Bijna 850.000guldenaancredieten beschikbaar gesteld Nederlands „beschrijving" is begonnen Permanent zonder kroes ZOMEP ZUURTJES DONDERDAG 29 MEI 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 VIT DE HAARLEMSE RAAD Besloten werd tot uitbreiding der ISoorderbegraaf plaats en tot vernieuiving van het asphalt in verschil lende straten De raad hield Woensdagmiddag een ver gadering ter behandeling van een agenda van 31 punten. Als voorzitter fungeer de de heer Angenent, daar de plaats vervangend burgemeester, de heer Geluk, ongesteld is. 's Morgens was hij nog ten Stadhuize geweest, maar hij kon het niet volhouden en moest naar huis gaan, daar de griep hem te pakken had. Allereerst werden de geloofsbrieven on derzocht van de heer Petersen (K.V.P.), waarna tot toelating besloten werd. Hoewel pas de volgende week met de behandeling der begroting voor 1947 begonnen wordt, waren de financiën nu reeds overwegend. Bijna alle voor stellen betroffen het beschikbaar stel- I len van crcdieten voor het uitvoeren van verschillende werken. Verder wa ren er nog voorstellen over aankoop en ruiling van grond. Bij elkaar beschikte de raad over meer dan 8 y« ton. Een serie credietcn. De volgende credieten werden beschik baar gesteld: f 225.000 voor de bovenbouw van drie ovens van het gasbedrijf. f 240.600 voor de vernieuwing van het asphalt van de Kruisweg, de Kruisstraat, de Barteljorisstraat, de Gierstraat, de Grote Houtstraat, het Plein en een gedeelte van het Kennemerplein. f 12.500 voor de uitbreiding der diep- duinwaterwinning nabij het pompstation. f 228.700 voor de uitbreiding der Noor derbegraafplaats. f 1650 om het terrein bij de Heussens-, Jan Haring- en Van Dortstraat, dat in de oorlogsjaren voor volkstuintjes gebruikt is, weer in te richten als weiland. f 6000 voor het maken van een riolering in een gedeelte van het opslagterrein aan de Delistraat. f 9200 voor het uitbaggeren van de sport- haven aan het N.B. Spaarne. (Verwacht wordt dat het rijk deze kosten, als zijnde oorlogsschade, voor zijn rekening zal ne men). f 3575 voor herstel van de centrale ver warmingsinstallatie in de Brandweerka zerne. f 12.800 voor het maken van twee nieuwe waterbronnen op het terrein van het Slachthuis. f 25.000 voor de uitbreiding der koelwa- tervoorziening van het gasbedrijf. f 4950 voor de verhoging van het crediet voor de verbetering der centrale verwar ming van de school in de Karolingenstraat. Bij het voorstel over de vernieuwing van het asphalt vroeg de heer B 1 o k d ij k (Ar beid) om te overwegen of het mogelijk is enkele asphaltwegen te vervangen door klinkers op een puinbed. De Voorzitter wees er op, dat de deskundigen het nog steeds niet eens zijn, wat mooier en beter is, een klinker- of een asphaltweg. Wat het onderhoud betreft is asphalt op wegen met een intens verkeer het goedkoopst. In de toekomst kan nog wel eens overwogen worden welk systeem voor Haarlem het beste is, maar het is ge wenst, dat nu de asphalteringswerken zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. De raad ging daarmee accoord. Wat het voorstel inzake de Noorderbe graafplaats betreft, meende de heer H o o y (K.V.P.) uit de stukken de conclusie te mo gen trekken, dat de uitvoering van dit werk nog 3 jaar kan wachten. Als dat inderdaad zo is, dan kan men veel geld besparen. De voorzitter zei, dat men het werk theoretisch nog 2 jaar zou kunnen uitstel len, maar de ervaring is, dat het tegen woordig gevaarlijk is een raming te doen over de duur van werken. Spreker zal blij zijn als het werk op tijd klaar is, ook al begint men dadelijk. De heer H o o y: Dan was de toelichting van het voorstel niet juist. Zonder stemming werd daarop ook dit voorstel aangenomen. Mevrouw Scheltema (Vrijheid) en de heer Gr g o i r e (Comm.) pleitten er voor om het terrein aan de Kleverlaan te blijven bestemmen voor volkstuintjes. De molen staat daarin heel goed, er behoeft geen weiland met koeien te komen en 'dan spaart de gemeente f 1650. De heer Angenent, voorzitter, ver klaarde dat er in Haarlem meer volkstuin tjes dan liefhebbers zijn. Spreker meende zelfs dat er op de grond een servituut ligt, dat hij alleen gebruikt mag worden als weiland, omdat het indertijd de bedoeling was, dat een polderlandschap behouden bleef. De heeren Klein Schiphorst (K.V.P.) en Noordhoff (Arbeid) sloten zich hierbij aan. Het voorstel van B. en W. werd daarop met 27 tegen 7 stemmen aangenomen. Andere voorstellen. Zonder of na korte discussie werd be sloten: Voor f 5000 deel te nemen in het waar borgfonds voor de Haarlemse Sportweek. Verstrekking van een uitkering ineens aan gepensionneerden. Aanvaarding van het beeld „Eva", van de Haarlemse beeldhouwer Johan Limpers, ter plaatsing in het Kenaupark. Ruiling van grond met het rijk. De ge meente krijgt gronden bij de Planetenlaan en staat af gronden aan de Vondelweg. Haarlem moet nog f 42.270 bijbetalen. Aankoop van 27.090 M2 grond aan de Westzijde der Delft voor f 16.254. Aanvulling der koopovereenkomst inza ke het IJsclubterrein aan de Kleverlaan. 65 personen, die in het seizoen 1944/1945 betalend lid der club waren, krijgen 5 ja ren vrije toegang op de nieuwe ijsbaan. Overneming van het sociaal voorlich tingsbureau van Volksherstel. (Voorlopig geldt dit alleen voor 1947). Instelling van een Donderdagmarkt aan de Floresstraat in Haarem-Noord. Wat dit laatste voorstel betreft wezen zo wel de heer H o o y (K.V.P.) als wethou der Schreurs (K.V.P.) er op, dat net streven om in Haarlem-Noord een eigen centraal leven te wekken, bevorderd moet worden. Er wonen boven het station 60.000 Haarlemmers. Het gebruik van bouwmaterialen De heer Van der Giessen (Arbeid) had vragen ingezonden over het verbruik van materialen. Hij had de overtuiging dat deze niet altijd op de doelmatigste wij ze worden aapgewend en vroeg aan B. en W. stappen te doen om te bereiken, dat de gemeenten meer invloed krijgen in de za ken van de Wederopbouw. Bij winkelver bouwingen, die absoluut niet noodzakelijk zijn, worden veel materialen (hout en glas) misbruikt. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente slechts bouwvergunning mag verlenen voor er goedkeuring gegeven is door de Wederopbouw. Interne verbou wingen gaan buiten de gemeente om; daar over beslist het Centraal Bureau voor Hout. Reeds meermalen heeft het gemeen tebestuur op een betere regeling aange drongen. De heer Klein Schiphorst (K.V.P.) vond het niet zo erg als een enkele winkel verfraaid wordt, want het materiaal dat daaraan verwerkt wordt, is niet bruikbaar voor de woningbouw. Benoemingen. Benoemd wei-den: Tot onderwijzeressen aan de Dr. A. van Voorthuysenschool (Friese Varkenmarkt) de dames P. Folkers te Alkmaar en W. de Vries te Assen. Tot onderwijzeressen bij het voorberei dend onderwijs de dames G. E. v. Halst, S. Honderd, J. J. H. Meyneke, A. R. Mol en V. V. de Wit. Taxi Bel 1 3 O O O DAG EN NACHT Spoorweg Onthouders Vereniging congresseert in Haarlem Enige honderden deelnemers aan het congres, dat vandaag en morgen door de Spoorweg Onthouders Vereniging in restaurant Brinkmann en te Alkmaar ge houden wordt, zijn hedenochtend, wegens ziekte van de waarnemend-burgemeester D. J. A. Geluk, namens het gemeentebe stuur van Haarlem door de wethouders A. J. M. Angenent en Sake v. d- Wall in de oude raadszaal van het stadhuis ont vangen. De heer Angenent bracht de be langstelling van het gemeentebestuur voor een gebeurtenis als deze tot uiting en te kende het congres van de S. O. V. als een basis voor een krachtige actie, om het toe nemende drankmisbruik tegen te gaan. Spreker besloot met de wens, dat de bijeenkomst de resultaten af mag werpen, die er van verwacht worden en hoopte dat Haarlem als congresstad een aangename herinnering zal achterlaten. Ir. J. A. v. Dorssen-Keur, de algemene voorzitter van de S. O. V. wees in zijn antwoord op de mogelijkheden, die er bestaan voor een gemeente, om het werk van de drankbe strijders te steunen, waarna de verschil lende vertegenwoordigers, waaronder zich twee hoofdbestuursleden van de Zwitserse ..Verein Abstinenter Eisen'oahner" bevon den. aan de gemeentelijke autoriteiten werden voorgesteld. IJinuiiler strand voorlopig in de week afgesloten Hoewel het strand bij IJmuiden op Za terdag en Zondag voor het publiek toe gankelijk is, blijft het in de loop van de week afgesloten. Van Maandag tot Vrijdag is men namelijk bezig projectielen van ka liber 17 cm tot ontploffing te brengen. Dit brengt een groot gevaar voor scherven met zich mee, zodat niemand op het strand toe gelaten wordt. Deze regeling duurt nog tien a twaalf dagen. Waarnemend burgemeester D. 3. A. Geluk is ziek De waarnemend-burgemeester van Haarlem, de heer D- J- A. Geluk, is Woens dag ziek geworden. De verwachting is, dat hij in elk geval enkele dagen het bed zal moeten houden. Als zijn vervanger treedt op wethouder A. J. M. Angenent. Liever goede dan veel haring Uit een radiotelefonisch onderhoud met de „Iienny", een logger, die aan de jacht op de Hollandse Nieuwe deelneemt, bleek de voorkeur, die de Nederlandse haring vissers nog steeds koesteren voor kwaliteit boven kwantiteit. De vissers zijn nog niet enthousiast over de vangsten, welke thans hoofdzakelijk aan de Oostkust van Schot land worden gedaan. Eerste ervaringen in onze stad Agenda voor Haarlem DONDERDAG 29 MEI Spaarne: „Kouwe drukte", toeg. alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ,,Het spook van de opera", toeg. bov. 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Boemelstudenten", toeg. bov. 14 3-, 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „zoals de ouden zongen", 2.30 7 00 en 9,15 uur. City: „Mijn Vrien din Flicka", toeg. alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geeft ons het recht om te leven", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 30 MEI. Stadsschouwburg: Maria Stuart (Weldadig heid naar Vermogen) 20 uur. Concertzaal: Haarl. gemengd koor met H.O.V. en solisten, 20 uur. Begijnhofkapel: Dr. Henri Conradi over Existentiële Religie, 20 uur. Hotel De Leeuwe rik: Gruno: „Mouten is ook wat", 20 uur. Bioscopen: Nieuwe programma's. Vanmorgen zijn de 100.000 volkstellers over stad en land uitgezwermd om hun tweedaagse taak te beginnen. Vandaag en morgen worden ook in Haarlem de formu lieren voor de woning- en bevolkingstel ling uitgereikt en wanneer de telgebieden door de 750 tellers zijn afgewerkt, zullen de aldus verzamelde gegevens waardevol materiaal kunnen opleveren voor weten schap, heropbouw en statistiek en niet voor de belasting, zoals velen nog ten on rechte menen. Deze twaalfde volkstelling sinds 1830 heeft haar typische moeilijkheden: villa bewoners, die huiverig zijn een juist beeld te geven van de woonruimte, waarover zij beschikken, kleine bedrijven, die in ver bouwde huizen huizen en oude vrouwtjes, wier bezwaren tegen het aan hen uitge reikte formulier legio zijn. Waren de tellers bij sommige „slacht offers" binnen de vijf minuten klaar, in andere gevallen moest een breedvoerige en geduldige uitleg gegeven worden van het geen precies zwart op wit dient te komen. Maar de tellers, hoe vreemd ze in de aanvang soms ook tegenover hun taak stonden, hebben uitgelegd en verklaard, gepraat als wijlen Brug- mans en zij zijn verder gegaan met de overtuiging, dat het overgrote deel van de burgerij welwillend tegenover deze „beschrijving" van het Neder landse volk staat. De inspecteurs, die de verschillende tel- districten controleerden, hebben hier en Kees Hartveld benoemd Naar wij vernemen is Kees Hartvelt, tot voor kort voorlopig directeur-dirigent der Haarlemse Orkest-Vereniging, dezer dagen definitief in deze functie benoemd. ONDEUGDELIJKE REMMEN. Woensdagmiddag werd op het Plein te Haarlem een 79-jarige man door een auto aangereden. Hij moest met een bloedende hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht worden. De hoofdoorzaak van het ongeluk schijnt in de onoplettendheid van het slachtoffer te zijn gelegen, hoewel tegen de chauffeur proces-verbaal is opgemaakt wegens ondeugdelijke remmen. ERNSTIGE AANRIJDING IN VOGELENZANG. Een. 4-jarig meisje. A. W. stak Woensdagavond omstreeks half teven in de kom van Vogelen zang plotseling de Vogeteraangse weg over. Een passerend automobilist, die uit de richting Aer- denhout kwam, trachtte uit alle macht een aanrijding te voorkomen, maar het kind werd gegrepen en moest met een zware hersenschud ding naar de Marla-Stichting te Haarlem wor den overgebracht. Naar men ons mededeelde, bestaat er geen levensgevaar. Honderdduizend volkstellers zijn er op uitgetrokken om huis aan huis de tel- formulieren uit. te reiken. Op het plat teland is deze huis-aan-huis-bezorging minder eenvoudig dan in de steden! daar lang moeten zoeken, voor ze hun mannetje uit een huis zagen komen waaruit moge blijken hoe belangrijk het is, dat de tellers zich strikt aan de opge geven route houden en wanneer de complicaties bij het invullen der formu lieren te groot bleken, konden zij meer dan eens de reddende hand toesteken. Uit de ervaringen van hedenmorgen kwam duidelijk naar voren, dat de instructieve bijeenkomsten, die de tellers kort geleden hebben bijgewoond, hun vruchten hebben afgeworpen, want in alle delen van de ge meente Haarlem treft men sóms wonder lijke toestanden aan, waarin hoognodig een verbetering moet worden gebracht en die zonder voorafgaande instructies in de meeste gevallen een wanhopige teller tegenover zich zouden hebben gevonden. Er Is le Heemstede besloten tot de vorming van een Indische Club. Het secretariaat wordt waargenomen door de heer Wijnstra, Orehl- deeënlaan 6. Het doel is, onderling zowel op cultureel als economisch terrein contact te zoe ken: ook het amusement zal niet vergeten worden. Ongeveer 40 personen hebben zich reeds opgegeven als lid. Op Dinsdagavond 3 Juni zal in het Volkskoffle- huis aan de Heemsteedse Dreef wederom een bijeenkomst worden gehouden, waar als spreek ster zal optreden mevrouw W. Blomberg—Zee man. die een causerie zal houden over het leven In Indië. Muzikale medewerking zal worden verleend door een jeugdkoorlje. Burgerlijke stand van Hillegom GEBOREN: Eveline Herma, d. van G. Rlkkers en H A. van der Haven; Josepha Apolonia Ma ria. d. van W. Walkers en T. Jurna; Maurltsia Christina Maria, d. van Q. J. Smit en M. Th Suljkerland; Petrus Johannes Maria. z. van H. J. Pijpers en C. J. Rotteveel. Cornells Ember- tus Marlnus. z. van A. J. Bos en A. C. Spreeuw; Helena Maria. d. van F. R. Out en J. M. van Lierop; Rosalus Leönardus Cornells Maria, z. van J. S. P. P. Veelenturf en A. Kortekaas; Gertrudis Johanna Maria, d. van A. de Bruin en J. P Ksemen; Adriana Bemardina Maria, d. van J. Th. Bultink en J. M. Zonneveld. ONDERTROUWD: M. Pack en H. Vledder; L. C. Langereld en C. M. Leegwater: C. N. Sprengers en A. B, van der Vliet; A, 3. L. Wll- lemse en G. Béen. GETROUWD: P. Jonkheer en A, M. Brouwer; C. Th. Portengen en Th. C. van der Linden; E. Seholte en H. R. Borger; J. C. Baijer en M. H C. Zandbergen. OVERLEDEN; Wed. M. Hoogeboom—Schreu- der, v., 79 j. Muziek Geestdriftig gehoor voor jeugdconcert De belangstelling voor het tweede Jeugdcon cert in de serie van drie paedagoglsche muziek uitvoeringen van de Vereniging voor muzikale ontwikkeling van de schooljeugd was evenals voor het eerste, bijzonder groot. Des middags en des avonds verenigden zich gisteren vele jeug dige muziek-enthousiasten in het gebouw der Vrijzinnige Hervormden om te luisteren naar dc uitvoering van een programma, dat vrijwel ge heel gewijd was aan de vocale liedkunst en dat vertolkt werd door de zangeres Ans Strolnk met begeleiding van de pianiste Tineke de Smidt Ans Stroink liet haar voordrachten vooraf gaan door een korte bespreking, waarin gewezen werd op het muzikale karakter van het lied en op de bijzonderheden van de tekst. In chrono logische volgorde hoorde men liederen van Scarlatti, OrlandinJ, Mozart, Schubert, Schu mann, Brahms. Fauré, Debussy en Schuurman. En door de Intensiteit van de uitdrukkings kracht, de warme stemklank en de volledige overgave aan haar kunst, kenmerkend voor de zang van Ans Stroink, kwam hier het juiste contact tot stand met het jeugdige gehoor, Frapperend was hierbij de verheugend grote aandacht, die voortdurend getoond werd en on getwijfeld moet het optreden in deze geestdrif tige kring voor Ans Stroink een bijzonder ge not geweest zijn. Tineke de Smidt had door haar uitstekend spel mede een groot aandeel in het succes van de concerten, die ook door de grondslag, die zij vormen voor nieuwe reeksen van schooljeugd-muziekuitvoeringen, van grote betekenis zijn. Waardig slot der Beethoven-serie Het is zowel hier als elders gewoonte ge worden op de laatste avond ener serie, die een keuze uit Van Beethovens orkestwerken bevat, de beide tegenpolen zijner sympho- nische kunst: de Eerste en de Negende, uit te voeren. Of deze combinatie de bena- min „cyclus" rechtvaardigt, laat ik in t midden. Leerzaam is ze voorzeker; de be langrijkheid der tegenstelling vergoedt de onvermijdelijke asymmetrie der program- .magedeelten. Van belang was ook te ervaren of Kees Hartvelt als leider van dit congres van extremistische factoren zo mag men de samenkoppeling van Eerste en Negende wel aanduiden tot een goed einde zou weten te brengen. Welnu: hij heeft zijn kwaliteiten als dirigent getoond, al vlotte nog niet alles even goed. Voor de ongewilde canonische inzet in de Finale der Eerste was hij niet verantwoordelijk; een straf fere rythmiek in het Andante zou hij bij meer tijd tot voorbereiding wellicht ver zorgd hebben. Over 't geheel genomen slaagde deze uitvoering heel wel. Maar een veel groter prestatie leverde hij met de vertolking der Negende. Deze Sympho- nie is door haar zetting een struikelblok voor de meeste dirigenten bij hun pogen om klankevenwicht en tempo ongerept en de spanning onverzwakt te houden. Dit alles lukte hem in het Adagio nog niet ten volle, maar overigens kan ik, die tal van uitvoeringen der Negende gehoord heb, gerust zeggen dat deze verreweg de beste was, die ik ooit op een concert der H.O.V. heb bijgewoond. En daarom zal het velen even als mij genoegen doen te ver nemen dat Hartvelt tot vaste dirigent van ons orkest is benoemd en we mogen zowel hem als het orkest daarmee geluk wensen. Het koor, uit het H.O.V.-koor en „De Stem des Volks" gecombineerd, bleek vol komen opgewassen tegen zijn moeilijke taak en het solistenkwartet Corry Bijster, Annie Hermes, Han le Févre en Lourens Bogtman vormde een prachtig geheel, dat voor Yx zijn partij uit het hoofd zong. Zo is deze laatste avond het hoogtepunt der serie geworden, de bloemenhulde waardig. K. de Jong. Toneel „Auprès de ma blonde" Een toneelstuk in eigenlijke zin is het niet. wat Achard ons in een voortreffelijke vertolking van de S.T.A.R.T. onder regie van Ko Arnoldi gisteravond in de Stads schouwburg heeft voorgezet. De dramati sche structuur is hier vervangen door slechts losjes samenhangende schetsjes, waarin een levensbeeld nu eens voor de verandering achterstevoren wordt afge draaid. Van de vijf taferelen, waarin te Parijs Yvonne Printemps en Pierre Fresnay heb ben geschitterd, heeft de S.T.A.R.T. er vier overgenomen. Waarom het in 1900 spelende vierde bedrijf in de Nederlandse vertoning is uitgevallen, is ons niet duide lijk. Maar de resterende hebben genoeg moois overgehouden, al kon ons de éne scène meer dan de andere bekoren. Wij maken allereerst kennis met het bejaarde echtpaar Lesparre, dat de gou den bruiloft in nog onverminderde teder heid viert. Paul Storm en Loudi Nijhof moeten zich hier vergenoegen met een ietwat conventionele uitbeelding, waarin het verbitterd dispuut met de zoon Fre deric althans nog wat kleur en levendig heid brengt. Doch het volgende tafereel geeft dit paar gelegenheid tot groot spel. De behandeling van het probleem van de gevaarlijke leeftijd is in deze scène even origineel als geestig, en de wijze, waarop Loudi Nijhof haar speelt, munt uit door schalkse en fijngevoelige modulatie. Steeds teruggaande op de levensweg, wordt het echtpaar in de volgende schets met de eerste wereldoorlog geconfronteerd en de alleengelaten vrouw openbaart hier haar liefde door angst voor haar te velde staande man, van wie de brieven maar al uitblijven. Tenslotte is de film tot haar uitgangspunt teruggedraaid; het paar staat thans in de prille liefde voor de slagboom, welke een onwelwillend vader (door Louis van Gasteren kostelijk getypeerd) hun in de weg legt. maar die de jongelieden glo rieus forceren. Met minutieuse zorg heeft zowel de auteur als de regisseur gelet op elk détail, dat de sfeer van het „fin de siècle" ka rakteriseert de tijd, waarin zelfs voor deze heroïsche geliefden een kus op de wang een ongeoorloofd vergrijp was! Adolf Rijkens, Georgette Rejewsky, Nelly Ernst en Gerard Schild belichaam den de kinderen van het paar in de diver se fasen; Liane Saalborn was in het eerste tafereel het vrijgevochten meisje uit 1939: Mies Hagens in het tweede de verleide lijke cocotte, die hef huwelijks-evenwicht een ogenblik verstoorde; Kees Brusse in het derde ie loszinnige gemobiliseerde oom en Jet van Dijk-Rïecker in het vierde de stammoeder. Een fijn figuurtje bracht Chris Baay op het toneel als de bediende, die met het gezin mee terugdraaide van deftig familiestuk tot aankomend jong maatje. H. G. CANNEGIETER. Het verraden der medewerkers van „Vrij Nederland" Op 29 October werden door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam verschillende zaken be treffende het verraad van medewerkers van „Vrij Nederland" te Haarlem aangehouden. Nu zullen deze zaken behandeld worden op 10 Juni. Dan staan terecht T. L., E. N., J. C. P. B. en A. T. K., allen Haarlemmers, Een Engelsman over Engelse romans ..De Engelse roman ls niet. zoals sommigen menen, zijn hoogtepunt voorbij. Wel is hij op dode punten gekomen, maar Jonge en enkele oude schrijvers hebben de romankunst nieuw leven gegeven door zich los te maken van louter materialisme en te zoeken naar de maatstaven der christelijke ethiek Dit was de inleiding tot een betoog over de huidige Katholieke romanschrijvers ln Enge land. dat Robert Spealght gisteravond hield voor „Geloof en Wetenschap". Spealght is een bekend Londens acteur, die thans een eigen theater beheert, die twee romans schreef: „The lost hero" en „The angel In the mldst" die aan de Europese dienst van de BBC werk te en verder als criticus een naam heeft. HIJ betoogde dnt dc Engelse roman inder daad begon dood te lopen toen hij zich aan louter esthetische en emotionele onderwerpen wijddo en het perspectief van de eeuwigheid buiten sloot. Daarin ls echter een kentering gekomen, Iemand als Aldous Huxley, die ln „Brave New World" de nachtmerrie van een oververhitte Intelligentie en een zuiver mate rialistische wereld gaf, blijkt in zijn later werk „Time must have a stop" naar een absoluut godsbegrip te zoeken, De cynische Somerset Maugham ls een zelfde weg ge gaan en ln „The razor's edge" blijkt hij een op lossing te zoeken ln de mystiek. De Jonge katholieke Engelse schrijvers to nen de noodzaak van een moreele keuze nog duidelijker. Tot deze groep behoren de Ierse Kate O'Brien (..That lady"). Bruce Marshall. Antonla White (..Frost In May) en de voor- naamsten zljn Graham Greene (..The Power and the Glory") en Evelyn Waugh (A hand ful of dust). ZIJ hebben beseft, dat de mens niet alleen op emotionalisme en sensatie kan leven. Dit wil overigens niet zeggen dat zij hun reli gieuze oriëntatie boven hun schrijverschap de overhand geven. Met verscheidene voordrachten verlevendig de Robert Spealght zijn zeer langdurige voor dracht. waarvoor, hoewel het seizoen van ..Geloof er. Wetenschap" al gesloten ls. grote belangstelling was. Afscheid ds. C. B. Hevn Ds. C. B. Heyn, sinds 1945 predikant bij de Rem. Geref. Gemeente te Haarlem, heeft afscheid van zijn gemeente genomen. Ir. zijn persoonlijk woord zeide de scheidende predikant het te be- 'treuren. zijn arbeid ln Haarlem te moeten af breken. Doch de motieven waaronder dit heen gaan plaats heeft, heeft de Gemeente tenvolle begrepen. De weemoed van het afscheid nemen wordt verzacht ln het vertrouwen, dat de warme band met de gemeente niet verbroken zal worden. Na de predikatie voerde Mr. H. W. SOhraagen, namens de Gemeente en vrienden het woord, daarbij herinnerende aan het opbouwende werk, dat Ds. Heyn in de Gemeente heeft verricht en in het bijzonder aan zijn oecumenisch streven, in Haarlem, waarvan het Kerstspel verleden jaar ln de Grote Kerk een der vruchten van zijn toewijding was. Als blijk van grote waar dering bood spr. namens de Gemeente twee delen van de Eerste Nederlandse Systematische Encyclopaedic aan. Zwemmen Nationale clubkampioenschappen Op Zondag 29 Juni worden in Stoop's Bad te Overveen de Nationale Clubkampioenschappen zwemmen gehouden. Op deze wedstrijden zullen behalve de win naars van het vorig Jaar. „De Robben" in de damesafdeling en ..Haarlem" bij de heren, ver enigingen uit het gehele land, met een keur van prominente zwemmers aan de start ver schijnen. De organisatie berust bij „Zwemclub Haarlem". Wandelsport De Avondvierdaagse in Noord-Holland In ons nummer van 27 Mei j.l deelden wij mede, dat de Avondvierdaagse in Hillegom ge organiseerd werd door de R K S.V. Concordia. Dit ls niet juist. De organisatie is geheel in han den van de Noordhoilandse Wandelsportbond, onderafdeling van de Nederlandse Wandel- sportbond, zijnde de enige wandelorganisatie, die door het N.O.C. is erkend. De Avondvierdaagse wordt ln verschillende plaatsen van Noordholland gehouden, te weten Amsterdam, Haarlem. Beverwijk, Hillegom enzovoorts. De afstand is 3 x 15 en 1 x 20 km, Inlichtingen voor geheel Noordholland Per- nambucolaan 41, Overveen, tel. 23560. j Kon en ÖondigJ BINNENLAND Wat moet het zwaarst wegen? De Venlose gemeenteraad heeft zich deze vraag gesteld naar aanleiding van een plan van ztjn voorzitter, om ergens in de stad 83 nieuwe woningen te bou wer.. juist daar. waar een lap vruchtbare grond de Venlose gemeenschap ettelijke aardappelen en kropjes sla opleverde. Na ampele discussie werd het plan van de burgemeester verworpen. verleden jaar In de herfst viel een Duitse vrouw van de Venlose brug ln de Maas. Tegen haar mar. zijn Inmiddels zodanige verdenkingen gerezen dat hij wegens pogmg tot doodslag ach ter slot gezet is. Duitsers met lnbrekerswerktulgen op zak zijn in Limburg gearresteerd. De heren beken den zich aan enige Inbraken op Nederlands ge bied te hebben schuldig gemankt Post voor militairen aan boord van de Kota Inten en de Johan de Witt kunnen deze in Port Said ontvangen, mits ze voor 2 en 3 Juni in do bus wordt gedaan. Het kanovaren in dc Maas blijkt een ris kante sport te zijn. Een 17-jarige knaap uit Venlo moest zijn tochtje bij dc stuwen te Bel- feld tenminste met de verdrinkingsdood be kopen. Doordat zUn voertuig slipte botste een 21- Jarige motorrijder uit Buss urn op de Nieuwe 's Gravelandscweg tegen een auto. De 14-jarige duorijder werd hierbij zo zwaar gewond, dat hij kort na het ongeluk overleed De motorrijder uit Zaandam, die op 2e Pinksterdag tussen Naar- den en Bussum tengevolge van een lekke band verongelukte. 1s eveneens overleden. De jaarlijkse internationale zomerconferen- tle van het Signlfistlschc Genootschap zat van 2 t.m 10 Augustus ln 'sGraveland worden ge houden. Het honderdste repatriëringsschip. de ..Slo- terdijk" is met 839 repatriërenden Woensdag in Rotterdam aangekomen. V||f Nederlandse architecten, te weten Dr. F. Bakker—Schut, Mr. W. M. Dudok. Mr. J. Vink, Mr. C. v. Traa en Mr. L. Roos zyn voor een studiereis in Engeland gearriveerd. HAARLEM EN OMGEVING In de laatste bestuursvergadering van de Verspronckwegvereniglng te Haarlem is de heer van Sik, Verspronckweg 107 tot secretaris ge kozen. Het tweede concert ln de serie Jeugdeon- certen. dat Woensdagavond ln hel Gebouw voor Vrijzinnig Hervormden werd gegeven en waar als solisten Ans Stroink en Tineke de Smidt optraden ls een succes geworden. Bij de te Schevenlngen gehouden nationale wedstrijden van de Nederlandse Kappersbond verwierf de heer A. de Jong te Haarlem de ere prijs en de heer H. Keltz te Haarlem de eerste prijs. De Haarlemse afdeling wist het steden- kampioenschap te behalen. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 30 Met Haarlem. Nieuwe bonkaarten, rest. R en Sa t.m. Scha. Heemstede. Extra kaarten jonge en a.s. moeders: S. Nieuwe bonkaarten: Weg—Wez (9—12.30 uur) en Wl—Wor (14—16 uur). SCHEEPVAART K N. E M Elena, 27 Mei van Paramarfb» naar Trinidad Bessa, 27 Mei te Paramaribo. Arnhem. 27 Mei van Antwerpen naar Amster dam. Aruba. 27 Mei van Antofsgasta naar Moi- lenda. Ariadne. 27 Me: van Tunis naar Alexan dria. Oksywi. 28 Mei te Amsterdam Hast 5, 28 Mei van Amsterdam naar Hamburg. HOLLAND AFRIKA LIJN. - Nykerk, 27 Mei te Durban STOOMV MIJ NEDERLAND Romba. 23 Mei van Batavia naar Holland Salawatl. 24 Mei te Calcutta. Ccram. 20 Mei te Bal:.more. Beng- kalis. 26 Mei te Madras. Martekerk. 20 Mei van Vancouver naar Bombay. Sumatra. 16 Mei te Batavia. Hugo de Groot. 16 Me! van Sorong n. Tarakan. OCEAAN. Euryades. 21 Mei van Aden naar Indië Neleus, 24 Mei te Amsterdam. Polyphe mus, 22 Mei te Penang. Glen Garry. 20 Mel te Penang Glen Hardny. 19 Mei van Port Said Holland. Mentor, 17 Mei te Aden. Anchyses. 17 Mei te Birkenhead. Menmon. 11 Mei van Aden naar China. Glen App. 12 Mei van Aden naar China. Agamemnon. 24 Mel van Liverpool naar China. City of Ltons. 8 Mei te Port Said, Myrmi don. 8 Mel van New York naar Indië. VINKE EN CO. Larenberg, 26 Mcl van Isa bella de Sagua naar Caibarlem, Russum. 27 Met te Gdynia. Ittersum, 26 Mei Kaap Flnlsterre ge passeerd. K. P. M. Ophir, 27 Mel Kaap Carvoelro ge passeerd. Melkinrichting Kranenburg vraagt een flinke loopjongen leeftijd pl.m. 16 jaar. loon f 15 p. week. Ged. Raamgr. 2527 f 6.- f 6.- MAISON TRIENY uw adres GR. HOUTSTR. 26 rd. Tegenover Anegang. Tel. 17856 AKRUDENT Jtandpasta Huidverzorging MASSAGE tegen haaruitval. BESTRALING. EPILATIE. Inst, Haverkamp Begemann Middenlaan 9. Tel 19062. N.V. ALGEM-ENE HOLLANDSChE CREDIET. EN DEPOSITOBANK gevestigd te HAARLEM AFLOSSING 4% SCHULDBRIEVEN De Directie maakt bekend dat van 1 Juli 1947 af pari af losbaar zijn gesteld alle uitstaande. ■••.-uitgelote 4% schuldbrieven De aflossing geschiedt zor r bijbetaling van rente, behoudens op de schuldbrieven van 100 een .ij- betaling van 2.de schuldbrieven moeten voorzien zijn van alle coupons van 2 Januari 1948 af Voor zover de houders van 4% schuldbrieven niet van het verleende voorkeursrecht bij de inschrijving op de 3' schuldbrievenlening r ruik maken, zal de aflossing plaats vinden bij de NEDEI ANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V.. kantoor HAARLEM. Indien wegens bijzondere omstandigheden de hieronder aan gekondigde uitgifte van 3schuldbrieven niet doorgaat, zal de bovenvermelde aflosbaarstelilng geacht worden niet te zijn gedaan. Haarlem. Mei 1947. N.V. ALGEMEENE HOLLANDSCHE CREDIET. EN DEPOSITOBANK gevestigd te HAARLEM UITGIFTE van 200.000.— 3«/z% Schuldbrieven in 6tukken van J 1000.500.en 100.nominaal aan toonder. De ondergetekende beritht dat zij de inschrijving op boven genoemde uitgifte tot de koers van 100%, met recht van voorkeur voor houders van nlet-ultgelote. per 1 Juli 1947 aflosbaar gestelde 4% schuldbrieven heeft opengesteld van Maandag 2 Juni 1947 af ten kantore van de NEDERLAND- SCHE MIDDENSTANDSBANK N.V., kantoor HAARLEM, op de voorwaarden van het prospectus dd. 30 Mei 1947, waarvan de exemplaren, benevens inschrijvingsblljetten bij genoemd kantoor verkrijgbaar zijn. Haarlem, Mei 1947. N.V. ALGEMEENE HOLLANDSCHE CREDIET. EN DEPOSITOBANK WIJ verzorgen al uw AUTO- TRIPS voor binnen- en bulten land. Garage BOUCKAERT. Rozenstraat 9. Tel. 19992. VERPACHTING STANDPLAATSEN Voor het tijdvak 1 Juli 1947 t/m 30 Juni 1948 zal worden verpacht A. het reclit van verkoop van: le. bloemen 2e. kleine eetwaren en al coholvrije dranken 3e. fruit 4e. consumptle-Us 5e. vis- en zuurwaren en 6e. tijdschriften. B. het recht van rUwiolbe- waklng op de ln de gemeente Haar lem daarvoor aangewezen standplaatsen. Gegadigden moeten vóór of op 6 Juni 1947 hun Inschrij vingen richten tot Burgemees ter en Wethouders van Haar lem De paciitvoorwaarden zijn van 30 Mei a.s. af tegen betaling van f 0.25 verkrijgb. ter 4e afd. der Gemeentesecretarie, Tandheelkundige Inrichting w SWAAP 'J9 Grote Houtstraat 99 Haarlem Tel. 13728 ueheie Kunstgebitten 15. Volledige behandeling in- oegrepen Spr uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspr Avondspruren: Maandag woensdag Vrijdag 5-8 OPENBARE AANBESTEDING Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland zullen op Woens dag 11 Juni 1947 om 12 uur in het Gemeenlandshuis van Rijnland te Lelden (Bree- straat 59) openbaar aanbe steden: Het schoonmaken van wa teren en het onderhouden van sloten en greppen ge durende het Jaar 1917. in 31 percelen (bestek 365). Bestek ad f 0.50 verkrijgbaar ter Secretarie van Rijnland (postrekening no. 300680) en bij dc technische ambtenaren te Spaarndam, Halfweg. Gou da, Katwijk en Leiderdorp. voor uw UITSTAPJES IN VERSCHILLENDE SMAKEN

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3