PBNA Fa. G. HONING Zn. City Tax Vijf divisiestellers rukken uit Een belangrijk schilder: Cor Dik Kort en Bondig j Centrale verwarming Woningruil Levasiers Tours De nieuwe kolenbonnen zijn aangewezen WOENSDAG 28 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Interessante vergelijkingen betreffende de volkstelling Wij hebben in de loop der laatste weken al veel geschreven over de komende Volks- en Woningtelling. Tooh kon Dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de Sta tistiek, die de leiding daarvan heeft, ons nog interessante dingen ter aanvulling ver tellen. De voorbereiding van de telling is nu in ons hele land voltooid. Een leger van 100.000 tellers maakt zich op, om in de ko mende dagen de formulieren uit te reiken, om die dan na 31 Mei weer op te gaan halen. 100.000 tellers, wil (bij vergelijking) zeg gen vijf divisies van ons leger op oorlogs sterkte. In rijen van 4 zou een défilé 3Vz uur in beslag nemen. Men is er, doordat het overheidsperso neel werd ingeschakeld, in geslaagd des kundige tellers te krijgen. Dit was ook zeer gewenst, want de invulling der biljetten voor de Woningtelling, die voor rekening der tellers komt ,is nog al ingewikkeld. Trouwens de Volkstelling zelf ook, omdat er naar gestreefd wordt zoveel mogelijk gegevens te verzamelen. Het is niet alleen te doen om inlichtingen over ouderdom, geboorteplaats, huwelijk, kerkelijke gezind heid, maar men wil ook juiste gegevens hebben over het beroep en tevens over de samenstelling van de gezinnen. Aan die gegevens is grote behoefte, om dat zij de basis vormen voor het regerings beleid. De cijfers over de woonruimte en het gebruik daarvan zijn nodig voor het beleid van de Wederopbouw. „Onderwijs" moet, om te kunnen beslissen hoeveel scho len er gebouwd moeten worden, weten hoeveel kinderen er zijn en van welke leeftijd. Voor de ouderdomsverzorging moet Sociale Zaken weten hoeveel oudjes er zijn en hoeveel er in de loop der jaren komen. Het verkeer kan pas goed geregeld worden als de vervoersmaatschappijen weten hoeveel forensen er in een gemeente wonen. In 1890 was 32 der werkkrachten in ons land betrokken bij de landbouw en 49 bij nijverheid, handel en verkeer. In 1930 (dus na 40 jaar) waren de cijfers 20 en 61 Met belangstelling wordt afge wacht hoe de percentages in de laatste 17 jaar veranderd zijn. Dit zijn slechts enkele voorbeelden. Maar voldoende om elke Nederlander er van te doordringen, dat het een nationaal belang is, dat de telling volkomen slaagt. Daarom wordt op ieders medewerking ge rekend. De gegevens die verzameld worden zijn uitsluitend bestemd voor de statistiek. Ver zekerd wordt, dat niemand beangst behoeft te zijn, dat deze Woningtelling iets te ma ken heeft met vordering van woonruimte. Er moet bij deze telling veel papier ver werkt worden, want 15.000.000 formulie ren moeten ingevuld worden. De formulieren zouden een stapel vor men van 2000 meter hoogte. Legt men alle formulieren naast elkaar, dan krijgt i een oppervlakte van 127 h.a. Een rijwielpad van 2 meter breed leidt van Groningen naar Parijs. Voor de verwerking der gegevens, die In den Haag geschiedt, zijn machines in Amerika gehuurd. Alles geschiedt automa tisch. Haarlem en de wederopbouw Zeggenschap der gemeente over materialen? Het raadslid H. W. v. d. Giesen heeft aan B. en W. van Haarlem de volgende vragen gesteld die hedenmiddag in de raad behandeld worden: 1. Hebben B. en W. kennis genomen Van de dikwijls onverantwoorde wijze waarop van de weinige beschikbare bouw materialen als hout en glas wordt gebruik gemaakt? 2. Heeft de Gemeente enige zeggen schap in de toewijzing van deze bouw materialen? 3. Als vraag 2 ontkennend wordt be antwoord, zijn B. en W. dan bereid bij be voegde instanties met klem aan te drin gen op wijziging in deze gang van zaken, opdat in de toekomst alleen zij van de beschikbare materialen gebruik kunnen maken, die daaraan dringend behoefte hebben? DE DISTRIBUTIE Donderdag 29 Mei. Haarlem. Nieuwe bonkaarten: P, Q, Ra ONDEUGDELIJKE ELECTRISCHE TOESTELLEN. De directie van het Gemeentelijk Electrlci- teitsbedrijf te Haarlem verzocht het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen. Goede electrische huishoudelijke toestellen zijn slechts in bepeikte mate verkrijgbaar. De handel in toestellen van slechte kwaliteit neemt echter in omvang toe. De fabrikanten van deze toestellen laten gewoonlijk achter wege op hun minderwaardige productie hun naam of fabrieksmerk te vermelden. Tevens verzuimen zij veelal aan te geven voor welke electrische spanning en stroomsterkte het ap paraat geschikt is. De kopers van dergelijke strijkijzers, comforen, sigarenaanstekers en andere apparaten worden gedupeerd. De toe stellen zijn noch solide noch doelmatig, en het hanteren levert dikwijls levensgevaar op. Men voorkome teleurstelling en erger door ad vies te vragen bij het Gemeentelijk Electrict- teitsbedrijf of bij een erkend deskundige. DE REORGANISATIE VAN DE DREEF. Het plan voor de herbestrating en voor wijziging van de indeling van de Dreef is voor uitvoering gereed. Het aan de N. Z. H. V.-Mij. zeer sober toegewezen contin gent rails is oorzaak, dat nog niet met de uitvoering kan worden begonnen. Binnen 2 maanden hoopt men voor elke gemeente de voornaamste gegevens over de woningen te hebben, voor 31 Dec. 1947 in het land is; hoopt men de gehele Woning en Gezinstelling verwerkt te hebben. Vóór alle gegevens van de Volkstelling verwerkt zijn, zal het eind 1948 worden. In de komende week zal aan de Volks telling veel aandacht besteed worden in de Radio. Op 31 Mei gaan alle Nederlanders onder leiding van Koos Koen hun biljetten invullen. Dat belooft een gezellig uurtje te wordenl De lichamelijk gebrekkigen Volkstelling 1947 kan meer gegevens opleveren Ongeveer 750 tellers te Haarlem zullen ook vragen of er in uw gezin lichamelijk gebrekkigen zijn. Onder lichamelijk gebrekkigen worden die lieden gerekend, waar-van de normale bewegingsmogelijkheid voortdurend sterk beperkt is, of wier lichaamsvorm sterk af wijkt van het normale (ontbreken of sterk verminkt zijn der armen en benen of ge deelten er van; sterke verstijvingen of verlammingen; verkortingen van benen of armen; sterke verkrommingen van de wervelkolom of ledematen. De bedoeling is om te Haarlem een aan vullende enquête te verkrijgen op het in 1929 gehouden onderzoek door de heren dr. W. Mol en E. P. Schuyt. In verband met de sociale en medische verzorging o.a. te werkstellen van minder validen, plaats in een aribeidsinrichting enz. is dit onderzoek noodzakelijk. Voor een juist overzicht dienen de lichamelijk gebrekkigen van jong tot oud bekend te zijn. Ook zij, die geen hulp behoeven, wor den dringend verzocht toch epn opgave van het gebrek te willen doen. Hoe vol lediger de opgave is, hoe juister de door de overheid te nemen maatregelen kunnen zijn. Dr. W. Mol, dr. W. B. Smit en E. P. Schuyt hebben zich bereid verklaard deze gegevens nader te zullen verwerken. Toneel ,,Als ik wilde" Nieuwe, luchtiger interpre tatie van een oud spel Inderdaad is het mysterie der geslachte lijke aantrekkelijkheid iets, waarover men sen, die „het" niet hebben, kunnen gaan tobben. Of zij zich, om achter het geheim te komen, tot experimenten zullen laten verlokken als die, waartoe Germaine in het bekende blijspel van Géraldy haar toe vlucht neemt, blijft de vraag. Een ver standige en fijngevoelige vrouw als deze moet wel tot de grens van de waanzin zijn gedreven, voordat zij zich door dergelijke met haar natuur strijdende kinderachtig heden zekerheid wil verschaffen. Dit spel is ten onzent klassiek geworden door de interpretatie van Vera Bondam en Cees Laseur, waarbij de eerste door haar delicate vertolking de nadruk op de droef geestige ondergrond van het gegeven liet vallen, zonder iets te kort te doen aan het luchtige karakter der comedie. Ida Wasserman heeft deze opvatting losgela ten en door het accent geheel naar het amusante te verleggen, laten blijken, dat de auteur met zijn geestige dialogen en daaruit voortvloeiende handelingen slechts een grapje bedoeld heeft. Hiermee heeft zij meer eenheid in het samenspel ge bracht, dat immers in de overige rollen ■geen andere mogelijkheden biedt dan die van de scherts. De regie, die ook ditmaal evenals twin tig jaar geleden in handen was van Bets Ranucci-Beckman, heeft bij deze reprise vrij spel gegeven aan de caricatuur en de „psychologische" bestanddelen geëlimi neerd, waardoor men het spel als zuivere „sotternij" kon genieten. Met Ida Wasser man als middelpunt hebben Paul Steen bergen als de op de proef gestelde echtge noot: Jan Retèl als de lichtzinnige vriend; Enny Meunier als de met „sex appeal" be gaafde uitlokster van het conflict: Eric van Ingen als de zelfbewuste veroveraar; Marja van Bergen als een hups dienst meisje' en Jack Gimberg als de ongebol- sterde neef, het publiek een avond van degelijk vermaak bezorgd. De laatstge noemde heeft zijn luidruchtige rol mis schien wel wat al te uitbundig gespeeld. H. G. Cannegieter. Nachtcactus bloeit In de gemeentelijke kweektuin aan de Kleverlaan staat vandaag en morgen de nachtcactus in bloei. De kweektuin is van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur voor het publiek geopend. Het begraven in Heemstede wordt duurder Om de uitgaven van de Heemsteedse begraafplaats te dekken uit de inkomsten, stellen B. en W. aan de raad voor ver schillende tarieven te verhogen, niet al leen voor het recht om te begraven, maar ook voor het gebruik der aula, het onder- noud van zei-ken, enz. Bovendien zullen meer „eigen graven" worden uitgegeven. Doopsgezinde genieentedag De Verenigde Doopsgezinde gemeente van Haarlem heeft voor het eerst sinds de oorlogsjaren een gemeentedag be legd op 31 Mei in het gebouw „Irene" van de stichting „Meer en Bosch" te Heem stede. Ds. J. M. Leendertz uit Haarlem en Ds. C. P. Hoekema uit Heemstede zullen on der meer spreken en mr. P. ten Cate uit Bloemendaal denkt het onderwerp: „De houding van de Christen in deze wereld" te behandelen. Behalve de samenkomsten in gebouw „Irene" die opgeluisterd worden door enige zangsoli van mevr E. E. Jonkheid-Peere boom uit Heemstede staan een wandeling door Groenendaal en een gemeenschappe lijke koffiemaaltijd op het programma. Leden van IJsclub hebben rechten op aan te leggen ijsbaan De gemeenteraad van Haarlem heeft op 2 April besloten aan te kopen het voormalig ijsclub- terrein, gelegen aan de noordzijde van de Kle- verlaan. Het bestuur van de IJsclub voor Haar lem en omstreken heeft te kennen gegeven, dat men 't tegenover de 65 leden, die de club tot in het seizoen 1944/45 geldelijk bleven steunen, toch wel billijk zou vinden, indien dezen na de overdracht van het terrein op enigerlei wijze zouden worden tegemoet gekomen, b.v. door het verlenen van vrije toegang tot de nieuw aan te leggen ijsbaan. B. en W. stellen de gemeenteraad voor als voorwaarde van aankoop een bepaling te ma ken, waarbij aan de 65 leden voor de tijd van vijf achtereenvolgende Jaren, te rekenen van het tijdstip, waarop de Ijsbaan voor het eerst in exploitatie komt, vrije toegang wordt ver leend op de tijden waarop de baan voor het publiek is opengesteld. Diaconessen-wijkarbeid heeft een tekort Dezer dagen is de jaarvergadering van de Centrale Commissie voor Diaconessen- Wij karbeid te Haarlem gehouden. Het jaar verslag over 1946 maakt melding van enige mutaties onder de zusters en van het groot aantal bezoeken, dat door de zusters werd afgelegd: In de acht wijken van Haarlem logden de elf zusters 48,362 bezoeken af, waarvan 41.638 bij contribuerende leden; 5170 bezoeken werden geheel gratis ge bracht. De rekening en verantwoording sluit met een totaal van 23.768 en een nadelig saldo van 961. De post „giften" liep terug van 1611.25 op 708, hoewel de onkosten stijgende zijn. Weliswaar is een gedeelte hiervan opgevangen door de ver hoging van het gemeentesubsidie, toch zal het dringend nodig zijn dat uit giften en bijdragen van particulieren dit nuttige werk krachtig gesteund blijve. NIEUWE BOEKEN. In ons nummer van 26 April wijdde onze hoofdredacteur een artikel aan de Franse uitgave van het merkwaardige oorlogsboek „Kaputt" door de Italiaanse ex-fascist Cur- zio Malaparte. Naar aanleiding daarvan be richt de Uitgeversmaatschappij A. Manteau N.V. te Brussel ons, dat zij in de loop van dLt jaar dit boek in een Nederlandse ver taling voor Nederland en België, verzorgd door dr. J. P. ten Cate, zal doen verschijnen. Crematie H. A. v. d. Mev Uit de vele woorden, die bij de crematie van Hil v. d. Meij in de aula op Westerveld gesproken werden, blijkt overduidelijk, welk een vooraanstaande plaats de thans ontslapene in de Haarlemse athletiekwereld innam. En niet minder viel dit af te leiden uit de grote belangstelling. Enige honderden Haarlemse sportvrienden waren bij de plechtigheid aanwezig, waaronder bekende atfhleten als Cor Lamoree, Chris Berger, Gerrit Eijsker en Rinus v. d. Berge. Ir. A. Paulen voerde bet woord als voor zitter der Athletiek-Unie, als vriend en als leerling. Als leerling denkt hij gaarne terug aan de jeugd op het „Haarlem"-veld, waar Van der Meij zulk een grote rol speelde. Hij gaf velen zijn vriendschap. De heer S. van Duin voerde het woord namens de Athletiekvereniging „Haarlem". Van der Meij, aldus de heer Van Duin, is de enige geweest van de oprichters der ver eniging, die deze trouw is gebleven en haar ons als een groots monument heeft over handigd. Namens de jonge ploeg bracht spreker de overledene dank voor alles, wat hij tot het laatste ogenblik voor hen heeft gedaan. De heer Van Balen Blanken sprak als oud-bestuurslid van de Athletiekvereniging „Haarlem" en als voorzitter van de Voet balvereniging „Haarlem". Hij noemde Van der Meij de spil waar alles om draaide. ,.Je hebt honderden jonge mensen een goede geest voor het verdere leven meegegeven", zo besloot de heer Van Balen Blanken. Tenslotte sprak de heer S. van Musscher als een der oudste leden en lid van ver dienste der H.A.V. een persoonlijk woord. Met een kort dankwoord, werd de plech tigheid besloten. Muziek Psalmus Hungaricus Vrlfcag 30 Mei zal Haarlems Gemengd Koor onder leiding van Jan Booda, met medewer king van de H. O. V., de organist Piet Halsema en als solist de tenor Chris Reumer een uit voering geven van de Psalmus Hungaricus van Zoltan Kodaly. Hoewel het de tweede keer Is dat dat werk in Haarlem wordt uitgevoerd (eerste i^aal in 1939) is dit toch een muzikale gebeurtenis van zoveel belang, dat er wel enige aandacht aan besteed mag worden. De Psalmus Hungaricus werd in 1923 geschre ven door Kodaly toen de nood van het Hon gaarse volk, waarin het door de oorlog was geraakt, zich eindelijk begon te lenigen. Het Is haast een nationale klaagzang en daardoor een stuk muzikale historie. De tekst wordt ge vormd door de Hongaarse woorden van psalm 55 uit het Oude Testament. De elementen waaruit de compositie is opge bouwd zijn afkomstig uit de Hongaarse volks liederen, die Kodaly heeft „schoongemaakt" van alle franje waarmee ze in de loop der eeuwen waren behangen. Het werk dat maar vijf en twintig minuten duurt wordt haast gedragen door de tenor dte werkelijk voor een zeer moeilijke opgave slaat. Trouwens de hele compositie is zeer veel eisend en dat is dan ook de reden, dat. het werk zo zelden wordt uitgevoerd. De belangstelling der Hongaarse kolonie voor dit evenement is zeer groot en haar bestuur is de heer Booda bij vele problemen behulp zaam geweest. Het tweede werk van het programma is de Messe In d. van Brückner. Het concert zal over de KRO worden uitgezonden. KIND RAAKT MET EEN VOET TUSSEN DE SPAKEN. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat personen achterop de bagagedrager van fietsen worden meegenomen. Wanneer het dan kleine kinderen betreft, kan het voorkomen, dat een en ander niet zonder kleerscheuren afloopt. Dit blijkt wel uit het feit, dat gisterenmiddag een vierjarig meisje, dat bij haar vader achterop het rijwiel zat, met de rechtervoet tussen de spaken van het achterwiel kwam, waardoor het aan de enkel gewond werd. Noorse militairen, in Duitsland dienst doende, brengen een bezoek aan ons land. De pypekrullen van de Markermeisjes maakten blijkbaar indruk op hen. Telefoon 16.17.2 (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 28 MEI Stadsschouwburg: „Auprès de ma blonde", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V. (Beethovencyclus), 8 uur. Spaarne: „Kouwe drukte", toeg. alle leeft.. 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het spook van de opera", toeg. bov. 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Boe melstudenten". toeg. bov. 14 j.. 2,30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Zoals de ouden zongen". 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Mijn vriendin Flïcka" toeg. alle leeft. 2 30. 7.00 en 9.15 uur, Frans Hals: „Geeft ons het recht om te leven", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 29 MEI, bioscopen als Woensdag. De Kunsthandel Leffelaar (Wagenweg) te Haarlem exposeert een aantal schilde rijen en tekeningen door Cor Dik, een schilder wiens werk de volle aandacht verdient. Als we een paar doeken ter zijde zetten, zoals „Witte Hoofddoek" en „Pe- renplukkcr" waarin noch de tekening noch de algemene toon zijn verantwoord, dan blijft er een collectie over, die bijna zon der voorbehoud mag worden geprezen. Wat mij op de eerste plaats heeft ge troffen zijn de ernst en de eenvoud waar mede deze schilder zijn werk verricht. Eenvoud is er in de algemene kleur, die tonalistisch gezien, harmonisch is en in het ongekunstelde der compositie. Ernst is er in de behandeling en in een veelal zorgelijke trek bij zijn modellen. Het zit óók in de kleur. Het doet mij ver moeden, dat een zeker pessimisme, althans een naar het dramatische neigende in spiratie, hem aan het werk zet. Daar klinkt bijna altijd een droefgees tige toon mee wanneer hij schildert, zoals de sympathische snaren meeklinken bij het bespelen van een viola d'amore. Deze omstandigheid geeft iets heel bijzonders aan Dik's schilderijen. Vooral Ln het waarlijk magnifieke por tret „Dame in het zwart" is deze bij klank interessant. Dit portret werd er kostbaar door en is door de afwezigheid van iedere pose èn de charmante eenvoud tot het beste der tentoonstelling te reke nen. Zodra de kleur krachtiger wordt, zoals in „Rode Jurk" is het alsof de dramatische spanning geringer wordt. „Rode Jurk" is, ondanks dit gemis toch nog een fraai doek geworden, echter niet meer zo represen tatief voor de kunstenaar. Het liefst zijn mij de aller-eenvoudïgste dingen zoals „Dame in het zwart", „Vrouw met Barret" en enige andere vrouwenpor tretten. Daarbij sluit zich dan een klein meesterstukje aan „Jongensportret", psy chologisch zuiver gegeven en onberispelijk van tekening. Cor Dik is een belangrijk schilder. Hij moge na deze tentoonstelling niet ver geten, dat „adel verplicht". Wij verwach ten veel van hem. Zulk een entrée legt verplichtingen op. Nu vraag ik mij af: Is er enig gevaar voor oppervlakkigheid? Men zou dit gaain vrezen staande voor het portret van „Jaap van Anne" een ra- buste Volendammer met een paar prach tige eelt-handen, de handen van een zee man, maar een kop, die. tengevolge ener bijna speelse handigheid in de manier, als het ware niet bij het schilderij behoort- Hier werd de eenvoud niet door de ernst gedreven. Dit zijn de fouten van des schilders eigenschappen. Zij zullen wel worden overwonnnen door de natuurlijk heid waarmede hij de dingen aanpakt en door zijn wil om zich te verdiepen. Want dit laatste blijkt uit het meerendeel van het geëxposeerde: Hij is niet tevreden met het uiterlijke alleen, eerder schuwt hij dit wanneer vorm en kleur zich sterk op dringen. Hij richt zich op toon en sfeer en inhoud. Wij kunnen het uiterlijke niet missen, maar het is slechts een niet te vermijden weg om tot de inhoud te geraken. Zie eens tot welk een kostelijk schilderijtje d:t streven voor de schilder heeft gevoerd in het fijn grijs-bruine „Uitjes". Herman Moerkerk. Uitslagen turnfeest Kennemer Turnkring De voornaamste uitslagen van de turnwed- strijden, die op de tweede Pinksterdag op het terrein „Scboonerbeek" te Velsen werden ge houden zijn: Verenigingswedstrijden. Vrije- en ge reedschapsoefeningen. Dames: 1. T.V. Sant poort, 2. Turnlust (Beverwijk), 3. S.S.H. (Velsen). Heren: 1. Turnlust B. Jonge meisjes: 1. O.S.S. (Zandvoort), oudste meisjes: 1. S.V. IJmuiden. Jongste jongens: 1. G.V. Heemstede- Brug klassikaal. Dames: 1. O.S.S. Jong ste meisjes: 1. Concordia (Haarlem). Oud ste meisjes: 1. idem. Oude jongens: 1. idem. Jongste jongens: 1. O.S.S. Persoonlijke wedstrijden. Dames le graad: 1. W. Rietveld-Wolzak (TVS), 2. A. Dortmundt-Nol (idem); 3. T. Martens-v. Leeuwen (idem). Dames 2e graad: 1. C. M. Jonker (Bato, Haarlem), 2. A. Schaap-v. d. Kolk (Turn lust B.) Heren le graad: 1. F. W. Guit (Bato), 2. B. Stoute (Turnlust H.), 3. W. J. de Wolf (Bato). Heren 2e graad: 1. S. Klees (Turnlust B.), 2. J. W. Los (idem). Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOREN: J. A. A. VisscherNlerstrasz, d.; J. P. M. van 't Wout—Domhof. d.; H. Nijhof— de Zwart, 2 z.; G. H. v. Haaster—Ruighaver, z.; J- F. LindemanSpin der, z.; N. BotSarnows- ka, d.; G. Staal—Metselaar, d. ONDERTROUWD: J. Bier en E. Landeweer; H. W. J. Slkkes en P. J. Egelle. GEHUWD: J. P, Prinsen en P. Joppe: J. Griffioen en G. v. d. Meulen; H. N. Brouwer en C. W. Blankenberg; J J, Oudendijk en C. M. Vreenegoor. OVERLEDEN: M. v. d. Veen—geb. Kloet, 69 J., vr.; K. Bregman m., 67 j.; Wed. D. Har- mens— Hannema, 85 Een kruidenier ging buiten zijn boekje Voor de economische rechter in Haarlem ver scheen een kruidenier uit de Haarlemmermeer, die er van beschuldigd werd elf nieuwe fietsen gekocht en verkocht te hebben en textiel onbe voegd voorhanden gehad te hebben. Naar verdachte vertelde, had hij tn de oorlog in het kamp Ommen vertoefd, ook voor zwarte handel en daar had hij een clandestiene slachter leren kennen. Deze was eind 1946 bij hem geko men en had hem de bewuste fietsen voor f 300 per stuk verkocht. Naderhand is nog gebleken, dat deze fietsen van diefstal afkomstig waren, doch ter zitting wist verdachte aannemelijk te maken, dat hem dat onbekend was. Verdachte had de fietsen fluks aan een Leidse veehandelaar doorverkocht voor f325 per stuk Wat de textiel betrof ontkende verdachte hard nekkig, dat hier een zwart luchtje aan zat. De Officier van Justitie bleek er echter anders over te denken en oordeelde het tenlastegelegde be wezen. Hij eiste zes maanden voor de fietsen en drie maanden voor de textiel. Verdachte werd conform veroordeeld. Ordebewaarder. Vervolgens stond een medeplichtige aan een ongepermitteerde varkeivsslachting terecht. Ont kennen hielp hem niet veel. want in een wieg bij hem thuis was een hakblok gevonden en andere zaken, die zo'n varkensgutllotine plegen te com pleteren. Bovendien, zo stond als lugubere bij zonderheid in het proces-verbaal, zat het hele trappenhuis onder de kleine stukjes vet vlees. Het varken had zijn rose huid blijkbaar duur verkocht. „U heeft nog twee varkens van 69 en 79 kilo. nietwaar?", vroeg de politierechter, aan wie me nig varken te danken heeft, dat het niet ln het donker sneuvelde, „wat doet u daar nou mi „Terreinpolitie bij de K.L.M.", antwoordde verdachte. „Wat?" zei de politierechter, die al veel van varkens gehoord heeft, maar ze nog nooit met een blauwe pet op heeft zien lopen. Gelukkig bleek echter, dat de man zich vergist had en meende zijn eigen bezigheid te moeten t melden. Nadat de politierechter nog een beetje veront rust had geïnformeerd of verdachte op Schip hol soms ook de deviezen moest contróleren. een vraag dte verdachtes kornuiten op de publieke tribune onbedaarlijk plezier bezorgde, ging de Officier over tot zijn requisitoir en eiste vier maanden gevangenisstraf. Verdachte gaf onmiddellijk te kennen, dat hU dan zijn baantje zou verliezen, hetgeen bijzonder weinig Indruk maakte op de rechterlijke macht, die op zwart-slachtende ordebewakers niet erg gesteld is; hij werd conform veroordeeld. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 27 Mei 1947. ONDERTROUWD: 24 Mei P. J. v. d. Aakster en M. A. H. Lawrensen; 27 Mel, E. G. Schmidt en W. Verbeek. GEHUWD: 27 Mei, J. Alkema en H. d. Jager; P J. v. d. Aakster en H. G. Laurensser.. BEVALLEN van een zoon: 24 Mei, A. v. Doorn —Burghout; C. P. d. Nijs—v. Rossum; G. K. G. v. Pagée—Vierdag; C. M. puijndam—Kapteln; M. J. Lucas—d. Graaf; J. M. Olledam—Westbroek; A P. Gras—Spruijt; 25 Mei, A. E. Boshart—v. Dijk; W. Zandee—Quist; B. H. J. v. Hooijdonk—v. Gastel; J. E. W, S. Suurland—v. Weerden; A. Wljkiiuisen—Vergers; A. v. Herwerden—Pruim; M. v. Zonneveld—Zwart; M. J. G. Grunwald— Kloezeman; 26 Mel. A, d. Haan—Biesma; M. Ar- noldi—Bos; J. Wouda—Smid; A. E. Schaaf—Vo gel; W. Uljee—Monsma; S. H. v. Norden— Schaalje; M. d. Smalen—Bakker; J. Steenbergen —Linterman. Bevallen van een dochter: 23 Mei: A. M. NelissenWallekers. 24 Mei: K. RustHen- neicke.G. Kromhout v. d. MeerPrins, A. J. M. DukkerRose, J. W. d. Goedev. d. Glas, A. A. F v. d. Geer—Langeveld, M. A. J. v. GeelGhijsens, 24 Mei W. H. v. ArkelVeld- huijzen v. Zanten, J. Alv. Scheppingen, J. E. BosAggenbach. 25 Mei; T. BranderEnt hoven, J. v. d. WalWesseling, G. E. Balk Mentjox, A. F. T. HasperSchulpen. K. Rus- bachVisbeen, M. SchotmanHaberlen. 26 Mei: H. J. Kloeke—Box, A. Dollé— Dams, P. B. Anslijnv. d. Bosch, L. DuïjsStoorvogel, E. J. Mooij—Mooü. C C. Wijkhuizen— Schreinders. 27 Mei: J. C. WesselingVerhoef. M. J. Veldkampv. d. Kroft. Overleden: 24 Mei: J. v. Roon, 40 j., Serin genstraat. P. W. M. Barmhoorn, 1 m.. Vos- maerstraat. J M. d. Graaf, 2 m., Leidsezij- straat. J. P. Suijkerland. 37 j., Tempeliers- straat. 25 Mei: Y. t. Borg, 10 j., Muiderslot- weg. 26 Mei: E. J. Zwarts-Rouwenhorst, 50 j.. Rijksstraatweg. H. Vaandering, 82 j Kam perlaan. A. v. Dijkv. d. Kaaij, 46 j., Pallas- straat. O. Kuipers, 58 j., Junoplantsoen. D. L. v. Oploo, 86 j., Westerhoutstraat. HAARLEM EN OMGEVING Op de avond van Tweede Pinksterdag wilde M. K K. bl) de tramhalte de weg langs de Amsterdamsevaart oversteken. ZIJ werd door een auto gegrepen. Hoewel de chauffeur geen schuld treft, is tegen hem «och proces verbaal opgemaakt, daar hij geen geldig rij bewijs kon tonen. George Robert zal een orgelbespeling ge ven ln de Grote of St. Bavokerk op Don derdag 29 Mei des namiddags van 3—4 uur. Het programma luidt: 1. Fantasia, A. v. d. Kerek- hoven; 2. Variaties „Meln Junges Lcben hat eind End", J. P. Sweelinck: 3. Preludium en Fuga C gr. t„ J. S. Bach; 4 Koraalvoorspel: „Schmücke dich. o üebe Seele". J. S. Bach; Zesde Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy; 6 Preludium. Fuga en Chaconne, J. Pnchelbcl. Te Haarlem Is een afdeling opgericht van de Nederlandse Vereniging tot behartiging van de belangen van suikerzieken. De vereniging wil onder andere vacantleoorden voor dia- betische kinderen en hötels en restaurants voor volwassen suikerzieken stichten en zich belast ten met distributie of inkoop van voedtngs- en genotmiddelen, zij wil medische voorlich ting verstrekken en een orgaan uitgeven. Het afdcllngssecretariaat Is gevestigd Eerelman- straat 3. Heemstede. De Haarlemse postfanfare sloeg met haar 83 behaalde punter, een goed figuur in het muziekconcours te Alkmaar. Zij kwam uit ln de afdeling C. Het hoogst aantal punten van het concours werd door de Alkmaarse post fanfare behaald, namelijk 95 punten. Donderdagmiddag 29 Mei om vier uur ver gadert de gemeenteraad van Heemstede. Aan de orde komen een voorstel tot stichting van een openbare leeszaal en bibliotheek, waarover wij reeds bijzonderheden mededeelden, vaststelling van een verordening op de heffing en invorde ring van rechten wegens het gebruik der be graafplaats en de benoeming van een onderwij zer aan de Dreefschool. Het sociaal inlichtingsburenu dat „Volks herstel" te Haarlem had, ls door Sociale Zaken der gemeente overgenomen. B. en W. vragen de raad daarvoor f 8000 beschikbaar te stellen. Voorts vragen B. en W. f1440 als aandeel der gemeente ln de algemene kosten van het Districts Bureau voor Oorlogsslachtoffers. De Vcrspronckwegvereniglng hield haar eerste jaarvergadering. Niettegenstaande de grote uitgaven in verband met het 700-jarlg bestaan van Haarlem, ls de toestand der kas bevredigend. De aftredende bestuursleden, de heren v. d. Poll en Korte, die geen herbenoe ming konden aanvaarden, werden vervangen door de heren van Elk en Alders. Voor onderwijzer aan dc Dreefschool te Heemstede is door B. en W. de volgende voor dracht opgemaakt; l. B. Rtjpstra te Zaandijk; 2. G. Schreuder te de Rijp en 3. A. Luteljn te Schoondijke. De Haarlemse Rechtbank heeft het faillisse ment uitgesproken van A. J. Koehoorn, wonen de te Zandvoort, Zandvoortselnan 64. Curator: Mr. Silvain Groen. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van A. Root, loodgieter, wonende te Zaandam, Westzijde 105 b. Curator: Mr. J. Lleuwen. N De Harmonlemuziekvcrenlglng „Apollo" te Haarlem, directeur de heer F. A. Dekker, nam deel aan het concours te Zeist. ïn de concert wedstrijd werd een 2e prijs behaald en ln de marswedstrijd een le prijs met een extra prijs (een zilveren medaille geschonken door de Com missaris der Koningin in Utrecht). Apollo was met autobussen naar Zeist getrokken, een bus raakte defect, zodat men te laat kwam voor de marswedstrijd. Er werd evenwel een regeling getroffen waardoor het corps alsnog kon spelen. Ds. H. O. .Molenaar te Halfweg heeft het beroep van de Ned. Herv. Gem. te Schevenlngen aangenomen. Beëdigd is voor de Haarlemse Rechtbank: als advocaat en procureur Mr. A. W. Liuklnga te Haarlem. Conform de eis werd Dinsdagmiddag de Haarlemse politieagent G. v. E. tot 1 Jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij ln April uit een geparkeerde doktersauto een aantal sigaretten ontvreemdde. Laurens Coster-tochten Zaterdag 31 Mei en Zondag 1 Juni organiseert de wandel sportvereniging „St. Bonlfaclus" de Laurens Coster-tochten over afstanden var. 25 en 40 kilometer. Inlichtingen over deze tochten zijn te verkrij gen bij de heer W. Braam, Indlsehestraat 69, Haarlem. KELLER MACDONALD. Jansweg 42. Telef. 11828. Direct te aanvaarden flat met overname inboedel (Amsterdam). Huur f 8 p. w. Brieven no. 7796. Rotterdam-Haarlem. Moderne zonn. 1ste et. in Z f 5. Gr. hulsk. 2 slaapk. badcel, keu ken, balk. Inl. Pleladenstr. 23 PENSION JOOP RIENDKRHOFF, Ged. Oude Gracht 80 rd.. Vanaf 1 Juni ter beschikking Zlt-Slp.- kanier voor 1 persoon, Zlt-Slp.- kamer 2 Dames of 2 Heren. VOLLEDIG PENSION. Tomaten - en tabaksplanten met potkluit vanaf 15 cent „DE MORGENSTOND" Soendapleln 31. Tel. 19903. Dagreizen Arnhem en omstreken. Zondag 1 Juni a.s. Vraagt Inlichtingen. PRETORIAPLEIN 2 HAARLEM Café te koop Verlof A, Goede perspectieven voor vergunning zaak. Lage huur. Inventaris tn prima st. Koopsom f 10.000 contant! Woningruil vereist. Inl. H, W. VROLIJK, Makelaar Heussens straat 16. Tel. 23693. Haarlem. AUTO z. CHAUFFEUR te huur gevr. door verlofgan ger A. v. Burenlaan 40, H'lem Tel. 18843. Voor Aquarium en Terrarium benodigdheden naar GER. v. DIJK, Wouwermanstr, 1. Tel. 20184. No. 74 en 7 5 Levert ze in bij een oud en vertrouwd adres NIEUWE GRACHT 36 a TEL. 10230 Steeds bereid Stipt op tijd' Studeee techniek thuis Bouwkunde, Werktuig bouwkunde, Waterbouw kunde,, Etectrotechniek, Chemisché Techniek, Zuiveltechniek, Nedert. Handelscorrespondentie, Boekhouden, Radio. ARNHEM Vraag gratis prospectus. D-A-14 WEET U dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor Uw Huishoud- of Industrie-Naaimachine met of zonder motor? Merk of defect geen bezwaar. Fa. M. C. HOOLE Rijksstraatweg 250, Haarlem-Noord. Telefoon 22787 Telefoon of briefkaart ea wij komen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3