eervol vermeld wor den. Doch die muziek zou heel wat van haar effect gemist hebben, als de vrij moeilijke klavierpartij niet zo goed ge speeld was als dit nu door Mevr. M. Wes- terveldLucas geschiedde. Ely Huyboom had ook de muzikale lei ding in handen en zorgde voor goede aan eensluiting van zang en dans met de be geleiding. Na de goede afloop der historie, die alle factoren van heksen, bliksem en blikken toneeldonder had getrotseerd werden de lieer Huyboom en de dames v. Tricht en Westerveld met bloemen gehul digd. K. DE JONG. N.Y. Albert Heijn bestaat zestig jaar Op Tweede Pinksterdag is het 60-jarig bestaan van Albert Heijn herdacht in een feestelijke bijeenkomst te Amsterdam, welke "werd bijgewoond door de 250 fi liaalhouders met hun echtgenoten. Ter gelegenheid van dit jubileum is aan de heer G. Heijn, als oudste der beide di recteuren, de onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau verleend. Tevens werd een der oudste filiaalhouders de heer G. P. Dujardin te Heemstede be giftigd met de ere-medaillle in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau- De directie schonk het personeel een gratificatie en de Stichting 19401945 f 20.000.—. Het personeel bood de beide directeuren de heren G. en J. Heijn, zoons van de stichter van het bedrijf, hun door Jan Sluyters vervaardigd portret aan. Uitbreiding der Noorder Begraafplaats Op het gedeelte der Noorderbegraaf plaats te Haarlem, dat thans aangelegd is, kan nog zes jaar begraven worden. Daar nieuw terrein tijdig opgehoogd en beplant moet worden, vragen B, en W. thans een crediet van 228.700 voor uitbreiding. DE DISTRIBUTIE WOENSDAG 28 MEI. Haarlem. Nieuwe bonkaarten afhalen: Pa t.m. Pot. Nieuwe schoenenbonnen: V t.m. Z. Heemstede. Extra kaarten jonge en a.s. moeders: Let ter R. Nieuwe bonkaarten V-Viz (9-12.30), Vl-Voz (14-16 uur). TaxiBei 1 3 o O O DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem Stadsschouwburg: „Als ik wilde", 8 uur Spaarne: „Kouwe drukte", toeg. alle leeft.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het spook van de opera", toeg. bov. 14 j., 2.30 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Boemelstuden ten", toeg. bov. 14 j., 2.30, 7,00 en 9.15 uur. Luxor: „Zoals de ouden zongen", 2.30. 7.00 en 9.15 uur. City: „Mijn vriendin Flicka", toeg. alle leeft. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geeft ons het recht om te leven", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 28 MEI Stadsschouwburg „Auprès de ma blonde" 8 uur. Gem. Concertgebouw Concert H.O.V. (Beethovencyclus) 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en. avondvoorstellingen. actie worden bijeengebracht. Maar 150.000 is een groot bedrag en dushet giro nummer vermelden kan geen kwaad. Stor tingen worden gaarne in ontvangst geno men op gironummer 477800 en ook de U.V. V. stelt zich beschikbaar voor de inzame ling. Het ligt verder in de opzet, de kinde ren niet alleen in 1947 een prettige week te bezorgen, maar ook de volgende jaren zou het Nederlandse volk op deze wijze zijn getroffen jeugd iets van het grote leed, dat hun overviel, kunnen vergoeden. Schermen Nederlandse scliermsters naar Lissabon De Nederlandse schermsters. mevr. Ever wijn Lange—Paoli (Haarlem), mej. A. Se- crève (Den Haag), en mej. R. Munnik (Rot terdam) zijn naar Lissabon vertrokken, waar zij deel zullen nemen aan de Wereld kampioenschappen schermen, gehouden ter gelegenheid van de festiviteiten der stad Lissabon in verband met de herdenkings feesten van de verovering der stad op de Moren in de VlIIe eeuw. Zoals men zich zal herinneren werd in het kader van dit feestseizoen de auto-rally naar Portugal verreden, waaraan ook enkele Nederlan ders deelnamen. Thans zullen er schermwedstrijden ge organiseerd worden van 29 Mei tot 10 Juni, de deelnemers zijn ondergebracht in Esto- ril, de bekende badplaats, vijf-en-twintig kilometer van Lissabon verwijderd. Cricket Rood en Wit wint de cricket-derby De Haarlemse cricket-derby Haarlem—Rood en Wit Is door Rood en Wit gewonnen met 93 runs en twee wickets op de eerste innings. Rood en Wit maakte 157 voor acht, waarvan J. J. de la Mar 25, A. van der Togt 24. P. J. van Katwijk 24. P. C. Hagenaar 38. A. Thesen Ender 21. De bowlingcijfers van Haarlem waren: Harm- sen 2 voor 46, P. Peschar 3 voor 61. B. Kleefstra 2 voor 16, H. Boeree 1 voor 8, Wessel 0 voor 4. J. Fortgens 0 voor 11. Haarlem scoorde 64 runs, waarvan P. Kruyt 13, H. Boeree 15 en J. Voogt 14. De Rood en Wit bowlingcijfers waren: P. Hagenaar 7 voor 34. D. Bijleveld 1 voor 8, Hein Winter 1 voor 7. J. Kruyt 1 voor 4. Haarlem 2A.C.C. 2 De wedstrijd Haarlem 2—A-CC 2 is gewonnen door ACC 2 met 11 runs en 3 wickets. Haarlem 2 scoorde 94 runs en ACC 2 105 runs voor 7 wickets. Cricket in Engeland De Zuid-Afrikanen Na een vrij zwak begin komen de Zuid-Afrika nen beter op dreef. In een match tegen Oxford University, die een draw werd, beantwoordden zij een totaal van 303 voor 9 gesloten (Keighley 103) van Oxford met 510 voor 6 gesloten (Viljoen 110 not out, Nourse 101, Mitchell 72). Regen be lette een beslissing: in hun tweede Innings brach ten de Oxonians het slechts tot 19 voor 2 wickets. Het county-kampioenschap Na drie weken cricket zijn van de zeventien counties er nog maar twee ongeslagen: Essex en Lancashire, die resp. nog maar 2 en 1 maal ge speeld hebben. Middlesex heeft de leiding met 40 punten in 4 wedstrijden, gevolgd door Sussex en Gloucestershire met 23 in 3 en 24 in 3. Gla morgan en Notts, belde nog zonder enig succes, staan onderaan. Zeilen Honderd mijlrace op IJselmeer De Nederlandse vereniging van Kustzeilers heeft tijdens de Pinksterdagen op het IJsel meer een 100-mijlrace georganiseerd. Twintig jachten, verdeeld over vier klassen, startten Zaterdag respectievelijk om 17 en 20 uur des avonds en zeilden hun eerste race in dit sei zoen over een afstand van 100 zeemijlen. De deelnemers bereikten de finish tussen Zondag avond om half negen en Maandagmorgen. De belangrijkste uitslagen lulden: grote krul- serklasse (met bijzellen) 1. Doki. stuurman J. M. Heinen. 16 uur 4 min. 7 sec.; 2. Maria Hendrika. stuurman Th. van Waveren 17 uur 21 min. 35 seconden. De „Pijlstaart" werd nurn-men één in de grote kruiserklasse zonder bijzeilen met een tijd van 19 uur 26 min.; in de kleine kruiserklasse (met bij-zeilen) ging „Kortjakje" met de eerste prijs strijken en „Log-op IV" kwam in deze zelfde klasse (zonder bijzellen) als eerste door de finish. Noordzee-race 1947 De uitslag van de Noordzeerace 1947, een han dicap race, waaraan zes Nederlandse en 25 En gelse jaohte deelnemen. Is als volgt: Klasse 1 grootste klasse voor Jachten tot 70 voet rating): 1. „Benbow"; 2. „Eestra"; 3. „Carmela". In de klasse 2 (middenklasse voor Jachten tot onder 38 voet rating) kwamen de Nederlanders „Corabia 2" van Mr. J. Kars, de „Kortenaer" van J. van Eesteren en de „Zeearend" van C. Bruynzeel als de nummers 3, 4 en 5 aan. In klasse 3 (voor jachten tot onder 27.5 voet) arriveerde „Thalassla" van Dr. C. Vroon als tweede. De Nederlandse jachten waren Dinsdagavond gestart in deze race over ongeveer 75 mijl van Hoek van Holland naar het vuurschip de „Gal loper", waarna de haven van Harwich werd binnengelopen. Hier sloten 25 Engelse Jachten zich aan. voor het tweede gedeelte van de wed strijd, welke zich over een veel langere route, ongeveer 200 mijl, uitstrekte en wel van Harwich via de vuurschepen Smith's Knoll, Galloper en Goeree naar de finish die ruim 2 mijl buiten de mond van de Nieuwe Waterweg gelegen was en door een mattneboot gemarkeerd werd. De wedstrij-d werd gezeild onder auspiciën van de Engelse Royal Ocean Racing Club. Wandelsport Avondvierdaagse in Hillegom De wandelafdeling van de R.K. S.V. „Con cordia" organiseert thans ook te Hillegom een avondvierdaagse die, gezien het grote succes van de Bloembollenmars zeker een even groot succes belooft te worden. Als wandeldagen zijn vastgesteld 18, 19, 20 en 21 Juni en de start heeft steeds plaats op het Concordia-terrein. De eerste drie avon den wordt er telkens 15 km gelopen, de laatste dag Zaterdag 20 km. Na af loop van de laatste tour zal meteen de prijs uitreiking plaats vinden. A. van der Togt (Rood en Wit) aan bat tijdens de match Haarlem-Rood en Wit waarmee het cricket-seizoen in Haarlem en omstreken geopend werd. Wielrennen Haarlem slaat goed figuur in de ronde van Zaandam De elfde maal organiseerde de Zaandam- se wielerclub D.T.S. op tweede Pinksterdag de ronde van Zaandam, waarvoor ama teurs en nieuwelingen respectievelijk over 100 en 50 km startten. De uitslagen luiden: Amateurs: 1. Van Beek. Oostzaan. 2 uur 59 min. 8 sec.: 2. Voorting. Haarlem; 3. Kettenis. Haarlem. Op de zevende plaats kwam Drost, Haarlem; en Henneman uit Beverwijk eindigde als negende. Nieuwelingen: 1. Schotman. Amsterdam, 2 uur 22 min. 27.4 sec.; 2. Snijders, Half- Grote wedstrijden in het Olympisch Stadion. De uitslagen van de wielerwedstrijden in het Olympisch Statdion te Amsterdam, die op Eerste Pinksterdag gehouden werden, luidden: Wedstrijd met motorga ngmakng voor beroepsrijders van drie ritten van ieder 25 km: Totaalklassement: 1. Diggelmann, 6 p.; 2. Clautier, 7 p.: 3. Bakker, 8 p.; 4. Pronk, 10 p.; 5. Van der Voort, 14 p.; 6. Van Am sterdam, 18 p. Tijdrace over 500 m met staande start: 1. Van Vliet. 1 min. 4.2 sec. 2. Derksen, 1 min. 5.7 sec. Sprintmatch professionals over 550 m: 1. Van Vliet, 12.4 sec. 2. Derksen. Sprintwedstrijd voor amateurs: 1. Bijster, 2. Hijzelendoorn. Ploegachtervolging voor amateurs over 4 km: 1. H. Krever. W. Post. G. Voorting en P. Peters in 5 min. 15.2 sec. Klassementwedstrijd voor amateurs over 10 km (4 klassementen): 1. G. Peters, 11 p. tijd 13 min. 18.8 sec. Excelsior. De Haarlemse race-club „Excelsior'' hield twee wedstrijden, respectievelijk over 60 en 40 km. De uitslagen luiden als volgt: 60 km: 1. J. v. Eijkeren 21 p. 2. J. van Maris 18 p. 3. J. Rijneveld. 17 p. 4. K. Neeft 8 p. 5. B. Schell. 3 p. 6. Taverne 2 p 7 J. Westbroek 1 p. 4 km: 1. J. v. Eijkeren, 2. J. Rjjneveld, 3. B. Schell, 4. J. Scherpenzeel, 5. J. West broek. 6. W. Fennis. Voetbal Kennemers in veiligheid In een uiterst spannende strijd is het Kennemers gelukt in het laatste half uur van de wedstrijd de zege nog uit het vuur te slepen. Door beide partijen is hard ge werkt. waarbij RCH technisch veel beter spel vertoonde, doch Hanse was met zijn schot deze middag niet gelukkig. Na een kwartier spelens namen de Wij kers met een fraai schot de leiding. RCH bleef in de meerderheid en wist spoedig gelijk te maken (11). Het was Hanse die kort na de hervatting eindelijk succes boekte en met een hard schot de stand op 21 voor RCH bracht. De Kennemers doordrongen van het gevaar dat een nederlaag kon brengen, speelden nu met de moed der wanhoop en al was het spel allerminst fraai, wisten zij toch de RCH-defensie te passeren en brachten de stand op gelijke voet. Toen zij dan 10 mi nuten voor het einde uit een der weinige uitvallen nogmaals kans zagen om v. d. Vliet onhoudbaar te passeren, hielden zij met man en macht stand en wonnen ten slotte zij het geflatteerd met 32, waar mede zij tevens het dreigend degradatie gevaar afgewend hebben. T.Y.B.B.'s promotie-wedstrijden Het programma der promotie-degrada tiecompetitie waaraan TYBB deelneemt, is voorlopig als volgt vastgesteld: 8 Juni: ONAHercules; De Hollandiaan of De MusschenTYBB. 15 Juni: TYBBONA: HerculesDe Hollandiaan of De Musschen. 22 Juni: De Hollandiaan of De Musschen —ONA; Hercules—TYBB. De Hollandiaan en De Musschen spelen Zondag 1 Juni a.s. een beslissingswedstrijd. Zoals reeds het vermoeden was, speelt TYBB zijn promotie-wedstrijden op hst EDO-terrein. Sport in het kort ONWEER ALS SPELBREKER. Tweehon derd Jongelui dongen Tweede Pinksterdag op de Crailose heide bij Hilversum met hun model vliegtuigen naar een plaatsje In de Nederlandse ploeg, die In Zwitserland en Engeland aan Inter nationale wedstrijden zal deelnemen. Een onweer maakte echter een te vroeg einde aan het feest, zodat een speciale commissie nog nader uit spraak zal doen. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot. De langdurige vorst en grote sneeuwval in de afgelopen winter heeft het asphalt. dek ernstig beschadigd. Na de dooi zijn dc grootste gaten voorlopig hersteld. Verschil lende asphaltdekken zijn 20 jaar oud, aan herstel is in de oorlogsjaren niet veel ge daan. Daaruit volgt, dat thans vernieuwing noodzakelijk is. In een groot gedeelte van de onderhavige straten zijn tramsporen aanwezig. In ver band daarmede komt zo schrijven B. en W. aan de raad de vraag naar voren, of het voor de nieuwe wegdekken thans te in vesteren kapitaal wel verantwoord is, in dien b.v. na een periode van 5 jaren de tramlijnen zouden worden vervangen door buslijnen. Voor de beantwoording van deze vraag dienen tegenover elkaar gesteld te worden de kosten van het vernieuwen en die van het constant repareren. Hierbij zij opgemerkt, dat het repareren van kleine stukken asfaltdekken ongeveer tweemaal zo duur is als groot werk, zodat eenzelfde bedrag zal zijn uitgegeven wanneer slechts 50 procent van het oppervlak zal zijn gere pareerd. Verwacht wordt, dat binnen 5 ja ren ongeveer het gehele oppervlak gerepa reerd zal zijn, voorzover betreft de Kruis weg, de Kruisstraat, de Barteliorisstraat. de Gierstraat, de Grote Houtstraat, het Plein en het gedeelte Kennemerplein. Zelfs bij 50 procent misschatting is het constant repareren duurder dan het totaal vernieu wen. Op vorenbedoelde vraag moet dus een bevestigend antwoord volgen. De N.V. Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maat schappij zal echter enkele werkzaamheden voor haar rekening moeten uitvoeren In het algemeen is gedacht als dek. een laag van 5 cm asfaltbeton met een laaf steenslagpercentage. Een dergelijke con structie is reeds eerder aangebracht op een gedeelte van de Wagenweg: dit dek houdt zich uitstekend. Bepaalde gedeelten echter, zoals b.v. het Kennemerplein, het wegge deelte bij de Amsterdamse Poort, vragen een verzwaring van de fundering met 5 cm steenslag. Eenzelfde constructie is gedacht voor de Zijlweg en de Zijlsingel. De aan de uitvoering van bedoelde wer ken verbonden kosten zijn geraamd op 240.600,—. Tien jaar gevangenisstraf voor Haarlemse vrouw Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaïik tegen de 50-jarige Haarlemse vrouw A. M. du P., die in 1943 in de Kamerlingh Onnesstraat te Haarlem een vijftal bij haar ondergedoken Joden aan de Sicher- heitspolizei te Amsterdam heeft overge leverd. Een der Joden wist te ontsnappen en waarschuwde de illegaliteit, die een bomaanslag in de woning van de vrouw pleegde, waarbij haar echtgenoot om het leven kwam, De vrouw werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien jaar en ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. Politieagent heelde sigaretten De Haarlemse arrondissementsrechtbank veroordeelde de politieagent M. van den D„ wiens collega G. v. E. in April van de gelegenheid gebruik maakte om uit een geparkeerde doktersauto in de Grote Houtstraat sigaretten te ontvreemden en de buit daarna met verdachte v. d. D. deel de, conform de eis tot 1 maand gevange nisstraf wegens heling. Zaterdagmorgen liep de 74-jarige J. V. uit Haarlem langs de Dreef in de rich ting van het Houtplein. Vermoedelijk is hij in gedachten verzonken geweest, zodat hij de tram niet opmerkte, die hem greep en tegen de grond slingerde. Met ernstige verwondingen werd de oude man naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij kort daarop overleed. Kind op hel nippertje gered Een 2-jarig jongetje raakte Zondagmid dag in de Delft te Haarlem. Hoewel het kind al onder de oppervlakte verdwenen was, wist de 22-jarige Th. B. de kleine door direct te duiken, te redden. De om standigheid, dat de Delft op de plaats van het ongeluk zeer diep is, maakte het de resolute redder niet gemakkelijker. Huldiging jhr. dr. 1 C. Mollerus Vooruitlopend op de officiële feestdag ls Jhr. Dr. J C. Mollerus. die 25 Jaar secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem ls, J.l. Zaterdag reeds door het per soneel gehuldigd. De Jubilaris bood het perso neel In de grote zaal van de Kamer een maai tijd aan. waarna het personeel zorgde voor een cabaretprogramma. Men was bijeen van 's mid dags 5.30 uur tot 's morgens 5.30 uur. Aan de Jubilaris werd een antiek Perzisch kussen aan geboden, mevrouw Mollerus werd gehuldigd met bloemen en het zoontje werd verrast met een tram als speelgoed. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 24 Mei 1947. Gehuwd: 24 Mei: A. L. Braad en P. Zand- stra. J. H. Klijn en G. Dame. Bevallen van een zoon: 21 Mei: A. Poort Schüttc. 23 Mei: T. G. M. v. Doorn—v. d. Wij den, W. Meijer—Geurts, M. S Renzenbrink— Bouwman, C. SikkemaSchutterop, 24 Mei: H. C. OttoEijlers. Bevallen van een dochter: 22 Mei: O M. KossmannOngena, 23 Mei: L. Bauwens v. Rhee, A. Katerberg—Zwiers, 24 Mei: M J. TimmermanPastor. Overleden: 22 Mei: G J. B. M. v. Bakel, 3 j., GasthuisvesL G. H. A Aartsende Ja ger, 68 j.. Spaansevaartstr. F. L. Lint, 7 d Spaansevaartstraat. 23 Mei: S. A. Kuipers v. Weeren, 59 j.. Raaks C. M. v d. Akker v. Leeuwen. 77 j.. Rijnstraat. T. R. A M. Wiegman, 48 j., M. v. Heemskerkstraat. SCHEEPVAART Kon. Holl. Lloyd. Britsum (thuisreis) 23 Mei te Montevideo: Sallana (thuisreis) 23 Mei van Montevideo. Oceaan. Neleus 24 Mei van Amsterdam naar Batavia. K. P. M. Ophir 24 Mei van IJmuiden naar Batavia; Nieuw Holland 23 Mei van Batavia naar Amsterdam. Iloll. Afr. Lijn. Triland 24 Mei van East Londen naar Durban; Stad Maastricht 23 Mei te Kaapstad. K. N. S. M. Titus 22 Mei te Parama ribo: Douro 22 Mei te Paramaribo; Wond- sum 23 Mei te Paramaribo; Socrates 23 Mei te Callao; Arnhem 24 Mei Lizard gepass.; Marleen 24 Mei te Amsterdam: Marinier 24 Mei te Amsterdam; Ariadne 23 Mei van Ceuta naar Tunis; Roelf 23 Mei van Oporto naar Lissabon; Deo Duce 23 Mei van Ko penhagen naar Amsterdam; Vulcanus 23 Mei van Gibraltar naar Rotterdam; Vinga 23 Mei te Cagliari; Hast 5 24 Mei te Am sterdam; Ardennes 22 Mei Ouessant gepass. Hercules 23 Mei van Tel Aviv naar Haifa; Ary Scheffer 24 Mei te Antwerpen; Stal 23 Mei te Alexandrië. Nederland. Maetsuyker 21 Mei Mala- diven gepass.; Oranje 24 Mei van IJmuiden naar Batavia. De gemeentelijke onderwijs-inspecteur Haarlems raadsbesluit nog niet goedgekeurd Ongeveer een jaar geleden heeft de raad van Haarlem, op voorstel van B. en W., be sloten over te gaan tot aanstelling van een gemeentelijke inspecteur voor het Onder wijs. Omdat aan dit besluit nog steeds geen uitvoering gegeven is, hebben wij onder zocht hoe het in deze staat. Daarbij bleek, dat het raadsbesluit nog niet is goedgekeurd omdat daartegen van de zijde van het rijk bezwaar bestaat in verband met de finan ciële noodlijdendheid van Haarlem. Int'^- sen is het overleg tussen den Haag en Haarlem nog niet geëindigd. Haarlemse jongen gewond door een explosie De 17-jarige C. v. d. B., wonende in Haarlem beging een kleine onvoorzichtig heid, toen hij zich op Pinkster-Zondag bij het parkeerterrein aan de Strandweg te IJmuiden met een kameraad op een ver boden zijweg begaf. Zijn tweede onvoor zichtigheid beging hij door iets op te rapen, v. d. B.'s kameraad, die een eindje voor hem uitliep, hoorde een lichte ontploffing en zag, dat zijn vriend in het gelaat ge wond was. Vermoedelijk was de explosie veroorzaakt door een signaalpatroon of iet- dergelijks. De jongen werd in de ziekenboeg van de marine verbonden en daarna naar het Antonius Ziekenhuis gebracht. Aange zien men hier voor het behoud van een zij ner ogen vreesde, werd hy ter observatie naar de Maria-Stichting te Haarlem over gebracht. De wonden waren overigens niet van ernstige aard. Verlenging Pinkstervacantie te Haarlem Voor het welslagen van de volkstelling is het nodig, dat een aantal leerkrachten als tellers wordt ingeschakeld. In verband hier mede is te Haarlem de Pinkstervacantie aan de gemeentelijke lagere scholen voor voort gezet gewoon l.o., gewoon l.o. en buiten gewoon l.o. verlengd tot en met 4 Juni, met uitzondering evenwel voor die klassen, waarvan de leerkrachten zijn vrijgesteld van het verrichten van werkzaamheden voor genoemde vokstelling. Deze klassen zullen dus volgens leerplan de lessen her vatten op 28 Mei (voor het buitengewoon 1.0. op 29 Mei). „Verplaatste personen" ii bedrijf of huishouding Naar wy vernemen heeft de Nederlandse regering het plan opgevat, haar steentje by te dragen aan de oplossing van het Euro pese probleem van de zogenaamde „ver plaatste personen". Er is namelijk een onderzoek door de verschillende arbeids- bureaux ingesteld naar de mogelijkheden om een aantal zowel mannelijke als vrou welijke verplaatste personen in de Neder landse samenleving op te nemen, zodat niet alleen het vraagstuk van de „displaced per sons" maar ook het tekort aan arbeids krachten een weinig verholpen zou kunnen worden. Het merendeel van deze verplaatste per sonen heeft sinds het einde van de oorlog in speciale Duitse kampen een plaats ge vonden. Hei Haarlems Gewestelijk Arbeidsbureau deelde ons over deze kwestie mede, dat 50 meisjes uit de Baltische landen als werk neemsters over enige Amsterdamse :.ieken- huizen verdeeld zullen worden en zodra een tweede groep meisjes beschikbaar komt, krijgen ook de Haarlemse inrich tingen een beurt. Voorts worden in de bollenstreek voor bereidende maatregelen getroffen, om vrouwen en mannen uit Polen, Rusland, Joegoslavië en andere landen, die niet naar hun vaderland wensen terug te keren, hier in bedrijf of huishouding onder te brengen. Een zorgvuldige morele selectie waarbij de geestelijkheid wordt ingeschakeld, zal wor den toegepast en wanneer de betrokken werkkrachten in 5 jaar voldoende geaccli matiseerd zijn, kunnen zij het Nederland schap verkrijgen. In Hillegom en ook elders heeft reeds een lijst gecirculeerd, waarop de „dienst- bodeloze" huisvrouwen hun verlangens over Godsdienst e.d. van de buitenlandse hulp kenbaar kunnen maken. Kindertwist leidde tot doodslag In Oosterbeek kregen de zwagers B. en H. twist over him kinderen, die gekibbeld hadden. De ruzie ontaardde in een vecht partij, waarbij B. een broodmes greep en da armee zijn zwager te lijf gmg. H. werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarna overleed. H. was 34 jaar en laat een vrouw en drie kinderen achter. De politie heeft de 37-jarige dader gearresteerd. Brits vlootbezoek aan Amsterdam en Rotterdam Het ligt in de bedoeling, dat de Britse lichte kruiser Sirius (5450 ton) van 11 tot 16 Juni een bezoek zal brengen aan Am sterdam. Gedurende dezelfde periode zullen de Britse torpedojagers „Myngs" en „Dun kirk", beide 2325 ton, Rotterdam bezoeken. Extra uitkering pensioenen militaire De mobilisatie-slachtoffers 19141918 en enkele kleinere groepen, zoals de gepas- porteerde militairen en niet-pensioenge rechtigde weduwen van militairen, die voor 1909 de dienst hebben verlaten, krij gen uitkeringen krachtens wettelijke be palingen. Thans Ls een Koninklijk Besluit verschenen, dat bepaalt, dat over deze uit keringen een extra toelage van 25 pCt. wordt verstrekt over 1946. UITSPRAAK BIJZONDER GERECHTSHOF De 54-jarige Haarlemse monteur H. A. H„ die er van verdacht wordt In 1945 een Illegale drukkerij in onze stad te hebben verraden, werd door het Bijzonder Hof ln Amsterdam tot 7 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De els luidde 5 Jaar. Biljarten Haarlems kampioenschap driebanden Van 30 ."Mei tot 8 Juni wordt in Brink- mann het biljartkampioenschap 3 banden van het distriet Haarlem verspeeld. De wedstrijden worden georganiseerd door de Haarlemse Biljartvereniging T.O.P. Deel nemers aan het kampioenschap zij": J. Groenendijk, L. de Zwart, M. R. v. d. Water, J. A. Kobus, J. v. d. Linden. E. II. Nottrot, H. P Lamers, L. Timmer, IL v. d. Broek. BINNENLAND Enkele duizenden drankbestrijders waren op de Tweede Pinksterdag naar Anna's heeve te Hilversum gekomen, om de slultlngsdemor.stratle bij te wonen van de ..Blauwe week" 1947. Zang koren uit Alkmaar. Amsterdam, Beverwijk en Zaandam luisterden de meeting op. er werden toespraken gehouden en het ABC-toneel uit Utrecht voerde een toepasselijk spel „Krells Louwen" op. Door blikseminslag is een grote landbouw- schuur in Hees bij Nijmegen afgebrand. Een paard kwam om het leven. Daar de voorraad rUst zeer gering ls. zal in de loop van de volgende maand de distributie van rijst voor scheepsprovlandering en Oosterse restaurants en Oosterlingen worden stopgezet. Uit een fabriek te Tilburg, waar 's nachts door gewezen SS-mannen gewerkt wordt, is de SS-er J, H. uit Leeuwarden ontvlucht. Sinds enkele dagen hebben er weer zware ontploffingen plaats ln het bezette Duitse gebied langs de Limburgse grens. Ditmaal moest spe ciaal de gemeente Belfeld het ontgelden, waar grote schade werd aangericht aan woningen, die nauwelijks hersteld waren van de geleden oor logsschade. De burgemeester van Belfeld heeft de Engelse ambassadeur te 's Gravenhage ver zocht maatregelen tegen een herhaling te be vorderen In een kelder van een onbewoond huls aan de Caslmlrlaan in Den Haag ls het Ujk gevonden van een onbekende Duitse militair in uniform, die destijds vermoedelijk zelfmoord gepleegd heeft. Een schotwond werd ln de schedel aange troffen. Een verroest pistool lag naast het lijk. De K.L.M. vliegt thans tweemaal per week naar Rlo de Janetro—Montevideo. Met deze vluchten za! alle luchtpost, bestemd voor Argen tinië. Bolivië, Brazilië. Chili. Paraguay en Uruguay worden verzonden. Vertrek van Am sterdam op Dinsdag en Zaterdag. De ministers Gielen en Neher hebben wegens de tijdsomstandigheden geen goedkeuring ge hecht aan de plannen tot modernisering van het Rijksmeuseum in de hoofdstad. Slechts enkele noodzakelijke werkzaamheden zullen worden uitgevoerd Op Schiphol ls men er ln geslaagd binnen zeer korte tijd een paviljoen te bouwen, waar door de accomodatle voor bezoekers van het vliegveld aanmerkelijk ls verbeterd, op Eerste Pinksterdag ls het paviljoen voor het publiek geopend. He: kan 200 peronen herbergen. Op het terras kunnen ruim 600 mensen een plaats vin den. Het paviljoen ls gelegen aan de rand van het platform, zodat dc bezoekers het gehele vliegveld met zijn bedrijvigheid kunnen overzien. Aanvankelijk werd verwacht, dat de grote verkeersbrug over de IJssel bij Zwolle nog deze maand gereed zou komen. Door de langdurige vorstperiode ls er stagnatie ln de werkzaamhe den gekomen, waardoor de brug niet eerder dan In October opengesteld zal worden. Een 22-Jarlge kantoorjuffrouw ln dienst bij een grossier te Zwolle heeft kans gezien 30.000 textielpunten te verduisteren. De bonnen wer den opgekocht door de 25-Jnrige Zwollenaar J. K., die ze in de zwarte handel bracht. Er werd echter niet op gelet, dat de bonnen een stempel van de firma droegen. Zo kon het gebeuren, dat def Irma zwarte bonnen aangeboden kreeg, waarop het eigen firmastempel stond Hierdoor kwam de zaak aan het rollen. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem zullen offlciëel op het Stadhuis ontvangen de deelnemers aan het door de Spoorweg Onthouders Vereniging te houden congres- op Donderdagmorgen om elf uur en de deelnemers aan de laarvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereni ging op Zaterdag 7 Juni om half twaalf. In de vergadering van leden van de Ralf- felsenbank. aldellng Bennebroek en omgeving dee.de de voorzitter, de heer J. A. Vernooy mede. dat de bank zich ln een grote bloei mag verheugen. Het aantal leden bedraagt 39 doch spreker hoopt dat het volgend Jaar het aantal 100 zal bedragen. Uit het financieel overzicht van de kassier, de heer J. v. d Eist bleek, dat de omzet ln 1946 f 2.075.353 bedroeg. De netto winst was f 1304 De spaargelden die bij de aanvang van het boekjaar ruim 1 mllltoen gul den bedroegen, daalden tot het bedrag van f 648.106. De heer J. A. Vernooy die tn Maart 1.1. 25-jaar voorzitter was. ontving een geschenk. OnderwUsbcnoemlngen te Haarlem. B en W. hebben de volgende voordrachten aan de raad gezonden. Voor onderwijzeres aan de school aan de Friese Varkenmarkt: le vaca ture: .1. mej. P. Folkers te Alkmaar; 2. mej. W. de Vries te Assen. 2e vacature: 1. mej. W. de vries te Assen; 2. mej. P. Folkers te Alk- De Haarlemse raad vergadert morgen, Woensdagmiddag. De agenda vermeldt 31 punten. In Hillegom wordt door de Hlllegomse winkeliers een Jaarbeurs ln het klein gehou den. De opening ls Zaterdag 31 Mei ln „Flora". „Soli Deo Gloria" te Bennebroek, direc teur S. P Visser, behaalde op het concours te Lelden ln de afdeling uitnemendheid een eerste prijs. Een 40-Jarlge schilder uit Haarlem zocht na een stevige borrel ln de nacht van Zaterdag op Zondag de koelte van het Noorder Buiten Spaarne op. met het gevolg, dat hij van de weg in het water raakte. Voorbijgangers hesen nem op het droge, waar kunstmatige ademha ling toegepast moest worden, om de levens geesten weer op te wekken. Somber beeld van onze textielposifie Tijdens een vergadering van de Neder landse Bond van Détailhandelaren in tex tiel en mode-artikelen in Almelo heeft drs. Vromans lid van het dagelijks bestuur der vakgroep voor de textielhandel in Ne derland in een lezing een somber beeld gegeven van de textielpositie in Neder land. De export, zo zeide hij, ls groter dan officieel wordt bekend gemaakt. De kwa liteit, die op de binnenlandse markt komt, is belangrijk minder dan die van de stof fen, die voor de export bestemd zijn. Het is met onze textielpositie zo, aldus drs. Vromans, dat we bij iedere stap die we zetten drie stappen terug gaan. Volgens de officiële cijfers van de huidige produc tie zal per mannelijke inwoner in een pe riode van drie jaar één costuum en in een een periode van vier jaar één jas beschik baar zijn; per vrouwelijke inwoner in een periode van drie jaar één japon en één mantel. „Dit zijn weinig optimistische klanken, maar het ware beter, wanneer ons volk van deze harde waarheid op de hoogte werd gebracht", zo zeide drs. Vromans. Inlevering van bonnen in speciale gevallen In die speciale gevallen, waarin bonkaar ten bij de distributiedienst moeten worden ingeleverd, blijkt er vaak misverstand te bestaan over de bonnen, die wel en die niet ingeleverd moeten worden. Het Centraal Distributiekantoor deelt daarom mede. dat men in zulke gevallen de volgende bon nen niet behoeft in te leveren: van de bonkaarten voor voedingsmidde len de bonnen van de serie, waarvan reeds een of meer bonnen zijn aangewezen; van de tabaks-, versnaperingen-, of ge combineerde kaarten de reeds aangewezen bonnen; van de textielkaart. de brandstoffenkaart en de petroleumkaart de aangewezen bon nen Aanstaande moeders kunnen de toeslag- kaartjes behouden. Zij moeten echter de „contrölekaart as. moeders" CM 703 in leveren Zogenaamde zlekenkaartjes behoeven niet te worden ingeleverd.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3