Haarlems Dagblad Onbevredigende stand van zaken Commissie-Generaal heeft republikeinen om nakoming van Linggadjati verzocht Nota van Commissie-Generaal droeg ultimatief karakter Revolte in Nicaragua geslaagd Federalisme: het verlossende woord Amerikaanse actie tot vermindering van geallieerde troepen in Duitsland Weerbericht 61e Jaargang No. 18642 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. ^Toens'Jag 28 Hei 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooni Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE MINISTER-PRESIDENT OP SCHIPHOL: Zes ministers waren gisterenmiddag: om lialf vijf op Schiphol aanwezig om de uit Nederlands-Indië terugkerende minister-president dr. Beel en de minister van Over zeese Gebiedsdelen Jonkman Welkom te heten in het vaderland. Terstond na aankomst in de douaneloods legde de minister-president tegenover persvertegenwoordigers een verklaring af, waarin hij zijn reeds in Indïë uitgesproken teleurstelling over de hou ding van de republiek ten aanzien van de uitvoering der overeenkomst van Linggadjati herhaalde, en tevens mededeelde dat de Commissie Generaal de republikeinse delegatie een nota heeft overhandigd, waarin voorstellen tot verdere vormgeving van de fede ratieve opzet, zoals Linggadjati die aangeeft, worden gedaan en tevens het verlangen tot nakoming van de gestelde voorwaarden over dc gehele linie wordt kenbaar ge maakt. Verdere mededelingen werden door dr. Beel met verwijzing naar dc komende besprekingen in het kabinet voorbehouden. De verklaring van dr. Beel, op Schiphol afgelegd, luidde als volgt: „Het voornaamste doel van het door mijn ambtgenoot van Overzeese Gebiedsdelen en mij aan Indonesië gebrachte bezoek was, ons nader ter plaatse te oriënteren c trent verschillende dringende vraagstukken Nederland en Indonesië betreffende, in het bijzonder omtrent de uitvoering van de basis-overeenkomst van Linggadjati. Aan dat doel heeft onze reis in belangrijke mate voldaan, in de eerste plaats dank zij tal rijke besprekingen zowel van onze advi seurs als van ons met de luitenant Gouver neur-generaal en de Commissie-generaal en hun medewerkers. Voorts droegen onze bezoeken aan West- Borneo en Oost-Indonesië, waarbij wij in Pontianak ook vertegenwoordigers van Oost-Borneo, Banka, Billiton en Riouw hebben gesproken, aan onze oriëntering bij. Ook waren in dit opzidlit onze ontmoetin gen met de republikeinse delegatie en in het bijzonder met de minister-president van de republiek, de heer Sjahrir van waarde. Verder ontvingen wij inlichtingen van vele ingezetenen van onderscheidene landaar den en werkkring. Gedurende ons bezoek aan Soerabaja kregen wij een indruk van de arbeid van zee- en landmacht. Goede weg. Wij zijn er van overtuigd, dat men in de Malino-staten op de goede weg is. Hoe ge compliceerd ook de verhoudingen daar mo gen zijn en met welke moeilijkheden men daar te kampen moge hebben, toch is in die staten de samenwerking een feit geworden en wordt daar op constructieve wijze ge dacht en gewerkt. Op de schouders van het Nederlands- Indische ambtenarenapparaat en de strijd krachten rust een zeer zware taak, terwijl op het aanpassingsvermogen van de Neder landse en Chinese samenleving in het al gemeen een zware wissel wordt getrokken. Wij betreuren het, dat wij ten aanzien van de houding van de republiek met be trekking tot de uitvoering van Linggadjati een onbevredigende stand van zaken héb ben aangetroffen. Ter gelegenheid van ons bezoek aan Ma kassar en in antwoord op de critiek door president Soekawati uitgebracht op woor den en daden der republiek, heb ik mij dan ook genoopt gevoeld ernstige twijfel uit te spreken over de bereidheid tot samen werken van de republiek met de andere gedeelten van Indonesië en Nederland. Aan deze twijfel moet ten spoedigste een einde komen. Te dien aanzien is dezer dagen door de Commissie-generaal aan de republi keinse delegatie een nota overhandigd, welke niet alleen economisch en finan cieel, maar o.m. ook staatkundig van karakter is. Hierin is n.I. verder vorm gegeven aan de federatieve opzet in het accoord van Linggadjati be lichaamd. In deze nota wordt de na koming van de hierin in overeenstem ming met 't accoord van Linggadjati ge stelde voorwaarden over de gehele linie voorgesteld en verlangd. Over de inhoud van deze nota zullen zo spoedig mogelijk mededelingen worden gedaan. Wie in de huidige omstandigheden de.ge schikte personen zijn om in de hoogste functies aan de oplossing van deze vraag stukken mede te werken heeft destijds naar voor de aanvang van deze reis reeds bekend werd gemaakt een punt van be spreking uitgemaakt. Hierover hebben wij In dit stadium zonder voorafgaand overleg met onze ambtgenoten mets mede te delen. Voorlopige federale regering in Indonesië? Uit betrouwbare bron verneemt Reuter, dat Nederlandse autoriteiten aan vertegen woordigers van de Repoebliek Indonesia Franse staking heeft slechts een hall uur geduurd Arbitrage regeling vastgesteld De Franse federatie van arbeiders in de gas- en electriciteitsfabrieken heeft, een half uur nadat de staking te middernacht in werking was getreden, het bevel tot staking ingetrokken. De overeenkomst lot opheffing der sta king is het gevolg van besprekingen ter elfder ure tussen de federatie cn de minis ter van arbeid, Mayer. De regering en de betrokken vakvereni gingen zijn het eens geworden over een regeling door arbitrage vóór 18 Juni a.s. De beslissing zal worden genomen door een rechter van het opperste Franse gerechts hof en mag niet strijdig zijn met de regee- ringspolitiek. De regering stelt inmid dels het vorderingsdecreet van Ramadier buiten werking. Zoals bekend hadden de arbeiders vijf tien percent loonsverhoging geëist. „Akerendam" te Beverwijk wordt gerestaureerd Het bestuur van de Stichting Sluyterman van Loo te Beverwijk heeft verzocht om een subsidie uit de provinciale kas in de op f 59.000.— geraamde kosten van de restau ratie van het aan de Stichting in eigendom toebehorende huis „Akerendam", aldaar. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor f S850 subsidie te verlenen. een voorstel hebben overhandigd, dat kan leiden tot de instelling van een voorlopige federale regering voor geheel Indonesië. Men verwacht, dat de beslissing inzake aanvaarden of verwerpen van het voorstel aanstaande Zondag valt, wanneer het Indo nesische kabinet vergadert. Sommigen nemen aan, dat de betrokken voorlopige regering bevoegdheid zou krij gen om handelend op te treden in kwesties met het buitenland van financiële en econo mische aard. Voorts neemt men aan, dat de voorlopige regering vertegenwoordigers zou bevatten van de staten Oost-Indonesië en Borneo en van de Indonesische republiek. 1.200.000 voor herstel van provinciale wegen Gedurende de bezettingstijd is het door schaarste aan materialen veelal onmogelijk geweest om aan een goed onderhoud der wegen de hand te houden. Daarnaast zijn de wegen, door veelvuldig verkeer met zware militaire wagens, zwaar op de proef gesteld. De rijwielpaden zijn op zeer vele plaatsen ernstig beschadigd, vooral door de daarop of daarin gemaakte schuilplaatsen tegen luchtgevaar. Na de bevrijding heeft de Provinciale Waterstaat terstond de verbetering der we gen ter hand genomen en Ged. Staten zijn van mening, dat de huidige toestand rede lijk mag worden genoemd. Niettemin blijft het noodzakelijk op vele plaatsen bijzon dere voorzieningen te treffen, vooral ook voor de rijwielpaden. Door de Provinciale Waterstaat is een overzicht samengesteld met een begroting van de werken, die, voor zover de mate riaalpositie dit toelaat, in 1947 zouden moe ten werden uitgevoerd. Dit bedrag beloopt zowel voor de voorzieningswerken aan de rijbanen als voor de voorzieningen aan de rijwielpaden ieder rond f 600.000.-, zodat in totaal f 1.200.000.- benodigd is. Dit bedrag wordt door Ged. Staten aan de Prov. Staten gevraagd. Er zal een geld lening voor gesloten worden, af te lossen in 5 jaren. Telefoonverkeer met Engeland Drie van de vier onderzeese telefoonkabels tus sen Engeland en Nederland, die tijdens de oorlog buiten werking werden gesteld, zijn thans weer aangesloten. Er bestaan plannen voor het bij leggen van een nieuwe kabel. Engeland kan thans al weer telefoneren met twee-en-twintig landen op het continent. De minister-president en de minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heren Beel en Jonkman zijn gisteren uit Indië teruggekeerd. Vrijwel het gehele kabinet op de heren Huysmans, Mansholt en Schagen van Leeuwen na was ter begroeiing op Sclnphol aanwezig. - Van links naar rechts de ministers Gielen, Neher, Jonkman, Beel, Drees, Fiévez, Van Boetzelaar van Oosterhout en Lieftinck. (Van onze parlementaire redacteur) 5e. Naar aanleiding van de gisteren op Schip hol door minister Beel gedane mededeling over een nota, door de Commissie-Generaal overhandigd aan de Indonesische delegatie en in verband met de mededeling dat dr. van Mook een schriftelijke verklaring aan Sjahrir heeft doen toekomen, meldt onze parlementaire medewerker het volgende: De door van Mook overhandigde schrif telijke verklaring is de bedoelde nota. Dit stuk draagt een ultimatief karakter. De minister-president gaf dit gisteren in zover reeds te kennen, dat hij het had niet alleen over wat in de nota wox'dt voorgesteld, doch ook over wat er in wordt verlangd. Op dit laatste woord vooral komt het aan. Er zijn eisen aan de Indonesische delegatie gesteld en op grond van betrouwbare inlichtingen kunnen wij dan ook vermelden, dat in de volledige nota, die eerstdaags gepubliceerd zal worden, mei betrekicing tot het voldoen aan deze eisen, verschillende data voorko men. Hieraan zij nog toegevoegd dat te ver wachten valt, dat onze regering zich in de eerstkomende dagen zal beraden over even tueel te nemen maatregelen in geval op de in de nota aangegeven tijdstippen van In donesische zijde aan de kenbaar gemaakte verlangens niet voldaan zou zijn. De ver klaring van Van Mook is samen te vatten in een vijftal punten: Het instellen van een interim-rege ring waarin ook vertegenwoordigers van Oost-Indonesië zitting hebben. 2e. Vaststelling van een universele va luta, met een gecombineerd orgaan ter bepaling van de buitenlandse wis selkoers. 3e. De eis, om rijst uit de Repbliek te verschepen naar de andere delen van Indonesië. 4e. Vestiging van wet en orde in geheel Indonesië met behulp van Nederland se troepep, waar dit in de Republiek nodig mocht blijken. Gratie voor ter dood veroordeelde H.M. de Koningin heeft gratie verleend aan P. M. C. A. America, die bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tot de doodstraf werd veroordeeld. De doodstraf is veranderd in een gevange nisstraf van 15 jaar. Nederlandse dollarlening voor 95% geplaatst Met betrekking tot de Nederlandse obli gatielening in Amerika van 20 millioen dollar verneemt Aneta nog van een der fir ma's, welke deel uitmaakt van het emissie syndicaat, dat 95 pet. van het aangeboden bedrag reeds is geplaatst. Het resultaat van de emissie wordt in financiële kringen bij zonder bevredigend geacht, vooral wan neer rekening wordt gehouden met, het feit, dat de verzekeringsmaatschappijen, welke gewoonlijk de voornaamste kopers van dergelijke fondsen zijn, wettelijk van in schrijving zijn uitgesloten. Gemeenschappelijke controle op in- en uitvoer met de oprichting van een pool, waarin Republikeinse grond stoffen voor de uitvoer zouden moe ten verzameld worden. Generaal Spoor zou een gelijkluidend schriftelijk verzoek aan Sjarifoedin heb ben doen toekomen. Er was maar één Hitler Vier Duitsers uit Hitiers omgeving „die het weten kunnen", hebben op vragen van Reuter ten stelligste ontkend, dat Hitier ge bruik gemaakt zou hebben van dubbel gangers. De vier ondervraagden waren: Paul Schmidt, Hitlers persoonlijke tolk, Karl Brandt, lijfarts, Otto Dietrich, peis- chef, en Heinrich Lammers, kabinets-secre- taris. Dietrich verklaarde de verhalen over dubbelgangers uit het feit van Hitiers „ge^ spleten" persoonlijkheid, welke op hen, die Hitier bij verschillende gelegenheden toe vallig ontmoetten, de indruk naliet van twee verschillende personen ontmoet hebben. Volgens Brandt zou het er op na houden van een dubbelganger geheel in strijd geweest zijn met Hitiers zelfgenoeg zame mentaliteit. Evenzo oordeelde Schmidt. Het eventueel verschil in gelaats trekken op foto's van Hitler van vóór en tijdens de oorlog zou hieruit te verklaren zijn, dat schokkende gebeurtenissen in wer kelijkheid veranderingen in Hitlers physio- nomie veroorzaakten. Volgens Schmidt zou wel bij sommige gelegenheden, toen Hitler niet in staat v^as een op zijn naam aange kondigde radio-rede uit te spreken, een „dnbbelstem" voor hem zijn ingevallen. Gouwleider Wagner en een zekere Esser zouden als Sodanig gefungeerd hebben. President Arguello ontslagen omdat hij geen orde hield Volgens officiële telegrammen, die door het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken zijn ontvangen, zijn de strijd krachten van generaal Anastasio Somoza, ex-president en leider van de revolte te gen de regering van Nicaragua in de hoofdstad Managua de toestand meester en hebben zij het paleis van de president omsingeld. De president, dr. Arguello be vindt zich in de Mexicaanse ambassade te Managua. Het congres van Nicaragua heeft gister avond verklaard, dat Arguello niet langer president kan blijven, daar hij niet in staat is geweest de openbare orde te handha ven na een succesvolle, doch bloedeloze opstand onder leiding van generaal So moza. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken bevestigt., dat Ar guello gisteren in zijn paleis werd gevan gen genomen. Later mocht hij vergezeld van twaalf getrouwe officieren van de na tionale garde in de Mexicaanse ambassade zijn toevlucht nemen. Twintig andere loyale officieren van de garde zijn in be scherming genomen door andere diploma tieke vertegenwoordigers. Het merendeel van de nationale garde heeft zich echter bij generaal Somoza's aanhangers aange sloten. Volgens te Washington ontvangen tele grammen heeft het congres van Nicaragua Benjamin Lescayo tot voorlopige president benoemd. Over de definitieve opvolger van Arguello zal bij algemene verkiezin gen worden beslist. De duinen als recreatieoord Aankoop van een complex door de Provincie onder Bergen Ged. Staten van Noordholland stellen aan de Prov. Staten voor van de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee. respectievelijk de heer J. v. Reenen, aan te kopen een duinterrein van 810 h.a. onder de gemeente Bergen, voor f 450.000. Het terrein bestaat uit 115 ha bos, 11 ha bouw- en grasland. 1 ha weg en erf, 666 ha duin en 17 ha strand. De verspreide bospercelen liggen in hoofd zaak in het Oostelijk gedeelte; samen met het reeds in het bezit van de provincie zijn de terrein „Bergen" vormt het een recrea tiegebied van uitzonderlijke betekenis. Juist in dit meer Noordelijk deel van Noord holland bestaat behoefte aan een voor dat doel te ontsluiten duinlandschap. Van hoe grote beteekenis het bezit van nagenoeg de geheele Bergerduinen voor de rust en verpozing zoekende bevolking zal zijn, is zo merken Ged. Staten op zeer moeilijk te voorspellen, doch als vrijwel zeker mag worden aangenomen, dat hier een bij uitstek gunstige gelegenheid wordt, geboden om in het belang van de volks recreatie en volksgezondheid blijvend goed werk te doen. Door aankoop van de aangeboden terrei nen is het thans mogelijk om een recreatie gebied van bijzondere betekenis aan het provinciale duinbezit toe te voegen, een ge bied dat ook voor de watervoorziening van het gewest van belang kan worden geacht. Conferentie over Italiaanse koloniën Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken deelde gis teren mede dat de Russische regering zich bereid heeft verklaard om deel te nemen aan een conferentie van de plaatsvervan gers der ministers van Buitenlandse Zaken over de toekomst der Italiaanse koloniën. De conferentie zal in Londen gehouden worden. Reeds eerder hadden Frankrijk en de Verenigde Staten in het houden van deze conferentie toegestemd. De Engelsen waren van plan geweest deze conferentie half April te laten beginnen. Daar het Russische antwoord zo lang is uitgebleven ziiillen de grote vier een nieuwe conferen tiedatum moeten vaststellen. Dc Kath. Arbeidersbeweging en de Ned. Kath. Middenstandsbeweging organiseren samen op Zondag 15 Juni te Heemstede een feest van de Arbeid. Vallende laadboom doodt arbeider Gisteravond omstreeks acht uur heeft zich op een vrachtschip in het Spaarne een ernstig on geval voorgedaan, dat een zevcnenvecrligjarige arbeider het leven heeft gekost. .'.ten was bezig met het ophijsen van een vat. dat tweehonderdvijftig kilo koperafvol bevatte. Dit geschiedde door middel van een lier. Plotseling viel de laadboom, die met een staal draad via de mast met de lier verbonden was. naar beneden en trof de bewuste arbeider G. B. aan het achterhoofd. De dood trad bijna onmid dellijk in. Tegen de gezagvoerder, die onvoldoende vei ligheidsmaatregelen had genomen, Is proces-ver baal opgemaakt. Automobilist groette kennis Kosten: een lichtmast en een groentewagen Bij de Eendjespoortstraat op de Kampersingel had 'n aanrijding plaats tussen een vrachtauto, die in de richting van Z, B. Spaarne reed cn een met groenten beladen handwagen, welke langs de weg stond. De hano'wagen werd tegen een lichtmast gedrukt, waardoor deze afbrak. De handwagee werd zwaar beschadigd en een hoe veelheid groente ging verloren. De oorzaak van de aanrijding was onoplettendheid van de auto bestuurder, die een kennis groette, die zich op een baggermolen in de Kampersingel bevond. Het woord is aan. Jean Casimir Périer: Een hervorming is altijd een utopie in de ogen van hen, wier gewoonten erdoor ge stoord worden. Comedia naar Indië Op 6 Juni vertrekt een deel van het toneelgezelschap „Comedia" per Skymas- tèr.naar Indië om daar onder auspiciën van de NIWIN voorstellingen te geven vootf burgers en militairen. Onder leiding van de directeur Cor Hermus nemen de vol gende acteurs en actrices deel aan da tournée: Mary Dresselhuys, Ellen d» Thouars, Joekie Broedelet, Mimi Boesnach, Gijsbert Tersteeg. Fons Rademakers cn Sjef de Groot. In Batavia zal Hasie Veidt zich nog bij het gezelschap voegen. Tijden» deze tournée, welke drie maanden duurt, zullen opgevoerd worden: „Ik zie. ik zia wat jij niet ziet" van Noel Coward en „Candida" van Shaw. Ds. W. A. Mans te Kuinre Is door de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek beroepen. Steeds groeiende belangstelling in Frankrijk (Van onze correspondent) Een der meest karakteristieke kenmer ken van de jaren na deze tweede we reldoorlog is, dat steeds meer mensen be ginnen in te zien. dat de periode der in het keurslijf van geografische grenzen opge sloten en elkander rivaliserende naties, definitief tot het verleden behoort of althans behoren móét. Wil men de zin der problemen van deze tijd enigermate begrijpen, dan dient men minstens in con tinenten te leren denken. Frankrijk dat het land is, waar men een logische ge- dachtengang en een heldere formulering vanouds het meest in de wereld waar deerde, heeft bij het politiek vormgeven van vaak nog onbewuste wilsbetuigingen der volken, altijd aan de spits gestaan. Het buitenland moge van oordeel zijn, dat Frankrijk momenteel in zijn uitputtende worsteling met problemen zijn historische roeping verzaakt, men dient echter nim mer te vergeten, dat óók die worsteling een uiting is van zijn vernieuwingswil; en verder, dat er problemen zijn, die in het politieke rumoer van de dag maar zeer onvolledig tot uitdrukking kunnen komen. Ik heb enige bezoeken gebracht bij de leiders van het „Comité International des Etats-Unis du Monde", een organisatie, die in October 1945 werd opgericht door de heer Jean Larmeroux, Président van de Internationale Academie van Politieke Wetenschappen. De heren, die ik daar ontmoette, kwamen juist terug uit Lon den, waar zij met Churchill hadden gecon fereerd. Zij maakten geenszins de indruk „wereldvreemde" utopisten te zijn. Het zijn integendeel uiterst zakelijke lieden, die met de twee benen stevig op de aarde staan. Uitgangspunt van ons gesprek was een citaat van Eden, dat mij, als ik zo zeggen kan, bij binnenkomst al voor de voeten werd geworpen. 22 November 1945 ver klaarde Eden in de Engelse Kamer: „Door de ontdekking van de atoom-energie heeft de wetenschap een weergaloze voorsprong op ons politieke denken genomen. Wanneer wij, in de politiek, deze achterstand niet op zéér korte termijn vermogen in te lo pen door ons meester te maken van deze macht, dan zullen we allen door haar tot stof vergaan". Einstein riep, ongeveer ter zelfder tijd: „One world or none", waar mede hij te kennen gaf, dat het alternatief was: vereniging of vernietiging. Deze uitingen zijn met verklaringen van de meest uiteenlopende geestelijke cn wereld lijke leiders aan te vullen. Ik noem slechts: de Paus, de Aartsbisschop van Canterbury (die in deze geest ten nauwste met Chur chill samenwerkt), Blum, Mackenzie-King, en vele tientallen ministers, partijleiders en parlementsleden uit alle delen van de wereld. In het bijzonder in Frankrijk: reeds thans, enkele maanden na de officiële op richting van het Franse Comité, schat men, Ruslands bezetting zou het sterkst blijven De Verenigde Staten zijn doende om een De actie der Verenigde Staten vloeit overeenstemming tussen de vier mogend heden tot stand te brengen over een ver mindering der bezettingstroepen in Duits land tot een totaal van minder dan 500.000 man. Ook na deze besnoeiing zou Rusland de sterkste bezettende mogendheid in Duitsland blijven. Jn Weslkapellc, een der zwaarst getroffen dorpen op Walcheren, maakt clc herbouw van woningen goede vorderingen. Binnenkort zullen 32 woningen gereedkomen. Bij de nieuwe huizen staat nog steeds een tank, xvelke de Engelsen bij de landing ge bruikten. voort uit het voorstel, door de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, op de conferentie van Moskou gedaan, om de bezettingsmacht in Duitsland tot een minimum terug te bren gen. Een dergelijke maatregel, zo had Marshall gezegd, zou de democratische groei van het land bevorderen en het eco- mische herstel en de groei van de export versnellen. Colonel W. W. Holler vertelde aan United Press, dat het gecombineerde dienst- directoraat van de geaUieerde bestuurs raad, waarvan Holler deel uitmaakt, van daag over deze belangrijke kwestie beslis sende besprekingen zal houden. Slaagt men er niet in tot overeenstemming te komen, dan wordt de aangelegenheid automatisch voorgelegd aan de gecoördineerde com missie van de bestuursraad, die uit de vier militaire gouverneurs bestaat. Naar men meent te weten, zal de Rus sische vertegenwoordiger, generaal-majoor S. A. Krasnoyarska een Russische troepen sterkte van tweehonderdduizend man voorstellen, de gezamenlijke sterkte van de Amerikaans-Britse strijdkrachten na de vermindering. Aan Frankrijk zou onder de nieuwe re geling een bezettingsmacht van 50.000 a 75.000 man worden toegestaan. Gecompliceerde aanrijding Op de hoek Rijksstraatweg—Zaanenlaan heeft een aanrijding plaats gehad van een wiel rijder, die uit de Zaanenlaan vla de Rijksstraat weg de Zaanenstraat ln wilde rijden. Hij bolste daar eerst tegen enige wielrijders op. die uit de stad kwamen en vervolgens werd hij aangereden door een personenauto, die uit de Zaanenlaan linksaf de Rijksstvaalweg opreed. De wielrijder liep daarbij een beenbreuk op. dat reeds een kwart der Franse parlements leden, ongeveer 150, vóór dc ideeën van een federatief Europa zijn gewonnen. Deze parlementariërs vindt men. in alle partijen van uiterst links tot uiterst rechts, ofschoon men hier direct bij aan moet tekenen, dat de communisten zich aan iedere gemeen schappelijke .actie op dit gebied angstvallig onttrekken. Frans initiatief? Het Franse Comité dat het initiatief wil nemen tot zo'n gemeenschappelijke actie, hoopt langs parlementaire weg het pro bleem voor Frankrijk en de wereld aan de orde te kunnen stellen. Zéér belangrijk is daarom, dat de nieuwe Franse grondwet de mogelijkheid van herziening der staat kundige vormen uitdrukkelijk formuleert. In artikel 46 leest men namelijk: „Onder voorbehoud van reciprociteit - dat wil dus zeggen, in overleg met andere landen - is Frankrijk bereid haar souvereiniteit te be perken, wanneer zulks in het belang van de organisatie en de verdediging van de vrede is". In de Verenigde Staten heeft in Maart 1941 Senator Humber. van Noord-Carolina, een motie ingediend, waarbij President Roosevelt werd verzocht het initiatief te nemen tot het opstellen van een constitutie voor een wereldfederatie der volken. Deze motie, die dus tijdens de oorlog op werd gesteld - op een moment derhalve, dat er psychologisch weinig voor geëigend leek - werd vervolgens door ruim 20 Amerikaan se staten geratificeerd. Frankrijk zou thans, zo menen Monsieur Larmeroux en zijn geestverwanten, eenzelfde initiatief in en voor Europa moeten nemen. Doch de tijd dringt! Wij komen terug op Eden's verkla ring ten aanzien van de achterstand, die de politiek op de wetenschap heeft in te halen. Ieder kent het verhaal van Goethe's Tove naarsleerling, die het woord vergeten had, dat de krachten kon bedwingen, die hijzelf had opgeroepen en hém bedreigden. Steeds meer personen, in Frankrijk en elders, ge loven, dat voor onze tijd dit woord „Fede ralisme" luidt. In Rotterdam staakten 2000 havenarbeiders Actie van de E.V.C. Over dc aanleiding tot liet conflict in dc Rotterdamse haven, waarbij ruim 2000 losse havenarbeiders betrokken waren, deelt het bestuur van dc Scheepvaartvcr- eniging-Zuid mede, dat op Tweede Pink sterdag ongeveer 300 arbeiders moesten werken op twee Amerikaanse schepen, overeenkomstig de door het college van RUksbemiddclaars goedgekeurde loon- en arbeidsvoorwaarden. Hiervoor wordt aan loon- cn Zondags- toeslag f 16.70 betaald voor S"2 uur ar beid. De arbeiders zjjn voor dit werk op gekomen. doch zo gaat de uiteenzetting van de S.V.Z. verder door het E.V.C.- bestuur hiervan tegen gehouden. Op een schip, waar de arbeiders reeds begonnen waren, zijn deze door de E.V C. van boord gehaald. Een zestigtal is aan het werk ge bleven. Hierop heeft de E.V.C. een staking ge proclameerd met als eis, dat deze mannen ongestraft zullen blijven. Het bestuur van de S.V.Z. staat echter op het standpunt, dat arbeiders die niet bereid ziin de offi cieel vastgestelde loon- en arbeidsvoor waarden te erkennen cn zich daarnaar te gedragen, niet aan het werk kunnen gaan. De vaste arbeiders en de van de vorige week doorbestelde losse arbeiders zijn Dinsdag normaal aan het werk gegaan. Het bestuur van de samenwerkende vakorganisaties deelt de zienswijze van de Scheepvaartvereniging omdat dc arbeids overeenkomst nu eenmaal dient te worden nageleefd. Op een hedenmorgen door de E.V.C. ge houden vergadering van stakende haven arbeiders te Rotterdam is met grote meer derheid besloten, dat deze zich hedenmid dag weer zullen melden om het werk te hervatten. De voorzitter ontried verder staken, om dat „er nog wel andere middelen zijn om het doel der E.V.C. te bereiken". ZEER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Heldere nacht met 6lechts op enkele plaatsen vorming van mistbanken, die na zonsopkomst snel weer oplossen. Overdag over het algemeen zonnig weer met temperatuur oplopend tot zeer hoge waarden. In de namiddag kans op enkele ver spreide onweersbuien voornamelijk in het Zuiden van het land. Meest matige wind tussen Oost en Zuid. 29 Mei: Zon op 4.30 uur, onder 20.45 uur Maan op 14.43 uur, onder 2.46 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1