Noodvoorziening Perswezen Haarlem-H.B.S. 4-1 Warme mensen MAANDAG 2 JUNI 1947 HAARLEMS DAGBLAD Een belangrijke beschouwing van het Kamerlid Mr. L. G. Kortenhorst Het bekende R.K. Kamerlid mr. L. G. Kortenhorst, die in verscheidene zuive ringszaken in persaangelegenheden als ver dediger is opgetreden, schreef voor ons een artikel over de Noodvoorziening Perswezen. Daar deze beschouwing evenwel te uit voerig is om haar geheel te plaatsen, zijn wij gedwongen die te bekorten, hetgeen wij kunnen doen, omdat ook onze hoofdredac teur reeds aan ditzelfde onderwerp een artikel wijdde. Mr. Kortenhorst wijst er allereerst op, dat het wetsontwerp niet tegemoet kopit aan enkele wensen. norm van de perszuivering aan te passen aan die van de bedrijfszuivering en daarin op te nemen, dat een verdachte gediscul- peerd is te achten, wanneer hij handelde in de redelijke veronderstelling, dat uiteinde lijk het landsbelang door aanblijven zou worden gediend. Bij bestudering van de tussen Regering en Kamer gewisselde stukken, ontkomt men niet aan de indruk, dat de nu reeds ruim twee jaar durende strijd rondom de pers zuivering nog lang niet is geëindigd. Nie mand is over de perszuivering content. On omwonden wordt er van een mislukking gesproken. De enige actuele vraag is, of het geen tijd wordt definitief een streep te zetten onder dit hoofdstuk en er afscheid van te nemen. Overigens een afscheid zonder rouw. De kans daarop schijnt echter zo ver volgt mr. Kortenhorst niet groot en daarom kan het zijn nut hebben de hoofd punten van het debat nog even na te plui zen. Allereerst de kwestie van het verbod om een krant onder een bepaalde naam uit te geven. Daarover zegt hij o.a., dat de vaag heid van de tekst der wet de mogelijkheid opent om alle oude krantennamen op de korrel te nemen. De minister had zich beter buiten dat wespennest der onderlinge con currentie kunnen houden. Al neemt men aan dat bij de perszuive ring een grotere gestrengheid mag worden toegepast dan bij andere aangelegenheden, deze mag toch niet ontaarden in het elimi neren van algemeen geldende, solied gefun deerde rechtsbegrippen. Bij voorbaat is een beroep op het feit, dat een krant, die is blijven verschijnen en dus een aantal foute berichten, adverten ties, verslagen en artikelen heeft moeten opnemen, daarnaast zoveel goeds heeft ge bracht, dat elk onbevooroordeelde zal moe ten toegeven, dat de schaal naar de goede kant is doorgeslagen, volgens het betref fende artikel tot mislukking gedoemd. Op zijn best kunnen verzachtende om standigheden worden aangevoerd, maar het vonnis ligt voor die kranten gereed. Welnu, deze stelling is in hoge mate aanvechtbaar. Dat criterium is in strijd met de eerste be ginselen van de rechtstaat. Talloze goede vaderlanders de memo rie van antwoord ontkent dat allerminst zijn het slachtoffer geworden van dit arbi traire, willekeurige met de feiten strijdige uitgangspunt. Met gestrengheid heeft dat niets, met rechteloosheid alles te maken. Immers behoort tot het wezen van elk strafbaar of laakbaar feit het element: op zet of schuld. Dit element wordt door de minister niet gewenst. Breedvoerig gaat mr. Kortenhorst ook in op de wens van vele Kamerleden om de mogelijkheid te openen krantenbedrijven tegen schadevergoeding te onteigenen.' De minister wijst dit denkbeeld af, op gron den waarmee de schrijver zich geheel ver- eenigt, daar ook hij meent, dat de wens dromen der nieuwe couranten niet te ver wezenlijken zijn. Tenslotte de Persraad. Daarover zal, zoo merkt mr. Kortenhorst op, in de Kamer nog wel een hartig woord gesproken wor den. Deze krijgt, wordt het Ontwerp tot Wet verheven, een zelfstandige positie. Het antwoord van de minister, die dit Jhr. Mollerus' grandioze receptie De honderden bezoekers van de receptie, die de secretaris van het Haarlemse kan toor van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland Zaterdag middag gaf naar aanleiding van zijn zilve ren jubileum als zondanig, waren het er roerend over eens. dat de temperatuur niet bepaald opwekkend genoemd mocht wor den, maar het antwoord van de jubilaris op de toespraak van de heer B. W. Las- schuit. waarin deze namens handel, indu strie en bedrijfsleven in onze stad uiting gaf aan de waardering voor de persoon van jhr. 'dr. J. C. Mollerus was dermate stijl vol, dat de hitte geruime tijd volkomen vergeten werd. Jhr. Mollerus wilde de toe gezwaaide lof uitbreiden over zijn echtge note, zijn moeder en zijn medewerkers ten kantore en hij bekende ruiterlijk, dat hij de huldiging tóch eigenlijk wel zèer op prijs stelde. Hetgeen niet wegnam, dat hij op een goed ogenblik zijn rede wilde eindigen met een stevige handdruk voor de heer Las- schuit en de opmerking, dat hij eindigde, omdat hij „wegzwom". De heer Lasschuit bood aan het slot van zijn speech een prachtig gecalli- grafeerd gedenkboek en een zilveren theeblad aan. waarna twee feestelijke meiskes met bloemen voor de oude en de jonge mevrouw Mollerus kwamen aandragen. Bijkans eindeloos was de stoet dergenen, die de jubilerende secretaris kwamen ge lukwensen: de burgemeester van Heem stede, een deputatie van het Haarlemse ge meentebestuur. oud-wethouders, de politie, Haarlems Bloei, de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Bloembollencultuur, talloze vakgroepen, de Noordhollandse Provinciale bedrijven, sportverenigingen, het marktwezen, kortom al deze facetten van stedelijk en provinciaal leven schitter den op dit intieme Haarlemse feest, dat een vitale jubilaris in zijn midden vond. die voor elk der bezoekers een persoonlijk woord en een kwinkslag gereed had. Niet alleen gemeende woorden, ook bloemen en een lange tafel vol cadeaux getuigden van de gevoelens van vreugde, die in alle be trokken kringen opborrelden, toen de secre taris aan de Nassaulaan zijn kwart eeuw Zaterdag vol maakte. Gevoelens, die even zeer tot uiting kwamen tijdens het diner, dat deze voor jhr. Mollerus en zijn familie onvergetelijke dag, besloot. Agenda voor Haarlem MAANDAG 2 JUNI. Frans Hals: Argwaan, 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 18 j. Spaarne: De Tyran, 14.30, 19.00 en 21.15 uur. 14 j. Luxor: Himmlaspelet, 14.30, 19.00 en 21.15 uur. 14 J. City: Welkom vreemdeling, 14.30, 19.00 en 21.15 uur a. 1. Palace: Barracuda, 14.30. 19. en 21.15 uur, 14 j Rembrandt: Parasieten, 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 18 j. DINSDAG 3 JUNI. Grote Kerk: Orgelbespeling. 19.30 uur. Biosco. jen als Maandag. lichaam op één iijn plaatst met de Pen sioenraad en de Raad van Arbeid, mis kent toch wel op bedenkelijke wijze de allesomvattende, in wezen besturende en beslissende functie van de Persraad en de zuiver administratieve, aan strenge en ge- détailieerde wettelijke normen gebonden bevoegdheden van de twee andere door de minister genoemde Raden. Vandaar dan ook, dat verschillende Ka merleden er de voorkeur aan geven, de volle verantwoordelijkheid voor de uit voering der Wet bij de verantwoordelijke minister te laten en de Persraad te laten blijven, wat hij is: een adviserende instan tie. Afscheid ds. H. J. Plaggemars In de Oude Kerk in Spaarndam-Oost heeft Zondagmiddag Ds. H. J. Plaggemars afscheid genomen als predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente van Spaarndam. Als tekst van de predicatie had hij geko zen Genesis 6 vers 6: „Toen berouwde het den Heere dat Hij den mensch op de aarde gemaakt had en het smartte hem aan zijn hart". Deze woorden staan op net zegel an de Ned. Hervormde Gemeente van Groningen, in welke gemeente voortaan ds. Plaggemars het Woord zal bedienen. Na de predicatie werd gezongen Gezang 237 vers 4, waarna ds. Plaggemars zich richtte tot de kerkeraad, de kerkvoogdij, vertegenwoordigers van het Provinciaal Kerkbestuur van Noordholland, het Clas sicaal bestuur van Haarlem, de ring Haar lem: het convent van predikanten in de ring Haarlem en de gemeente. De vertrekkende predikant werd toege sproken door Dr. H. van der Loos namens het Provinciaal Kerkbestuur, het Classicaal Bestuur en de ring; door ds. H. O. Molenaar namens de kerkeraad van Halfweg, door ds. G. H. van der Woord namens verschil lende kerkelijke colleges en de gemeente van Spaamdam. De dienst werd bijgewoond door mr. Sake C. van der Wall als vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur van Haarlem en door de Haarlemse predikanten ds. G. J. Waardenburg en ds. P. J. Mackaay. DE DISTRIBUTIE Dinsdag 3 Juni. Haarlem. Nieuwe bonnen T en U. Bennebroek. A, B, C, D (9—12.30). Zelfver- zorgers (1416 uur). Extra bonnen jonge en a.s. meoders. Heemstede. V en W. Slachtoffer van ontploffende mijn Op zijn akker te Lottum kwam de 27- jarige landbouwer S. in aanraking met een projectiel, dat ontplofte. S. liep zeer zware verwondingen op aan handen en ogen. Hij moest in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd worden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 Mei 1947 Gehuwd: 31 Mei: G. N. Delfos en C. F. A. Hessels, R. v. Wetter en C. J Zuurendonk, J. B. Kok en M. M. v. Amstel. Bevallen van een zoon: 29 Mei: C. v. BTee- menVaumont. 30 Mei: D. M. MullerDijk stra, C. H. Fielmich—v. Boekhoven, G. v. Beusichem—Dekker. 2 z„ A. G. Cornelisse—v. Roode, C. W. ZeegersBoogaard. 31 Mei: E. Bisschopd. Kiewit. F. M. VeldhuizenDuits. Bevallen van een dochter: 29 Mei: H. C. BakkerRienks, 30 Mei: C. G. M. d. Droog Eleveld, M. H. Vogels—v. Dam, A Verlooij— v. d. Stam, A. H. Verkerk— Raarns, 31 Mei: J. M. HinfelaarHooijen. Overleden: 30 Mei: C. C. d. Vries, 70 j., H a rmen jansweg Muziek Ooslerbeekse musici in Haarlem De muziekvereniging „De Harmonie" uit Oosterbeek was Zaterdagavond de gast van de muziekvereniging van P.T.T.-per- soneel „De Haarlemse Postfanfare". De relatie tussen beide verenigingen kwam tot stand na de bevrijding van ons land. Het Oosterbeekse korps had door de oorlogs handelingen vrijwel al zijn instrumenten verloren en de Postfanfare heeft de actie tot het aanschaffen van nieuwe instrumen ten metterdaad krachtig gesteund. Enkele bijzonderheden hierover werden door de voorzitter, de heer Van Delden vermeld in een openingstoespraak, waarin ook de di recteur van de P.T.T., de heer F. Smits, alsmede de oud-directeur de heer J. T. Pfaff, werden verwelkomd. „De Harmonie" had zich voor dit concert goed voorbereid, wat bleek uit de uitvoe ring van werken van Alford. Lortzing, Planquelte, Poppy, Gasia en Schild. Doel treffende rhythmiek en aandacht voor melodiek en muzikale karakteristiek, vie len hierbij te constateren. Ook een streven van de dirigent B. van Meohelen naar een goede klankverhouding, welk streven bij een groter bezetting van nog niet voldoen de beschikbare instrumenten (houten blaas instrumenten!) ongetwijfeld een idealer resultaat zal verkrijgen. Na de pauze kwamen de Haarlemmers aan de beurt. Onder leiding van de diri gent A. Nieman speelde de Postfanfare een mars van Uebel, een ouverture van Suppé, een fantasie over muziek van de opera „Faust" en een zeer gewaardeerde Finaie. Een hoofdkenmerk van deze uitvoerin gen was de met juist inzicht toegepaste reserve bij klankontwikkeling en uitdruk kingskracht.' En dit werd voortdurend een waarborg voor beschaafde, mooie toon vorming, doorzichtigheid der melodische tekening en vaste rhvthmiek. Een vocale afwisseling bracht Haarlems Postaal Mannenkoor onder leiding van de heer P. M. Germes mei het zingen van een tweetal koorwerken, waarbij de dirigent een dankbaar gebruik maakte van het goe de stemmenmateriaal bij het verkrijgen van effectieve climaxen in sonore klanken. Met succes werkte het koor ook mede aan de uitvoering van de opera-fantasie. P. ZWAANSWIJK. Zo hoort het toch eigenlijk in de ogen der buitenlanders! Een Nederlander die Enge land bezocht trok veel bekijks omdat hij zijn kinderen in Hollandse klederdrachten had uitgedost. Zang-recital in de Begijnhof-kapel Mevrouw Regina van der HoevenTui- ninga, die Zaterdagavond met de pianist en componist Wolfgang Wijdeveld in de Begijnhofkapel optrad, is in de eerste plaats declamatrice. De duidelijkheid harer dictie en de levendigheid harer door expressieve mimiek gesteunde voordracht zijn de fac toren, die aan haar liedvertolking relief geven; aard en cultuur der stem, die in de hoogte vaak hard en scherp klinkt, staan niet op gelijke lijn daarmee. De somber heid van Purcell's „Dido Farewell".de con trasten in diens „Sweeter than Roses" kwa men sterk tot uitdrukking, hoewel het eer ste niet steeds zuiver klonk en Wijdeveld deze liederen veel te luidruchtig begeleid de. In de Franse door Wekerlin bewerkte chansons bracht de mimiek ons soms aan de grens van het cabaret-genre. Maar in Wolfs liederen boeide de voordracht op nieuw. In „Ich habe in Penna" stoorde een harde uithaal, in het fijne „Viens une flütc" van Caplet de harde begeleiding. Wijde- velds toonzettingen van Zuid-Afrikaanse teksten stelden ons voor het probleem om verband tussen woorden en muziek te ont dekken; in zuiver muzikaal opzicht was al leen in „O dae van mij Jeug" een door gaande gedachte te bespeuren. Druk en capricieus waren de pianopartijen, waren ook zijn „Escapades" geheten klavierstuk ken. waarvan het ..Andantino" toch enige aardige momenten bracht. Zijn voordracht van Mozart's Fantasie in c. K.V. 396 was onverzorgd wat metrische vastheid en po- da algebru ik betreft. Vier Hongaarse Volks liederen van Bartok we waren dankbaar voor de vertaling der teksten vormden het besluit en deden nogmaals de intensi teit der voordracht en dè levendigheid der mimiek van deze kunstenares uitkomen. K. DE JONG. Doopsgezinde Gemeentedag Voor het eerst na tien jaar heeft de Ver enigde Doopsgezinde Gemeente van Haar lem een gemeentedag te Heemstede ge houden. De bezoekers en bezoeksters, die Zaterdagmiddag in het gebouw „Irene" van de stichting „Meer en Bosch" samenkwa men, werden bij het binnentreden aange naam verrast door de kunstig aangelegde tuin van verschillende bloeiende planten, die de patiënten dezer stichting als een wel komstgroet op het podium hadden aange bracht. Ds. J. M. Leenderts uit Haarlem sprak een inleidend woord, waarna mevr. E. E. Jonkheid-Peereboom enige liederen zong. Mr. P. ten Cate uit Bloemendaal behan delde het onderwerp „Christendom en de huidige economische toestand", waarin hij uitvoerig de na-oorlogse binnen- en bui tenlandse crisis behandelde en zijn vertrou wen in een betere toekomst uitsprak. Na een interessante gedachtenwisseling verenigde men zich aan een koffietafel, waarna een bezoek aan Groenendaal werd gebracht. De vertolking van enige bekende verzen uit Valerius' Gedenckklanck door mevrouw Jonkheid vormde een treffend begin van de avondbijeenkomst. Ds. C. P. Hoekema uit Heemstede sprak over het onderwerp „Dader des Woords" Ds. Leenderts sloot de dag met gebed. Waarnemend-burgemeester D. J. A. Geluk De waarnemend-burgemeester van Haar lem, de heer D. J. A. Geluk, is weer her steld; hedenmiddag zou hij de vergadering van het college van B. en W. weer presi deren. DE HEER A. P. VAREKAMP OVERLEDEN' Te zijnen huize in het Westerhoutpark te Haarlem is in de leeftijd van 67 jaar overleden de heer A. P. Varekamp, op richter en directeur van de N.V. Boek handel en drukkerij v.h. Varekamp en Co. en uitgeefster van de Sumatrapost te Me- dan (Deli). De heer Varekamp. die in 1908 naar Indië ging, repatrieerde in 1928 en heeft sindsdien van Amsterdam uit de zaken in Indië geleid Hij was voorzitter van de Bond van Indische Boekhande laren. Groenten- en fruit- voorspelling De directie van de landbouw meent in j een overzicht van de stand der gewas. sen, voor zover die thans aanleiding geeft tot voorspellingen, dat de vrucht- ji bomen, vooral de appelencr goed voor j l staan. Ook vroege aardappelen bieden 5 goede vooruitzichten. Van de aardbeien i daarentegen wordt niet meer dan een halve oogst verwacht. Sla en bloemkool t hebben sterk van de vorst geleden. t VOETBAL In een temperatuur, die alle cricket-lief hebbers deed mopperen, of het nu werke lijk noodzakelijk was. deze wedstrijd, die van geen enkel belang meer kon zijn, nog te houden, wonnen de roodbroeken met 4—1 van een HBS, dat speelde alsof het eveneens van mening was, dat deze match geen enkel nut had. De eerste goal voor Haarlem kwam dan ook reeds na enige minuten uit een scrim mage voor het HBS-doel en er waren nog geen tien minuten verstreken of De Winter nam een afgemeten voorzet van Roozen op zijn schoen en passeerde de HBS-keeper. Overigens had De Winter beslist zijn dag niet. want hij miste tweemaal alleen voor de keeper staande op grandioze manier. Een kwartier voor rust loste linksbuiten Groeneveld. die een uitstekende partij speelde, een scherp schot, dat dank zij enige verwarring in de HBS-achterhoede in het doel belandde. Het rammelde over het al- temeen nogal in de Kraaien-defensie en aarin moet trouwens ook meer de reden van de uitslag worden gezocht dan in een grote productiviteit van de Haarlem-voor hoede. Na de rust kwam HBS wat opzetten en slaagde er zowaar in de Haarlemse achter hoede te verschalken. Roozen nam echter kort daarna revanche, door op zijn bekende manier een balletje over de HBS-keeper te „lubben". Of de HBS'ers deze score wat al te erg vonden staat niet vast, maar zij gingen in ieder geval plotseling tot een offensief over dat Kluit enige benauwde momenten be zorgde. Het zat hen echter niet mee en hoe wel de goalpalen en de doellat herhaalde malen de kanonschoten van de Haagse voor hoede kregen te doorstaan, bleef Kluit, trouw bijgestaan door vrouwe Fortuna, meester van zijn heiligdom. E.D.O. maakt Emma tot hekkensluiter Het waren maar zeer weinig toeschou wers die Zondagmiddag het Noorder Sport park hadden verkozen boven zee of bos. om ae wedstrijd EDOEmma te aanschouwen. Was de temperatuur dus van die aard dat men geer, snelle en spannende strijd mocht verwachten, toch werd er door beide par tijen pittig gespeeld en vooral aan het ein de van de wedstrijd trachtte Emma met alle energie die zij nog beschikbaar had toch nog een gelijk spel te forceren. Het was Hellingman die de score spoe dig na het begin opende met een keurig doelpunt nadat Steendam de bal goed voor het doel had geplaatst, 1—0. Tot een kwar tier na de pauze bleef deze stand gehand haafd, toen stuitte het leder na een EDO- aanval tegen ieders verwachting nog juist vanaf de deklat weer het veld in, zodat Schildwacht maar met zijn hoofd hoefde te knikken om er 20 van te maken. Toen de vele aanvallen van Emma geen enkel doel punt opleverden bracht zij een wijziging in haar opstelling aan en spoedig haa dit suc ces toen v. d. Gijp de Bal zuiver voor het EDO-doel deponeerde en de middenvoor gemakkelijk kon doelpunten, 21. Mede doordat 't Gooi van VSV heeft gewonnen, is Emma nu definitief hekkesluiter van Afd. 1 geworden en zal dus degradatiewed strijden moeten spelen Heerenveen en N.E.C. afdelingskampioen Volewijckers verloren op het nippertje Heerenveen is voor de vijfde maal af delingskampioen geworden door Be Quick te kloppen (61). Wel een hard gelag voor de Groningers, die zo vaak in deze afdeling de boventoon gevoerd hebben. Dank zij een allervriendelijkst gebaar van Quick, dat Go Ahead maar liefst met 72 versloeg, heeft NEC. dat zelf maar een ma tig gelijk spel in Enschedé behaalde, de lauweren weggesleept in Afdeling IV. De Volewijckers hebben gisteravond in "t Ajax-stadion een 10 nederlaag geleden tegen Blauw Wit, zodat de hoop in de har ten der Stadion-bewoners weer aanzienlijk gestegen is. Het hangt nu af van de wed strijd Blauw-Wit tegen Stormvogels en ge zien de verpletterende nederlaag van de Vogels, staan de Amsterdamse papieren niet slecht. Mocht Blauw-Wit winnen, dan zal er een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden. R.C.H.'s voorsprong ging verloren Al dadelijk na de aanvang kreeg de West Frisia-keeper enige gloeiende kogels van Hanse en Biesbrouck te verwerken, doch wist steeds fraai te redden totdat een enorm hard laag schot van laatstgenoemde ook hem te machtig was. Hanse maakte er voor de rust nog 20 van. In het begin van de tweede helft werd de stand nog op 30 gebracht doch hierna, was West-Frisia weer aan het woord. Na dat de rechtsbinnen de achterstand had verkleind loste de midhalf een hard schot dat van de bovenlat tegen de rug van de opspringende keeper toch nog doel trof. RCH had hierna geen geluk meer, daar de gevaarlijke uitvallen niets opleverden. Hanse en Groenenberg losten nog enkele malen verraderlijke schoten, doch zonder succes. In de laatste vijf minuten was West Frisia gelukkiger en bracht de stand nog juist op tijd weer op gelijke voet (33). H.B.C. verloor onnodig De nederlaag welke HBC in Utrecht heeft moeten incasseren, mag zeker niet als een verdiend succes voor de Hollanders wor den aangeduid. Technisch speelde HBC veel beter voetbal, en had men slechts de be schikking gehad over een speler die de kunst van doelpunten maken verstap, zou het zeker niet op een Utrechtse victone zijn uitgedraaid. Reeds in de eerste minuut van de wed strijd nam Holland de leiding, toen Van Reé uit een vrije schop onhoudbaar voor Willemse inschoot. De Utrechtenaren ble ven hierna enige tijd aan het woord doch geleidelijk wist HBC zich los te werken en ging de strijd in de eerste speelheLft vol komen gelijk op. Onmiddellijk na de hervatting zette HBC een overdonderend offensief in. Goed ge steund door de middenlinie, waarin Martin Jr. uitblonk, wérd aanval op aanval onder nomen, doch de zo verdiende gelijkmaker bleef uit, mede doordat de schuttèrscapa- citeiten in de HBC-aanvalslinie beneden de maat bleven. Nolet kreeg een paar fraaie kansen, ook Meijer behoefde de bal een maal slechts in het doel te „blazen". Geheel onverwacht vergrootte Holland de vporsprong. toen Van Dongen bij een snelle uitval een fel schot inzond, dat Willemse niet vermocht te keren (20). Meteen hierop scoorde De Reus Jr. tegen, zodat HBC nog een kansje kreeg. Met tien man op de Holland-helft vochten de HBC'ers voor lijfsbehoud, doch het mocht niet baten en zo gin» HBC dan ten onder, tegen een tegenstander, die zij hadden moeten ver slaan. Kinheim—Alkm. Boys 1—2 De eerste promotiewedstrijd van Kin heim tegen de degracatie-candïdaat Alk- maarse Boys welke Zondagavond in het door circa 4000 bezoekers bezochte Van Gelder's Sportpark is gespeeld, is in een verdiende 21 overwinning voor de be zoekers geëindigd. Direct na de aanvang schiep de Kinheim - aanval reeds enige mooie kansen, waarbij de rechtervleugel en middenvoor, goed werk deden, maar schoten en kopballen gingen juist over, naast of werden prachtig uit de lucht geplukt. Daarentegen werd ook de Kinheim-achterhoede veelvuldig op de proef geesteld en toen eerst Versteeg bij een voorzet van Raaymakers juist even te laat was, miste De Vries aan de andere zijde en kon Untied met een diagonaal schot in de uiterste hoek de Boys de leiding bezorgen (01). Even voor rust kogelde Raaymakers een makkelijke kans naast en deed Versteeg in moeilijke positie hetzelfde. De tweede helft opende Kinheim met goed aanvallend spel. Goudsbloem, rechts buiten van de Boys, schoot, opbrengend, juist in de handen van Druyven en op nieuw trapte v. d. Wateren aan de andere kant in het zijnet. Toen kwam er een vrije trap tegen Rem in 't beruchte gebied en Ad miraal. de linksbinnen, miste niet (02). De geel-zwarten benutten de kansen niet, en de Boys vielen steeds zeer snel uit. Eindelijk werd Kinheims zwoegen be loond, want vijf minuten voor tijd bracht Versteeg op. zette voor en Raaymakers had via een Alkmaar der succes (12). Toneel AANRIJDING OP HET PLEIN. Zondagmiddag wilde een 57-jarige Heem- steedse dame het Plein in Haarlem over steken naar de Tempeliersstraat. Zij lette niet op het verkeer, zodat een vrachtauto haar aanreed. Met een sleutelbeenfractuur werd de dame naar huis vervoerd. PETROLEUM VOOR VACANTIEGANGERS. ZIJ die tussen 15 Mei en 15 October ht:n vacan- tle buiten gaan doorbrengen en voor het berei den van hun maaltijden op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, kunnen daarvoor naar het Centraal Distributiekantoor mededeelt, petroleum aanvragen. Kampeerders en zij. die een speciaal daarvoor bestemd zomer- of kam- peerhuisje hebben gehuurd, moeten hun aan vragen richten tot de A.N.W.B. Zij die een wo ning of gedeelte daarvan hebben gehuurd of over een buitenhuisje beschikken, moeten hun aanvragen Indienen bij de dlstributledlenst van de gemeente der tijdelijke vestiging. Personen die hun vacantle aan boord van een schip door brengen, moeten dit bij de dlstrlbutiedienst van hun domlclliegemeente doen. Joyeuse „Warenar" Een talrijk publiek, waaronder veel jeugd, heeft Zaterdagavond in de Stads schouwburg van de Hooft-herdenking ge profiteerd om kennis te maken met een zijner werken op de manier die de dichter nader brengt dan schoolse uitpluizerij. De jolijt, waarom het de speelse drost te doen is geweest, toen hij zijn Warenar uit de mouw schudde, sprankelde uit al de facet ten van deze boertige moraliteit. Wij waren benieuwd, of de door Ben Royaards uit de Latijnse toneeltechniek ingelaste clownerieën het eigenlijke stuk ook schade zouden doen en, zoals de cho reografische reien in Van Dalsum's Gijs- brecht, de aandacht van de hoofdzaak zouden afleiden. Voor zover deze vrees heelt bestaan, blijkt zij ongegrond te zijn geweest. Op geenszins hinderlijke w hebben de grappen en acrobatische toeren van Hans Kaart en Ton Lutz de vrolijk heid verhoogd; dit amusement stond niet los van het spel, maar is er door vernuf tige vondsten harmonisch in opgelost- Zorgvuldig heeft Royaards de sfeer en de toon van de klucht in alle onderdelen bewaard. Het décor, waarin het onoog lijke krot van de vrek en de pompeuze gevel van zijn welgestelde overbuur met het knekelhuis en het galgeveld tot een sprookjesachtig tafereel was geconcen treerd. was op een variatie van pantomi mische kunsten berekend. Ook aan de schilderachtige costumes heeft Wyda Wes terman, zonder aan de smaak afbreuk te doen, het boertige karakter gegeven. Jos Gevers, die zich als Warenar een in drukwekkende kop had gemaakt, bleef bij deze tragi-komische figuur ook in de dra matische momenten het accent op het ko mische leggen. Zijn Rembrandtieke ver schijning, door prachtige mimiek en dictie tot leven geroepen, was alleen reeds de gang naar de schouwburg waard. Het overrijpe pendant naast deze verschrom pelde schraper leverde Coba Keiling met haar oer-Hollandse creatie van Reym. een bruisend en klaterend stuk gezond volksle ven, aanstekelijk van humor en luim. Dan was er het fenomeen Georgette Hage- doorn. onuitputtelijk in kwajongensach tige guitigheid, kwiekheid en durf; zich met haar gracieuze beweeglijkheid aan sluitend bij het clowneske spel van de kok en de hofmeester. Jet Naessens als Mild heid, Hélène Berthé als Gierigheid, Marie Meunier als Geertruid, Anton Roemer als Rijkert en Ben Royaards als Ritsert vul den ieder even lofwaardig het spel aan. dat aan het slot enthousiast en langdurig is toegejuicht. H. G. CANNEGIETER. „Liefdesdilemma" Zij, die de zomerse Zondag met een rus tig zitje in hun tuin of op het terras heb ben besloten, behoeven geen spijit te voelen, dat ze hierdoor de schouwburg hebben verzuimd. „Liefdesdilemma", het blijspel, dat door Bob van Leersum is geschreven en geregisseerd, bezit de pretentie van een blagerend society-stuk, maar met een but ler, een paar smokings en een cocktail-bar alleen maakt men geen toneel! Hoe minder wij van deze voorstelling door het Resi dentietoneel zeggen, des te beter, want hier door kunnen wij ons een pijnlijk oordeel besparen. Het enige, wat aan deze avond nog zin heeft gegeven, was de confrontatie met een acteur, die deze naam nu weer eens met recht mag dragen. Jan Retèl bewees door zijn dictie en actie, dat men zelfs een ge- forceerd-radde dialoog, waarvan overigens te weinig verstaanbaar was om het gebrek aan dramatische handeling aan te vullen, rustig en duidelijk over het voetlicht kan brengen, en dat men door mimiek en into natie ook de flauwste situaties nog amu sant kan maken. Dit is het enige positieve, waarmee wij moeten volstaan. H. G. CANNEGIETER. Hoger salaris voor directeur van Frans Hals Museum B. en W. van Haarlem hebben een nota van wijzigingen op de begroting aan de Raad gezonden. B. en W. zijn tot de overtuiging geko men dat de jaarwedde van de directeur van het Frans Halsmuseum te laag is Zij stellen nu voor die te bepalen op f 5376 f 6286, plus de bekende toelagen. De be trokkene krijgt dan op 1 Jan. 1947 een salaris berekend op f 5636. Voor de administratie van het Consu- mentencrediet vragen B. cn W. een crediet van f 10.000. Gehoopt wordt, dat het rijk dit geld aan de gemeente zal terug beta len. Begrafenis O. Kuipers Dezer dagen had op de Noorderbegraaf- plaats onder zeer grote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer O. Kuipers, inspec teur van de buitendienst der N.V. Haarl. Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee en reserve hoofdofficier der veld-artillerie. Het zangkoor van de fabriek zong een tweetal liederen; van de sprekers noemen wij ir. W. Koppen, die namens de directie en de heer Meijer, die namens het perso neel van Figee de overledene schetsten niet alleen als een stoer werker, die sinds 1918 zijn beste krachten gaf aan de fabrieken, doch ook als mens. die met een kwink slag de zwaarste opdrachten onder de moei lijkste omstandigheden volbracht. Doch bij de opgewektheid was immer een ondergrond van ernst en geloof. Ook de kapitein Jansen deed dit in zijn rede uit komen en herinnerde aan mobilisatie- en Mei-oorlogsdagen. Veel bloemen dekten de lijkbaar. SCHEEPVAART W. A. L. Nlgerstroom. 30 Mei van Bordeaux Zondag was de mensheid in drie groepen te verdelen: de tevredenen, de mopperaars de wanhopigen. Zij, die met een zak doek over hun aangelaat een plekske op het stille strand innamen, met de over huifde fiets als tent voor een zich uitkle dende gade in de onmiddellijke nabijheid; zij, wier bezwaren tegen de warmte door de afwisseling van kogelflesjes, badstoelen en brand inggolven worden opgelost, zij al len ook de leveranciers van deze goederen waren tevreden. De anderen mopperden of toonden zich wanhopig. Mopperden op de tram, hun lekke band. de heuvelen van de Zeeweg of de geëindigde voorraad van de ijsman, juist toen het zo héél erg warm werd. Het gemopper werd echter tevreden heid. toen de ruisende Noordzee een koel windje kwam oversturen. De derde categorie was alléén maar wanhopig. Hieronder werden Zondag de wachters in de Tempeliersstraat, die na twee uren nog geen plaatsje in de blauwe tram veroverd hadden, begrepen. Hieron der vielen ook en vooral de erbarmelijken, die hun warme lichaam, eigen en anderer kinderen lopend langs de lange Zeeweg naar het strand versleepten. En de men sen, die hun werk moesten doen temidden van de andere warme mensen, zoals kell- ners in zwarte pakken en politie-agenten op blakerende stukken asfalt. De mannen, die voor ovens moesten staan of in hete buiken van schepen: zij waren meermalen wanhopig. Maar de Bilt weet. dat het nog niet gaat regenen, dus laten de ontevrede nen zich spiegelen aan de wanhopigen en laten de velen, die „er tegen kunnen" en dus vrijwel tevreden zijn, een plaatsje in ruimen voor de mopperaars en de wanho pigen. Want het is waarachtig geen pret je. wanneer men niet tegen de warmte op gewassen is. Wat Zondagmiddag bleek on der het ijzeren dak van de tramhalte in Zandvoort. waar vele tientallen zijn flauw gevallen. Vuurzee in Groningen Een dancing en enige kantoren uitgebrand In de nacht van Zaterdag op Zondag is omstreeks halfeen een felle brand uitge broken in de dancing „Astoria" in de Nieu we Kijk-ln-'t-Jatstraat. De Groninger brandweer bestrijd de brand, welke groot gevaar opleverde voor de belendende per celen, met acht stralen uit twee motor spuiten en het waterkanon. Het vuur, dat waarschijnlijk begonnen is achter het buf fet in de danszaal greep snel om zich heen en zette in een minimum van tijd ook de in hetzelfde pand ondergebrachte kantoor boekhandel van de firma Tempo, de kan toren van de Stadsbezittingen en de kan toren van de deurwaarder B. Bleeker in lichter laaie. De brandweer kon het vuur tot het grote pand beperken Slechts en kele dossiers alsmede de brandkast van de deurwaarder konden in veiligheid worden gebracht. Bii het blussingswerk liep een brandwacht, die op de mechanische ladder het vuur bestreed, door een steek vlam ernstige brandwonden op. Eerst om half vier kon de brandweer inrukken. Scheepsruimte voor emigran ten naar Zuid-Afrika Na uitvoerige besprekingen met de Zuid- Afrikaanse autoriteiten en de Nederland se Bank is de mogelijkheid geschapen voor Nederlandse emigranten, om met schepen welke de Zuid-Afrikaanse rege ring ter beschikking hooft gesteld naar Zuid-Afrika te reizen. De schepen, welke voor dit vervoer in dienst genomen werden, zijn de „Carnar von Castle" en de „Warwick Castle", wel ke tijdelijk door de Union-Castle Mail Steamship Co Ltd. aan de Zuid-Afrikaan se regering zijn afgestaan, teneinde het emigrantenvervoer van Nederland naar Zuid-Afrika te bespoedigen. Onwelkom onweer hoven Dakar. MIJ NEDERLAND. Ra<lja, 29 Mei van New York naar Port Said. Java. 28 Mei van Port Said naar Amsterdam. Tawalt. 24 Met te Seattle. Jo- han de Witt. 30 Mei van Amsterdam naar Indti?, OCEAAN. Phrontls. 29 Met te Montreal. Ne- leus, 27 Met te Newport. Mentor. 26 Met te Pe- nang. Gier Gany. 25 Met te Singapore, Agamen- non. 24 Mei van Liverpool naar China. K. N. S. M. Danae, 30 Mei tc Antwerpen. Ardea, 30 Met te Beiroet. Iris, 30 Mei van Kopen hagen naar Gothenburg, Ary Scheller, 30 Met te oporto. Hast V, 30 Mei te Hamburg. Kvange- Unepark, 30 Met van Amsterdam naar Antwer pen Triton. 30 Met te Paramaribo. Cottlca, 30 Mel van Plymouth naar Antwerpen. Venus. 29 Met te Cavalla. Vlnga. 30 Met van Cagliarl naar Gibraltar. Euterpe, 30 Met te Le Havre. Dundee, 31 Mei van IJmulden naar Rot- terdam. Jutphaas De onweersbui, die Zondagavond over het midden van ons land trok, en die met zware hagelbuien gepaard ging, heeft in Jutphaas (Utrecht) enorme schade aange richt. Vooral de kersenbomen en het veld gewas hadden van de hagelbuien ontzet tend te lijden. De schade, die aan de bomen en gewassen is toegebracht, word; onher stelbaar genoemd. Bovendien hebben veel kwekers de ruiten van hun broeikassen in de strijd met de elementen zien sneuvelen. Bij één kweker in Jutphaas werden 250 gebroken ruiten geteld. SPECLALE K.L.M.-VLUCHT NAAR MOSKOU. Op 9 Juni zal een speciale K.L.M.-vlucht met een DC-4 naar Moskou gemaakt wor den. De terugreis zal enkele dagen na aan komst aldaar geschieden. BINNENLAND BU de regering is tn onderzoek de mogelijk heid om binnenkort onder bcpaoldc voorwaar den het zenden van postpakketten ook aan nlet- Nederlanders in Duitsland open te stellen, De openfngsvtucht van de K.L.M.-dicnst Amsterdam—Zürlch—Gonève—Barcelona. die vandaag gehouden zou worden, kon geen door gang vinden. De reden is. dat de besprekingen over deze luchtverbtndlng langer duren dan ver wacht weid. De minister van Binnenlandse Zaken heeft dc heer L. Neher, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, op diens verzoek ontheven van de functie van ltd en voorzitter van de salaris commissie ad hoe. onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem tn die functie bewezen. De Nederlandse schooljeugd heeft reeds i 10.650 bijeengebracht voor de bomenactte Wal cheren. HAARLEM EN OMGEVING In de lokalen der Doopsgezinde kerk te Haarlem wordt Dinsdagavond een bazar geopend. Het doel is gelden bijeen te brengen voor het Doopsgezinde Broederschapshuls te Rispeet, dat ln de oorlogsjaren veel geleden heeft. Bij de Ned. llcrv. Gemeente de Bloemen daal zijn beroepen Ds. D. J. Haspels te Groer.Io en met standplaats Aerdenhout Ds. E. Drost te Kapelte. Tot hoofd van de Christelijke School te Bloemendaal is met ingang van l September be noemd de heer G. d' Ollvflt. tot dusver werk zaam bij hot MULO-onderwlJs te Amsterdam De douchebad-lnrlchtlng ln het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal, die wegens een verbouwing enige maanden gesloten was, zal half Juni wederom opengesteld worden. Het Aerdenltouts Vrouwenkoor (dirigent Albert de Klerk) geeft op Woensdag 4 Juni een concert ln de Begijnhof Kapel te Haarlem. Het programma bevat werken van: Palestrlna, Byrd, Monteverdi, Caldare, Caplet. Kodaly e. a. Mediw werking verleent Albert do Klerk, orgeL

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3