Haarlems Dagblad Een nieuwe Hongaarse regering brengt geen principiële wijziging In het najaar verkiezingen Nederlandse regeering houdt nog steeds vast aan de basis-overeenkomst Abd'el Krim verwekt weer beroering Mountbatten zal dominion-status voor „Hindoestan" en „Pakistan" aanbieden Eindhoven pufte onder 32 graden Weerbericht 61e Jaargang No. 18616 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 2 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4tFranco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratis Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Het Duitse persbureau in de Russische zóne meldt, dat de 64-jarige Hongaarse mi nister van oorlog, Lajos Dinnyes (kleine boerenpartij) een nieuwe regering heeft gevormd, nadat in een buitengewone kabi netsvergadering onder voorzitterschap van de vice-premier Rakos en nadat men des nachts tevergeefs had gepoogd een nieuw kabinet samen te stellen dc regering beslo ten had af te treden. Zij besloot tevens in September nieuwe verkiezingen ie houden. De nieuwe regering is Zaterdagavond reeds beëdigd. kleine boerenpartij, Bela Kovacz, door de Sovjets een voorname reden was voor het aftreden van de premier. In dezelfde krin gen wordt verklaard, dat sommige Hon gaarse diplomaten in het buitenland Nagy's voorbeeld zouden kunnen volgen en even eens hun ontslag indienen. Nog een „verdwijning". De Hongaarse pers maakt melding van het feit, dat de 28-jarige Istvan Tarnai, secretaris van de Hongaarse minister van Voorlichting, die in de jaren 1943 en '44 de radioverbinding van Boedapest met het Britse hoofdkwartier in Italië onderhield „verdwenen" is sedert 23 April. Volgens de pers werd Tarnai, op grond van zijn nauw contact met Amerikaanse en Britse mili taire en diplomatieke vertegenwoordigers tijdens de oorlog, gewantrouwd in sommige politieke kringen in Hongarije. Nog steeds gevechten bij Soerabaja De gevechten in het gebied van Soera baja duurden Zondag voort, zo luiden rap porten, zowel van Nederlandse als van re publikeinse zijde uit Batavia. Het republikeinse persbureau berichtte, dat de Nederlanders in de middelsector van de Soerabaja-zöne, gesteund door ar tillerievuur een krachtige aanval hebben ondernomen, waarna de Indonesiërs, aldus Antara, een tegenaanval deden, „een Ne derlandse compagnie terugsloegen en hun posities weder innamen". •Van Nederlandse zijde wordt dit repu blikeinse bericht niet bevestigd, doch men verklaarde, dat gedurende de gehele week ten Zuiden van Seorabaja hier en daar ge vechten hadden plaats gehad. Zondag bevestigde het Indonesische mi nisterie van voorlichting de berichten, dat voor het republikeinse leger alle verloven waren ingetrokken. Te Ruckanje is onder grote belangstelling de volkshogeschool „Ondertsduin" geopend, de zesde in ons land. DE SITUATIE IN INDONESIë Een officieuze uiteenzetting over de moeilijkheden op economisch gebied Ferenc Nagyde Hongaarse premier, die is afgetreden. Gyongyossi, de afgetreden minister van Buitenlandse Zaken, zal ad interim worden vervangen door de minister van Voorlich ting, Mihalify, die tevens minister van Voorlichting blijft. De nieuwe premier, Dinnyes en Milhalify zijn beide lid van de kleine boerenpartij, die de grootste partij van het land is. Ferenc Nagy, de premier die Vrijdag is afgetreden, is door het politieke bureau van de Hongaarse partij der kleine bezit ters vervangen als voorzitter der partij door Istvan Dobi. In politieke kringen wordt geloofd, dat het beleid der nieuwe regering geen radi cale verandering in de toekomst zal bren gen, behalve, dat er als voorbereiding op de herfstverkiezingen een verkiezingscam pagne zal worden gehouden voor de linkse denkbeelden. De benoeming van twee leden van de partij der kleine boeren ter vervanging van de twee uitgezette ministers van dezelfde partij (Naggy en Gyongyosse) schijnt er op te wijzen dat de coalitie althans tijdelijk, bewaard zal blijven. Men acht het echter onvermijdelijk, dat van communistische en socialistische zijde thans een beroep zal worden gedaan op de partij der kleine boeren, om een zuivering onder baar aanhang uit te voeren. Nagy's 20-jarige dochter. Julia, heeft telefonisch aan Reuter verklaard, dat 'haar vader waarschijnlijk twee wefken in Zwit serland zal blijven en dan mogelijk de V.S., waar zijn oudste zoon Hongaars legatie- secretaris is, zal bezoeken. Hongaarse kringen te Bern geloven, dat de arrestatie van de secretaris-generaal der Nu reeds oppositie tegen de Gasperi's kabinet De Italiaanse president, De Nicola, heeft het nieuwe kabinet van De Gasperi Zon dag beëdigd. De Gasperi verklaarde voor de radio, dat de democratie in Italië slechts gered en geconsolideerd kan worden, indien het volk volkomen van alles op de hoogte ge steld wordt en een deel ervan uitgenodigd zou worden de lire en de koopkracht dei- arbeiders tot het uiterste te verdedigen. De Gasperi besloot met de mededeling, dat de nieuwe regering de constituerende vergadering zou verzoeken haar oordeel over de bedoelingen der regering uit te spreken. Indien dit oordeel ongunstig zou uitvallen zouden anderen, die dachten het beter te kunnen, de regering op zich moe ten nemen. De Italiaanse socialistische partij heeft in een manifest opgeroepen tot eensgezinde oppositie van alle „waarlijk democratische krachten, met inbegrip van alle katholie ken" tegen de nieuwe coalitie der chrïste- lijk-democratische partij en onafhankelij- ken. Vele doden door tornado Het plaatsje Leedey, in het Noord-Wes ten van Oklahoma, dat 600 inwoners lelt, is door een tornado voor driekwart ver woest. Er zijn zes personen om het leven gekomen en 25 gewond. Men gelooft, dat een telefonist, die door de stadsluidspre- kers waarschuwde, toen hij de storm zag naderen, door zijn optreden het verlies van een groter aantal mensenlevens heeft voor komen. Een dag later heeft een tornado in de naburige staat Arkansas meer dan 500 per sonen dakloos gemaakt. Een en dertig per sonen kwamen om het leven, honderden werden gewond. Gehele gezinnen, vooral onder de negerbevolking, zijn omgekomen. Het aantal doden en gewonden zal nog wel stijgen, daar uit andere districten nog be richten binnenkomen. In het enige zieken huis van het op korte afstand van de ge teisterde plantages gelegen plaatsje Pine Bluff zijn alle bedden reeds bezet. Meer dan 300 personen hebben reeds een spoed- behandeling ondergaan. Noodziekenhuizen worden ingericht. Aan mededelingen van gewoonlijk goed ingelichte zijde ontleent het A.N.P. de vol gende gegevens betreffende de in Neder- lands-Indië ontstane situatie: Men hoort wel de gedachte uiten, dat de regering van koers is veranderd nu de uit voering van Linggadjati tot teleurstellende resultaten heeft geleid. Het is echter niet geheel juist dat er een uitgesproken koers verandering is. Immers de regering houdt nog steeds vast aan de basisovereenkomst. Natuurlijk verwachtte men niet, dat reeds dadelijk na de ondertekening van de ba sisovereenkomst positieve resultaten zicht baar zouden worden, wel meende men iets van een resultaat te mogen verwachten 4 a 5 weken daarna. De verwachtingen te dien aanzien werden niet beantwoord. De aard der besprekingen was zó dat telkenmale als er iets bereikt was, dat op overeenstemming leek, de onderhandelaren dér republikeinen terug kwamen, met voor Nederland onaanvaardbare voorstellen. Deze gang van zaken had een hoogtepunt. toen de ministers Beel en Jonkman op het vliegtuig stapten voor hun oriënterende reis naar Indonesië' De reis van de mi nisters, bedoeld voor eigen oriëntering en heroriëntering, tevens met het oogmerk persoonlijk contacten-te leggen ter bevor dering van een beter wederzijds begrip en vooral ook met" bet doel de Indonesische erhoudingen, die nu eenmaal anders zijn dan die in Den Haag. beter te leren ken nen, is een teleurstelling geworden voor de ministers. Juist toen zij uit Nederland ver trokken keerde Gani uit Djokja terug met de mededeling, dat de zo juist besproken economische oplossingen niet aanvaard konden worden. Toen de ministers in Ba tavia arriveerden troffen zij een situatie, die zij bij hun vertrek niet hadden ver wacht. Er zijn toen talrijke besprekingen gevolgd. Uit deze besprekingen is het ver moeden gerezen, dat bij de republikeinse regering niet de bereidheid aanwezig is op basis van Linggadjati verder te onderhan delen. De republiek maakte propaganda tegen de federalistische gedachte, welke zij zelf in Linggadjati aanvaard heeft. Deze poli tiek der republiek is echter buiten het re publikeins gebied niet populair. Zij bedient zich van een propaganda-methode. die bij bepaalde figuren met sterke afkeuring wordt gegroet. De ministers meenden, dat de republi keinse regering elke twijfel aan haar be reidheid Linggadjati na te leven moest wegnemen. Er zijn in de republiek in de laatste maanden geen mogelijkheden geschapen het economisch apparaat weer op gang te brengen. In Oost-Indonesië is het echter aanmerkelijk beter. In de laatste twee Schumacher vraagt plebisciet Dr. Kurt Schumacher, de voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij, heeft in een rede te Frankfort voorgesteld een Internationa al-gecontroleerd plebisciet te houden in de Sovjet-zone van Duitsland om te beslissen of de Duitsers, die thans daar wonen, willen behoren tot de Oostelij ke of de Westelijke zönes, aldus een bericht van de Duitse nieuwsdienst in de Ameri kaanse zóne. Hij is in Egypte aan land gegaan en zou zijn ivoord jegens Frankrijk hebben gebroken maanden zijn daar tekenen van grote vooruitgang te bespeuren. De deviezen- nood in de republiek is zo groot, dat de toestand, zoals die nu is, slechts twee a drie maanden kan voortduren. Er zijn grote moeilijkheden en gevoelig heden aan beide zijden. Van Nederlandse zijde bepleit men als strikt nodig.het op bouwen van een deviezenfonds ter vorming ener structuur, die onmisbare voorwaarde is voor de toekomst van de gehele archipel. Eind April was er te dien aanzien inder daad een zekere overeenkomst bereikt. Nederland had veel concessies gedaan. Gani ontving echter in Djokja tegenwerking en begin Mei kwam de thans bestaande con troverse naar voren. De republiek bleek zich niet vóór een deviezenfonds, een eco nomische eenheid, een centi'ale deviezen- politiek en een gemeenschappelijke ver kooporganisatie te kunnen verklaren. Weer kans op een staking van mijnwerkers in de V.S. De eigenaren van de Amerikaanse zach te steenkool-mijnen hebben een eis van John Lewis, de leider der mijnwerkers, om een loonsverhoging van 35 cents per uur, als „onredelijk" van de hand gewezen. Dit beteekent een vastlopen van de on derhandelingen voor een nieuw arbeids contract precies een maand vóór de datum, waarop de regering de door haar het vorig jaar gevorderde mijnen weer in particulier eigendom moet doen overgaan. WannecJ: niet per 1 Juli aanstaande een overeen komst bereikt is zullen waarschijnlijk vier honderdduizend mijnwerkers weer in sta king gaan. De Franse regering is zeer verrast, zo zei een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken, door berichten, dat Abd'el Krim, de voormalige Noord- Afrikaanse opstandelingenleider, op zijn reis van het eiland Reunion, waar hij in ballingschap vertoefde, naar Marseilles, te Port Said aan land is gegaan. Abd'el Krim kreeg in Februari verlof om terwille van de opvoeding van zijn zoons zich met zijn gezin in Frankrijk te vestigen. De Egyptische minister van Buitenland se Zaken heeft aan de Franse gezant in Egypte verklaard niets te weten over aan land gaan van Abd'el Krim. Keuter daarentegen bevestigt dat de Arabier aan land is gegaan en meldt dat in Port Said een hofdignitaris van koning Fa- roek aan boord ging. De eerste dagen zal' Abd'el Krim de gast zijn van de Egypti sche koning. Van betrouwbare zijde te Port Said is verklaard, dat Abd'el Krim op uitdrukkelijke uitnodiging van koning Faroek aan land is gegaan. Hij zou van plan zijn in Egypte te blijven. Op de vraag, hoe lang Abd'el Krim in Egypte zou blijven, antwoordde een der le den van zijn gezelschap de Reuter-corres- pondent: „Tot Marokko is bevrijd". Zaterdag arriveerden Abd el Krim en veertig leden van zijn familie met een spe- ciale bus in Cairo. Zijn bagage bevindt zich nog op het schip, met inbegrip van de koffer die het lijk van Abd el Krim's moeder bevat, die op het eiland Reunion is overleden en wier stoffe lijk overschot Abd el Krim in Noord Afrika wilde begraven. Later begaf Abd el Krim zich naar het koninklijk paleis. Tot een United Press correspondent zei hij: „Ik ben een vermoeid en ziek man en wil mij gedurende enige tijd laten behan delen en in Egypte leven onder bescher ming van Farouk de Grote. Hij zeide nooit naar Frankrijk te zullen gaan. De Egyptische ambassade te Parijs deel de mede. dat Abd el Krim in Cairo „spon taan" van boord is gegaan. De achtergrond. In sommige politieke kringen te Cairo wordt het besluit van de Egyptische re gering, om aan Abd'el Krim gastvrijheid te verlenen, opgevat als een „antwoord" op de weigering van de Franse autoritei ten ir. Tunis om toestemming te geven voor het binnenlopen van het Egyptische vrachtschip Èmira Fawzia, dat een ge schenklading voedingsmiddelen aan boord heeft. In een Franse verklaring hieromtrent wordt gezegd, dat, klaarblijkelijk op grond van onjuiste berichten over hongersnood in een bepaalde streek van Tim is, in April jl. door de Egyptische regering aan de Franse toestemming is verzocht voor het naar Tunis zenden van een missie. De Franse regering gaf toestemming doch hierop volgde een heftige campagne in de Egyptische pers, waarbij Frankrijk er van beschuldigd werd Noord-Afrika te laten verhongeren. De kwestie scheen reeds ge sust te zijn, toen op 27 Mei de Franse am bassadeur te Cairo door de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken er van in kennis werd gesteld, dat het vrachtschip Emira Fawzia uit Alexandrië was vertrok, ken met bestemming Tunis. Gezien dit gebrek aan achting voor de meest elemen taire gebruiken van internationale hoffe lijkheid, aldus de Franse verklaring, heeft de Franse regering 't schip niet toegelaten. Hef woord is aan...;s Vondel: Men ruimt, met cenen voet of twee te rugh te trèen, het veld niet, maar verliest wat velts om 't velt te to innen. Er wordt nog steeds vee naar België gesmokkeld Ex-illegalen aangehouden en weer vrijgelaten Nu ter bestrijding van de smokkelhandel in vee de grensstrook, binnen welke bepaal de voorschriften bestaan omtrent registra tie en vervoer van vee, is uitgebreid tot 20 km, komt de controle op het vervoer over de grote rivieren in het midden des lands te vervallen. Het verbod tot vervoer yan vee des nachts in het Zuidelijk gebied blijft echter gehandhaafd. Dat desondanks het smokkelen van vee naar België nog steeds voortgaat, bleek aan het eind van de vorige week, toen de amb tenaren van de C.C.D. in midden-Limburg een veesmokkelaarsbende ontdekten, welke grote „zaken" deed met heimelijke vee transporten over de Belgische grens. Vast staat, dat de bende veertig koeien en vijf entwintig paarden uit Nederland naar onze Zuiderburen smokkelde. Onder de aange houdenen bevinden zich vele zeer verdien stelijke illegalen, waaronder zelfs drager van de Amerikaanse onderscheiding „Medal of Freedom" met de gouden palm. Tot de aangehoudenen behoorden de oud-directeur van de slachtveecentrale Limco te Weert, een veekoopman uit Budel, een koopman uit Heythuizen en een vee taxateur uit Weert. Vrijdag zijn onverwacht alle aangehou denen op één na uit het Huis van Bewa ring te Roermond in vrijheid gesteld, be halve Van M. uit Weert, die geen deel heeft uitgemaakt van de illegaliteit. Warmterecord gebroken Talrijke oorlogsinvaliden en oud-strijders hebben in Parijs voor het ministerie van financiën op de Place de l'Opéra een demonstratie gehouden voor hoger uitkeringen. Lord Mountbatten, de onderkoning van Voor-Indië, zal vandaag met goedkeuring van het Britse kabinet de Indische leiders dc dominion-status aanbieden voor Hindoestan en Pakistan (een afzonderlijke Hindoenescen Mohammedaanse staat), benevens nieu we verkiezingen in de provincies aan dc Noordwestelijke grens om te bepalen of dit gebied tot Pakistan zal behoren, aldus verneemt Reuter te New Delhi. Deze beide delen van Voor-Indië zullen vrij zijn van inmenging of controle van de zijde der Brit se regering. Zij zullen echter de eed van trouw moeten afleggen aan de kroon. Naar verluidt hebben enige hooggeplaatste leiders der Congres-partij reeds een voor stel aanvaard, dat het gecompliceerde vraagstuk van een onmiddellijke splitsing van het leger oplost. Het leger zal waarschijnlijk voor beide dominions gecombineerd ge handhaafd blijven, tenzij men door overleg tot een andere regeling komt. Indien de dominion-status wordt aan vaard zullen de bevoegdhelen van de on derkoning als vertegenwoordiger van de koning van Engeland onmiddellijk opgehe ven worden en zal hij fungeren als gou verneur-generaal van de beide Indies. Het feit dat er een gemeenschappelijke gou verneur-generaal zal zijn voor beide do minions zal een gemeenschappelijke poli tiek voor het handhaven van recht en orde verzekeren. Men is van mening dat de huidige voor lopige regering zal verdwijnen bij het in voeren van de dominion status. De onder koning zal heden slechts de reacties van de leiders vragen ten aanzien van de al gemene lijn van het plan. Waarschijnlijk En dat noemt men „het stille strand van Zandvoort". Zondag krioelde hier het leven van een menselijke mierenhoop, terwijl anderen voetbalden, weer anderen in de scha duw van een boom naar adem zochten en kleine personages een grote teil hadden gereguireerd om enigszins aan de verlangens naar koelte tegemoet te komen zal hij hen mededelen, dat nun beslissing tegen Woensdag wordt gevraagd. Gandlii wil geen Pakistan. Gandhi heeft te New Delhi verklaard, „zelfs wanneer heel Voor-Indië in brand zou staan zal ik niet toestemmen in de stichting van Pakistan, ook al eisen de Mohammedanen het onder bedreiging met het zwaard". Volgens de „Sunday Tim es" zou Jinnah, de leider van de Voor-Indische Mohammedaanse liga, tegenover de onder koning verklaard hebben, dat hij bereid is Pakistan een Brits dominion te doen zijn. Hedenmorgen tien uur hebben zeven Voor-Indische leiders zich naar het huis van de onderkoning, lord Mountbatten, begeven. Als eerste Mohammed Ali Jinnah, de voorzitter van de Moslemliga, glimla chend en met een grote sigaar tussen de lippen. Daarna Pandit Jawaharlal Nehroe, vice-president van de voorlopige Voor-In dische regering en leider van de Congres partij, mei, een ernstige uitdrukking op het gezicht. Hij was vergezeld van Sardar Vallabhai Patel, lid van het huis, en Kri- palani, president van de Congrespartij. Vervolgens Sardar Baldef Singh, minister van Defensie, als vertegenwoordiger van de Sihks, en de twee Mohammedaanse leiders Abdoer Rab Nishtar en Liagat Ali Khan. Er waren geen volksoplopen of demon straties bij het passeren van de Voor-Indi sche leiders tussen een cordon van gewa pende politiemannen voor de hekken van het huis van de onderkoning. Sardar Rabnishtar verklaarde tegenover de correspondent van Reuter, dat er geen kans bestond op een vergelijk over een Verenigd Voor-Indië. „Wij vormen twee naties en wij wensen twee aparte tehuizen. Wij zullen nimmer willens een verdeling van Bengalen en de Pundsjaab aanvaar den". Grondwet voor het Saargebied Een speciale commissie, belast met het opstellen van een constitutie voor het* Saargebied in de Franse zóne van Duits land, is thans te Saarbrücken ingesteld. De commissie moet haar werk tegen 15 September klaar hebben, en staat onder voorzitterschap van Johannes Hoffman, de provinciale voorzitter van de Christe lijke Volkspartij. Beweerde mishandeling van gevangenen in Indië Onderzoek met negatief resultaat Bij de behandeling van het wetsontwerp „Dienstplichtvoorzieningen" in de Eerste Kamer heeft de heer Koejemans (Comm.) een bericht uit het weekblad „Vrij Neder land" van begin Januari aangehaald over opmerkingen van een dienstplichtige aan het front op Java. Daarin was sprake van ernstige mishandelingen, gepleegd op acht gevangenen, die ernstig gewond werden. De minister van Oorlog heeft de heer Koejemans toegezegd de minister van Over zeese Gebiedsdelen uit te nodigen een on derzoek te doen instellen. De minister van Overzeese Gebiedsdelen ad interim heeft thans aan de voorzitter van de Eerste Kamer medegedeeld, dat de Indische regering werd verzocht een onder zoek te gelasten en indien dergelijke me thoden zouden worden toegepast, hiertegen onmiddellijk en gestreng op te treden. „Dit onderzoek, zo verklaart de minister, heeft echter geen feiten aan het licht ge bracht, als in „Vrij Nederland" vermeld. De Legercommandant in Indië geeft intus sen de verzekering dat, indien dergelijke wangedragingen zich voordoen, zij onver mijdelijk aan het licht komen en na gehou den onderzoek en gebleken juistheid steeds leiden tot zeer strenge correctiemaatrege len. Derhalve kan worden aangenomen, dat in het betrekkelijke artikel de feiten onjuist zijn weergegeven, hetgeen te gere der kan worden aanvaard, daar de inzen der zich verschuilt achter anonimiteit". Spoorwegramp iii Cliina Naar het centrale Chinese persbureau meldt, is een passagierstrein op mijnen ge lopen, welke op de spoorlijn Peking-Moek- den waren gelegd. Het is nog niet mogelijk het aantal slachtoffers te bepalen, doch men gelooft, dat er honderden doden en gewonden zijn. Tram- en busstaking in België De duizenden Brusselaars, die van tram of autobus gebruik plegen te maken om zich naar het werk te begeven, zagen zich vandaag gedwongen het zonder te doen. Het personeel van het tram- en autobus- personeel in Brussel en in andere grote plaatsen in België heeft namelijk het werk gedurende 24 uur neergelegd, omdat de regering te weinig aandacht zou schenken aan zijn grieven. Het personeel eist aan passing der lonen en der sjciale voorwaar den aan die van het spoorweg- of staats- personeel. Indien het personeel voor het einde van de volgende week geen voldoening krijgt, zal de staking in alle provincies worden doorgezet. Velen hadden het Zondag te kwaad met de warmte en dat was geen wonder: de eerste Juni was tot dusverre de warmste dag van het jaar. Vooral in Eindhoven en Twenthe steeg de temperatuur tot onge kende hoogte en wel tot 32 graden Cel sius, maar ook in andere delen van het land voerde de zon de warmte tot boven de 30 graden op. Met deze warmte sneu velde een 40-jarig record, want in de nacht van Zaterdag op Zondag was de mi nimum-temperatuur (die in De Bilt 17 graden bedroeg) hoger dan die. welke hier de laatste 40 jaren in deze tijd zijn geno teerd. In Haarlem heeft men intussen ook van het vroege zoincrlje kunnen genieten: een betrouwbare thermometer wees Zondag als hoogste middagtemperatuur123 graden Fahrenheit aan. Op Amsterdam C.S. werden Zondag 7815 kaartjes voor Zandvoort afgegeven en in totaal bezochten 17.000 mensen per trein de badplaats. Het warme weer zal nog wel even aan houden, zo meent het K.N.M.I. De zeer warme lucht strekt zich momenteel uit over de meeste landen van West-Europa en de daaraan grenzende staten. Maar ook geheel Duitsland en zelfs Polen liggen on der deze warme lucht. Ons land bevindt zich aan de Westelijke rand van dit warmtegebied. Gezien de algemene lucht druk-verdeling gelooft het K.N.M.I. ech ter, dat een naar het Oosten terugloopen- de wind en daarmede een aanhouden van het warme weer waarschijnlijk blijft. Haarlemse agent te Zandvoort verdronken Zondag is op het Noordelijke vrije strand bij Zandvoort, ter hoogte van het voormalig Noorderbad de 33-jarige Haarlemse agent van politie A. Stollen voor de ogen van zijn vrouw bij het zwemmen in zee ver dronken. Omstreeks kwart voor vijf merkten me debaders, dat de heer Stolten in moeilijk heden verkeerde. Vermoedelijk Is hij in een mui terecht gekomen en toen hij on der de oppervlakte verdween schoten an deren toe om hem te redden. Toen het slachtoffer op het droge gebracht was, wa ren de levensgeesten echter reeds gewe ken. De rekening van de zee De Bloemendaalse reddingsbrigade moest Zondagmiddag een zwemster die, door zich te ver in zee te wagen, in gevaar kwam te verkeren, uit haar benarde positie bevrijden. Zaterdag moest dc „tomploeg" van de Scheveningse reddingsbrigade twee jonge lui uit zee halen; Zondag heeft een vrou welijk lid van dezelfde brigade een man uit een mui gered. Geen vers brood in Parijs De bakkers in het gebied Parijs houden van Zondagavond af een staking van 48 uur als protest tegen de lage lonen. Woens dag a.s. dreigt een staking van winkeliers te beginnen, welke het hele land betreft. 2',2 millioen winkels en kleine zaken zul len dan een staking van een dag houden als protest tegen dc regeringscontröle. NOG STEEDS WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I ie De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: In de nanacht en vroege ochtend enige nevelvelden, welke na zonsopkomst snel oplossen. Daarna tot ongeveer dezelfde waarde al6 vandaag oplopen de temperatuur Zonnig weer. Vooral in het Zuiden en Oosten van het land In de namiddag enkele verspreide on weersbuien met kans op hagel. Meest zwakke wind tussen Oost en Zuid. Langs de kust koele zeewind. 3 Juni: Zoh op -1 25 uur. onder 20.51 uur Maan op 20.53 uur. onder 4 07 uur (Volle Maan)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1