J „De Spaarnestad" D L Het rommelt in Java's Oosthoek r~ J Engeland tussen twee „kwade honden Verlangen naar gemakkelijker echtscheiding is in de minderheid Sport in het kort Een internationaal net van wegenwachten? C r~ Wereldnieuws WOENSDAG 28 MEI 1947 De Madoerezen willen weer werken en zich ontplooien (Van onze correspondent te Batavia) De ontwikkeling in West-Java moet voor velen, die geloofd hebben in de lm donesische Eenheid, zoals die door de re publiek is gepropageerd, als een regenbui uit blauwe hemel zijn gekomen. Nog veel te veel gaat men in de wereld uit van het axioma, dat men hier te maken zou heb ben met één land en één volk. De feiten bewijzen, dat niet alleen in deze Archi pel de eenheid ver te zoeken is. maar dat zij zelfs op de afzonderlijke eilanden ont breekt. Op Borneo zagen wü de afschei ding van de Staat West-Borneo, die al leen dan in federatief verband met de andere delen van Borneo en de andere delen van Indonesië wil samenwerken, indien het geheel een plaats vindt binnen een Nederlands-Indonesische Unie. Komt deze niet tot stand, dan zal West-Borneo zijn eigen positie ten opzichte van Holland bepalen. Dezelfde taal spreekt de Pasoendan op Java. Ook in de Staat Oost-Indonesië is de eensgezindheid nog zeer onvolmaakt. Ti- mor en Ambon willen onder geen beding van Nederland worden losgescheurd. Het jongste manifest van de Ambonnezen, dat met voorbijgaan van de Nederlands-Indi sche regering rechtstreeks gezonden werd aan H. M. de Koningin eh aan de Staten- Generaal en de Eerste en Tweede Kamer, laat op dit punt niets over aan de fan tasie. Deze keer willen we onze schijnwerper eens op een deel van Java richten, waar over tot dusverre weinig gesproken is, maar dat binnen afzienbare tijd misschien in het brandpunt van de belangstelling zal komen te staan: de Oosthoek. Want ook in het Oosten van Java rommelt het, en dit rommelen doet ons sterk aan een naderend onweer denken. Hoe staan nu de Madoerees op Java en Madoera tegenover de republiek? Om deze waag te kunnen beantwoor den moet men eerst weten wat een Ma doerees is. Om te beginnen is een Madoe rees een geheel ander mensentype dan een Javaan of een Soendanees, Minder misschien naar lichaamsbouw, dan na-ar karaktereigenschappen. Voor alles zijn de Madoerezen een volk met een fanatiek rechtvaardigheidsbeginsel. Volgens ons wetboek van strafrecht tellen de Madoe rezen in hun midden vermoedelijk meer moordenaars dan enig ander volk ter we reld. Maar al deze moordenaars zijn in hoge mate eerbare mensen, aan wier zor gen men zonder aarzeling zijn kinderen zou toevertrouwen. Wanneer een Madoe rees een moord heeft gepleegd, behoeft de politie nooit naar de dader te zoeken, want die komt zichzelf steeds prompt meiden- Hij laat zich zonder verweer veroordelen en ondergaat zonder mokken zijn straf. En als hij weer onder de zijnen terug komt, is hij een geëerd man, want hij heeft een onrechtvaardigheid gewroken op de wijze, waarop een waarachtig Ma doerees dat behoort te doen. Fierheid en trouw. De Hollanders hebben met de Madoe rezen altijd uitstekend kunnen opschie ten. Het zijn goede en harde werkers, die voor hun werk veel voelen en er eer in stellen iets goeds af te leveren. Zij zijn fier en onbuigzaam, hebben een sterk ont wikkeld vrijheidsgevoel en kennen geen onderdanigheid, wèl trouw. Zij erkennen harde meesters, mits deze volstrekt recht vaardig zijn, en zijn daardoor bij uitstek goede militairen. De vermaarde „Baizans" waren Madoerezen. Het eiland Madoera zelf is een schraal en onvruchtbaar land, en naar de Javaan se standaard gemeten vormt het een voe dingsbodem voor niet meer dan een half millioen mensen. Toch wordt de totale Madoerese bevolking op 6 millioen ge taxeerd. Indien men daar de halfbloed- Madoerezen bij optelt komt men tot een veel hoger cijfer. Verwaarlozen kan men deze halfbloeden niet, daar het een eigen aardigheid van dit volk is, dat onge acht of de moeder dan wel de vader een Madoerees is de kinderen uit een ge mengd huwelijk zich altijd aansluiten bij de Madoerese samenleving en de Madoe rese taal spreken. Het is vooral de armoede van de Ma doerese bodem, die er de oorzaak van is, dat dit volle over Oost-Java is uitge zwermd. Het is mede deze armoede, die van de Madoerees een ijverige en bekwa me werker heeft gemaakt, want het werk van zijn handen is altijd het voornaamste artikel geweest, dat hij te koop heeft .kun nen aanbieden. Daartegenover verbiedt zijn ingeboren eerzucht hem om ooit de hand op te houden voor een aalmoes. Dit is weer duidelijk gebleken, toen te Soerabaja langzaam maar geleidelijk de stroom uithongerde vluchtelingen van Madoera binnenkwam, die met vlotten er lichte bootjes de overwal trachtten te be reiken. De republikeinse propagandisten hadden deze mensen talloze gruwelverha len over de Nederlanders verteld, en op alle wijzen trachten te voorkomen, dat zij naar 't beschermde gebied zouden vluch ten. Niettegenstaande zijn vele duizenden te Soerabaja komen aandrijven en daar liefderijk opgenomen en verzorgd door het Nederlandse Rode Kruis. Binnen enkele weken komt er nieuw leven, nieuwe kracht in deze apatische mensen, en tegelijkertijd ontwaakt in hen het bewustzijn, dat ze door de gemeenschap worden onderhou den zonder er \*oor te werken. Stil ver dwijnen zij, de een na de ander, om werk te zoeken. Langer dan een paar weken kan men ze niet in de „bedeling" houden- Men moet in de houding der Madoere zen ten opzicht van de Nederlanders niet dezelfde onverbrekelijke trouw en ver bondenheid zien, die men vindt bij dat andere soldatenvolk: de Ambonnezen. We Madoerees wil niet vóór alles met Neder land samengaan, hij wil vóór alles NIET door Javanen geregeerd worden. Op de Javaan heeft hij zijn leve.n lang neerge zien en hij stelt hem verantwoordelijk voor alle ellende, die momenteel over het Madoerese volk gaat. Hij wil hiervoor bloedwraak nemen. Het Nederlandse Be stuur heeft met de sterke onafhankelijk- heidsgevoelens van dit fiere volk altijd rekening gehouden. De Madoerezen willen weer werken en zich ontplooien. De Javaan belet hun dit. de Nederlanders hebben het hun nimmer belet. Hij is niet geïnteresseerd in politiek en heeft een uitgesproken afkeer van com munisme. Dit alles bepaalt op het ogen blik zijn houding. Kimst'smppers Ze gaan in rook op.... Sigaretten en sigairen. Maar ook de kolen, die U van de winter zult stoken. Als U tenminste tijdig voorzien bent. Laat ons daarom Uw kolenprobleem behandelen en U kunt er van ver zekerd zijn, dat U bij de eerste koude periode heerlijk bij een brandende kachel zult zitten. Brengt daarom de kolenbonnen 74 en 75 B.V. naar Brandstoffenhandel FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) - Tel. 14164 en 13904 HAARLEM (Adv.) De violist Willem Noske en de pianist Henk te Strake zijn weer naar Indië vertrokken hun kunst aan burgers, militairen en aan jeugd en de Indonesische en Chinese bevolking te brengen. Van September al zal Noske voor een tweede maal een reeks concerten geven in Australië. Tasmanië en Nieuw Zeeland. Noske zal weder om Nederlandse muziek introduceren. B. en W. van Gouda hebben Gedeputeerde Staten van Zuidholland verzocht een provin- ciala subside te bevorderen ten behoeve van de restauratie van het tot museum in te rich ten St. Catharina Gasthuis in Gouda. Dit is een van de weinige in ons land bewaarde gast huizen, welke voor de oud-Hollandse steden zo typisch zijn. Het museum moet niet alleen oude kunst en curiosa ten toon stellen, doch ook de gouwenaar in aanraking brengen met de kunst van eigen tijd. Het ligt tevens in de bedoeling van het gemeentebestuur de heropbouw van het Lazaruspoortgebouw tussen St. Janskerk en St. Catharina-gasthuis ter hand te nemen. In het Gooi ls het eerste amateur-theater van ons land geopend in een oude zaadschuur van de modelboerderij „Oud Bussum". die voor dit doel verbouwd is. Er was hij de opening veel en ook officiële belangstelling. Het theater is op touw gezet door het amateur gezelschap „De Plankeniers" in navolging van soortgelijke ondernemingen in Engeland en Amerika. Donderdagmiddag zal het Highbury Little Theater tut Birmingham een eerste opvoering geven van „Susanna" van Thomas Garter en van „Gammer Gurtons Needie" en anonieme schrijver. De werken van Vincent van Gogh uit het Stedelijk Museum in Amsterdam zijn in Ne derland teruggekeerd, nadat zij tentoongesteld geweest zijn in Luik, Brussel, Bergen, Parijs en Genève. Remarque's roman „Are de Triomphe" wordt verfilmd door de Metro-Goldwyn-Mayer met Charles Laughton, Ingrid Bergman en Char les Boyer in de hoofdrollen. Barbara Stanwyck speelt de vrouwelijke hoofdrol in een nieuw filmwerk, dat geïnspi reerd is op het andere boek van Remarque ..lm Westen nlchts Neues". De naam van de film is „The other love". Regina v. d. Hoeven—Tulnlnga zal op Za terdag 31 Mei een liederenavond geven in de Begijnhof Kapel te Haarlem. Aan de vleugel begeleid door Wolfgang Wijdeveld zal zij liederen ten gehore brengen van: Purcell, Weckerlin, Wolf, Caplet, Bartok en Wijdeveld. Beeldspraak van Smuts: Rusland en de F.S. zullen elkaar niet bijten In een interview met een medewerker van het Amerikaanse tijdschrift „Time" zeide generaal Smuts, de premier van Zuid-Afrika, dat de betrekkingen tussen de grote mogendheden weliswaar gespan nen zijn, doch dat er geen kans bestaat, dat zij elkaar zullen aanvallen. Hij dacht hierbij aan het Nederlandse spreekwoord: „Kwade honden bijten elkaar niet". Hij verzette zich vierkant tegen de voorspel ling, dat de invloed van Groot-Brittannië in de wereldaangelegenheden zeer sterk zou gaan verminderen. Hij "geloofde met aan de gedachte van Henry Wallace, dat de wereld een geheel moest vormen, eer der hechtte hij geloof aan het bestaan van een driemacht: de V.S., het Britse gemene best en de Sovjet-Unie. Indien de grote tegenpolen: de V.S. en de Sovjet-Unie al die tijd direct met elkaar in contact waren gelaten, zou men werkelijk heel wat blik sem en onweer gezien hebben. Het Britse gemenebest moest in de komende jaren de rol van buffer-mogendheid blijven ver vullen, totdat de „grote honden" geleerd hadden elkaar te verdragen. Het Britse gemenebest had echter nog andere taken dan die van bemiddelaar, uit hoofde van zijn uitzonderlijke hoedanigheden, die Twee noodlandingen na elkaar Twee F K 43 luchttaxi's van de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. moesten bij Ypen- burg een noodlanding maken. De piloot De Geus steeg met een der vliegtuigen op voor een rondvlucht, doch kort nadat het toestel van de grond was losgekomen weigerde de motor. De piloot slaagde er in het vlieg tuig op een weiland bij het vliegveld aan de grond te brengen. Bij de uitloop weid "t landingsgestel beschadigd. Anderhalf uur later, nadat drie rondvluchten waren ge maakt, steeg piloot De Geus wederom op met liefhebbers voor een tochtje boven Scheveningen en Den Haag. Weer sloeg bij deze taxi de motor af, nadat het toestel juist „los'' was. De piloot bracht ook ditmaal zijn machine veilig aan de grond. Bij beide toestellen schijnt een stagnatie in de benzinetoevoer te zijn opgetreden. De „Nijmegen" na haar doop boven Nederland Op 3 Juni zal met enige plechtigheid de K.L.M. Lockheed Constellation PH-TEN „Nijmegen" met een aantal genodigden een vlucht maken boven Nederland nadat het toestel eveneens enigszins ceremonieel gedoopt is. Aan de genodigden zal in het „Victoria Hötel" te Amsterdam door 't gemeentebe stuur van Nijmegen en de K.L.M. een lunch worden aangeboden. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 13.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 Gram.pl. 9.15 Morgenwijding. 9 30 Bach. 9 45 Gram.pl. 10.30 De vervelende film. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Vergeet het niet. 11.20 Balletmuziek. 12.00 Zang en piano. 12.30 Spion netje. 12.35 Saxofoon en piano. 13.15 Virtuoso- sextet. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Zang en plano. 14.50 KrelSler speelt Dvorak. 15 00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 1G.30 Skymastcrs. 17.00 Kaleidoscoop. 17 20 Dr. Por- tielje. 17.30 Romancers. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.05 Flip Staal. 19.15 Volks- muziekschooi. 19.45 De R V. D. antwoordt. 20.05 Studentenraad. 20.15 Kamerorkest. 21.00 Hoor spel „De oude Brit". 22.15 Hij en Zij. 22.45 In- diè spreekt. 23.15 Orgel. 23.35 Gram.pl. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8 oo. 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 Gebed. 7.45 Gram.pl. 9.00 Muzlekkalender. 9.05 Gram.pl. 9.50 „Barbier v. Sevllla". 10.00 Leger des Hells. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.pl. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Gram.pl. 12.30 Muziekcorps A'damse pol. 13.20 Boekbespreking. 13.45 Van de hak op de tak. 14.00 Metropole orkest. 14 40 Voor de vrouw. 15.00 Kamer orkest. 16,00 Bijbellezing. 16.45 Plano. 17.20 NCRV-koor. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Scalasex tet. 18,45 Gram.pl. 19.40 De vaart der volken, 20.05 De Cosmopolitans. 21,30 Met band en plaat, 22.18 Bekende vlolisten. 22.45 Overden king. 23.00 Omroepkoor. 23.30 Gram.pl tijdens de oorlog weer aan het licht ge treden waren. Generaal Smuts zag de te rugtocht van de Europeanen uit Azië als wellicht de grootste gebeurtenis van onze tijd. Azië was nu aan de beurt. De poli tieke emancipatie van de gekleurde rassen van Azië behoefde echter geen schaduw te werpen over de toekomst van. de kleine blanke natie in de Unie van Zudd-Afrika. Deze heeft zich 300 jaar lang met succes gehandhaafd temidden van de inheemse zwarte bevolking, aldus Smuts. Sigaren-cliagrijn Op een bijeenkomst van Twentse klein- fabrikanten in sigaren, is de sigarenpositie van het ogenblik besproken. Daarbij werd betoogd, dat er in ons land op het ogenblik millioenen sigaren gereed liggen, waar voor geen afzet te vinden is. Alleen in Al melo al ligt er een millioen bij de klein- industrie, welke weinig tevreden kan zijn over de huidige toestand. Vele kleinfabri- kanten zien zich dan ook genoodzaakt hun sigarenmakers te ontslaan. Er is geen definitieve oplossing tot stand gekomen, maar verwacht wordt, dat deze binnen enkele dagen tegemoet kan worden gezien. De vergadering was van mening, dat de Nederlandse sigarenroker niet te optimistisch kan zijn, want de voorraad sigarentabak is niet groot in ons land. Een deel van de nieuw gekochte ta bak is in ons land aangekomen en blijkt dermate slecht te zijn. dat ze onbruikbaar is voor omblad en dan ook niet wordt geaccepteerd. Na de eieren nu ook eitjes Enige tijd zijn de kleinere eieren niet in distributie gebracht, zodat het publiek op zijn bonnen bijna uitsluitend eieren van de gewichtsklasse 1 en 2 ontving. Thans worden de winkeliers ook weer bevoorraad met eieren van de lagere klassen, zodat men op de bon, welke morgen bekend ge maakt wordt, ook met deze eieren ge noegen moet nemen, aldus deelt de afde ling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Aan duizenden Nederlanders uit alle la gen der bevolking heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie de vol gende vraag gesteld: „Op het ogenblik wordt er door de regering nagegaan of het mogelijk en wenselijk is echtscheidingen moeilij ker te maken. Wat vindt u: Moet de mogelijkheid van echtschei ding moeilijker of gemakkelijker ge maakt worden of hetzelfde blijven? Waarom?" 48% antwoordt: Echtscheiding moeilijker maken. 26% Hetzelfde laten. 13% Gemakkelijker maken. 13% Geen ooi-deel. De vrouwen zijn iets meer voor moeilij ker, de mannen iets meer voor gemakke lijker echtscheidingen, maar het verschil is gering. Politieke en godsdienstige opvat tingen brengen echter bijzonder grote ver schillen in de antwoorden op deze vraag te weeg: a 9 2 M M a ci I 1 1 O h 47% 27% 14% 12% 50% 24% 12% 14% Katholieken 63% 17% 8% 12% Hervormden 45%* 30% 11% 14% Gereformeerden 75% 11% 9% 5% Geen kerkgen. 25% 36% 24% 15% K. V. P 70% 16% 4 10% P. v. d. A 33% 33% 17% 17% 69% 17% 6% 8% C. P. N 14% 32% 40% 14% Christ. Hist 55% 24% 4% 17% P. v. d. V 29% 43% 21% 7% 17% vindt dat echtscheidingen moeilij ker gemaakt moeten worden omdat: „Hu welijken serieus opgevat moeten worden", „Wat God verbonden heeft mogen men sen niet scheiden", „Men scheidt tegen woordig veel te gemakkelijk", enzoovoorts. 4% vindt dat noodzakelijk voor het bevorderen van algemeen belang, de be langen der kinderen, bevordering gezond huwelijksleven en dergelijke. 3% acht het goed en nuttig dat men zo lang mogelijk bij elkaar blijft, men moet zich trachten aan te passen, lief en leed delen, kleinigheden mogen echtscheiding niet mogelijk maken enz. Van de voorstanders van gemakkelijker echtscheidingen vinden de meesten, dat onhoudbare en mislukte huwelijken ontbon den moeten kunnen worden en mensen, die elkaar niet verdragen kuinnen, uiteen moeten kunnen gaan. Herbegrafenis Dr. H. Colijn Het stoffelijk overschot van de oud- mmister-president dr. H. Colijn zal waar schijnlijk Vrijdag van Berlijn naar Neder- 1 land worden overgebracht. Het zal enige 1 dagen in Den Haag worden opgebaard, waarna de bijzetting zal geschieden in de familiegrafkelder op de algemene be graafplaats in Den Haag. Deze plechtig heid zal een zeer eenvoudig karakter dra gen. Het was de wens van de overleden staatsman, dat bij zijn groeve niet ge sproken zou worden. Op de dag van de herbegrafenis, welke nog niet is vastge steld, wordt in een der Haagse kerken een herdenkingsdienst gehouden. UITSPRAKEN BIJZONDER HOF. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de volgende verdachten, die allen bij een of ander onderdeel van de Duitse Weermacht dienst hebben gedaan. F. van E. uit Haarlem. 5 jaar gevangenisstraf: C. M. van D. uit Haarlem 6 Jaar; J. B. H. uit Vijfhuizen. 12 jaar; E. W. H. uit Haarlem, 4 jaar. Paardensport Oly mpiade-candi daten op Bennekoms concours Op 4 Juni zal de vereniging tot bevordering der paardenfokkerij in Gelderland het 43ste nationale concours hipplque organiseren. Even als vorig jaar zal dit te Bennekom plaats heb ben en wel op het voorterrein van het kasteel Hoekelum. Het concours zal om 10 uur beginnen met enige tulgpaardennummers, een klein springconcours en de voorkeuringen voor dressuur- en jacht paarden. 's Middags volgt dan het belangrijkste gedeelte van het concours, dat ongeveer gelijk is aan het programma dat vroeger werd geboden, toen men nog de beschikking had over het ter rein op de Wageningse berg. Ook de ruiters, die in training zUn voor de Olympiade van 1948 te Londen, zullen op dit concours verschUncn. Zü leggen Dinsdag 3 Juni op Hoekelum de dressuurproeven af, rijden In de middag een cross en nemen de volgende dag deel aan het lichte springconcours. NIEUWE POSTZEGELS VAN CURASAO Binnenkort zullen aan de philatelistenloketten van de postkantoren nieuwe post zegels van Curagao verkrijgbaar zijn. Biljarten Lagache Europees kampioen driebanden Het ongelooflijke is gebeurd: in de laat ste partij (in Brussel) sloeg de Fransman Lagache zijn tegenstander Vingerhoedt (België), die met niet minder dan drie winstpunten voor had gestaan toen er nog twee ronden waren te spelen, met zeer gioot verschil, zodat Lagache de titel van Europees kampioen driebanden veroverde. In 46 beurten maakte hij de 50 vol, spelend met een gemiddelde van 1.111. De Leeuw maakte in zijn partij tegen de Belg Faniel de hoogste serie van het tournooi, acht. Verder dan de zesde plaats bracht hij het evenwel niet, terwijl Senigers de laatste plaats in dit Europees kampioenschap be zette. WERELD-RECORD GEWICHTHEFFEN. Bij 'net kampioenschap van de Oekraïne gewicht heffen heeft de zwaargewicht Yarov Koutzenko het oude wereldrecord tweehandig stoten van 173 k.g. dat sinds 12 Mei 1947 op zijn naam stond met 500 gram verbeterd, zodat het nieuwe we reldrecord 173.5 k.g. bedraagt. ZES MIJLRECORD. Maandagmiddag zijn in White City (Engeland) internationale athletiek wedstrijden gehouden, waaraan Noren, Engelsen, 1 Zweden, Belgen en Amerikanen deelgenomen hebben. Heino verbeterde het Britse zes mijl record, dat sinds 1930 op naam van zijn landge noot Nurmi stond met 29 minuten 36,4 sec., met 14 sec. (29 min. 22.4 sec.). Zijn. grootste concur- j rent, de Brit Gosney was 700 yards achter Heino toen de Fin de finish passeerde. GROTE PRIJS VAN EUROPA. Twee Neder landse motorrenners zullen deelnemen aan de Grote Prijs van Europa, welke op 8 Juni a s. op het circuit te Bern (Zwitserland) wordt ge reden. Lo Simons (Rijswijk) zal te Bern starten op Excelsior. Van Rijswijk (Den Haag) zal met Velocette aan de wedstrijd deelnemen. TWEE DAPPERE VLIEGERTJES VERMIST. Tijdens een wedstrijd voor modelvliegtuigen bij Soestduinen verdwenen twee modellen uit het gezicht. De behoren aan de Luchtverken- ners. Zeestraat 76. Den Haag en dragen d* registratietekens HA 37—70 en HA 37—53. Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank. U kent dat door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neeim Kru- schen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kru- schen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Krusohen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Uw Apotheker en Drogist hebben Kruschen Salts in voorraad. (Adv.) Jaarlijks Labourcongres toont vermindering der rebellie Tijdens de eerste zitting van het grote jaarlijkse congres der Britse Labourpartij te Margate hebben de z.g. „dissidenten", de rebellen in de partij, die aansturen op een nauwere samenwerking met Rusland en een distanciëring van Amerika, twee nederlagen geleden. Zowel een door hen ingediende motie tot afschaffing van het verbod, dat Labourleden verhindert lid te worden van het Engels-Russische genoot schap, als een motie tot afschaffing van de dienstplicht, werd verworpen. De groep dissidenten blijkt kleiner te zijn geworden, daar de voorstemmers een gering percen tage uitmaakten. Talrijke andere moties die het beleid van Bevin aanvielen, zijn niet in stemming genomen, deels omdat zij werden ingetrokken, deels omdat zij zul len worden vervangen door uit al deze critiek samengestelde moties. Een rapport van het dagelijks bestuur dat de leden ont raadde, zich bij de actie voor een ver enigd Europa aan te sluiten, werd naar het bestuur teruggezonden met de op dracht, de formulering scherper te stellen. Overwonnene kost geld Naar Zaterdag j.l. werd bekend gemaakt kostte de invoer van voedingsmiddelen, zaden en kunstmest in de gecombineerde Brits-Amerikaanse bezettingszones van Duitsland over de periode van 1 Januari tot 30 April j.l. de Britse en Amerikaanse belastingbetalers 40.750.000 pond sterling. De totale invoer van '1.500.000 ton vormt de volledige lading van 170 Victory-sche- pen of 100.000 spoorwegxvagons. Naar raming omvatte de invoer van graan en meel in de beide zones in 1946 ongeveer 2.351.000 ton ter waarde van 70 millioen pond sterling of ongeveer iets meer dan twee pond sterling per rantsoen kaarthouder. De Alliance Internationale de Tourisme heeft te Lissabon haar jaarvergadering gehouden. Gedelegeerden van 26 landen woonden dit congres bij. Nederland" was vertegenwoordigd door de heer H. J. van Balen, directeur van de A.N.W.B. Beslo ten werd tot samenwerking met de inter nationale organisatie van automobielclubs, als resultaat waarvan te Londen een bu reau zal worden gesticht, dat de documen tatie op autogebied voor alle aangesloten landen en clubs zal verzorgen. Ook het carnet de passages zal in de toekomst ge meenschappelijk en uniform worden. Dit bureau zal ook de belangen van het auto verkeer bij de U.N.O. en de verschillende regeringen behartigen. Binnenkort zullen besprekingen worden gehouden ter vaststelling van een of'meer vrije corridors door Duitsland van Oost naar West en van Noord naar Zuid. Besloten werd de aandacht te vestigen op het gevaar, dat voortvloeit uit de aanleg van vliegvelden naast grote verkeerswegen. In het belang van het internationale rij- wieltoerisme zal een carnet worden inge voerd voor die landen, waar rijwielen niet zonder formaliteiten worden toegelaten. Grote belangstelling was er voor een voordracht van de heer Van Balen over de Wegenwacht. Tijdens de uitvoerige discus sies die hierop volgden, vertelden de afge- Dlnsdagmiddag veroordeelde de Haarlemse arrondissements-rechtbank de 25-jarige koop man J. S. G. tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek. Veertien dagen geleden werd jaar tegen hem geëist wegens overtreding van de artikelen 208 en 209 van het V. v. S. G. heeft vorig jaar een aantal zilveren halve guldens laten vergulden, met de bedoeling ze als gouden tientjes uit te geven. Panda ein de Meester^detective 44. Jim Zondervan nam beleefd afscheid en maakte verontschuldigingen voor zijn onaardig gedrag in het begin. „Maar nu is hier toch niets meer te beleven!" besloot hij. „Ik ga naar huis en laat de zaak in Uw bekwame handen achter! Goede nacht!" „Een aardige man!" zei detective Snufkens waarderend toen de voetstappen van Zon- dertian in de verte verstierven. „Werkelijk een alleraardigste man. Hij laat de zaak in mijn beroemde handen achter, zei hij! Héél goed! Komaan, nu ga ik naar huis. De nachtrust is goed voor combineren en de duceren! Rustig dc feiten rangschikken! Ga je mee?" „Wacht even!" riep Panda, „We zijn nog niet klaar daar binnen! We moeten verder zoeken naar sporen!" „Doe. jij dat dan maar" zei de speurder. „Ik heb je nu gewezen hoe het moet, ga jij nu maar verder! Ik ga nadenken!" En de beroemde detective verwijderde zich met grote stap pen. Hard tegen hard in de Franse arbeidscrisis De Franse premier Ramadier heeft een decreet ondertekend, waarbij alle gas- en electriciteitsfabrieken en het personeel ge- requireerd worden; dit decreet verscheen nadat de „langzaam-aan-staking" was be gonnen, waardoor de gas- en electricïteits- voorzïening beperkt is. Volgens het requisi- tie-decreet kunnen arbeiders, die weigeren aan het werk te gaan veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van maximaal 5 jaar. Zwemmen Interscholaire zwemwedstrijden In Stoop's Bad vonden Zaterdagmorgen de. onder leiding van de Vereniging van Leraren in de Lichamelijke Opvoeding ge organiseerde, interscholaire zwemwedstrij den plaats. Bij de jongens wist de eerste H.B.S. B zijn plaats te handhaven met een behoor lijke voorsprong. Bij de meisjes kwam de H.B.S. A met een kleine voorsprong als1 eerste uit de strijd te voorschijn. De voor naamste uitslagen waren: 25 m schoolslag meisjes: 1. R. van Wijk huizen Ulo A, 16.6 sec. 2. W. Eysker H.B.S. A, 18.8 sec. 3. N. Baart, Gymn. 19.4 sec. 25 m. schoolslag jongens: 1. H. Vermey, Chr. Lyc., 15,4 sec. 2. K. Spaans, le H.B.S. B, 15,5 sec. 3. J. Stutterheim. 2e H.B.S. B, 16 sec. 25 m rugslag meisjes: 1. T. van Meel, Kerm. Lyc., 17,6 sec. 2. J. Wisker, Ulo A, 17,7 sec. 3. A. Bakels, Kenn. Lyc. 25 m rugslag jongens: 1. R. Timmer, Kenn. Lyc.. 15.4 sec. 2. P. Smit, le H.B.S. B 16.4 sec. 3. C. Holster, Ulo 9. 16.5 sec. 25 m vrije slag meisjes: 1. M. Marsman, Gymn., 13,6 sec. 2. H. Moenvijk, H.B.S. A 15,4 sec. 3. R. Veelborst. Kenn. Lyc., 16,6 sec. Idem jongens: 1. B. Geermans, H.B.S. A, 12 sec. 2. G. Bijlsma, 2e H.B.S. B, 12,4 sec. 3 H. Schreuder, Chr Lyc, 13 sec. 10 maal 25 m estafette meisjes: 1. Kenn. Lyc., 2, min. 46,2 sec. 2. H.B.S. A 2 min. 52 sec. 3. Chr. Lyc. 2 min. 58.2 sec. Idem jongens: 1. le H.B.S. B 2 min. 23,6 sec. 2. Kenn Lyc, 2 min. 23,8 sec. 3. H.B.S. A, 2 min. 24,6 sec. Totaaluitslag: meisjes: 1. H.B.S. A 46 p. .2. Chr. Lyc. 53'/» p. 3. Kenn. Lyc. 56'/t p. Jongens: 1. le H.B.S. B 27 p. 2 H.B.S. A 41 :/s p. 3. Kenn. Lyc. 45 p. I vaardigden van Engeland, Nieuw-Zeeland en Australië, alsmede Zwitserland, waar men eveneens proeven met een Wegen wacht heeft genomen, hun ervaringen op dit gebied. Er werd een door de heer Van Balen voorgestelde resolutie aangenomen, dat alle toeristenbonden de mogelijkheid van instelling van zulk een hulpdienst langs de weg in nun land zullen bestude ren, waarbij de organisaties, die reeds over een dergelijke dienst beschikken, hun er varingen ten dienste van de anderen zullen stellen. Het ligt in de bedoeling, uitrusting, kleur en systeem uniform te maken. Hier mede is dus wellicht de eerste stap gedaan naar een internationaal net van wegen,, wachten. MARINIERS NAAR INDIë. Vandaag vertrekken 364 mariniers met de Kota Inten uit Rotterdam naar Indië. Medereizigers. Alois Lang. die voor de oorlog in de passiespelen van Oberammergau als Christus optrad, is door een zuiveringshof tot een boete van 1000 mark veroordeeld. Hij werd, wat zijn verhouding tot het nazi-dom betrof, als „medereiziger" gekarakteriseerd. Anton Prelslnger, die voor Lazarus speelde, werd eveneens als „medereiziger" tot een geldboete veroordeeld. Amerikaanse verloting. Aan Groot-Brittannië, de V.S., de Sovjet-Unie en China zijn 6 Japan se tordepojagers en 17 konvooischepen per land toegewezen. De schepen zullen verloot worden. De datum van de trekking zal door de Amerikaanse bezettingsautoriteiten nader bekend gemaakt worden. Bijdrage. Het Amerikaanse ministerie van finan ciën maakt bekend, dat de V. S. hun bijdrage van 635.000.000 dollar in het kapitaalfonds van de internationale bank voor wederopbouw hebben gestort. Voorzitter. Transportdeskundigen van alle Euro pese landen, behalve Spanje en Ierland, zijn in Genève bijeengekomen om een ontwerp- reglement op te stellen voor de Europese transportcommissie, die deel uitmaakt van de economische commissie voor Europa van de UNO. De Nederlandse afgevaardigde J. J. Oyevaar is tot voorzitter gekozen. Hagelslag. In een gebied van het departement Indre et Loire (Frankrijk) zijn een kwartier lang hagelstenen van tweehonderd gram ge vallen, waardoor veldgewassen vernietigd en daken van huizen doorzeefd werden. Vertrokken. De Griekse militaire attaché in Bel grado, luitenant-kolonel Diamantopoelos, wiens terugroeping door de Joego-Slavisché regering was verlangd, is naar Griekenland vertrokken. Allah verstaat geen Duits. Twee eerbiedwaar dige Mohammedaanse sheiks voor een café in Cairo prevelden, gehuld in hun Oosterse kledij, hun gebeden tot Allah. Maar een rechercheur die in hun buurt zat. vond dat hun geluiden allerminst Arabisch klonken. Hij arresteerde de beide sheiks", die in derdaad ontsnapt© Duitse krijgsgevangenen bleken te zijn. Wolven in Italic. De troepen wolven die het dunbevolkte en moeilijk toegankelijke berg- terrein van de provincie Abruzzi in de hoge Apenijnen onveilig maken, hebben een menselijk slachtoffer geëist, de 74-jarige boer Jannacconi uit het bergdorpje Pescor- rochlano. De oude man was gewond door een val in een ravijn en een troep wolven viel hem aan, toen hij hulpeloos op de grond lang. De volgende morgen vonden de dorpelingen, die op onderzoek uitgingen, de verminkte resten van de boer. ChicagoParijs. De Parijse taxichauffeurs hebben het recht gevraagd wapens te dra gen om zich te kunnen verdedigen tegen de herhaalde aanvallen van bandieten. „Iets moet gedaan worden", zo verklaarde een woordvoerder van de bond van taxichauf feurs. „De bandieten vinden in ons te gemakkelijke slachtoffers. Als men ons toe staat wapenen te dragen, zullen wij zelf wel onze verdediging organiseren". (U. P.)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2