Haarlems Dagblad „Arme landen van Europa, verenigt uf Belg ie en wi| Dit is een zaak van de Europeanen Republikeins kabinet in retraite Geldende rechtsbeginselen ook opdeperszuivering van toepassing Twee grote stakingen in ons land Weerbericht Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Prukkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom 61o Jaargang No. 18650 Vrijdag 6 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 27310T. Adverttarleven op aanvraag bij da Administratia Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET WERK aan de sahepping van een Nederlands-Belgisch-Luxemburgse tol linie zet zich voort en belooft tot resultaat ie zullen leiden. Zoals onlangs in een rap- x>rt van het Belgische Kamerlid Scheyen, dat in de betrokken Kamercommissies be land eld is, werd vastgesteld, zijn de inter nationale verhoudingen voor een tolunie zowel in politieke als in economische zin veel gunstiger dan in bet verleden. Een totale bevolking van zeventien millioen mensen zal erbij betrokken zijn. Het rap port keek evenwel al veel verder, hetgeen begrijpelijk is, want het aanhangige plan betreft nog maar een begin van West- Europese samenwerking. „België zou ver heugd zijn als ook Frankrijk en Engeland zouden toetreden", verklaart het. Deze klanken zijn veelbelovend. Of tol unie op zo grote schaal bereikbaar zou zijn blijft niettemin twijfelachtig, omdat werkelijke unie tenslotte verder zal moeten reiken dan economische zaken en ook het politieke terrein dienen te veroveren, wil zij duurzaam zijn en tot volledige samen werking leiden. Maar zij maakt tenminste een begin en dat is al veel in Europa. In het bewuste Belgische rapport werd de aandacht erop gevestigd, dat voorzie ningen zullen moeten worden getroffen om het overvleugelen van de Belgische land bouw door de Nederlandse tegen te gaan. Dat is een Belgische zorg. Wederzijds be staat de moeilijkheid van de oude concur- rentie-strijd tussen de Rotterdamse en Ant werpse havens. Niet alle Belgische en Ne derlandse belangen sluiten zich gemakke lijk aaneen. Binnenkort moet die havens kwestie aan de orde komen op de aange kondigde in ter-geallieerde conferentie tus sen Amerika, Engeland, België en Neder land, waarop het transito-verkeer met Duitsland (dat wil zeggen: met de Engelse en Amerikaanse zones van Duitsland) zal worden geregeld. In principe is al aange nomen, dat dit verkeer van Bremen en Hamburg naar Antwerpen en Rotterdam zal worden overgebracht. Zo ontwik kelt zich langzamerhand de opbouw van de Tolunie; men kan dat niet anders dan met de grootste belangstelling gadeslaan. Wie verder kijkt dan de nuchtere zake lijke regelingen begrijpt, dat er meer nodig is om tot welslagen te komen. Er moet een geestelijke toenadering worden volbracht. Daar is de grondslag wel voor aanwezig, want de verhouding tussen Nederlanders Belgen en het wedei-zijds inzicht, dat men elkaar nodig heeft, zijn zeker nog nooit zo goed geweest, sinds de scheiding in 1830, als nu. Gemeenschappelijke be- ffoeving tijdens de Duitse bezettingsjaren ïeeft ertoe bijgedragen. Maar er moet op die grondslagen worden gebouwd! Een initiatief als dat van het Comité voor Ne- derlands-Belgisch-Luxemburgse samen werking, dat zich tot tienduizend scholen heeft gewend om groeiend contact der jeugd door briefwisseling te bevorderen, is met het oog op de toekomst van werkelijk belang. Het Comité heeft mij gewaagd het aan te bevelen; ik doe dat graag en wij zullen de bijzonderheden van dit plan pu bliceren. Uitwisseling van Nederlandse en Belgische kinderen bij vacanties is ook nuttig. Maar op het terrein der volwasse nen is eveneens nog veel te doen en dat zal zich niet kunnen bepalen tot het Vlaams- Nederlandse taalgebied. De tijd, waarin men zich tot taalgrenzen beperkte, is voor bij en wij zullen ook met de Walen in nau wer verstandhouding moeten komen, het geen minder gemakkelijk is, omdat daarbij iet voordeel van een rijk gemeenschappe lijk taalbezit ontbreekt. Maar als wij Ne derlanders ons door een taalgrens lieten stuiten zou dat "toch wel een grote tegen valler zijn! Onlangs heeft een Belgische oud-minis ter de mening uitgesproken, dat een gevoel van gelijkheid en niet een van Nederlandse meerwaardigheid de komende verhoudin gen tussen België en Nederland zou moeten beheersen. Daar heeft hij gelijk in en het wil mij voorkomen, dat ook hiervoor de grondslag aanwezig is. Het valt niet licht, dergelijke gevoelens in een volk nauwkeu rig te peilen. Was er een gevoel van Neder landse superioriteit? Ik heb het vroeger bij veel landgenoten waargenomen; bij ande ren scheen het niet te bestaan. Tegenwoor dig ontmoet men het veel minder. Todh zal het in elk geval goed zijn als aan de Belgische prestaties, die op zo menig ge bied zeer sterk zijn en getuigen van grote scherpzinnigheid en merkwaardige energie, bijzondere aandacht in ons land wordt ge geven. De wijze waarop de Belgen de her haalde zware schokken van Duitse bezet ting hebben opgevangen en te boven zijn gekomen heeft indruk in ons land gemaakt. Tussen de beide wereldoorlogen in heeft bijvoorbeeld de bouw van een zo groot en meesterlijk bouwwerk als de Antwerpse tunnel onder de Schelde bijzonder ge- eigend om ons te boeien ons ontzag in geboezemd. Van de kunde en ervaring der ïelgische bouwers hebben wij voordeel [etrokken bij de bouw van de Maastunnel n Rotterdam. Steden als Brussel en Ant werpen bewonderen wij niet alleen om haar schoonheid maar oolc om de monu mentale kracht die uit haar bouw en tevens uit de aanleg en ontwikkeling van Belgische parken zoals bijvoorbeeld dat van Ter- vueren spreekt. Antwerpen's haven tnoge steeds een zware concurrent voor Rotterdam zijn geweest dat houdt tege lijk erkenning in van zijn betekenis en van öe energie, die de stad kenmerkt. Er is nog veel meer te zeggen, niet het minst over de belangrijkheid der Belgische in dustrie en over de Congo, welks bezit de Belgen thans in aanmerkelijk gunstiger economische positie doet verkeren dan wij, die met het Indische probleem worstelen en die in Wereldoorlog II zo zwaar ge plunderd zijn, beleven. Een bezoek aan Brussel, dezer dagen ge wacht, waarbij ik verschillende bedrijven Jezocht heb, heeft mij de indruk gegeven van grote en opgewekte activiteit. Er zit even in en zelfbewustzijn; men houdt er ie blik scherp gericht op alle mogelijk- leden tot ontplooiing, die zich voordoen. Jet probleem van lonen en prijzen heeft :ich niet gunstig ontwikkeld en men heeft :ijn grote zorgen. Maar die ontbreken ook Jij ons niet. Men heeft fouten gemaakt in iet beleid. Wij eveneens. Maar dit Belgi sche volk is sterk en gezond evenals het onze en het staat ons niet slechts geogra fisch, maar in ieder opzicht zeer na. Wie iet als Hollandar bezoekt ervaart geen superioriteitsgevoel, maar respect en die lankbaarheid voor Zuidelijke gastvrijheid en hartelijkheid, die ons altijd weer tot selfcritiek op Noordelijke koelheid en reserve dwingt. Ik hoop dat wij de toena dering tot België sterk zullen ontwikkelen MARSHALL LUIDT EUROPESE ALARMKLOK: „Uw geneesmiddel ligt in het herstel van vertrouwen in de toekomst van geheel Europa" In een reeds enkele dagen geleden als belangrijk aangekondigde redevoering heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, een duidelijke en dringende boodschap gericht tot Europa, waarin hij de verlening van Amerikaanse steun aan landen van de Oude Wereld afhankelijk stelde van een Europees initiatief tot coördinatie der economie in dat werelddeel. Hij vroeg een gemeenschappelijk programma der Europese landen, waardoor de door Amerika te verlenen hulp een hulpmiddel kan zijn voor het herstel van de economische gezondheid van Europa en van de gehele wereld. Deze rede, die Marshall uitsprak in de Harvard-unïversitcit In Massachusetts, wordt in Washington beschouwd als de belangrijkste verklaring van de Amerikaanse regering sinds Truman zijn hulpvcrlcningsprogram openbaar maakte. Marshall waarschuwde, dat de Ver enigde Staten niet veel meer kunnen doen voordat althans een aantal Europese landen het over een ge meenschappelijk prógram eens gewor den is. „Het zou voor de Amerikaan se regering niet passend en ook zou het niet effectief zijn ,te beginnen aan het eenzijdig opstellen van een pro gram om Europa weer in economisch opzicht op zijn benen te zetten", aldus Marshall. „Dat is de zaak van de Euro peanen. Het initiatief moet van Europa komen. De rol van Amerika behoort te bestaan in het verlenen van vriend schappelijke hulp bij het opstellen van een program en bij de uitvoering ervan voorzover het praetiseh zal zijn dit te doen. Het moet een gemeenschappelijk program zijn, door een aantal, zo niet alle, staten overeengekomen. Europa zal de komende drie a vier jaren nog hulp van buiten-af nodig hebben. Het geneesmiddel voor de Europese moeilijk heden ligt echter in een herstel van het vertrouwen van het volk in de economische toekomst van het eigen land en ■•in geheel Europa. Het is logisch, dat de Verenigde Staten doen wat zij kunnen ter bespoedi ging van de terugkeer van een economische gezondheid in de wereld, zonder welke er geen politieke stabiliteit kan zijn, noch ge waarborgde wede. Onze politiek", aldus vervolgde Marshall, „is tegen geen enkel land of stelsel gericht, doch tegen de honger, armoede, de wanhoop en de chaos. De hulp, welke de Amerikaanse regering eventueel zal verlenen, moet niet alleen maar een lapmiddel, doch een geneesmid del zijn. Alle regeringen, die mede willen werken aan de taak van het herstel zullen, daar ben ik zeker van, volle medewerking van de zijde der Amerikaanse regering on dervinden. De regeringen echter, die pogen het herstel van andere landen tegen te wer ken, kunnen van ons geen hulp verwach ten. Regeringen, politieke partijen of groe pen. die proberen de ellende der mensen te doen voortduren om daarvan in politiek opzicht of anderszins te profiteren, zullen de tegenkanting van de Verenigde Staten ondervinden". Marshall beschreef de wereld-situatie van heden als „zeer ernstig". Een overzicht gevend van de economische ineenstorting in Europa tijdens en na de oorlog, zeide hij: „Het herstel van de economische structuur van Europa zal klaarblijkelijk een veel langere tijd en grotere inspanning vergen dan men heeft voorzien". Spoedig antwoord verwacht In de regeringskringen te Washington is de verklaring van Marshall het onderwerp van diepgaande discussies. Men verwacht een spoedig antwoord uit Europa, al is het nog niet geheel duidelijk op welke wijze dit zal kunnen worden geformuleerd. Marshall heeft gezinspeeld op een Europese confe rentie, die een gemeenschappelijk econo misch plan zou moeten opstellen. Hij liet uitkomen dat het initiatief daartoe van Europa zelf moet uitgaan, en dat Amerika daarbij vertegenwoordigd zou moeten zijn. De hulpverlening, die Marshall in het voor uitzicht stelde, zou volgens onlangs afge legde verklaringen van Dean Acheson, de afgetreden onderminister van Buitenlandse Zaken, tot „verscheidene milliarden" kun nen oplopen, wanneer men met succes tot de opstelling van een Europees plan zou komen. Engelse persstemmen Het beroep van Marshall op de landen van Europa wordt door de „News Chro nicle" een uitdaging aan Europa en aan de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin genoemd. Bevin moet de hem toegeworpen handschoen opnemen en zijn kans gebruiken. Wel erkent het blad de moeilijkheden van deze taak, daar er in sommige kringen een wanti'ouwend en kortzichtig verzet heerst tegen het plan tot een Verenigd Europa. In de Europese eco nomische commissie, één van de weinige lichamen der U.N.O. waarin de Sovjet Unie is vertegenwoordigd, heeft Bevin het mid del bij de hand om deze taak te volbrengen, aldus de ..News Chronicle". De diplomatieke correspondent van de communistische „Daily Worker" brengt Marshali's verklaring in verband met pre sident Truman's verklaring over Hongarije en noemt beide verklaringen „nieuwe Ame rikaanse bedreigingen van interventie in Europa". Drie jaar geleden „D~dayr De zesde Juni wekt dankbare herinneringen: Op die dag luidde de klok der bevrij ding voor het eerst hoorbaar en duidelijk voor de Europese landen, boven 't rumoer en geweld van de strijd uit, die zich aan de Normandische kust ontwikkelde. - Wij geven hierbij een beeld uit de eerste dagen van de invasie, toen het strand van Nor- mandië overstroomd werd door de bevrijders en hun ontzagwekkend materiaal. Tegenvoorstellen op verschillende punten der Nederlandse nota waarschijnlijk geacht Commissie-Generaal vertrekt Zondag De speciale correspondent van Ancta te Djokjakarta seint: Ten aanzien van de nota der Commissie-generaal worden van het republikeinse kabinet tegenvoorstellen ver wacht, met name betreffende de „interim regering", de economische voorstellen en militaire zaken, aldus wordt uit gezagheb bende bron vernomen. „In het algemeen kan men zeggen, dat de republikeinse re gering de politieke spanningen in de ver houding NederlandIndonesië niet wil toespitsen en de aanvaardbare punten van de nota zeker onderschrijven zal, alhoewel men de toon van het stuk betreurt", zo verklaarde een hooggeplaatst zegsman. TWEEDE KAMER Vandaag beslissing over onteigenings-amendement Op de derde dag van de debatten over de Noodvoorziening Perswezen ontstond weer een verwoede strijd tussen wat men gemakshalve zou kunnen noemen de ver dedigers der oude pers en die der nieuwe pers. De heren Kortenhorst (K.V.P.) en Korthals (Vrijheid) bestreden alle overige sprekers en eerstgenoemde kon niet eens op de steun van al zijn fractiegenoten rekenen. Eerst bij de behandeling van het amendement-Burger tot het scheppen van de mogelijkheid tot onteigening van couran ten-bedrijven sprongen de respectievelijke fractieleiders, de heren Romme en Vonk, hen bij, ofschoon de heer Koersen (K. V.P.) nog een afwijkend geluid liet horen. De dag begon met de replieken, die za kelijk geen nieuws opleverden, doch de tegenstanders slechts te feller tegenover elkander deden staan. De heer Korthals legde uit dat niet hij, doch velen in den lande de perszuivering een loterij achten, wat hij wel wat overdreven vindt. Hij drong nogmaals aan op afschaffing van het certificaat en intrekking van de artikelen, De politie van Warschau dacht Hitler gevangen te hebben maar de man, die zij arresteerde omdat hij als twee druppels vergif op Hitier leelc, bleek een onschuldig Pools burger te zijn, die alleen maar zijn coiffure en zijn snor tegen zich had, en overigens de grootste afschuw koesterde van alles wat met de voormalige onderdruk- ker van Polen en Europa te maken had. Toen dit duidelijk was vastgesteldmocht de Poolse „Hitier" weer naaf huis als vrij man. Wellicht liep hij in het voorbijgaan even bij de kapper aan. en dit blad zal er gaarne en van harte toe meewerken. R. P. Zo juist is het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsont werp, houdende goedkeuring en uitvoe ring van de op 5 September 1944 te Lon den tussen de regeringen van Nederland, België en Luxemburg gesloten douane overeenkomst, verschenen. Het is gunstig van strekking. Zeer vele leden hebben hun instemming met het ontwerp betuigd en de hoop uitgesproken, dat verdere stappen op de weg naar een volledige tolunie met bekwame spoed zullen volgen. Wij komen op dit verslag terug. Twee doden bij Schiedam Taxi uit Den Haag te water Een Haagse taxi is gisteravond tegen half twaalf op de Overschieseweg tussen Over- schie en Schiedam, komende uit de resi dentie, te water gereden. De chauffeur wist zich te redden, maar de beide inzittenden, een 17-jarige Noorse zeeman en een jonge vrouw uit Den Haag, kwamen om het leven. De chauffeur schijnt ter plaatse niet goed georiënteerd te zijn geweest. Een postvliegtuig van de lijn Nice—Parijs Is bij Marseille neergestort. Twee leden der be manning werden gedood, een ernstig gewond. volgens welke de naam van een courant verboden kan worden. De heer Kortenhorst wees op de merkwaardige ommekeer van de heer Burger, vergeleken bij diens hou ding als minister te Londen. Minister Gielen nam op menig punt een zwakke houding aan, hetgeen vooral tot uiting kwam bij de behandeling der afzon derlijke artikelen en de daarop ingediende amendementen. De heer Burger boekte succes met een amendement op artikel 1, volgens hetwelk ook gezuiverd moeten worden de personen, die verantwoordelijk zijn voor de plaatsing van advertenties. Bij artikel 2 trok de heer Korten horst, na veel tegenstand te hebben ondervonden zijn amendement weer in, dat beoogde disculpevingsgronden in te voeren. Maar met bijzondere gevatheid wist hij aan de minister en de heer Burger de verzekering te% ontlokken, „dat de algemeen in Nederland gelden de rechtsbeginselen ook van toepas sing zijn op de perszuivering", waar mede hij veel meer kreeg dan hij in zijn amendement had gevraagd. Artikel 6, dat de mogelijkheid biedt om de naam ener courant te verbieden, ont ketende weer een warme discussie, waarna de minister de beslissing aan de Kamer liet. Maar deze toegeeflijke houding van de be windsman maakte niet de minste indruk op de „onverzoenlijken": met 59 tegen 24 stemmen werd het artikel aanvaard. Een nieuw succes boekte de heer Burger, toen de minister diens amendement om de Raad van Beroep niet geheel doch slechts in meerderheid uit juristen te doen bestaan met een kleine redactiewijziging overnam, waarop het zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. De heer Kortenhorst leed een nederlaag met zijn amendement op artikel 11, om aan de deskundige slechts het recht van beroep te geven tegen uitspraken, gedaan na af kondiging van de aanhangige wet. Hoewel de minister zich ervoor verklaarde, ver wierp de Kamer het met 32 tegen 51 stem men. Tenslotte kwam dan het bij amendement ingediende nieuwe artikel 18. om de moge lijkheid van onteigening te scheppen, aan de orde. Hierbij deed de heer Burger een merkwaardige onthulling: De heer Beeken kamp, chef der afdeling Pers van minister Gielen's departement, zou Woensdagavond per fiets „allerlei" Kamerleden zijn afge reden om hen te bewegen, tegen dit amen dement te stemmen. De heer Burger wilde weten, of dit met voorkennis van de minis ter was geschied. Heftig waren de debatten, voornamelijk over de juridische en grondwettelijke toe laatbaarheid van dit voorstel, waarin zich ook de juridische specialist van de Partij van de Arbeid, de heer Donker, mengde. Toevallig was ook de minister van Justitie, die voor een volgend agendapunt aanwezig moest zijn, er getuige van. Wij hebben het gevoel, dat de heer Gielen zijn ambtgenoot eerst over het amendement wil raadplegen, voor hij vandaag zijn me ning er over geeft. DRIE MAANDEN VOOR ONEERLIJKE POSTBESTELLER. De Haarlemse arrondissementsrechtbank veroordeelde de Beverwijkse postbesteller J. K. wegens diefstal van pakketten tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek. De eis tegen hem luidde zes maanden. Na een tweedaagse zitting te Djokja in tegenwoordigheid van Soekarno en Hatta heeft het kabinet met vice-president Hatta zich naar Kalioerang een bergplaatsje 20 km van Dokja begeven voor een rus- tige behandeling van de aangelegenheid. Het kabinet heeft vervolgens een studie commissie benoemd, bestaande uit de Indo nesische delegatie en enkele ministers voor een nauwgezette bestudering van de onder delen. In politieke kringen te Djokja heerst zeer grote activiteit. In ieder geval kan geen beslissing worden verwacht, voor het advies van het werkcomité van het voorlopig par lement, dat heden te Djokja vergadert, is uitgebracht. De aard van dit advies valt af te leiden uit de uitspraken van de ver schillende politieke partijen. De laatste dagen hebben achtereenvolgens de Masjoe- mi. de Sajap Kiri (linkervleugel) en de PNI zich over de nota uitgesproken en deze onaanvaardbaar geacht wegens o.m. „ont kenning van het gezag de facto, het niet- inlossen van de beloften tot troepenver mindering, de ultimatieve toon van het stuk." Gisteren heeft geen kabinetszitting plaats gehad, wel een bijeenkomst van de studie commissie. Naar ANP van officiële zijde verneemt zullen de leden der Commissie-generaal Zondag 8 Juni naar Batavia terugkeren. Extra trein Haarlem—Amsterdam en terug Met ingang van Maandag 9 Juni zullen op het baanvak Amsterdam-Haarlem in de ochtenduren twee extra treinen worden ingelegd. De trein naar Haarlem vertrekt 7.30 uur van Amsterdam C. S. en de trein terug vertrekt 8.05 uur uit Haarlem. Bei de treinen rijden alleen op werkdagen. Het woord is aan..;;-. Ferdinand de Lesseps: Onze tegenstanders zyn diJc- wijls onze beste helpers. Truman vindt Hongaarse affaire „schandelijk" President Truman heeft op een pers conferentie de jongste gebeurtenissen in Hongarije „schandelijk" genoemd. „De toestand, die is voortgevloeid uit de wijziging van het regiem is verschrik kelijk", aldus de president Hij voegde er aan toe. dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een grondig on derzoek instelt en dat eventuele nieuwe stappen van Amerikaanse zijde zullen worden genomen, wanneer dat onderzoek ten einde is. Ook Britse bemoeiing. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Britse vertegenwoordi ger in de geallieerde bestuurscommissie te Boedapest instructie heeft ontvangen de Russische vertegenwoordiger in die com missie te verzoeken de documenten over te leggen, die als bewijsmateriaal kunnen dienen voor de beschuldigingen, die de Sovjet-Unie tegen de voormalige eerste minister van Hongarije, Ferenc Nagy, en andere leden van de partij der kleine eige naren heeft ingebracht. Gevraagd of de Britse regering voorne mens was. evenals de Amerikanen econo mische maatregelen tegen Hongarije te nemen, zeide de woordvoerder, dat En geland de werkzaamheid van de nieuwe Hongaarse regering nauwlettend zou ga deslaan, in de hoop, dat men aanleiding kan vinden, de politiek van vriendschap pelijke bijstand jegens Hongarije te blij ven volgen, „Uw ontslag of uw zoon" Trad Nagy onder pressie af? Volgens de New Yorkse „Daily News" is Ferenc Nagy, de voormalige minister president van Hongarije, die thans nog in Zwitserland vertoeft, afgetreden omdat het leven van zijn vierjarig zoontje van communistische zijde werd bedreigd. Vol gens het blad heeft de 22-jarige zoon van Nagy te Washington verklaard, dat zijn vader een boodschap ontvangen had van de inhoud: „uw ontslag of het leven van uw zoon". In antwoord op deze boodschap heeft Nagy van Genève uit telefonisch zijn ont slagaanvrage naar Boedapest doorgegeven, nadat „de garde, die de vierjarige jongen naar de grens gebracht had, vlakweg me degedeeld had, dat zij de jongen mee te rug zouden nemen naar Boedapest, waar hij waarschijnlijk gedood zou worden". Voorzorgsmaatregel in Batavia tegen Pasoenclan Nederlandse militairen bewaken op het ogenblik, aldus m©ldt Un. Press, verschil lende gebouwen van openbare dienst in Batavia uit voorzorg tegen eventuele actie der Soendanesc partij. De Indonesisch- republikeinse burgemeester van -Batavia stemde met deze voorzorgsmaatregel in op grond van berichten dat de Pasoendan plannen koesterde tot een actie in Batavia, gelijkend op die in Buitenzorg heeft plaats gehad. Na ccn door de E.V.C- belegde vergade ring op Donderdagavond, tijdens welke bij eenkomst voor de Amsterdamse bakkers een weekloon van 48 gulden en een vaean- tietoeslag van 50% werd geëist voor waarden waarmee liet College van Rijks bemiddelaars zich niet verenigen kan viel liet besluit het werk neer te leggen. Behalve de bij de E.V.C, aangeslotenen ziin ook bakkers, die zich in andere vak bonden hebben georganiseerd, in staking gegaan. Hierdoor zijn de dertien grootste bakkerijen van de hoofdstad praetiseh stil komen te liggen; het werk in de kleinere bedrijven gaat voor het grootste deel nor maal door. Vele Amsterdamse gezinnen zullen het vandaag al zonder brood moe ten stellen. Een deel van de bakkerspatroons is aan de eisen der E.V.C. tegemoet gekomen en werkt door, maar vermoedelijk komen zij met de politie in aanraking wegens over treding van de loonstop der regering. Redelijkerwijze mag echter worden aan genomen, zo werd door de samenwerkende werkgeversorganisaties meegedeeld, dat de minister zeer binnenkort de mogelijkheid tot het geven van een vacantietoeslag in het bakkersbedrijf zal openen. De stakingsleiding berichtte vanmiddag dat 70?,) van de broodproductie in Amster dam stilligt: door de federatie van Am sterdamse bakkerspatroons is echter nog maals dringend aan baar leden verzocht in geen geval aan de EVC-eisen toe. te geven. De broodvoorziening zou volgens de federatie gemakkelijk door de nog wer kende bakkers opgevangen kunnen wor den, als de meelbevoorrading maar vlot blijft lopen. Namens het NW is meegedeeld, dat dit verbond de staking overbodig en niet minder dan „misdadig" acht. De vakver eniging heeft alle goedwillende arbeiders in het bakkersbedrijf opgewekt geen mede werking aan deze staking te verlenen. Delftse kabelfabriek ligt stil. Reeds geruime tijd bestaat er ook onder het personeel van de Nederlandse Kabel- fabriek te Delft ontstemming over het loonpeil. Verscheidene malen heeft de per- .eoneelsraad zich tot de directie gewend met het verzoek de lonen te herzien, in dier voege, dat een prestatietoeslag zal worden toegekend. De directie beriep zich op het Col lege van Rijksbemiddelaars, dat tegen toekenning van een dergelijke toeslag is gekant. Zonder diens toestemming acht de directie zich niet gerechtigd, om herziening in de lonen te brengen. De arbeiders gingen hiermede niet ac- coord en zij besloten het werk voorlopig lot en met Zaterdag neer te leggen, Uit de vergadering kwam verder het voorstel, om te staken „tot het uiterste", welk voorstel met 353 tegen 240 stemmen werd aangenomen. Deze staking draagt een „wild" karakter, daar de vakbonden cr zich niet achter heb ben gesteld. Staking bij meelfabriek in Leiden geëindigd. Gisteren heeft het fabriekspersoneel bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" te Lei den het werk hervat. Hoogovenarbeiders voorlopig aan het werk. Twee en een half k drieduizend Hoog ovenarbeiders hebben Donderdagmorgen van elf tot één uur vergaderd in het schaftlokaal van de Walserij-West te Vel- sen, teneinde zich te verstaan met de be sturen van de E.V.C. en de Metaalbewer kers-unie inzake de geëiste loonsverhoging van 15%. Het voorstel om voorlopig gsnoegen te nemen met de verhoging van zes cent per uur werd door de Unie geweigerd, zodat alleen het bestuur van de E.V.C. zich in verbinding stelde met het college van Rijksbemiddclaars. Besloten werd de sta king op te schorten tot Vrijdag 13 JunL Inmiddels blijven de besprekingen voort duren. Is er gedurende de komende week geen afdoende oplossing gevonden, dan zal Za terdag 14 Juni een voltallige personeels vergadering gehouden worden. Tj'eerd van der Weide geëxecuteerd Bij Koninklijk Besluit is afwijzend be schikt over het gratie-verzoek van Tjeerd van der Weide, ter dood veroordeeld door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Het doodvonnis is heden voltrokken. MINDER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld dooT het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Vannacht een krachtige Westelijke wind met enkele regenbuien. Morgen weer naar Zuid-West of Zuid draaien de en tijdelijk afnemende wind Afne mende bewolking en vrijwel overal droog weer met iets hogere tempera tuur dan vandaag. 7 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20.55 uur Maan op 0.20 uur, onder 6.54 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1