Eduard Verkade Talrijke bezwaren tegen de Noodvoorziening Perswezen Een schoenenbon op cijfer 3 Paul Ramadier wijst beschuldigend naar de communisten Vijfhonderdduizend Hongaren raken hun kiesrecht kwijt Het Witte Huis haalt een streep door een oud geschil met Argentinië Pas gerestaureerd kerkgebouw verwoest Weerbericht 61e Jaargang No. 18648 TT 1 TN 11 1 Woensdag 4 Juni 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10734, I—I AV I A W> O l 1 AT AT KN I AT Al VcrscHJnt Fef li825. Redactie 10600. Direc.eur-Hootdredacteur I I H| llS 17 Cl CJ II I Cl U 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Jk Jk %^k VA k A JU Jk AM Wli ^^1 "W db T*T»b Prukkery Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van dc Stichting Voorlichting te Haarlem ƒ4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie BIJ EEN AFSCHEID van het toneel als dat van Eduard Verkade mag, nevens zijn collega's en de critici, zich ook wel iemand doen horen, die hem als gewoon toeschouwer veel schone herinneringen dankt. Er is trouwens meer dan herinne ringen. Een man van zulke gaven, één van die weinigen die „de vonk", de immer ge heimzinnige vonk, op ons in stalles, par terre, loges en schellinkje deed over springen, heeft niet alleen de nobele bele ving van het ogenblik, maar ook blijvende verrijking geschonken. Daar is bij zovelen iets uit gegroeid: een nieuw begrip van de kunst die hij diende, een inzicht alsof hoge, statige deuren zich openden en het land der verbeelding ontsloten werd. Zulke open baring legde de weg naar verdere ontdek kingen open. En daarom is het zo eenvou dig waar, als bij het afscheid van hem, die zo veertig jaar zijn Muze heeft gediend, van dankbaarheid gesproken en getuigd wordt. Er zijn meer schone woorden, bloe men en applaus. De Overheid zelf, de grimmige douairière voor dewelke het de kunstenaar moeilijker valt dan voor enig ander, om Verbeelding te ontsluiten, voelt zich geroepen, ja schier verplicht om mede te getuigen. En zij speldt de voor haar nogal vreemde en ontstellende man dat eremetaal op de borst, dat hij jaren eerder gekregen zou hebben, ware hij ambtenaar geweest: niet eens zo'n erg hoge ambte naar. Hij is daarentegen een uitmiddelpun tige figuur: de afgezant zonder officiéél paspoort en visum van dat vreemde land achter de hoge, statige deuren, dat reizi gers niet toelaat wijl zij- over geld be schikken, maar alleen omdat zij zijn taal willen verstaan en van zijn dromen hou den. Dit is alles vreemd, onzakelijk en niet nuchter. Het tenvolle te doorgronden ligt buiten menselijk bereik en daarom blijven niet alleen de speeches, de bloemen en het applaus, maar ook ik vrees zelfs: het verst de lintjes ten achter bij de gevoe lens, die in waarheid leven. Redenaars vereerders en publiek voelen dit en het kan zelfs de opspeldende autoriteit niet ont gaan, die daarom liever tegenover een,refe renda ris ten departemente zou staan. Helaas, het is geen referendaris. Maar overal in Nederland, in talloze binnenka mers in steden en dorpen, leven mensen, van wie verreweg de meesten die af- scheids-voorstelling niet eens hebben kun nen bijwonen, die de volgende dag ervan zullen lezen in him krant en aan hun dank baarheid denken. Want de herinneringen zullen weer levend voor hen worden met het besef, wat deze toneelspeler en regis seur voor hen geweest is en blijft. Hij heeft ons Shakespeare geopenbaard en hoe zou den wij zijn Hamlet en Macbeth en Romeo kunnen vergeten? Hij is de vernieuwer geweest uit de dagen van Die Haghespelers, waarin hij door soberheid van décor het spel tot zijn volle recht wilde doen komen. Hij heeft een beschavende invloed op ons toneel doen gelden, die in society-stukken van Somerset Maugham de echte waarde der verfijning weergaf, die zij bezaten. Zodat wij publiek in de zaal verwonderd tot onszelf zeiden: dat kan in Holland dus ook. En hij heeft ons „thrills" doen erva ren in Franz Molnar's Duivel: zo kort geleden nog, ofschoon het een ouderwets stuk was geworden. Maar de geheimzinnig heid was gebleven in het wonderlijke spel van die éne acteur en de climax rees als vroeger in des Duivels spottend en triom ferend slotwoord: „Voila!".... Gij moet u Eduard Verkade nu niet voor stellen als een vervallen oude man vol désillusies, die zo'n beetje wandelt en wat leest en, zoals dat heet, verdiende rust oogst. Ach neen. Gelukkig niet. Hij is nog geen zeventig, gezond en opgewekt. Kort geleden sprak ik hem en het oude enthou siasme was onverflauwd. Men sterft niet in het land der dromen. Men beleeft ze, als men Eduard Verkade is, ook in de werke lijkheid en daarom woont hij nu met zijn vrouw in dat huisje aan de Vecht, dat in zijn jeugd zijn illusie was en dat hij ten laatste heus heeft gekregen. Zij werken beiden hard aan hun studies. Hij draagt nog steeds voor. Gij weet wie hij als voor drachtskunstenaar is, als gy tot zijn dank baren behoort. Het was dus geen treurig oud man, die ik sprak; hij deed mij zelfs nog denken aan de athletische jeune amoureux, die Romeo speelde. En ook aan eindeloze, maar boeien de gesprekken in Piccadilly Hotel, Londen, een kwarteeuw geleden, in een kleine kring van toneelspelers, musici en journalisten. In Londen scheen hij even thuis te zijn als hier op het toneel of in dat huisje aan de Vecht, dat zolang in zijn land der Verbeel ding heeft gestaan, maar tot hem is geko men in de werkelijkheid. Hetgeen een levende ervaring is, die velen hem benijden maar tegelijk gurmen zullen. Omdat hij zoveel voor ons heeft gedaan. Misschien had ik meer van zijn rollen en regie-successen moeten noemen. Maar waarom eigenlijk? Dit is niet de criticus die spreekt: het is slechts het publiek, dat hier en daar een hoogtepunt uit zijn herin nering doet herleven en ze liefst samen voegt tot één hooggebergte uit onze twin tigste eeuwse toneelhistorie. Dat draagt zijn naam en ik geloof dat hij tevreden mag zijn. Voor de Kunst, voor de Nederlandse cultuur, de Nederlandse beschaving heeft hij veel bereikt. Als een dergenen die hem aanvankelijk van het schellinkje af genoten als oud-Enfant du Paradis betuig ik mijn hulde. R. P. Rusland blijft bij zijn atoombom-standpunt Andrei Gromyko, de Russische gedele geerde in de atoomcommissie der UNO, heeft wederom de verzekering gegeven dat de Sovjet-Unie staat op het afschaffen van de atoombom als eerste stap, in welk schema dan ook, vóór een internationale controle op de atoomenergie Aangezien dit in lijnrechte tegenspraak is met het Amerikaanse standpunt, dat de voorraden atoombommen niet kunnen wor den vernietigd voor dat een volkomen ze ker internationaal controlestelsel in wer king is getreden, blijft de impasse op dit gebied bestaan. UNO-COMMISSIE VOOR BULGAARSE GRENS. Volgens het Griekse nieuwsbureau heb ben de Bulgaarse grenswachten aan de le den van de subcommissie van onderzoek van de UNO de toegang tot Bulgaars grondgebied geweigerd. De subcommissie wilde een onderzoek instellen met betrek king tot nieuw voorgevallen grensinciden ten. Eén der Bulgaarse officieren zeide, dat men het vuur zou openen, wanneer toch gepoogd zou worden dc grens te over schrijden. TWEEDE KAMER Communistische interpellatie over Indië? (Van onze parlementaire redacteur) In een tropische hitte, symbolisch voor het ietwat verrassend begin der vergade ring, droeg de heer De Groot (Comm.) zorg. voor de surprise: een verzoek om de minister-president en diens ambtgenoot te mogen interpelleren. Tot de eerste zal zich de communistische afgevaardigde richten naar aanleiding van het gepubliceerde ka- binets-besluit omtrent de te volgen ge dragslijn ten aanzien van de houding, wel ke de republiek Indonesië met betrekkin' tot de nota van de Commissie-generaal zal aannemen. Speciaal voor minister Jonkman zullen vragen over die nota zelf bestemd zijn. Vandaag beslist de Kamer over dit interpellatie-verzoek. Nadat er allerlei kleingoed was afgedaan (hieronder begrepen de goedkeuring van de ratificatie van het verdrag over di maaswijdten van visnetten; minister Mans holt zegde toe dat. indien mocht blijken dat België, waar men ook zeer grote bezwaren tegen deze nieuwe verdragsregeling zou koesteren, het tractaat niet in werking laat treden, wij het ook niet zullen doen), kwam de Noodvoorziening Perswezen aan de orde. Mr. Burger (Arbeid) en de heer Korthals (Vrijheid) waren er al heel slecht over te spreken en de heer S c h o o- n e n b e r g (Comm.) was evenmin enthou siast. Deze laatste bepleitte opneming van communisten in de Persraad en in de Commissie voor de Perszuivering. Voorts verlangde hij ten behoeve van ex-illegale bladen prioriteit bij de toewijzing van drukkerijen. De woordvoerder van de Par tij van de Vrijheid bleek over het voorge stelde omtrent distributie van technische outillage allesbehalve te spreken te zijn. Volgens hem moet de minister de betref fende artikelen nu maar terugnemen en later voor een behoorlijke wettelijke rege ling zorgen. Volmaakt onaanvaardbaar noemde hij hetgeen er nu bepaald is. Het „certificaat van geen bezwaar", dat ver eist is om in de pers te kunnen schrijven, was zyns inziens in strijd met artikel 7 van de Grondwet, waarin het beginsel van de drukpersvrijheid is vastgelegd. Hij laakte het, dat er nu, na 2 jaar, nog steeds geen Perswet klaar is en we het met deze nood-spoedregeling moeten doen. De op neming daarin van een regeling van het „droit de réponse" en bovenal de manier waarop dat dan geschied is veel te grote bevoegdheid van de Persraad noemde hij misplaatst. Meten met twee maten. Verder was deze afgevaardigde on tevreden omdat bij de perszuivering de disculperingsgronden, waarop men zich bij de bedrijfszuivering wel kan beroepen, niet gelden. Dit leidt tot een afkeurenswaardig meten met twee ma ten en tot de zotternij, dat iemand in een perszuiverings-uitspraak wel een goed vaderlander wordt genoemd, maar toch veroordeeld wordt. Ook het voorgestelde inzake een eventueel naamsverbod van een krant, welke „apert fout" is geweest „men is fout of men is het niet; wat is apert fout?" zo-riep spre ker uit keurde hij sterk af, omdat het al te grote willekeur bevordert. Uit een gans ander vaatje tapje Burger, die betreurde, dat er van de Op plaatselijk door de distributiedien sten bekend tc maken tijdstippen zal tot 13 Juli een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer op cijfer 3 eindigt en die nog in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. De tweede distributiestamkaart met bij behorend inlegvel, waarvan de bon 612 zal worden verwijderd, moet bij het afhalen van de bonnen worden overgelegd. Tevens zal aan kinderen, geboren in de maand Juni van een der jaren 1932 tot en met 1945 en in Augustus 1946, een schoe nenbon worden verstrekt. Van hun inleg vel wordt bon 604 verwijderd. perszuivering niets terecht was gekomen doordat men in gebreke was gebleven nieuwe grondslagen voor het perswezen te scheppen, waardoor de pers niet meer zo sterk aan kapitaalsbelangen gebonden zou zijn. De droeve gevolgen hiervan open baarden zich in de bezettingstijd, toen op dit gebied te dikwerf het materiële belang boven het nationale belang uitging. Met het denkbeeld een beroepsinstantie te stich ten kon hij zich verenigen, maar deze moest niet uitsluitend doch ten hoogste alleen wat de meerderheid betreft uit juristen be staan. Vroeg ging de Kamer deze middag uiteen, daar de president om vijf uur aan leden, oud-leden en ministers een thee in hotel de Witte Brug aanbood. Koninklijke belangstelling voor „Rotterdam straks" De Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Rotter dam Straks" in het museum Boymans te Rotterdam. Na een rondgang sprak de Landsvrouwe Haar bewondering u:t voor de wijze waarop de tentoonstelling is ge arrangeerd. Zij hoopte, dat spoedig de plannen, welke op de tentoonstelling te zien zijn. verwezenlijkt mochten worden. Hare Majesteit maakte vervolgens een rijtoer door de stad. Overal had men de vlaggen uitgestoken en zeer velen hadden zich op de trottoirs opgesteld om de 'Ko ningin toe te juichen. Mijnontploffing bij Semarang Tijdens een verkenning bij de opruiming van een mijnenveld in de Oostelijke sector van Semarang had een mijnontploffing plaats, waarbij drie doden vielen, slachtoffers zijn de le luitenant F. van Hout, de le luitenant G. J. Choersch majoor H. B. Burgers. In de Haarlemmermeer is men thans bezig het aardappelloof te bespuiten met een calcium-arsenaatoplossing om aantasting door de coloradokever te voorkomen. Een machinale bespuitingsinstallatie in werking. Amsterdamse verhuizer haalde woningen van Joden leeg Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is begonnen met dc behandeling van de zaak te gen de 45-Jarlge Amsterdammer A P., die er van beschuldigd wordt In de bezettingstijd als hoofd van een verttuls- en transportonderneming tal rijke woningen van Joodse landgenoten te heb ben leeggenaald en te hebben geholpen bij 't ar resteren van Joodse personen. Er zijn ln deze zaak 24 getuigen 4 charge en 28 décharge op geroepen. Vele getuigen verklaarden, dat P. zeer ruw en brutaal optrad. Een thans gedetineerde Amster damse rechercheur deelde mede. dat P. onge veer vijftig adressen van ondergedoken Joden aan hem had opgegeven. P. zeide. dat hij gedwongen was, Duitse op drachten uit le voeren. Doodstraf geëist. Vele getutgen décharge vertelden, hoe P. hen uit handen van de Duitsers had weten te hou den of hen uil Duitse gevangenschap had weten vrij te krijgen. Toen de president op een deze verklaringen dieper inging, bleek dat zij was afgelegd door een slager, die tijdens de be zetting vlees van clandestien geslachte koeien aan P. leverde. Toen de slager door de Duitsers wegens zwarte handel was gearresteerd, wist P. hem vrij te krijgen. De procureur-fiscaal mr. M. H. Gelinck noem de hetgeen P. gedaan heeft, dc schandelijkste wijze van hulpverlening aan de Duitsers. Zijn vermogen steeg tijdens de oorlog van f 40.000 f275.000. Mr. Gelinck vroeg tenslotte de dood straf. Op 17 Juni zal het Hof uitspraak doen. Het woord is aan. Anonymus: Heeft men tact. clan merkt nie mand het. Heeft men geen tact, dan merkt iedereen het. Dc Bilt registreert aardbeving De seismografen van het K.X MI. hebben hedenochtend drie minuten over half twee een vrij sterke aardbeving opgetekend, waarvan de haard zich bevond op 2100 km. in Oost-Zuid-Oostelijke richting. Benzinepomp ontplofte; twee gewonden Een op de straatweg Tubbergen-Almelo staande benzinepomp is geëxplodeerd. Twee arbeiders, die vlak bij de benzine pomp werkzaamheden aan het wegdek verrichtten werden door de enorme steek vlam, die na de ontploffing ontstond, ge troffen. Een van hen sprong in het kanaal. Zijn collega wentelde zich in een zandhoop. Hoewel de vlammen spoedig gedoofd wa ren liepen beide arbeiders ernstige brand wonden op. Zij zijn naar het ziekenhuis in Almelo overgebracht- De oorzaak van de explosie is onbekend. STAKINGSGOLF OVER FRANKRIJK Het nieuice beivind begint met reorganisatie Het nieuwe Hongaarse bewind be gint zich te manifesteren in een reeks maatregelen, waarvan het opstellen van een nieuwe kieswet de meest-op- zienbarende is. Door deze nieuw e kies wet, die op 10 Juni volgens medede ling van U. P. aan de Nationale Verga dering zal worden voorgelegd, zuilen ongeveer 500.000 Hongaren hun kies recht kwijt raken, aangezien aan alle voormalige leden van „fascistische partijen en alle naaste familieleden van hen, die veroordeeld zijn wegens oorlogsmisdaden of misdaden tegen de democratie", het kiesrecht zal worden ontnomen. Bovendien wordt de kies gerechtigde leeftijd met twee jaren verhoogd. Het aantal van vijf hon derdduizend is een schatting van de minister van Justitie, Ries, die echter niet nader aanduidde, welke partijen hij verstond onder „fascistische", even min als hij zich uitliet over de inter pretatie van het begrip „misdaden te gen de democratie". Gisteren berichtte U. P., dat een der hoofdpersonen van de huidige crisis, de voorzitter van de wetgevende vergadering Bela Varga, in gezelschap van twee secre tarissen en een parlementslid, behorende tot de partij der kleine eigenaren, Lajos Hakdu, naar Oostenrijk gevlucht is. De partij der kleine eigenaren heeft de vorming bekend gemaakt van een com missie van zes, belast met de zuivering der partij „van rechtse elementen". In kringen van deze partij wordt gezegd, dat de secretaris-generaal 1st van Balogh ver moedelijk zijn functie zal opgeven en dat In een grote rege- ringsopslagplaats voor rubber in Mitcham (Enge. land) brak dezer dagen een gewel dige brand uit, die duizenden tonnen kostbare rubber- afval kostte. Meer dan 30 brandweer wagens werden naar deze vuurhel gedirigeerd, doch de strijd tegen de vlammen was des ondanks nog een kwestie van da gen. - Enorme zwarte rookwol ken kolkten over de plaats Mitcham, die geheel in het donker gehuld werd. daar de on doordringbare walm de zon ver duisterde Zelfs in de City van Lon den die zich op ongeveer 15 km afstand van Mit cham bevindt, werd het midden overdag scheme, rig van de rubber- smook, en de vet tige walm bleef uren lang tussen dc gebouwen han gen. een commissie van drie zijn taak zal over nemen. Voorts heeft de minister van Binnen landse Zaken bekend gemaakt, dat kardi naal Joszef Mindszety. bisschop van Esztergome en rooms-katholiek primaat van Hongarije, gisteren een paspoort is verstrekt ter bijwoning van het katholieke wereldcongres te Ottawa, Naar in Boedapest verluidt zullen de minister van Financiën Mihael Nyaradi, de minister van Landbouw Karolyi Bara- nvos en de chef de bureau van de presi dent Laszlo Jekelyi binnenkort van hun post ontheven worden. Ook de burgemeester van Boedapest, Joszef Koevago, wordt genoemd als „af tredend". De Hongaarse gezanten te Washington, Londen, Bern en Parijs zijn naar Boeda pest ontboden om verslag uit te brengen. Paul Ramadier, eerste minister van Frankrijk, heeft gisteren in een on verwachte rede in de nationale ver gadering een hevige aanval op dc com munistische partij gedaan. Hij ver klaarde. dat deze de huidige epidemie van stakingen in Frankrijk heeft uit gelokt. Ramadier sprak nadrukkelijk en hartstochtelijk en wees herhaalde lijk naar de communistische banken. Hij werd door alle overige partijen toegejuicht, toen hij verklaarde, dat de communisten de slakingen bevor deren om de val van de regering te bewerkstelligen. „Een regeringscrisis op dit ogenblik", zo zeide Ramadier, „kan het parlementaire stelsel in ge vaar brengen. De regering zal er op toezien, dat dit niet gebeurt". Intussen overspoelt de stakingsgolf de Franse bedrijven reeds verder. In de her- stelwerkplaatsen der spoorwegen te Ville- neuve Saint Georges hebben bijna 6000 arbeiders het werk neergelegd, daar zij meer brood en hogere lonen willen. Deze nieuwe staking gaat gepaard met het be sluit van de Parijse bakkers om het ac- coord, dat op het ministerie van Arbeid tussen gedelegeerden is gesloten, niet goed te keuren en dus hun staking voort te zetten. Er zijn te Parijs verschillende demonstra ties gehouden, o.a. een voor het ministerie van Arbeid, waar honderden door de poor ten drongen en niet eerder uiteengingen dan nadat de minister van Arbeid, Mayer, een uiteenzetting had gegeven van de po gingen der regering om een oplossing voor het loon-probleem te vinden. De staking der arbeiders in de petro leumindustrie te Parijs gaat, nadat onder handelingen zijn mislukt, onverminderd voort. Er is ook een staking uitgebroken onder het Parijse gemeentereinigingsper- soneel. De bouwvakarbeiders in het gebied van Pro-nazi houding is geen beletsel voor militaire bespreking Uit Washington wordt gemeld: Het Witte Huis heeft na een conferentie tussen president Truman, minister Marshall en de Argentijnse ambassadeur een verkla ring uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat beide landen overeengekomen zijn om met alle Latijns-Amerikaanse lan den opnieuw besprekingen te openen over het tot stand brengen van een verdrag van wederzijdse bijstand, waarin de overeen komst van Chapultepec voorziet. (De over eenkomst van Chapultepec. drie Maart 1945 te Mexico-City getekend, voorziet in ge meenschappelijke actie van de V.S. en de Latijns-Amerikaanse landen ingeval van agressie). Deze mededeling van het Witte Huis maakt, aldus de Washingtonse bron. een einde aan het jaren oude geschil tussen de V.S. en Argentinië ten aan zien van het niet nakomen door de Ar gentijnse regering van de te Chapulte pec gedane beloften om nazi-invloeden uit te schakelen en de nazis uit het land te zetten. Meelstaking in Amsterdam Er kunnen gevaren voor de broodvoorziening rijzen Dinsdagmiddag is het personeel van de Amsterdamse meelfabrieken „Holland" en „Ceres" de eerste fabriek verzorgt alleen al 50 van de hoofdstedelijke en 11 van de landelijke behoefte aan meel in staking gegaan. De loonstop van de regering zint de ar beiders niet en derhalve wordt deze actie dan ook door de EVC omschreven als niet te zijn gericht tegen de directies, die bereid zijn een week extra loon uit te keren, maar tegen het College van Rijksbemiddelaars Er worden inmiddels onderhandelingen over deze extra-loon kwestie gevoerd. De directie van de „Holland" heeft verklaard, dat haar werd meegedeeld, dat wanneer inwüliging van de eis der EVC niet volgt, elke week een dag lang zal worden ge staakt, nog afgezien van verdere eisen en maatregelen. De broodvoorziening zou hierdoor ernstig in het gedrang kunnen komen. Men is van mening, dat de weg thans open is voor het houden van de inter-Ameri- kaanse conferentie voor de verdediging, die te Rio de Janeiro zal bijeenkomen waarop men zal trachten een verdrag van wederzijdse verdediging van alle Ameri kaanse republieken op te stellen. Parijs hebben besloten Donderdag de ge hele dag te staken, indien zij niet vóór die tijd loonsverhoging hebben ontvan gen en de arbeiders in de autoindustrie doen het langzaam aan of dreigen met symbolische stakingen. Ten slotte is de hongerstaking der poli tieke gevangenen in de Fresnes thans haar vierde dag ingegaan en men vreest, dat deze staking zich over andere gevangenis sen zal uitbreiden. Practisclie verkeersexamens vandaag begonnen Vanmorgen tegen negen uur stond een aandachtig groepje kinderen onder de kap van het Haarlemse station rond de adju dant der verkeerspolitie G. Alofs, die hen uitlegde, hoe ze moesten fietsen of lopen. Want het was vandaag de eerste „praktijk dag" der verkeersexamens. Die? hadden elf politiemannen op diverse punten in de stad postgevat om de gedragingen van de eerste groep verkeersbedrijvers aan een onderzoek te onderwerpen. Ongeveer 1890 kinderen zullen er op deze manier groepsgewijs in de komende weken afgewerkt worden en de eerste zes tig van deze dag waren kennelijk in hun sas zowel over de vriendelijke voorlich ting van de politiemensen als over de niet geringe eer van het rijden of wandelen door Haarlem met een nummer op de borst, zorgvuldig langs de oranje-zwarte bordjes, netjes de hand uitstekend als het nodig was en volgens de regels van de kunst alle kanten uitkijkend voor er werd overgestoken. Wanneer de jeugd altijd even voorbeel dig zou fietsen en wandelen, als zij het vanmorgen toonde, dan zouden de Neder landse dreven al weer heel wat veiliger zijn geworden. Hoewel gezegd moet wor den, dat de voor en tijdens de examens verkregen ervaringen, blijkens de uitla tingen van de Haarlemse politieautoritei ten, een gunstige invloed op het verkeer in Haarlem hebben. Pijler van spoorbrug scheurde door de warmte Gisteren ontdekte men in een der pijlers van de spoorbrug over de IJssel bij De venter enige scheuren. Deze waren ont staan doordat een om de pijler bevestigde ijzeren ring door de warmte was uitgezet. De treinen mogen de brug slechts met ge ringe snelheid passeren. RUPSENPLAAG IN MARKELO. Het plaatsje Markelo wordt geteisterd door een rupsenplaag. Vooral de vrucht bomen moeten het ontgelden. In hun ver wachtingen op een goede fruitoogst zullen de Markeloërs waarschijnlijk teleurgesteld worden. Een reeks van grote branden Toen een leidekker bezig was met sol deren op het dak van de Hervormde kerk te Minnertsga in de Friese gemeente Bar- radeel, geraakte het dak in brand. In een ommezien stond het uit 1500 daterende kerkgebouw in lichterlaaie. De plaatselijke brandweer werd geassisteerd door de brandweren uit Leeuwarden, Harlingen en Franeker, maar men kon niet verhinderen, dat de kerk, die enige tijd geleden geheel gerestaureerd was, totaal uitbrandde. Door de hoog oplaaiende vlammen werden enige boerderijen aangetast, waardoor twee landbouwschuren eveneens in vlammen opgingen. Tijdens de brand stortte de luidklok uit de kerktoren neer, doch werd nagenoeg niet beschadigd. Brand in dc Wieringermeer. Vermoedelijk door kunstmestbroei is brand ontstaan in de kort geleden herstel de kapitale boerderij van de pachter J. van Schaik aan de Molenweg in de Wieringer- meer. De landbouwschuur waarin ver schillende landbouwwerktuigen waren on dergebracht. brandde tot de grond toe af. Ook de werktuigen gingen verloren. De vrijwillige brandweer van Middenmeet- bestreed het vuur met zeven stralen. Zij kon voorkomen, dat de pachterswoning verloren ging, waaruit omwonenden in middels de meubels gesleept hadden. De schade komt ten laste van de staat, die eigenaar van de schuur is. Zij wordt ge schat op dertig duizend gulden. Tc Helmond brak door onbekende oor zaak brand uit in een der complexen van de houtwarenfabriek der fa. Bezemer en Zoon. De eigen brandweer* geassisteerd door de vrijwillige brandweer van Hel mond. tastte met verscheidene stralen het vuur aan, waardoor uitbreiding voor komen kon worden. De schade wordt ge raamd op f 100 000. Tijdens de blussingswerkzaamheden vielen twee leden der brandweer door het dak van een houtloods, waardoor zij vrij ernstig gewond in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Aanslag per post Een viertal vooraanstaande persoonlijk heden in Groot-Brittannië heeft per post een brief-envelop ontvangen, welke explo sief poeder bleek te bevatten. De envelop pen waren gepost in Italië. De politie heeft de zaak in onderzoek. KOELER. Verwachting, medegedeeld door het K.NM I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In de avond en nacht nog verspreide onweders Morgen overdag gedeeltelijk bewolkt met nog een enkel hultie. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Verdere daling van tem peratuur. 5 Juni: Zon op 4.24 uur. onder 20 53 uur Maan op 22.57 uur, onder 5.10 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1