Haarlems Dagblad De ministers Beel en Jonkman zullen ook West-lndië bezoeken Amerikaanse regering verzoekt de Russen om Hongaarse documenten Amendementen op wetsontwerp „Noodvoorziening Perswezen" Hoogoven-arbeiders in staking Weeldebelasting van 15 procent Ruhrmijnen onder Duits beheer P.N.I. tenen de nota Weerbericht Öle Jaargang No. 18619 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10t300. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H -N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 5 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprys per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De minister-president sprak tijdens bijeenkomst der parlementaire pers De parlementaire persvertegenwoordigers hebben gisteren voor het eerst in de anna len der parlementaire berichtgeving een contactbijeenkomst belegd tesamen met de hoogste a-egeringsfiguren, irunlster-prasi- dent Beel en minister Jonkman, de voor zitters der Eerste en Tweede Kamer, prof. jnr. R. Kranenburg en mr. J. van Schaik. De pers bood deze autoriteiten een diner aan, gedurencte hetwelk de minister-presi dent een uiteenzetting gaf van Indonesische aangelegenheden. In zijn openingswoord legde dr. E. van Raalte, president der par lementaire pers. de nadruk op het feit dat hier een precedent is geschapen naar goed buitenlands voorbeeld, n.l. dat van onze vrienden de Belgen, dat beoogt dergelijke bijeenkomsten op gezette tijden te her halen. „Wanneer wij ook op deze wijze een nauw contact willen leggen met de rege ring, daii gebeurt dat met behoud van ons aller zelfstandig oordeel over het beleid der overheid", aldus de president. Spreken de over het behoud van het recht der pers op criiiek, wees de heer Van Raalte in dit verband op de moeilijkheden der parle mentaire berichtgeving tengevolge van het geenszins prijzenswaardige regeringsbeleid inzake de papierkwestie. Tijdens de maaltijd heeft "de minis ter-president een rede gehouden over aan gelegenheden betreffende Indonesië. In het verloop daarvan heeft hij o.m. medege deeld: „Ik hoop zodra de gelegenheid zich daartoe voordoet en wanneer de gebeurte nissen in Indonesië zich in de goede rich ting ontwikkelen kan dit wellicht vrij spoedig zün mij met mijn ambtgenoot ook persoonlijk naar Suriname en Curacao te begeven. Dit klemt te meer. omdat deze staats delen. die gedurende de afgelopen jaren in vrijheid de politieke ontwikkeling van de wereld volgend, de gemeenschappelijke oorlogsinspanning met volle overtuiging hebben gesteund, reofct hebben op onze volledige medewerking bij de spoedige ver wezenlijking van onze gemeenschappelijke democratische idealen. Niet slechts immers zal ons streven erop gericht zijn de Indonesische federatie tot een levende werkelijkheid te maken, ook de unie-gedachte zal op korte termijn een als het ware zichtbare en concrete uitvoe ring moeten ontvangen. Dit kan niet door Nederland alleen tot stand worden ge bracht; ook de van harte gegeven mede werking van Suriname en de Nederlandse Antillen is een onmisbare voorwaarde voor het welslagen hiervan. De minister-president sprak bepaalde zienswijzen Tegen, volgens welke zijn reis teleurstellend zou zijn geweest. Hij legde de nadruk op het nut van persoonlijk con tact. dat hij ook op deze bijeenkomst als in hoge mate nuttig beschouwde. Verder sprak hij tegen dat de koers der regering in de Indonesische kwestie gewijzigd zou ziin. Hij verzekerde dat hij zich na zijn terugkeer met meer gerust gevoel aan deze kwestie had kunnen wijden. De minister-president betreurde het dat het nog niet gelukken mocht, de sfeer van wantrouwen in Indonesië te doorbreken. De bereidheid tot samenwerking was inder daad teleurstellend. Het wantrouwen wordt gevoed door het gebrek aan geloof in de mogelijkheid tot federatieve samenwerking gn door de aanwezigheid van troepen. De regering zal echter niet eerder tot vermin dering der troepensterkte overgaan, dan wanneer de uitvoering van Linggadjati zichtbaar wordt. Sprekende over de noodzakelijkheid van grotere productie en arbeidsrust voor het binnenlandse herstel, zeide de minister president: „In dit opzicht is het mij een behoefte om uitdrukking te geven aan mijn grote waardering voor het werk van de stich ting van de arbeid en bepaaldelijk ook van de daarin zitting hebbende drie grote vakcentrales. Zij hebben op uit nemende wijze hieraan hun medewerking verleend door bij de behartiging van de belangen hunner leden, waarvoor zij te recht opkwamen en opkomen, het landsbe lang niet uit het oog te verliezen. Verbeteringen voor bakkers op komst? Het college van Rijksbemiddelaars heeft de E.V.C. medegedeeld dat dezer dagen in de Staatscourant zijn beschikking tot wij ziging van de regeling vattonen en an dere arbeidsvoorwaarden Moor het bak kersbedrijf worden opgenomen. Naar de bedrijfsgroep mededeelt zal zij vanavond de bakkersgezellen doen beslissen of er nog redenen aanwezig zijn om aan het aanvankelijke voornemen het werk neer te leggen, gevolg te geven. Het vijfjarig zoontje van Nagy, de in Zwit serland verblijdende ex-premier van Hon garije.is dezer dagen per auto bij zijn vader gearriveerd. Een hartelijk weerzien aan de grensbij Scharnwald, waar Nagy zijn zoontje opwachtte. Dit verdient des te meer waardering nu in de laatste weken symptomen zijn waar te nemen, welke er duidelijk op wijzen, dat van bepaalde zijde kennelijk verstoring van deze arbeidsrust wordt beoogd." Prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, sprak een geestig slot woord, waarin hij zijn voldoening uit drukte over het initiatief der parlemen taire pers tot deze contactbijeenkomst. Eisen van metaalbewerkers in Haarlem De bedrijfsbesturen van de afdeling Me taal der Eenheidsvakcentrale te Haarlem hebben aan de minister van Sociale Zaken een telegram gericht, waarin gezegd wordt: Wil het huidige peil van de productie ge handhaafd blijven en zo nodig nog opge voerd worden, dan is het noodzaak, dat met de wensen van de arbeiders rekening wordt gehouden. Zij dringen er daarom met klem op aan onderstaande eisen op korte termijn in te willigen: 1. Verhoging der minimum lo nen met 10% met een evenredige verho ging van het maximum loon; 2. vacantie- toeslag van 50% nog deze zomer; 3. ver hoogde uitkering bij ziekte en ongeval. In April is bü de algemene spaarbanken Ingelegd f 22.341.000 en terugbetaald f25.205.400. Een van de twee luidklokken uit de Nieuwe Kerk te Haarlem is achter de vertrouwde galmgaten teruggekeerd. Enige tijd nadat de bezetters haar uit de toren hadden laten zakken, verdween zij met boot en al en zeer tegen de zin der Duicsers naar de bodem van 't IJsselmeer, als om te bewijzen dat gestolen goed niet altijd gedijt. Per handkar heeft de bronzen stem van de Nieuwe Kerk zich Woensdag, zonder een kik te geven, laten vervoeren. Misschien had ze een zegekar verwacht? Hongaarse gezant in Washington volgt het voorbeeld van Nagy en blijft buitenslands De Amerikaanse regering heeft op nieuw een stap ondernomen met be trekking tot het Hongaarse incident. Zij heeft thans de Russische voorzit ter van dc geallieerde bestuursraad tc Boedapest verzocht om uitlevering van copieën van alle documenten en dergelijks, die het aftreden van Ferenc Nagy hebben teweeg gebracht. Deze copieën van documenten zouden aan de Amerikaanse vertegenwoordigers in de Bestuursraad moeten worden overhandigd. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat het verzoek is gedaan op grond van een artikel van het statuut van de Geallieerde Bestuursraad, dat bepaalt, dat de regeringen van Engeland en de V. S. het recht hebben afschriften van alle do cumenten te verlangen, die deze regeringen interesseren. Dit is de tweede stap van Amerika na de wijziging van het regiem in Hongarije. De eerste was het blokkeren van het cre dit voor de aankoop van surplusgoederen- De woordvoerder van het departement verklaarde, dat hij geen onmiddellijke be vestiging kan geven van het uit Boeda pest afkomstige bericht, dat het de Hon gaars-Russische luchtvaartmaatschappij „Maszovlet" in het vervolg verboden is over de Amerikaanse zone van Duitsland en Oostenrijk te vliegen, daar er geen bur gerlijke luchtvaartovereenkomst tussen Hongarije en de V. S. bestaat. De woordvoerder weigerde commentaar te leveren op de geruchten, dat de Ameri kaanse autoriteiten de teruggeroepen Hon gaarse gezant te Washington, Szegedy Maszak, asyl hebben beloofd. Wel is be kend, dat Szegedy Maszak het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken er van in kennis heeft gesteld, dat hij aan zijn terugroeping door de nieuwe Hongaar se regering geen gehoor zal geven. Nieuwe leuzen. De nieuwe Hongaarse premier Lajos Dinnyes heeft een beroep op het volk van Hongarije gedaan om zich te verenigen in het streven naar het gemeenschappelijk doel: de vrijheid. Dinnyes verklaarde, dat iedere burger recht heeft op vrijheid van mening, godsdienst en vergadering Din nyes, die lid is van de partij der kleine be zitters, legde er de nadruk op. dat hij als minister-president geen partijvertegen woordiger, doch dienaar der gehele natie I zou zün. De Hongaarse nationale vergadering zal een wetsontwerp behandelen waarbij de voormalige premier Ferenc Nagy van zijn nationaliteit wordt ontheven en waarbij zijn bezittingen onder de boeren worden verdeeld. Naar radio Frankfort gisteren meldde, hebben de Amerikaanse autoriteiten de permissie voor Hongaarse vliegtuigen om over het door de Amerikanen bezette ge bied van Duitsland en Oostenrijk te vlie gen, ingetrokken. Als reden werd opgegeven dat verzoeken van Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen om een luchtdienst op Hongarije in te stel len door de Hongaarse autoriteiten niet waren ingewilligd. TWEEDE KAMER Voorlopig geen interpellatie over Indië (Van onze parlementaire redacteur) Kamerleden moeten soms de kunst mach tig zijn van snel denken en snel reageren. Gistermiddag moest de heer De Groot (Comm.) ervaren, welk een nadeel het is, als men die kunst niet ten volle beheerst. President Van Schaik stelde voor, dat de interpellatie over het beleid inzake Indo nesië, welke reeds met een hamerslag was toegestaan, op een in overleg met de mi nister-president vast te stellen dag zal ge houden worden. Zulks op verzoek van ex cellentie Beel; anders had namelijk reeds Donderdag geïnterpelleerd geworden. Toen de president dit had voorgesteld zweeg hij, wachtend of de heer De Groot wellicht het woord zou vragen. Deze aarzelde, bleef aarzelen en tenslotte viel de presidentiële hamerslag ter bezegeling van het besluit, waardoor er voorlopig van verwezenlijking des heren De Groots verlangen niets komt. De middag was verder aan de Noodvoor ziening Perswezen gewijd. Jonkvrouwe mr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) en mr. Roos jen (A.R.) bleken pleitbezorgers te zijn van de ex-illegale pers. Laatstgenoemde had het over de zijns inziens zeer verwerpelijke collaboratie door een groot deel van de pers gepleegd met als gevolg vergiftiging der geesten, hetgeen scherpere normen bij deze zuivering recht vaardigde dan op andere gebieden. Mr. Kortenhorst (K.V.P.) liet een geheel ander geluid horen. Hij betoogde dat men hier uit Londen nooit aanwijzingen ontvangen had omtrent de door de bladen te volgen gedragslijn. Gelijk het Episcopaat had aangegeven, kon eventueel opneming van Duitsgezinde artikelen, berichten en dergelijke wel toelaatbaar wezen als men tevens voor het nodige tegengif zorg droeg. Was het nu werkelijk zo erg, dat verschil lende kranten met een aantal „foute" pu blicaties bleven verschijnen, wanneer zij tegelijkertijd hun lezers ook uit nationaal oogpunt goede" kopij voorzetten? Heus, ons publiek had in de bezettingstijd heel goed geleerd het kaf van het koren te on derscheiden. Na deze uiteenzettingen van de heer Kortenhorst volgde nog een juri dische beschouwing over de ontworpen be paling. welke een verbod tot het voeren van de oude naam mogelijk maakt, en voorts de opmerking, dat men thans nog ten onrechte een onderscheid maakt tus sen wat eens de illegale pers was en de rest. De ex-illegale bladen zijn gewoon concur rerende krantenondernemingen geworden. Voor vordering te hunnen behoeve van de bedrijven der eens „foute" bladen ont breekt volgens mr. Kortenhorst in het door mr. Burger en anderen ingediende amen dement een ook maar enigermate voldoen de rechtsgrond. Ook ministerGielen scheen dit wel aan te voelen. Hij wees zelfs op het on grondwettige van dergelijke onteigening, niet ten algemenen nutte, maar ten be hoeve van concurrenten. Zeker, dit gaf hij de interrumperende heer Goedhart toe, hij had zelf in zijn Memorie van Ant woord betoogd dat de regering een ere schuld tegenover de illegale bladen heeft om hun voortbestaan te verzekeren, maar ....dat wilde nog geenszins zeggen, dat zulks op de door mr. Burger aanbevolen wijze zou mogen of moeten gebeuren. Was de minister tegemoetkomend ten aanzien van in het debat geuite bezwaren over de te grote bevoegdheden welke de Persraad zou krijgen en erkende hij voorts tegen over de heer Korthals, dat deze verschil lende juiste argumenten had aangevoerd tegen hetgeen het wetsontwerp inzake het droit de réponse bevat (hierover liet hij de beslissing aan de Kamer over), met be trekking tot een tweetal andere punten bleek de bewindsman onverzettelijk. Voor een behooriijke zuivering noemde hij een eventueel verbod van de oude naam be paald onontbeerlijk. Voor opneming van disculperingsgrcnden. waarmee voortaan bij de perszuivering rekening zou kunnen worden gehouden, was hij niet te vinden. Sterk was de door hem tegen een dergelijke aanvulling gebezigde argumentatie aller minst. Vermeld zij nog, dat de minister zijn rede begon met in herinnering te brengen, hoe er helaas van een persverzet geen spra ke was geweest (dit in tegenstelling tot het doktoren- en het studentenverzet) en dat volgens hem velen zich inderdaad niet zeer waardig gedragen hadden. Dit vond hij des te erger, gezien de invloed van de pers op de geestelijke structuur van het volk. Vandaag zal er nog wel enige verdere strijd over het aanhangige ontwerp ge voerd worden, speciaal bij de behandeling van sommige amendementen. Dat van de heer Kortenhorst beoogt, de bepaling in de wet op te nemen, dat geen ontzettin, geschiedt van een journalist, die wel „fout" is geweest, maar die gehandeld heeft uit noodzaak of met de bedoeling en in de re delijke veronderstelling, daardoor het Ne derlandse belang te dienen. De heer Burger wenst de mogelijkheid te openen, bedrijven te vorderen of te ont eigenen welke dienstbaar gemaakt zijn aan het nationaal-socialisme of aan ideologieën van de vijand. EERSTE KAMER Het woord is aan... Honoré de Balzac Het is niet moeilijk moedig te zijn, maar het is moeilijk het altijd te zyn. Zij eisen 15 procent loonsverhoging DE WEDEROPBOUW De vervangingswaarde wordt geregeld Wetsontwerp in voorbereiding „Er is een wetsontwerp in voorbe reiding, waarin het principe van de vervangingswaarde is vastgelegd. Hier door zal het mogelijk worden dat oor logsgetroffenen een huis kunnen her bouwen, dat gelijk is aan het verlore ne. Het verschil tussen oude en nieuwe waarde zal echter verrekend worden". Deze mededeling werd gedaan door de heer Scheerens van de afdeling Voorlich ting van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting in een gisteravond in het Patronaatsgebouw te Velsen van over heidswege belegde vergadering. Gevolg gevend aan een desbetreffend voorstel van de directie van het Hoogoven- bedrijf to Velsen heeft liet college van Rijksbemiddelaars thans een tijdelijke ver gunning verleend tot het toekennen van een toeslag op het uurloon der arbeiders en deze toeslag bepaald op 6 cents. Het college heeft bij het nemen van deze beslissing overwogen, dat binnen af zienbare tijd de waardering voor de bij zonder arbeidsomstandigheden, die in het hoogovenbedrijf bestaan, en voor bijzon dere prestaties, tot uitdrukking zal wor den gebracht in een premie- en tarief- stelsel. Het college heeft, vooruitlopend op het invoeren van een dusdanig stelsel, reeds thans de mogelijkheid willen geven tot een inkomstenverhoging, waarbij met deze beide factoren rekening wordt gehouden. De vergunning is verleend voor zes maanden, ingaande 1 Maart 1947. Gedurende het tijdvak van drie maan den. te rekenen van 1 Juni 1947 af. gedu rende welk tijdvak de vergunning nog gel dig zal zijn, zal het definitieve premie- en tariefstelsel, waarvan de verleende toeslag dus een voorlopige is, verder worden ge reed gemaakt. Deze beslissing van de rü'ksbemiddclaars is door de arbeiders van de afdelingen Hoogovens en cokesovens niet aanvaard. Zti eisten een loonsverhoging van 15 pet. en legden het werk neer zonder op en kele uitzonderingen na bereid te zijn dc voor de instandhouding van de apparatuur vereiste werkzaamheden te verrichten. Een advies van de vertegenwoordigers der bedrijfsunie in de Metaalnijverheid zo wel als van de E.V.C. om deze aangelegen heid langs organisatorische weg te behan delen werd afgewezen. Inmiddels is de staking naar enige an dere afdelingen van de fabriek overge slagen. De hoofdbesturen der organisaties zou den, vandaag, in de loop van de ochtend, een bespreking met de stakers beleggen. Bij voortduring van dit conflict zal de gasvoorziening van de omliggende gemeen ten, die reeds stagneert, geheel moeten worden gestaakt. Landbouwbedrijven moeten ook ondernemersbelasting betalen De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp Be lastingherziening 1947 en de wijziging van het Besluit op de Omzetbelasting goedge keurd. De Communisten wensten geacht te worden tegen de belastingherziening te hebben gestemd. Op grond van de thans goedgekeurde wetsontwerpen zullen degenen met lage inkomens in totaal honderd millioen gulden minder aan inkomstenbelasting behoeven te betalen. Van de hogere inkomens zal echter veertien millioen meer geheven worden. Er komt voorts een weeldebelasting van vijftien procent op luxe-artikelen. De vrijstelling van Ondernemersbelas ting voor landbouwbedrijven vervalt en voorts worden de Omzetbelasting en de Successierechten gewijzigd. Ver wacht wordt, dat de weeldebelasting ongeveer vijf-en-twintig millioen aal opbrengen. Bij de besprekingen in de Kamer had de heer Van de Kieft (Arbeid) de Nederlandse dollarlening „een grandioze mislukking" genoemd. Minister Lieftinck verklaarde naar aanleiding hiervan, dat het geringe gebruik, dat van deze lening gemaakt is, geen maatstaf is voor een beoordeling van het financieel beleid der regering. Het ging om de liquidatie op grote schaal van dollar- bezit en dit is wel degelijk gebeurd. Het. provenu heeft men weer besteed voor aan delen, omdat men daarin meer winstkansen zag. Dienstplichtige studenten De minister van Oorlog heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer in een brief medegedeeld, dat het in zijn voorne men ligt alle studenten, die ingeschreven zijn voor de lichting 1944. met uitzonde ring van hen, die studeren voor arts. tand arts, apotheker of ingenieur, te bestemmen tot buitengewoon dienstplichtige. MARSHALL ZEGT VANDAAG BELANGRIJKE DINGEN. George Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, zal heden te Harvard een rede houden, welke In kringen rond Marshall een belangrijke rede over de Amerikaanse politiek ten aanzien van Europa wordt genoemd. De drie grote figuren in de losmaking van Voor-Indic: Links Pandit Nehroe, leider van de Congrespartij en vice-president van de interim-regerihg. Midden Djinnah, leider van de Moslem-liga. Rechts Sirdar Baldev Singh, de leider van de Sikhs. Deze drie hebben tijdens de conferentie te New-Delhi aan de onderkoning medegedeeld, het nieuwe Britse plan in principe ie kunnen aanvaarden. Brits plan van overdracht in Parijs met onstemming begroet Heden zal de laatste hand worden ge legd aan een Brits plan voor het overdra gen van de steenkoolmijnen van het Ruhr- gebied op 1 Juli aan een Duitse raad van technici en vertegenwoordigers der vak verenigingen, aldus verneemt' Reuter uit Minden. Het plan is uitgewerkt door dr. Viktor Agartz, de leider van het Duitse economi sche bestuur in de gecombineerde Brits- Amerikaanse zóne op last van het Britse militaire bestuur. Op 9 Juni zal het ter goedkeuring wor den voorgelegd aan de economische raad voor beide zones. Het plan zou een einde maken aan alle Britse hulp bij het exploiteren der mijnen, en indien het wordt aanvaard zou het het einde betekenen van de „North German Coal-control" het Britse lichaam dat na het eind van de oorlog de exploitatie der mijnen in handen heeft genomen. Het is tevens waarschijnlijk dat het plan van Agartz, hoewel dit zich slechts met het Ruhrgebied bezig houdt, ook toe gepast zal worden op alle andere mijnen in de Britse en Amerikaanse zónes. Het nieuws dat een Duits bestuur de exploitatie van de Duitse steenkoolmijnen van de Engelsen over zal nemen werd in Parijse kringen zeer betreurd. Men be schouwt deze stap als een nieuw voorbeeld van onjuiste politiek, daar het zo spoedig mogelijk herstellen van Duitse autoritei ten in hun gezag op economisch en poli tiek gebied, door de Franse regering wordt veroordeeld. C Aneta ontleent aan Radio Djocja de me dedeling dat de Partai National Indonesia (P.N.I.) zich tegen aanvaarding van de nota der Commissie-Generaal heeft uitge sproken. De nota zou volgens deze partij een nieuw element scheppen in het Neder lands-Indonesische geschil en de terugkeer van de koloniale toestand in geheel Indo nesië tot gevolg hebben. Zitting der UNO-commissie voor persvrijheid geëindigd Rusland verhindert over eenstemming De subcommissie der UNO voor de pers vrijheid heeft aan het eind van een zestien- daagse zitting de agenda opgesteld voor de conferentie voor de persvrijheid, die in Maart 1948 in een nader te bepalen land van Europa zal worden gehouden. Loma- ch:n (Sovjet-Unie) stemde tegen de voor gestelde agenda en behield zich het recht voor- zich tegen vele punten van deze agenaa te verzetten, wanneer de sub-com missie in November weer bijeenkomt. Meer papier! De subcommissie heeft Woensdag het voorstel van de Nederlandse afgevaardigde mr. Van Heuven Goedhart aangenomen, in houdende. dat aan de economische en so ciale raad der UNO wordt aanbevolen om maatregelen te overwegen tot het vermin deren van het tekort aan papier voor dag bladen in de voorheen bezette landen. Op de laatste bijeenkomst van deze zitting nam de subcommissie het gehele rapport aan de economische en sociale raad aan. Alleen de Sovjet-Unie stemde tegen. Aan het eind der bijeenkomst verklaarde Van Heuven Goedhart, dat er geen reden tot ontevre denheid is, daar men algehele overeen stemming op alle punten niet kon ver wachten. De „Van der Steng te water gelaten Een unicum op scheepvaartgebied, na melijk het contactvaartuig „Van der Steng" is gistermiddag door mevrouw A. C. Hel- frich, echtgenote van luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, op de werf van Wilton- Feyenoord gedoopt en te water gelaten. Het schip is in aanbouw voor het Algemeen Nederlands Comité „Onze Marine", dat reeds in de oorlog de plannen ontwierp voor een schip, dat als een drijvend insti tuut voor algemene maritieme voorlich ting het contact tussen publiek en marine in de ruimste zin des woords zou moeten bevorderen. Men hoopt dat daardoor meer dan voorheen, in het Nederlandse volk het bewustzijn zal groeien een maritiem volk te zijn. Engeland nam weer 200 millioen dollar op Het Amerikaanse ministerie van Finan ciën deelde gisteren mede. dat Groot-Brit- tannië opnieuw 200 millioen dollar heeft opgenomen van zijn Amerikaanse lening ten bedrage van 3750 millioen dollar. In totaal is thans 1950 millioen dollar opge nomen, hetgeen'betekent, dat Engeland in 11 maanden meer dan de helft van zijn crediet heeft gebruikt. Deze cijfers ver sterken de algemeen verspreide mening dat de lening binnen twee-jaar zal zijn op gebruikt. hoewel men aanvankelijk had gehoopt, dat Engeland 3 a 4 jaar met de lening zou kunnen toekomen. In officiële kringen te Washington wei gert men concrete mededelingen te doen omtrent de mogelijkheid van verdere cre- dietverlening aan Engeland, waarover reeds vele geruchten de ronde doen. Britse woordvoerders blijven bij hun ver klaring, dat de Britse regering niet voor nemens is een nieuwe lening aan te vragen, al zou zij vermoedelijk geen weigerende houding aannemen wanneer er een onder •edelijke voorwaarden zou worden aange boden. KOEL WEER. Verwachting, medegedeeld door het K N M I. te De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later brekende bewol king met een enkel buitje. Vrij koel. 6 Junli Zon op 4 23 uur. onder 20.54 uur Maan op 23.44 uur, onder 5.57 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1